IJmond-agenda Haven berichten „Schouwspelers" doen gooi LEESNIEUWS naar de Velsense planken Ik „stal" mijn eigen auto Voor Engelse klanten De grote bluf Droom van een bakvis Frankenstein Met donderend geweld Uitgevaren visserij vaartuigen „IJmuidens Roem" gaf concert voor bejaarden Eerste aardbeienveiling wordt dinsdag gehouden Geen fietsenstalling Antwoorden Hengel en prijs Sla bleek onverkoopbaar, bospeen daarentegen niet Irissen tegen lage prijzen op de bloemenveiling Beverwijk voetbalkampioen van de IJmond HKW-afdeling blijft zelfstandig CASTR5CUM Primeurs bij „Ons Belang ZATERDAG 21 JUNI 1958 (Thalia) De harde vechter, die Eddie Constantine is, komt weer helemaal aan zijn trekken in deze film, die hem naar Parijs voert, waar hij zich eerst beijvert om de gunst te winnen van een blonde schone, om zich daarna te wijden aan de oliebelangen van een donkerharige, die hem aan veel gevechten, maar ook aan geld helpt. Om dat vechten gaat het in alle films van Eddie. Wie met hem mee wil doen late hem zijn gang gaan en zie tot maandag zelf vanuit zijn fauteiul rustig toe! Tot en met woensdag draait de film „Verboden vrouwen". De titel is al veel zeggend. Een serieuze poging het leven aan de zelfkant der maatschappij mild te zien en begrijpend. Het dramatisch talent der Italianen staat borg voor een soms wat theatrale, maar wel eerlijke poging daartoe. Donderdag vertoont dit theater het mu zikale experiment Carmen Jones", een moderne versie van de „Carmen", waarin o.a. Harry Belafonte optreedt onder regie van Otto Preminger. Zondagmiddag gaat „Rocky Mountain", een episode uit de Amerikaanse burgeroorlog. (L u x o r) De verafgode ster van de jeugd en kortom van allen, die jonge meis jes aardig vinden, Romy Schneider, is de bekoorlijke hoofdrolspeelster in de „Droom van een bakvis", een film, die een tikkeltje circusromantiek en veel show en- schlagers bevat. Romy is een achttienjarig meisje, dat het ondanks haar zorgeloos bestaan toch niet altijd even makkelijk heeft. Zij dreigt schier te ver stikken in een burgerlijk wereldje, waar conventies hoogtij vieren. Maar als het circus eenmaal in de stad komt waar zij woont, komt hierin al spoedig verande ring. In werkelijkheid bezoekt zij het cir cus niet, maar zij droomt er des te meer over. Het wordt een levensblije droom, die de toeschouwers realistisch voor ogen wordt getoverd. Dit vriendelijke verhaal kan men tot en met woensdag in dit thea ter meebeleven. De film, die donderdag wordt vertoond, is wel van een geheel an der genre. Dan komt „De man, die nooit bestond" op het doek. Een knappe verfil ming van een bijzonder opzienbarende spionagegeschiedenis. Het thema, dat aan de film ten grondslag ligt, is authentiek. De Britse Marineinlichtingendienst be sloot een lijk dat gekleed was in de uni form van een marineofficier te voorzien van officiële documenten. Het lichaam van de dode werd met een onderzeeboot naar de kust van Huelva in Spanje ge bracht en daar overboord gezet. De do cumenten vielen daardoor in handen van een Duits agent, hetgeen dan ook de be doeling was: de documenten waren name lijk vals. In de matinée op zondag „De zigeunerprinses" met Laurel en Hardy. VELSEN ZATERDAG 21 JUNI Thalia: 19 en 21.15 uur: De grote bluf. Rex: geen opgave. Openbare Leeszaal: 14.3017.30 uur; filiaal Noord: 1417 uur. R.K. Leeszaal: 14.3017.30 uur: filiaal Noord: 1417 uur. Pieter Vermeulenmuseum: Cultureel ge bouw: 1416.30 uur. Royal: 20 uur, Slotavond Mater Amabilis- werk. ZONDAG 22 JUNI Thalia: 15 uur: „Rocky Mountains" 19 en 21.15 uur: als zaterdag. Rex: geen opgaaf. MAANDAG 23 JUNI Thalia: 20 uur: Verboden vrouwen. Rex: geen opgaaf. Raadhuis: 1517 uur, spreekuur weth. v. onderwijs a. i. Openbare Leeszaal: 14.3017.30 en 19 21 uur, filiaal Noord: 1417 uur. R.K. leeszaal: 14.3017.30 en 1921 uur, jeugdbibliotheek: 1317.30 en 1921 uur. AGENDA VOOR BEVERWIJK ZATERDAG 21 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Frankenstein". