Libanon wil de 250 km. lange grens met Syrië doen bewaken Spaarregeling voor de jeugd met rijkspremie van 10 pet Polio kan uitgebannen worden door massa-vaccinaties HET WEER Haarlems Dagblad Liefst door een UNO-macht, maar desnoods door F.5. en Engeland Staatssecretaris zette de communist Gortzak op zijn nummer Nederland gaat thans ook uit België entstof betrekken Londense buschauffeurs in meerderheid voor staken Iets warmer overdag Waarschijnlijk 21 schepen in Stille Oceaan vergaan Nederlandse waarnemers naar Libanon Antilliaanse statenleden willen statuut herzien fsee MORRIS (mforet/oifóv/// Ambtsaanvaarding door dr. Platteel te Hollandia Regeringstroepen melden veroveringen op Celebes Het woord is aan Sjah van Perzië komt naar Nederland Britse kerncentrales gaan voor defensie werken Wijzigingen in reactors om plutonium te winnen Brand aan boord van de „Ruys" in Buenos Aires AMERIKAANSE CIJFERS BEWIJZEN: 72e JAARGANG No 286 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon A dm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. TeL Redactie 5389. Haarlems Grote Hout straat 93 alle afd. TeL 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks WOENSDAG 18 JUNI 1958 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 303e JAARGANG No 134 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name HaarL Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft dinsdag op zijn wekelijkse persconferentie verklaard dat de toestand in Libanon „ernstige ongerust heid wekt bij allen, die geloven in de on afhankelijkheid en onschendbaarheid van de landen in het Nabije-Oosten". Dulles achtte het mogelijk, dat de naar Libanon gezonden groep waarnemers der UNO zal worden uitgebreid en haar be weeglijkheid zal worden vergroot. „De Verenigde Staten zullen uitbreiding van de groep steunen, indien dit secreta ris-generaal Hammarskjoeld wenselijk voorkomt", aldus de minister. Dulles verklaarde ook dat de Verenigde Staten, indien een beroep op hen zou wor den gedaan bij te dragen aan uitbreiding der groep, „geneigd zullen zijn hieraan gehoor te geven". NEW YORK (Reuter) Hammars kjoeld, de secretaris-generaal van de UNO heeft dinsdag, enkele uren voor zijn ver trek naar Beiroet gezegd, niets af te we ten van berichten, dat de Libanese rege ring gevraagd zou hebben om 4.000 man troepen om de grenzen af te sluiten. President Sjamoen heeft aan de voor avond van Hammarskjoelds bezoek aan zijn land de Amerikaanse en Franse am bassadeur ontvangen. Na een bespreking met de leider van de UNO-waarnemers, de Noorse generaal-majoor Odd Bull, werd officieel bekendgemaakt dat Libanon zelf voor 34.000 gulden zal bijdragen aan de kosten van de UNO-waarnemers. Men verwacht, dat Hammarskjoeld zijn in vloed zal trachten aan te wenden om de leiders van de Verenigde Arabische Repu bliek er toe te bewegen de anti-Libanese propaganda te matigen. Honderd waarnemers (UPI) Dag Hammarskjoeld verklaar de eerder op een persconferentie, dat het niet mogelijk is de strijdkrachten van de UNO die in het gebied van Gaza zijn ge legerd over te brengen naar Libanon om daar de grenzen te bewaken. Volgens Hammarskjoeld hebben UNO-waarne mers in Libanon verklaard, dat slechts een klein deel van de grens tussen Libanon en de Verenigde Arabische Republiek door de Libanezen wordt bewaakt. Hij zei, dat de UNO zonodig zal meewerken aan de evacuatie van buitenlanders uit Liba non. De wereldorganisatie had zulks reeds eerder gedaan. De waarnemers, die thans in Libanon zijn, waren eerder werkzaam in