UMPIE IN DE DR00MTUIN FILTRA Son filtre est si pur lijmt koud alle hout! RUSTIGE LANDING 7 CETAFLEX Agenda voor Haarlem Kort en bondig es vervolgverhaal MAANDAG 2 3 JUNI 1958 4 Een nieuwe rubriek, een goed begin De radio geeft dinsdag T elevisieprogramma Universitaire studie voor belastingwetenschap „Hendrick de Keyser" luidt de alarmklok „Restauratie van huizen- bezit is niet meer te betalen Rem op afbetaling spoedig losser? Tegen beperking van gymnastieklessen Gedenkpenning voor het 10-jarig bestaan van Israel Toenemend bezoek aan jeugdherbergen Ideeënbus blijkt een goed idee te zijn Gedupeerden van „Europa Camping" toch op reis Rijksluchtvaartschool naar Eelde Encyclopedie in braille kunstharslijm Ceta-Bever Boomkanker is niet verontrustend Huurgeschil in Gouda weer voor de rechter Resten van brug bij Lobith opgeblazen Gaat u met vakantie? Het is gebruik geworden van theaterge zelschappen na afloop van het seizoen hun repertoire aan de radio en de laatste tijd ook aan de televisie te verkopen. De V.A.R.A. heeft van de vakantie der me dewerkers aan „Pension Hommeles" een dankbaar gebruik gemaakt om het pro gramma „A la Carte" van het ensemble Wim Sonneveld op te nemen en dat in gedeelten aan de kijkers aan te bieden. Zaterdagavond was het eerste deel te zien en velen hebben er ongetwijfeld met veel plezier naar gekeken en geluisterd. Wim Sonneveld nam het belangrijkste deel voor zijn rekening. Met genoegen hebben de kijkers vooral van de radio bekende figu ren als Conny Stuart en Joop Doderer nu in levenden lijve in actie gezien. Met ver trouwen kunnen de andere delen tegemoet worden gezien, al zal het voor velen een weerzien zijn. Voor diegenen was het dub bel opvallend, dat men totaal geen reke ning hield met het nieuwe medium. Zo zal men nog een maand op het vervolg van de grap met de toneelmeester moeten wachten. Een tweede nieuw onderdeel van het za terdagavondprogramma vormde „Tote bel" feiten, personen en ficties uit de maalstroom van nieuws door Friso Endt gevist. De redactie heeft de eerste keer een goede keus gemaakt en enkele in Ne derland werkende Amerikanen en in Ame rika werkende Nederlanders voor de ca mera gebracht, zoals medewerkers aan een op de Veluwe gemaakte film (onder wie Van Johnson) en een schoonheidsspe cialiste, waarbij Netty Rosenfeld zich in Bussum als een even vlotte ondervraag ster als vroeger in Hilversum ontpopte. Een nieuwe dans zal vooral indruk op de jeugd hebben gemaakt. Ook kwamen le den van het Amerikaanse gezelschap „The Kings Men" in het beeld, winnaars van een muziekwedstrijd, die een reis naar Nederland maken. Deze uitzending betekende het veelbelovende debuut als televisieregisseur van Eimert Kruithof, evenals Leen Timp gewezen cameraman. Bob Spaak trad met veel gemak als in valler van Theo Eerdmans in „Weet wel wat je waagt" op. Er waren twee heren, die vragen over feiten na de eerste oor log en over de ronde van Frankrijk goed beantwoordden. Moeilijker hadden twee kandidaten het, die vragen over Maas tricht en topografie werden voorgelegd. Maud, Bob Spaak en Theo Uden Masman met zijn gezelschap zorgden voor een ge zellig uurtje. Beeldschermér HILVERSUM I 402 M. 7.0Ö—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. S-50, y°°.r de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 9.45 Licht- baken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolia- dio 11 50 Als de ziele luistert. 12.00 Middagklok- noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Gram 12^55 Zonnewijzen 13^00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Gram. 13.30 Dans muz. 14.00 Kamermuz. 14.30 Wij vrouwen-van het land. 14.40 Metropole-ork. en soliste. 15.15 Gram. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de ieugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitzend. Rijksdelen overzee. Als bestuursambtenaar op tournee in Nieuw-Guinea's Vogelkop door J. J. W Dubois. 