Financiën en economie amdat en de Yo^Yo^jager J Morgen meer opklaringen Wereldnieuws MAANDAG 23 JUNI 1958 2 Nedalo wordt gesloten, 120 arbeiders ontslagen Devaluatie Franse frank thans officieel J aarvergadering Nat. Handelsbank Verlies bij S.I. de Vries Winst Hooimeyer gedaald door mechanisatiekosten West-Duitsland en de Vrijhandelszone Kredietverlening voor afbetalingstransacties Moeilijkheden bij Excelsior nemen gunstige keer Goede resultaten bij Jongeneel Ongunstig verloop van de Franse handelsbalans Amerika waarschuwt tegen „veronderstellingen" Er is geen verplichting kernproeven te staken Drie UNO-groepen in Palestina DAAROM is Mascotte 3 x beter Stockholm beleefde tweede prinsjesdag van dit jaar Troonrede in mineur over de economische toestand Enkele resultaten van het Geofysische Jaar Genealogisch-heraldische expositie in Delft Kort nieuws Toch Ió Uet zo DE BAMBERGS J De directie van de „Apparatenbouw Ne dalo n.v." te Hengelo heeft meegedeeld, dat op 30 juni 1958 de produktie zal wor den stopgezet en dat op diezelfde dag het bedrijf zal worden gesloten. De oorzaak van deze sluiting is het ontbreken van op drachten. Ongeveer 120 werknemers zul len worden ontslagen. De vennootschap zal de aan dit ontslagverbod verbonden wettelijke verplichtingen tenvolle nako men, zo wordt meegedeeld. De Nedalo produceert apparaten voor verwarmings doeleinden. Sedert 10 augustus 1957 moet men in Frankrijk bij de aankoop van deviezen een toeslag van 20 percent boven de offi ciële koers van ongeveer 350 frank per dollar betalen. Ter vereenvoudiging van de wisselhandel heeft de Franse minister van Financiën thans besloten deze feite lijke devaluatie van de frank te erkennen. Bij de vaststelling van de koers van de frank zal krachtens een besluit van de minister voortaan direct rekening worden gehouden met deze toeslag, zodat de koers tegenover de dollar voortaan 420 frank zal bedragen. De nieuwe lening De Franse minister van Financiën, An- toine Pinay, heeft het kabinet medege deeld dat het succes van de nieuwe staats lening nog groter is dan hij had gehoopt. Hij deelde mede, dat 98 percent van de in tekeningen in nieuw geld was geschied tegen slechts 45 percent bij de vorige le ning, die in 1952 werd uitgegeven. De rest van de intekeningen vond plaats in de vorm van conversies van oude staatsobli gaties. Pinay deelde verder mede, dat tot dusverre als resultaat van de lening 34 ton goud naar de staatsreserves is gevloeid. De positie van de in Indonesië werkende banken is anders dan die van de resteren de ondernemingen. De banken zijn niet rechtstreeks onder beheer gesteld en heb ben nog Nederlands personeel in dienst. Adus werd van bestuurszijde in antwoord op vragen van aandeelhouders meege deeld in de jaarvergadering van de Na tionale Handelsbank n.v. waarin de jaar stukken werden goedgekeurd en het divi dend werd bepaald op 6 percent (v. j. 7 pet.) In alle landen waar de bank met eigen vestigingen werkzaam is vertoonden de cijfers in de laatste maanden van 1957 enige achteruitgang. Deze achteruitgang heeft zich in de verstreken maanden van 1958 voortgezet. Al sedert 1955 werd geen transfer meer uit Indonesië ontvangen. Over de deelnemingen, met name de Mer cantile Bank of Canada, kon de directie geen nadere gegevens verstrekken. De par ticipatie in de Hafaland van ruim f 13 miljoen is een volledige deelneming. Uit voerige discussies over de waardering van het aandeel Nationale Handelsbank ter beurze resulteerden in de opmerking van een aandeelhouder, dat men vertrouwen moet hebben in de leiding