Boete geëist tegen geschorste griffier van gerechtshof De Gaulle vervroegt zijn reis naar Algerije Macmillan wachtte op verzoek van NAVO met zijn verklaring Dulles zinspeelt op mogelijk einde van gesprek in Moskou /'"Hoe is het ontstaan?^ Chefarine „4" doet wonderen! Van dag tot dag Wegens beledigend geachte uitlatingen in een kranteartikel ^Praatótoel 3 Bewegingsvrij held Kort geding over naam EVC 1958 HET PLAN VAN CYPRUS Eén dag leerplicht per week voor werkende jeugd tot 18 jaar? Kamerlid stelt vragen over omgeslagen legerboot Eisenhower houdt Adams de hand boven het hoofd Documentatiecentrum atoomkernenergie Colons in Algiers herdenken de oproep van De Gaulle 0p de Akkoord met Tunesië over garnizoenen, wrijving met Salan over benoemingen Dit woord: STROP WOENSDAG 18 JUNI 1958 In de Amerikaanse pers, en met name in de New York Herald Tribune, is met enige nadruk melding gemaakt van een uit spraak van „The United States Supreme Court" het hoogste Amerikaanse rechts college, te vergelijken met onze Hoge Raad inzake de bevoegdheid van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken tot weigering van paspoorten aan Amerikanen, die verdacht worden van subversieve daden, subsidiair subversieve sympathieën of contacten. Voor „subver sieve" leze men „communistische" een rekbaar begrip overigens, aangezien in de V.S. een aantal organisaties op de lijst der subversieven voorkomen, die niet commu nistisch zijn doch als mantelorganisaties worden aangemerkt, dikwijls tengevolge van omstandigheden die tenminste vèrge- zocht zouden moeten heten. Het Supreme Court heeft nu echter een principiële uitspraak gedaan ten gunste van een tweetal klagers, een kunstenaar en een psyphiater, aan wie door het de partement een paspoort was onthouden op grond van het feit, dat zij geweigerd had den een verklaring van „politieke smette loosheid" te tekenen. Het Hof nam zijn beslissing met 5 tegen 4 stemmen en oordeelde aldus in meerder heid, dat de minister van het Congres niet de bevoegdheid heeft ontvangen, paspoor ten te onthouden aan Amerikaanse bur gers „op grond van hun overtuiging of hun relaties". „Het Congres heeft de minister derge lijke bevoegdheid nooit nadrukkelijk toege staan en de minister kan dusde bewe gingsvrijheid van Amerikaanse burgers niet belemmeren op grond van een derge lijke overweging," aldus het Hof, dat daar mee voor vele andere Amerikanen die in het verleden tevergeefs om een paspoort hebben verzocht de weg heeft vrijge maakt tot het alsnog verkrijgen van een pas voor een buitenlandse reis. Dit is een belangrijke principiële beslis sing, die recht doet aan de sterke Ameri kaanse liefde voor de persoonlijke vrijheid en iets herstelt van de schade, die indertijd door MacCarthy en de zijnen is toegebracht aan de Amerikaanse democratie. Het is de vraag of miss Francis Knight, het oppermachtige hoofd van het paspoor tenbureau te Washington, die weliswaar onder supervisie en op instructie van het ministerie van Buitenlandse Zaken werkt doch de reputatie van een autoritaire en orthodoxe persoonlijkheid geniet, niet'zal trachten andere formuleringen voor weige ring van paspoorten te vinden, die deze uitspraak van het Hof omzeilen, doch in ieder geval is de willekeur thans aanzien lijk ingeperkt en heeft de Amerikaan nieuw voedsel gekregen voor zijn vertrou wen in de Amerikaanse vrijheid en het Amerikaanse recht. Donderdagmiddag zal voor de president van de Haarlemse rechtbank een kort ge ding dienen, waarbij namens de groep Reuter en Brandsen van de Eenheidsvak centrale zal worden gevraagd