18.00 Lichte muziek. 18.20 K.V.P.. pol. caus 18.30 R.V.U.: De wisselwerking tussen ster renkunde en wereldbeeld, door dr.H-Groot. Der de lezing: Het middeleeuwse wereldbeeld en zijn ineenstorting. 19.00 Nieuws. 19.10 C°mm- J^5 Lichte muz. 19.35 Gram. 19.45 Wereldkamp voet bal 20 50 Omr.koor en -ork. en sol. 21.45 Act. 22.UU Wereldkamp. voetbal. 22.10 Mezzo-sopr. en piano. 22.35 Gram. 22.45 Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00—24.00 AVRO. (7.50—8.00 VPRO). AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8 15 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 12 M Ham mondorgelspel. 12.20 Regeringsuitz.: Rijksdelen dverzee: Landbouwrubriek: De doorloopmelkwa gen. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Amus.muz. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Prome nade-orkest en solist. 13.55 Beursber. 14.00 Paul Vlaanderen en het Spencer-Mysterie, hoorsp. 14.40 Schoolradio. 15.00 Gram. 15.30 Logboek 1941 (deel II) 16 00 Pianorecital. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Jazzmuziek, 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Lichte muz. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Gram. 19.45 Toneelbeschouwing. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.50 De Herberg van Versailles, hoorspel. 21 45 Act. 22.00 Volksmuz. met comm. 22.20 Piano recital. 22.45 Lichte muz. 23.00 Nieuws. 23.15 Koer sen van New York. 23.16 New York calling. 23.21 —24.00 Gram. BRUSSEL 324 M. 12 00 Gram. 12.15 pianospel. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 Idem. 14.30 Aldeburgh Festival. 15.25 Gram. 15.45 Idem. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.30 Symf.-ork. 17.00 Nieuws. 17.10 Kamermuz. 17.45 Boekbespr. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Wereldtentoonstelling. 20.00 Caus. 20.10 Gram. 20.15 Litterair progr. 20.45 Gram. 21.00 Pianorecital. 21.15 Omr.orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Symf.orkest en solist. 22.5523.00 Nieuws. VOOR DINSDAG NTS: Eurovisie: 18.45—20.15 Wereldkampioen schap voetbal. NTS: 20.50 Journ. en weeroverz. 21.1022.00 De mens in de uithoudingsproef, film. De minister van Financiën, de heer H. J. Hofstra, heeft een commissie geïnstal leerd, die de opdracht heeft advies uit te brengen over de instelling van een univer sitaire studie in de belastingwetenschap. De regering gaat er van uit, dat voor de hogere functies bij de belastingdienst be hoefte bestaat aan universitair gevorm- den en dat, uiteraard nadat terzake een bevredigende oplossing zal worden ge troffen, de rijksbelastingacademie zal worden opgeheven. Het doel is een uni versitaire opleiding te scheppen voor be lastingdeskundigen en wel zodanig, dat in de toekomst de universitaire opleiding voor de toekomstige belastingambtenaar de zelfde zal zijn als die voor de toekomstige belastingconsulent. Evenals de nieuwe notariële studie zal de universitaire studie in de belastingwe tenschap niet langer duren dan vijf jaar. De bedoeling is, dat de universitair ge- vormden niet voor de praktijk gereed zijn. Het zal dus geen afgeronde opleiding wor den. Grote zorgen vervullen het bestuur van de vereniging „Hendrick de Keyser" wat betreft de toekomst van het nationale oude huizenbezit en in het bijzonder dat van de vereniging, waarin wordt gezegd dat het niet langer mogelijk is, noodzakelijke her stelwerkzaamheden te laten verrichten, waartoe men in de afgelopen jaren dank zjj financiële steun van particulieren en overheid nog wel in de gelegenheid was. Het bestuur heeft dan ook overwogen of het niet gedwongen is toekomstige res tauraties te stoppen en zich te concen treren op behoud van het bestaande. Maar ook hiervoor is zeer veel geld nodig. Het doel van de