en dat er een behoorlijke reserve gekweekt is. Na 1949 zijn de interne reserves inderdaad be langrijk versterkt. Een samenstel van fak- toren heeft er toe geleid, dat de kantoor- onkosten dit jaar ogeveer 8 ton hoger liggen. Ook In 1957 heeft S. I. de Vries en Co. Textiel n.v. te Amsterdam zich toegelegd op im- en exportzaken tussen de Verenig de Staten en West-Europa. De omzet van de importafdeling steeg in 1957 aanmerke lijk maar die van de export- en transito afdeling onderging een belangrijke daling, daardat een groot gedeelte van de bui tenlandse afnemers overging op ander materiaal, voornamelijk uit Japan. De directie stelt alles in het werk om het ver loren gegane afzetgebied te heroveren, maar zij stuit daarbij nog steeds op grote moeilijkheden. Dientengevolge heeft 1957 een verlies opgeleverd van 39.248 (v.j. winst 7.360). Dit bedrag wordt toegevoegd aan het verliessaldo vorig jaar ad 66.755, waardoor dit saldo stijgt tot 106.003. Van de dochterondernemingen moest de hand schoenenfabriek tengevolge van niet te overbruggen concurrentie van Japan, Hongkong en Oost- en West-Duitsland bij na geheel worden stopgezet. De produktie is thans vervangen door de fabricage van lingerie uit Amerikaanse stoffen. De ver koop van deze stoffen heeft zich inmid dels bevredigend ontwikkeld. De directie heeft goede hoop dat de resultaten daar van in 1958 van merkbaar gunstige invloed zullen zijn. In 1957 zijn de omzetten van A. Hooi- meijer en Zonen n.v. te Barendrecht, blij kens het verslag, vrijwel onveranderd ge bleven. Het streven naar mechanisatie heeft het bedrijf in het afgelopen jaar voor aanmerkelijke incidentele kosten geplaatst. Deze kosten werden ten dele veroorzaakt doordat aangekochte machines te laat wer den geleverd en hun toepassing in het be drijf met kinderziekten gepaard ging. Dien tengevolge moest tijdelijk met meer perso neel worden gewerkt dan was voorzien, waardoor niet onaanzienlijke extra-kosten ontstonden. Het exploitatieresultaat is teruggelopen tot f 459.253 (v.j. 765.682). Na afschrijvin gen ad 272.012 resteert een winstsaldo van 187.242 (v.j. 491.501). Voor belastingen wordt 50.000 gereserveerd. Ondanks de lagere winst stelt de directie een onver anderd dividend van 9 percent voor, om hierdoor uiting te geven aan haar ver wachting, dat de in 1957 gemaakte extra- kosten in de nabije toekomst hun baten zullen afwerpen. De tot dusver verlopen maanden van 1958, zo zegt het verslag, zijn zeer bevredi gend geweest. De omzetten zijn vergeleken bij 1957 toegenomen. Belastingen in V.S. De Amerikaanse senaat heeft een wetsvoorstel van de democraat Paul H. Douglas, om de be lastinginkomsten met zes miljard dollar te ver lagen, met 65 tegen 23 stemmen verworpen. Zoals bekend is de regering-Eisenhower tegen belas tingverlaging als middel tot bestrijding van de recessie gekant. (UPI) Volgens „Die Welt" zal West-Duitsland in de bijeenkomst van de raad van minis ters van de Europese Economische Ge meenschap, die op 1 juli zal worden ge houden, voorstellen dat alle zeventien lan den der Organisatie voor Europese Econo mische Samenwerking op 1 januari 1959 de douanetarieven in hun onderlinge han del met 10 percent zullen verlagen. Van de zijde van het Westduitse ministerie van Economische Zaken kon dit niet on middellijk worden bevestigd. Wel merkte men op, dat een dergelijk voorstel in over eenstemming zou zijn met de wensen, die de bondsregering koestert ten aanzien van hetgeen moet worden gedaan om een Vrijhandelsgebied tot stand te brengen. De verdeling van de kredietverlening van