Palesti na. Iedere groep bestaat uit drie perso nen, die beschikken over twee jeeps, waar van er één is uitgerust met een radio. De teams, die samen een konvooi vormen, houden voortdurend contact met elkaar. Hammarskjoeld voegde hieraan toe, dat de waarnemers misschien later zullen wor den uitgerust met lichte vliegtuigen en helicopters. Hij had in een rapport mede gedeeld dat de groep waarnemers hon derd man zal gaan tellen. Onze correspondent te Washington meldde, dat minister Dulles op zijn pers conferentie heeft laten doorschemeren, dat Amerika zijn strijdkrachten gereed hield en zelfs versterkte voor een even tueel optreden in Libanon. Indien van buiten af de orde in Libanon zou moeten LONDEN (UPI) De vijftigduizend sta kende Londense buschauffeurs hebben met een kleine meerderheid besloten door te staken. De voorzitter van de vakbond van transportarbeiders, Frank Cousins, gaat vandaag opnieuw besprekingen voe ren met zijn commissie van onderhande laars, hetgeen gezien wordt als een teken, dat opnieuw contact gezocht zal worden met de ondernemers. Vandaag, woensdag, zullen de haven autoriteiten hun dreigement waar moeten maken niet-vakbondsleden in te zetten voor het verladen van aan bederf onder hevig voedsel, aangezien de zevenduizend havenarbeiders die maandag weigerden met hun dertienduizend collega's het werk te hervatten, bij hun besluit gebleven zijn. Op 68 schepen in de Theems wordt niet gewerkt. De vleesmarktarbeiders van Smithfield, voor wie de havenarbeiders in sympathiestaking gingen, komen vandaag bijeen ter bespreking van het voorstel van minister van Arbeid MacLeod om het werk te hervatten, terwijl een commissie van onderzoek hun eisen bestudeert. Verwachting tot morgenavond: Zonnige perioden en tot mor genavond op de meeste plaat sen droog weer. Zwakke tot matige wind uit westelijke rich tingen. Koudere nacht. Morgen overdag iets hogere temperatu ren dan vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S. worden hersteld, dan zouden de Amerika nen het liefst de UNO belast zien met de ze taak, maar zo nodig moet men een in terventie van Amerika alleen, en even tueel samen met Engeland, niet uitslui ten. BEIROET (UPI) Volgens een belang rijk regeringspersoon zal Libanon om En gelse en Amerikaanse gewapende strijd krachten vragen voor de bewaking van zijn grenzen, als de UNO daar niet snel toe overgaat. Geen gedebatteer Het hoofd van de liaison-dienst van Li banon met de UNO, minister Albert Mo- heiber, zeide: „Wij hopen, dat wij zo snel mogelijk een beslissing van de UNO kun nen krijgen. Wij kunnen geen tijd verlo ren laten gaan met gedebatteer en met formaliteiten", voegde hij daaraan toe. Hij wees er op, dat hij bang was, dat het verzoek van Libanon ten onder zou gaan in bureaucratie van de UNO en ver klaarde: „Wat wij dringend nodig hebben zijn onmiddellijke stappen. Wij moeten zo spoedig mogelijk vijfhonderd of dui zend man hebben". Hij zei ook te vrezen, dat Hammars kjoeld niet voldoende autoriteit zou bezit ten Oi tot de instelling van die strijd macht over te gaan, die de Libanese re gering wenst, zonder ruggespraak met de Veiligheidsraad. Er zouden volgens hem wel 4.000 tot 07md00.nan ojn wel 4.000 tot 7.000 man nodig zijn om de 250 km. lange grens met het Syrische deel van de Verenigde Arabische Republiek ef fectief af te sluiten. Een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade heeft medegedeeld dat zes vliegtuigen met munitie maandag in Bei roet zijn aangekomen. Een woordvoerder van de Libanese re