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De droom van een bakvis". W. B. Theater, 20 uur: „Met donderend geweld". Duinwjjk-Tennispark, Kennemerland- toernooi. Gymzaal openbare ulo, Plantage, 1417.30 en 1921.30 uur: „Beverwijk bouwt". Openbare leeszaal, H. Burgerstraat 70, uitlening geopend van 1517 uur; lees- en studiezaal geopend van 1617.30 uur. R.K leeszaal, Arendsweg, uitleenbiblio theek geopend van 1013 en 1417 uur; lees- en studiezaal geopend van 1013 en 1417.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 1417 uur. Wjjk aan Zee, filiaal openbare leeszaal, Zwaanstraat 4, geopend van 1012.30, 1417 en 1922 uur. Filiaal R.K. leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 1011 en 1417 u ur. ZONDAG 22 JUNI Kennemer Theater, 14.30 uur: „De laat ste grens"; 16.30, 19 en 21.15 uur: „My man Godfrey". Luxor Theater, 14.30 uur: „De zigeuner prinses"; 16.30, 19 en 21.15 uu: „De droom van een bakvis". W. B. Theater, 14.30 uur: „Mara Maru", 16.30 en 20 uur: „Bommenwerper B-52. MAANDAG 23 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „My man Godfrey". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De droom van een bakvis". W. B. Theater, 20 uur: „Bommenwerper B-52. Openbare leeszaal, H. Burgerstraat 70, volwassenen: uitlening geoepnd van 1517 en 1920 uur; jeugduitlening geopend van '920 uur; lees- en studiezaal geopend van 1617.30 en 1922 uur; jeugdleezaal nopend van 19—20 uur. T. K. leeszaal, Arendsweg, uitleenbiblio- 'leek geopend van 1518 uur: lees- en ur; jeugdleeszaal geopend van 1617.30 ndiezaal geopend van 1518 en 1921.30 n 1921 uur. Vijk aan Zee, filiaal openbare leeszaal, ^waanstraat 4, geopend van 1012.30, 14—17 en 1921 uur. Filiaal R. K. leeszaal, St. Odulfsstraat 12, geopend van 1011 en 14.3017 uur. (Kennemer Theater) Tot zaten dag kan men in dit theater Boris Karloff aanschouwen, die het monster van Fran kenstein op beklemmende en griezelige wijze uitbeeldt. De regisseur biedt sug gestief camerawerk; het verhaal heeft echter weinig om het lijf. Het gaat over een jonge, maar daarom niet minder voortvarende, medicus, die allerlei biolo gische en chemische capriolen uithaalt met een lijk. Hij slaagt er zelfs in het stof felijk overschot tot leven te brengen, het geen weer aanleiding is tot de meest si nistere situaties. Wie sterke zenuwen heeft, zal zich met deze film wel „aan genaam" bezig kunnen houden. Zondag en woensdag verschijnen June Allyson en David Niven op het doek in de aardige comedie „My man Godfrey". Vijf vrou wen dingen naar de gunst van een echte Engelse butler, en zelfs een butler is ge voelig voor een dergelijke omstandigheid. In de matinees op zondag „De laatste grens" met James Stewart. (W. B. theater) Zoals gewoonlijk verschijnt de in dit theater zo bekende kruitdamp in grote hoeveelheden op het witte doek. Ook het moordend lood wordt „Met donderend geweld" verschoten. Alan Ladd, Virginia Mayo en Edmond O'Brien vertolken de hoofdrollen in de ze film, die zich afspeelt gedurende de Amerikaanse burgeroorlog. Veel span ning en een beetje romantiek. Deze rol prent wordt tot zondag vertoond. Zondag en maandag vliegen de moderne Ameri kaanse bommenwerpers type „B 52" over het doek. In de matinées „Maru Maru" met Errol Flynn en Ruth Roman. Maandag 9 juni: m.t. Job Gouda IJM 79, Sakina Martine KW 32, Cornelis Vrolijk Fzn. SCH 171; m.l. Onderneming II SCH 27. Dinsdag 10 juni: m.t. Wiron II IJM 211; m.l. De