PHILIPS „Photoflux Europees manifest uitgegeven in Straatsburg Altijd zonnige flits-foto's met MAANDAG 23 JUNI 1958 3 >1 Van dag tot dag Amerikaaose stem Onbestuurde trein stormde in Mexico een berg af Veertig doden, 80 gewonden Toestand in Libanon Nieuw pleidooi voor een politieke gemeenschap Gouverneur Foot van Cyprus dringt op matiging aan Ook de Griekse regering wijst Britse plan af Oost-Duitsland laat een Belgische piloot vrij Grote brand in Belawan Saragat-socialisten bereid tot coalitie met C.D.U. Marokko wenst vertrek van aüe vreemde troepen Abbas: Amerika steunt de Franse koloniale politiek Djakarta verwacht bericht over de val van Menado Opstandelingen in midden- Celebes ook ingesloten Betaling abonnementsgeld per giro Westduitse parlementsleden gaan niet naar Moskou Gratieverzoek van Nagy c.s. werd afgewezen Eyskens zal een homogeen C.V.P.-kabinet formeren iQp de <~Praatótoel Controle op kernproeven voor 90 effectief Mochtar Lubis' huisarrest blijft een duistere zaak Driehonderd slachtoffers door terreur op Ceylon Boeddhisten ageren tegen de Europese minderheid Bij wijze van uitzondering geven wij hieronder een commentaar uit de „New York Herald Tribune", dat zondag In dit blad verscheen onder de titel „De kleine oorlogen van mr. Sukarno". Het artikel geeft een misprijzend oordeel over de poli tiek van Sukarno ten opzichte van de rebellie in de buitengewesten en is, als maatstaf van opinies over de Indonesische president in het buitenland, interessant genoeg om te worden geciteerd. „Het schorpioenvormige eiland Celebes is slechts een van de vele, waaruit de uit gestrekte republiek Indonesië is samen gesteld, en de stad Menado, op de Noor delijkste punt ervan waar de burger oorlog thans tot een climax is uitgegroeid is enkel een van de vele vreemde na men op de aardbol. En toch zijn de stad en haar omgeving, bekend als de Minahassa, van een bizondere betekenis in het Indo nesische leven, waardoor de huidige crisis een ironische bijsmaak krijgt. In de Minahassa hebben namelijk zen delingen hun "grootste successen geboekt en er wonen thans een half miljoen chris tenen in deze landstreek. Numeriek is dat een onbelangrijke groep, want Indonesië telt 82 miljoen inwoners, van wie de mees ten moslims zijn. Doch deze streek staat bovenaan ondanks zijn minderheid, want het is een centrum van ontwikkeling in een staat, waarvan vele grote eilanden zo als Borneo nog primitief en achterlijk zijn. Vele vooraanstaande jonge mensen in vroegere Indonesische kabinetten waren uit de Minahassa afkomstig. Dergelijke arsenalen van mensen zijn voor een jonge staat, die vecht voor zijn voortbestaan, van onschatbare waarde. Als president Sukarno enig aanpassingsver mogen had, zou hij de „opstandelingen" van Menado in zijn regering opnemen, evenals de Sumatranen en de andere groe pen die zich verzet hebben tegen zijn arrogant en kwetsend regiem. Doch neen in de afgelopen week zijn regerings troepen op de kust voor Menado geland en zij vallen thans de stad aan. Tegelijker tijd heeft de regering medegedeeld dat Tsjechische vliegers de piloten der Indo nesische regering oefenen in het gebruik van Mig-straalvliegtuigen. De oorsprong van deze oefenmethode is niet ver te zoeken. De Menadonezen hebben de reputatie van goede soldaten en zij zullen het waar schijnlijk enige tijd kunnen uithouden in het woeste terrein van Celebes. Doch zelfs als zij zich overgeven, zullen nieuwe haarden van tegenstand ontstaan. Sukarno zal ontdekken dat het uitroeien daarvan met wapens, die hij van de communisten heeft gekocht, geen oplossing zal beteke nen van het probleem, waarmee hij worstelt. Zijn vijanden in de diverse bui tengewesten hebben de vrede niet ver stoord uit een neiging tot verwarring stichten. Zij zijn redelijke mensen met ge gronde bezwaren, die grote toewijding hebben voor Indonesië en het ideaal der vrijheid, waarvoor zij zolang tegen de Ne derlanders hebben gevochten. Alleen Su karno kan het bevel geven, dat een einde zal maken aan