gering merkte op dat slechts president Sjamoen en het kabinet kunnen beslissen over het eventueel inroepen van buiten landse hulp. Thans zou dit echter niet noodzakelijk zijn en niet worden overwo gen. Scheepsramp teistert Mexico TUXTLA GUTIERREZ (UPI) In de Mexicaanse staat Chiapa vreest men, dat een vissersvloot van 21 schepen met on geveer tweehonderd Mexicanen aan boord rr>aandag tijdens een storm op de Stille Oceaan is vergaan. Na de storm is niets meer van de opvarenden van de 21 sche pen vernomen. Als waar is wat men vreest, zal dit de grootste scheepsramp in de ge schiedenis van Mexico zijn. De storm heeft ook veel schade aangericht in de staat Chiapa. (Van onze correspondent in Bonn) De secretaris-generaal van de V.N. heeft een zeer dringend beroep op de re geringen van enkele landen, waaronder Nederland, gedaan om een aantal officie ren ter beschikking te stellen van de Uni ted Nations Observer Group in Libanon (de Unogil). De Unogil werd opgericht ingevolge de resolutie van de Veiligheidsraad van 11 juni 1958. De Nederlandse regering heeft aan dit verzoek van de secretaris-gene raal voldaan door acht officieren aan te wijzen. Zes officieren die oorspronke lijk waren aangewezen voor de bestands commissie van de V.N. te Israel zullen maandag 18 juni rechtstreeks van Schip hol naar Beyrouth vertrekken. Twee of ficieren zullen op korte termijn volgen. Voor de bestandscommissie van de V.N. te Israel zullen andere officieren worden aangewezen. Gisteren hebben Koningin Juliana en Prins Bernhard op de Expo te Brussel in het Russische paviljoen ook de modellen van de spoetniks bekeken. Van onze Kamerverslaggever) De Tweede Kamer heeft gisteren de Jeugdspaarwet aangenomen, die voor jonge- mensen van 15 tot en met 19 jaar de gelegenheid opent te sparen (tenminste 30 en ten hoogste 200 per jaar) met een premie van het rijk, die aan het einde van de spaarperiode wordt verleend over het gespaarde bedrag plus de gekweekte rente. Degenen, die in militaire dienst zijn geweest, kunnen nog tot hun 24ste jaar een jeugdspaarovereenkomst aangaan. De premie wordt verleend (bij huwelijk) na drie jaar, normaal na zes en uiterlijk na negen jaren sparen. V/ie in militaire dienst is geweest, mag nog een jaar langer sparen. Het premiepercentage van tien is in de wet vastgelegd door de aanneming van een amendement van de heer Hazenbosch (A.R.) met 58 tegen 51 stemmen. Vóór stemden A.R., K.V.P., C.H.U. en S.G.P. Tegen stemden de P.v.d.A., de V.V.D. en twee communisten. De tegenstemmers hadden in de wet willen opnemen, dat de premie tenminste tien en ten hoogste vijftien percent zou bedragen, opdat aanpassing bij gewijzigde omstandigheden mogelijk zou zijn. Met algemene stemmen werd het amen dement van de heer Den Uijl (P.v.d.A.) aan genomen om de premie ook uit te betalen, indien de spaarpenningen binnen zes jaar worden opgenomen wegens overlijden van een der ouders. Van communistische zijde werd de Jeugd spaarwet „spaardwang" genoemd. Dat noemde staatssecretaris Schmel- z e r een volstrekt verkeerde voorstelling van zaken. Het verheugde hem echter, dat de communisten tegen spaardwang zijn, want volgens zijn inlichtingen zijn arbei- In de legerplaats De Harskamp zijn dinsdag opnamen gemaakt voor „De laatste Blitz Krieg", een film die han delt over de infiltraties van Duitse soldaten in de Amerikaanse Unies tijdens het Ar dennen-offensief. Men ziet Van Johnson (midden) als in Amerikaans uniform gestoken Duits soldaat op het ogenblik dat hij wordt gevangen