Arend KW 7, Bertha KW 38, Robert William KW KW 123; m.k. Dinemarie KW 57. Woensdag 11 juni: m.t. Deining KW 8, Albertha Hendrika KW 81; m.l. Nestor KW 101, Onderne ming IV SCH 153. „T. Donderdag 12 juni: m.t. Post Boy IJM 35, Wiron IV IJM 209, Dirkje RO 53, Arie Ouwehand KW 122. Vrijdag 13 juni: m.t. Michiel Jan VL 110. Zaterdag 14 juni: s.t. Herman IJM 2; m.t. Bea trice IJM 72, Jan Senior VL 84, Willem VL 121, Liesje en Rutger VL 153. Maandag 16 juni: s.t. Haarlem IJM 9, Vios I IJM 24; m.t. Shamrock IJM 129, Dirk Maria KW 80, Francina KW 153, Ali SCH 210; m.l. Adrianus KW 10, Cornelis KW 24, De Verwachting KW 28, De Vrouw Anna KW 52, Floris KW 59, Henk KW 66, Willempje KW 89, Jacoba KW 107, Petronella KW 125. Onderneming III SCH 117, Dolfijn RO 2, Willem Robert RO 27; m.k. De Twee Gebroeders IJM 3, Zuiderkruis IJM 7, Mercator IJM 19, Klaas Junior IJM 22, Bettie IJM 29, Emisel IJM 31, Arend Willem IJM 40 (19 juni binnen), Frederika Maria IJM 52, De Hoop II IJM 59, Corrie IJM 78 (19 juni binnen), Wiron V IJM 208, Neeltje IJM 240, Nehim III AM 18, Nehim IV AM 26, Anne Marie KW 27. Rein KW 30 (18 juni binnen), Li- manda KW 33, Stern KW 36, Prinses Margriet KW 51, Cornelia Adriana KW 58, Alice KW 62, Arend Cornelis KW 68, Adriana Catharina KW 92, Nico KW 96, Dirk Taat KW 134, De Vrouw Alida KW 160, Alida Jacoba KW 165, Pieter Jacob KW 178, Vier Gebroeders TX 14, Marianne WR 7, Tiny Dieuw WR 33, Jan Willem WR 34, Internos WR 49. Flevo WR 50, Stella Maris WR 51, Coen Bot UK 3. Dinsdag 17 juni: m.t. Johannes Polderman IJM 20, Medan IJM 57, Petronella VL 131; m.l. Annie IJM 14, Maria Jacoba KW 73, Albatros KW 87, Willy KW 141, Gezina Geertrui KW 176, Cornelia Maria SCH 135; m.k. Swift IJM 54, Leendert Ja coba KW 12. Woensdag 18 juni: m.t. Stadt Enckhuysen KW 82, Maria Theresia KW 99, Emma Wilhelmina KW 135; m.l. Drie Gebroeders HD 79, Anna Suzanna WR 88; m.k. Rein KW 30, Pietertje HD 87. Donderdag 19 juni: m.t. Curagao IJM 99, Golf stroom KW 4 le reis, ex-Burgemeester Heusdens VL 27). Ada VL 7; m.k. Arend Willem IJM 40, Corrie IJM 78, Zeearend KW 79. Vrijdag 20 juni: m.t. Amsterdam IJM 28, Allan Water IJM 34. Haringdrijfnetvisserij Maandag 2 juni: m.l. Janna KW 163, Eendracht KW 168, Onderneming KW 175. Dinsdag 3 juni: m.l. Nederland VI KW 37. Woensdag 4 juni: m.l. Mr. Dirk Donker Cur- tius KW 2, Rijnmond II KW 43, Noordster KW 67, Zeemeeuw KW 170. Vrijdag 6 juni: m.l. Vertrouwen KW 6, Orion KW 22, Sumatra KW 86. Zaterdag 7 juni: m.l. Martenshoek IJM 283, Grietje KW 20, Noordzee KW 47. Maandag 9 juni: m.l. Rijnmond IV KW 15, Dirk KW 19, Ella Christina KW 97, Nederland VII KW 130, Wilhelmina III KW 147. Woensdag 11 juni: m.l. Volharding KW 23, Everard Christina KW 40, Annie KW 54, Vooruit KW 151. Vrijdag 13 juni: m.l. Wilhelmina I KW 25, Het- te Margaretha KW 74, Borneo KW 127. Zaterdag 14 juni. m.l. Rijnmond III KW 44. Maandag 16 juni: m.l. Hubertha Gerarda KW 9, Hollandia KW 18, Aafke Jacoba KW 41. Nelly Maria KW 70, Huiberdina Gijsbertha KW 85, Voorwaarts KW 140. Woensdag 18 juni: m.l. Gorredijk IJM 75, Fier- man Eduard KW 5, Willem Cornelis KW 16, Ex celsior II KW 78, Toenadering KW 95. AGENDA VOOR HEEMSKERK Marquette-thcater, zaterdag 20 uur, zon dag 14.30 en 20 uur, „Het zwarte schild". Sprankelende accordeonmuxiek Op de binnenplaats van het W. F. Vis serhuis concerteerden gisteravond onder de hoede van de „Velser Gemeenschap" het A en B orkest van de accordeonver eniging „IJmuidens Roem" onder leiding van de heer D. Wijker. De bejaarde toe hoorders nestelden zich voor deze gele genheid behaaglijk in een gemakkelijke stoel in de serre en aldus buiten het be reik van de gure wind en vochtige avond nevel hebben