Werkende jeugd doet ervaring voor het leven op in IJmond I 1 I Jansen en Suiker leiden na de tweede ronde Vanmorgen in de vishal en op zee Levensscholen kennen geen „schotjespolitiek" DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs 7 Van de school naar de maatschappij VZV naar internationaal polotoernooi Kinderen beneden 15 jaar niet meer ter visserij VZV lijdt tegen DAW krappe nederlaag (3-4) Binnenkort winkelbouw aan de Plantage in Beverwijk Bouw Beverwijks rusthuis aanbesteed Heemskerk moet eer aan Velsen laten Sla en spinazie heel goedkoop bij „Ons Belang" I I I I I I AteVónde/i de MteïbokkeM Schaaktitel Midden-Kennemerland M. J. Warnez kampioen in de vierde groep DONDERDAG 19 JUNI 1958 De bel rinkelt, luider dan anders lijkt het. Rumoer breekt los in de klas. De laatste les. Nog één keer door de brede deur. Op de fiets. Naar huis peddelen. Een route die hij heel vaak heeft afge legd, soms met tegenzin, soms met ple zier. Morgen hoeft het niet meer, nooit meer. Hij zal de séhool met september niet meer terugzien. Het leven wacht, de maatschappij, het werk. Toch wel vreemd die overgang. Tenslotte is ie nog niet zo oud, heeft hij nog niet zo veel ervaring. En dat is de grote moeilijkheid voor de meeste jongelui als zij de veilige besloten heid, het leventje zonder zorgen moeten verwisselen voor het „echte" leven, het werk in de fabriek, op het atelier, in een groot warenhuis. Dan komen de aanpas singsmoeilijkheden, soms het onvermogen bepaalde verantwoordelijkheden te aan vaarden. Dit probleem wordt steeds nij pender naarmate onze maatschappij ge compliceerder wordt. Steeds meer vooruitgang op wetenschap pelijk gebied, mechanisatie, industrialisa tie. Steeds meer wordt van de arbeiders gevergd: speciale cursussen, diploma's 's avonds hard blokken na een zware dag van ploeteren. In de IJmond bestaan verscheidene vor mingsinstituten voor de werkende jeugd, instituten van verschillende levensbe schouwelijke richtingen, die nauw met el kaar samenwerken (hetgeen een verheu gend verschijnsel is in ons land waar de „schotjespolitiek" dikwijls problemen schept). Deze instituten met hun leiders en leidsters zorgen er voor de meisjes en jongens die pas de school hebben verlaten en een blauwe maandag op een fabriek werken behulpzaam te zijn bij hun groei naar volwassenheid in de moderne maat schappij. Deze instellingen zijn in de IJ mond: Zonnebloem-Klimop, die zowel in Velsen als Beverwijk opereert en over een sectie meisjeswerk en jongenswerk be schikt; de r.k. stichting ter verzorging van de Mater Amabilisscholen en de stichting katholieke levensscholen voor de werken de jeugd „Dr. Ariens." Vanzelfsprekend moeten .de bedrijven, de werkgevers dus, de nodige medewer king verlenen aan deze instellingen, wil dit nuttige werk enig resultaat hebben. Wat het jongenswerk betreft: veertig be drijven helpen de instituten. Hierdoor kun nen 120 jongens in bedrijfstijd de zo nood zakelijke vorming om sterk te staan in de harde maatschappij krijgen. Bovendien kan door de welwillende medewerking van tien bedrijven 150 meisjes in bedrijfs tijd (dat wil zeggen vier uur in de week, evenals bij de jongens het geval is) de no dige theoretische levenservaring worden bijgebracht, terwijl er ook nog vierhon derd meisjes aan de avondcursussen deel nemen. Het lesprogramma bestaat uit één uur lichamelijke vorming, twee uur handvaar digheid en één uur discussie. Dit geldt speciaal voor de jongens. Voortborduren Bij de discussie gaat men uit van een aantal feitelijke vragen waar op willekeu rige wijze verder op wordt voortgebor duurd. Er komen dan heel wat onderwer pen aan de orde, die de jongens door hun werk en milieu bijzonder moeten interes seren, zoals „hoe sta ik tegenover mijn baas. Hoe zou ik willen dat hij was en waarom" en onderwerpen als, arbeid, loon, vrijetijdsbesteding en zakgeld. Ook wordt er tijdens dat ene uurtje iets ge daan aan de culturele vorming van de jongens. Daar bij wordt uitgegaan van de belangstelling die de