Als u zachtheid zoekt, dan vindt u GOLDEN FICTION....het zachtst Fusie Draka-Ned. Kabel levert wellicht grotere afzet in het buitenland op Fa. B. ENGELENBERG Bewolking neemt weer toe NAAIMACHINES Wereldnieuws ió Uet zo Elementen DONDERDAG 19 JUNI 1958 2 IR. F. PHILIPS OP JAARVERGADERING OFFICIëlE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Industrie Lohuizen uiterst optimistisch Dalende orderportefeuille machinefabriek „Alkmaar" Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Prins Bernhard reikte Koning Willem I-prijs uit Examens GOLDEN FICTION, een gulden genieting voor 95 cent Nieuwe redactie van tijdschrift „Podium" Tegoed bondsspaarbanken boven de 2 miljard Panda en de Yo*Yo*jager Tijd is nog niet rijp voor Euroklok Heerlijk Boldoot-doekje bleek schot in de roos! r J "N Uitvoerig is op de algemene vergadering van de n.v. Hollandsche Draad- en Kabel- fabriek te Amsterdam gediscussieerd tussen de voorzitter, ir. F. J. Philips, en een der aandeelhouders over de aanstaande fusie met de Nederlandsche Kabelfabriek. De aandeelhouder was van mening, dat de op 1,7 bepaalde omwisselingsverhouding te laag was vergeleken by de reële waarde. Ook de dividendreserve ad 1.350.000 behoorde volgens hem toe aan de aandeelhouders in de Draka. De hele zaak als zodanig vond hy minder elegant, omdat de fusie zich voltrokken heeft buiten aandeel houders om. Hy verlangde van het bestuur een categorische uitspraak, dat Philips, die een meerderheidsbelang van 53 percent in de Draka heeft, by verkoop dezelfde prys als aandeelhouders krygt en geen enkel ander voordeel geniet. Ook wenste aandeelhouder iets naders te vernemen over de redenen van de fusie. Volgens aan kondigingen is deze voorgesteld in het kader van de Euromarkt. Naar zijn mening overlappen de produkties van de twee ondernemingen elkaar niet. Hy zag daarom geen enkel kostenbesparend voordeel. Uitvoerig ging ir. Philips op deze opmer kingen in. Hij zei, dat de intrinsieke waar de altijd maar betrekkelijk is. De werke lijke waarde is de winst- en groeimogelijk- heid van een bedrijf. Naar zijn mening is de omwisselingsverhouding ad 1,7, die de mogelijkheid van een zeer behoorlijk ren dement van een Draka-aandeel inhield, zeer goed. Ir. Philips meent dat er in de fusie grote voordelen zaten voor aandeel houders in de Draka. Een fusie bij een andere verhouding zou niet mogelijk ge weest zijn. Inderdaad liepen vroeger de produkties van de Draka en de N.K.F. uit een. Draka maakte rubberkabel, de N.K.F. papierkabel. Door invoering van de plastic- draadommanteling komt men op elkanders terrein. Eerst heeft men een fusie op be paalde gebieden overwogen, daarna pas een totale fusie. Hierbij zat echter het grote pakket Draka-aandelen, dat Philips in be zit heeft, in de weg. Voor Philips, zo be toogde ir. Philips, is het vaak moeilijker zich te onthouden van bepaalde arbeidster reinen, dan zich er mee te bemoeien. Als bedrijf met 55.000 werknemers op een be volking van 11 miljoen zielen speelt men licht een grote rol in de economie van een land. Daarom heeft het bestuur van Philips het beter geacht afscheid te nemen van het belang in de Draka. Door de fusie, zo ver volgde ir. Philips, kan mogelijk een grotere afzet in het buitenland bereikt worden. Be halve de normale prijs voor de aandelen, geniet Philips geen verdere voordelen uit de fusie. De dividendreserve behoort naar zijn mening evenals de andere reserves naar de nieuwe combinatie over te gaan. Aandeelhouders moeten deze fusie eerder zien als een consolidatie van hun belangen op lange termijn dan een afstand doen van hun aandelen. De directie deelde nog mede, dat accoun tants en bankiers na berekening tot het zelfde verhoudingscijfer waren gekomen. Op het tijdstip dat dit omwisselingscijfer (1,7) bekend werd gemaakt, bedroeg de om- Advertentie 