hun strijd tegen elkander." MORIZABA (UPI) Bij een treinonge luk in Mexico zijn naar schatting veertig personen om het leven gekomen en onge veer tachtig gewond. Het ongeluk ge schiedde op de berg Maltrata. Een trein stopte nabij de top van de berg doordat er geen stroom was. Er kwam onver wacht weer stroom en de trein zette zich in beweging zonder de machinist, stormde de helling af, liep uit de rails en boorde zich in een station. Twee electrische lo comotieven, drie personenwagons, een bagagewagen en een postrijtuig sloegen in het stationsgebouw om. Er zijn twintig doden geborgen. Onder de slachtoffers bevinden zich niet alleen inzittenden van de trein, maar ook velen, die bij het sta tion op de trein wachtten, alsmede tal rijke venters, die bij het station hun wa ren verkochten. (Vervolg van pag. 1) (Reuter) President Nasser heeft de westelijke mogendheden er van beschul digd de weg te effenen voor inmenging in het Nabije Oosten. Hij zei dit op een diner dat te zijner ere werd gegeven door de minister-president van Ghana, Nkroe- mah. Eerder hadden de twee politieke leiders in een gemeenschappelijke verkla ring uiting gegeven aan hun geloof in een politiek van positieve neutraliteit. (AFP) Nasser verklaarde verder, dat de Verenigde Arabische Republiek vast besloten voor de „bevrijding van geheel Afrika" zal strijden en landen die voor hun onafhankelijkheid opkomen, zal steunen. (UPI) Het aantal staatsburgers van de V.A.R., dat uit Libanon is verbannen sinds het begin van de binnenlandse krijg, is tot 25.000 gestegen, aldus een func tionaris van de V.A.R. BARNSLEY (UPI) De leider van de Britse Labourpartij, Hugh Gaitskell, heeft gezegd dat Engeland „geen behoefte heeft aan een tweede Suez-avontuur". Hij waar schuwde tegen „krankzinnige onderne mingen van het Westen in Libanon". BEIROET (AFP) Aan de buitenlandse correspondenten in Libanon is medegedeeld dat hun berichten door de censuur moe ten worden goedgekeurd, ook wanneer zij ze telefonisch doorgeven. BEIROET (AFP) Bij de ingang van de groentemarkt van Beiroet is vanochtend een bom ontploft, waardoor twee personen werden gedood en verscheidenen gewond. STRAATSBURG (ANP) Een aantal vooraanstaande Europese figuren heeft zondag in Straatsburg een manifest uitge geven waarin zij „op dit bijzonder ernsti ge ogenblik" in de ontwikkeling naar een verenigd Europa, verklaren te blijven streven naar een volledige toepassing van de Europese verdragen en naar een ver dere ontwikkeling in de richting van ,gen Europese politieke gemeenschap. Geen enkel Europees land kan zijn moeilijkhe den meer alleen oplossen, aldus dit mani fest, waaronder onder andere de handte keningen staan van afgevaardigden van het Europese parlement, onder leiding van hun voorzitter Schuman, de Franse minis ter van Financiën, Pinay, de Westduitse ministers Etzel en Blank en de Belgische kabinetsformateur Eyskens. Het Europese federalistische actiecen trum, heeft het besluit tot dit manifest genomen omdat het congres, dat de Euro pese beweging deze maand in Wiesbaden zou houden, uitgesteld moest worden tot november wegens de vergadering van het Europese parlement van deze week in Straatsburg. De verklaring is niet meer dan een nieuwe „relance" van het streven naar een Europese politieke gemeenschap dat enige jaren geleden door het misluk ken der Europese Defensiegemeenschap is vastgelopen, aldus de initiatiefnemers. Het manifest werd uitgegeven op een persconferentie, onder leiding van de Bel gische socialist Dehousse. Met hem om de groene tafel zaten onder andere Schu man, de voorzitter van het Europese par lement, professor Furler, de vroegere Westduitse voorzitter van de gemeen schappelijke vergadering der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (E.G.K.S.), de Duitse politicus Kiesinger, NICOSIA (Reuter/AFP) Gouverneur Sir Hugh Foot van Cyprus heeft aartsbis schop Makarios in een brief erop gewezen dat men slechts tot een vreedzame oplos sing voor Cyprus kan komen indien de be trokken