vereniging: het behoud van architectonisch of historisch belangrijke oude gebouwen is in zoverre benaderd, dat de vereniging thans 110 panden bezit. Wel is het normale onderhoud te bestrijden uit de huren, maar de op ongeregelde tijden nodige restauraties van deze eeuwenoude panden zijn hieruit niet te financieren. In het afgelopen jaar werd aan huren ont vangen 102.098, terwijl aan restauraties dus niet de normale onderhoudkosten 267.277 werd besteed. Zonder extra inkomsten zal de vereniging niet meer in staat zijn zelf alle kosten van de restau raties op te brengen. Betreurd wordt dat de 5 miljoen subsidie van de overheid voor monumentenzorg nog steeds niet is verhoogd. Sommige panden van de ver eniging verkeren in een zodanige toe stand, dat zelfs stutten geen behoud meer kan garanderen. De vice-voorzitter van de vereniging, mr. H. Westermann, heeft er in januari van dit jaar tijdens de herdenking van het veertigjarig bestaan der vereniging aan herinnerd, dat de vereniging in 1926 in Amsterdam 22 huizen bezat. Toen gaf de stad een subsidie van 2.000. Al sedert jaren geeft de gemeente Amsterdam geen algemene subsidie meer voor onderhoud en herstel, hoewel de vereniging in Am sterdam 42 huizen bezit. De provincie Noordholland geeft voor onderhoud en in standhouding 10.000 per jaar. De provin cie Zuid-Holland, waar men 13 huizen bezit, geeft ondanks herhaald aandringen geen cent. De vereniging is van mening dat naast steun van de overheid ook par ticulieren en bedrijfsleven meer dan tot dusverre zullen moeten bijdragen. Op de ministeries van Economische Za ken en Financiën wordt overwogen in hoe verre de afbetalingsbeschikking 1956 kan of dient te worden aangepast aan de hui dige economische situatie in ons land. De beschikking werd twee jaar geleden uit gevaardigd en diende als een „rem op de afbetalingsovereenkomsten". Zij regelt de maximumduur, die bij het sluiten van afbetalingsovereenkomsten in acht moet worden genomen en geeft een opsomming van de goederen, waarvoor bij het sluiten van een afbetalingsovereenkomst een mi nimumkasstorting als eerste betaling door de verkoper moet worden bedongen. Volgens de jongste cijfers van het C.B.S. werd in 1957, ondanks de „afbetalingsrem" voor 218.658.000,crediet verleend voor afbetalingstransacties. In het wetsontwerp tot wijziging van de lager-onderwijswet 1920, dat thans bij de Tweede Kamer in behandeling is, wordt o.a. voorgesteld, dat per dag aan scholen v^or gewoon lager onderwijs gedurende ten hoogste vijf uren onderwijs zal wor den gegeven. De vereniging van Leraren en Onderwijzers in Lichamelijke Opvoe ding heeft een adres aan de Tweede Ka mer gezonden, waarin zij erop aandringt te bepalen dat de beperking van de school tijd tot vijf uur per dag niet zal gelden voor de lessen in de lichamelijke oefe ning. Het Centrale Comité van de Israëlische regering heeft ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de staat Israel een gouden gedenkpenning uitgegeven. Deze munt weegt 15 gram, heeft een doorsnede van 27 mm en is ontworpen door Otto Wa- lish. De uitgave is gelimiteerd op maxi maal 100.000 stuks, voor verkoop in de gehele wereld. Op één zijde van de munt is een exact replica van de antieke Romeinse munt, die in opdracht van de senaat in Rome werd vervaardigd na de overwinning op het Joodse volk, na de vernietiging van de tempel in Jeruzalem (70 C.E.). Het toont een rouwende Jood en Jodin onder een palmboom, het symbool van het Joodse volk, met de Latijnse inscriptie „JUDEA CAPTA" (Judea veroverd) en de letters S.C. (Senatus Consultus). Het middelste deel van de munt is omgeven door een cirkel, waarin de Hebreeuwse woorden „GALTA JUHUDA" (Judea in balling schap), het Hebreeuwse jaar „TAL'A" en de schakels van een ketting als symbool van de slavernij. Op de andere zijde van de munt zijn