'Stijf- Doelstraat 59 - Haarlem - Tel. 15252 VERFSPUIT INSTALLATIE S In de algemene aandeelhoudersverga dering van de n.v. Industrie voorheen van Lohuizen en Co. te Vaassen heeft de di recteur, ir. J. van Achterberg, medege deeld dat de n.v. op soortgelijke in dustrieën in de gehele wereld een belang rijke voorsprong heeft weten te nemen, doordat men er in geslaagd is in de me taal- en spuitgieterij enige nieuwe vindin gen toe te passen, waardoor men spuit- gietwerk van elke gewenste afmeting kan maken en het vormen van luchtbellen in dit gietwerk wordt voorkomen. Volgens de spreker heeft de n.v. Industrie door de nieuwe vindingen een prachtige toekomst. Voor de spuit- en metaalgieterij heeft men schitterende opdrachten. Ook de bladme- taalgieterij zit vol orders. In de jaarvergadering van de Neder landse Machinefabriek „Alkmaar" heeft de voorzitter, mr. R. van Hasselt, aan aandeelhouders over het lopende boek jaar meegedeeld, dat de orderportefeuille achteruit loopt. De maatschappij werkt voor een groot gedeelte voor de Neder landse Spoorwegen en heeft het in het al gemeen niet gemakkelijk, omdat de on kosten blijven doorgaan. Zij bezit echter grote opdrachtgevers en al het mogelijke wordt gedaan om met nieuwe produkten aan de markt te komen. Van alle zijden stromen de aanvragen voor zelfs grote be dragen binnen en indien hierop orders kunnen worden genoteerd zal het moge lijk zijn, dat de tweede helft van het thans lopende boekjaar beter is dan het eerste. De voorzitter kon echter niet garanderen dat 1958 even goed zal worden als 1957. Mendes Gans Door de n.v. Amsterdamsch Bankierskantoor voorheen Mendes Gans en Co. en de heer JE. M. Kramers is opgericht de n.v. Trust- en Admini stratiekantoor van n.v. Amsterdamsch Bankiers kantoor voorheen Mendes Gans en Co. te Am sterdam. De vennootschap heeft ten doel het op treden als trustee, bewindvoerster of executrice- testamentair, het waarnemen en handhaven van rechten en belangen der schuldeisers bij uitgifte van geldleningen, het voeren van de financiële administratie en het beheer over vermogens van derden enz. Russisch oliewinningsvoorstel Het Egyptische weekblad „Akhersaa" meldt dat de Sovjet-Unie aan „een aantal landen van het Midden-Oosten het aanbod heeft gedaan tot oliewinning. Volgens het weekblad zou de Sov jet-Unie slechts 10 percent van de winst vragen in ruil voor het te leveren materiaal en het des kundige personeel. Er werd niet vermeld welke landen het aanbod hadden ontvangen. De meeste Britse en Amerikaanse maatschappijen werken momenteel op basis van 5050 winstverdeling. E.G.K.S. gaat dollars lenen Dr. Franz Blücher, lid van de Hoge Autoriteit der Europese Gemeenschap voor kolen en Staal, is woensdag per vliegtuig naar de Ver. Staten vertrokken, waar hij onderhandelingen zal voe ren over een lening van 40 miljoen dollar voor de kolen- en staalindustrieën van de zes landen der gemeenschap. wisselingsverhouding, naar beurswaarde berekend, 1,5. Het bestuur vroeg vervolgens machtiging van aandeelhouders om tot plaatsing van 600 aandelen a 1000 te mogen overgaan. Deze plaatsing is noodzakelijk door de in koop van het Philips-pakket. Statutair is slechts een inkoop van 50 percent van het geplaatste kapitaal toegestaan. Om de in koop van het Philipsbelang, zijnde 53 per cent, mogelijk te maken, moet het kapitaal met ongeveer 600.000 verhoogd worden. Een bezwaar is, dat in dit geval aanzien lijke registratierechten geheven worden. Dit wil het bestuur ondervangen door de aankoop in twee etappes, van bijvoorbeeld 27 en 26 percent, te laten plaats hebben. Hiertegen geldt weer het bezwaar, dat hieraan vrij lange statutaire en wettelijke termijnen verbonden zijn. In verband met de fusie moet de transactie vóór 1 augustus afgesloten zijn. Tenslotte heeft het bestuur toch een vorm gevonden