zij kennelijk genoten van hetgeen de accordeonisten presteerden. Daar de toegang tot de binnenplaats voor niet-bewoners van het bejaardentehuis door de politie moest worden geweigerd was de belangstelling „van buiten" mi niem te noemen. Enkele toevallige passan ten konden nog wel via een doorkijkje een glimp van het orkest waarnemen doch het kon ook niet meer zijn dan dat. Helaas, want er waren nog enkele tientallen stoe len onbezet. Vanaf de balcons werd ook nog een oogje en een oortje aan het optre den van „IJmuidens Roem" gewaagd. Het progromma bood elk luisterend oor wel iets. Het bevatte een ouverture van Joh. B. Kok „Continental Souvenir" doch de „Postkoets" werd ook nog eens van stal gehaald en blijkbaar „Bleibt Wien im mer Wien". Opende men het concert met de dege lijke „Marche des Accordeonnistes", men besloot met 't vlottere „Folis Bergère" van Paul Lincke. Zomercompetitie bridgen bij de Jump In de zomercompetitie bridge bij „De Jump" zijn de volgende resultaten be reikt: Groep A: WarmerdamWinter 61.90; MainzWittebrood 56.55; v. d. Garde Wey 54.17; dames WestraHamma 54.17 54.17; BakkumSchadé 52.38 Groep B: echtpaar v. d. Steen 58.73; echtpaar De Groot 58.33; AmerongenDe Haas 52.90; v. d. BergAmsing 47.90; echtpaar Hoeting 46.67. Groep C: JonkerPozek 60.83; dames SeydelDe Haas 52.07; WestraHamma 52.90; echtpaar Broezen 47.90; Drijver Veldman 45.83. Tochten voor bejaarden Op 2, 3 en 9 juli zullen groepen ouden van dagen tochten met autobussen en rond vaarten met rondvaartboten maken. Door de tunnels via de Zaanstreek gaat het naar Amsterdam, waar wordt uitge stapt voor het maken van een rondvaart door havens en grachten van Amsterdam. Aan boord van de rondvaartboten zal koffie worden geschonken. Na de rond vaart gaat men door het Gooi naar Anna's Hoeve, waar de broodmaaltijd zal wor den gebruikt. Na vertrek uit Anna's Hoe ve volgt nog een prachtige rondrit door het Gooi en via Hilversum, Baarn, Soest, Amersfoort, Bilthoven, Loosdrecht, Vin- keveen, Aalsmeer naar restaurant Groe- nendaal te Heemstede, waar een warme maaltijd wordt aangeboden. Op 2 juli gaan groepen uit Santpoort, Driehuizen, IJmuiden-Oost en Velsen-oost; 3 juli gaan groepen uit IJmuiden-west en IJmuiden-oost en 9 juli gaan IJmuiden- west, IJmuiden-oost en Velsen-noord. Volggnde week gaat het aardbeienseizoen beginnen. Dinsdag 24 juni wordt de eerste exportveiling gehouden, waarna men met de regelmaat van een (veiling)klok iedere dag gaat veilen. De veiling begint om 4 uur 's middags, behalve op zaterdag, dan wordt er 's morgens om 11 uur geveild, waarna de aardbeien nog verzonden en verhandeld kunnen worden. De aardbeien veiling is dit jaar aan de late kant, want vorig jaar begon men op 20 juni ermee. Op vrijdag kwamen in IJmuiden bin nen: Goote van Rotterdam, IJstroom van Londen, Atlas van Antwerpen, Germania van Neath, Delfland van Hamburg, Eagle van Londen, Yakutop van Londen, Am- stelstroom van Sjorrehamn, Wika van Malden, Willy van Londen, Pegasus van de Noordzee, Harold van Helsingfors, Waalburg van de Noordzee, Congokust van Hamburg, Wexford van Boston, Edi son van de Noordzee, Adellen van Gran gemouth, Ubbergen van Goole, Kingsgate van Londen, Hammgrid van Hamburg. Vertrokken zijn: Grebbestroom naar Manchester, Alcynous naar Zuid-Amerika, Atlantic n. Zeebrugge, Lucas Bols II n. HolHoltenau, Willemstad n. Dover, Zaan- kerk n. Gibraltar, Baltic n. Antwerpen, Jelö n. Oslo, Boreas n. R'dam, Goote naar Manchester, Camerounkust naar Antwer pen, Erika Fritzen naar Stockholm, Orient naar Bilbao, Serro Bolivar naar de Per zische Golf, Ilos naar Rotterdam, Marili naar Bremen. De driejarige Alison Mcintosh, geeft, gesteund door een paar