B Lofzang op burgervader tijdens feestelijke bijeenkomst IJmond-aöPBfSa 7«. Grtrf? lil ijler Hoe de duiven dit weekeinde van Chauney af vlogen Sleepboot „Zeeland" met uitgebrand Deens koffieschip naar Nederland BUTTER Aanmeldingsformulier 5 Ambtsjubileum burgemeester Nieten K.A.B. wil dat N. Stiemer zijn raadszetel afstaat De eerste sloffen aard beien in Castricum aan de markt Zesjarige jongen door motor aangereden Autofabriek gaat atoomtanker bouwen Volksmuziekschool toonde haar vorderingen Handbalvereniging „Full Speed" kampioen Visserij durft een fabrieksschip niet aan Jaarlijks tekort van 4 ton maakt zaak te riskant Staking in Indiase havens UTTER IEDT 'T ESTE Noord Holland"-bemanning deze week met de sleepboot Cycloopweer thuis DINSDAG 17 JUNI 19 5 8 Het ambtsjubileum van burgemeester H. Nielen van Heemskerk vond maandag zijn bekroning in een buitengewone raads vergadering van de voltallige Heemskerk- se vroedschap, die dit keer nu eens niet in het raadhuis maar in de met bloemen en groen versierde zaal van de firma gebr. Dam bijeenkwam. Onder de aanwezigen, die burgemeester Nielen kwamen geluk wensen en tevens veelal geschenken aan boden bevonden zich ondermeer de bur gervaderen van Haarlem, Velsen, Castri- cum en Uitgeest. Wethouder De Ruyter van Heemskerk had de taak van de burgemeester overge nomen en trad als voorzitter op. Vandaar dat hij als eerste het woord mocht voeren. Hij zei ondermeer in een lofzang op de heer Nielen: „Met hoeveel moed en voor zichtigheid heeft hij uiteindelijk de wel vaart voor de gemeente bereikt". Aan het einde van zijn toespraak werd er even door een enkeling geklapt toen hij op merkte, dat er zonder strikte noodzake lijkheid niet tot de opheffing van de ge meente Heemskerk zal worden overge gaan. Hij haalde hiermee naar zijn zeg gen alleen maar een uitspraak van een niet nader door hem genoemde minister aan. De heer Beentjes, die namens de K.V.P.- fractie sprak, noemde de jubilaris de juis te man op de juiste plaats. „Hij heeft de belangen van elke bevolkingsgroep, elke levensbeschouwing, steeds in het oog ge houden en doet dat vanzelfsprekend nog". Enige hilariteit ontstond toen de heer Beentjes in verband met de geweldige ont wikkeling van Heemskerk voorstelde het oude symbool van Heemskerk, een ezel, te veranderen in een leeuw. „Niet grimmig, maar vol moed, kracht en vastberaden heid". Veler ogen dwaalden na deze ge denkwaardige woorden af naar een grap pig kartonnen ezeltje dat ergens in een hoek van de zaal prijkte met het op schrift: „Ik wil mezelf zijn, laat mij maar ezel blijven". De heer Mujren (arbeid) feliciteerde de burgemeester als nestor van de raad. Hij gaf een hele opsomming van de projecten die dank zij de voortvarendheid van de burgervader konden worden verwezenlijkt. Over de vooruitgang op onderwijsgebied was hij ook al tevreden. „U heeft Heems kerk voor alle gezindten bewoonbaar ge- mscikt" De heer Wentink (Prot. Chr.) sloot de rij van fractievoorzitters en hield een geestig speechje, waarin hij de liefde die de bur gemeester voor dieren koestert memoreer de. „Het is prettig na uw drukke dagtaak even verpozing te zoeken bij de onnozele en toch ook weer schrandere dieren, die in hun naïveteit zo veel kunnen zeggen". Voorts voerden het woord: de heer Schram namens het personeel van de ge meentesecretarie, de heer Vosselman- Bosch als voorzitter van de personeels vereniging en burgemeester Nielen zelf, die VELSEN DINSDAG 17 JUNI Thalia, „Sissy, keizerin en moeder", 20 uur. Rex, geen opgave. Openbare Leeszaal en bibliotheek, Hei- destraat, open van 14.3017.30 uur, fi liaal Noord: 1921 uur. Alcoholics Anonymous, zaal Abelen straat, spreekuur van 20 uur af. Royal, 20 uur, Examens van Royal Aca demy of Ballet. Hervormd Jeugdgebouw, 20 uur, „De Plankeniers", toneel. Pieter Vermeulenmuseum, open van 9.30 12 en 14—16.30 uur. Stichting „De Velser Gemeenschap", Sectie Muziek, openluchtconcert op de Schapenweide aan de P. Potterstraat door de Velser Accordeonvereniging. Volksmuziekschool Velsen, openbare les in de Kapel te Santpoort, Pastorieweg, 19.30 uur. Fauna Felisenum, 20 uur, Cultureel Ge bouw, lezing. WOENSDAG 18 JUNI Thalia, 20 uur, als dinsdag. Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, als dinsdag. Raadhuis, 1012 uur, spreekuur wethou der van sociale zaken. R.-K. leeszaal en bibliotheek, jeugd bibliotheek open van 14.3017.30 uur aan Willemsbeekweg 96. Openbare leeszaal en bibliotheek, Heide- straat, open van 1012.30, 14.3017.30 en 1921 uur Filiaal Wijkerstraatweg 77, open van 1417 uur (jeugdbiblio theek). BEVERWIJK DINSDAG 17 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De verkeerde man". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Als ouders slapen". Openbare Leeszaal, H. Burgerstraat 70, uitlening jeugd, geopend van 1617.30 uur; lees- en studiezaal geopend van 16 17.30 en 1922 uur; jeugdleeszaal ge opend van 1617.30 uur. R.-K. leeszaal, Arendsweg, uitleenbiblio theek geopend van 1518 en 1921 uur; lees- en studiezaal geopend van 1013, 1518 en 1921.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 1617.30 uur. Wjjk aan Zee, filiaal Openbare leeszaal, Zwaanstraat 4, geopend van 1012.30, 14—18 en 1922 uur. Filiaal r.-k. leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 1011 en 17.3019 uur. WOENSDAG 18 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De verkeerde man". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Rigo- letto, de gebochelde". Openbare leeszaal, H. Burgerstraat 70, volwassenen: uitlening van 1517 uur; lees- en studiezaal geopend van 1617.30 en 1922 uur; jeugdleeszaal en uitlening geopend van 14.3016.30 uur. R.-K. Leeszaal, Arendsweg, uitleenbi bliotheek geopend van 1013 uur; lees- en studiezaal geopend van 1013 en 15 18 uur; jeugdleeszaal geopend van 14 17 uur. Wijk aan Zee, filiaal r.-k. leeszaal, Zwaanstraat 4, geopend van 1012.30, 14—18 en 19—22 uur. Filiaal r.k. leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 1012 en 17.3019 uur. zoals hij zei dit keer alleen maar het laat ste woord had, hoewel hij in de raadsver gadering zowel het eerste als het laatste woord mag zeggen. Hij legde er de nadruk op dat hij alles wat hij heeft gedaan als zijn plicht be schouwde, maar ook omdat hij het prettig vond. Mr. M. M. Kwint kwam na 'n korte pau ze aan bod om als voorzitter van het IJmondadviescollege zijn collega geluk te wensen. „Ik heb vandaag heel wat cliché uitdrukkingen gehoord. Een van uw in woonsters heeft u echter bijzonder raak getypeerd: hij heeft gewerkt als een paard. En niet zo maar als een luxepaard, maar al& een werkpaard. Hij is wat klein van stuk mijn collega, maar in de oorlog een verduiveld goed Nederlander". De burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers was de volgende bur gemeester die vele goede en vriendelijke woorden tot de jubilaris richtte. Hij ty peerde zijn collega van Heemskerk als een kapitein, die zijn schip (Heemskerk) met vaste hand door de storm loodst. Bur gemeester P. van der Ven van Uitgeest had ook heel wat hartelijke woorden over voor de jubilaris. „Naast een goed collega is mijn vriend Nielen een goed gastheer. Dat is hij altijd al geweest". Hij haalde in zijn toespraak een uitlating aan van een vroegere ambtenaar van Heemskerk: „Mijn dorp Heemskerk is de mooiste en beste gemeente; er is geen beter volk dan de Heemskerkers Het leek aanvankelijk of er geen einde aan de rij van sprekers zou komen. Want nadat de respectieve burgemeesters hun gelukwensen hadden uitgesproken werd nog het een en ander gezegd door de oud-ge- meentesecretaris van Heemskerk, de heer H. van Bentem; de adjudant van de Rijks politie en groepscommandant van Heems kerk, de heer P. Vijn en