Rusland, Wales, Noord-Ierland waren winnaars in beslissingswedstrijden Het minst slechte elftal won bij Engeland - Rusland McParland was matchwinnaar voor Noordierse voetballers Wales deed Hongaarse voorsprong na rust met twee goals teniet Schulte hielp Peter Post aan eerste etappezege in Ronde van Nederland Engelse rechtervleugel maakte goed debuut Tsjechoslowakije in de verlenging verslagen Hongaar Sipos het veld uitgestuurd Rik van Looy op elf kilometer voor finish in Leeuwarden verrast 11 DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN VOETBAL Geplaatste tennissers voor Wimbledon Donderdag: Zweden- Rusland op het t.v.-scherm KNWU wil Klaas Buchly handhaven voor Tour Van den Borgh zal Wout Wagtmans vervangen Nieuw wereldrecord voor Takashi Ishimoto De scheidsrechters voor de kwartfinales Fornara heeft een beste kans om te winnen WOENSDAG 18 JUNI 1958 De kwalificatieronde van het eindtoernooi om het wereldkampioenschap is dinsdagavond met drie beslis singswedstrijden afgesloten. Bij de ploegen, die zich reeds voor de kwartfinales hadden geplaatst: West- Duitsland, Frankrijk, Zweden, Brazilië en Joegoslavië hebben zich alsnog Noord-Ierland, Wales en Rusland gevoegd. Noord-Ierland had in Malmö 120 minuten nodig om de Tsjechen met 21 uit te schakelen, Wales bracht het in Stockholm tot een nogal verrassende 21 overwinning op de Hongaren, finalisten in 1954, en Rusland versloeg in een voorzichtige, verre van fraaie wedstrijd het teleurstellende Engeland. Met West-Duitsland, Frankrijk en Zweden als groep- winnaars steekt het resultaat van de landen van het Westeuropese continent dus wel zeer gunstig af bij dat van de andere zones. Zuid-Amerika is slechts vertegen woordigd door Brazilië, het „oost-blok" door Joegoslavië en Rusland en de Britse landen door Wales en Noord- Ierland. Engeland, dat nog altijd zo graag beweert het beste voetbal ter wereld te spelen, heeft sterk teleur gesteld en de Russische overwinning in Gothenburg was zonder twijfel verdiend. Wales, in de aanval weer geleid door de voortreffe lijke John Charles, had tegen Hongarije een zeer moei lijke eerste helft. Toen de rust met een 1—0 voorsprong voor Hongarije inging, leek de kans voor de pittige welshe ploeg uiterst gering, maar een opnieuw geïnspireerd Wales nam in de tweede helft het heft in handen en met twee goede doelpunten werden de grof spelende Hon garen verslagen. Noord-Ierland, evenals Wales een 661 outsider, heeft weer de nodige vechtlust kunnen opbren gen, nu om de technisch uitstekende Tsjechen in de verlenging te kloppen. De kwartfinales zijn dusDuits landJoegoslavië; FrankrijkNoord-Ierland; Zweden Rusland; BraziliëWales. Deze wedstrijden worden donderdagavond al gespeeld. Het is gebeurd. Engeland is uitgeschakeld. Niet door een briljant spelende ploeg. Neen, in het Nye Ullevy-stadion in Göteborg heeft een teleurstellend Russisch elftal het team van Engeland verslagen. Het lijdt geen twijfel, dit Engelse team heeft in de beslissingswedstrijd van groep 4 gefaald, volkomen gefaald zelfs. De 25.000 toeschouwers heb ben geen herhaling gezien van het eerste duel tussen beide landen; het was geen strijd van een van eigen kracht over tuigd Engels elftal en een voortreffelijke Russische ploeg. Wel toonde deze strjjd opnieuw aan, dat de Engelse aanval zwak is. De debuterende rechtervleugel, gevormd door de Chelsea-speler Brabrook en Broadbent van Wolverhampton Wanderers, was eigenlijk nog het sterkste deel van de voor hoede. Wat daartegenover middenvoor Kevan liet zien, was vaak bijna lachwekkend. Zo vaak toonde de aanvalsleider van West Bromwich Albion zijn onmacht, dat hjj toch door het sterk Engels georiënteerde publiek bij herhaling werd uitgefloten. Engeland heeft teleurgesteld. Rusland speelde juist iets beter en heeft daardoor