het voeren van de naam „E.V.C. 1958" door op in stigatie van de heer Paul de Groot af gescheiden groep te verbieden, omdat de ze benaming verwarring zou stichten en schadelijk zou zijn voor de „echte E.V.C. Als vertegenwoordiger van de afgeschei den groep is gedagvaard de heer W. Har- tog uit Koog aan de Zaan, lid van het da gelijkse bestuur van de E.V.C. 1958. Na mens eiseres, het dagelijks bestuur van de E.V.C., zal optreden mr. Th. Ph. van Raalte uit Amsterdam met als procureur mr. J. H. van Wijk uit Haarlem. De ge daagde zal worden bijgestaan door mr. M. D. Proper uit Haarlem. (Van onze correspondent in Londen) De Griekse en Turkse regering worden op het ogenblik onder zware druk van de NAVO gezet om een regeling voor Cyprus te aanvaarden. Dit is de betekenis van het verzoek van Spaak, NAVO-secretaris- generaal, aan de Britse regering om 48 uur te wachten met de aankondiging van het Cyprus-plan. De regering had eerder beloofd, dat het plan niet later dan giste ren zou worden onthuld. Bijzonderheden hiervan waren echter door Londen vrijwel reeds aan de hele wereld officieel zij het onderhands bekend gemaakt en zijn dus onvermijde lijk uitgelekt. De enigen, die terwijl de spanning over Cyprus toeneemt niet op de hoogte waren gesteld, zijn het Engelse pu bliek en het parlement. Een nieuwe cli max kwam, toen het volle Lagerhuis, dat met spanning wachtte op Macmillans uit eenzetting van het Cyprus-plan, vernam, dat Spaak het Britse kabinet had ver zocht de verklaring tot donderdag uit te stellen. Het was een diepe teleurstelling voor het deel van de conservatieve partij, dat tegen NAVO-inmenging is, maar de oppositie was verheugd omdat deze er steeds op had aangedrongen, dat het Cy- prus-vraagstuk internationaal diende te worden aangepakt. Sommige Tories be schuldigen de regering er nu van, dat de ze onder socialistische druk heeft gehan deld en de verantwoordelijkheid op de NAVO heeft opgeschoven. Deze slotsom lijkt voorbarig. Ankara en Athene hebben het Britse plan weliswaar een koude douche gegeven, maar het of ficieel nog niet verworpen. De deur staat nog op een kier. Spaak heeft daarom juist nog een laatste kans om de beide rege ringen tot andere gedachten te brengen. Het is zijn plicht, omdat een breuk tus sen deze regeringen de zuidoostelijke De mogelijkheid bestaat dat binnen af zienbare tijd de werkende jeugd tot het 18de jaar wordt verplicht, één dag per week een vakopleiding te volgen. Dit heeft de directeur van „Bemetel" de heer G. C. M. Hardebeck verklaard. De Bemetel- stichting (Bedrijfsopleiding Metaal en Electrotechnische Industrie) houdt thans in de Houtrusthallen in Den Haag de jaar lijkse tentoonstelling van werkstukken, die door leerlingen zijn vervaardigd. In enkele Europese landen, Engeland en Zwitserland, zijn de jonge mensen reeds verplicht, tot hun achttiende jaar één keer per week een dag scholing te ondergaan. De Nederlandse metaalindustrie is al aar dig op weg om ook dat doel te bereiken. Van de 11.000 jongens, die dit jaar aan de verschillende examens in de metaal branche hebben deelgenomen, kon 60 pet. iedereweek een dag van de werkgever vrij krijgen om de cursus te volgen. Vol gens de heer Hardebeck is dit een aan zienlijk beter systeem dan het avondon derwijs dat van de jonge mensen een gro te wilskracht en inspanning eist. Steeds meer bedrijven sluiten zich bij de Beme tel aan. Steeds groter wordt ieder jaar het aantal leerlingen, dat door de stichting wordt geëxamineerd. De meeste grote bedrijven hebben het nut van de voortgezette scholing na de la gere