„Hetzelfde sociale pakje voor alle Europese werknemers is niet passend" Geldmarkt sterk ingekrompen m Morgen weer wat zon MPaiida en de Y o^Yo^jager^ J nare dagen „Bedrijfstaksgewijze loonregeling onbillijk' De Weekstaat Wereldnieuws WOENSDAG 18 JUNI 1958 2 DRS. BOGAERS OVER EUROMARKT HARTENDORP voor KOELKASTEN Euromarkt zal boekenprijs in Nederland doen stijgen Prof. F. de Vries in S.E.R.- bijeenkomst herdacht Franse staatslening goed ontvangen Uitgifte a 4% percent Bank Ned. Gemeenten HOOGTEZON H. J. MAERTENS N.V. De Coöp. Raiffeisenbank te Heemstede in 1957 Air France mag weer over Arabische landen vliegen Schiphol wil landingsgeld met 50 pet. verhogen Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Ver. Glasfabrieken neff Imfmi gasfornuis mot precisie-regelaar HJraM voor de juiste oventemperatuur Dat is Nieuws van Neff! De Koelkast met ruimte voordelen; w^nt grote inhoud Dat is Nieuws van Neff Directie Tanah Radja ziet nog mogelijkheden in Indonesië Zwijgzame minister Luns uit Londen teruggekeerd Oost-Duitsland solt met de. negen gevangen Amerikanen vervelendheid helpen direct ocli Ió het zo Ontstaan van de aarde Op de verbondsvergadering: van de Ne derlandse Katholieke Vakbeweging heeft de directeur van het wetenschappelijk adviesbureau van de K.A.B. over het on derwerp „De Euromarkt en haar conse quenties" gesproken. Drs. Bogaers sprak zich uit tegen de prealabele sociale harmo nisatie, omdat naar zijn mening, een der gelijke politiek onvoldoende recht zou laten wedervaren aan de betekenis van enige fundamentele economische vraagstukken waarvoor wij ons als Nederlanders gesteld zien (betalingsbalans en bevolkingspro bleem) maar tegen een volledige egalisatie van de sociale systemen zqn zjjns inziens nog veel krachtiger bezwaren in te bren gen. Naar zijn mening is geen enkel interna tionaal belang gemoeid met het ontnemen aan de nationale autonomie van de keuze van aanwending van de beschikbaar komen de middelen over de diverse sociale doel einden. Waar het op aankomt is zijns in ziens dat de werknemers een rechtvaardig deel krijgen van de stijgende welvaart. De concrete vorm, die dit aandeel zou moeten aannemen een loonsverhoging of de in voering van een weduwen en wezenver zekering kan heus wel aan die werk nemers en aan de organisaties van die werknemers worden overgelaten en behoeft niet door supranationale instanties te wor den uitgemaakt. Het grote sociale doel is, dat de welvaartspositie van de werknemers als gevolg van de integratie gaat verbete ren. En dat sociale doel kan volgens de spreker niet zijn: alle Europese werkne mers in hetzelfde Europese sociale pakje te steken, dat ver boven hun hoofden uit zou worden geconfectioneerd. Advertentie Gen. Cronjéstraat 43, Haarlem, Tel. 52760 Uit de weekstaat van de Nederlandsche Bank per 16 juni blijkt, dat door de markt f 67 miljoen schatkistpromessen van de Nederlandse Bank zijn afgenomen. Deze promessen, welke vervaldata hebben van 15 oktober, 15 november en 15 decem ber, zijn door de Nederlandsche Bank van de Deutsche Bank A.G. overgenomen. Van deze post resteert thans nog f 33 miljoen. In verband met de bekendmaking van de tender op schatkistpromessen per 20 de zer, heeft de Nederlandsche Bank de af gifte van dit papier gestaakt. De afname hiervan heeft de geldmarkt aanzienlijk verkrapt. Aan de andere kant zijn er echter marktverruimende factoren. Zo is de cir culatie van de bankbiljetten ingekrompen met f 67 miljoen waardoor de stand daal de tot f 4009 miljoen. Ook valt een devie- zenaanwas te constateren van f 21 mil