deze kleinst mogelijke overwinning wel verdiend. De Russen kwamen tenminste nog enkele keren tot gevaarlijke en goede aanvallen, bij de Engelsen waren het vrijwel steeds persoonlijke acties, die de hechte Russische verdedigers voor overigens niet al te ernstige moeilijkheden plaatsten. Maar zoals gezegd, Engeland noch Rusland was ditmaal overtuigend. Ze begonnen oh zo voorzichtig, de Engel sen en de Russen. In de wetenschap, dat één kleine fout, die een doelpunt zou op leveren, beslissend zou kunnen zijn. Er ontstond dan ook een toestand van even wicht, van verdedigend spel. Pas na 20 min. kwam de eerste goede kans. Broadbent lanceerde Kevan met een zuivere pass, maar Kevan miste. En Kevan zou blijven missen. Even daarna was het de Russische aanvalsleider Simonian die onverwacht een kans om te schieten kreeg. Doch hij richtte te hoog. Het was duidelijk: vier zware wedstrij den is zelfs voor de meeste profs en Rus sische „amateurs" te veel. De passes waren keer op keer onzuiver, de eenvoudigste ballen werden te vaak gemist en vooral de Engelsen speelden te statisch. De Engelse aanvallers zagen geen kans op tijd mee naar voren te komen en wanneer dan een buitenspeler plotseling na zo'n schaarse scherpe pass plotseling in vrije positie op de vleugel stond, moest hij wachten. Wach ten op Kevan en op de binnenspelers, die nog ergens in het middenveld stonden. Opleving Engeland had kort na de hervatting bijna de leiding genomen. Bradbrook passeerde back Kusnetsov en kogelde toen hard op het doel. Jashin dacht kennelijk dat de bal naast zou gaan, tot grote schrik van de wel wat rustige doelman sprong de bal van de rechterpaal het veld weer in. Maar voordat een Engels been voor de afwerking had kunnen zorgen, hadden de Russische verdedigers zich al hersteld. De strijd werd dan eindelijk wat feller, de Engelsen ontzagen doelman Jashin niet langer en enkele malen achter elkaar rende Kevan onstuimig op de lange Russische goalie in. Bradbook had bepaald pech deze avond. Met wat meer geluk had de 22-jarige debutant matchwinnaar gewor den. Opnieuw schoot hij, nadat hij weder om Kusnetsov te vlug af was geweest, bui ten bereik van Jashin tegen de paal. Een fout van Collin MacDonald, de voor treffelijke doelman van Engeland, werd de oorzaak van het beslissende doelpunt. Mac Donald schoot in de 22ste minuut slecht uit, de bal kwam juist voor de voeten van de ver naar voren gekomen Woinow, de Russische rechtshalf bedacht zich geen moment. Onmiddellijk gaf hij een pass naar de vrij voor het doel staande Anatoli Iline. Voordat Howe of Banks hem de pas kon den afsnijden, had Iline al geschoten. Via De Australiërs Ashley Cooper en Mal Anderson zijn respectievelijk als eerste en tweede geplaatst voor het heren-enkelspel van de kampioenschappen van Wimbledon, die de volgende week maandag beginnen. Bij de dames is de titelhoudster Althéa Gibson (Ver. Staten) als eerste geplaatst De lijst van geplaatste spelers en speel sters ziet er als volgt uit: Heren-enkelspel: 1. Ashley Cooper (Austr.); 2. Mal Anderson (Austr.); 3. Mer vin Rose (Austr.); 4. Neale Fraser (Austr.); 5. Louis Ayala Chili); 6. Kurt Nielsen (De nemarken); 7. Sven Davidson (Zweden); 8. Barry Mackay (Ver. Staten). Dames-enkelspel: 1. Althéa Gibson (Ver. Staten); 2. Christine Truman (G.B.); 3. Do rothy Knode (Ver. Staten); 4. Maria Esther Bueno (Brazilië); 5. Shirley Bloomer (G.B.) 6. Suzy Kormoczy (Hong.); 7. Janet Hopps (Ver. Staten); 8. Karoi Fageros (Ver. Staten). de binnenkant van de rechterpaal caram boleerde de bal in het doel. Bijna. De strijd was beslist, maar toch had het weinig gescheeld of Kevan had bijna uit de volgende aanval de partijen weer op gelijke voet gebracht. Eindelijk sprintte de Engelse aanvalsleider met de bal door de Russische defensie, zwaar