tenslotte de heer H. Beentjes namens het brandweerkorps. De burgemeester dankte een ieder voor de vriendelijke woorden in een bijzonder uitvoerige redevoering. Des avonds was het weer feest in Heemskerk. Er werd een défilé gehouden, de burgemeester werd met zijn gezin van huis afgehaald en voorafgegaan door het plaatselijke fanfare- en tamboerkorps „St. Caecilia" naar het raadhuis gereden. Op het bordes van het raadhuis staande heeft de jubilaris het défilé van de plaat selijke verenigingen en organisaties afge nomen en daarmee werd een groots feest van een „nog" vrij kleine gemeente op waardige wijze afgesloten. Conflict bij Castricums K.V.P. Doordat de heer N. Stiemer tijdens de jongste gemeenteraadsverkiezingen met voorkeurstemmen tot raadslid van Castri- cum werd verkozen, waardoor de vertegen woordiger van de K.A.B., de heer P. F. Janzen, zjjn plaats heeft moeten afstaan, zijn er moeilijkheden in de Castricumse K.V.P.-kringen gerezen. Men heeft bij de samenstelling van de K.V.P.-fractie rekening willen houden met de vak- en standorganisaties. De vertegen woordiging van deze groepen in de raad zou in het gedrang zijn gekomen door de verkiezing van de heer Stiemer, omdat er nu een K.A.B.-lid het veld zal moeten rui men. De K.A.B. dreigt thans dat indien de heer Stiemer zijn zetel in de raad niet beschikbaar zal stellen aan een K.A.B.- vertegenwoordiger geen enkele K.A.B.-er in de komende raadsperiode zitting zal nemen in de raad. Wij vernemen dat van dit standpunt beslist niet zal worden af geweken, hetgeen tot de nodige moeilijk heden aanleiding kan geven, onder meer bij de aanstaande wethoudersverkiezingen. De heer Stiemer heeft kort voor de on langs gehouden verkiezingen een pamflet verspreid waarin hij er op wijst dat deze minder prettige situatie is ontstaan door een verregaand dirigisme. Thans bena drukt de heer Stiemer dat hij geenszins van plan is zijn zetel af te staan, daar hij zijn stemmers niet teleur wil stellen. Gistermorgen zijn op de veiling „Ons Belang" te Castricum de eerste aardbeien in sloffen aangevoerd. Zij brachten 4,20 per slof op. De meeste partijen kwamen echter nog in doosjes aan de markt en de prijs hiervan varieerde van f 0,69 voor de Moulin Rouge, 0,59 voor de Climax en tot 0,42 en 0,63 voor de overige soor ten. Voorts werden er ook nog enige par tijen sla aangevoerd en kwam de eerste bloemkool aan de markt. De prijs van sla liep van 8 Vi op tot 11K cent per krop. De bloemkool noteerde 38 cent per stuk. Op de Mient in Castricum is de heer F. de Graaf uit Santpoort met zijn motor gevallen, toen hij de 6-jarige. G. B. uit Castricum, die plotseling de weg overstak, aanreed. De motorrijder probeerde nog te remmen, maar kon het kind niet meer ontwijken. De verwondingen vielen mee, want de kleine bleek slechts enkele schaaf wonden te hebben opgelopen. Ook de duo rijdster van de motor, die door het plot seling remmen van de motor was gevallen, kreeg enkele schaafwondjes en werd evenals de kleine B. door dokter De Jongh de eerste hulp verleend. De Fiat-fabrieken in Turijn zijn van plan om een tankschip te bouwen, dat door atoom-energie zal worden voortge dreven. Aldo Ridolfo, een ingenieur van Fiat, heeft op het wetenschappelijke congres in Rome meegedeeld, dat dit atoom-tank- schip niet minder dan 68.800 ton groot zal worden en door Fiat en Ansaldo, de groot ste scheepsbouwers van Italië, samen zal worden gebouwd. VELSENS VOLKSMUZIEKSCHOOL opende gisteravond haar reeks openbare lessen met een bij een kon st in de gemeen telijke vergaderzaal aan de Abelenstraat. In de zaal, die met het oog op de tempe ratuur door het openen van deuren en ramen air-conditioned was gemaakt, klap ten de leerlingen ijverig de maat en be klommen moeizaam, ellenlange toonlad ders, waarbij de blik dikwijls vast gericht bleef op de scherp toeluisterende ouders. Het succes