joen. Doordat in de afgelopen week de' E.B.U. verrekening viel, is tevens de kwa liteit van de deviezenvoorraad verbe terd. De convertibele valuta steeg met ongeveer f 85 miljoen tot f 993,8 miljoen. De banken wier saldo op 9 juni tot f 310 miljoen gedaald was, dus tot ongeveer f 40 miljoen beneden het verplichte ge middelde, hebben moeite gehad om hun saldo op hoger niveau te brengen. Wel kregen zij f 11 miljoen van andere saldi, maar daar tegenover moesten zij f 28 miljoen aan het rijk afstaan. Door het op nemen van f 68 miljoen dure voorschot ten, kwam hun saldo per 16 dezer op f 382 miljoen. De omvang van de voorschotten bedraagt nu weer f 94 miljoen. Het saldo van de schatkist steeg van f 398 miljoen tot f 426 miljoen. Door een en ander was in de afgelopen week de geldmarkt zeer krap. Desondanks werd de daggeldrente op 2K percent gehandhaafd. Het percen tage goud en convertibele valuta, waar mee de verplichtingen van de Nederland sche Bank zijn gedekt steeg van 82.15 tot 83.45. Jaarverslag Elsevier Na interne voorzieningen wijzen de batige saldi der exploitatierekeningen over 1958, vermeerderd met de opbrengst van deelnemingen en met diverse baten, van de n.v. uitgeversmaatschappij Else vier een bedrag aan van f 622.794 (v.j. f575.167). Na afschrijvingen, voorzienin gen en interest blijft ter verdeling f266.000 (v.j. f226.000). Voorgesteld wordt f 26.600 te boeken op statutaire reserve, f60.000 op extra reserve en op f 1.323.000 aandelen uit te keren 11 percent dividend (v.j. 10 percent). Het ligt in het voorne men het aantal deelnemingen uit te brei den. Deelnemingen staan thans te boek voor f 893.540. Het verslag veronderstelt, dat de ver dere ontwikkeling binnen de EUR-markt een verhoging van de gemiddelde prijzen van het boek in Nederland zal Betekenen. Het algemene beeld is, dat het Neder landse boek, zowel wat de kosten- als de opbrengstkant betreft, een meer of min der sterke uitzonderingspositie inneemt, die egalisatie noodzakelijk maakt. Op korte termijn is niet te verwachten dat zich internationale verschuivingen op het gebied van het boek voordoen. De deelnemingen in Elsevier's weten schappelijke uitgeverij en de uitgevers maatschappij Bonaventura (Elsevier's Weekblad) hebben opnie'-w goede resul taten afgeworpen. In de loop van 1957 is besloten de aandelen van de Elsevier Press Inc. te Houston (Ver. Staten) over te dragen aan een Amerikaanse uitgeverij. De directie meent dat de mutaties in Amerika in het belang zijn geweest van de afzet van wetenschappelijke boeken op deze in belangrijkheid toenemende markt. Het geïntegreerde Europa is naar zijn mening alleen dan een succes indien men in de praktijk durft te erkennen, dat het bestaat uit zijn nationaliteiten, en dat men deze nationaliteiten in een zekere vrije ontplooiing de kans moet geven een be vruchtende invloed uit te oefenen op ons aller Europa. Wat misschien wèl zou moeten verande ren is de huidige bedrijfstaksgewijze be nadering van het complex lonen en andere arbeidsvoorwaarden. De spreker kan zich niet aan de indruk onttrekken dat, wil men de werknemers op billijke wijze laten delen in de resultaten van de integratie, men niet zal kunnen blijven vasthouden aan het huidige systeem om lonen en andere ar beidsvoorwaarden op uniforme wijze te regelen voor een gehele bedrijfstak. De voordelen van de Euromarkt zijn met name produktiviteitsvoordelen. Deze produktiviteitsvoordelen worden in eerste instantie evenwel niet gerealiseerd door de bedrijfstakken maar door individuele on dernemingen in die bedrijfstakken. Van de andere