twee Israëlieten onder een palmboom afgebeeld, een man die een landbouwwerktuig draagt en een vrouw met een korenschoof, de wederopbouw van Israel symboliserend. Dit beeld is gevat in de inscriptie „ISRAËL LIBERATA" en in het Hebreeuws het woord „YERUSHALAYIM". Om het ge heel heen staan de Hebreeuwse woorden „ASSOR L'HERUT ISRAEL" (10e jaar van Israels onafhankelijkheid), het Joodse jaar „TASHYAH" (95718) en tien 6-puntige sterren, die de tien jaren van herwonnen onafhankelijkheid symboliseren. De zijkant van de munt draagt de in scriptie „ISRAËL GOVERNMENT AP PROVED ISSUE 1948-1958" tussen de twee zevenarmige kandelaars (overgenomen uit het officiële embleem van het tienjarig jubileum). Deze gouden munt zal ook in Neder land verkocht worden en wel via banken en juweliers. Het jaar 1957 was wederom een gunstig jaar voor de Nederlandse Jeugdherberg Centrale. In de 56 jeugdherbergen welke ons land nu telt, werden bijna 35.000 over nachtingen meer geboekt dan in 1956, zo dat thans het nog nimmer behaalde aan tal van 469.804 overnachtingen werd be reikt. In 1957 steeg het aantal overnach tingen van buitenlanders van 136.739 in 1956 tot 162.825. Er kwamen trekkers van 45 verschillende nationaliteiten. De Duit sers hadden hierin het grootste aandeel met 105.628, gevolgd door de Engelsen, die totaal 21.543 nachten in Nederlandse jeugdherbergen sliepen. Steeds meer onderwijzers van lagere scholen laten hun leerlingen vóór het ver laten der school kennis maken met het jeugdherbergwerk door een meerdaagse schoolreis. Maar ook middelbare, techni sche en bedrijfsscholen, jeugdorganisaties en verenigingen maken in voor- en najaar veel gebruik "van jeugdherbergen. Met bij na 5000 leiderskaarten, tegen 4737 in het vorig jaar, werd door hen 199.395 maal in jeugdherbergen overnacht. Meer en meer blijkt dat het bestaande jeugdherbergennet dringend behoefte aan uitbreiding heeft, maar dat deze uitbrei ding slechts mogelijk zal zijn, indien meer dan tot nu toe verschillende instanties en particulieren hun schouders onder het jeugdherbergwerk willen zetten. In de loop van het verslagjaar werden een aan tal jeugdherbergen verbouwd en sommi ge van nieuwe inventarissen voorzien, zo als Amsterdam, Beegden, Gorssel, Heeg, Kampen en Ubbergen. Dankbaar maakt het verslag melding van de grote mede werking, welke plaatselijke autoriteiten hierbij verleenden. Met de reeds jarenlang noodzakelijk ge achte uitbreiding van de jeugdherbergen van Nijverdal en Texel, kon in 1957 een aanvang worden gemaakt. Beiden zullen na het gereedkomen een verdubbelde ca paciteit van 110 plaatsen bezitten. Volgens het Nederlands Instituut voor Efficiency (NIVE) bedraagt het aantal or ganisaties in ons land dat .het ideeënbus systeem toepast ongeveer 300. Uit de geza menlijke ideeënbussen kwamen in 1957 meer dan 30.000 verbeteringsvoorstellen. Hiervan bleek ruim 30 percent bruikbaar. In 1955 werd voor een aanvaard idee ge middeld 27 gulden uitgekeerd. In 1956 was het landelijke gemiddelde 35 gulden en in 1957 38 gulden. Uit de enquête, die het NIVE onlangs heeft ingesteld, is ook gebleken, dat de be loningen vorig jaar bij de verschillende bedrijven en diensten uiteenliepen van een rijksdaalder tot 3000 gulden. Naast beloningen keert driekwart der bedrijven ook aanmoedigingspremies uit, als het idee, hoewel het niet voor uitvoe ring in aanmerking komt, op bepaalde gronden toch waardering geniet. Het aantal inzendingen in verhouding tot de personeelsterkte bleek bij 85 percent der geënqueteerden minder dan 20 percent. „Kunt u nog andere instrumenten bespelen, meneer Milasol?" vroeg TJmpie. „O ja, zeker!" zei de muziekmeester. „Kijk, hier heb ik een mooi slagwerk!" Hij bracht Umpie bij een rek, waarop holle kokers zaten, bespannen met vel. Hij nam twee stokken en begon vervaarlijk op de