partijen hun wensen uit het ver leden wat matigen. In een brief aan de Turks-Cyprische leider Kutchuk legde Foot nog eens de nadruk op het feit dat de Britse voorstellen slechts voor een pe riode van zeven jaar gelden en dat dus niemand zijn „standpunt inzake de uitein delijke oplossing van het Cyprische pro bleem behoeft op te geven". Bisschop Anthimos van Kitium, de plaatsvervanger van de verbannen Ma karios op Cyprus, en zes Grieks-Cypri sche burgemeesters zijn uit Athene in Ni cosia aangekomen. In Grieks-Cyprische kringen denkt men, dat zij een speciale boodschap van Makarios aan de Griekse Cyprioten hebben meegebracht. ATHENE (Reuter) In navolging van Makarios heeft ook de Griekse regering het Britse plan voor de status van Cyprus verworpen. Premier Karamanlis zegt in een brief aan zijn Britse ambtgenoot Mac- millan: „Daar het voornaamste punt, het recht van het Cyprische volk om over zijn eigen toekomst te beslissen, voor zeven jaren op zij is gezet, zou het plan con structiever zijn geweest indien men een tijdelijke oplossing had voorgesteld op ba sis van een democratisch zelfbestuur on der Britse soevereiniteit, en een oplossing van de voornaamste kwestie tot een ge schiktere tijd had uitgesteld. Dit zou een kwestie tussen de Britse regering en het Cyprische volk zijn. De Griekse regering zou bereid zijn als bemiddelaar op te tre den". De Griekse minister van Buitenlandse Zaken Averoff gaf de Britse ambassadeur in Athene, Sir Roger Allen te kennen dat Griekenland opnieuw een beroep op de UNO zou kunnen doen, als het Britse plan niet gewijzigd wordt en als „rechtstreek se bespreking tussen de Britse rege ring en de Cyprioten niet tot een bevre digende oplossing leiden", zo verluidt in Athene. (Van onze correspondent in Bonn) De Belgische straaljagerpiloot Paulus is na een gevangenschap van drie weken door de Oostduitsers vrij gelaten. Paulus verdwaalde op 29 mei met zijn straalvlieg tuig boven Oostduits gebied en werd door Russische straaljagers tot landen ge dwongen. Het vliegtuig zal worden terug gegeven als de Belgen de kosten zullen hebben betaald. Dit is overeengekomen in een gesprek tus sen de Oostduitse onder-minister van Bui tenlandse Zaken Winser en het hoofd van de Belgische militaire missie te West-Ber- lijn, de consul-generaal Jacobs. Nadruk kelijk is van Belgische zijde vastgesteld en door de Oostduitsers bevestigd, dat dit overleg niet betekent dat België Oost- Duitsland erkent. Het Oostduitse persbureau heeft dit Bel- gisch-Oostduitse overleg echter uitgebuit. Onderhandelen van regering tot regering is de enige mogelijkheid om moeilijkhe den uit de weg te ruimen, zo wordt gezegd. Kennelijk wordt gehoopt, dat ook de Ver enigde Staten zich zullen bekeren tot over leg op regeringsniveau voor de vrijlating van de negen Amerikaanse militairen die veertien dagen geleden met een helikop ter boven Oost-Duitsland tot landen wer den gedwongen. De Verenigde Staten willen over de ge vangen Amerikanen alleen met de Russen op hoog niveau praten. DJAKARTA (ANP). Radio-Djakarta meldt dat er in de haven van Belawan bij Medan in Noord-Sumatra een hevige brand heeft gewoed die volgens een offi ciële schatting voor vijftig miljoen roepiah schade heeft aangericht. De brand woed de van vrijdagavond tot zaterdagochtend. In een communiqué van de militaire over heid wordt gezegd dat er een aantal ha veninstallaties verloren is gegaan. Een pakhuis van het leger en een van de ma rine zijn gespaard. De militaire bevel hebber van Noord-Sumatra, luitenant kolonel Gintings, stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de brand. en het Nederlandse parlementslid Neder- horst. Dehousse legde er de nadruk op, dat het manifest geen inmenging in bin nenlandse aangelegenheden wil zijn en dat het niet gezien mag worden als een manifest tegen Frankrijk. Hij zei, dat een politieke gemeenschap noodzakelijk is voor het welslagen van de Europese Eco nomische Gemeenschap. De Nederlander Nederhorst en de Belg Bohy