technische school reeds lang inge zien. Het deelnemen aan de voor de ge hele metaalnijverheid gelijkgeschakelde cursussen is echter niet verplicht en er zijn nog steeds bedrijven vooral kleine die het niet nodig vinden hun personeel meer vakbekwaamheid bij te brengen. Het lid van de Tweede Kamer de heer Ritmeester heeft aan de minister van Oor log gevraagd om de volledige resultaten aan de Kamer over te leggen van het on derzoek, dat ongetwijfeld is ingesteld naar het kapseizen van een aanvalsboot met eenentwintig militairen op vrijdag 23 mei in de Oude Rijn, alsmede van de conclu sies, die daaruit zijn getrokken, en tevens mededelen welke maatregelen zijn geno men om een dergelijk ongeluk te voor komen. WASHINGTON (UPI) De Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken Dulles heeft op zijn wekelijkse persconferentie verklaard, dat de voorbereidende bespre kingen die te Moskou worden gevoerd over een topconferentie waarschijnlijk zullen worden afgebroken als gevolg van de plot seling gewijzigde Russische houding. Dulles acht het niet uitgesloten, dat de Russen hun tactiek ten aanzien van een topcon ferentie hebben gewijzigd, nadat zij hadden geconcludeerd, dat er gezien de verschil lende zienswijzen van Oost en West. geen enkele gegronde reden is voor een bijeen komst. Hij zei het hoogst onwaarschijnlijk te achten, dat binnen de komende twee maanden topbesprekingen zullen worden gehouden. Hij verklaarde geen enkel ge bied te kunnen noemen waarop mogelijk overeenstemming kan worden bereikt met de Russen. Dulles zei dat de Sovjet-Unie een top conferentie wil op haar eigen voorwaarden, waarbij er van wordt uitgegaan dat de koude oorlog voorbij is en dat de vrije wereld haar waakzaamheid kan verslap pen. Tenslotte zei hij dat het Westen alleen behoefte heeft aan een conferentie waarop wereldproblemen kunnen worden opgelost en niet aan een conferentie die een ver toning is. (Reuter) Dulles verklaarde voorts dat, dhoewel er nog een of twee kleine punten eregeld moeten worden, de Verenigde Staten nog steeds het voornemen hebben l juli te Genève aan te vangen met beraad slagingen met vertegenwoordigers van de Sovjet-Unie en van andere landen over de technische aspecten van het toezicht, dat zal moeten worden uitgeoefend bij het slui ten van een overeenkomst tot staking der proefnemingen met kernwapens. Wel gesprek in Genève (UPI) Dulles verklaarde dat hij de twee punten van ondergeschikt belang be schouwt. Of ze belangrijk worden hangt af van de houding van de Sovjet-Unie. WARSCHAU (UPI) Twee Poolse ge leerden en een advocaat zullen Polen ver tegenwoordigen op de conferentie. Het zijn professor Marian Miesowicz, van de Poolse academie van wetenschappen, voorzitter van commissie over vreedzaam gebruik van kern-energie, professor Leopold Jurkiewicz, voorzitter van de Poolse commissie voor bescherming tegen radio-activiteit, en Mieczyslaw Blusztajn, hoofd van de af deling internationale organisaties op het Poolse ministerie van Buitenlandse Zaken. LONDEN (UPI) Na het State Depart ment heeft ook het Foreign Office het Rus sische besluit om mededelingen te doen over de voorbereidende besprekingen voor een topconferentie, veroordeeld. „We zijn verrast door het feit, dat de Russische re gering de notawisselingen in verband met de besprekingen openbaar heeft gemaakt, ondanks de overeenkomst dat de voorbe reidende besprekingen in Moskou geheim zouden zijn", aldus zei een woordvoerder. MOSKOU (Reuter) Het Russische partijblad Pravda en het regeringsblad Izvestia schrijven beide, dat Rusland nog steeds veel