Piet van Est winnaar in de Ronde van Nederland 1958 Jo de Haan op het circuit Zand voort wieler-wegkampioen bij amateurs 1 DRIEVOUDIGE MAGNEET-ZEGE! Tossen geen sinecure in Zweden MAGNEET, H. J. v. d. MEER Magneetrijwielen Ploeg van Pellenaars won in ploegenklassement De Ronde in cijfers Riethoven de beste bij de nieuwelingen MAANDAG 23 JUNI 1958 9 VREDESTEIN MAGNEETMODELLEN 1958 bij: JAN VAN DER MEER, Gen. Cronjéstraat no. 1 Voor MAGNEETRIJWIELEN - IMlipSIt ,*H Sparta en Volendam in finale KNVB-beker Russische voetbalcrack Streltsov moet terecht staan tegen de Belgen Renova in de halve finale OHC-beker Kees Pellenaars stond zondagmiddag aan de finish in het Olympisch stadion in de stromende regen tranen met tuiten te storten. Het was blijkbaar te veel voor de ploegleider van de blauwe Nederlandse equipe. Een drievoudig succes: Jo de Roo winnaar van de laatste etappe, Piet van Est winnaar van de gehele ronde en de blauwe equipe op de eerste plaats in het algemeen ploegenklassement. Pellenaars had na al de aantijgingen en moeilijkheden van de laatste maanden bewezen welk een voortreffelijk ploegleider hij is en vandaar die tranenDirecteur Otto van Erp echter kon tevreden lachen. De 23-jarige Piet van Est had een einde gemaakt aan de Belgische overheersing, die twee jaar lang in de persoon van Rik van Looy de Ronde van Nederland al voor het einde tot een eenzijdige affaire had bestempeld. Met de jonge Piet van Est komt de naam Van Est nu driemaal voor op de erelijst van rondewinnaars. In 1952 en 1954 schreef Wim van Est, toen nog in zijn glorietijd, zijn naam in het boek van de ronde. Maar is de ster van de nu 35-jarige Wim aan het tanen? In 1955 werd hij tweede achter Piet Haan, een jaar later derde achter Rik van Looy en nu? „Den Wimme" heeft zich in deze ronde vrijwel niet laten zien. Een 25ste plaats in het eindklassement met een achterstand van bijna 25 minuten op zijn jongere broer, is er het resultaat van. Heeft Wim van Est zich gespaard voor de Tour de France, die donderdag in Brussel begint? De tijd zal het leren. Dat was dan blijkbaar niet nodig voor Piet van Est, die deze ronde werkelijk uitstekend gereden heeft. Advertentie 000000000000000000000000000000000000000000000000000000000 PIET VAN EST JO DE ROO PIET VAN EST WINT DE RONDE VAN NEDERLAND OP MAGNEET JO DE ROO WINT DE ZWARE LAATSTE ETAPPE OP MAGNEET DE MAGNEET-PLOEG WINT HET ALGEMEEN PLOEGENKLASSEMENT Snel en sterk, voor sport en werk ÖOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOr^OOOO De volledige serie op de hoek, telef. 55429 DE SPORTSPECIAIIST W. M E T Z ZOETESTRAAT 2 BI3 DE KROCHT SCHAGCHELSTRAAT 7 HAARLEM TELEF. 12430 De 21-jarige Jo de Haan uit Klaaswaal, een plaatsje op het Zuidhollandse eiland Beijerland, heeft op fraaie wijze beslag gelegd op het nationale wegkampioenschap der amateurs 1958, dat zondag op het circuit van Zandvoort werd gehouden. Een kampioenschap, dat in een hoog tempo werd betwist. Alle ontsnappingspogingen waren door dit strak aangehouden tempo mislukt. Een compact peloton van zo'n zeventig man begon aan de laatste ronde en daarin sloeg Jo de Haan zijn slag. Met een scherpe demarrage ontdeed hq zich by het dennenbos, toen er nog slechts drie kilometer te fietsen was, van zijn concurrenten en liet zich ondanks felle tegen aanvallen van de Brabanders Van Steen en Hofmans en de Hagenaar Scholten die bij voorbaat wisten in de massale eindsprint kansloos te zijn niet meer achter halen. Als een verdiend winnaar en kampioen snelde De Haan die drie weken geleden als chauffeur bij de A.A.T. in de Haarlemse Ripperdakazerne was afgezwaaid na deze geslaagde charge als eerste over de eindstreep. '•V-.'