genomen. Merkwaardig is, dat de opnamen worden gemaakt tegen de achtergrond van een weelderig zo merse natuur, terwijl het Ardennen offensief in hartje winter bij sneeuw, mist en vorst werd gelanceerd. De regeringsgezinde statenleden op de Nederlandse Antillen hebben een zo spoe dig mogelijk te houden vergadering van de staten aangevraagd met als enig agen dapunt: bespreking van de'wenselijkheid om het statuut en andere rijkswetten te herzien. ders en boeren in de Sovjet-Unie verplicht spaarobligaties te kopen. „Die bron is bepaald onjuist", interrum peerde de heer Gortzak (Comm.). Fijntjes antwoordde de staatssecretaris: „Ik heb er geen bezwaar tegen de bron te vermelden. Het staat in de Pravda van 10 april 1957, tweede pagina. Daaruit blijkt ook nog, dat de spaarobligaties nooit zijn uitbetaald, omdat uitbetaling twintig jaar is uitgesteld. En de rente is al gedaald van 13 tot 2 percent". De heer Gortzak zweeg. Winkelsluiting De Kamer heeft voorts, zonder nog tot beslissingen te komen, een aantal voorge stelde wijzigingen van de Winkelsluitings wet behandeld. Alleen de P.v.d.A. en de S.G.P. hadden er, blijkens de betogen van de heren Reehorst en Van Dis, be zwaar tegen in de dagen vóór St. Nicolaas en Kerstmis het sluitingstijdstip van win kels te bepalen op des avonds tien uur (ook op zaterdag) in plaats van op negen uur. De heer VanEijsden (A.R.) betwijfel de of de verlenging tot tien uur nodig is in de dagen vóór Kerstmis, omdat er dan in ons land minder wordt gekocht dan voor St. Nicolaas. Als voorstander van een koopavond op vrijdag ontpopte zich de heer C o r n e 1 i s- s e n (V.V.D.), omdat het daardoor op den duur gemakkelijker zou worden te komen tot winkelsluiting op zaterdagmiddag. Thuisbezorgen wilde hij toestaan tot des avonds negen uur in plaats van tot zeven uur. Evenals de heer Reehorst (P.v.d.A.) bepleitte hij de mogelijkheid, winkels in stationsgebouwen vrij te stellen van de be palingen van de Winkelsluitingswet in het belang van het toerisme. Eveneens dron gen zij erop aan, een bepaling in de wet op te nemen volgens welke ook de koper strafbaar is indien na sluitingstijd wordt gekocht. Van bijna alle kanten werd er bezwaar tegen gemaakt, dat de gemeenteraden rege lingen voor halvedagssluitingen en de va kanties alleen mogen vaststellen op verzoek van de Kamer van Koophandel. Vandaag antwoordt staatssecretaris Veld kamp op de diverse beschouwingen en zal over de verschillende wijzigingen worden beslist. Verder heeft de Kamer een wetsontwerp aangenomen, waardoor de mogelijkheid wordt geopend personen te verplichten tijdelijk werkzaamheden te verrichten ten behoeve van de Bescherming Bevolking, ook in geval van rampen in vredestijd. Bij een watersnoodramp zullen niet voor dienstverrichting in aanmerking komen degenen, die reeds bij het „dijkleger" zijn ingedeeld. Voorts is met algemene stemmen het wetsontwerp aangenomen tot regeling van de rijksbijdragen aan de gemeenten over de jaren 1955 tot en met 1958 ter tegemoet koming in de kosten voor de B.B. Voor 1958 is de bijdrage 11,7 miljoen gulden. Advertentie &ARTELJQRISSTR.'HAARLEM TEL 13439 FERD. BOLSTR 48 A1 DAM TEL 7171A7 ANTILOPE SUÈDE JASJES De nieuw benoemde gouverneur van Nederlands Nieuw Guinea, dr. P. J. Plat teel en zijn echtgenote, zijn dinsdag avond te Biak aangekomen en hedenmor gen met het lijntoestel van de „Kroon- duif" doorgevlogen naar Hollandia. In een openbare vergadering van de raad van diensthoofden heeft gouverneur Plat teel enige uren daarna zijn ambt officieel