voelt voor een topconferentie. De Pravda zegt dat de Sovjet-Unie oprecht wenst alles te doen wat in haar vermogen is om „een sfeer van vertrouwen en zake lijke samenwerking" te scheppen. vleugel van de NAVO zou verlammen. Volgens sommige diplomatieke waarne mers in Londen zien Spaak's kansen om een radicale ommekeer in de situatie te weeg te brengen, uiterst gering. Maar hij grondt zijn optimisme kennelijk op het feit, dat de Griekse en Turkse vertegen woordigers in de NAVO-raad het Britse plan nog niet uitdrukkelijk hebben ver worpen. Dit komt waarschijnlijk, omdat de overige leden van de raad, en met na me de Verenigde Staten, volledig met het Britse plan instemmen. Berichten, dat de Griekse en Turkse premiers naar Londen zijn uitgenodigd, schijnen onjuist. Mac millan zou pas bereid zijn met hen te con fereren, nadat de Griekse en Turkse re geringen het Britse plan in beginsel heb ben aanvaard. Een dergelijke conferentie zou dan ech ter waarschijnlijk niet in Londen worden gehouden. Beweerd wordt, dat Dulles thans alles wil doen om Griekenland en Turkije tot redelijkheid te bewegen. Dit neemt niet weg, dat in Londen de mening overheerst dat de Verenigde Staten Enge land in Ankara en Athene onvoldoende hebben gesteund. Het is niet uitgesloten, dat op dit laatste kritieke moment er in het Britse plan nog wijzigingen zullen ko men. Macmillan hield een slag om de arm. Hij zei, dat hij morgen in het Lager huis verder verslag zal uitbrengen „in het licht van gemaakte vorderingen". Er is daarom geen enkele waarborg, dat hij het Britse plan in bijzonderheden zal ontvou wen. Macmillan aanvaardde het risco van lekken en speculaties. Deze zijn namelijk minder belangrijk dan de pogingen om op het laatste nippertje toch nog overeen stemming te bereiken. Het modernste restaurant van Zweden is een uitspanning te Oerebro, die ge bouwd is in de paddestoelvorm van een wolk, die optree.'.i na een kern proef. Het platform op de tachtig meter hoge steel biedt plaats aan 150 gasten. Te Washington heerst deining over het op zijn minst onvoorzichtige gedrag van Eisenhowers assistent Sherman Adams, die rijkelijk ver is gegaan met het aan nemen van weldaden van de textielfabri kant Goldfine. Goldfine, die het van schoenpoetser tot miljonair heeft ge bracht, maakte er een gewoonte van om machtige regeringspersonen geschenken te sturen. In 1955 zond hij bijvoorbeeld de gouverneurs van alle Amerikaanse staten stof voor een pak, kennelijk met de bedoe ling om Goldfine's zakenbelangen te be vorderen. Adams, Eisenhowers voornaamste assi stent op het Witte Huis, is gisteren vrij willig verschenen voor een congrescom missie, hetgeen hij jarenlang had gewei gerd. De bemoeiingen, die hij ten bate van Goldfine had ondernomen, karakteriseer de Adams als „normale welwillendheid", die in het Witte Huis betracht wordt. Aan het slot van de zitting moest Adams ech ter toegeven, dat hij beter wat voorzich tiger had kunnen zijn. Al had hij, naar zijn zeggen, geen speciale gunsten voor Goldfine gevraagd, het grote publiek moet toch de indruk hebben gekregen, dat Gold fine geprofiteerd heeft van zijn „vriend schap" met Adams. In Washington had men zich afgevraagd of de affaire zou leiden tot Adams aftre den. President Eisenhower heeft echter verklaard Adams te zullen handhaven op zijn hoge positie. De president kan de as sistentie van de hard werkende Adams no de missen en of Adams aanblijft dan wel vertrekt, het onheil is toch al gesticht en de Democraten kunnen bij de verkiezin gen van november profiteren van wat is opgeblazen tot