-/ s" Naast Piet van Est behoren Peter Post, Leo van den Brand en Jaap Kersen on middellijk genoemd te worden. Zij eindig den op de drie ereplaatsen na Piet van Est, maar nog voor de Belgische vedette Rik van Looy. De opmars van de Neder landse jongeren is dus in de breedte ge komen en niet van een enkeling. Van Rik van Looy had men overigens meer verwacht. Niet misschien dat hij op nieuw de ronde zou gaan winnen, maar wel, dat hij toch een belangrijker rol zou spelen. Die lekke band in de eerste halve etappe van vrijdag naar Heerlen heeft roet in zijn eten gegooid. Toen bovendien Willie Schroeders en Leon van Daele voor zijn ploeg verloren gingen, legde Van Looy zich bij de feiten neer. Zijn enige verlan gen was nog voor zijn rivaal Rik van Steenbergen te eindigen en daarin slaag de hij volkomen. De rol van de buitenlanders is over het algemeen veel geringer geweest dan in vorige jaren. Onder de eerste twintig van het algemeen klassement treft men slechts vijf buitenlanders aan: naast de twee Rik ken nog de Belgische wegkampioen An- dré Vlayen als zeventiende, Jef Schils als negentiende en de Duitser Klaus Bug- dahl als twintigste. Deze gang van zaken heeft ook niet na gelaten uitwerking te hebben op het alge meen ploegenklassement. Vooraan dus de blauwe ploeg van Kees Pellenaars, daar achter op de tweede plaats de jonge zwar te ploeg met de onverwoestbare Schulte aan het hoofd en vervolgens de groene equipe, die, een dag voor de start samen gesteld, wel voor een zeer grote verras sing zorgde. Vervolgens de twee Belgische ploegen nog voor de gele formatie met de tourcracks Wim van Est en Gerrit Voor ting, waarvan de laatste door een etappe zege in Zwolle het meest de aandacht vroeg. Piet Damen tenslotte, de zesde Ne derlandse Tour-renner in deze ronde, ein digde op de veertigste plaats. Maar daar bij mag men niet vergeten, dat hij pas de zware wegwedstrijd Warschau-Berlijn- Praag in de benen had. Regenbuien Haast tropische regenbuien teisterden de karavaan in de voorlaatste 244 km. lan ge etappe van Heerlen naar Roosendaal. Kort na de start scheen het zonnetje nog en met dat grote aantal kilometers voor de boeg en de vier voorgaande inspan nende dagen in de benen was het niet te verwachten dat de renners zich boven matig zouden gaan inspannen. In gesloten gelederen ook, kwamen zij na 15 km. op de top van de Cauberg met de oranjetruidra ger Piet van Est voorop. Na veertig kilometer besloten Adrie Voor- ting en Jos Hinsen wat leven in de brou werij te brengen. Het was juist gaan rege nen. Toen dit tweetal weg sprong had geen der anderen er lust in ze achterna te gaan. De voorsprong groeide gestadig. In Roos teren (53 km.) was het veertig seconden. Nederweert, dat de karavaan in de stro mende regen opwachtte, met borden waarop leuzen stonden als „Kersten naar de Tour de France", zag Voorting en Hin sen met hun grootste winst doorkomen: bijna zes minuten. Toen kreeg Adrie Voorting twee lang zaam leeglopende banden. Ploegleider Klaas Buchly, die weinig in de vlucht zag en achter het slenterende peloton was ge bleven, werd naar voren gehaald en „stak" twee nieuwe wielen. Dit, en het groeiende aantal kilometers, drukte echter het tem po van de twee koplopers. En toen even voor Eindhoven Arend van 't Hof en Ton- ny Bergmans de achtervolging inzetten, was het einde van de overmoedige vlucht nabij. „Opgeslokt" In Breda, na 216 km, werden Voorting en Hinsen door het grote peloton opge slokt. Bij het verlaten van deze stad ver oorzaakte een valpartij een nieuwe schei ding. Piet van Est en Peter Post waren in de oprit naar de grote rijksweg geval len en raakten in de tweede groep. Voor aan probeerde Gerrit Schulte in de buurt van 't huis van Kees Pellenaars een solo ontsnapping, nam 200 