afbetalingstransacties door eenenvijftig financieringsmaatschappijen over een aan tal artikelengroepen in 1957 is blijkens het C.B.S., als volgt: in totaal werd verstrekt 218.658.000. De grootste bedragen eisten de auto's, autobussen, vrachtauto's enzo voorts voor zich op (49,2 percent). Dan vol gen de televisietoestellen met 8,1, machines 7,7, motorrijwielen, scooters, meubelen en woninginrichting 5,9, bromfietsen 5,0, radio toestellen 3,1, naaimachines 1,7, kleding en textiel 1,5 en wasmachines 1,3 percent. De overige artikelen bleven alle onder de 1,0 percent. Het laagst staan genoteerd kinder wagens, piano's en harmoniums, fornuizen, komforen en geisers (0,1 percent), boeken nihil. Er lijkt een wending te komen in de moeilijkheden bij de buizenfabriek Ex celsior n.v. te Oosterhout, nu er een ver betering in de orderpositie is ontstaan. Personeel, dat vorige week werd ontsla gen, is opnieuw tewerkgesteld, terwijl het verwachte ontslag voor het restant van het personeel niet werd aangeboden. In de verzinkerij van de buizenfabrjek, waar tot onlangs met één ploeg werd ge werkt, moest zelfs worden overgegaan op het ploegenstelsel. Gunstige ontwikkeling van spaan- en plasticplaten De directie van de n.v. Houthandel voorheen P. M. en J. Jongeneel te Utrecht deelt in haar jaarverslag over 1957 mee dat de verkoop van spaanplaten en plastic platen, welke de meest recente toevoegin gen aan de reeks van de door de n.v. ge voerde plaatmaterialen vormen, zich gun stig bleef ontwikkelen. Met beide produk- ten werd een niet onbelangrijke plaats op de Nederlandse markt verworven. De bruto winst heeft na aftrek van algemene kosten en belastingen 686.655 bedragen (v.j. 820.453). Uitdelingen en interestdeelne mingen, inclusief diverse baten bedroegen 531.279 547.523). Afgeschreven werd 177.736, reserveringen en voorzieningen vergden 658.754. Interest en diverse las ten waren 135.477. De nettowinst bedroeg 245.967 248.651). Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van 12 percent op een kapitaal van 1.525.000. In de laatste maanden van het jaar vol deden verscheidene leveranciers eerder aan hun leveringsplichten dan normaliter mocht worden verwacht. De post goederen staat geboekt voor 5.666.305 4.010.903). Ter verdere ontplooiing van de algemene verkoopcapaciteit werd een filiaalbedrijf in Eindhoven gesticht. Hoewel de algemene lijn der conjunctuurontwikkeling met zich meebrengt, geen hooggestemde verwach tingen omtrent de gang van zaken in 1958 te koesteren, geven de tot dusver bereikte resultaten de directie aanleiding, de toe komst met .enig vertrouwen tegemoet te zien. De definitieve resultaten van de Franse buitenlandse handel in mei blijken nog ongunstiger dan de voorlopige cijfers die enkele dagen geleden bekend zijn ge maakt. Vergeleken met april is de invoer toegenomen van 152 miljard tot 159 mil jard frank, terwijl de uitvoer daalde van 107 miljard in april tot 103 miljard frank in mei. Het dekkingspercentage is hierdoor gedaald tot het laagste niveau sedert april 1957. (Voor de beurs zie pag. 6) Boekhouder in arrest. De politie te Delft heeft een 24-jarige jongeman ge arresteerd, die boekhouder was bij een grossier in suikerwerken. Hij had f 4500 verduisterd en dit geld gebruikt om zich goed in de kleren te steken en een autotje aan te schaffen. WASHINGTON (UPI) De Verenigde Staten hebben de Sovjet-Unie in een nota laten weten, dat deelneming aan de be sprekingen in Genève niet impliceert dat Washington instemt met een verbod van proeven met kernwapens. De besprekin gen, die op 