verklaarden, dat men in Nederland en België de ont wikkeling in Frankrijk sedert 13 mei met grote belangstelling volgt. De heer Neder horst voegde hieraan nog toe, dat het Europese lot afhangt van wat er nu in Frankrijk en Algerije gebeurt. Hij zei te vertrouwen, dat de democratische krach ten het zullen winnen. Een verenigd Euro pa zonder democratie is voor ons onaan vaardbaar. Het Europese parlement kan alleen goed functioneren, als ook de natio nale parlementen dat doen, zo zei hij. (UPI) Schuman zei dat niet wordt gestreefd naar één Europese staat, maar naar een zo uitgebreid mogelijke federa tie van Europese staten, waarbij ieder land zijn tradities zoveel mogelijk handhaaft. ROME (Reuter) Het centrale Comité van de Italiaanse sociaal-democratische partij van Saragat heeft een motie goed gekeurd voor toetreding tot een regerings coalitie met de christen-democratische partij, op voorwaarde dat de nieuwe re gering „een progressief program van so ciale verbeteringen" aanvaardt. De motie werd aanvaard met 37 tegen 21 stemmen. Drie leden van het comité waren afwe zig. (AFP) Het centrale comité van de links-socialistische partij onder Pietro Nenni heeft zich enerzijds uitgesproken voor handhaving van de zelfstandige po sitie van de partij, maar anderzijds elke anti-communistische politiek van de hand gewezen. Deze uitspraak vormt een com promis tussen de pro-communistische lin kervleugel en de vleugel onder Nenni die een „autonome" politiek voorstaat. Voor het ogenblik zal het niet mogelijk zijn tot een hereniging van de socialisten en de sociaal-democraten onder Saragat te ko men, daar die partij duidelijk anti-com munistisch is. (UPI) De liberalen hebben geweigerd in een regering te treden waarin de chris ten-democraten en socialisten van Sara gat zitten. De partij wil een „actieve en beslissende rol" spelen in de oppositie. RABAT (Reuter) De Marokkaanse eerste minister, Ahmed Balafrej, heeft in Rabat gezegd, het vertrek van alle vreemde troepen uit Marokko te wensen. (In de voormalige Franse en Spaanse zo nes van Marokko zijn nog Franse troe pen gelegerd. Ook de Verenigde Staten hebben bases in het land. „Ik hoop, dat de onderhandelingen hervat zullen worden en bovendien, dat zij spoedig tot resultaten zullen leiden", aldus Balafrej. TUNIS (Reuter) Ferhat Abbas, een der leiders van de Algerijnse bevrijdings front (F.L.N.) heeft in een vraaggesprek met een Tunesisch weekblad, de Verenig de Staten beschuldigd van steunverle ning aan de Franse „koloniale politiek". „Wij zijn van mening, dat Washington Frankrijk onvoorwaardelijke steun heeft gegeven in zijn koloniale politiek in Noord- Afrika", aldus Abbas. Het F.L.N. is van plan binnenkort een onafhankelijke regering in ballingschap te vormen, zo heeft een woordvoerder van de beweging bekendgemaakt. In kringen van het F.L.N. wordt vernomen dat de orga nisatie bereid is rechtstreeks, of via een derde partij, met Frankrijk te onderhan delen, mits de onafhankelijkheid van Al gerije wordt erkend. Sinds het begin van de strijd vier jaar geleden zijn er, volgens deze kringen zeshonderdduizend Algerijn se opstandelingen gedood, gewond of ver mist. PARIJS (Reuter) In Parijs acht men het resultaat van de Tunesisch-Marok- kaans-Algerijnse besprekingen te Tunis een overwinning voor president Bourgui- ba, die aan overleg de voorkeur geeft bo ven geweld. Aan zijn invloed, gesteund door de Marokkaanse delegatie, zou het te danken zijn, dat het F.L.N. niet onmid dellijk tot vorming van een regering over gaat. Een dergelijke stap zou tot grote moeilijkheden leiden, juist nu er overeen stemming is bereikt over de evacuatie van Franse strijdkrachten in Tunesië. Onpolitiek ALGIERS (AFP/Reuter) Het Alge rijnse „Comité voor openbaar welzijn" heeft eenstemmig een motie goedgekeurd waarin men verklaart volledig achter De Gaulle te staan en het werk in een volko men onpolitieke geest uit te voeren, gelijk de premier had opgedragen. In Algiers zijn strooibiljetten verspreid waarin men op roept