gehinderd door twee verdedigers, loste hij van dichtbij een hard en laag schot. Jashin kon, dank zij een zeer snelle reactie de bal nog juist onder controle krijgen. De Engelsen bleven het proberen, zelfs Billy Wright drong op tot ver over de middenlijn. Het mocht niet baten. Het was en het bleef 1-0 voor de Russen, die in de laatste minuten de bal van man naar man speelden, opvallend weinig lust toonden om een aanval op te bouwen en eigenlijk louter om het bezit van de bal streden. Pech Na de wedstrijd verklaarde de Engelse manager Walter Winterbottom dat de ne derlaag van zjjn ploeg te wijten was aan een onvermaat van pech. „We overheers ten de Russen in de tweede helft, doch onze voorhoede had wel erge pech. Twee van onze schoten troffen de paal en een soortgelijk schot van de Russen sprong ons net in. Maar dat is voetbal", verzuchtte Winterbottom. Hij zeide dat de nieuwelingen Brabrook en Broadbent op een goede wedstrijd terug kunnen zien. Ook vertelde hij dat de En gelse ploeg donderdag naar huis terug keert. De Engelse aanvoerder Billy Wright zei- de: „de Russen waren lang zo goed niet als in Moskou. Wij waren de meerderen en hadden moeten winnen". In de Russische kleedkamer heerste na de wedstrijd een sfeer van rustig zelf vertrouwen. De spelers waren te vermoeid om veel te zeggen, doch coach Gavriel Kat- charin zeide dat naar zijn mening zijn ploeg verdiend gewonnen heeft. „De narig heid voor Engeland is dat men een goede schutter mist. Ik geloof dat we misschien nog ver zullen komen in dit toernooi", al dus Katcharin. Donderdagavond wordt er weer een wed strijd uitgezonden van 't wereldkampioen schap voetbal in Zweden. Het is de kwart finale tussen Zweden en Rusland, die in het Salna-stadion bij Stockholm zal wor den gespeeld. Deze t.v.-uitzending begint zoals gewoonlijk om kwart voor zeven. De problemen rond het ploegleiderschap van de Nederlands-Luxemburgse formatie voor de Tour de France zijn nog steeds niet opgelost. Naar aanleiding van de weigering van de Luxemburgse Wielerbond om Klaas Buchly als directeur technique te aanvaar den, heeft de sportcommissie van de K.N. W.U. dinsdagavond besloten de Luxembur gers mede te delen dat zij Buchly als ploeg, leider wenst te handhaven. Aan deze mededeling is toegevoegd, dat de K.N.W.U. bereid is Jeng Goldschmidt de Luxemburgse kandidaat als assistent van Buchly te accepteren met de bepaling, dat deze twee heren in onderlinge collegia liteit in het belang van de renners zullen samenwerken. Een telegram van deze inhoud is dinsdag avond aan de Luxemburgse Wielerbond gezonden. Tegelijkertijd is een afschrift gestuurd naar Jacques Goddet, de direc teur van de Ronde van Frankrijk. De sportcommissie van de K.N.W.U. heeft Martin van den Borgh als vervanger van Wout Wagtmans aangewezen. De ploeg ziet er dus als volgt uit: Martin van den Borgh, Piet Damen, Wim van Est, Piet van Est, Piet de Jongh, Jaap Kersten, Jef Lahaye en Gerrit Voorting. Reserves zijn: Piet van den Brekel, Daan de Groot, Leo van der Pluym en Michel Stolker. Bij wedstrijden in Tokio heeft Takashi Ishimoto de 100 meter vlinderslag gewon nen in 1 min. 0.7 sec. Dit is een nieuw wereldrecord. Noord-Ierland heeft in de beslissings wedstrijd voor een plaats in de kwartfina les andermaal een overwinning behaald op Tsjechoslowakije. Maaar het was een zege die slechts door een uiterste krachtsinspan. ning in de verlenging werd verkregen. En het is zeer de vraag of de „vechters" uit Noord-Ierland hiervan niet het effect zul len ondervinden als zij donderdag in de kwartfinale tegen een uitgeruste Franse ploeg moeten aantreden. De Ieren kwamen zonder hun doelman Gregg in het veld. Hij was aan de enkel geblesseerd en werd vervangen door Upri- chard. In het begin van de eerste helft ging de strijd, die al