jongens hebben voor bepaalde onderwerpen, zoals de film, het fotograferen, toneel en schilderkunst. Het ligt daarbij helemaal niet in de bedoeling om van de jongens grote intellectuelen te maken. Alleen wil men hierdoor trachten een tipje van de sluier op te lichten, die vele en zeker ook voor deze jongens zo be langrijke en wetenswaardige zaken voor dien nog verborg. Als de belangstelling voor een bepaald onderwerp eenmaal bij een jongen is gewekt zal hij vanzelf er wel toe overgaan er meer van te weten te komen. Ook komen tijdens dat uur actualia op de proppen. De jongens geven dan hun eigen oordeel op bepaalde actuele gebeur tenissen, waardoor een discussie ontstaat die soms naar andere onderwerpen voert maar altijd leerzaam is. Uit vrije wil In de twee uren handvaardigheid wordt afgeweken van de zuivere ambachts schoolleer. Uit vrije wil en naar behoefte wordt dan te werk gegaan. „Het komt er De eerste dames- en herenploeg van VZV zullen zaterdag en zondag deelne men aan een internationaal polotoernooi, dat door „THOR" uit Wildervank wordt georganiseerd. Aan deze wedstrijden ne men voorts deel „Schwimmsport" uit Hannover, „TH" uit Kopenhagen en „GZ en PC" uit Groningen. Het vorig jaar kwam VZV als overwinnaar uit de bus. Ontwerp lLO-conventies De internationale arbeidsconferentie in Genève heeft woensdag drie voor-ontwer pen voor conventies over de arbeidsvoor waarden voor vissers goedgekeurd. Vol gens deze ontwerpen zouden kinderen be teden de vijftien jaar niet aan boord van issersschepen mogen werken en jongelui -neden de achttien niet als tremmer of oker. Deze bepalingen zouden niet gelden oor schoolschepen, als het werk maar mder toezicht staat van openbare licha men. Voorts zouden de voorwaarden waar onder vissers hun arbeidscontracten teke- ïen, bij de wet moeten worden geregeld. op aan dat de jongens van dood materiaal iets levends maken, een bepaalde vorm aan een dood iets geven. Dit komt hun gevoel voor eigenwaarde ten goede, het stimuleert hun fantasie en wekt de wel licht sluimerende aanleg voor het artistie ke tot leven." Toch gaat het er niet zo zeer om iets kunstzinnigs te wrochten. Het is daarentegen belangrijk de jongens terwijl zij bezig zijn waar te nemen, ze tevens open te stellen voor de dingen om hen heen. Deze uren van handvaardig heid vormen vaak de aanleiding tot de meest vreemdsoortige en daarom niet minder belangwekkende discussies en verhalen. Voorbeeld Een enkel voorbeeld ter verduidelijking van de werkwijze van deze „handvaar digheidsuren." Er was eens een knaap die een boeken kast wilde maken. Hij had er echter niet de minste notie van. „Ja zo en zo wou ik het eigenlijk hebben." Hierbij maakte hij enige vage armbewegingen waarmee hij de omvang van de kast aangaf. Nu voor uit je ziet maar hoe je het doet. Je pakt maar een duimstok en maakt een voor lopig schetsje" zei de leider. De jongen sloeg aan het modderen het lukte niet. „Vraag maar aan je maat hoe je het moet doen." En zo geschiedde. Toen luk te het wel. Er ontstaat op deze wijze een vriendschappelijke verhouding tussen de jongens onderling de manier van optre den ten opzichte van de medemens kort om het aanvoelen van de intermenselijke verhoudingen. Bovendien komt deze jon gen tot de ontdekking hoe je nu bijvoor beeld zo'n kastje wel moet maken. De lichamelijke opvoeding maakt even eens een belangrijk onderdeel uit van het programma van de vormingsinstituten. Een sportleider van een dergelijke instel ling vertelde dat een goede lichamelijke training voor deze jongens onontbeerlijk is omdat negen van de tien knapen niet direct aan sport doen: Ik kreeg een jon gen die niet eens een sprong van tachtig centimeter kon maken." Naast de beoe fening van allerlei sporten worden er voor al tegen de zomermaanden nogal wat fietstochten gemaakt. Dit als voorberei ding op de zomerkampen die elk jaar weer worden gehouden. Het beste is judo Judo zou een van de sporten zijn, die het beste op de vormingsinstituten voor de werkende jeugd gegeven