generaal De Gaulle bij zijn bezoek op 2 juli aan Algiers te boycotten als pro test tegen de aanwezigheid van Mollet, die in extremistische kringen als vertegen woordiger van het „oude regime" geldt. Volgens een woordvoerder van het Comi té zijn de pamfletten het werk van com munistische agitators. De woordvoerder van het Comité, Neuwirth, is om onbeken de redenen naar Parijs ontboden. Advertentie De feilloze fliislampjes van 15 Ct in hei bekende rode doosje DJAKARTA (ANP) Het legerhoofd kwartier in Djakarta meldt dat het dage lijkse leven in de gebieden van Noord-Ce- lebes, die door de regeringstroepen zijn bezet, weer normaal begint te worden. Er werd niets meegedeeld over gevechten in of bij Menado. Zondagavond werd in een communiqué medegedeeld, dat de reste rende opstandelingen in Midden-Celebes uit alle richtingen door de regeringstroe pen werden ingesloten. De opstandelingen onder commando van majoor Somba, oud militair commandant in Noord-Celebes, zijn van alle contact met Menado afgesne den. Kort geleden gaven twee officieren en twee soldaten van de opstandelingen zich met hun bewapening over en voeg den zich bij de regeringstroepen, aldus het communiqué. De Indonesische regeringstroepen zijn vrijdag een massale aanval op Menado be gonnen, de hoofdstad van de opstandelin gen in Noord-Celebes, aldus een bericht van radio-Makassar. De troepen werden door burgers bij hun aanval ter zijde ge staan. Dit laatste bolwerk van de opstan delingen in Indonesië is volgens vroege re berichten omgeven door een drievoudi ge verdedigingslinie van artillerie en kustbatterijen. (KYODO) Generaal-majoor Nasution stafchef van het Indonesische leger, heeft te Djakarta in een onderhoud met Japan se journalisten verklaard, de val van Me nado binnen een of twee weken te ver wachten. Hij voegde hieraan toe, dat de operaties tot opruiming van de opstande lingen een kwestie van verscheidene maanden zal zijn. Nasution deelde verder mede, dat hij van het Amerikaanse depar tement van Defensie een uitnodiging heeft ontvangen tot een bezoek aan de Verenig de Staten. Nasution zei voornemens te zijn, de aankoop van militaire uitrusting van de Verenigde Staten onder een kre diet op lange termijn te bespreken. OOCOOC<XXXXXDOOOOOOOOOOOOOCC^COOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOC'' V kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening o. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan du deur. Het te gireren bedrag is 7,65, post- abonnés 8,15. V kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand, voor zien van uw juiste naam en adres. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Indien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorg adres van de krant vermelden? Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE Advertentie (Van onze correspondent in Bonn) De terechtstelling van Nagy en Maleter te Boedapest en de bekendmaking hier van op de zeventiende juni, de herden kingsdag van de Oostduitse opstand in 1953, heeft in West-Duitsland scherpe pro testen uitgelokt. De partij van bondskan selier Adenauer, de C.D.U. heeft de voor genomen reis van een delegatie van de Bondsdag naar Moskou op 12 oktober af gezegd. Op een persconferentie werd offi cieel meegedeeld, dat de executies ver bonden zijn met woordbreuk. Dit feit, al dus de Westduitse regering, wekt alle twijfel weer op die in de westelijke we reld bestaat op grond van vroegere slech te ervaringen met overeenkomsten met bolsjewistische landen. De C.D.U. grondt haar weigering om naar Moskou te gaan niet alleen op de executie van Nagy en Maleter, maar ook op de verscherping van de kerkstrijd in- Oost-Duitsland en met de onzekerheid inzake de topconfe rentie. Het was bekend dat Adenauer niet veel voelde voor de parlementaire reis naar Moskou. In overleg tussen de bonds kanselier en de voorzitter van de C.D.U.