dadelijk een verbitterd karakter kreeg met overtredingen aan bei de zijden, waartegen scheidsrechter Guigue streng optrad, vrij gelijk op. Een schot van de linksbuiten McParland werd fraai door de Tsjechische doelman Dolesji gehouden en even later schoot de Tsjechische mid- voor Feureisl uit een voorzet van de linksbinnen Borovicka juist naast. Na een minuut of tien blesseerde Upri- chard zijn enkel, toen hij een gemakkelijke Na een lange periode van overwicht in de eerste helft en een 1-0 voorsprong bij rust is de ploeg van Hongarije dinsdag avond door Wales met 2-1 verslagen en daarmee uitgeschakeld. In deze strijd, die zich tegen de sfeerloze achtergrond van nauwelijks drieduizend toeschouwers af speelde, hebben de Hongaren een half uur lang redelijk goed voetbal laten zien, maar geen moment kon het Hongaarse spel de vergelijking doorstaan met het sublieme spel, dat in 1954 door de Magayaren was gedemonstreerd. Wales heeft ten slotte verdiend gewonnen. De ploeg speelde snel ler en het combinatiespel was beter ver zorgd. De Hongaren hebben deze waarheid niet in alle sportiviteit willen erkennen. In de laatste fase van de strijd zijn ze als wilde stieren tegen Wales te keer gegaan, maar voor zover zij daarbij rekenden op de loyaliteit van de Russische scheidsrechter Latyschev, waren zij aan het verkeerde adres. Een grofheid van Sipos tegen Hewitt kwam de Hongaarse spil tenminste duur te staan. Hij werd van het veld ge zonden terwijl Hewitt op een brancard werd weggedragen. Wales hield stand on der deze druk en werd zodoende de eerste van de Britse ploegen, die de kwartfina les bereikte. John Charles, de voor Juventus spelen de middenvoor van Wales, was weer de grote man in het elftal en met assistentie van zijn linksbinnen Allchurch vormde hij een voortdurende bedreiging van de Hon gaarse defensie. De eerste minuten waren voor Wales met een serie schoten van Hewitt en Allchurch, die allen slecht gericht waren. In de zesde minuut moest Grosics een acrobatische sprong maken om een wel goed gerichte kopbal van Charles uit de hoek te graaien, maar toen was het voorlopig gedaan met het offensief van Wales. De Hongaren namen het spel in handen en bleven de resterende tijd van de eerste helft .het spelbeeld beheersen. Doelman Kelsey werd tweemaal achter elkaar door venijnige schoten van middenvoor Tichy belaagd en de verdediging kreeg steeds meer moeite met de snelle acties van spe- i Iers als Budai en Bundcsak. Het verbaasde dan ook niemand dat Ti chy na 34 minuten de score met een on houdbaar schot uit een voorzet van Budai opende. Spel opgedrongen Merkwaardig was hoe snel en radicaal de krachtsverhoudingen na rust verander de. Wales kwam met grote energie het initiatief overnemen en met stomme ver bazing zag het publiek in het Stockholm- se Rasunda-stadion dat de Hongaren zich het spel lieten opdringen. In de tiende minuut werkte Allchurch de bal uit een bekeken pass van Charles ach ter Grosics en dat was voor de Hongaren het begin van het einde. Zij boften nog, dat de arbiter een ruwe charge tegen Char les in het strafschopgebied negeerde. Maar een kwartier later liet Wales zien, dat het geen strafschop nodig had om zich bij de laatste acht te plaatsen. Nadat de Hongaarse linksbuiten Feny- vesi een juweel van een kans alleen voor Kelsey had gemist en Allchurch kort na dien hetzelfde deed oog in oog met Grosics, maakte rechtsbuiten Medwin gebruik van een misverstand tussen Grosics en Saro- si. Hij werkte de bal zonder tegenstand in de touwen en liet zich door zijn ploeg genoten naar het midden dragen... De laatste minuten kenmerkten zich door grof en onsportief gedrag van de ge prikkelde Hongaren met als climax het verdwijnen van Hewitt en Sipos. Het was daarna gelukkig gauw tijd... De FIFA heeft de scheidsrechters