een schandaal van grote afmeting, doch wat in feite vrij normaal moet worden geacht in Washington's po litieke klimaat. (Reuter) James Hagerty, de perschef van president Eisenhower, heeft op een speciale persconferentie verklaard, dat Goldfine aan Eisenhower een hoeveelheid kledingstof had geschonken, doch dat de president de stof op zijn beurt aan een vriend had gegeven. Huichelachtig (UPI) De Democratische leider Ad- lai Stevenson verklaarde gisteren in Lon den, dat de regering van Eisenhower Adams „op een huichelachtige wijze in bescherming neemt." Mevrouw Adams verklaarde aan een verslaggever van de „Minneapolis Sunday Tribune", te gelo ven dat de beschuldigingen tegen haar man nog maandenlang zullen voortduren. „Ik ben er zeker van dat ze hem zo lang zullen achtervolgen, totdat hij gedwongen zal zijn ontslag te nemen," zei ze. Advertentie jt beroemde geneesmiddelen in eén tablet Tegen pijnen en griep Geschikt ,oor de gevoeligste maag want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefaro. De griffier van het gerechtshof te Am sterdam, mr. J. G. R., heeft gisteren te recht gestaan voor de rechtbank te Arn hem, omdat hij zich in publikaties in het dagblad, „De Telegraaf" beledigend zou hebben uitgelaten over de Haagse politie en over de procureur-generaal bij het ge rechtshof in Den Haag, mr. Van Gilse. De inmiddels als griffier geschorste mr. R. had in zijn critiek op de behandeling van de zaak-Fabius en de zaak van ma joor K. gesproken van Gestapomethoden en over mr. Van Gilse opgemerkt, dat diens „normbesef en verantwoordelijk heidsgevoel waren gestoord door vijf jaar bezetting" en dat hij zou hebben toege staan, dat „de hand werd gelicht met de naleving van het moderne wetboek van strafvordering". De officier van Justitie eiste tegen mr. R. honderd gulden boete of dertig dagen hechtenis. Tijdens zijn verhoor verklaarde mr. R., dat hij met de term „Gestapomethoden" niet deze methoden in hun ergste vorm had bedoeld, maar het systeem, „waarbij majoor K. werd geprest tot een bekente nis volgens de regelen der kunst van de Gestapo". „De procureur-generaal heeft er met zijn neus bovenop gezeten", aldus mr. R. „en is volslagen onbewogen geble ven. Ook de zaak-Fabius is nooit uitge zocht". Mr. R. zei het artikel bij de hoofd redacteur van „De Telegraaf" te hebben aangeboden met de bedoeling, dat het niet zou worden geplaatst als ingezonden stuk, doch als speciaal artikel. De officier zei, zich te zullen bepalen tot de zakelijke formulering van hetgeen hij als strafbaar beschouwde in het on derhavige artikel. Het is de bedoeling van de wet van 1934 niet geweest, de pers vrijheid aan te randen, doch om maat regelen te nemen tegen onterende kwalifi caties, critieken of verwijten. De ver dachte heeft aan zijn zakelijk critiek op de Haagse politie toegevoegd de kwali ficatie „derhalve Gestapomethoden" het geen een nodeloos onterende uitdrukking moet worden genoemd. De verdachte moet zich als jurist bewust zijn geweest van het beledigende karakter van die term. Met „een procureur-generaal" in zijn stuk kan de verdachte niemand anders hebben bedoeld dan mr. Van Gilse en de ver dachte kon weten, dat hij deze in zijn eer en goede naam aanrandde. Het ernstigste is volgens de officier, dat de verdachte, door de procureur-generaal te betichten van „gestoord normbesef en verantwoor- delijksheidsgevoel" deze ervan beschul digde dat hij niet nauwgezet zijn plicht vervulde en dus zijn ambtseed schond. Mr. M. W. van Dijk uit Amsterdam, de raadsman van mr. R., stelde voorop, dat zijn cliënt bedenkelijke