- fractie werd tenslotte besloten de reis af te zeggen. Men gelooft niet dat er veel kans is dat dit jaar Westduitse parlements leden naar Moskou zullen reizen. Van so cialistische zijde verwijt men de C.D.U., dat zij slechts een motief zocht om de reis af te zeggen. De S.P.D. meent, dat juist de verscherping van de kerkstrijd in Oost- Duitsland een reden te meer is om de Rus sen in Moskou van de Westduitse mening te overtuigen. Ook de liberale F.D.P. wil naar Moskou om de Sovjets te vertellen, hoe men te Bonn over het Duitse eenheids probleem denkt. (Reuter) Politieke waarnemers zijn van oordeel, dat waarschijnlijk voorlopig geen enkele delegatie naar Moskou zal gaan, daar de uitnodiging gericht was aan het Westduitse parlement in zijn geheel. BOEDAPEST (Reuter) De Hongaar se openbare aanklager, dr. Szenasi, heeft verklaard dat het proces tegen Nagy, Mal eter en twee anderen, die in het begin van deze week werden terechtgesteld, uit een oogpunt van „staatsbelang" en niet van „staatsveiligheid" met gesloten deuren is gevoerd om de „westerse landen te ver hinderen zich met het proces in te laten en onrust te zaaien." „Voldongen feiten hebben een kalmerende uitwerking op het volk," aldus dr. Szenasi. In antwoord op vragen van buitenlandse journalisten ver klaarde Szenasi dat het proces twaalf da gen had geduurd en kort geleden in het gebouw van het hooggerechtshof in het centrum van Boedapest was gehouden. Szenasi gaf voorts te kennen dat er niet meer grote processen in voorbereiding zijn. Gevraagd of Nagy c.s. hun eigen ver dediger hadden mogen kiezen antwoord de Szenasi: „Natuurlijk". Hij zei aan te nemen dat Nagy en de anderen gratie had den gevraagd, maar dat dit was afgewezen. De terechtstellingen zouden het vorige weekeinde uitgevoerd zijn. Het Hongaar se persagentschap M.T.I. heeft gezegd, dat het communiqué over de veroordeling van de groep van Imre Nagy het eerst door radio-Boedapest is gepubliceerd. Ra dio-Moskou gaf het nieuws veel later. Volgens Maurice Schumann acht de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville, de terechtstellingen van „grotere betekenis" dan de Russische gewapende interventie in Hongarije van november 1956, omdat hij er een actie in ziet die tegen alle Russische satellieten is gericht. De Franse regering maakt zich in het bijzonder zorgen over Polen. BRUSSEL (Belga) De Belgische roomskatholieke kabinetsformateur Gas ton Eyskens van de C.V.P. werkt aan de samenstelling van een homogene minder heidsregering, nu zijn pogingen om tot een kabinet van twee partijen te komen, op niets zijn uitgelopen. Dit heeft de voorzit ter van de C.V.P., Lefèvre verklaard. Hij gaf de socialistische en de liberale partij van deze gang van zaken de schuld, daar zij „iedere bespreking en iedere on derhandeling hardnekkig blijven weige ren". Het bestuur van de C.V.P. sprak op nieuw zijn vertrouwen in Eyskens uit. Geboren „Meester, doet het pijn als je geboren wordt?" Wat geef je nu voor antwoord als een meisje uit de le klas, deze vraag plotse ling aan je stelt. Met een sneltreinvaart laat je alles wat je gelezen hebt over de moderne psychologie ten opzichte van vroegrijpe kinderen, door je gaan. Dan zeg je:„Welnee meisje, daar voel je niets van hoor! Helaas hebben sommige kin deren de gewoonte om niet zo gauw te vreden te zijn met 'n antwoord en deze kleine meid behoorde tot dat soort. De volgende vraag was: „Meester, krijg je een snoepje als je geboren bent?" „Nee meisje, dat krijg je pas later als je tandjes hebt", antwoord je dan, terwijl je het kind tot het soort der zeer bijzondere bestempelt. Het kind kijkt je dan aan of het zeggen wil: „Wat een domme man is die meester". Dan zegt het:,, Juf zegt, dat als je geboren wordt en je er af bent een snoepje krijgt en u zegt van niet". Je schudt eens je hoofd en zegt dan: (om tijd te winnen), tja, tja eh eh. Het kind is resoluter en zegt: „Als ik geen snoepje krijg dan ga ik niet". Op dat moment komt de juf van de le klas je te hulp en zegt: „Meester weet er niets van Marietje, het doet geen pijn en je krijgt een snoepje als je tandje geboord is". Op de achtergrond ontdek