der zangdemonstraties bleek sterk afhankelijk te zijn van de kwaliteit der stemmen en menigeen onder de zan gers zag met angst en vrezen de hoge no ten naderen. Het handzingen waarbij dus de „diri gent" de noten door handstanden uitbeeldt, werd ijverig beoefend. Tevens deed zich de gelegenheid voor de permanent zieke doch zondag-minnende Kortjakje weer eens naar voren te brengen in heur schone lied. DE MAATVASTHEID der ouders werd tijdens deze uitvoering ook eens duchtig op de proef gesteld daar zij belangeloos aanboden om aan een experiment deel te nemen waarbij men als het ware enkele maten in gedachten diende te zingen. Voorts toonden enkele leerlingen gister avond hun vorderingen op hun instrument. Zo hoorde men „Der fröhlige Landmann" van Schumann enkele nogal wankele schreden op het toetsenbord zetten. Een accordeon liet met slepende klanken „To ledo" weerklinken. Een en ander uiteraard tot grote vreugde en trots der aanwezige ouders. De leerlingen van een hogere klas namen de zoet gestemde klokken van Haarlem nog eens duchtig onderhanden. Met al deze zaken werd de openbare les gisteravond doorgebracht zodat de Santpoortse ouders dinsdagavond in de Kapel aan de Pastorieweg niet geheel en al onvoorbereid de openbare les behoeven bij te wonen. Advertentie OFFICIAL DEALER - MARKTPLEIN Vele Kennemerstaten-leden zwommen „af" in Velserbad De gelegenheid, die de Vereniging „Ken- nemerstaten" voor haar grote aantal jeugdleden jaarlijks geeft om op verant woorde wijze en zo jong mogelijk de zwem kunst machtig te worden, vindt'telkèn- jare opnieuw een grote stroom van lief hebbers en zelfs onder hen ook ouderen, die de wekelijkse oefeningen in het Vel serbad niet licht verzuimen. Maandagavond om half acht kwamen er een flink aantal van de Kennemersta- ten-aspirant-zwemmers en zwemsters naar het Velserbad om daar hun proeven van bekwaamheid voor de begeerde A, B en C- diploma's af te leggen. Op een enkele uit zondering na slaagden alle kandidaten in de leeftijd van 9 tot 16 jaar voor het A- diploma. Vijftien Kennemerstaters be haalden het B-diploma en 6 brachten het tot het C-diploma. Rondewinnaars bij „Kennemerland" Leden van de Beverwijkse rennersclub „Kennemerland" hebben het afgelopen weekeinde niet onverdienstelijk gereden. Zo wist C. Dullemans de ronde van Cu- lemborg zijn eerste bij de nieuwelingen op zijn naam te brengen. Hij klopte in de eindsprint met minimum verschil Wel- leling uit Badhoevedorp. C. Lute bracht de nieuwelingenronde van Etten op zijn naam. Donderdagavond 19 juni houdt „Kenne merland" op sportpark „Adrichem" de wedstrijden om het sprintkampioenschap. Dank zij een 2-1 overwinning in de be slissingswedstrijd tegen IEV zijn de da mes van het eerste team van de Velser handbalvereniging „Full Speed" erin ge slaagd om kampioen te worden van de tweede klasse B van de afdeling Haarlem. IEV werd op deze dag gehandicapt door het feit dat één van de speelsters in de laatste wedstrijd een kaakfractuur had opgelopen, waardoor zij thans niet kon spelen. Het werd een spannende wedstrijd die door Full Speed werd gewonnen dank zij twee doelpunten voor de rust. In de eerste helft was Full Speed technisch veel sterker en met snelle open aanvallen werd ver warring gesticht in de IEV-verdediding. Dit resulteerde in een na vijf minuten ge scoord doelpunt van J. Zonneveld die twee minuten later ook de tweede goal voor haar rekening nam. Na de thee was het aanvankelijk IEV dat met groot enthousiasme ten aanval trok. Full Speed kwam hierdoor in nood en het verwonderde niemand dat na vijf minuten IEV met een onhoudbaar schot de stand op 2-1 bracht. Dit gaf de IEV'ers moed en er begon een ware stormlooo oo de Full Sneed-vpetn Maar de achterhoed" met aan het hnnfd Terne Aneldnorn en daprppVUtt». rïnejverdedigster Cobv van Beek, hield «tand. Met tegenaanvallen hraeht Full Sneed