om de aandelen in twee termijnen in te kopen. Hiertoe zullen in de maand juli vier aandeelhoudersver gaderingen moeten worden gehouden. Waarschijnlijk zal het daarom niet nodig zijn 600.000 aan aandelen te plaatsen. Het Philipspakket zal geplaatst worden bij de N.K.F, Het bestuur vroeg slechts machti ging, omdat zich mogelijkerwijze misschien toch nog moeilijkheden zouden kunnen voordoen. De jaarstukken werden goedgekeurd en het dividend werd bepaald op onveranderd 15 percent. Aan het bestuur werd de ge noemde machtiging verleend en tot com missarissen werden bij acclamatie herbe noemd de heren mr. A. J. Guéjin en J. G. Boelen. Prins Bernhard heeft gistermiddag in de Statenzaal van het Provinciehuis te Gro ningen de Koning Willem I-prijs van de Vereniging Nederlands Fabrikaat uitge reikt aan de Winschoter industrieel Jan Albert Koning. Nadat de voorzitter van de V.N.F., de heer Muller, uiteen had ge zet waarom de prijs was ingesteld hem of haar te eren die in belangrijke mate op regionaal niveau heeft bijgedragen tot de industriële expansie van Nederland weidde hij uit over de naamgeving. Koning Willem I is een vorstelijk voor beeld voor de moderne Nederlandse onder nemer, zei hij onder meer. Uit de kandidaten, ingediend door de voor zitters van de Economische Technologi sche Instituten werd door een adviescom missie unaniem de kandidaat aangewe zen, die was voorgedragen door de N.E.T.O. te Groningen: J. A. Koning uit Winschoten. De heer Koning heeft een belangrijke bijdrage geleverd tot de in dustriële ontwikkeling en de bevordering van de welvaart in de provincie Gronin gen en, door de vestiging van bedrijven in Amsterdam, ook van een ander deel van Nederland. De spreker schetste daar na de verdiensten van de heer Koning, die in 1915 de n.v. Chemische Fabriek Gembo voor fabricage van waterglas stichtte en die 32 jaar lang (tot 1947) al leen de leiding .van dit bedrijf in Winscho ten en Amsterdam heeft gevoerd. Prins Bernhard reikte vervolgens de prijs uit, een bronzen beeldje, dat ontwor pen en vervaardigd is door de Amster damse beeldhouwer Cephas Stauthamer, en een perkamenten oorkonde, gecalligra- feerd door de in Hilversum wonende me vrouw Margarete Paulsen. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Bevorderd tot arts: mej. A. J. M. Th. van den Bergh, mej. L. Spijker en mej. A. J. Ie Mair, allen te Am sterdam. Artsexamen le gedeelte: A. J. I. M. Broekman, A. W. Hijmering, P. M. F. Vernimmen, J. M. van Nouhuys, allen te Amsterdam; Chr. Wittkamper, Haarlem. Amsterdam. Vrije Universiteit. Kandidaatsexa men Franse taal- en letterkunde: H. van Roon, Almelo. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL. Gr. Houtstr. 181, Tel 14444 Advertentie Met ingang van de volgende jaargang heeft het tweemaandelijkse tijdschrift „Podium" een nieuwe redactie, die be staat uit de heren Gerrit Kouwenaar, Har ry Mulisch, Sybren Polet, Jan Rabie (Zuid-Afrika) en Jan Walravens (Vlaan deren). Verder beschikt het over een aan tal vaste medewerkers onder wie Hans Andreus, Herman van den Berg, Hugo Claus, Lucebert en Leo Vroman. Het totale spaarders-tegoed bij de spaarbanken, leden van de Nederlandse Spaarbankbond, heeft naar deze bond meldt in de loop van mei het bedrag van f 2.000.000.000 overschreden. Begin mei was het tegoed f 1.984.000.000. Het spaar overschot in mei beliep rond f 20.000.000 zodat eind mei het totale spaarderstegoed f 2.004.000.000 bedroeg. Gistermiddag naderde een rug van hoge druk van het westen uit ons land. Onder invloed hiervan klaarde het toen snel op. Ook in de afgelopen nacht was er nog weinig bewolking, maar in de loop van de ochtend begon deze geleidelijk toe te nemen, Dit hing samen met een kleine depressie, die bij de noordkust van Enge land tot ontwikkeling is gekomen. Aan gezien er boven de oceaan een