sterke handen en niet zonder vrees, een lekker hapje aan de reuzenschildpad in de Londense dierentuin. Het dier is afkomstig van een eiland in de Stille Zuidzee. Aan alle Velsense cultuurpessimisten, die mokkend ter- neerzitten, zeggende, dat het in deze gemeente toch nimmer wat zal worden met de zeven muzen, wil ik verkondigen, dat er zomaar een splinternieuwe toneelvereniging ontloken is aan de stam der Velser Gemeenschap. Niet dat deze gemeen schap daar iets aan kon doen, want zoals geweet neemt die zelve op dit punt geen initiatieven, maar bundelt alleen de bestaande. En sinds enige dagen ook dit, genoemd „De Schouwspelers". Het is al een paar maanden in de pen bij een stel ama teurtonelisten, om Velsens verenigingsleven, dat op dit punt wel weer eens een frisse noot kan gebruiken, een uit breiding te geven: twee plan- kenisten, te weten de heren J. Kuypers van „Staag" uit Amsterdam en P. Böhm van „Tavido" en diverse Haar lemse gezelschappen staken toen de kopjes bijeen. Men zag wel in, dat het werkge bied zich vooral zou moeten uitstrekken over het snel groeiende nieuwe IJmuiden en de naam „De Schouwspe lers" was ook geen probleem, want daar vond men precies in wat men wilde presteren: een schouw„spel" leveren en laten leveren. Er gingen zelfs 200 brieven de deur uit naar Jan en Alle man en hierop meldden zich 48 donateurs-in-de-dop. welk getal in de loop der weken aanwies tot 85. Met de negen werkende damesleden en de zes heren vertolkers wordt het al echt wat, al zou de mannelijke kunne best wat uitgebreider kunnen zijn. Er kwam zelfs al een eerste stuk uit de windselen een eerste van de drie, die men per seizoen wil brengen. Het wordt een blijspel, dat staat vast, want een mens moet meteen niet te hoog willen vliegen. Later wel eens zwaardere stukken, zegt meneer Kuypers, Radar straat 160, die tot de mede oprichters behoort, tot regis seur werd benoemd en in wiens huiskamer de zaken onlangs eens driftig zijn doorsproken. Bijvoorbeeld de repetities- Vrijdagsavonds wordt dat en de eerste is vastgesteld op 11 juli, waar dan ook de naam Als er heel binnenkort bos. jes prenten vallen op het Marktplein, moet u geen nij dige brieven gaan posten aan mijn adres, want ik heb u gewaarschuwd. De politie gaat namelijk heel binnen kort bekeuringen uitdelen aan degenen, die ondanks de verbodsborden hun velo's op de trottoirs zetten en de fiet senrekken op het plein ne geren. Het is namelijk de bedoe ling, dat winkelende moeders met kinderwagens en andere Marktplein-klanten niet voortdurend snikkend tussen de spaken hoeven door te kruipen en met geladderde nylons voor de toonbanken verschijnen als gevolg van het tomeloos neergooien van rijwielen, terwijl er vlakbij zulke fraaie rekken beschik baar zijn. van het eerste stuk bekend zal worden gemaakt. En nu maar hopen, dat het allemaal wat wordt en dat er geen ruzies komen tussen de jeune premier en de wat ouwere premier over de rol verdeling en zo, want daar is menig gezelschap een te vroe ge dood aan gestorven. 4 U zult er in elk geval nog wel van horen. Overigens: met mijn beste wensen, want het werd een beetje duf aan het toneel front van Velsen. Nu weet ik wel, dat u niet elk uur van deze zomer met een boekje in een hoekje gaat zitten en dat de terug lopende leeshonger het be zoek aan onze bibliotheken doet verminderen maar niet temin geef ik u een aantal aanwinsten van onze ge meentebibliotheek. Alleen voor verstokte liefhebbers vermoedelijk en niet voor degenen, die in Cadzand of Lugano de boter er uit bra den. Hoewel: ook daar is op een regenachtige achterna middag een goed boek een puike vriend. Romans: Apperloo, De Gulden Draeck; Baardman, Waterpolitie; Brand, Grootvader, ik