wat lucht en het werd bijna zelfs 3-1 toen een vrije worp toeee- wezen werd. die echter foutief werd ge nomen. zodat de seehidsrechter dit doel punt terecht afkeurde. Viif minuten voor het eindsignaal kreeg IEV nog een fraaie kans om gelijk te komen, maar de doel- verdedigster van Full Speed hield de bal zeer goed. Met Full Speed in de aanval floot de goed leidende scheidsrechter voor het einde. MARKTBERICHT. Beverwijk, 16 juni: aardbeien 3674; aardbeien (slof) 4.605.90; sla 612; bloemkool 1861; spinazie 3149; rabar ber 1124; postelein 1926; bospeen 37— 58; waspeen 4757. (Van onze Haagse redactie) Het ziet er voorlopig niet naar uit, dat ten behoeve van de Nederlandse zee-vis serij een fabrieksschip zal worden ge bouwd. Een commissie uit het Produkt- schap voor Vis en Visprodukten heeft de mogelijkheden onderzocht en is tot de conclusie gekomen, dat de exploitatie van een vangstfabriekschip in het gunstigste geval weinig overzichtelijk moet worden genoemd en een zeer groot risico inhoudt. Het rapport is inmiddels aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning voorgelegd. De commissie heeft in het rapport, zo vernemen wij, als haar mening neerge legd, dat de bouw van een vangstfabriek schip bezwaren ondervindt van het feit, dat Nederland geen land is waar de spe cifieke „verre visserij" wordt uitgeoefend. Bovendien is de behoefte in Nederland aan de vis-filet die het fabrieksschip zou moe ten aanvoeren, nog niet groot genoeg. Ge bleken is, dat het verbruik van vis-filets te klein is om een rendabele exploitatie mogelijk te maken. De commissie uit het Produktschap heeft als bouwsom voor een vangstfa- brieksschip van het Engelse „Fairtry"- type 6,5 miljoen gulden geraamd. De ex ploitatie zou daarenboven jaarlijks nog bijna 3 miljoen vergen. Omdat de op brengst wordt geschat op 2,5 miljoen gul den per jaar, zou rekening moeten worden gehouden met een jaarlijks tekort van 400.000 gulden. Wel kleiner? Bij haar beschouwingen heeft de com missie ook nog de mogelijkheden onder zocht, die een kleiner type schip zou bie den. Daarvan bedragen, zo heeft men be cijferd, de kosten voor de bouw 3,5 mil joen. Jaarlijks zou een overschot van 20.000 gulden kunnen worden verkregen op de exploitatie. Naast haar andere conclu sies zegt de commissie tenslotte in haar rapport, dat bij de eventuele bouw van vangstfabrieksschip de steun van de over heid noodzakelijk is. Men zou, kortom, kunnen zeggen dat het rapport de beslis sing aan de overheid in handen geeft. Op grond van andere gegevens lijkt het er naar dat de Nederlandse visserij het voor lopig, zo niet voorgoed, zonder vangstfa brieksschip zal moeten stellen, temeer om dat het niet duidelijk is welke instanties de gelden zouden moeten fourneren. HINDERWET B. en W. van Velsen delen mee dat ver gunning ingevolge de hinderwet is ver leend aan: de cementfabriek (Cemij) n.v. tot het uitbreiden van het bedrijf met een vijfde molen en een tweede pakkerij op het Hoogoventerrein te IJmuiden; de Konink lijke Nederlandsche Hoogovens en Staal fabrieken n.v. te IJmuiden tot het uitbrei den van de demineralisatie-installatie met twee pompen. Een staking van Indiase havenarbeiders is te middernacht ingegaan om kracht bij te zetten aan eisen tot hogere lonen en betere arbeidsvoorwaarden. Het werk op ten minste 10 schepen in de grote havens Bombay, Madras, Cochin en Calcuttta ligt stil. De staking is uitgeroepen door het door de communisten beheerste vakverbond van havenarbeiders, nadat besprekingen met het ministerie van vervoer waren af gebroken. De politie van Madras is gisteren slaags geraakt met stakende havenarbeiders, die wilden beletten dat rekruten de met aan bederf onderhevige goederen geladen sche pen losten. Een gevolg van de botsingen was, dat de politie naar de wapens greep en vier havenarbeiders neerschoot. Vele schepen, die