kunnen wor den. Niet alleen omdat deze sport de per soonlijke weerbaarheid verhoogt en hier mee de eigenwaarde wordt gediend, maar ook omdat judo een gezonde rivaliteit ver oorzaakt: naarmate men meer presteert verkrijgt men een hogere graad in dit geval een band van een andere kleur. Voor de meisjes ligt de vorming uiter aard op een ander vlak. Hierbij wordt meer rekening gehouden met de moge lijkheid dat de meeste meisjes huismoe ders, voorden. Daarom is het niet verwon derlijk dat de kinderverzorging en -opvoe ding, de ziekenverzorging, de woningin richting, naaien en koken en gesprekken over levensvragen voor hen van meer be lang zijn dan discussies over actuele ge beurtenissen en manlijke handvaardig heid. Nieuw gebouw Dit zo belangrijke werk, dat slechts ver wezenlijkt kan worden door een nimmer aflatend contact met de werkgevers en kortom een gezamenlijk optreden naar buiten, zal waarschijnlijk in de komende maanden met nog meer vrucht kunnen worden voortgezet doordat vermoedelijk in juli al de officiële, opening zal plaats hebben van een noodschool aan de Brink in Beverwijk, waar, zo verzekerde men ons, een bijzonder mooi en doelmatig theorie- en handvaardigheidslokaal in zijn ondergebracht. In het Alkmaarse sportpark onderging de eerste herenploeg van VZV een krap pe nederlaag van 4-3 van DAW. Beide teams speelden een goede wedstrijd en de overwinning van DAW was verdiend. VZV opende de score met een hard schot van Ger Minkman nadat Wim Ha mers een DAW-aanval prachtig had on derbroken en de bal snel naar de voorhoe de had doorgespeeld. In vlotte regelmaat volgden de aanval len elkaar op en zowel het IJmuidense als het Alkmaarse doel verkeerden vrijwel doorlopend in gevaar. Tijdens een van de schermutselingen voor het VZV-doel kon DAW de uitstekend keepende Herman Ha- gedoorn passeren: 1-1 en enkele ogenblik ken later wist Ekkel met een schot vanaf de middellijn de doelman nogmaals te verschalken. De VZV-ers lieten het er echter niet bij zitten. Leen Gravemaker waagde een schot op het doel en via Ger Minkman en Ad Boxem verdween de bal in het ijet. Een strafworp op het VZV doel werd door Riet ingeschoten. Na de rust profiteer de VZV van haar numerieke meerderheid nadat een DAW-er door de scheidsrechter uit het water was gestuurd met een goal van de hand van Wim Hamers: 3-3. DAW vocht voor wat het waard was en zag kans de wedstrijd in zijn voordeel te doen eindigen. De damesploegen van DAW en VZV kwamen eveneens tegen elkaar in het wa ter en ook deze wedstrijd eindigde mét een Alkmaarse zege. De snelle Ineke Moer- mond en Marijke van Koten brachten de stand in no-time op 2-0 in het voordeel van DAW mede doordat de VZV-verdediging opmerkelijk traag reageerde. Nadat twee VZV-dames wegens al te hardhandig ingrijpen uit het water waren gestuurd viel het voor Ineke Moermond niet al te moeilijk de stand op 3-0 te bren gen. Nel Toorn waagde ook nog aanval op het doel doch Tineke Albers redde fraai. Kort voor tijd stelde Meta Brouwer de DAW-zege veilig door nog een vierde doelpunt te scoren. In de Heerenduinen speelden de aspi ranten meisjes en jongens van VZV tegen de aspiranten van HPC. De VZV-jongens wonnen met 1-0 door een doelpunt van Jel- le Oortwijn en de meisjes zagen zich met 7-0 in de luren gelegd. IJ C Heden Binnen enkele weken zal Bredero's Bouwbedrijf N.V. een aanvang maken met de bouw van winkels aan de Plantage te Beverwijk. Het betreft hier zeventien zaken met een totale gevellengte van ruim honderd meter. Hierop zijn vier woonlagen geprojecteerd. Haar dit bouwplan één van de laatste grote projecten in het uitbrei dingsplan Arendsweg-Zuid is, zal dit object naar verwacht wordt de nodige belangstel ling genieten van de jeugd, met alle kans op vernielingen. Teneinde te trachten dit tegen te gaan, heeft dit bedrijf reeds thans een eenvoudige speeltuin aan de Plantage ingericht, waar de jeugd naar hartelust kan spelen. Deze speeltuin, bestaande uit en kele schommels, wippen, rekstokken en een