meter, maar werd door Jef Schils teruggehaald. Inmiddels was Piet van Est aan de sprong naar de voorhoede begonnen. Toen Schulte dit be merkte en ook zag dat Peter Post op 150 Piet van Est, winnaar in de Ronde van Nederland, tijdens de ereronde. Links Kees Pellenaars. meter achter de leiders „zwom" liet hij zich terugvallen. Tevergeefs, Piet van Est slaagde erin de leiders te bereiken. Peter Post niet. En dat kostte hem in de reste rende 15 km. een verlies van 1 min. 03 sec. op de oranjetruidrager. Vlak voor Roosendaal legde Schils de basis voor zijn zege. Samen met de Duit ser Bugdahl sprong de Belg weg en hij had weinig moeite om als eerste over de eindstreep te gaan. Van het tweetal, dat aan 200 km. van deze etappe enige kleur had gegeven, eindigde Adrie Voorting op 33 seconden achter Schils in efen groep met onder meer Rik van Looy, Rik van Steenbergen en Wim van Est. De arme Jos Hinsen was de teleurstellingen ech ter niet te boven gekomen. Hij kwam pas zeven en een halve minuut na Schils ont moedigd binnen. Van Est bleef „bij" Zaterdag legde Piet van Est dus de ba sis voor zijn eindzege. Toen vergrootte hij door een geslaagde solorit in de laatste vijftien kilometers zijn voorsprong op Pe ter Post, die evenals Piet van Est bij een valpartij betrokken was geweest, van 5 sec. tot 1 min. 8 sec. De Brabander behoefde er zondag dus nog slechts voor te zorgen dat hij in de onmiddellijke nabijheid van Post in het stadion aankwam. En zo geschiedde. De vlucht van Schalk Verhoef, Arie van Wet ten en Leo van der Pluym na 35 km. vlak voor de eerste premiespurt op de Moer- dijkbrug, was van geen enkele betekenis. Van der Pluym volgde stipt de consignes op: „geen meter kop doen". Hij behoefde alleen maar bij te blijven om de eerste plaats in het ploegenklassement veilig te stellen. Het drietal, of liever gezegd het twee tal, want Van der Pluym deed eigenlijk niet mee, bereikte een grootste winst van 2 min., maar moest in de buurt van Meern (112 km.) de vlag strijken. Een jacht van Steenvoorden, Impanis, Adrie Voorting, Joop van der Putten en Daan de Groot had hun einde ingeluid. Meer sensatie verwekte de lekke band, die Piet van Est in de straten van Rotter dam kreeg. Gijs Pauw stond zijn fiets aan de kopman af en door Michel Stolker werd Piet van Est weer bijgebracht. De „zwar ten" hadden van zijn tijdelijke afwezig heid geen gebruik kunnen maken om Pe ter Post naar voren te schuiven. Even voorbij Loenen (131 km.) begon de ontknoping van deze slotetappe. Jo de Roo, Wim van Est voor het eerst voor aan Schils, Meuleman, Van Wetten, Kersten en Geldermans ontvluchten de eentonigheid van de grote groep. Wim van Est trof het niet, want hij werd door een De ploeg van Pellenaars tijdens de ereronde in het Olympisch stadion in Amsterdam waar op dat moment een soort wolkbreuk aande was. In het midden Piet van Est tussen (links) Leo van der Pluim en (rechts) etappe- winnaar Jo de Roo. Geheel links de lachende Pellenaars. De Ronde van Nederland is door Piet van Est (Nederland blauw) gewonnen. De uitslag van de laatste etappe was: 1. De Roo (Ned. blauw) 3.57.36; 2. Gelder mans (Ned. zwart) z.t.; 3. Schulte (Ned. zwart) z.t.; 4. Schils (Belg. 2) 3.57.38; 5. Impanis (Belg. 1) z.t.; 6. Kersten (Ned. blauw) z.t.; 7. Bugdahl (Duitsl.) z.t.; 8. Meulemans (Belg. 1) z.t.; 9. Van Wetten (Ned. geel) 3.57.46; 10. Mahn (Ned. groen) 3.59.03; 11. Hijzelendoorn (Ned. geel) z.t.; 12. Kerckhove (Belg. 2) z.t.; 13. Post (Ned. zwart) z.t.; 14. Piet van Est (Ned. blauw) z.t.; 15. Ziegler (Duitsl.) 