in Amerikaanse ha vens liggen, kunnen niet vertrekken door een staking van machinisten en een sta king van zeelieden. De Marine Engineers Beneficial Asso ciation, met ruim 1700 gediplomeerde ma chinisten, weigerde haar leden aan boord van passagiersvrachtschepen te laten aanmonsteren toen het collectieve arbeids contract zondag afliep. Bij deze staking werden 448 schepen betrokken. De National Maritime Union begon een gelijksoortige staking omdat ook haar cao moest worden hernieuwd. Bij deze sta king zijn 231 tankschepen betrokken. (UPI) De National Maritime Union heeft in middels gisteravond een regeling tot stand kunnen brengen met de scheep vaartmaatschappijen, waardoor een einde is gemaakt aan de staking. De „Marine Engineers Beneficial Asso ciation", die apart onderhandelde, zet de staking nog voort, maar een woordvoerder van de bond heeft gezegd, dat hij ver wachtte, dat er spoedig een regeling ge troffen zou worden. Advertentie In het voorjaar kun je zo echt trek hebben in iets erg lekkers EEN HARTIGE LEKKERNIJ. Tracteer U zelf en Uw gezin op de uiterst voordelige, kostelijke GELDERSE SCHIJVEN KLAAR IN EEN WIP 2x8 minuten zachtjes braden. Geniet er van Extra weekreclame: MAGERE SPEKLAPJES per 500 gram 1.19 Benut de waardebon WAARDEBON Als U deze week deze bon bij ons inlevert ontvangt U 4 Gelderse schijven voor slechts 0.98 KEURSLAGER KENNEMERLAAN 45-45 - TEL. 4510 WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Met 282 duiven heeft de Beverwijkse postdui- venhoudersvereniging „De Reisduif" deelgeno men aan de wedvlucht van Chauney af over een afstand van 341 km. De lossing geschiedde om 6.30 uur. De eerste duif werd om 10.46 uur ge klokt; de laatste duif deed er twintig minuten langer over. De uitslagen waren: C. Castricum 1, 4, 33 en 42; J. Luntz 2, 17, 35 en 43; C. G. J. Dekker 3, 37, 41 en 46; C. Westrate 5 en 19; P. v. d. Outenaar 6, 8 en 9; H. Beentjes 7 en 50; G. Grapendaal 10, 12 en 25; T. Gravemaker 11, 23, 34, 44, 47 en 51; H. Zillig 13 en 55; S. v. d. Kolk 14, M. Riebeek 15, 38 en 39; S. Zoet 16 en 49: P. v. Vuuren 18 en 40; P. Dekker 20, 27 en 54; H. Wachter 21; R. Westrate 22; C. Hoeks 24; P. Luyt 26; T. Loogen 28 en 30; M. Koorn 29; G. v. d. Winden 31 en 52; H. v. d. Kommer 32; L. Kleyn 36 en 53; M. Minneboo 45; J. Schipper 48; E. Verschuren 56. Ons Genoegen De Beverwijkse duiven van „Ons Genoegen" vlogen eveneens van Chauney af. In concours waren 119 duiven. Eerste duif 10.41 uur; laatste prijsduif 11.01 uur. De uitslag was: F. C. Vos 1; W. v. Wijk 2, 13, 18; W. Rijnders 4. 6, 19, 23 en 24; B. de Smet 5; W. de Raadt 7; Scheffers 8, 9, 10 en 16; B. Meu- lemans 11; H. v. Dessel 12; G. de Graaff 14; Blommaerts-Boschaert 15; P. v. Loon 17; G. Weel 20; P. v. Dessel 21 en 22. Vredesduif De Heemskerkse vereniging „De Vredesduif" vloog eveneens van Chauney (344 km) af. In WIJSMULLERS ZEESLEEPBOOT „Zeeland", het vlaggeschip van de IJmuidense sleepvloot onder commando van kapitein H. v. d. Burg, is zondag van Mobile in de Verenigde Staten vertrokken met als sleep een 3500 ton metend uitgebrand vracht schip, de Deense „Olivia Winthers". Dit betekent tevens de thuisreis voor de „Zee land", daar de „Olivia Winthers", die vorige maand in het nieuws kwam by een grote brand aan boord, naar Terneuzen moet worden gesleept. Kapitein Van der Burg uit IJmuiden hü herdacht de vorige maand het feit, dat hy vijftig jaar geleden voor het eerst naar zee ging en de bemanning van de „Zeeland" kunnen bjj aan komst in Nederland op een succesvolle reis terugzien: in enkele maanden tjjds werden een bootponton van Schiedam naar Maracaibo gesleept, twee schepen vlotgebracht en een zeeschip van Amerika naar Nederland gesleept. De „Olivia Winthers" is een in 1957 voor Deense rekening gebouwd schip. Op zater dag 17 mei voer de Deen in de Golf van Mexico, toen brand uitbrak in de