krachtige westelijke bovenstroming is ontstaan, die zich via de Britse eilanden tot in het Noordzeegebied voortzet, trekt deze de pressie verder naar het oosten. Het weer in ons land krijgt daardoor een veran derlijk karakter. In het algemeen zal er veel bewolking zijn en plaatselijk zal er ook enige regen vallen. Het wolkendek belemmert de nachtelijke uitsraling. De minimum temperaturen zullen daarom be langrijk hoger zijn dan de afgelopen nacht. WEERRAPPORTEN Temperaturen: buiten land maxima van giste ren. Binnenland heden 7 uur. Neerslag laatste 24 uur u a ■O'S S-ö n Vrydag 20 juni Zon op 4.19 uur, onder 21.03 uur. Maan op 8.00 uur, onder 22.27 uur. Maanstanden 24 juni 10.44 uur eerste kwartier. i Hoog en laag water in IJmuidcn Vrydag 20 juni Hoog water 5.32 en 17.58 uur. Laag water 1.13 en 13.27 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde Twente De Bilt Eindhoven Vlv. Z.-Limb. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Madrid Mallorca Algiers zwaar bew. licht bew. licht bew. geheel bew licht bew. half bew. licht bew. half bew. z zzo zzw z zzw z winds t. zzo zo a a 12 14 13 10 12 10 11 11 licht bew. zo 20 zwaar bew. zzw 21 geheel bew. nnw 18 zwaar bew. w 17 regen ozo 16 geheel bew zzw 22 licht bew. zzo 17 zwaar bew windst. 18 zwaar bew. no 15 zwaar bew. windst. 18 mist windst. 22 half bew. windst. 27 zwaar bew. nnw 23 licht bew. wnw 22 zwaar bew. nno 19 geheel bew. wzw 27 zwaar bew. windst. 26 licht bew. w 26 licht bew. windst. 26 regenbui regenbui onbewolkt licht bew. nnw windst. windst. ono 27 29 27 27 zwaar bew. windst. 20 motregen o 27 zwaar bew. w 27 0 0 0 0 0,2 0,1 1 0,1 0 8 42 2 1 0 0 1 7 0 0 3 0 5 13 0 0 0 0 0,1 2 0 0 7 2 0 16. Na de komst van de twee gespierde oosterlingen vonden Panda en zijn met gezellen het maar beter, om erg beleefd tegen de Grootduivel van Tipu te zijn. Zelfs kolonel Pulver werd nogal mak bij het zien van zoveel overwicht. „Zo", ver volgde de Grootduivel van Tipu, „nu zul len we eens zien, wie hier de grootste dui vel is". Hij greep Panda's valse neus en trok er aan, tot het elastiekje bijna knapte. „Welk een armzalig masker!" riep hij smalend uit, „wilt ge daarmede voor duivel spelen?" „Ik w-wilde niet voor d-duivel spelen", stamelde tPanda, „ikke „Zwijg!" snauwde de' Grootduivel van Ti pu, „deze beunhazerij kan ik niet dulden!" Hij liet de neus los, zodat deze met een klap op Panda's gezicht terugschoot en keerde zich naar de anderen. „Beun hazerij", herhaalde hij, in Pats kartonnen neus knijpend. Maar toen hij het gelaat van kolonel Pulver zag, slikte hij zijn smalende woorden in. „Hm", zei hij ten slotte goedkeurend, „ik moet toegeven, dat gij u tenminste goed hebt toegetakeld. Zelden heb ik zo'n afzichtelijk, duivels masker gezien". „Dat is een belediging!" grauwde de kolonel, „ik draag geen mas ker!! Dit is mijn eigen gezicht!!" Minister Struycken: Toepassing van het denkbeeld van prof. mr. dr. G. van den Bergh inzake klokher- vorming (Euroklok) zou volgens minister Struycken pas kunnen worden overwogen wanneer de integratie van Europa zover gevorderd is, dat de gedachte aan een klokhervorming in beginsel voor geheel West-Europa aanvaardbaar is. De minis ter acht de tijd hiervoor nog niet rijp, zo schrijft hij in zijn nota naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot nadere regeling van de wettelijke tijd. Advertentie Verleden jaar juli maakte het Boldoot- doekje zijn entree. Deze frisse vondst bleek zulk een „top-hit" te zijn, dat Boldoot de vraag eenvoudig niet kon bijbenen. Dit heer lijke, in eau de cologne gedrenkte doekje liep niet neen, het vlóóg! Wie er van gehoord of gelezen had, wilde deze waarlijk mens lievende uitvinding ogenblikkelijk benutten. Reeds binnen enkele weken moest alle reclame worden stopgezet, want Boldoot kwam handen (en doekjes) te kort. Maar