kant zijn het over het algemeen geen bedrijfstakken, die sub-marginaal gaan worden, maar enige ondernemingen uit een aantal bedrijfstakken. De inleider meent, dat een van de gevolgen van Euro markt zal zijn, dat de rentabiliteitsver- schillen binnen de bedrijfstakken zullen gaan toenemen. Een en hetzelfde „set" arbeidsvoorwaar den, afgestemd op de zwakkere bedrijven zou —aldus de spreker onder deze om standigheden tot gevolg hebben, dat de voordelen van de Euromarkt niet voldoen de aan de werknemer ten goede zouden komen. Het zou daarom overweging ver dienen nader de mogelijkheid te onder zoeken om in het bedrijfstaksgewijze over leg de aanvullende sectorsgewijze of onder nemingsgewijze benadering van het ver delingsvraagstuk in te bouwen. In een vandaag gehouden bijzondere vergadering van de Sociaal-Economische Raad naar aanleiding van het overlijden van zijn voorzitter prof. dr. mr. F. de Vries heeft de vice-voorzitter, de heer T. J. Twijnstra, een rede gehouden over de ze eerste voorzitter van de S.E.R. Hij zei onder meer dat prof. De Vries geduren de acht jaren van zijn voorzitterschap rich ting gaf aan het beleid van de S.E.R. en „aan hem is de betekenisvolle plaats, die de raad zich heeft verworven in ons maat schappelijk bestel, voor een belangrijk deel te danken". Na de rede van de heer Twijnstra werd een ogenblik stilte betracht. Vervolgens sprak namens de regering de minister van Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en Publiekrechtelij ke Bedri j f sorganisatie, mr. A. A. M. Struijcken. Deze zei onder meer: „Dat, zoals in de Memorie van Toe lichting op hoofdstuk V der Rijksbegro ting voor het lopende dienstjaar onweer sproken werd gesteld, de Sociaal-Econo mische Raad in de zeven thans acht jaren van zijn bestaan vast geworteld is in het Nederlandse maatschappelijke bestel, is niet in de laatste plaats hieraan te danken, dat uw belangrijke arbeid in deze beginperiode van het bestaan van uw college werd verricht onder de vaste lei ding van een zo gezaghebbend man als prof. De Vries". Naar te Parijs vernomen wordt is de intekening op de nieuwe 3 V2 percent staatslening dinsdag zeer goed begonnen. Op grote schaal werden op de goudmarkt en op de effectenbeurs goud en effecten verkocht voor het verkrijgen van midde len, die kunnen worden gebruikt voor het kopen van obligaties van de nieuwe lening. De inschrijving op de lening zal zonder aankondiging worden gesloten. De obliga ties worden a p^ri uitgegeven en in cou pures, waarvan de grootte varieert van 10.000 tot 1 miljoen frank. Zij zijn belas tingvrij en indien de goudprijs op de vrije markt te Parijs stijgt, zal de regering bij de aflossing een hoger bedrag betalen. De n.v. Bank voor Nederlandse Ge meenten deelt mede, dat zij op korte ter mijn de inschrijving zal open stellen op een 4% percent dertigjarige obligatie lening 1958, groot 100 miljoen gulden, tot de koers van 98% percent. Advertentie VERKOOP en VERHUUR Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 Maandagavond werd in het verversings huis Groenendaal te Heemstede de jaar lijkse algemene vergadering van de Coöp. Raiffeisenbank „Heemstede" gehouden on der voorzitterschap van de heer J. H. M. Peeperkorn. In deze vergadering werden de aftredende heren J. J. Uitendaal en H. J. Akkermans respectievelijk als lid van bestuur en Raad van Toezicht herkozen. Bij de opening wijdde de voorzitter spe ciale aandacht aan het 60-jarige jubileum van de Coöp. Centrale Raiffeisenbank te Utrecht, bij welke instelling de bank met 724 andere banken is aangesloten. Bij