machi nekamer. Dit vuur verspreidde zich later in twee ruimen, waarin honderden tonnen koffie lagen opgeslagen. Ook de brug stond in brand. De uit twee en dertig koppen bestaande bemanning ging die dag van boord, maar de kapitein en zes man keerden later op de „Ölivia Winthers" terug en Amerikaanse sleepboten slaagden erin het schip op on geveer zestig mijl ten zuiden van Mobile (Alabama) vast te maken en naar deze havenplaats te slepen. Tonnen water wer den in de scheepsruimen gespoten om de koffiebrand te bedwingen. „Het was de grootste kop koffie, die we ooit in Amerika hebben zien zetten", schreven Amerikaanse journalisten in hun dagbladen. „Het ontbrak er alleen nog aan dat in plaats van met water met melk werd gespoten". De „Olivia Winthers" werd te Mobile in het dok geplaatst voor een onderzoek van de schade. Er werden enige noodrepara- ties uitgevoerd en de Deen werd gereed gemaakt om over de Atlantische Oceaan ge bracht te worden naar de werf te Terneu zen in Zeeuws Vlaanderen, die het schip vorig jaar nieuw opleverde. De „Zeeland" wordt in de loop van juli met de sleep in Nederland verwacht. „Cycloop" komt terug De sleepboot „Cycloop", die op 20 mei uit IJmuiden vertrok met de door de Haarlemse Scheepsbouw Maatschappij gebouwde cutterzuiger „Barbados" op sleeptouw naar Barbados, komt weer naar IJmuiden. Aan boord bevinden zich niet meer kapitein Teun Hoek en zijn „Cy- cloop"-bemanning, maar de bijna volledi ge bemanning van de sleepboot „Noord Holland", die bijna een jaar van huis is geweest. Daar Bureau Wijsmuller de „Noord Hol land" nodig heeft voor nieuwe opdrachten bij Amerika besloot men tot deze wisse ling van de bemanningen. De „Noord Holland" was zonder sleep op de thuisreis naar IJmuiden en werd hier begin juni verwacht. De sleepboot is vervolgens teruggekeerd en heeft te Las Palmas op 10 juni de cutterzuiger „Bar bados" vastgemaakt en is vandaar op 12 juni vertrokken, nadat de bemanningen waren overgestapt en de persoonlijke uit rustingen waren overgebracht. Daar het aantal bemanningsleden van de „Cycloop" kleiner was dan dat van de „Noord Hol land" werd de nieuwe bemanning voor de „Noord Holland" aangevuld met een vijf tal mannen, die reeds aan boord van deze sleepboot waren. Inmiddels is de oude bemanning van de „Noord Holland" op de thuisreis met de „Cycloop" en nog deze week waar schijnlijk donderdag worden deze op varenden thuis verwacht. De „Cycloop" vertrok op 12 juni van Las Palmas. Nog een vlotte reis Inmiddels heeft de Wijsmuller-sleepboot „Friesland" bijna een lange reis vol tooid over de Pacific van San Francisco naar Manilla op de Philipijnen. De sleep boot vertrok met 'n 56 m lange cutterzuiger op 30 april uit Amerika en wordt reeds donderdag 19 juni te Manilla verwacht. De sleepboot „Titan" is thans te New Orleans voor het ophalen van een sleep en de „Simson" en „Nestor" liggen te IJmui den op station of zijn in de havendienst be trokken. concours waren 150 duiven. Eerste duif 10.51.25 uur; laatste prijsduif 11.12.00 uur. De uitslag was: A. J. Bruins 1, 3, 5 en 18; A. Cassee 2, 10, 15 en 25. J. Koper 4; P. Lottennan 6, 8. 24, 26 en 28; J. Pekel 7; A. Durge 9; J. Du- dink 12; J. Winter 13; J. Dam 14; G. de Boer 16, 19, 20, 21 en 30; J. Castricum 17; N. Duivenvoorde 22; J. Knap 27; M. de Kruif 28; Ch. Bey 29. „Bonte Duif" De uislag van de vlucht van de „Bonte Duif" op Chauney was: G. W. v. Zut.fen 1, 9, 10 en 11; T. Ullehake 2, 3, 13 en 20; J. Kaldebach 4, 5; D. Dekker 6: J. Minneboo 7 en 17; W. Donkersloot 8, 12, 18 en 19; E. Kinge 9; A. Donkersloot 14; J. V. Loon 15; K. Jellema 16. „De Luchtpost" Honderd en drie duiven waren zondag van de Castricumse duivensportvereniging „De Lucht post" in concours. De duiven vlogen van Chau ney af. Om half zeven werden de duiven gelost. De uitslag was als volgt: 1. J. Zentveld 10.53.33; 2. A. Metselaar 