Werk van vier Nederlanders beloond met Zilveren Anjer Spaarnwouderstraat 80 Burgemeester van Zandvoort opent nieuwe reddingspost aan strand „Micro-toeristen" komen vrijdag per verjongde „Oranje" naar IJmuiden Prinselijke hulde voor amateur- archeoloog H. J. Calkoen te Velsen DEZE CONFECTIEFABRIEK STAAT ACHTER ONS MAANDAG 23 JUNI 1958 8 „Behoud van het oude in het nieuwe" Twee doden in het verkeer Tweede Kamer heeft critiek inzake Nieuw-Guinea a a T.H. Eindhoven wordt versneld gebouwd Vier jaar geëist Kerkmeester maakte vier ton zoek Herkrijging van het Nederlanderschap Verklaring P.v.d.A.-bestuur over de executies in Hongarije Petitie van Hongaren in Nederland Hongaren in Haarlem herdachten executies Prins Bernhard heeft hedenmorgen als regent van het Prins Bernhard Fonds in het gebouw van de Nederlandse Handel Maatschappij te Amsterdam voor de ne gende keer Zilveren Anjers uitgereikt aan Nederlanders, die zich op bijzondere wij ze op het gebied van de wetenschap, kunst en cultuur verdienstelijk hebben ge maakt. In een toespraak zei de Prins onder meer: „Wij mogen wel een beetje trots zijn op wat in Nederland sinds 1945 tot stand werd gebracht of in uitvoering is, bij voorbeeld het economisch en financieel herstel, de voortgaande industrialisatie en de geslaagde heroriëntering van de we reldhandel. In de laatste jaren en maan den zijn nieuwe projecten geëntameerd, die voor die toekomst van beslissende be tekenis zijn: het Deltaplan en de verwe zenlijking van de Europoort. Met het oog op de toekomst in internationaal verband is het van het grootste belang, dat Neder land stimulerend meewerkt aan de ontwik keling van de Europese samenwerking in groter verband. Nederland is door de loop der geschiedenis teruggeworpen op zijn eigen krachten. Voor Europa geldt in wezen hetzelfde. Door de oorlog is de g e - leidelijke ontwikkeling abrupt afge broken en zijn we met een schok voor veel nieuws gesteld. De wereldgeschiede nis leert, dat dit zowel op politiek als op economisch gebied herhaaldelijk is voor gekomen. Behoud van het oude „E n verschijnsel is er echter in onze tijd, dat", aldus de Prins, „vroeger niet of niet in die mate, voorkwam: de steeds sterker blijkende wil tot behoud van het oude in het nieuwe, het bewaren van wat goed was in het verleden bij het uitbre ken naar het nieuwe heden. De oude Am sterdammers hebben nooit geaarzeld voor het nieuwe het in hun ogen onbruikbaar geworden oude af te breken. Daarbij is vaak heel veel onvervangbaar schoons verloren gegaan. Thans ziet men een steeds groeiende, bekwaam geleide, krachtige verzetsbeweging tegen onnodi ge afbraak van het oude. Het bestaan alleen al en de kracht van dit streven is een opmerkelijke aangelegenheid". De Prins meende dat dit verschijnsel ge zien mag worden als een bewijs van gees telijke rijpheid. De modex*ne mens heeft de mogelijkheid gekregen tal van dingen breder te zien dan een eminent geleerde van een eeuw geleden. Als al die ervarin gen de moderne mens niet alleen tot w e - ten, maar ook tot wijsheid brengen, dan zal hij meer geschakeerd, meer rela tief denken. Dan zal hij bij alle vernieu wing ook het goede in het oude leven waar deren en op het behoud daarvan prijs stel len. Hij zal dan de waarheid inzien van het woord van Huizinga: „een nationaal gevoel, dat zich niet spiegelen kan in de roerloosheid van het verleden, mist de grondslag van zijn wijzen". Geestelijke rijpheid Nederland en hetzelfde geldt in gro ter verband voor Europa zal in de gis tende wereld van vandaag de geestelijke rijpheid, die het in de loop der eeuwen heeft verworven, moeten aanbieden. Het zal het oude niet mogen willen behouden alleen omdat het oud is. Dat zou een vol komen steriele houding