aanvaard. De vergadering ving aan met de voorlezing van het benoemingsbesluit van de gouverneur door de gouverne mentssecretaris, waarna dr. Platteel de vergadering open en het woord gaf aan de waarnemend gouverneur, de heer J. C. Baarspul, die dr. Platteel namens de be volking van Nieuw Guinea gelukwenste. In zijn antwoord zei de gouverneur onder meer, dat de autochtone bevolking meer en meer bij de opbouw van het land zal worden ingeschakeld. DJAKARTA (UPI) De voorhoede van de regeringstroepen, die op Noord-Celebes een offensief tegen de rebellen zijn be gonnen, heeft thans in totaal zeven plaat sen veroverd, aldus werd dinsdagavond in Djakarta bekendgemaakt. In het legercomuniqué werd medege deeld, dat de strijdmacht die maandag bij het dorp Kema landde, hartelijk werd be groet door de plaatselijke bevolking. Een rebellen-officier zou zich met dertig man hebben overgegeven. De namen van de veroverde plaatsen werden opgegeven als Kema, Tontalote, Kauditan, Langsat, Leiand, Girian en Tandjung Merah. Volgens het communi qué is ook een hoeveelheid wapens buit gemaakt. (ANP) De Indonesische regeringstroe pen in Noord-Celebes, zijn volgens het communiqué door de bevolking op de hoogte gesteld van wreedheden, bedreven door de opstandelingen. De bevolking had naar verluidt de bereidh ud kenbaar ge maakt om de regeringstroepen bij het neerslaan van de opstand te helpen. In het communiqué wordt voorts mede gedeeld, dat de regeringstroepen, die San- gihe en Talaud tussen Celebes en de Phi- lippijnen veroverden, erin zijn geslaagd contact te maken met de troepen, die bij Kema zijn geland. De gelande militairen zijn op weg naar Menado. Emerson Grote genieën hebben de kortste bio grafieën. De sjah van Perzië is voornemens begin volgend jaar een bezoek te brengen aan ons land. De vorst heeft de directie van Verolme doen weten, aanwezig te willen zijn bij de tewaterlating omstreeks die tijd van een der supertankers van 33.000 ton, die voor rekening van Iran op de werven van de maatschappij worden gebouwd. Oorspronkelijk had de directie van Verolme de Sjah uitgenodigd om op 15 juli aanwezig te wilen zijn bij de dan plaats vfndende tewaterlating van een der tan kers. Op deze uitnodiging kon de vorst echter niet ingaan. In officiële kringen in Den Haag verklaarde men, dat een bezoek van de Iraanse vorst reeds enige tijd han gende is. De Sjah zou Nederland en Enge land willen bezoeken. Men kon evenwel niet meedelen of het een staatsbezoek wordt of dat de vorst slechts naar Neder land komt voor de tewaterlating van de supertanker. LONDEN (Reuter) Het Britse pro gram voor kernenergie wordt gewijzigd met het oog op de defensiebehoeften. Ver scheidene reactors die ontworpen of ge bouwd worden voor kernenergiecentrales worden gewijzigd, zodat de plutonium, die als bijprodukt ontstaat, in geval van nood bruikbaar is voor militaire doelen. Door deze wijziging wordt de bouw van de re actors niet vertraagd en de normale wer king van de centrales niet nadelig beïn vloed, zo heeft een woordvoerder van het Britse ministerie van Defensie bekendge maakt. In welingelichte kringen te Londen wordt verklaard, dat de Britse produktie van plutonium de belangrijke stof voor een kernreactie door de wijzigingen aanzienlijk zal worden verhoogd. Volgens persberichten zullen grote hoeveelheden plutonium nodig zijn voor het maken van de waterstofbom-koppen voor lange-af- standsraketten. BUENOS AIRES (UPI) Er is van nacht brand uitgebroken in een van de ruimen van het Nederlandse passagiers