zandbak, wordt gedurende de bouw door dit bedrijf onderhouden. DIJV jeugd gaat vissen 0 Zaterdag 5 juli heeft in Akersloot de jaarlijkse viswedstrijd tussen de jeugd van de Beverwijkse hengelsportvereniging „De IJmond Vissers" en de jeugdleden van de Alkmaarse zustervereniging „Luctor et Emergo" plaats. Voor het nieuw te bouwen St. Jozefhuis- Rustoord te Beverwijk vond een onder handse aanbesteding plaats. De hoogste en laagste inschrijvers waren fa. H. Geers te Voorburg voor 1.262.200 en fa. P. Bot Zn., Heerhugowaard voor 1.156.697. Het bestuur van bovengenoemde instel ling hoopt in overleg en in nauwe samen werking met de overheids-instanties op korte termijn tot gunning over te gaan. BURGERLIJKE STAND VAN BEVERWIJK. GEBOREN: Sylvia B. M., d. v. J. I. Hen- neman en G. C. Steltenpool; Hendrik, z. v. J. Nieuwenhuizen en M. E. Wester; Ja cobus A., z. v. P. Duineveld en I. de Lange; Johannes, z. v. J. van Balen en W. C. van Druten; Maria P. T., d. v. G. W. van den Bos en A. van Eerden; Adriana P. G., d. v P. W. de Boer en J. G. Schuijt; Marijke E., d. v. R. C. van den Berg en E. M. Bee- len; Johanna M., d. v. P. H. C. van Vuuren en C. M. Hubregtse; Reinier, z. v. R. Plet ting en M. Sluiter; Joke, d. v. G. Visser en G. Eelsing; Bertha C., d. v. M. P. van den Elzen en S. de Wit; Pieter, z. v. P. Gentenaar en L. Pekelder; Jan H., z. v. B. Fenega en E. M. Vermeulen. ONDERTROUWD:» W. J. M. Vermeulen en M. J. Smit; D. Zuidema en J C. Lub bers; J. Beijer en A. Castricum; C. van Egmond en A. Wiesell. GETROUWD: J. J. Molenaar en G. T. A. Kruyshaar; H. van Balen en A. Bruinen berg; C. P. G. Martens en E. J. Keesen; W. van Veen en I. van der Kolk; J. G. M. Dekker en J. A. Schellevis; J. C. van der Lem en M. B. Joosten; S. Vermast en A. M. van Tunen; C. Vellekoop en S. C. van der Wel; P. Welboren en C. C. Sprangers; J. P Smorenberg en H. A. M. van der Waart; H. F. de Ruiter en A. Schellevisch. OVERLEDEN: A. Schellevis, oud 80 ja ren, wedn. v. H. Duin; Marinam inl. vrouw, oud 70 jaren, echtg. van C. vèn Hek; W. C. de Mik, oud 73 jaren, wed. van M. J. Hendrikse; H. de Vries, oud 92 jaren, wedn. van S. M. Snappenburg; G. P. Ma- huysen, oud 79 jaren. Ambtenaren voetballen Op het sportpark „De Vlotter" had woensdagavond een voetbalwedstrijd plaats tussen de gemeente-elftallen van Heems kerk en Velsen. Doordat de laatste IJmond- partner groter is, kon Velsen een beter elftal op de been brengen. Toch hebben de Heemskerkers zich uitstekend geweerd en zij slaagden er dan ook in de nederlaag tot 1-2 beperkt te houden. Reeds direct na" de aftrap had Velsen succes en zag keeper Dieker zich genood zaakt de bal uit het doel te halen. Er bleef een geducht Velsens overwicht bestaan, maar Heemskerk hield het been stijf, zodat doelpunten voorlopig uit bleven. Tien mi nuten voor rust slaagde Dijkstra er zelfs in om voor de thuisclub de gelijkmaker te scoren (1-1). Hierna golfde het spel heen en weer en vele kansen werden ongebruikt gelaten. Uit een schermutseling scoorden de Velse- naren tenslotte het winnende doelpunt. BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSKERK GEBOREN: Joanna W., d. van C. G. Vet en A. C. Bruins te Beverwijk; Johannes M. A., z. van D. C. J. Popma en P. A. M. Over- diep; Cornelis, z. van J. Fatels en A. Been tjes; Marjon, d. van M. P. Post en G. A. Kluft te Velsen; Leni, d. van J. Schermer en M. C. Nibbeling te Limmen; Anna M., d. van A. J. W. Kalkhoven en A. Beentjes te Castricum; Mirjan, d. van P. Kip en J. Schrijver te Beverwijk; Alphons J. M., z. van J. C. A. Bakker en A. J. T. Bekkers; Ida E. W., d. van W. Q. M. van Lierop en W. J. M. Ie Fèvre te Beverwijk. ONDERTROUWD: C. H. H. M. Stooter te Doorn en J. Kagenaar. GETROUWD: Th. Bruins en E. Zonne veld. De aardbeienaanvoer in sloffen heeft op de veiling van Ons Belang te Castricum reeds een grotere omvang aangenomen. Gisteren waren vele kratjes met sloffen aan de markt. De prijs was lager dan maandag: 3,60. Voor de doosjes werd 40-46 ct. genoteerd. Bloemkool was vergeleken met maandag in prijs gestegen en bracht nu 40 ct. per stuk op, maar daarentegen deed de sla slechts 3-5 ct. Ook de spinazie was in prijs teruggelopen en noteerde nu slechts 18 ct. per kg. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgen op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Advertentie GENIET VAN BOS EN STRAND en neem wat mee. Heerlijke verse gevulde koeken, Spritsen, Gemberbollen, lodenkoeken, Amandelbroodjes enz. Handig verpakt. £'t Is goed want het komt van KENNEMERLAAN 88. IJMUIDEN, TELEFOON 55J0 „Verbond van watergeuzen". Te Baarn is in het gebouw voor Christelijke Belan gen opgericht de stichting „Verbond van Watergeuzen", een landelijke vereniging die strijden zal voor een goede wet tegen de verontreiniging van het oppervlakte water in Nederland. AMSTERDAM De aandelen van het Philipsconcern kregen de meeste aandacht van de beurs. Bij opening was deze hoek met gegadigden gevuld en er werd lustig in posten van tien aandelen geboden en gelaten. De zaken kwamen vlot tot stand zij het, dat de ko pers op 299Vl ruim 4 punten meer moesten betalen vergeleken bij de slotkoers van de vorige dag. Wie gedacht had, dat er op 300 een flinke „brug" zou liggen, had misge- rekend. De beurs nam met het grootste gemak deze hindernis; de koers bleef 3OOV2 tot 301, waaruit bleek, dat de verkoopop drachten dun gezaaid lagen. De aandelen werden in hoofdzaak door de arbitrage voor Amerikaanse rekening uit de markt genomen. Ook het publiek gaf blijk van belangstelling. De 5 percent converteer bare obligaties Philips werden bijna 3 punten hoger op 128 vernomen. De overige internationale waarden konden zich goed handhaven met uitzondering voor aan delen Unilever, die bijna 4 punten lager openden op 359. Hierna trok de koers aan tot 360. Kon. Olie, rond de 173,70, bleef onveranderd. Parijs was hier aan de markt in verband met de inschrijving op de Franse staatslening. A.K.U. 18914 veranderde niet veel. Aandelen K.L.M. trokken zich van de plannen voor een ver hoging van de landingsrechten met ^0 per cent niets aan en werden geadviseerd op 104 102,80). Het buitenland toonde weer belangstel ling voor de scheepvaartaandelen, die na een kalme opening konden aantrekken en vrijwel over de gehele linie boven de vo rige slotkoersen uitkwamen. Scheepvaart- unies plus 4, K.P.M. en Rotterdamsche Lloyd, evenals Holland Amerika Lijn en Kon. Boot 2 punten hoger. Van de cultures waren aandelen Senembah uiteindelijk zeer vast. Na een opening op 69 liep de koers op door speculatieve aankopen tot 73 tegen de vorige dag 68. Voor Ver. Deli be stond ook weer goede belangstelling waar door de aandelen ruim 2 punten hoger no teerden. Amsterdam Rubber en H.V.A. waren kalm, plus V2 percent. De handel in'staatsfondsen leek bij de opening grote vormen te zullen aannemen, er werd een post gelaten van 100.000. Dit kwam hoofdzakelijk omdat men een te hoge koers in de staffellening wilde forceren Uiteindelijk verliep de handel zeer rustig met over het algemeen iets lagere koersen dan dinsdag. Verder werden vernomen aandelen Apeldoornse Nettenfabriek op 56, tegen een laatst gedane koers van 54'/2. De ge ruchten ter beurze dat deze fabriek zou worden overgenomen, of dat er een terug betaling op de aandelen zou plaatsvinden, bleken, bij nadere informatie, volkomen uit de lucht gegrepen te zijn. Prolongatie 3V2 percent. (ANP). NEW YORK De beurs bood weerstand tegen de re cordniveaus die de vorige dag waren be reikt. Enkele winstnemingen bleken in staat de gemiddelden aan te tasten. Toch waren in enkele groepen de haussiers nog actief. De autofondsen waren het meest actief, gesteund door vage verwachtingen over het opheffen of verminderen van ac cijns op nieuwe auto's. De taxigroep werd goed ontvangen omdat men haar te laag genoteerd achtte. Verwachtingen over ho gere lood- en zinkprijzen hadden weinig uitwerking op de betreffende groepen. De gerechtelijke uitspraak tegen Du Pont ter zake van de belangen in General Motors deed de koers van dit fonds dalen. Het industriegemiddelde kwam van 478,97 op 476,65; dat voor spoorwegen van 119,35 op 118,88 en dat voor openbare nuts bedrijven van 79,14 op 78,79. De omzet be droeg 2.640.0000 aandelen tegen 2.950.000 de vorige dag. Van de 1210 verhandelde fondsen sloten er 367 hoger en 577 lager. (UPI). Slotkoers Voorbeur gisteren koersen 3-3%% Nederl. '47 91* It* 3 °/o Nedl. 1962/64 947/i« A.K.U 190 Va 188 Calvé Delft 308 Van Gelder Zonen 182 K. N. Hoogovens 308 Nederl. Ford 190 N. Kabelfabriek. gew.Philips Gloeil. 