aan gewezen, die donderdag de wedstrijden voor de kwartfinales van het wereldkam pioenschap voetbal zullen leiden. Het zijn: West-DuitslandJoegoslaviëSysselin (Zwitserland); FrankrijkNoord-Ierland: Gardeazabal (Spanje); BraziliëWales: Sei- pelt (Oostenrijk); ZwedenRusland: Leafe (Engeland). bal stopte. Hij hinkte en daaraan hadden de Tsjechen het voornamelijk te danken dat zij in de 18de minuut de leiding konden nemen door toedoen van hun linksbuiten Zikan, die de bal uit een vrije schop met het hoofd opving en over de gehandicapte Uprichard heen in het doel plaatste De Ieren vochten daarna verwoed voor de gelijkmaker en telkens weer zwermden de groenhemden voor het doel van Dolesji. Enkele seconden voor rust hadden zij ein delijk succes. Twee maal schoot de rechts binnen Cush tegen een back op en eenmaal tegen de doelverdediger. Maar tenslotte kwam de bal bij McParland, die zonder moeite de roos trof. Uprichard toonde zijn grote klasse kort na de hervatting toen hij, inweerwil van zijn gekneusde enkel, naar een harde schuiver van de Tsjechische rechtsbuiten Dvorak dook en het schot prachtig stopte. De Ieren hadden daarna het beste van het spel. Zij waren het meest in de aanval en in de 13de minuut trof middenvoor Scott de doellat met een vervaarlijk hard schot. Even later moest Dolesji ingrijpen op een goed schot van de linksbinnen Mcllroy. De Tsjechen ontworstelden zich aan de druk en ondernamen op hun beurt goede aanvallen, die het Ierse doei enkele malen in gevaar brachten. Bij een Ierse tegenstoot trof de rechtsbuiten Bingham de lat met een kopbal. In de laatste tien minuten werd er aan beide zijden veel te fors ge speeld, maar de score was aan het einde van de reglementaire speeltijd nog steeds 1-1. Verlenging Noord-Ierland besliste de strijd in de tiende minuut van de eerste verlenging door McParland, die uit een door Blanch- flower accuraat geplaatste vrije schop on houdbaar inschoot. Kort daarna werd de Tjeschische rechtshalf Bubernik het veld uitgestuurd: hij had een overtreding be gaan en bij de scheidsrechter wat al te ver woed geprotesteerd toen deze een vrije schop toekende. In de tweede verlenging zetten de Tsje chen alles op alles, en er waren momenten dat zelfs hun backs opdrongen tot ver op de Ierse helft. Maar de Ieren gaven geen krimp en maakten zelfs nog een derde doelpunt, door Peacock, dat echter wegens buitenspel werd afgekeurd. Met een ver diende Ierse 2-1 zege kwam het einde. De Ronde van Zwitserland De dag nadat de Duitser Hans Junker- mann de leiding in het algemeen klasse ment van de Ronde van Zwitserland ver loor aan de Italiaan Catalano, revancheer' de hij zich weer. Dinsdag won hij de zevende en voorlaatste etappe van Locarno naar Klosters in 5 uur 44 min. en 0.3 sec. en kwam daardoor op de tweede plaats In de algemene rangschikking, zeven minuten achter Fornara, die zijn landgenoot Cata lano van de eerste plaats verdrong. Slaagt de Italiaan erin om vandaag zijn voor sprong met succes te verdedigen, dan wint hij de Ronde van Zwitserland voor de vierde maal. Reeds bij de beklimming van de 2063 m hoge St. Bernhard-pas gingen Fornara en Junkermann er vandoor. De Duitser was het eerst boven, op tien seconden gevolgd door Fornara in het gezelschap van Cata lano, die bij de afdaling echter viel. Toen vergrootten Junkermann en Fornara in prachtige samenwerking hun voorsprong, die bij de finish meer dan vier minuten bedroeg. Fornara, die zeker was van de goudgele leiderstrui, gunde de etappezege aan Junkermann. Na de zevende etappe luidt het algemeen klassement: 1. Fornara (It.) 34.45.01; 2. Junkermann (Duitsl.) 