een totaal aan toevertrouwde middelen bij deze organisatie van ruim 2 miljard gulden blijken de reserves der aangesloten ban ken, exclusief de winst ad 7.000.000. over 1957 te bedragen 100 miljoen gulden. Bij de Centrale Bank bestaan de reserves in 17.000.000.naast een aandelenkapi taal van 17.000.000.Dit aandelenkapi taal is voor het grootste deel bezit van de aangesloten banken. In het jaarverslag wordt meegedeeld dat door de zeer sterk stijgende rente vele spaarders in 1957 belegging voor een ge deelte van hun tegoed op de effectenmarkt zochten, waarop onder andere de 6%> lening Bank v. Ned. Gemeenten werd uitgegeven. Bij de bank te Heemstede werd door spaar ders voor circa 250.000.ingeschreven hetgeen ruim 8% der toevertrouwde spaar gelden betekende. Ondanks de vele facto ren die het sparen in 1957 ongunstig beïn vloedden steeg het totaal spaartegoed toch nog met 140.000.In de rekening cou rant was per 31 december 1957 140.000.— minder gedeponeerd bij een gestegen aan tal rekeningen. Dit moet worden toege schreven aan minder goede bedrijfsuitkom- sten van rekeninghouders als gevolg van teruglopende conjunctuur in 1957 en ver snelde belastinginning. De vraag naar geld was in 1957 sterk gestegen met het gevolg dat door meerdere uitzettingen (in geld leningen 170.000—, in kredieten 40.000, in effecten en overige beleggingen 90.000) de liquide middelen met 300.000 daalden. Overigens bleef de liquiditeit' nog zeer ruim. De winst over het jaar 1957 bedroeg 21.814, waarvan 2730 is bijgeschreven in de vorm van rente op de gewone reserve; 5466.is gereserveerd voor belastingen en f 950.— op de reserve Onderling Waar borgfonds B/C is bijgeschreven. Voor de resterende winst ad 12.668.80 werd de door het bestuur voorgestelde winstver deling aanvaard, waardoor 6.270.bij de gewone reserve zal worden geboekt, waar na deze 100.000.bedragen zal en 6.398.80 op verbouwingsrekening zal wor den geboekt in verband met de onderhan den zijnde verbouwing van het bankge bouw. De reserves der bank zullen daarna f 115.000.bedragen. PARIJS (Reuter) De Franse Natio nale Luchtvaartmaatschappij „Air Fran ce". b,eeft. bekendgemaakt, dat de Arabi sche Liga het verbod voor Franse vlieg tuigen öm boven Arabische landen te vlie gen, heeft opgeheven. Dit verbod was in januari van het vorige jaar ingesteld. De n.v. Luchthaven Schiphol is van plan een drastische tariefsverhoging in te voeren, waarover volgens de directie op het ogenblik nog besprekingen aan de gang zijn: 50 percent verhoging van de landings gelden voor vliegtuigen en 25 percent ver hoging van de vergoeding voor het gebruik van de baanverlichting. De directie heeft verklaard, dat ook na de invoering van deze verhoging Schiphol nog de laagste tarieven van de belangrijke^ luchthavens in West-Europa zal hebben. Uiteraard zal speciaal de K.L.M. door de verhoging worden getroffen, aangezien deze maatschappij ongeveer 70 percent van al het luchtverkeer op Schiphol verzorgt. Japan en de kernenergie Japan heeft overeenkomsten inzake kernenergie gesloten met de V.S. en Engeland. De Japans- Amerikaanse overeenkomst legt de basis voor toekomstige Amerikaanse hulp bij de ontwikke ling in Japan. De Ver. Staten zullen in de loop van tien jaar (de looptijd van het verdrag) 2700 kg. uranium-235 leveren, dat in Japan in reactors voor onderzoek of het opwekken van energie zal worden gebruikt. De Brits-Japanse overeenkomst stelt Japan in staat in Engeland reactors en het benodigde splijtbare materiaal te kopen. In ge zaghebbende kringen in Londen verluidt, dat Ja pan in Engeland