ziet: hier is goed nieuws voor Nederland Van heden af zal iedereen èn de dames èn de heren zich naar hartelust kunnen verkwikken, opknappen en verfrissen met Boldoots Holland Cleansing Towelettes (zegt U maar „Boldoot-doekje") 20 cent. Overal voorradig Afgelopen. Tijdens een verhoor door de commissie voor onamerikaanse activi teiten heeft de leider van de televisie quiz „Twenty-one", Charles S. Dubin, 22 keer een beroep gedaan op het eer ste en vijfde amendement. Hij ver klaarde geen lid te zijn van de commu nistische partij, maar wilde niet zeg gen, of hij ooit lid is geweest. De Na tional Broadcasting Company, waar voor Dubin de televisieshow verzorgt, heeft bekendgemaakt, dat het zijn pro gramma's niet langer zal uitzenden. Lange tenen. Het parlement van de Do minicaanse republiek heeft woensdag een resolutie aangenomen, waarin er bij president Trujillo op wordt aange drongen, geen Amerikaanse militaire hulp meer te aanvaarden en de over eenkomsten met de Verenigde Staten inzake het stationeren van raket- en radarinstallaties in de republiek op te zeggen. Dit moet het antwoord zijn op de critiek in Amerika op de zoon van Trujillo, die niet slaagde voor een Ame rikaans militair einddiploma omdat hij zijn tijd verdeed in Hollywood, waar hij filmsterren overlaadde met ge schenken. Toen bekend werd, dat hij hiervoor bijna een miljoen uitgegeven had, drongen leden van het Amerikaan se Congres aan op herziening van de militaire hulp voor de Dominicaanse republiek. Begroting. Het parlement van de Arabi sche federale unie van Irak en Jorda nië heeft de eerste begroting voor de periode juli 1958 tot april 1959 goedge keurd. Van het eindbedrag van 32.606.000 Jordaanse dinar zal 94 per cent besteed worden voor de defensie, 3,5 percent voor het ministerie van Bui tenlandse Zaken en 2,5 percent voor de overige ministeries en departemen ten. Jordanië moet twintig percent van het g?ld opbrengen en Irak de rest. Tweeling. Prinses Maria Pia, echtgenote van prins Alexander van Joegoslavië, heeft te Parijs het leven geschonken aan een tweeling. De 23-jarige prinses, dochter van ex-koning Umberto van Italië en de beide jongens maken het goed. Pijnlijk. De Sovjet-Unie heeft op 14 april bij Pakistan geprotesteerd tegen het aanlegen van lanceerbases en vliegvel den in Pakistan onder leiding van Ame rikaanse ingenieurs en Pakistan ge waarschuwd voor de „pijnlijke gevol gen" die Pakistan zou kunnen onder vinden als deze bases worden gebruikt tegen de Sovjet-Unie of andere vrede lievende landen. Het Russische protest is woensdag door het Russische pers bureau Tass gepubliceerd. Kennelijk. Volgens een officieel UNO-ver- slag van generaal-majoor Carlssen von Horn (de stafchef van het toeziend li chaam op de wapenstilstand in Pales tina) is de Canadese luitenant-kolonel Flint de vorige maand op de berg Sco pus „kennelijk" door een kogel om het leven gekomen, die van Jordaanse zij de was afgeschoten. De kogel was van dezelfde herkomst als die waardoor even tevoren een Israëlische politie man was gewond. Baantjesjagers. In e afgelopen maanden is de Oostduitse communistische par tij gezuiverd van meer dan 2700 „baan tjesjagers" en andere ongewenste ele menten, zo is in Leipzig meegedeeld. Politie. In Detroit zijn twee gemaskerde mannen gearresteerd die bij tien over vallen op plaatselijke banken in totaal ongeveer honderdduizend dollar heb ben gestolen. De rovers die politie agenten bleken te zijn, gaven volgens de politie toe de overvallen te hebben gepleegd. Reprise. „Tokio Rose", de Japanse om- roepster die tijdens de oorlog platen draaide voor de Amerikaanse soldaten en daarbij propagandapraatjes ver zorgde, zal worden uitgenodigd op een reünie van de "41ste infanteriedivisie haar platen nog eens te laten horen. De divisie neemt haar het optreden tij dens de