34.52.07; 3. Catalano (It.) 34.53.56; 4. Defillippis (It.) 34.54.24; 5. Keteleer (Belg) 34.59.39. De pessimisten, die voor de start van de tiende Ronde van Nederland een nieuwe overheersing van de Belgen hadden voorspeld, hebben ongelijk gekregen. Toen even voor Leeuwarden een kopgroepje van vier man op de finish afstoof waren zjj nog in de veronderstelling, dat de rappe Leon van Daele de eerste winst in deze lustrum ronde zou gaan behalen. Maar op het Zaailand tussen hagen Friezen door spurtte een zwarte trui onweerstaanbaar naar voren en even voor de meet was Van Daele ge klopt door de 24-jarige Amsterdammer Peter Post, die zich juichend in de oranjetrui reed. Op enkele meters volgde de geslagen Van Daele, die nog de grootste moeite had om de halve minuut bonificatie vóór Kersten en Piet van Est in de wacht te slepen. Het was het einde van de eerste etappe die met veel vertoon op het Rem- brandtsplein in Amsterdam (zie foto boven) was begonnen. Dat Rik van Looy, 23 seconden na de kopgroep met een banddikte voor Gerrit Schulte de sprint van een groepje van acht man won, was van weinig belang meer. Belangrijker was, dat behalve Schul te ook de lange Pos binnenkwam, want dat betekende, dat dus de zwarte ploeg van de Bossenaar ook de eerste plaats in het ploegenklassement had veroverd. Een fraaie prestatie leverde voorts de groene equipe van Klaas Buchly, die met Adrie Voorting, Roks en Van den Brand even eens in de voorste gelederen had gestre den en de tweede plaats in de ploegen- rangschikking opeiste. De grootste klap op de eerste dag kreeg de formatie van Rik van Steenbergen. Zijn eerste man was de Belgische wegkampioen André Vlayen, die precies vijf minuten na Post met Van der Pluym, de Roo, De Groot en Verhoef finishte. Maar de wereldkam pioen zelf was niet uit het grote peloton losgekomen en liep een achterstand van liefst 12 minuten en drie seconden op.... Peter Post wachtte ongeduldig op de volgende groep toen hij als winnaar bin nengekomen was. Hij had geen aandacht voor de vele handen die hij toegestoken kreeg en viel Gerrit Schulte om de hals om hem te danken voor zijn hulp. „Be dankt Gerrit, dank zij jou ben ik zover ge komen". Het was inderdaad zo. Toen Post, Piet van Est, Leon van Daele en Kersten zich 11 km voor de Friese hoofdstad uit de kopgroep hadden losgemaakt, was het Schulte, die elke poging van Rik van Looy om het viertal t'erug te halen, verijdelde. Woord gehouden Schulte had zijn woord gehouden. Vrij dagmiddag bij de voorbespreking met zijn ploeg in De Vliert had de routinier bij het doornemen van het schema voor de eerste dag zijn aanvalsplan al opgesteld. „Die ra vitaillering na 76 km in Medemblik moeten jullie maar vergeten. Julie moeten die eer ste dag die 180 km voldoende eten en drin ken mee nemen. En als de anderen dan bij de verzorging aangaan, snellen wij er tus sen uit. Bovendien", had hij er aan toege voegd, „zal ik mijn steun geven aan de best geplaatste man". Het liep niet precies zoals Schulte het had voorgesteld. Na de triomfale uittocht uit Amsterdam was de lekke band van Gerrit Blauw na 55 km de eerste sensatie voor de volgers. Arend van 't Hof wachtte op de pechvogel en samen kwamen zij spoedig weer bij. Piet Steenvoorden opende het offensief van het zwarte eskadron. De jonge Heem- stedenaar was de woorden van Schulte niet vergeten, demarreerde na 60 km en paktè 200 meter. Hij zou de springplank moeten zjjn voor de verdere acties. Maar Steen voorden was te vroeg begonnen, want toen Schalk Verhoef zich bij hem voegde kon de Heemstedenaar niet meer meekomen en viel terug. Op zijn beurt speelde Verhoef nu het spel. In Medemblik bij de ravitaillering had hij een voorsprong veroverd van 30 Gerrit Schulte en Peter Post achter de finishlijn in Leeuwarden. sec. en wachtte op de verdere gebeurtenis sen. Maar er kwam niemand, tenminste voorlopig niet. De slag viel pas bij Sloot- dorp (91 km). Geurt Pos (Nederland zwart), Adrie Voorting, Roks en