heb er geen vrede mee; Dix, Moord op het eindexamen; van Dijk-Has, Ver geef ons onze schulden; van Gent, Spionnen in het web; Huël, Een vruchtboom is Jozef; Kloek, Wil de duinroos; Lennart, De ogen van Roosje; Mons, Een meisje verdwijnt; Mons, De vreemde ge beurtenissen op Huguemont; Ni colas, De Heer van Jericho; Oelah. God heeft de aarde ge trouwd; van Oyen, Ijsvogel en de rebel; Risseeuw, Anneke Jans; Romijn, Wie zonder zonde is; Sytzen, Wat het oog niet ziet; Bij de Nederlandse gewoonte om op alle mogelijke en ook onmogelijke plekken van de aardkorst kwartjes te vragen van automobilisten, die daar hun voituren kwijt willen, heb ik mij niet dan morrend kunnen neerleggen, en de Arnhemse politieverordening, dat het overal in die stad „vrij parkeren" is, is dan ook dezerzijds met grote instemming begroet. Par keerwachters zijn namelijk naar mijn smaak ietwat-over- bodige lieden, die lang niet altijd kunnen voorkomen, dat automobielen worden beschadigd of beroofd, al zijn er od dit punt goede uitzonderingen in de vorm van grimmige Cer berussen, die de hun toevertrouwde vehikelen met arglist bewaken en aldus de betaalde kwartjes waard zijn. Terpstra, Vier mensen in een stad; van Veldhuizen, De uil op de toren; Vestdijk, Open boek; Campbell Barnes, Mary van Ca- risbrooke; Baumgarten, Dokter Solm; Bitehop, De dag dat Chris tus stierf; Camus, De val; Chil ton, Sprong in het heelal; Chris tie, De giftige pen - De grote vier - De laagte; Daniels, Caleb, mijn zoon; Ekström, Alles heeft zijn vaste tijd; Ellson, Asfaltjeugd; Fane, Ontwaken; Forester, De trouwe wachter; Gabrielson. Ga- brielle; Gimpel, De man die de oorlog zou winnen'. Green, De laatste nijdas; Greene, De stille Amerikaan; Heiander, Zwarte Rapsodie; Horbach, Verslagen; Hunter, De verslaafden; Janowic, In Boedapest hadden wij een zoon; Kirst, Niemand ontspringt de dans, de laatste dagen van Europa; Kirst, Het werk mijner handen; Kjelgaard, De eenzame trek; Mauriac, De adderkluwen; Mühr, Het witte goud; Opie, Over mijn dode lichaam; Radiguet, Van liefde bezeten; Roth, Morgen zal ik huilen; Gardner White, Het geheim van zuster Ann. Verhalen en novellen: Bomans, Op het vinkentouw; Defresne. Het gehucht; Dermout, Spel van tifa-gongs; Friedericy, Vorsten, vissen en boeren; Koolhaas, Ver geet niet de leeuwen te aaien, en andere dierenverhalen; Langen, Samen suiker eten; Morriën, Alissa en Adrienne; Mulisch, Chantage op het leven; Mulisch, De versierde mens; Postma, Met één voet in het paradijs; Raes. Links van de Helikopterlijn, en andere verhalen; Rutgers van der Loeff-Basenau, Je bent te goed, Giacomo; Schierbeek, De gestalte der stem; van der Ster, Houtje touwtje; Böll, Het brood van mijn jeugd; Irving, Rip van Winkel. Zaterdagmiddag arriveerde ik met de Lampenierse en de juniores op het plateau bij het strand, waar ik na enig moeizaam zoeken en zonder bijstand van de daar gepos teerde bewaker eindelijk een plekje vond voor het voer tuigje, dat ons ten piere voer de. Toen het beest eenmaal stond, schoot de bewaker voornoemd op mij af, vroeg zijn kwartje, overhandigde mij (vriendelijk) bonnetje nummer 6001 en vouwde het bijbehorend nummertje om de ruitenwisser. Teruggekomen van de be zichtiging van IJmuidens be zienswaardigheid nommer één, wilde ik het geparkeerde voertuig op vertoon van nummer 6001 opeisen, maar er kwam na herhaald rond- speuren niemand, om de eigendomsbewijzen in te zien en mij vaarwel te wuiven, zodat het maar op eigen houtje is gebeurd. Het kwar tje was tenslotte betaald, dus werd niemand schade berok kend. Mij prangt nu de volgende serie vragen: Waarom kan ik elke (niet afgesloten) auto op het par keerterrein in IJmuiden be