300 y. 298 Pref.PhilipsGloeil. 159 Unilever 361'A 357 Wilton Fyenoord 194 Dordtsche Petrol. 732 Kon. Petroleum.. 174,— 172 Billiton 199 'A Vdam Pubber 68/4 K.L.M f 104,50 Holl. Amer. Lijn 144 K.N.S.M 14114 N. Scheepv. Unie 124% v. Nievelt Goudr. 130 Phs. v. Ommeren 230 H.V.A 19014 Verg. Deli Mijen. 9514 \msterd. Bank.. 227 Nat. Handelsbank 88 Ned. Handel Mij 169 Botterd. Bank.... 182 Twentsche Bank. 167 \naconda Copper 497/g Bethlehem Steel.. 4214 U. S. Steel 6614 General Motors.. 401/ 72% Tidewater 25 De wedstrijden om de persoonlijke schaaktitel van Midden-Kennemerland zijn voortgezet met het spelen van de par tijen uit de tweede ronde. De meeste spe lers bleken tot grote strijdlust bereid. Er werd dan ook geen enkele remise geno teerd. Wel kwamen er enkele fortuinlijke overwinningen tot stand. Vooral M. P. Sui ker mocht niet klagen toen zijn tegenstan der C. Koomen (Weenink) in een gewon nen stelling nog kans zag een nederlaag te lijden. J. Jansen bevestigde zijn uitste kende vorm met een overwinning op G. L. de Haas. De belangrijke partij Tj. de JongF. J. Walda eindigde na een enerverend duel in een overwinning voor Tj. de Jong. De Pat-Matter P. Hart herstelde zich van zijn nederlaag in de eerste ronde en versloeg nu J. L. Wijdoogen. De huidige kampioen, L. G. Mostertman, had een vrije ronde. Veel spanning en sensatie was er in het treffen tussen F. J. Walda en Tj. de Jong. Walda kreeg met de zwarte stukken in de openingsfase wat minder spel, maar kon zich herstellen toen zijn rivaal enkele min der sterke pionzetten deed. De Jong moest daarbij toezien hoe één van zijn „solda ten" ten prooi viel aan de vijandelijke ca valerie. Op dit moment leek het er op dat Walda een uitstekende kans op de overwinning ging maken. Beide spelers ge bruikten zeer veel bedenktijd met het ge volg dat zij tegen het eind van de speel avond elk nog twintig zetten in enkele minuten moesten spelen. Het ging allemaal zo snel dat van note ren der zetten geen sprake meer was. Toen men meende het aantal vereiste zetten te hebben gedaan kon men eens rustig gaan kijken wat er zo allemaal gespeeld was. Het bleek voor Walda niet zo gunstig te zijn. Met drie pionnen minder stond hij er kansloos voor en kon weinig anders doen dan zich overgeven. M. P. Suiker en C. Koomen speelden een boeiend gevecht, waarin Suiker aan vankelijk het initiatief had. C. Koomen verdedigde zich echter koelbloedig en ging op het juiste moment tot de tegenactie over. Hij bleek echter in de critieke fase van de strijd al zijn kruit verschoten te hebben en zocht vergeefs naar de winst die voor het grijpen lag. Hij had nog op eenvoudige wijze door eeuwig schaak een remise in de wacht kunnen slepen. Een min of meer tragische nederlaag leed J. L. Wijdoogen tegen P. Hart. Hij kreeg met zwart het beruchte tweepaardenspel in de nahand opgedrongen, maar behandelde het prima. Het verlies van een pion (gebrui kelijk in deze opening) compenseerde hij ruimschoots met een grote voorsprong in de ontwikkeling. Toch bleek P. Hart in zijn element. Hij speelde goed en wist lang zaam maar zeker zijn ontwikkelingsachter stand in te lopen. Wijdoogen probeerde vergeefs een doeltreffende aanval op te bouwen en zag zich met regelmaat afruil afgedwongen. Zijn pion achterstand liep hij daarbij niet in. Toen alle stukken geruild waren miste hij nog steeds de bewuste pion. Het eindspel ging derhalve voor hem verloren. G. L. de Haas gaf J. Jansen uitstekend partij en. leek via de