zijn. Anderzijds zal het zich nimmer mogen overgeven aan de waan van de dag, die alleen maar het nieuwe, het moderne wil zien en waarde ren. Het juiste midden dient te worden gevonden. Dankzij die geestelijke rijp heid is dat zeker geen onmogelijke taak". Hierna reikte de Prins de zilveren An jer uit aan mr. Ch. P. van Eeghen te Am sterdam, H. J. Calkoen te Velsen, P. T. A. Swillens te Utrecht en aan J. H. Beau- jon op Aruba. Mr. Ch. P. van Eeghen De algemeen secretaris van het fonds, drs. J. Henrick Mulder, las vervolgens de motiveringen voor. De heer Van Eeghen ontving de zilveren Anjer voor zijn met liefde, kennis en smaak volgehouden ar beid voor het behoud van onze overgele verde cultuurschatten, als enig overgeble ven stichter van de vereniging „Hendrick de Keyser", als voorzitter van de vereni ging „Rembrandt", bestuurslid van het genootschap Amstelodamum, voorzitter van de stichting „Het Rembrandthuis" en als verzamelaar van oude tekenkunst, waarvan vooral zijn verzameling prenten over Amsterdam wordt genoemd. H. J. Calkoen De heer Mulder las daarna de motive ring voor van de onderscheiding voor de heer H. J. Calkoen, die werd begeleid door prof. dr. A. E. van Giffen, oud hoogleraar directeur van het Biologisch-Archeolo- gisch Instituut te Groningen en van het instituut voor Prae- en protohistorie te Amsterdam, en dr. P. Glazema, directeur van de Rijksdienst voor het Oudheidkun dig Bodemonderzoek te Amersfoort. In de ze motivering wordt gezegd, dat de heer Calkoen de Zilveren Anjer ontvangt voor: „de bijzonder belangrijke, jarenlange arbeid op het terrein van de Nederland se archeologie, vooral van die in het wes ten des lands, meer in het bijzonder voor Op het kruispunt BaandertwegMgr. Nolenslaan te Sittard zijn een bromfiets bestuurd door H. uit Sittard en een scooter bestuurd door O., eveneens uit Sittard, tegen elkaar gebotst. O., die 35 jaar oud is en vader van drie kinderen, werd met ern stige verwondingen naar het ziekenhuis te Sittard overgebracht, waar hij in de loop van de middag is overleden. De duoberij der van de bromfiets, Van IJ. uit Sittard, is eveneens in het ziekenhuis opgenomen. H. werd ter plaatse verbonden. De 35-jarige bromfietser E. Rodenboog uit Zevenhuizen is op de Bremerweg in zijn woonplaats door een nog onbekende oor zaak tegen een voor hem links van de weg staande boom gereden. De man werd met zeer ernstige verwondingen aan het hoofd overgebracht naar het Akademisch Zieken huis in Groningen, waar hij is overleden. het stichten en energiek en beleidvol be sturen van de Archeologische Werkge meenschap voor westelijk Nederland en haar verschillende afdelingen, waardoor niet alleen de actieve belangstelling van velen op dit terrein kon worden gewekt en gecoördineerd en hun scholing beter kon worden verzorgd, maar waardoor ook en vooral tegen de gevestigde mening in verrassende vondsten in west-Nederland werden gedaan en zeer belangrijke bijdra gen aan de archeologische wetenschap van dat deel van ons land konden worden ge leverd. In hem worden tevens geëerd al diegenen, die in de verschillende oudheid kundige verenigingen van ons land in zo gelukkige samenwerking met de Rijks dienst voor het Oudheidkundig bodemon derzoek met grote kennis van zaken en opoffering van veel vrije tijd zo bijzon der veel doen om onze kennis van de oud ste geschiedenis van ons land te vergro ten, vooral ook door de spaarzame res ten daarvan tijdig op te sporen, vernie ling te voorkomen en vakkundige vast legging te verzekeren". In een persoonlijk woord tot de heer Cal koen zei prins Bernhard: „Zo iemand geconfronteerd wordt met de „roerloosheid van het verleden" dan bent u dat wel in uw voortreffelijk werk als archeoloog in het westen