methoden aan de kaak heeft willen stellen, methoden, die geen enkel weldenkend ambtenaar zou tolereren. De bedoeling van het artikel was niet te beledigen, doch de ogen te openen van ieder, die er belang bij heeft te weten, dat dergelijke methoden nog mo gelijk zijn in Nederland. Als lagere amb tenaren ontsporen, worden er maatrege len genomen. Hoe hoger de ambtenaar, hoe scherper het normbesef dient te zijn. De rechtsbedeling is nog altijd een der pijlers van ons staatsbestel. Volgens plei ter was R., geschokt door hetgeen de heer Fabius en majoor Koopman is over komen en hij heeft z'jn critiek in onper soonlijke vorm willen gieten. „Is 'er ooit opgetreden tegen de mensen, die over de schreef zijn gegaan?", vroeg pleiter. „Er is wel opgetreden tegen de verdachte, sdie onmiddelijk als griffier is geschorst, waar mede volgens mr. Van Dijk de minister op de stoel van de rechter is gaan zitten. „Vroeger konden hoge bomen ertegen, dat zij veel wind vangen, tegenwoordig blijk baar niet meer", aldus pleiter „Het laatste woord behoort aan de rechterlijke macht en niet aan de minister", zei mr. Van Dijk. „Wat mijn cliënt heeft geschreven raakt belangen van ongelooflijk gewicht en het was onvermijdelijk dat hij dit deed in de scherpe vorm, die hij heeft gekozen". De verdediger vroeg tenslotte vrij spraak. Op 1 juli zal de rechtbank uitspraak doen. Het Documentatiecentrum Atoomkern energie (D.C.A.), in Den Haag opgericht door het Reactor Centrum Nederland (R.C.N.) en het Nederlands Instituut voor Documentatie en Registratuur (N.I.D.E.R.) heeft zijn werkzaamheden ten behoeve van bedrijfsleven, research instituten en onderwijs aangevangen. Dit centrum vormt de centrale plaats in Ne derland voor literatuurgegevens op het gebied van de atoomkernenergie. Het aan vaardt opdrachten voor literatuuronder zoek en voor periodieke informatie over nieuwe literatuur. ALGIERS (UPI) De Franse „colons" in Algerije vieren vandaag de achttiende iuni onder de leus „geen afstand doen", waarbij men dan in het bijzonder denkt aan „Algérie Frangaise". Men ziet een oarallel in de oproep van De Gaulle van 18 juni 1940 en de coup van 13 juni. Van ochtend zijn in Algiers winkels en openba re bedrijven gesloten. Bij gedenktekens voor oorlogsslachtoffers zullen plechtige bijeenkomsten worden gehouden. In tal rijke kerken worden diensten voor de ge vallenen opgedragen en de boodschap van generaal De Gaulle aan de Franse natie zal op de scholen worden voorgelezen. AJACCIO (Reuter) In Ajaccio, de hoofdstad van Corsica, heeft de politie dinsdag traangas gebruikt bij eeq botsing met linkse betogers, die kransen hadden gelegd bij het monument van twee ver zetsstrijders die in de oorlog zijn gesneu veld. Twee politiemannen zijn licht ge wond door stenen waarmee de betogers de politie bekogelden toen deze verhinder de dat de onder-burgemeester van Ajac cio, Casalta, na de kranslegging een rede uitsprak. RABAT (AFP) Koning Mohammed V van Marokko heeft ter gelegenheid van de herdenking van de oproep van De Gaulle de Franse regeringsleider telegra fisch zijn gelukwensen aangeboden en de hoop uitgesproken, dat de vriendschappe lijke betrekkingen tussen Frankrijk en Marokko zich verder zullen ontwikkelen in het belang van de volken van beide lan den en de vrede in Noord-Afrika. Zon Zonneschijn en zomerweer zijn zó be langrijk, dat al het andere, dat in de regen onze zorg had, mij-een-zorg geworden is. Wanneer ik mij in de goede warmte van Scheveningen met een hoog glas goeds- met-kleine-ijsblokjes verschans tegen de plichten van de dagelijkse