1 juli moeten beginnen, heb ben ten doel controlemaatregelen op een overeenkomst inzake het staken der proe ven vast te stellen. In de Sovjetnota van vrijdag werd „de veronderstelling" uitge sproken dat de Verenigde Staten akkoord gaan met het stopzetten der proefnemin gen. In de Amerikaanse nota wordt ver wezen naar eerdere nota's, volgens welke geen van beide partijen zich verplicht de proeven te staken. „Met bezorgdheid" meent de Amerikaanse regering uit de jongste Sovjetnota een positiewijziging te moeten constateren. De Verenigde Staten hebben de Sovjet- Unie de namen van zeven geleerden mee gedeeld, onder wie Britse, Franse en Ca nadese, die zouden moeten deelnemen aan de besprekingen. De Amerikanen zijn dr. James Fisk, dr. Robert Bacher en dr. Ernst Lawrence, de Britten Sir John Cock- croft en Sir William Penny, de Fransman Yves Rocard en de Canadees dr. Ormond Solandt. De Sovjet-Unie heeft acht Rus sische deskundigen genoemd voor de be sprekingen. De Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk hebben overeenstemming .bereikt over een ontwerp voor een nota, waarin Rusland ervan wordt be schuldigd een verkeerde voorstelling te geven van de westelijke houding tegen over een topconferentie. Dit in antwoord op de brieven van premier Kroesjtsjev aan de Amerikaanse, Britse en Franse regeringsleiders. In het Nabije-Oosten opereren op het ogenblik drie organisaties van de UNO, namelijk de U.N.E.F. in Egypte, de U.N.T.S.O. in „Palestina" (dat wil zeggen de huidige staat Israel met naaste om geving) en de U.N.O.G.I.L. in Libanon. De oudste organisatie is de U.N.T.S.O. (United Nations Truce Supervision Orga nisation). Zoals uit de naam reeds blijkt, heeft deze tot taak toezicht uit te oefenen op de naleving van de vier wapenstil standsverdragen van 1949. In Egypte, langs de Israëlische grens en bij de ingang van de Golf van Akaba ligt de U.N.E.F. (United Nations Emer gency Force). Deze UNO-strijdmacht be staat uit ongeveer 6000 officieren en man schappen van acht nationaliteiten, name lijk uit Brazilië, Canada, Columbia, De nemarken, India, Noorwegen, Joegoslavië en Zweden. De derde en meest recente organisatie is de U.N.O.G.I.L. (United Nations Obser vers Group In Lebanon). Deze werd opge richt ingevolge de resolutie van de Vei ligheidsraad van 11 juni 1958. Zij heeft tot taak toezicht te houden op de grensover schrijdingen langs de Libanees-Syrische grens. Advertentie (Van onze correspondent in Stockholm) Stockholm heeft dit jaar voor de tweede keer prinsjesdag gehad, de plechtige ope ning van de Riksdag. Nadat de kamer was ontbonden en nieuwe verkiezingen waren gehouden, is de nieuwe zitting van de sterk gewijzigde kamer (waarin de so cialisten, met steun der communisten, even sterk zijn als de burgerlijke oppositie) met een tweede troonrede geopend. Afgezien van de traditionele zinsneden was de rede geheel gewijd aan de econo mische situatie: „De buitenlandse handel ziet er op het ogenblik minder gunstig uit dan bij de jaarwisseling. Ook de pro- duktiviteit moet voorzichtiger beoordeeld worden dan verleden jaar. De afzetmo gelijkheden van het boteroverschot op de buitenlandse markt moeten ook in 't ver volg als zeer begrensd worden beschouwd. Maatregelen om de consumptie op korte termijn te stimuleren en een aanpassing van de produktie op lange termijn zijn noodzakelijk, om de afzetmoeilijkheden van de landbouw op te lossen". De minister van Financiën voegt er in zijn tweede miljardennota aan toe dat met een lagere export dan in 1957 moet wor den gerekend. Met het oog op de