van ons land. De officiële archologie was van oor deel, dat het westen des lands archeolo gisch een gebied van geen, of althans van zeer geringe waarde was." Fout aangetoond Maar u bent, als leraar tekenen en kunstgeschiedenis bij het middelbaar on derwijs te Velsen werkzaam zijnde, reeds in de twintiger jaren begonnen aan te to nen, dat deze opvatting fout was. Het pleit voor de sportiviteit van de officiële weten schap, dat zij gaarne het ongelijk beken de en uw verdere stappen als amateur- archeoloog, bijvoorbeeld in de persoon van professor Van Giffen, met genoegen leidde en begeleidde. Ook de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek en zijn directeur, dr. Glazema, bleven hier niet achter. Vele jaren bleef u vrijwel al leen dit werk doen, totdat in 1951 een paar Leidse studenten in de biologie zich bij u aansloten en het idee van een vereniging te stichten naar voren kwam. Toen bleek pas goed het resultaat van een jarenlang pionieren op dit gebied. Vandaag telt uw vereniging ruim 500 leden, zijn de werk groepen Haarlem en omgeving, Gooi- Eemland, Rijnstreek, Amsterdam, volop „in bedrijf" en zijn werkgroepen voor Utrecht, Den Haag en Zeeland in voorbe reiding. De leden van uw werkgroepen zijn, vooral dankzij de goede samenwer king met de Rijksdienst voor het Oudheid kundig Bodemonderzoek, goed opgeleide, in hoge mate deskundige leden. Belangrijke ontdekkingen De klein bezette rijksdienst heeft daar door de beschikking gekregen over een groot corps deskundige „veldverkenners". En juist dit is van zo groot belang, zeker voor het westen des lands. Want door de onstuimige groei van de zogenaamde „Randstad Holland" wordt daar de bo dem gekeerd als nergens anders in ons land. De oude cultuurresten zouden zon der de opmerkzaamheid van uw leden voorgoed vernietigd worden, zonder ge kend te zijn. Bijzonder belangrijke ont dekkingen zijn aan de actieve opmerk zaamheid van u en de uwen te danken. Ik memoreer slechts de vondsten met be trekking tot de proto-Friezen, hun ver keer met de Romeinen van wie men vroe ger aannam, dat ze in de streek van Vel sen nooit geweest waren. Tenslotte noem de de Prins nog het blad „Westerheem" met zijn voortreffelijke wetenschappelij ke verantwoording van de resultaten uwer leden en niet het minst met uw eigen bijzonder goede tekeningen van de gevon den cultuurresten." P. T. A. Swillens De heer P. T. A. Swillens, die werd be geleid door dr. J. Bruyn, wetenschappe lijk hoofdambtenaar aan het Kunsthisto risch Instituut van de rijksuniversiteit te Utrecht en prof. Jan Engelman, hoogle raar aan de Jan van Eyck Academie te Maastricht, ontving de Zilveren Anjer, omdat hij, hoewel opgeleid als kunstschil der, later als technisch tekenaar-assistent verbonden aan het Kunsthistorisch Insti tuut van de rijksuniversiteit te Utrecht, met grote energie, bekwame speurzin en liefde zulk een kennis en inzicht, vooral op het moeilijke terrein van de kunsthis torische wetenschap ten aanzien van kun stenaars van vroeger eeuwen en hun werk, vergaarde, dat verschillende grotere wer ken als dat over Pieter Saenredam en Jo hannes Vermeer, Prentkunst in de Neder landen en het onlangs in manuscript ge reed gekomen grote werk over Jacob van Campen en voorts een reeks artikelen van zijn hand het licht konden zien. J. H. Beaujon Tenslotte werd voorgelezen de benoe mingsbrief voor de heer Jan Hendrik Beaujon, voorzitter van de stichting Cul tureel Centrum Aruba. Het culturele le ven op Aruba in verschillende vorm als de muziekschool, het balletcentrum, de volksuniversiteit, de filmliga, de organi satie voor moderne muziek Pro Musica, de kunstnijverheidscursus, vindt in hem zijn grote stimulerende coördinator. De binnenkort te openen