verschillende trommen te slaan, zodat Umpie horen en zien verging. Umpie stak gauw een vinger in beide orenwant dat ging hard! 5859 Advertenti- Een deel der gedupeerden van „Europa Camping", het reisbureau te 's Graven- hage, dat niet bestaande vakantiebunga lows in Limburg en Duitsland verhuurde, namelijk diegenen, die de huur reeds vol ledig hadden voldaan, gaat toch nog op reis. Zij krijgen een uitnodiging voor een tiendaagse vakantiereis naar Bad Weis- senburg in het Berner Oberland. De ge nodigden krijgen reis en verblijf vrij en behoeven alleen hun voeding te betalen, eenzelfde bedrag, als zij zouden zijn kwijt geweest tijdens een vakantie in een der illusoire bungalows van „Europa Camping". Deze uitnodiging gaat uit van de Neder landse Reisvereniging in samenwerking met een toerwagenbedrijf te Schoonhoven. Ook de beginopleiding van de Rijks luchtvaartschool zal met ingang van 1 sep tember worden overgeplaatst naar het vliegveld Eelde, waar de voortgezette op leiding reeds geruime tijd is gevestigd. De volledige rijksluchtvaartschooloplei ding zal dan in Eelde worden gegeven. Daarmee zal de reeds lange tijd voorzie ne concentratie van de R.L.S. voltooid zijn. De na de tweede wereldoorlog opge richte Rijksluchtvaartschool was aanvan kelijk gevestigd op Ypenburg (beginoplei ding) en Gilze Rijen (voortgezette oplei ding). Enige jaren geleden verhuisde de school van Gilze Rijen naar Eelde en die van Ypenburg naar de luchthaven Rotter- 33 Aan de heer F. G. Tingen, directeur van de stichting „Het Nederlandse Blinden wezen" t Amsterdam, zijn vrijdag sym bolisch enige tientallen exemplaren van een vereenvoudigde encyclopedie in brail leschrift overgedragen. Zij zijn bestemd voor alle instellingen in Nederland, die zich bezig houden met het blindenwerk. De aanbieding geschiedde door de heer H. A. Bicker Caarten, directeur van Van den Bergh en Jurgens n.v. te Rotterdam, dat de brailleteksten op de drukkerij van het blindentehuis Sonneheerdt te Ermelo heeft laten vervaardigen. De encyclope die omvat 1133 pagina's brailleschrift in zeven banden. Bij de aanbieding was ondermeer aan wezig de heer Van der Wolff, magazijnbe diende, werkzaam in het Groothandelsge bouw te Rotterdam, die eigenlijk door het feit dat hij een vereenvoudigde encyclope die in zijn vrije tijd voor een blinde vriend in braille overzette, de aanleiding werd voor dit initiatief. Advertentie Over het optreden van kanker in vrucht bomen deelt de Plantenziektenkundige Dienst thans mee, dat van een verontrus tend afsterven van vruchtbomen geen sprake is en evenmin van een geheimzin nige ziekte, die de Nederlandse fruitteelt zou bedreigen. Op enkele bedrijven in de Gelderse Val lei zijn in korte tijd een relatief groot aantal vruchtbomen of takken daarvan af gestorven. Dit komt echter jaarlijks voor. Als voornaamste oorzaak noemt de Plan tenziektenkundige Dienst de gevolgen van de strenge vorst in begin 1956 en gebreken in de waterhuishouding op de betrokken bedrijven. Door deze oorzaken zijn de bo men verzwakt, waardoor bepaalde schim mels kans kregen een aantal bomen ten gronde te richten. Naar de aard van deze schimmelaantasting is een nader onderzoek ingesteld, waaruit is gebleken dat het hier een snel verlopende aantasting betreft door een bekende verwekker van de boomkan ker. De woningstichting Middenstandshuis vesting te Gouda heeft de bewoners van haar 124 flatwoningen te Gouda in een proces betrokken door de heer J. Stiege- lis, voorzitter van het actiecomité, dat in dertijd uit de bewoners is gevormd, voor de Goudse kantonrechter te dagvaarden. De raadsman van de stichting zal dan de ontruiming van de woning van deze voor zitter vorderen. Onlangs heeft de stichting in een proces tegen de voorzitter betaling van de met 20 pércent verhöógde huur geëist. Nadat de kantonrechter deze