een reactor van het type Calder Hall zal kopen. Orderpositie Schokbeton In de vergadering van aandeelhouders van de n.v. Schokbeton te Zeist deelde de directie mee, dat de orderpositie in het lopende jaar bevredi gend is te achten. In de commissarissenvergadering van de Vereenigde Glasfabrieken n.v. is besloten aan de aandeelhoudersvergadering voor te stellen over het boekjaar 1957 een divi dend van tien percent (v.j. ook tien per cent) uit te keren. Advertentie Alle inlichtingen: Amvabro Postbus 1615 A'dam Alle inllchtinoen: Amvabro Postbus 1615 A'dam Ten zuidwesten van Ierland bevindt zich een in betekenis afnemend gebied van hoge druk. De koele lucht, die er om heen stroomt, heeft ook Nederland be reikt, waardoor de temperatuur nu be langrijk lager is dan gisteren. Plaatselijk kwamen zelfs enkele zware buien voor. nu onder invloed van een rug van hoge WEERRAPPORTEN Temperaturen: buiten land maxima van g^-te- wikkeling. waardoor de fronten na mor genavond gemakkelijker tot West-Europa Brussel zullen kunnen doordringen. Donderdag 11 juni Zon op 4.19 uur, onder 21.03 uur. Maan op 6.50 uur, onder 22.13 uur Maanstanden 24 juni 10.44 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 19 juni Hoog water 4.52 en 17.19 uur. Laag water 0.36 en 12.53 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. ren. Binnenlandheden ■d'3 d el 8 - 7 uur. Neerslag: laatste O 24 uur. a a S Den Helder geheel bew. n 12 0,1 Ypenburg geheel bew. n 13 0,3 Vlissingen geheel bew. n 13 0,1 Eelde geheel bew. nnw 12 0,4 Twente lichte regen nnw 13 4 De Bilt lichte regen nnw 12 1 Eindhoven lichte regen nnw 12 2 Vlv. Z.-Limb, lichte regen nw 13 10 Helsinki onbewolkt zo 19 0 Stockholm geheel bew. zzo 21 0 Oslo regenbui wnw 22 9 Kopenhagen regen z 21 2 Aberdeen zwaar bew. nnw 16 0 Londen onbewolkt windst. 16 0,2 Amsterdam geheel bew. nnw 24 0,1 Brussel regen nnw 25 5 Luxemburg onweer n 27 3 Parijs motregen nno 25 28 Bordeaux regen windst. 19 3 Grenoble half bew. windst. 27 0,3 Nice licht bew. n 24 0 Berlijn regen nnw 27 0,1 Frankfort zwaar bew. windst. 29 0 München licht bew. wzw 26 0 Zürich half bew. zzo 28 0 Genève half bew. windst. 26 0 Locarno licht bew. ono 25 0 Wenen licht bew. ozo 25 0 Innsbruck licht bew. w 26 1 Rome onbewolkt windst. 27 0 Ajaccio onbewolkt no 24 0 Madrid geheel bew. n 27 1 Mallorca zwaar bew. no 26 Algiers zwaar bew. O 23 0 15. „Wie zijt gij!" riep de vreeswekkende gestalte, dreigend naderbij komend, „wie heeft u toestemming gegeven om uw niets waardige magen te vullen aan mijn dis?! Bij de zeven tenen van Houmehoetop, het zal u slecht vergaan!" „Hu? Wat?!" riep kolonel Pulver, zich fronsend omkerend, „wie, voor de duivel ben jij?!" „Ik ben de duivel", antwoordde de gemaskerde een voudig. „Althans vervolgde hij, „mijn arm, onwetend volk denkt, dat ik de dui vel ben en ik heb geen enkele reden, om ze van dat denkbeeld af te brengen". Hij liet zijn griezelige ogen over de rijkvoor ziene tafel dwalen en hernam: „de duivel heeft het hier goed, zoals ge reeds zelf hebt kunnen vaststellen. Daarom zal ik geen concurrentie dulden". „O nee?" grom de de kolonel, die zich het eerst van de schok had hersteld, „bewijs jij dan maar eens, dat je meer duivel bent dan ik!" „Dat zal ik", antwoordde de gemaskerde met een duivelse grijnslach. Hij knipte met de vingers enhet volgende ogenblik kwamen twee zwaargebouwde Ooster lingen met scherpe zwaarden op de kolonel en zijn metgezellen af Door het ontbreken van het statutair vereiste quorum heeft het bestuur van de n.v. Cultuur Maatschappij „Tanah Radja" in de