nieuwe schouwburg kan mede als een bekroning van zijn voor treffelijke activiteit worden gezien", aldus de motivering. De gouverneur van de Ne derlandse Antillen zal op 29 juni de onder scheiding aan de heer Beaujon uitreiken. Stoffelijk overschot gevonden. Bij Lelystad is het stoffelijk overschot aan gespoeld van tweede-luitenant-vlieger R. P. Roetert van de Koninklijke Lucht macht, die op 17 maart boven het IJsel- meer is verongelukt. Op die dag werden twee F 84 Thunderstreak-straaljagers vermist. De vliegtuigen waren afkomstig van de vliegbasis Eindhoven. Aangenomen werd dat de toestellen tegen elkaar ge botst waren. Het stoffelijk overschot van een der vliegers werd al spoedig gevon den. Het andere heeft men gisteren uit het IJselmeer opgehaald. De Tweede Kamer heeft in de toelich ting op de begrotingen 1957-1958 van Ne derlands Nieuw-Guinea algemeen een dui delijke formulering gemist van de wijze, waarop de regering zich voorstelt de ont wikkeling van Nieuw-Guinea te leiden. Dit wordt opgemerkt in het voorlopig verslag van de Kamer. Men had de indruk, dat nog steeds op onsystematische wijze gewerkt wordt en dat noch op economisch, sociaal en cultureel gebied, noch op politiek ge bied van een ontwikkelingsplan kan wor den gesproken. Omdat naar hun mening de nauwere ver bindingen met Australië het element in de Nederlandse politiek vormen, dat althans enigermate in de richting van een inter nationale benadering der problemen wijst, zouden vele kamerleden gaarne van de minister vernemen in hoever die contacten met Australië in de naaste toekomst zou den kunnen leiden tot gemeenschappelijke ontwikkelingsplannen en tot het vormen van gemeenschappelijke diensten. Ook vroegen zij, of het standpunt van Austra lië ten aanzien van de rassenkwestie geen belemmering vormt voor een dergelijke samenwerking, daar van Nederlandse kant het beginsel van de gelijkwaardigheid der rassen als onaantastbaar wordt beschouwd. Men wees voorts in algemene zin op het gevaar, dat stopzetting of vertraging van bepaalde activiteiten, ten gevolge van be- stedingsbeperkende maatregelen, in een land als Nieuw-Guinea met zijn nog uiterst primitieve structuur veelal een sterke te rugslag zal betekenen en tot onaanvaard bare nadelen kan leiden in sociale, econo mische, culturele en ook politieke zin. De nog nauwelijks bestaande economische ba sis van het gebied zou daardoor ernstig schade lijden. De problemen der werkloos heid, die daardoor zouden ontstaan, kun nen in Nieuw-Guinea te moeilijker aan gepakt worden, daar de sociale diensten uiterst zwak zijn. Des te meer had men daarom algemeen bezwaar tegen het in de memorie van toelichting uitgesproken voor nemen deze diensten als samenhangend geheel op te heffen. Gaarne zou men worden ingelicht over de gevolgen, welke de totstandkoming van de Europese Economische Gemeenschap voor Nieuw-Guinea zal hebben en voor welke projecten in 1958 nog gelden be schikbaar komen voor Nieuw-Guinea uit de fondsen van de Euromarkt. Zeer vele leden meenden, dat een plan ontworpen zal dienen te worden om op korte termijn tot een exploratie van dit gebied te komen. De daartoe benodigde gelden moeten niet op de begroting van Nieuw-Guinea drukken. Er zal een speci aal fonds voor dit onderzoek gevormd moeten worden. De minister werd gevraagd uitvoerig mede te delen, waarom de Raad voor Volksopvoeding gedurende vier jaren niet bijeenkwam. Men acht dit feit op zichzelf reeds strijdig met het gehele betoog van de minister over politieke opvoeding en economische weerbaarmaking van de be volking. Aan de Zuidboulevard in Zandvoort is zaterdagmiddag de vernieuwde reddings post „Ernst Brokmeier" door burgemees ter mr. H. M. van Fenema officieel ge opend. De