lage va lutareserve moet Zweden alles doen om te blijven exporteren. Derhalve is het van groot belang dat het prijspeil in het eigen land niet stijgt. De „bewegelijkheid van de arbeidskrachten" zal worden bevorderd. De minister van Handel zal voorstellen, het bedrag voor exportgaranties te ver dubbelen tot 450 miljoen (gulden). Aan gezien niet met een vermindering van de import wordt gerekend maar eerder met een stagnatie of belangrijke stijging, kan een daling van de valutareserve niet wor den voorkomen. Zweden zal er strenger op moeten toezien dat de goederenruil in evenwicht blijft, aldus de troonrede van koning Gustaaf Adolf VI. Onder invloed van een depressie, die zich van Engeland naar het zuidelijk deel van de Noordzee verplaatste, is er in ons land tijdens het weekeinde veel regen geval len, in hoofdzaak in de vorm van buien hier en daar gepaard gaande met onweer. De neerslaghoeveelheden liepen van plaats tot plaats echter uiteen. Van zater dagochtend 7 uur tot maandagochtend 7 uur viel op Ypenburg, 27, op Schiphol 25, in De Bilt 23 en in Twente en Hoek van Holland 20 mm regen. Daarentegen werd in dezelfde periode op Terschelling 3, in Leeuwarden 2 en in Den Helder 0,4 mm afgetapt. Ten westen van de Golf van Bis- caye verscheen vanmorgen een nieuwe depressie, die snel in de richting van Spanje trekt en daarna wat noordelijker zal koersen. Ons land komt morgen tussen deze storing en een lagedrukgebied bo ven Denemarken te liggen. De buiigheid zal daardoor wat minder worden met meer zonneschijn dan vandaag. De temperatu ren blijven evenwel beneden normaal. Dinsdag 24 juni Zon op 4.20 uur, onder 21.04 uur. Maan op 13.02 uur, onder 00.09 uur. Maanstanden 24 juni 10.44 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 24 juni Hoog water 8.41 en 21.12 uur. Laag water 4.04 en 16.30 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan jte IJmuiden. WEERRAPPORTEN Temperaturen: buiten- land maxima ran giste- c ren Binnenland heden BS d 7 uur. Neerslag, laatste |i 24 uur Sc S Den Helder regenbui z 11 Ypenburg regenbui zw 12 Vlissingen regenbui zw 12 Eelde zwaar bew. z 12 Twente zwaar bew. z 11 De Bilt geheel bew. z 11 Eindhoven zwaar bew. zw 12 Vlv. Z.-Limb. zwaar bew. zzw 12 Helsinki geheel bew. ozo 17 Stockholm geheel bew ozo 18 Oslo geheel bew. 20 Kopenhagen half bew. zw 18 Aberdeen zwaar bew. nw 14 Londen zwaar bew. w 15 Amsterdam regenbui z 17 Brussel zwaar bew wzw 18 Luxemburg zwaar bew. wzw 17 Parijs licht bew. zw 19 Bordeaux half bew. zw 19 Grenoble zwaar bew nw 18 Nice licht bew. zw 26 Berlijn regenbui z 20 Frankfort zwaar bew. zw 21 München half bew. zzw 20 Zürich zwaar bew. z 17 Genève half bew. z 19 Locarno onbewolkt windst. 23 Wenen regen nw 22 Innsbruck zwaar bew. O 19 Rome half bew. z 27 Ajaccio zwaar bew. no 24 Madrid onbewolkt windst. Mallorca regen ono Algiers regenbui w 29 0,2 19 17 4 8 13 2 6 0 0 0 0 0 16 18 11 0,6 4 4 0,3 0 3 0 3 4 0 17 8 26 0 0 0 2 2 19. Het scheen, dat voor Panda en zijn metgezellen het laatste uurtje had gesla gen. Reeds stonden de Oosterlingen op het punt, hen met hun sabels te bewerken, toen Panda opeens een inval kreeg. „Me neer de Grootduivel", riep hij, „laat ze nog even wachten met slaan. We hebben u nog niet verteld, hoe die schietstoel werkt en dat wilde u immers nog weten?'' „Dat is waar", sprak de Grootduivel van Tipu, „goed, dat ge me hieraan herinnert. Verklaar mij de werking, maar doe het vlug. Mijn nietswaardige sabeldragers kunnen niet te lang me*opgeheven aro men staan". „Bekorrah, wat bezielt jou?" vroeg Pat driftig aan