eis had afgewezen, heeft de stichting de huurders, die op grond van deze beslissing de verhoogde huur niet willen betalen, met ingang van 1 april de huur opgez. J onder bereid verklaring tot het aangaan van een nieuwe huurovereenkomst tegen het verhoogde huurbedrag. De bewoners hebben deze nieuwe huurovereenkomst van de hand ge wezen. Er komt nu een nieuw proces tegen de voorzitier van het actiecomité, die alle betrokken bewoners vertegenwoordigt. In Aerdt zijn de pijlers, die nog over waren van de brug over de vroegere Rijn, opgeblazen. Deze brug, die 't tussen de Rijn en de vroegere Oude Rijn gelegen eiland waarop ook Lobith ligt, met het noorden verbond, was in de oorlog al gedeeltelijk opgeblazen. De afgelopen week is een ge niebataljon uit Nunspeet bezig geweest met het slopen van de resten. De op de bodem van de vroegere Rijn terechtgekomen brokstukken zullen het fundament vormen voor een dam, die voor het autoverkeer van Herwen, Aerdt en Lobith naar Zevenaar de omweg over Elten overbodig zal maken. 34. Maar toch was zij nog niet zo goed met alles op de hoogte, dat het voor haar alleen maar routine gewor den was. Het was nog altijd een beetje opwindend je voorraden en je uitrusting te controleren als een goed getrainde moeder van die tweeëntwintig passagiers en vijf bemanningsleden, waarvoor zij te zorgen had. Het was nog interessant om boven aan de lijst het totaal van haar kleine wereldje te zien in de woorden: acht entwintig zielen aan boord. Een kwartier nadat zij de trap opgeklommen had, was Patsy nog de enige levende ziel aan boord. Zij vulde de koelkast, keek of er voldoende water aan boord was en of de kranen goed werkten. Toen stelde ze haar bar en uitrusting op en legde met liefkozende handen de exotische crèmes en poeders in de toiletkamer voor de dames gereed. De dekens en het kleine kussentje voor iedere passagier werden netjes in het bagagerek gelegd en daarna controleerde zij de vouwbladen met gegevens over de maatschappij, met een kaart van het noordelijke gedeelte van de Atlantische Oceaan ver lucht met dolfijnen en zeemonsters en een plaatje van het vliegtuig, waarmee ze reisden, en ging na of het kleurenpotlood en een kaart voor het noteren van op merkingen wel goed voor ieders neus lagen. Ook zorg de zij er voor, dat de kleine zakjes van waspapier voor het geval van luchtziekte, gemakkelijk voor de hand lagen, terwijl de veiligheidsriemen klaar werden ge legd. .Ziezo, dat is klaar", zei ze bij zichzelf. Zij telde op de vingers haar verschillende plichten af en er scheen er geen vergeten te zijn. Plotseling voelde zij een lichte schok, toen de tweede piloot in de cockpit stapte. Door de patrijspoort in de keuken zag zij de boordwerktuigkundige, die met een paar mannen van het grondpersoneel bezig was de tanks te vullen. Er begonnen zich nu ook andere men sen bij het vliegtuig te verzamelen. De tweede piloot vroeg Patsy: „Alles in orde?". „Ja, meneer" antwoordde ze. „Ik wacht alleen maar op de passagiers". De tweede piloot had, naar zij zag, een vriendelijk en zacht gezicht. ,,Is er een goede weersvoorspelling?" „Redelijk tot middelmatig", zei hij glimlachend. „Kon beter zijn. Maar ook heel wat slechter". Patsy knikte en glimlachte. Zij was niet onnodig be vreesd. Zij had al ontdekt, dat piloten net zijn als boeren. In hun levenslange strijd met het weer gaven ze hun tegenstander nooit een complimentje. De tweede piloot keek uit het raam. „Ik denk, dat ze er aan komen uw passagiers. Ja daar zijn ze. Ik zie juffrouw Fairways. Kent u haar?" „Och ja". Patsy boog zich uit de deuropening en glimlachte tegen de voorhoede van haar bescherme lingen voor deze vlucht. „Ik ken haar tenminste van gezicht. Ik zag haar de laatste keer, dat ik met May- nard en Prentice vloog". „Wat een toeval!" zei de tweede piloot lachend. Patsy