oude post, door stormvloed en zandverstuivingen vrijwel geheel ver nield, kon niet meer worden hersteld. Met gemeentelijke hulp werd daarom iets ten noorden van de oude post en hoger op de duinreep deze nieuwe post gebouwd. Ter gelegenheid van de officiële opening was het gebouwtje met vlaggen gepavoiseerd. Het gebouwtje omvat een tweetal kleed kamers, toiletruimte, een douchecel, een aanrecht met stromend water en een rui me kamer voor de posters. Om het ge bouwtje heen - hoog boven het strand - is een brede waranda, vanwaar men een uitzicht heeft van horizon tot horizon. De burgemeester herinnerde eraan, dat de eerste post „Ernst Brokmeier" in juli 1950 officiéél werd geopend. Niemand had gedacht, dat dit posthuis er slechts drie jaar xpu staan. De stormvloed van 1953 bracht het begin van de vernieling; het gebouwtje werd door de enorme water vloed scheef geslagen, doch desondanks werkte men er nog enkele jaren in door. In 1956, toen dit bijna niet meer mogelijk bleek, werd het bouwen van een nieuwe post toegestaan en in maart 1957 verleende de raad er een krediet yoor van 16.000. Toen de goedkeuring van Gedeputeerde Staten echter nog drie maanden wegbleef bleek het onmogelijk, de post reeds vcor seizoen 1957 gereed te hebben en moest op het nieuwe voorjaar worden gewacht. Advertentie U KOOPT VOOR 100.— U KRIJGT VOOR 200.— ynpn^soMEZER. <N Hm, h. O O O? O O O O o O kostuums blazers <z»u- demi saisons sportcolberts gabardine jassen mSme damesmantels HAARLEM tóntsteJu. O O O O O O O ts» O O i—oo zf üooa i9Cia>i n —ooi mooa icsoox n Aan de voorzitter van de reddingsbri gade, de heer J. G. Bisenberger, schonk de burgemeester daarna de sleutel van de post, hopende, dat de brigade nog lang haar onmisbare hulp op het strand zal ver lenen. De voorzitter van de reddingsbrigade bracht de burgemeester dank voor diens woorden en gewaagde van de grote er kentelijkheid der brigade voor de hulp, door de gemeenteraad verleend. Nadat spreker aan mevrouw Van Fenema een mooi boeket bloemen in de Zandvoortse kleuren had geschonken, dankte spreker allen, die aan de totstandkoming van deze post hadden medegewerkt, inzonderheid de dienst Publieke Werken. Hij richtte woor den van dank tot de Zandvoortse politie voor de prettige samenwerking. Namens het bonds-hoofdbestuur sprak vervolgens de heer P. van der Mije Kczn., die el als erevoorzitter der Zandvoortse brigade nog een kort woord aan toevoeg de en de hoop uitsprak, dat deze fraaie post ertoe zou medewerken, dat het aan tal verdrinkingsongevallen aan het strand tot een minimum beperkt zal blijven. Spre ker haalde tenslotte persoonlijke herinne ringen op uit de geschiedenis van de Zand voortse reddingsbrigade. De voorzitter van het districtsbestuur, de heer Kattestaart, noemde in zijn felici tatiewoord deze post een der mooiste aan onze kust. Hij zag er tevens een verheu gend bewijs in, dat het werk van de bri gades meer en meer in de belangstelling van de gemeentebesturen komt te staan. Nadat hierna de aanwezigen zich in de consumptietent van de heer L. Hollenberg hadden verzameld, sprak tenslotte de voor zitter van de Noordwijkse reddingsbrigade nes enkele woorden. De voorzitter, dè heer Bisenberger. schonk tenslotte aan de' heer Aay van de dienst Publieke Werken een tweetal lang speelplaten als dank voor diens verdien stelijk werk bij de bouw van het posthuis Het bouwtempo van de Technische Ho geschool te Eindhoven wordt met een jaar versneld. Niet in 1964 maar op 1 september 1963 zal de bouw van de T.H. gereed zijn voor hét dan te verwachten aantal van 1.800 studenten. Bovendien wordt het aan tal nuttige vierkante meters van 54.000 op 89.000 gebracht. Omgerekend in geld is dit een stijging van 53 miljoen tot 86 