Piet van de Brand (Nederland groen), Jef Coone, de Belg Van Daele, Piet van Est en Jaap Kersten van Nederland blauw en Jos Hin- sen van Nederland geel sloegen het gat, dat later de beslissing zou brengen. Zij togen op weg naar Verhoef, die al spoedig het vergeefse van zijn poging inzag en zich terug liet vallen. Maar inmiddels had Gerrit Schulte het gevaar geroken. Tegenover de drie groe nen kon hij immers in de voorhoede slechts twee man stellen en dus gaf hij Peter Post een seintje. De Amsterdammer demarreer de, Schulte ging met hem mee, maar zij moesten lijdzaam toezien dat ook Rik van Looy van deze kans gebruik maakte om naar voren te komen. Tempo opgevoerd In Hippolytushoef had het drietal de vluchtelingen te pakken en voort ging het. Nu met vier man in de kop rukte Schülte c.s. om het tempo omhoog te krijgen en hun opzet slaagde. Want bij het passeren van de machtige Stevin-sluizen aan het be gin van de Afsluitdijk (107 km), was het gat tussen de leiders en het peloton aan gegroeid tot 50 sec. Nederland was in de aanval gegaan en de actie was geslaagd. Want op de Afsluitdijk konden noch Rik van Looy, noch Leon van Daele, noch de koude zeewind, die van opzij inkwam, de onstuimige meute meer afremmen. Op de eindeloos lijkende betonweg gip- gen Daan de Groot, Leo van der Pluym, Joop de Roo (alle drie van Nederland blauw) in het gezelschap van de Belgische wegkampioen, André Vlayen, achter de leiders aan. Zij kwamen los van het nog altijd luierende peloton, dat niet in de machtsgreep geloofde. De grootste klap volgde in de laatste 45 km. In Harlingen (150 km) moesten de vele toeschouwers langs de weg al 2 min. 45 sec. wachten op de doortocht van De Groot en zijn makkers en 6 min. 20 sec. op de rest van het veld. Even voorbij Harlingen pro beerden Schulte en Peter Post de beslissing al te forceren, maar de groenen noch de twee Belgen lieten dit stoutmoedige plan netje doorgaan. Schulte zat te loeren naar een gaatje om een van zijn mannen naar voren te krijgen. En dat hij daarbij spe ciaal het oog had op de sprinter Peter Post leed geen twijfel. Kans schoon In Wier (11 km voor Leeuwarden) zag Schulte zjjn kans schoon. Voor Rik van Looy het zich realiseerde was er een gat van 100 meter. De Belg, die al twee jaar achtereen de ronde had gewonnen, gaf de strijd nog niet op. In zijn eentje trachtte hij de brug naar de vluchtelingen te slaan, maar nu kwam Gerrit Schulte in actie, want zodra Van Looy aanzette, zat Schulte aan zijn wiel en dat was helemaal niet naar de zin van de Belg. Na enkele pogingen gaf hij het dan ook maar op. De klassementen De uitslag van de eerste etappe van Am sterdam naar Leeuwarden over een af stand van 180 km luidde: 1. Post (Neder land zwart) 4.45.11, 2. Van Daele (België 2) z.t., 3. Kersten (Nederland blauw) z.t., 4. Piet van Est (Nederland blauw) z.t., 5. Van Looy (België 2) 4.45.34, 6. Schulte (Neder land zwart) z.t., 7. Van de Brand (Neder land groen) z.t., 8. Coone (Did.) z.t., 9. Adrie Voorting (Nederland groen) z.t., 10. Hinsen (Nederland geel) z.t., 11. Roks (Nederland groen) z.t., 12. Pos (Nederland zwart) z.t., 13. Van der Pluym (Nederland blauw) 4.50.11, 14. De Roo (Nederland blauw) z.t., 15. Vlayen (Belg. 1) z.t., 16. De Groot (Ne derland blauw) z.t., 17. Verhoef (Nederland zwart) z.t., 18. Schroeders (België 2) 4.56.24, 19. Ziegler (Did.) 4.56.26, 20. Van Dongen (Nederland geel) 4.56.31, 21. Het peloton geleid door Van Steenbergen (Belg. 1) 4.57.13. Uitgevallen zijn de Duitsers Liebelt en Klein. Het ploegenklassement ziet er als volgt uit: 1. Nederland zwart 14.15.19, 2. Neder land groen 14.16.42, 3. Nederland blauw 14.20.33, 4. België 2 14.26.39, 5. Duitsland 14.39.13, 6. Nederland geel 14.39.27, 7. Bel gië 1 14.44.37.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 3