oorlog niet kwalijk. De roos van Tokio werd in Amerika geboren als Iva Ikuko Toguri. In 1941 ging zij naar Tokio en werd daar, naar zij zegt, on der bedreiging met de dood gedwongen mee te werken aan propaganda-uitzen- dingen. Na de oorlog heeft zij zes en een half jaar in de gevangenis doorge bracht vanwege een veroordeling we gens verraad. Civiele actie. Al Ahram, het officiële re geringsblad in Caïro schrijft dat Ame rikaanse militairen in burger in Liba non zijn geland met tanks en pantser wagens. Zij zouden van het Ameri kaanse schip „Excalibur" gedebar- keerd zijn. REEDS vroeg hebben moderne schei kundigen we spreken hier dus over het begin van de vorige eeuw groepen van nauw verwante elementen onderkend. Met deze ondervindingen wordt de leerling van de middelbare school bij de eerste schei kundelessen al geconfronteerd, want zijn kennis vangt aan bij de halogenen, of zout- vormers, waaronder men chloor, broom., jodium en fluor verstaat. Nauwelijks van zijn eerste verwondering bekomen over de sterke gelijkenis in eigen schappen van deze vier ele menten, of de aspirant schei kundige wordt onder ogen ge bracht dat de metalen na trium en kalium bijkans ge lijke eigenschappen bezitten. Om kort te zijn: in de lange reeks van elementen, waar mee we in de scheikunde kennis maken, ontmoeten we voortdurend groepen van elementen die nauw aan elkaar verwant zijn. Het is dan ook welhaast vanzelfspre kend, dat we in de natuur dergelijke ele menten veelvuldig in eikaars gezelschap aantreffen. Platina, een van de weinige stoffen die in de natuur alleen in gedegen toestand voorkomen, bevindt zich altijd in de nabijheid van iridium, rhodium, palla dium, ruthenium en osmium, de zogenaam de platina-achtige elementen. Deze zeld zame metalen komen in zeer geringe hoe veelheden voor, zoals blijkt uit het pla- tina-erts dat in de Oeral wordt gedolven en dat slechts voor 0,7 percent iridium, 0,3 percent rhodium, 0,5 percent palladium, 0,3 percent ruthenium en 0,9 percent os mium bevat, waartegen een hoeveelheid van 87,3 percent platina staat, maar hoe klein die percentages ook mogen zijn, deze platina-achtige elementen komen in het typische platina-erts altijd voor. Wie iri- dium of osmirnum wil zoeken, weet dus zeker dit in de platina-ertsen te kunnen vinden. Maar het omgekeerde is niet altijd het geval. De platina-achtige elementen kunnen namelijk ook in bijzondere mine ralen optreden, zonder in gezelschap van platina te zijn. Er bestaat echter weinig kans dergelijke mineralen te vinden, dus aan deze uitzonderingsgevallen behoeven we nie* al te veel aandach te schenken Een tirnisch voorbeeld van een aantal ele menten die eveneens in el- kaars gezelschap voorkomen, is de groep van zeldzame aar den. Deze elementen, die in het zogenaamde periodiek systeem van 58 tot 71 zijn ge nummerd, sluiten zich in hun eigenschappen geheel aan bij hun voorganger, nummer 57, lanthanium (is verborgenheet. wordt die groep van veertien de lanthaniden, dus de dat Daarom elementen ae tantnaniaen, dus de „ver- borgenen" genoemd, maar in de wandeling is het gemakkelijker te spreken van zeld zame aarden, een afgesloten groep van elementen die met uitzondering van ce rium uiterst moeilijk te isoleren zijn. En juist het feit dat zij zo moeilijk te scheiden zijn, verklaart hoe het komt dat deze ele menten in de natuur steeds in eikaars ge zelschap gevonden worden: ook de natuur is namelijk niet bij machte gebleken hen op grond van chemische gedragingen of natuurkundige eigenschappen te scheiden want de eigenschappen van deze elementen wijken te weinig van elkaar af. Overigens zijn de zeldzame aarden in tegenstelling tot de naam die zij dragen volstrekt niet alle zeldzaam. Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden).

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2