miljoen gulden. De kosten van de gebouwen en de complete inventaris worden geschat op 122.500.000 gulden. Dit heeft de architect ir. S. J. van Embden, medegedeeld in een uiteenzetting die hij in een der zalen van de Technische Hogeschool over de herzie ne bouwplannen af. De oorspronkelijk ontworpen tien gebou wen zullen met vier worden uitgebreid: een hoogbouw, waarin de afdeling elek trotechniek zal worden ondergebracht, een tussengebouw, eveneens voor elektrotech niek, een hal voor fysische technologie en een sporthal. Uiteraard zal de regering nog moeten beslissen over deze extra voorzieningen. Vier jaar gevangenisstraf heeft de offi cier van Justitie bij de rechtbank te Am sterdam geëist tegen de 54-jarige Y. N. G., kerkmeester en secretaris-penningmeester van een r.-k. kerk- en schoolbestuur te Amsterdam, aan wie verduistering van 400.000, oplichting en valsheid in ge schrifte ten laste was gelegd. Bij de behandeling van deze zaak bleef het een raadsel, waar het geld is gebleven. De officier meende, dat de verdachte het had besteed aan vakantiereizen, een dure auto en aan zijn hobby: jagen. Maar de curator in het faillissement van G. ver klaarde, dat deze geen vermogen bezat en een zeer sober leven leidde. De verdachte zei, dat hij grote bedragen tegoed had van het schoolbestuur en dat hij deze op zijn privé-girorekening had overgeschreven. Een accountant en de pastoor van de parochie verklaarden even wel, dat van enige vordering, van G. op het schoolbestuur geen sprake was. De ten laste gelegde oplichting en vals heid in geschrifte betrof vier gevallen, waarbij G., die ook makelaar was, twee landbouwers, een dame en een winkelier had geadviseerd hypotheek te nemen op onroerende eigendommen en hun aanbe volen dit geld door hem te laten beleggen. Nu en dan ontvingen deze medeparochia nen van G. enig geld als rente, maar van de kapitalen (12.000, 25.000, 28.000 en 3500 gulden) zagen zij niets terug. G. had in deze zaken bovendien valse akten opge maakt. In zijn laatste woord gaf G. de schuld aan de voorlaatste pastoor van de parochie. „Ik heb getracht, de gaten, die hij in de financiën had geslagen, te stoppen," zei hij. Op 25 juni zal de rechtbank uitspraak doen. ALS vrijdag de „Oranje" van de Amsterdamse Java- kade vertrekt met 364 schoolkinderen aan boord, is voor de Stoomvaartmaat schappij „Nederland" de „operatie Hanedoes" begon nen een nieuwe vorm van schoolreisjes, die naar wij al eerder in het kort hebben gemeld, de luxe schepen van deze rederij in dienst stelt, van wat tot voor kort alleen maar met autobus en trein mogelijk leek. Hieruit mag niet begre pen worden, dat de „Oran je" nu voortaan als een ge duldig „zeebusje" school kinderen naar Mallorca gaat vervoeren, want dit zou niet geheel in overeen stemming te brengen zijn met de financiën der reis- beluste schoolklassen, maar men wil wel, als dit eerste experiment lukt, de sche pen, die op zomercruise gaan en dus de meeste toe risten pas in Southampton aan boord krijgen, geduren de een stukje van de reis daarheen laten gebruiken voor dit originele soort schoolreisjes. Al is het dan maar een tochtje van Amsterdam naar IJmuiden en al duurt het hele feest niet veel meer dan drie uur, bij de „Ne derland" weet men ook wel, dat de sensatie van een ver blijf aan boord van het vlaggeschip dezer maat schappij vermoedelijk meer waard is dan een driedaagse trektocht door de Ardennen of een klassikaal bezoek aan de Expo. Waarbij dan ook weer niet verondersteld moet worden, dat de „Oran je" zich als concurrent gaat opwerpen van de traditio nele wijze van schoolreizen, want daarvoor is het voor de rederij echt te weinig in teressant uit commercieel oogpunt bekeken. De kinde ren zullen namelijk