Panda, „waarom wil je hem nog dienstens bewijzen, ter wijl hij onze hoofdens wil laten afslaan?!" Maar Panda stoorde zich niet aan deze uitroep. Hij duwde de detective opzij en vervolgde. „V moet op dat knopje, daar op de rechterleuning drukken, meneer de Grootduivel, dan zult u merken, hoe de stoel werkt". De Grootduivel van Tipu volgde deze aanwijzing op en het volgen de ogenblik kreeg hij een treffende in druk van de werking van een schietstoel in een beperkte ruimte. Op de koudste plek op aarde: 109 F WASHINGTON (Reuter) Uit versla gen van de nationale Amerikaanse stich ting voor de wetenschap van de tiendui zend geleerden uit zes en zestig landen, die aan het Internationale Geofysische Jaar deelnemen, blijkt dat de koudste plaats op aarde niet de geografische zuid pool is maar een plaats die achthonderd kilometer dichter naar Australië toe ligt. Russische geleerden noteerden daar een temperatuur van -109 graden Fahrenheit. Onder het zuidwestelijk deel van de Stille Oceaan is een nieuwe bergketen ontdekt, die 1500 kilometer lang en 300 kilometer breed is. De zuidpool is niet een vaste landmas- sa met sneeuw en ijs bedekt maar een gebied van bevroren meren en fjorden. Het is niet onmogelijk dat de temperatuur op aarde zal stijgen ten gevolge van de hoeveelheden kooldioxyde die de mens in verbrandingsgassen aan de atmosfeer toevoegt, aldus enkele bevindingen. In het stedelijk museum „Het Prinsen hof" in Delft is vrijdag een genealogisch- heraldische tentoonstelling geopend, die gehouden wordt ter gelegenheid van het vijfenzeventigjarig bestaan van het Ko ninklijk Nederlandsch Genootschap voor Geslacht- en Wapenkunde. De staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschapoen, mr. R. G. A. Höppener, heeft in de Waalse kerk de opening van deze tentoonstelling verricht met een toespraak, waarin hij het jubi lerende genootschap feliciteerde en zijn waardering uitdrukte voor zijn werkzaam heden. Het genootschap, zo zei hij, heeft veel onmisbare bouwstoffen en gegevens verschaft en daarmee voor de cultuur van ons vaderland een grote bijdrage geleverd. De belangrijkheid van het naspeurings- werk op het gebied van cenealogie en de heraldiek naar voren brengend, wees mr. Höppener op de waardevolle gegevens over het Griekse familieleven in het ver leden, die verkregen zi'n uit de overleve ringen van de mythologie. Uit een grote hoeveelheid van voor werpen, waarop in vroeger tijden een eigen wapen werd aangebracht, is op deze tentoonstelling een zeer gevarieerde reeks bijeengebracht. Men treft in de beneden zalen van het museum genealogieën en kwartierstaten, voorts zegels en zegelstem pels, wapenboeken en wapens, adelsdiplo ma's en rouwborden aan en voorts tal van voorbeelden van de wijze waarop de ge nealogie en de heraldiek in de kunst, op portretten, weefsels, goud- en zilverwerk, glas enzovoorts werden toegepast. Zeer bijzondere stukken zijn onder meer een adelsdiploma met wapenvermeerdering, dat door Keizer Karei V werd verleend, een fraai wandkleed, voorstellende Her mes en de jonge Bachus, van baron en baronesse Van Pallandt van Eerde-Voor- wijk in Ommen en een Delfts bord met het wapen van Clifford. „De Neder'andse Leeuw". In Delft is de tentoonstelling „De Nederlandse Leeuw" geopend, welke ter gelegenheid van het 75-jarige bestaan van het Ko ninklijk N aerlands Genootschap voor Geslacht- en Wapenkunde in het stedelijk museum „Het Prinsenhof" wordt ge houden. Bezoek. Koning Leopold van België heeft zaterdag een bezoek gebracht aan het Nederlandse paviljoen op de wereldten