luisterde maar half en keek neer op Monica Fairways. Voor het eerst zag ze haar nu eens goed. „Hallo", zei Monica Fairways van het ondereinde van de metalen trap tegen Patsy, die boven stond. Pat sy mompelde iets ten antwoord. Zij kon nu begrijpen, waarom Prentice verliefd op haar geworden was. Die enorme grote donkere ogen, die prachtige zacht ge tinte huid en dat werkelijk gitzwarte haar moesten wel indruk maken. En om alles nog meer compleet te ma ken was daar ook nog dat lange slanke figuurtje, de ro de mond en de fijn getekende neus. „Ik zei: goede reis", riep Monica naar boven en Pat sy zei: „Dank u". Inmiddels merkte zij op dat het meisje niet rechts omkeert had gemaakt om naar haar afdeling terug te keren, maar haastig naar de linkervleugel was ge gaan. En terwijl de eerste passagier zei, dat hij O'Rourke heette en Patsy zei, dat plaats 21 op drie na de laatste aan stuurboord was, scheen Monica in een aangenaam gesprek met Prentice te zijn. „Goedenavond, meneer. Ja, inderdaad aan de rechterkant. Zal ik uw jas even aannemen?" ging Pat sy voort. „Goedenavond, mevrouw. Een prachtige avond, is het niet?" Intussen dacht ze er over of die twee nog altijd in gesprek zouden zijn en zo ja, waar over. De laatste passagier kwam de trap op, of liever de laatste op één na. Want mevrouw Bransfield (die moest het zijn, want zij was de enige, die nog niet op de lijst was afgestreept) werd langzaam gevolgd door een kind: Timothy John. Patsy had een beetje ongelovig oudere stewardessen horen zeggen, dat zij altijd meteen konden zeggen, wie van de passagiers zouden blijken lastig te zijn. Maar nu., en dit was zeker een teken van toenemende ervaring scheen zij zich bewust te worden van dat zelfde instinct. Niet, dat er een psycholoog voor nodig zou zijn ge weest om haar dat te zeggen, want het was maar al te duidelijk: Timothy John voelde er niets voor aan boord te gaan. „Goedenavond, mevrouw Bransfield," zei Patsy. En toen Timothy John trachtte zijn moeder op de laat ste trede tegen te houden, zei zij met de besliste wijs heid van een oudere zuster tegen haar allerlaatste passagier: „Ik heb wat snoep, of liever héél wat snoep daar binnen." Een half uur later hadden ze nog moeite met Timo thy John. Patsy was naar de cockpit gegaan, om rap port uit te brengen en had tijdschriften, sigaretten en snoepgoed uitgedeeld. Zij had een dienblad met thee en broodjes met ham naar de cockpit gebracht en was daarvoor door de gezagvoerder met een korte hoofdknik beloond. Maar iedere keer, dat zij het gang pad afliep, zag zij het kleine, strakke en blijkbaar zeer verschrikte kind, stijf rechtop naast zijn moeder zitten: De Jongen-Die-Niet-Van-Vliegen-Hield. Eerst hadden de gekleurde zuurtjes en pakjes kauwgom wel geholpen. Patsy had toen bovendien een klein bordpapieren reclame-model van een vlieg tuig gevonden, dat hij nog in de hand hield. Maai toen de lichten van Londen onder de stuurboordvleu gel verdwenen en de vier, een gelig licht uitstralende motoren hun gestadig gebrul bleven doen horen, be gon Timothy Bransfield te jengelen. „Misschien zal hij wel in slaap vallen," zei Patsy, terwijl zij op de plaats voor hen ging zitten en opge wekt glimlachte, om te tonen, dat het gehuil van een verschrikt kind niemand stoorde. „Laat ik hem een verhaaltje voorlezen, terwijl u een kop koffie neemt" Zij liep snel naar het keukentje, schonk een kop koffie in, keek vlug even een stapeltje kinderboeken door om iets te vinden, dat voor een kind van vijf jaar geschikt was en liep op haar gemak een paar passen geschikt was en liep op haar gemak de paar passen fields zaten. „Koffie, mevrouw Bransfield?" zei zij, haar een blaadje overhandigend. „Er zijn ook biscuits, als u daar iets voor voelt." (Wordt vervolgd) Hij wilde parachutespringen. De Haagse politierechter heeft een bank