dag, smelt de gehele regering-Drees uit mijn gedachten- wereld weg; de IJ-tunnel wordt een aan gelegenheid, die nog even wachten kan onder het motto: „Wij hebben zó lang zon der gedaan, waarom nu plotseling die haast?" en dat meisje met die lange blonde haren is belangrijker dan Romme en Bruins Slot tezamenDe glimlach van makker Kroesjtsjev is welgemeend en de affaire van de topconferentie beroert mij minder dan de weersvoorspelling voor morgen. Of de olies morgen 1000 of 2000 zullen staan is een aangelegenheid van theore tische tulpenhandel, maar hoe deze zomer zal worden is een praktische zaak die ons direct aangaat. Op dit eigenste ogenblik houdt de vraag of die dame achter haar donkere bril in mijn richting kijkt mij intenser bezig dan de staat van Hofstra's schatkist. De zon maakt lichtzinnig. Wanneer ik nu de keuze had tussen een rede van pro fessor Oud of een ijsje met Anita Ekberg zou ik de professor niet kiezen. De heer Oud moet zich dit niet aantrek ken: na zonneschijn komt regen en na de zoetheid het bittere van 's lands lot. Ik zit in de zon en laat alle aardige men sen langs mij gaan. Ik luister naar het luide lied der brom mers en ik zie de nimmer ophoudende stoet van slanke sleeën glanzen in het lachende licht van de zomer. Wanneer ik al die mensen blij zie zijn met de zee en het strand, een zakje frieten en een sigaret, met een drankje en een ijsje, dan is de hele bestedingsbeperking er niet. Wij doen onze eeuwige spelletjes in de zon op het eeuwenoude stramien der vijf zinnen: alles wat de mens heeft, gehad heeft en ooit hebben zal. Er is nooit iets veranderd. Dit is de kleine wijsheid van de zon in een stralende hemel. Elias (Van onze correspondent in Parijs) Het Franse kabinet heeft zich gisteren in een langdurige zitting, die door de mi nister van Voorlichting, de schrijver An- dré Malraux, hoogst belangrijk werd ge noemd, onder leiding Van generaal Char les De Gaulle opnieuw met Noord-Afrika beziggehouden. Het onderzoek werd be heerst door een verheugend èn door een verontrustend feit. Verheugend is het, dat binnenkort een akkoord zal worden geslo ten met Tunesië, inzake de tegenstellin gen, die onder de vorige regeringen, on danks de Brits-Amerikaanse bemiddelings pogingen, niet tot een oplossing konden worden gebracht. Tunesië zal nu binnen vier maanden door alle Franse troepen worden ontruimd, met uitzondering van Bizerta, de oorlogsbasis, die Frankrijk voorlopig ter beschikking blijft. De Franse en Tunesische ambassadeurs zullen weder zijds hun posten spoedig weer bezetten, waarna men langs de diplomatieke kana len ook voor de overige problemen, zoals het gebruik van de Franse radar-installa ties op Tunesisch grondgebied, hoopt te regelen. Dit akkoord is voor Parijs te meer van belang, nu in Tunis een conferentie is begonnen tussen de drie Noordafri- kaanse landen in Tunis, waarvan Algerijn se nationalisten hopen, dat ze door de uit roeping van een Algerijnse regering zou kunnen worden bekroond. Nieuwe krachtproef De voldoening over het feit, dat de re delijkheid in de Frans-Tunesische betrek kingen eindelijk de overhand heeft ge had, werd in Franse regeringskringen ech ter getemperd door een nieuw conflict, dat binnenskamers met generaal Salan te Algiers zou zijn uitgebroken. Salan heeft het nodig geoordeeld een aantal generaals tot prefect te bevorderen, waardoor alle leidende burgerlijke posten in militaire handen zijn gekomen. Deze benoemingen mogen volgens de grondwet slechts door de regering in Parijs worden verricht. De omstandigheid, dat Salan de para-gene