toonstelling. Hij bezichtigde ook de in zendingen van Luxemburg en Frank rijk. Prins Rainier III en prinses Gra- cia van Monaco gingen bij hun bezoek allereerst naar het paviljoen van het Vaticaan. Gestaakt. De Italiaanse staatsluchtvaart maatschappij Alitalia heeft haar dien sten in Italië zondag gestaakt, nadat het technische grondpersoneel voor drie dagen het werk had neergelegd om kracht bij te zetten aan eisen tot loons verhoging en gewijzigde arbeidstijden. Men vreest dat de vluchten van andere luchtvaartmaatschappijen door Italië ook gestaakt moeten worden, indien het administratieve vliegveldpersoneel zijn dreigement om vanavond eveneens het werk neer te leggen, uitvoert. Groot verlof. Zuid-Korea en de Verenigde Staten hebben, naar UPI in Seoel ver neemt, overeenstemming bereikt over een inkrimping van het Zuidkoreaanse leger, dat numeriek gezien als het vierde in de wereld wordt beschouwd. Bijna honderdduizend man zouden met groot verlof worden gestuurd. Er zal dan nog een strijdmacht van ongeveer 630.000 man overblijven. Aan de ketting. Een rechtbank in Rome heeft geweigerd het aan de ketting ge legde jacht van koning Saoed van Saoe- di-Arabië vrij te geven. De „Mansour" werd in maart aan de ketting gelegd naar aanleiding van de eis van de Ro meinse architect Brasini, die beweert dat koning Saoed hem 400 miljoen lire schuldig is voor een niet-aanvaard ont werp van een paleis. Hersteld. Kardinaal Stepinatsj, de rooms- kathólieke primaat van Joegoslavië, is geheel hersteld van de ernstige ziekte waaraan hij een maand geleden leed, zo heeft zijn lijfarts meegedeeld. De zestigjarige kardinaal lijdt aan een bloedziekte, die vorige maand verer gerd werd door een aanval van trom bose en longontsteking. Hittegolf. De hittegolf, die de afgelopen drie weken Noord-India heeft getrof fen, heeft tot nu toe aan meer dan zes honderd personen het leven gekost. Men verwacht, dat het thans spoedig koeler zal worden. Goedgeefs. De Amerikaanse senaat heeft een bedrag van 363.900.000 dollar toe gestaan voor wetenschappelijk onder zoek op het gebied van bestrijding van kanker, hartkwalen en andere ziekten. Dit bedrag ligt 123.000.000 dollar hoger, dan het door president Eisenhower in zijn begroting gevraagde. Pontecorvo. De naar de Sovjet-Unie uit geweken voormalige Britse kerngeleer de Bruno Pontecorvo is tot correspon derend lid van de Russische academie van wetenschappen gekozen, en wel voor wis- en natuurkunde. Pontecorvo staat aan het hoofd van het kern-on derzoek van alle communistische lan den. Er zijn nog 32 buitenlandse ge leerden benoemd tot lid van de acade mie. Onder wie de Amerikaan dr. Linus Pauling. Uitgediend. Twee Amerikaanse missiona rissen, die in juni 1953 op last der Chi nese communistische autoriteiten wer den gearresteerd op beschuldiging van „spionage en sabotage ten bate van de Amerikaanse imperialisten", zijn in Hongkong aangekomen. Zij hebben de vijf jaar gevangenisstraf, waartoe zij waren veroordeeld, uitgediend. Noodtoestand. De Cubaanse ministerraad heeft zijn goedkeuring gehecht aan ver lenging voor de duur van 45 dagen van de noodtoestand op geheel Cuba, waar om president Batista had verzocht. Jubileum. De posterijen van India heb ben drie speciale postzegels uitgegeven ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de universiteiten van Bom bay, Calcutta en Madras. De postze gels dragen afbeeldingen van de drie jubilerende universiteiten. Ongeldig. Generaal Humberto Delgado, die bij de presidentsverkiezingen in Portugal werd verslagen, heeft presi dent Craveiro Lopes