treden zonder dat daar een haan naar kraait of een wachter naar roept7 Waarom moet ik een kwar tje betalen, als %r toch niet op mijn bieltje wordt gelet? Waarom is er een parkeer plaats als er geen toezicht is? Om eventuele tegenwer pingen vóór te zijn: het was niet overdruk op dit door mij jesignaleerde moment In deze warme weekjes, waarin een groot aantal be- klagenswaardigen de sluizen van hun gemartelde geheu gens moeten openzetten ten overstaan van gefronste examinatoren, komen er hier en daar antwoorden op vragen uit de bus, die waard zijn aan de vergetelheid te worden ontrukt. Ik heb er twee voor u genotuleerd. Vraagje één was: waarom zijn de duinen in Nederland met helm beplant? Antwoord: omdat er zoveel gestoeid wordt. Vraagje twee: wat waren de Vestaalse maagden? Gij herinnert u onge twijfeld de blijde dag, waarop in Velsens sport week de hope des vader lands plaats nam aan de boorden van ons kanaal om daar vissen te ver schalken. Dat is allemaal goed en verheugend ver lopen, op één detail na en dat was het ongelukje van een jongen, die in het glas viel, naar de dokter moest om gekramd te worden en toen zijn hen gel in de „avegaassie" achterliet. Hij heeft nog een prijs boven water ook gehaald en secretaris S. Schenk, Reggestraat 17, zit nu al tijden met een hengel en een prijs in huis, zonder te weten, wie de rechtmatige eige naar is van deze bullen. Misschien weet u raad? Antwoord: De Vestaalse maagden waren 30 jaar maagd; daarna konden zij hun gewone leven voortzet ten. Nu wéét u het en bij een volgende gelegenheid hebt u het antwoord tenminste klaar. Lampenier De Hoogovens hebben hun woord gestand gedaan en een fraai jaarverslag uitgegeven in het Engels over de „Royal Netherlands Blast Furnaces and Steelworks" compleet met een briljante kleuren plaat van Hoogoven IV en een goed-gestileerd histo risch overzicht van de groei der K.N.H.S. sinds 1918. Nu het zover is, wordt mijn hoop weer vaardig op Engel se, Duitse en Franse bordjes op de richtingborden voor sluizen en havens, pier en strand. Want de vreemdelin gen staan nog altijd met de ogen te knipperen op de IJmuidense kruispunten en vragen dan voorbijgangers ,The right way to the har bour" en „den rechten Weg nach dem Pieré". Ondanks het feit, dat er al meer over geklaagd is. Er werd deze week veel aangevoerd op de groentenveilingen. Met uitzondering van de sla vond alle groente gerede aftrek. Men kon zelfs van dure groenten spreken. In het gehele land was een overvloed van sla; in het begin van de week werd nog wel rond de 10 cent per krop ontvangen, later daalde de prijs echter en vrijdag bleken er een goede 1500 kisten sla onver koopbaar. Heel wat beter ging het met de bospeen, waarvoor tot 58 cent per bos werd betaald, bloemkool ging vlot weg voor prij zen rond de 50 cent per stuk. Spinazie varieerde van 34 tot 60 cent per kilo en postelein liep in prijs op tot 43 cent per kilo. Spercie- en snijbonen kwamen tot 2 per kilo. Wijkerpeulen zijn nog schaars, er werd tot 1,55 per kilo voor betaald. Er was een grote vraag naar aardbeien, maar ook een goed aanbod, want er waren al kwekers die ruim honderd sloffen aan voerden. Er werd van 4,10 tot 6 per slof betaald. Op de bloemenveiling waren het deze week de irissen die in bijzonder grote hoe veelheden werden aangevoerd en zoals dat altijd gaat, er werden heel slechte prijzen voor betaald, die niet veel hoger dan 30 cent per bos kwamen. Maar vrijdag, toen men naar een goede bos irissen moest zoeken, liepen de prijzen weer op tot 60 cent per bos. De irissen hebben in een week echter weer afgedaan. Er kwamen nu ook grote partijen pioenen die van 75 cent tot 2 per bos opbrachten. Duizendschoon kwam in