maar een heel klein deel van de werkelijke kosten van zulk een reuzenschip kunnen be talen. Maar dat hoeft ook niet. Het gaat in de eerste plaats om het idee en mis schien ook wel een beetje om 'wat toekomstige lief hebbers voor de „echte" :oeristenreizen te kweken, waarvan de „Oranje" er deze zomer weer een aantal gaat maken. Als de 364 kinderen in IJmuiden gedebarkeerd zul len zijn en het schip is doorgestoomd naar South ampton, komen daar name lijk de volgende dag de gasten voor een vijftien- daagse droomreis aan boord die hen door de straat van Gibraltar naar Ceuta zal voeren en vandaar naar Palma op Mallorca, door naar Genua en de Italiaan se Rivièra en terug over Lissabon. Kapitein H. Zeilmaker heeft in de veertien dagen, dat zijn schip afgemeerd heeft gelegen aan de Java- kade, de „Oranje" een hele metamorfose zien onder gaan. Op het boven-prome- nadedek is er een tweede zwembad bijgekomen, één van de kinderkamers is ge transformeerd in de nacht club „Neptunus" en op het achterste meerdek is zelfs een schietbaan aangelegd, waar liefhebbers op klei duiven zullen kunnen schie ten. De eersten, die dit alle maal zullen mogen bekijken zijn de kinderen van enige Amsterdamse scholen en van de Aerdenhoutse school vereniging. Als het schip om één uur op deze 27ste juni uit Amsterdam is ver trokken, gaan zij tijdens de tocht door het Noordzee kanaal het hele schip be zichtigen, zij zullen boven dien een envelopje met een paar aardige souvenirs aan dit „schoolreisje" aangebo den krijgen. Daarmee is een initiatief, dat de onderwij zer Hanedoes bij de „Neder land" aanhangig maakte, in feestelijke realiteit omgezet en een nieuwe periode in de vaderlandse schoolreisjes aangebroken. Want het zal bij deze eerste „micro-toe risten" hoogstwaarschijnlijk wel niet blijven. De ministers van Justitie en van Zaken Overzee hebben de Eerste Kamer me degedeeld, dat van het ontwerp-rijkswet tot wijziging van de Wet op het Neder landerschap en het Ingezetenschap ook ge bruik zal kunnen worden gemaakt door personen, wier status gewijzigd is door de overeenkomst met Indonesië betreffende de toescheiding van staatsburgers. Zo zal de vrouw, die vóór de souvereiniteitsover- dracht als Nederlandse is gehuwd met een Nederlands onderdaan die de Indonesische nationaliteit verkreeg, alsook de vrouw, wier Nederlandse man voor de Neder landse nationaliteit heeft geopteerd, na de ontbinding van het huwelijk gebruik kun nen maken van de ruimere mogelijkheid om door het doen van een kennisgeving het Nederlanderschap te herkrijgen. Aan kinderen, die het door geboorte verkre gen Nederlanderschap hebben verloren doordat hun vader de Indonesische natio naliteit heeft gekregen, kan op verzoek van de moeder het Nederlanderschap wor den verleend indien de moeder zelf het Nederlanderschap heeft herkregen en de vader van de kinderen is overleden. Op kinderen, die de 21-jarige leeftijd heb ben bereikt, voordat op het te hunnen be hoeve gedaan verzoek om verlening van het Nederlanderschap kon worden be schikt, zal de voorgestelde bepaling niet van toepassing zijn. Deze kinderen zullen zelfstandig om naturalisatie moeten ver zoeken. In het wetsontwerp is de voorwaarde opgenomen, dat het kind gedurende een onmiddellijk aan de indiening van het ver zoek voorafgaand tijdvak van één jaar woonplaats in het koninkrijk moet hebben gehad. Volgens de ministers zou het on juist zijn het Nederlanderschap te verle nen aan een minderjarige vreemdeling, die woonplaats heeft bij zijn in het bui tenland wonende moeder en die zich wellicht nimmer in Nederland zal vesti gen. Het bestuur van de Partij van de Ar beid heeft de volgende verklaring gepu bliceerd: „Nagy en Maleter zijn gedood zonder vorm van