algemene vergadering zijn voorstel tot statutenwijziging, behelzende een terugbetaling van 10 percent in contanten op het geplaatste kapitaal, niet in stem ming kunnen brengen. Hiertoe zal bin nenkort een buitengewone algemene ver gadering worden uitgeschreven. In antwoord op vragen van aandeel houders deelde de directie mede dat haar toch wel enig nieuws bereikt over de on dernemingen ter oostkust van Sumatra. Een aandeelhouder had de ontwikkeling in Deli een verloren zaak genoemd. De directie vond deze betiteling te ver gaan. Haar verwachting is dat bq een terugkeer van een „vredes"-toestand waarbij par tijen weer met elkaar praten de kans op een compromis in het bijzonder voor Tanah Radja, gezien het belang van 50 percent dat buitenlanders in deze maat schappij hebben, groter is dan voor een geheel Nederlandse vennootschap. Aandeelhouders drongen aan op een grotere restitutie en waarschuwden voor al tegen het entameren van nieuwe zaken in Nederland. Indertijd hadden zij ook ern stig gewaarschuwd tegen de deelneming in een proefaanplant in Ethiopië, welke activiteit op een ernstig verlies voor Ta nah Radja was uitgelopen. Zij achtten het onjuist dat deze deelneming nog voor 5206 op de balans stond. De directie voer de hiertegen aan, dat het bestuur de terug betaling op slechts 10 percent bepaald had met het oog op het L 'zondere karakter van de maatschappij en de mogelijkheden, die er misschien in de lekomst nog in Indonesië zijn, en ook omdat men de ac tiviteiten „op een andere leest", waarover het bestuur zich overigens niet nader uit liet, wilde schoeien. Het bedrag ad 5206, waarvoor de deelneming in Ethiopië te boek staat, is inmiddels terugontvangen, zodat hier geen verlies geleden is. Met de baten uit interest en beleggingen ver wacht de directie de onkosten voor 1958 volledig te kunnen dekken. Deze worden ruw getaxeerd op 35.000 tegen bijna 63.000 in 1957. (Voor de beurs zie pagina 7) De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. Luns, is per BEA-lijntoestel uit Londen op Schiphol teruggekeerd. De mi nister, die in Londen besprekingen heeft gevoerd met zijn Britse ambtsgenoot Sel- wyn Lloyd, met de Britse minister van Vervoer, Harold Watkinson en met de Britse permanente onderstaatssecretaris van Buitenlandse Zaken, sir Frederick Boyer Millar, was bij zijn aankomst weinig mededeelzaam. Bij zijn aankomst in Londen had hij reeds bevestigd over de Europese Gemeen schappelijke Markt en het Europese Vrij- handelsgebied te zullen spreken, zulks in het licht der Franse ontwikkelingen. Op Schiphol voegde de minister hieraan toe over allerlei onderwerpen te hebben ge sproken, maar hij achtte het ongewenst op details in te gaan. Het enige commentaar dat hij zei te kunnen verstrekken hield in, dat hij over de onderhandelingen in Lon den „betrekkelijk tevreden" was. Vandaag zouden de leider van de Ame rikaanse militaire missie te Potsdam, ko lonel Macquail, en vertegenwoordigers van het Oostduitse ministerie van Buiten landse Zaken te Oost-Berlijn voor de der de keer bijeen komen om te onderhande len over de vrijlating van negen Ameri kaanse militairen, die met een hefschroef- vliegtuig op 7 juni boven Oostduits grond gebied gedwongen werden te landen. Het is duidelijk dat de Oostduitse regering tracht uit deze onderhandelingen een fei telijke erkenning door de Verenigde Sta ten van haar bewind te verkrijgen. De Oostduitse onderhandelaars eisen voor de vrijlating van de Amerikanan een officië le brief van het departement van Buiten landse Zaken te Washington aan het Oost duitse ministerie