grote partijen aan de markt; er werd tot 40 cent per bos voor betaald. Korenbloemen, witte anjers, anemonen en ranonkels kwamen in grote partijen aan de markt en gingen toch grif van de hand. De aanvoer van perkplanten is heel wat kleiner geworden; het aanbod van potplan ten is ook maar matig. Het voetbaltoernooi tussen personeel van de drie IJmond-gemeenten is vrijdagavond op het sportpark „Adrichem" besloten met een wedstrijd tussen Beverwijk en Velsen. De Beverwijkers toonden zich de sterksten en door een 1-0 zege wisten zij de erepalm wëg te dragen. Het werd overigens een benauwde zege, want Velsen was een groot gedeelte van de wedstrijd in de aanval zonder echter tot scoren te kunnen komen. Nadat de Beverwijkers het enige en win nende doelpunt hadden gemaakt, waren zij genoodzaakt deze krappe voorsprong dik wijls met de rug tegen de muur te ver dedigen. Direct na afloop van de wedstrijd reikte wethouder De Jong van Velsen een lauwer krans uit aan de aanvoerder van de win nende ploeg. Hij wees hierbij op de pret tige verstandhouding waarin dit toernooi is gespeeld. Nadat ook de wedstrijd tussen de gemeenteraden van beide gemeenten in een Beverwijkse zege was geëindigd, toon de ook het personeel van de aardbeienstad zich de sterkste. De aanvoerder van het Beverwijkse elf tal verontschuldigde wethouder Alberda, die door bezigheden verhinderd was tot het einde toe te blijven. Hij zeide het op prijs te stellen om Velsen de kans te geven revanche te nemen en dankte de tegenstan ders voor hun sportieve strijd, die zich goede verliezers toonden. EERSTE BOSBIETEN Vrijdag kwamen de eerste bosbieten weer aan de veiling. Hoewel men nog steeds enige kistjes van de oude oogst ziet, werden deze van de nieuwe oogst weer met veel enthousiasme ontvangen. BEVERWIJK, 20 juni Aspérges 100 270, aardbeien 3462 per doosje; 410600 per slof, bloemkool 2858, sla 36, bos peen 3858, waspeen 4662, spinazie 28 58, postelein 2743, rabarber 825, spercie. bonen 180210, snijbonen 170200, peulen 130155, soepgroenten 515. De Heemskerkse afdeling van de r.k. bond van verkopend, administratief en verzekeringspersoneel heeft besloten om zelfstandig te blijven. Gezien de geringe belangstelling der leden was het idee ge opperd om maar aansluiting te zoeken bij de afdeling Beverwijk. Vrijdagavond vond een bijeenkomst plaats, waarop een geheel nieuw bestuur werd gekozen. Dit bestaat thans uit de heren L. de Ruyter, voorzit ter, C. Rozenstrate, secretaris, Bleyendaal, penningmeester en T. Kramer en Beentjes. Gestart werd in 1950 met 17 leden wat inmiddels is gestegen tot 37. Men was van mening dat dit aantal veel groter kan zijn waarom een propagandacommissie in het leven wordt geroepen. Namens de KAB was de heer R. Roring aanwezig, die hoopte dat een prettige samenwerking zal ontstaan, hetgeen zeer zeker vruchten zal afwerpen was zijn mening. Na de pauze heeft de bondsbestuurder de heer Sprengers een praatje over bonds- zaken gehouden. Er waren verscheidene primeurtjes op de veiling van „Ons Belang" te Castri- cum. Voor het eerst werden er dit jaar tuinbonen, sperciebonen, peulen en peter selie van de koude grond aangevoerd. Be halve voor de peterselie waren de prijzen voor deze echt zomerse groenten goed te noemen. Sperciebonen brachten f 2 per kg. op en de tuinbonen werden voor f 0,42 per kg. afgedrukt. De peulen noteerden f 0,94, maar voor de peterselie werd slechts 3V2 cent per bosje gegeven. De overige noteringen waren: aardbeien per slof f3,70 en per doosje 37—53, (de soort Moulin Rouge noteerde per doosje 52—61), sla 34, rabarber 14—22, bos peen 31—36, bloemkool 3045, spinazie 34 V2 cent.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 7