je dan een grijnzende schooltandarts. Charles Molenkamp CHICAGO (UPI) De voorzitter van de ontwapeningscommissie van de Ameri kaanse Senaat, senator Humphrey, heeft verklaard dat een controlestelsel op proef nemingen met kernwapens voor negentig percent efficient kan werken. Dit heeft een onderzoek aangetoond dat 31 seismologen hebben ingesteld op verzoek van de com missie. Een van de seismologen, dr. Slich- ter, directeur van het instituut voor Geo- fisica van de universiteit van Californië, meent dat negentig percent van alle krach tige ontploffingen kan worden vastgesteld indien men de beschikking heeft over de juiste instrumenten. LONDEN (UPI) Op Trafalgar Square hebben zondag omstreeks zevenduizend personen deelgenomen aan een demonstra tie tegen kernwapens. Er waren geen in cidenten. DJAKARTA (Reuter) De Indonesische minister van Justitie, Gustaaf Maengkom, heeft verklaard dat de hoofdredacteur van het blad „Indonesia Raya" Mochtar Lubis, huisarrest is opgelegd onder de bepalingen van de staat van oorlog. Hij zei dit volgens Antara in antwoorden op schriftelijke vra gen uit het parlement. Maengkom zei niet in staat te zijn te antwoorden op een eis van het parlementslid, dat Lubis of berecht, of in vrijheid wordt gesteld, in afwachting van een behandeling van zijn zaak. Lubis heeft thans meer dan een jaar huisarrest ondergaan. Militaire autoriteiten hebben er in het verleden de nadruk op gelegd, dat de maatregelen tegen hem niet in verband stonden met zijn werkzaam heden als journalist, aldus voegf Antara hieraan toe. (Van onze correspondent in Londen) De „Daily Telegraph" meldt uit Madras, dat op Ceylon een campagne in begonnen door de extreme en machtige nationalis tische elementen, waarbij de militaire vleu gel van de boeddhistische monniken een lei dende rol speelt, om de 7000 Europeanen, voornamelijk Britten, van het eiland te verdrijven en met hen alle andere gods dienstige en rasminderheden. De leiders wekten op de Europeanen te vermoorden en te beroven en hun woningen in brand te steken. De strijd tegen de Europeanen wordt de strijd tegen het imperialisme genoemd. De zogenaamde „Burgher"-ge- meenschap (afstammelingen van de oor spronkelijke Portugese en Nederlandse ko lonisten) en de hoofden van christelijke en islamitische scholen en instellingen zijr» gewaarschuwd Ceylon voor het einde van dit jaar te verlaten. Deze dreigementen met een nieuwe „hei lige oorlog" hebben weliswaar weinig in druk gemaakt op de Britten, maar grote verbittering en onrust gewekt onder de andere minderheden, die sinds eeuwen op Ceylon zijn gevestigd. De toestand is zo ernstig, dat de premier Bandaranaike een radiorede heeft moeten houden om de be volking te kalmeren. Hij dreigde met zwa re straffen voor de organisatoren van de actie. De correspondent van het blad merkt op, dat de boeddhistische priesters geen ge sloten groep vormen, maar dat in werke lijkheid iedereen, terwille van de immuni teit, ongestraft het monniksgewaad kan aantrekken. Er zouden niet minder dan honderdduizend politieke valse profeten op pad zijn, die een grote bedreiging vor men voor de orde en rust. De ernstige crisis heeft het normale leven onderbroken. Door de terreur zijn de afgelopen weken oo z'n minst driehonderd personen gedood. De buitenwereld heeft hiervan niets ge hoord, omdat door de afkondiging van de noodtoestand alle bladen en correspon denten moesten zwijgen. Het parlement komt achter gesloten deuren bijeen. Ceylon heeft meer dan vijf miljoen Singalese boeddhisten, anderhalf miljoen Hindoeïstische Tamils, een half miljoen mohammedanen en driekwart mil joen christenen. Er zijn vijftigduizend „burghers", vrijwel allen christenen. Rector-magnificus. Tot rector-mag- nificus aan de Katholieke Hogeschool te Tilburg is voor het studiejaar 1958-1959 door het curatorium prof. dr. F. H. J. M. van der Ven benoemd. Als secretaris van de senaat werd prof. dr. F. j;. P. van Dooren aangewezen.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 5