van Buitenlandse Zaken waarin kolonel Macquail als gevolmach tigde van Washington wordt aangewezen. Het staat wel vast, dat Macquail zonder die volmacht naar Oost-Berlijn zal gaan (UPI) Amerikaanse functionarissen in Berlijn hebben verklaard dat het nog niet vaststaat of vandaag opnieuw een be spreking zal worden gehouden. Men wacht nog op orders van Washington. Terug. Dertig Dominicaanse cadetten die aan Amerikaanse krijgsscholen stude ren hebben van de Dominicaanse staats secretaris van het leger, generaal Gar cia Trujillo, opdracht gekregen onmid dellijk naar hun land terug te keren. De zoon van president Trujillo heeft het einddiploma van de krijgsschool van Fort Leavenworth in Kansas niét gekregen. Verdienstelijk. De Franse regering heeft Sir Winston Churchill het bevrijdings- kruis toegekend, zo heeft het bureau van premier De Gaulle te Parijs be kendgemaakt. Het Croix de la Libéra- tion is een hoge onderscheiding die verleend wordt aan hen, die zich voor de bevrijding van Frankrijk in hoge mate verdienstelijk hebben gemaakt. Sir Winston is de derde buitenlander, die de onderscheiding te beurt valt. Voor hem kregen Eisenhower en koning Mohammed V van Marokko het kruis. Churchill heeft al het Franse oorlogs- kruis met palmen en de Médaille Mili taire, de hoogste Franse onderscheiding. Uitgevallen. De tweede zender van de Amerikaanse kunstmaan Explorer III is met zenden opgehouden. De laatste sig nalen werd dinsdagmorgen opgevangen. De andere zender zwijgt sinds 5 juni. De Explorer I laat nu nog signalen uit de ruimte horen. Particulier. Oud-premier Paul Reynaud, voorzitter van de commissie van Finan ciën uit de Franse Nationale Vergade ring, is in Moskou aangekomen voor een „particulier bezoek" als gast van ambassadeur Dejean. Naar verluidt heeft hij premier De Gaulle beloofd Russische functionarissen te polsen over de Frans-Russische economische be trekkingen. Montage. Het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft tegenover de Griekse ambassadeur in Bonn uitdruk king gegeven aan zijn spijt over een foto in het Westduitse tijdschrift Revue, die blijkens een Grieks protest kwet send voor het Griekse koningshuis wordt geacht. De foto die de oudste Griekse koningsdochter Sophie in ge zelschap toont van een jonge Athener, zou een montagefoto zijn. Verlost. Twee Oostenrijkse grenswach ten hebben twaalf Joegoslavische vluch telingen van een smal plateau in het Karawanken-gebergte, aan de Oosten- rijks-Joegoslavische grens verlost. De twaalf vluchtelingen hadden 24 uur, zonder drinkwater, op het plateau door gebracht. Zij hebben de Oostenrijkse autoriteiten politiek asiel verzocht.- Spionage. Het Bulgaarse persbureau meldt, dat een Bulgaars gerechtshof vijf Bulgaren veroordeeld heeft tot ge vangenisstraffen variërend van een tot vijftien jaar wegens spionage voor de Verenigde Staten en Turkije. Belachelijk. In officiële kringen te Asun cion zijn berichten over een revolutie in Paraguay „belachelijk" genoemd. De berichten kwamen nadat de radio van Asuncion haar uitzendingen voor enkele uren had moeten onderbreken, als ge volg van het uitvallen van de elek trische centrale in de stad. Onbehoorlijk. De kanselarij van het Oost- berlijnse stadsbestuur heeft de brief van de Westberlijnse burgemeester Willy Brandt, teruggezonden met de mededeling, dat die brief „onbehoor lijk" is. Het voorstel was geadresseerd aan „het bestuur van Oostberlijn, ter attentie van Herr Fritz Ebert", om ^an te geven dat het westelijke stadsbe stuur het oostelijke niet als gelijke erkent. Watersnood. Zuid-Chili