10.55.15; 3. H. Jaspers 10.59.23 4. G. Tromp 11.08.40 5. P. Verdonk 11.09.55; 6. A. Pee- ters 11.10.52; 7. N. Nollenberg 11.11.41; 8. J. Vonk 11.12.49; 9. R. Bettink 11.15.38; 10. J. Beentjes 11.21.31: 11. H. Sanders 11.23.40: 12. B. Heistek- J. Lust 11.24.11; 13. v. Gort 11.39.00. De IJmonden „De IJmonden" (zaterdagvliegers) had dit weekeinde twee vluchten op het programma staan: Chateauroux en St. Quentin, respectievelijk 663 en 306 km. De duiven te Chateauroux werden vrijdagmorgen om 5.30 uur in vrijheid gesteld, 's Avonds was er in geheel Noordholland nog geen duif thuis. De lage temperatuur, de noorde lijke wind en de regen boven België waren hier aan niet vreemd. Zaterdag wisten slechts vier duiven het hok te bereiken: drie van Suurmond en een van Plokker. Suurmond klokte zijn eerste eerste duif 's morgens om zes uur. Te St. Quentin gingen de manden zaterdagmor gen om 11 uur open. Van Straten klokte de eerste duif om 15.57 uur. De laatste prijsduif deed er vier minuten langer over. De voorlopige uitslag is. Van Straten 1 8; Suurmond 2 3 5; Duurtsema 4; mevr. De Boer 6; Knapen 7. Kampioen vitesse- vluchten; 1. mevr. De Boer; 2. Duurtsema en 3. Knapen. IJmuiden Zondag j.l. werden de duiven om 6.30 uur los gelaten in Chauney (afstand 337 km.). De eerste prijswinnende duif - eigenaar de heer J. Eelsing - bereikte haar hok om 10.52.00 uur. De uitslag was als volgt: J. Eelsing 1 9; F. de Boer 2 3 8 16; J. de Waard 4 10; P. A. van Dongen 5; P. Hoekstra 6: K. Inia/Metzelaar 7 13: A. J. Waal 11; J. Exalto 12 15: L. W. de Waard 14; W. Kaale 17. Snelvlieger De leden van de p.v. de „Snelvlieger" namen dit weekeinde eveneens deel aan de wedvlucht Chauney. Door het gunstige weer in België werd menig liefhebber verrast: de eerste duif werd al om 10.45.00 geklokt door de heer L. van Breemen. De uitslag luidde: L. van Breemen 1; H. J. Broek 2 15 34: L. Otte 3 11 14 16 27 32; E. de Boer 4 29; A. Schotvanger 5; G. Glas 6 13 20 35; J. Verwer 7 8 10 28; O. Wezelman 9 24; A. J. Koster 12; gebr. Boender 17 22 30; C. Zwanenburg 18; B. Glas 19 26 33; J. Koorn 21; J. Wijker 23 31; E. Sloot 25; J. Glas 36. Door dit resultaat werd de heer L. Otte kampioen Vitesse, tweede en derde de heren H. J. Broek en E. de Boer. De Atoom De leden van de postduivenhoudersvereniging ..De Atoom" hebben zondag met 114 duiven deel genomen aan een wedvlucht van Chauney af over een afstand van 339 km. Van de vogels, die 's morgens om zes uur tijdens oostelijke wind werden losgelaten, kwam de eerste prijsduif. die aan de heer A. Kat toebehoort, om 10.47 uur bin nen. De laatste prijsduif kwam om 11.11 uur op het hok. De uitslag werd: A. Kat 1 22; L. Veldt 2; D. v. d. Linden 3; Ph. van Borre 4; M. van 't Hoff 5 7 12: A. Roos 6: W. A. Schouten 8 19: A. de Bot jr. 9; Ph. F. Martinius 10 13 20; P. v. d. Wiele 11 17; J. Stijndam 16 23; J. Schoo 18; L. E. A. Sloot 21. „DRIEHUIS" OM DE GROENE TAFEL De uitslagen van de derde wedstrijd in de zo mercompetitie der bridgeclub „Driehuis'' waren (in percenten): Afd. A: 1. heren Berkhout en Ermshaus 56.25; 2. echtpaar Noortman 56.25 3. heren Born en Zandbergen 55.00; 4. heren Kluiver en De Hoog 50.00 5. mevr. Dijkshoorn en de heer Heykants 42.50: 6. heren Dupker en Van Gameren 40.00. Afd. B: 1. dames Berkhout en Heykants 59.52: 2. heren Bosman en Ouwerkerk 54.72; 3. heren Baart en Ribbens 53 17; 4. heren Floor en Zand bergen 50.00; 5. mevr. Van Dok en de heer Van Harten 50.00; 6. echtpaar Mulder 46.83; 7. echtp. Berkhout 45.24; 8. echtp. Broere 40.48. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op IJmuider Courant k f 7.65 per kwartaal// 0.59 per week Handtekening: ...XA».W, Doorhalen wat niet verlangd wordt. Tij die rich net ingang van 1 jnli 1958 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 juni 1958 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 9