verzocht de uit slagen ongeldig te verklaren en nieuwe verkiezingen uit te schrijven. Delgado, die als onafhankelijk kandidaat stond, kreeg ongeveer een derde van het to taal der uitgebrachte stemmen. Delga do voert aan dat hij in zijn campagne is gehinderd en dat de uitslagen zijn vervalst. Onweer. Tijdens een zwaar onweer zijn zondagavond bij Udine in Italië drie personen door de bliksem gedood. Nabij Udine zijn verscheidene wegen door aardverschuivingen versperd. Treinen hebben uren vertraging. VEEL van wat op het O ten betrekking heeft, is door alle eeuwen heen geladen geweest met een sfeer van geheimzinnig heid. Helemaal onbegrijpelijk is dit niet, want sinds onheuglijke tijden is alles wat vreemd en onverklaarbaar was gemaks halve toegeschreven aan het onbekende land Indië, dat niemand in werkelijkheid kende. (Deze uitspraak is wat gechargeerd, zulks ter bekorting van de uitleg en ter bepaling van de gedachte). In dit verband is het begrijpe lijk dcut bij het grote publiek nog steeds de opvatting heerst dat de goochelkunst in het Oosten op een bijzonder hoog peil zou staan, of een grote vlucht zou hebben genomen. Blijkens de uitkomsten vu de praktijk is dit een volslagen misverstand. Zeker, Europeanen die het Oosten bezoe ken, komen veelvuldig in aanraking met fakirs en goochelaars. De oorzaak daarvan moeten we echter niet zoeken in het feit dat de goochelkunst in die landen een na tionale volkssport is, maar in het ver schijnsel dat Europeanen van Oosterlingen verwachten dat zij geheimzinnig gaan doen. Het ligt dus in de reden dat alle ker misklanten op dit gebied (wanneer we het oneerbiedig aldus eens mogen uitdrukken) direct op de Europeanen afstevenen, zodra deze zich ergens vertonen. In de ogen van vreemdelingen wekt dit de indruk alsof het land wemelt van fakirs, goochelaars en tovenaars, terwijl deze lieden in werke lijkheid 'n minimale minderheid uitmaken, die percentueel ongeveer van dezelfde orde zal zijn als in onze streken. (We maken uitdrukkelijk een uitzondering voor som mige streken, waar fakirs in de beteke- nis van „geloofsdemonstranten" vrij tal rijk zijn, maar deze kunnen we onmoge lijk op één lijn stellen met de artiesten- om-den-brode). En wat de kwaliteit der goochelverrichtingen betreft, de trucs van Oosters- goochelaars blijven in de prak tijk verre ten achter bij de kunsten van westerse vakgenoten. Het is jammer, maar waar. Om het westerse publiek niet hele maal teleur te stellen, vermommen vele westerse goochelaars zich tot geheimzinnige Indiërs of Chi nezen, zodat de toeschouwers tenminste menen waar voor hun geld te krijgen. Zo oogst Fu-Manchu momenteel grote successen in Zuid-Amerika, maar in werkelijkheid is dit de schuilnaam van de zevende afstammeling van het Ne derlandse goochelaarsgeslacht Bamberg, dat al in 1700 vermaard was. De Neder lander Jasper Bamberg begon in zijn tijd als „hofmechaniker", in welke hoedanigheid hij het publiek aan de vorstelijke hoven met allerlei trucs en goochelkunsten bij de neus nam. Uit hem is het wereldberoemde goochelaarsgeslacht voortgekomen dat de kunst gedurende vele generaties steeds van vader op zoon heeft doorgegeven. De zojuist genoemde Fu- Manchu is David Bamberg ,de zoon van Jasper, die als „Chinees" goochelaar Okito wereldberoemd is geworden en zich als welgesteld man in de Verenigde Staten heeft teruggetrokken. Wist u overigens, dat de term hokus po- kus aan kerkelijke ceremoniën is ontleend? Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden).

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2