wordt sinds drie dagen door overstromingen geteisterd, die tot nu toe aan zestien mensen het leven hebben gekost. Drieduizend per sonen werden dakloos. Het leger helpt met vrachtauto's en hefschroefvliég- tuigen met het in veiligheid brengen van dorpelingen. Vrjje voeten. Maandagavond zijn ver scheidene oppositieleden, die ter ge legenheid van de Portugese presidents verkiezingen waren gearresteerd, weer op vrije voeten gesteld. Advertentie EEN volledige beschouwing over het ontstaan van de aarde en vai. de verschil lende elementen die we in de aardkorst aantreffen ,is nog steeds n'-t geschreven en niemand zal dus van ons kunnen ver wachten dat wij bij machte zijn deze for midabele taak ten uitvoer te brengen. Op dit terrein is eigenlijk og zó weinig be kend, dat we ons alleen kunnen vergenoe gen met een globale voorstelling van wat in sommige gevallen gebeurd zou kunnen zijn. Dat is toch voorzichtig genoeg uitgedrukt en niemand kan zich dus be kocht voelen wanneer hij, naar zijn mening, geen waar voor zijn geld krijgt. We kun nen ons voorstellen, dat bij een bepaalde toestand van hitte en druk het magma, dat zich onder de aardkorst bevindt, gaat stollen. In het algemeen treedt dan kristallisatie op, maar beslist noodzakelijk is dat niet, want de afkoeling kan zö snel gaan, dat er een glasachtige stof ontstaat die geen enkele kristalstructuur vertoont. Maar goed, la ten we ons niet met die uitzonderingen be zig houden, en liever naar de regel kijken. Er ontstaat dus een stollingsgesteente, dat echter verre van homogeen blijkt te zijn, want allerlei elementen zijn er in aan wezig. Die elementen die pas bij lagere temperaturen kristalliseen, zullen in het stollende gesteente als vloeistof aanwezig blijven, vormen bij wijzevan spreken meertjes in het gesteente. Uitgaande van de veronderstelling, dat die overblijvende stoffen ijzer en lood zijn, dan zal in die vloeistof het lood met zijn hoger soorte lijke gewicht in het meertje naar beneden zakken en het vloeibare ijzer zal daar bo- venop komen te drijven. De afkoeling van het gesteente gaat echter door, waardoor de ruimte, waarin deze vloeistof gevangen zit, kleiner wordt en onder grotere druk komt te staan. Het gevolg hiervan is weer, dat het ijzer .en lood met ontzettende kracht geperst worden in speten en gaat jes, breuken en holten van ontsnapte gas- achtige stoffen, zodat in latere tijdstippen deze metalen als aders, en wellicht ook als klompjes erts, in het ge steente worden aangetroffen. Dit is uiteraard slechts een zeer vereenvoudigde voor stelling van het optreden van aders in alle mogelijke ge steenten. De samenstelling van het stollingsgesteente, dat vele variaties vertoont en uitermate ingewikkeld is, spreekt een belangrijk woordje mee, evenals de in werking van de verschillende elementen op elkaar. Deden we het hierboven bij voorbeeld voorkomen, dat ijzer als zuivere metaalader in het gesteente wordt geperst, in werkelijkheid wordt nooit zuiver ijzer gevonden, omdat het altijd aan andere stoffen is gebonden. Ditzelfde kan van tal loos vele andere elementen worden ge zegd. Eigenlijk is het dan ook wonderbaar lijk, dat er ooit zuivere metalen in de vrije natuur voorkomen. Dit is dan ook alleen het geval met metalen die weinig affini teit tot andere stoffen vertonen, zoals bij voorbeeld goud. Het bovenstaande ver klaart echter wel enigszin- waarom be paalde elementen altijd in eikaars gezel schap worden gevonden. Daarover een volgende keer. (Nadruk verbodqn). H Pétillon

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2