open b-lijn zelfs het initiatief te zullen krijgen. Hij speelde in 'deze Siciliaanse partij echter niet geheel juist en moest toezien hoe het lichte mate riaal van Jansen zijn pionnen bestookte. Al spoedig ging hiervan één verloren. De pionnen kwamen wel weer in evenwicht, maar toen speelde De Haas met een stuk minder. Misschien had hij niettemin nog een remisekansje. Toen hij zich echter nóg een stuk liet ontfutselen was ook dit „kansje" verkeken. De stand luidt nu: 1-2. J. Jansen 2 2 2 1-2. M. P. Suiker 2 2 2 3. Tj. de Jong 2 1 1 1»7* 4. P. Hart 2 1—11 5. J. L. Wijdoogen 2 1 1 Vi 6. L. G. Mostertm.04- afgebr. partij 7. F. J. Walda 1 10+ afgebr. partij 8. C. Koomen 1 10 9. G. L. de Haas 2 2 0 Competitie Kijk-Uit Opnieuw heeft zich een kampioen aan gemeld in de onderlinge competitie van de IJmuider schaakclub Kijk-Uit. Na J. Blok in de eerste en J. Vis in de vierde groep was het nu M. J. Warnez die in groep drie als triomfator te voorschijn kwam. Met één punt voorsprong op G. Boerrig- ter, maar uitgespeeld, moest hij afwachten wat Boerrigter in zijn afgebroken partij met W. v. d. Berg zou doen. Het was bekend dat Boerrigter stellig niet beter stond, maar deze heeft reeds vaker in de laatste fase van de strijd een beslissing te zijnen gunste kunnen afdwingen. Ook nu speelde hij fel op winst. Hij kreeg ditmaal echter de kous op de kop, verloor en kwam daardoor niet verder dan een derde plaats in de eindrangschikking. In de onderste regionen van deze afde ling doet J. Wal nog steeds wanhopige po gingen de dans te ontspringen. In een felle eindspurt heeft hij al aardig wat kostbare punten verzameld. Ditmaal bleef hij C. Gravemaker de baas, die daarmee (voor lopig) op de onderste plaats staat. De stand in deze afdeling luidt: 1. M. J. Warnez 22 16 2 4 17 2. E. van Egten 22 15 3 4 I6V2 3. G. Boerrigter 22 14 4 4 16 4. J. v. d. Doel 21 9 3 9 10Vs 5. W. v. d. Hoek 20 7 5 8 9'/s 6. S. Kistemaker 20 6 5 9 81/» 8. A. J. v. Niekerken 20 6 4 10 8 9. C. Abspoel 21 6 3 12 7 »/t 10. W. v, d. Berg 16 4 6 6 7 11. J. Wal 20 5 4 11 7 12. C. Gravemaker 18 4 4 10 6 In de tweede groep is nog steeds het wachten op de winnaar. De beslissing kwam ook ditmaal niets dichter bij doordat P. Heidenreich in het geheel niet in het strijdperk trad en H. van Nieuwenhuizen zijn afgebroken partij na een hele speel avond tegen J. Plugboer andermaal zag afgebroken. Tot twee maal toe weigerde hij terecht een remise-aanbod van Plug boer, die thans bij het afbreken op zijn beurt terecht een remise-aanbod van de hand wees. Wel een bewijs dat er in deze ontmoeting, die reeds meer dan 80 zetten heeft geduurd, van wisselende kansen sprake is! In groep vier werden enkele restanten afgewerkt. C. Donker bewees andermaal in de kopgroep thuis te horen. Hij versloeg zijn rivaal D. E. Frankes. Voor een verras sing zorgde H. F. Schachtschabel, die Kramer een onverwachte nederlaag toe bracht. Hij distancieerde zich hiermee voorgoed van de laatste plaats. Wat er vandaag was De aanvoer te IJmuiden was donderdag morgen 1500 kisten vis groot, waarbij 285 kisten schelvis, 60 wijting, 250 gul en kabeljauw, 60 koolvis, 315 haring, 65 ma kreel, 45 stokkebit en 300 schol. Er waren verder 50 kleine kisten makreel, 250 kleine kisten haring, 200 stuks stijve kabeljauwen en 30.000 kg tongen. Als enige trawler was de „Allanwater" (van 7 juni) binnen met 110 kisten schelvis, 140 gul en kabeljauw, 60 wijting, 120 verse haring, 10 makreel, 15 diversen, 250 kleine kiïten haring, 50 kleine kisten makreel en 100 kantjes haring. Drie loggers zorgden voor de rest van de aanvoer verse vis en 26 kotters, waarbij zes overweekse schepen uit de Sylt, zetten de platvis in de hallen. Oudste boten Tot de te verwachten schepen behoren thans: Job Gouda, Sakina, SCH 27 (van 9 juni), SCH 171, KW 7, Wiron 2 en KW 123 Ivan 10 juni) en KW 8, KW 81. KW 122, KW 101 en SCH 153 (van 11 juni). Voor de export De buitenlandse handel kon vanmorgen kabeljauw, tong en schol gebruiken. De regels grote kabeljauw