proces. Zij, die de com munistische politiek kennen, wisten, dat dit zou geschieden. Vele tienduizenden echter hoopten, vaak tegen beter weten in, dat het communistische regime tot zulk een afgrijselijke daad niet zou over gaan. Verbijsterd en verbitterd stellen ve len opnieuw vast, dat men in de commu nistische wereld aan recht en rechtvaar digheid geen waarde toekent en dat het mensenleven er niet telt. De voortdurende Russische verklarin gen van bereidheid tot een pacifistische politiek zijn duidelijker dan ooit gelogen straft door de feiten. Men heeft de wereld bedrogen, zoals men Nagy en Maleter be droog, toen men hen onder het voorwend sel van vrijgeleide de dood indreef. Vreedzaam naast elkaar leven, trouw en solidariteit zijn opnieuw slechts leuzen gebleken, waarmee men mensen, die naar vrede verlangen, probeert voor zich te winnen, of waarmee men ten minste ver warring hoopt te zaaien. De Partij van de Arbeid, levend van uit het besef, dat vrijheid en menselijke waardigheid ver uitgaan boven partijpo litieke belangen, is zich er duidelijk van bewust, dat het haar taak en opdracht blijft te waarschuwen en te strijden te gen een beweging, die haar eigen vernie lende macht verafgoodt en die voor de mens, zijn vrijheid en beschaving slechts verachting heeft." Vandaag hebben vele Hongaarse vluch telingen uit alle delen van het land een petitie aan minister-president Drees en aan minister Luns aangeboden. In de pe titie wordt gezegd: „Het bericht, dat de minister-president Imre Nagy van Hon garije en generaal P. Maleter, tezamen met anderen die aan de vrijheidsstrijd in Hongarije in 1956 hebben deelgenomen, zijn terechtgesteld, heeft niet alleen de in Nederland levende Hongaren hoewel hen in het bijzonder diep geschokt, maar een ieder die de vrijheid in de we reld dierbaar is. Deze nieuwe schanddaad heeft opnieuw bewezen, dat in de landen achter het IJzeren Gordijn een terreur heerst, daar het individu, zonder enige schuld en zonder noemenswaardige rechtsbescherming, is uitgeleverd aan de vernietigingskracht van een verblinde ide ologie: het communisme, dat uiteindelijk de gehele wereld wenst te veroveren. On der deze omstandigheden wenden wij ons tot u met het verzoek, deze en dergelijke terreurdaden van het communisme in Hongarije scherp te veroordelen. Indien wij bedenken, dat in Hongarije vele dui zenden op hun veroordeling wachten en andere tienduizenden al of niet veroor deeld in de gevangenis zitten, menen wij mede in het belang van deze talloze onbekende onschuldigen een beroep op u te moeten doen, om alles in het werk te stellen teneinde hen van gevangenis, dwangarbeid, deportatie of terechtstelling te redden." Voorts is het volgende telegram ver stuurd naar de secretaris-generaal der Verenigde Naties in New York: „De Hon gaarse vluchtelingen in Nederland, diep geschokt door de executie van eerste mi nister Nagy van Hongarije en generaal Maleter, verzoeken u dringend uw gezag aan te wenden en een beroep op de we reld te doen, teneinde dergelijke misda den in de toekomst te voorkomen." De in Haarlem en omgeving verblijf houdende Hongaren hebben zondagavond in hun centrum aan de Hazepaterslaan een bijeenkomst gehouden ter herdenking van de executies van Imre Nagy, de oud minister-president van Hongarije en van de verzetsheld Pal Maleter. Het was een sobere plechtigheid. Er werden enige liederen gezongen en één van de aanwezigen hield een korte her denkingsrede. Tot slot besloot men aan minister Luns een telegram te sturen, waarin werd aangedrongen de afschuw van het vrije westen voor deze terreur daad waar mogelijk te tonen en waarin tevens fel tegen de executies werd gepro testeerd.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 12