raal Massu, die door de extremisten als toekomstig tegenspeler van De Gaulle naar voren wordt geschoven, tot prefect van Al giers heeft gebombardeerd, geeft een uit dagend en persoonlijk karakter aan deze Premier De Gaulle is het weekeinde niet in Parijs gebleven. Hij reed naar zijn woonplaats Colombey-les-deux-Eglises 275 kilometer van de hoofdstad waar hij zondag naar de mis ging. Na de dienst was hij het middelpunt van bewonde rende blikken van de kerkgangers, die de generaal voor het eerst in zijn hoge waardigheid aanschouwden. benoeming. Minister Malraux kon giste ren aan het einde van de kabinetszitting de gevoelens van de regering over deze nieuwe beslissing van generaal Salan, die officieel De Gaulle in Algerije vertegen woordigt, met moeite verhelen en hij liet èr nauwelijks twijfel over bestaan, dat het voornemen van premier De Gaulle in ge zelschap van minister Mollet, Guillaumat en Michelet, reeds op 2 juli een nieuw driedaags bezoek aan Algerije te brengen zijdelings in verband met deze benoemin gen kon worden gebracht. De officiële re den van deze reis, die in augustus en sep tember door nieuwe bezoeken van De Gaulle aan Algerije gevolgd zal worden, luidt: de noodzaak de situatie definitief te normaliseren. Het lijkt niet onwaar schijnlijk dat men zich in feite op een nieu we krachtproef Parijs-Algiers moet voor bereiden. Herdenking (UPI) - Generaal De Gaulle zal vanavond zijn oproep van de 18de juni 1940 her denken door onder de Are de Triomphe de vlam op het graf van de onbekende soldaat te ontsteken. Daarna gaat de ge neraal traditiegetrouw naar het gedenk teken op de Mont Valérien, waar de Duit sers verzetsstrijders en gijzelaars execu teerden. Het orgaan van de Franse communisti sche partij, „l'Humanité", schrijft dat De Gaulle „parachutisten, collaborateurs en aanhangers van de regering van Vichy heeft uitgenodigd" de plechtigheid op Mont Valérien bij te wonen. Het blad noemt dit „een belediging aan de nage dachtenis der Franse verzetshelden" en roept op tot „demonstraties tegen het fas cisme". Ook het communistische vakver bond, de C.G.T. (Confédération Générale du Travail) heeft opgeroepen tot betogin gen. Met het oog op deze oproep, en moge lijke tegendemonstraties, wordt bij de Champs Elysées een grote politiemacht sa mengetrokken. Veiligheidsraad bijeen NEW YORK (AFP) De Veiligheids raad zal, zoals verwacht werd, vanavond bijeenkomen om de kwestie van de lege ring van Franse troepen in Tunesië te be handelen. In New York verluidt, dat de Veiligheidsraad weinig meer kan doen dan zijn tevredenheid over het bereikte ak koord uitspreken en het debat over de kwestie voor onbepaalde tijd verdagen. Het Griekse werkwoord strefo be tekent: draaien. Strofos is: het gedraai de, de gordel, de draagband. Via het Latijn is het woord in West-Europa ge komen. Het Frans kent étrope, het En gels de scheepsterm strop naast rope. De eigenlijke betekenis in deze talen en ook in het Nederlands is: touw in de vorm van een lus. Heel gewoon is nog: hij verdient de strop. Hoge om de hals sluitende dassen noemde men in de achttiende en negentiende eeuw verge lijkenderwijze ook stroppen of strop dassen. Twee afgeleide betekenissen zijn wel merkwaardig: men bezigt het woord strop ook voor een koop-met-verlies en daarna voor iedere ongunstige omstan digheid. En tenslotte gebruikt men het voor personen die eigenlijk tot de strop veroordeeld zouden moeten worden, dus voor: deugniet. Deugniet en strop zijn ^beide verzwakt tot: bengel, kwajongen^

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 5