employé uit Amsterdam wegens valsheid in geschrifte veroordeeld tot een maand gevangenisstraf voorwaardelijk en vijftig gulden boete. De man had getracht van de autoriteiten een vergunning te krijgen om met een parachute te springen. Daartoe vulde hij op formulieren valselijk in dat hij in Londen officier was geweest, in En geland een parachutistenopleiding had gehad en in 1944 bij Arnhem als para trooper was ingezet. Bij onderzoek bleken dit leugens te zijn. Naar Djakarta. De directie van de stoomvaartmaatschappij „Nederland" deelt mede dat ook de september-afvaart van het m.s. „Oranje" het oude vaarschema tot en met Djakarta zal volgen. Het vertrek van Amsterdam is bepaald op 9 septem ber. De terugreis van het m.s. „Oranje" zal op 4 October in Djakarta beginnen. Afscheid. Bij zijn afscheid als lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant is jhr. mr. Th. M. Smits van Oyen door de Koningin benoemd tot commandeur in de orde van Oranje Nassau. Jhr. Smits van Oyen was gedurende 35 jaren lid van de Provinciale Staten, gedurende 27 jaren lid van Gedeputeerde Staten. Hij was in 1945 en 1946 waarnemend Commissaris der Koningin en gedurende tien jaar burge meester van Nuenen. Hij is Kamerheer in buitengewone dienst van de Koningin, voorzitter van de K.N.A.C. en curator van de universiteit te Utrecht en van de Land bouwhogeschool te Wageningen. MAANDAG 23 JUNI TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „De Ark": Expositie van zeld zame krijtlitho's uit het bezit van Koning Leopold I, 1023 uur. FILMS Cinema Palace: „Schrik der vrouwen", 18 j., 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Spionnen", 18 j., 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Maigret zet een val", 18 j., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „De dief van Bagdad", 14 j., 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Mata Hari", 14 j., 20.15 uur. Rem brandt Theater: „Vergiss mich nicht", a.l., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „The Ame ricano", 18 j., 19 en 21.15 uur. Studio Thea ter: „De naakte waarheid", a.l., 19 en 21.15 uur. DIVERSEN Helikopterveld: IJsballet Maxi en Ernst Baier, 20 uur. DINSDAG 24 JUNI Openluchttheater: De Oxford Playhouse Company met „Een midzomernachtdroom", 20 uur. TENTOONSTELLINGEN Gebouw „De Waag": Expositie van wer ken van Bram Pihl, 10—17 uur. Huis Van Looy: Tentoonstelling "an een collectie van moderne kunstwerken, 10—12.30 en 13.30 17 uur. Kunstzaal „Ten bruggen Cate": Expositie van werken van Henk van Es, 1117 uur. 't Goede Uur": Tentoonstelling van werken van Kees Verwey, 1019 uur. Kunstzaal „De Ark": Expositie van zeld zame krijtlitho's uit bezit van koning Leo pold I, 1023 uur. Galerie Espace: Een zomertentoonstelling met werken van Ap pel, Lucebert, Sanders en anderen, 1117 u. FILMS Cinema Palace: „Schrik der vrouwen", 18 j., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals theater: „Spionnen", 18 j., 14.30 en 20 uur. Lido Theater: „Maigret zet een val", 18 j., 14, 16.15. 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: ,De dief van Bagdad". 14 j., 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Mata Hari", 14 j., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Vergiss mich nicht", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „The Americano",, 18 j., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De naakte waarheid", a.l., 14.15, 19 en 21.15 u. DIVERSEN Helikopterveld: IJsballet Maxi en Ernst Baier, 20 uur. en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden? Stuurt u ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam, uw vaste adre6, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt, wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen 7 DE ADMINISTRATIE

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 6