noteerden 9077, kleine 54—42, kisten grote en kleine kabel jauw 86102. De grote tong maakte per kg 2.50—2.60, grootmiddel 2.50—2.60, klein- middel 2.40—2.60, tong I 2.30—2.50 en tong II 1.902. Grote, middel, zetschol en schol I noteerden 3342. En het binnenland in De binnenlandse handel nam de grote schelvis vandaag af voor 2630, grootmid del voor 2030, kleinmiddel voor 2027, pennen voor 1622 en braadschelvis voor 1627. Wijting ging van van de hand voor 15—20, grote gul voor 25—33. middel 20— 28, torgullen 1721, zwarte koolvis 8288 en leng 57. De schol 2 haalde 2536. schol 3 17—28. Dichte makreel leverde op 27—37 per kist. gestripte 24—33, haring 23—28 en kistjes van 25 kg 1314. Vleetharing bracht van 18.5020.50 op Haringvangsten De vangsten van de drijfnetloggers wa ren in de afgelopen nacht: ADECO KW 2- 55 thuisstomend; 6-60, 9-55, 23-20, 25-80, 147-90. IJM 283-65 uit Vs vleet; HAPAS: KW 19-14, 47-23, 54-35, 70-32, 140-16, 168- 19 thuisstomend; 130-32. RKP: KW 15-42, 43-10, 44-28, 85-65, 97-27, 20-27 40-38, 41-18, 74-25, 22-26, 127-20, 175-18 thuisstomend; DUPA:: KW 18-75, 67-75, 86-31. 37-70, 130- 10, 151-29, 163-115 thuisstomend. Gemiddelde vangst: Scheveningen 36 en Katwijk 40 kantjes. Besomming van heden Allanwater 14.000. Voor het eerst naar zee Voor de eerste reis voor de Rederij Meer burg is naar de visserij vertrokken de KW 4 „Golfstroom". De nieuwe aanwinst van de Katwijkse rederij is de Vlaardingse trawl- logger „Burgemeester Heusden" VL 27. Betere vangsten Met de visserij van de vleetloggers gaat het tot nu toe uitstekend. De resultaten zijn beter dan vorig jaar. De prijs van de groene haring blijft boven verwachting goed. De maatregel, dat bij de aanvoer van zoute en groene haring ook verse haring moet worden aangevoerd, is dan ook van belangrijke betekenis voor het handhaven van de prijs. Flinke platvisaanvoer Nadat de vishandel dinsdag en woensdag hunkerend had uitgezien naar de aanvoer van wat platvis, was er donderdag een grotere aanvoer van tong, schol en platvis, dan ooit op donderdag was verwacht. Oor zaak hiervan was het feit, dat vele kotters, die in de Sylt op tong hebben gevist, na een reis van ongeveer tien dagen de vis serij staakten, omdat de tongvangsten in de Sylt hard terugliepen. Ook deze week vrijdag en zaterdag en volgende week maandag wordt nog een zeer grote aanvoer van tong verwacht. Op zee De 'storingen maakten het vannacht on mogelijk de trawlers om de Noord te vol gen. De loggers visten op 58 NB en de haringschepen maakten daar 40 tot 50 kantjes buit met 60 tot 50 manden schelvis en wijting als bijvangst. Op de kust waren de vangsten weer slecht en per etmaal kwam er niet meer dan 120 tot 80 kilo tong scheep. Bij de pitt-boei beliepen de vangsten 250 tot 200 kilo tong en twee a drie manden tarbot per etmaal. Prijzen van woensdag Heilbot 2.90—2.20, gr, tong 3.00—2.40, grm. tong 2.80—2.70, kim. tong 2.90—2.70, kl. tong I 2.80—2.40, ki. tong II 2.40—2.00. tarbot I 2.20-2.00 per kg. Grm. schol 40, kim. schol 47- 40, kl. schol I 45 —40, kl. schol II 41 30. schar 17—12, bot 30—17, v haring 27, makreel 38—27, gr. schelvis 34—24, grm. schelvis 32—22, kim. schelvis 28—22. kl. schelvis I 25—14, kl. schelvis II 18—8, wijting 21— 9, gr. gul 40-31. mid. gul 27—23, kl. gul 26—21, kl. leng 20, kl. haai 12-8, ham 90—67, kl. wolf 31, poontjes 1510, horsmakreel 6.50, kl. koolvis zw. 2717, kl. koolvis wit 2725 per 50 kg. Gr. kabeljauw 26090, gr. koolvis zw. 75—66, gr. koolvis wit 72-69, gr. leng 52—42, gr. wolt 7771 per 125 kg. Aanvoer van woensdag 56 kisten tong en tarbot, 8 k. heilbot, 100 k. schol, 23 k. schar, 15 k. bot, 45 k. haring, 130 k. makreel, 1040 k. schelvis, 55 k. wijting, 140 k ka beljauw en gul, 20 k. leng. 175 k. haai. 12 k. ham, 27 k. wolf, 14 k. poon 120 k. koolvis en 20 k. diversen. Totaal 2000 kisten vis. Besommingen von woensdag IJM 15 Emma 18.370, IJM 28 Amsterdam 16.080, KW 30 970, KW 65 f 880, KW 35 1000, KW 60 750.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 11