schip „Ruys" (14.285 ton). Brandweerlieden uit twee brandweer-kazernes en de brand weer van de maritieme prefectuur moesten te hulp snellen om het vuur te bestrijden. Het motorschip van de Koninklijke Ja va China Paketvaart kwam de vorige week in Buenos Aires aan met toeristen en Ja panse immigranten. Het zou 21 juni weer hebben moeten uit varen naar Zuid-Afrika, Hong Kong en Ja pan. De „Ruys" ligt op het ogenblik aan de nieuwe havenkade in het noorden van Buenos Aires. Nadat de brandweer zes uur lang in ac tie was geweest, breidde het vuur zich tot een tweede ruim uit. Hierdoor ontstond nog meer materiële schade. Er is, naar verluidt, geen onmiddellijk gevaar voor het schip. Naar wij vernemen, heeft de Nederland' se regering onlangs ten behoeve van het rijksvaccinatieprogram tegen de kinder verlamming voor het eerst een hoeveel heid poliovaccin in België aangekocht. Tot dan toe werden alle aankopen van (Salk) polio-entstof in de Verenigde Staten ge daan. Het betreft hier het in België gefabri ceerde z.g. RIT-vaccin (een variant op het Amerikaanse Salk-vaccin, waarin met name geen dood virus van de zeer viru lente Mahoney-stam gebruikt wordt), waarmee in het afgelopen jaar, buiten het regeringsprogram om, al meer dan twee honderdduizend Nederlandse kinderen te gen de polio zijn ingeënt. De eerste partij RIT-vaccin, ter waarde van ongeveer een half miljoen gulden, wordt nog deze maand in Nederland ver wacht. Een gedeelte werd reeds gisteren bij het Rijksinstituut voor de Volksgezond heid in Utrecht ontvangen. In dit verband moge eraan herinnerd worden, dat vorig jaar door Den Haag officieel verklaard is, dat voor het regeringsvaccinatiepro- gram „voorshands" geen Belgisch vaccin zou worden gebruikt. Het besluit van thans betekent dus, dat de regering het RIT-vac cin thans formeel en ten volle gelijkstelt met het Amerikaanse Salk wat betreft zui verheid, beschermingsgraad en veiligheid. Weinig nieuwe gevallen Over de resultaten van de vaccinatie in ons land kan uiteraard nu nog weinig posi tiefs worden meegedeeld. Wel is het aan tal poliogevallen met verlammingen dat tot op heden geregistreerd werd, uitzonderlijk klein. Tot en met de achttiende week van dit jaar hebben zich namelijk slechts zes van zulke ernstige gevallen voorgedaan, tegen 36 over dezelfde periode in 1957 en 34 in 1956. Het lage cijfer voor deze periode in 1958 kan uiteraard niet rechtstreeks worden toegeschreven aan de inentingen die tot dusver werden verricht. De cijfers uit Amerika, waar reeds en kele jaren geleden grote hoeveelheden po lio-vaccin beschikbaar waren voor massa le inenting, hebben echter onomstotelijk aangetoond, dat de zo gevreesde kinder verlamming door een massale vaccinatie volledig de kop kan worden ingedrukt. Over 1956 was het aantal gevallen in de V.S. reeds tot op de helft van het gemid delde van voorgaande jaren gedaald. In 1957, in welk jaar de inentingen on vermoeid werden voortgezet, heeft deze daling zich weer verder gemanifesteerd, zodat de verwachting gerechtvaardigd lijkt dat de kinderverlamming in Amerika bin nen afzienbare tijd geheel zal zijn verdwe nen. Op grond van deze gegevens mag wor den aangenomen, dat ook in ons land de ziekte, die zo veel leed kan berokkenen aan onze kinderen (in 1956 b.v. waren er niet minder dan 1784 met verlammingen) na voltooiing van de vaccinatie onder de daarvoor in aanmerking komende groepen van onze bevolking, spoedig tot het verle den zal gaan behoren.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 1