3.59.03; 16. Van 't Hof (Ned. groen) z.t.; 17. Adrie Voorting (Ned. groen) z.t.; 18. De Valk (Belg. 1) z.t.; 19. Wim van Est (Ned. geel) z.t.; 20. Stolker (Ned. blauw) z.t. Het algemeen eindklasement ziet er als volgt uit: 1. Piet van Est (Ned. blauw) 29.40.43; 2. Post (Ned. zwart) 29.41.51; 3. Van den Brand (Ned. groen) 29.44.12; 4. Kersten (Ned. blauw) 29.48.10; 5. Van Looy (Belg. 2) 29.48.13; 6. Ver hoef (Ned. zwart) 29.50.46; 7. Van Steenbergen (België 1) 29.52.43; 8. Schulte (Ned. zwart) 29.52.58; 9. Adrie Voorting (Nederland groen) 29.54.58; 10. Stolker (Ned. blauw) 29.55.12; 11. De Roo (Ned. blauw) 29.55.58; 12. Coone (Did.) 29.56.30; 13. Van den Broek (Nederland groen) 29.57.03; 14. Roks (Ned. groen) 29.57.37; 15. Van der Pluym (Ned. blauw) 29.58.52; 16. Gel dermans (Nederl. zwart) 30.01.27; 17. Vlayen (Belg. 1) 30.01.53; 18. Hinsen (Nederland geel) 30.02.03; 19. Schils (Belg. 2) 30.02.07; 20. Bug dahl (Duitsl.) 30.03.17; 21. Impanis (België 1) 30.04.38; 22. Van Wetten (Ned. geel) 30.04.48; 23. G. Voorting (Ned. geel) 30.05.14; 24. Meu lemans (België 1) 30.05.28; 25. Wim van Est (Ned. geel) 30.05.36; 26. Van Looveren (België 2) 30.06.15; 27. Van Breenen (Ned. geel) 30.06.45; 28. Blauw (Ned. groen) 30.06.59; 29. Van Don gen (Ned. geel) 30.06.59; 30. De Valk (Belg. 1) 30.07.04; 31. Van "t Hof (Ned. groen) 30.07.32; 32. Severeyns (Belg. 1) 30.08.07; 33. Van Vae- renbergh (Belg. 2) 30.08.18; 34. De Groot (Ned. blauw) 30.08.39; 35. Steenvoorden (Ned. zwart) 30.09.19; 36. Hijzelendoorn (Ned. geel) 30.09.36; 37. Kerkhove (Belg. 2) 30.13.14; 38. Schouben (Belg. 1) 30.13.41; 39. Van Putten (Ned. groen) 30.14.20; 40. Damen (Ned. zwart) 30.14.28: 41. Pos (Ned. zwart) 30.15.09; 42. Bergmans (Ned. zwart) 30.15.40; 43. Mahn (Ned. groen) 30.16.41; 44. Huissoon (Ned. blauw) 30.18.02; 45. Ziegler (Duitsl.) 30.19.32; 46. Schoemakers (Ned. geel) 30.22.57. De prestatieprijs in de laatste etappe werd toegekend aan S. Verhoef. Het algemeen ploegenklassement luidde: 1. Nederland blauw 89.05.45; 2. Nederland zwart 89.15.13; 3. Nederland groen 89.21.42; 4. België 2 89.41.32 5. België 1 89.54.00; 6. Nederland geel 90.01.29; 7. Duitsland 90.06.00. De uitslag van de vijfde en voorlaatste etappe, van Heerlen naar Roosendaal over 224 km., luidde: 1. Schils (Belg. 2 6.22.07 2. Bugdahl (Did.) z.t.; 3. v. Looveren (Belg. 2 6.22.16; 4. Kerck hove (Belg. 2) 6.22.22: 5. Piet van Est (Ned. blauw) z.t.; 6. Impanis (België 1) 6.22.26; 7. Van den Brand (Ned. groen) z.t.; 8. Stolker (Ned. blauw) 6.22.27; 9. Blauw (Ned. groen) 6.22.40; 10. Van Looy (Belg. 2) z.t.; 11. Van der Pluym (Ned. blauw) z.t.; 12. Van Steenbergen (Belg. 1) z.t.; 13. Roks (Ned. groen) z.t.; 14. Wim van Est (Ned. geel) z.t.; 15. Van Breenen (Ned. geel) z.t.; 16. Adrie Voorting (Nederl. groen) z.t.; 17. Hijzelendoorn (Ned. geel) z.t.; 18. De Valk (Belg. 1) 6.22.56; 19. Ziegler (Did.) 6.23.25; 20. Vlayen (Belg. 1) z.t. lekke band teruggeslagen. In Abcoude (141 km.) demarreerde Bugdahl, die de laat ste dagen meer en meer op de voorgrond is getreden, gevolgd door Gerrit Schulte en Raymond Impanis met een blanco ver lofpas van wereldkampioen Rik van Steenbergen in zijn zak. Het drietal kwam in de buurt van het Kalfje bij de koplopers van wie Jo de Roo op de doorweekte sintelbaan in het sta dion de wielerbaan was te gevaarlijk geworden door de regen de spurt won voor Geldermans en Schulte. In het pelo ton eindigde de verslagen Peter Post met de juichende Piet van Est aan zijn wiel op de dertiende plaats. De voetbalwedstrijd voor de halve finale van de KNVB-beker tussen Feijenoord en Sparta, zaterdag in het Feijenoord-stadion in Rotterdam gespeeld, is door Sparta met 31 gewonnen. De finale zal dus op donderdag 26 juni gaan tussen Sparta en Volendam, dat even eens met 31 MVV versloeg. Het vroegere idool van het Russische voetbalpubliek, de 21-jarige Eduard Streltsov, die destijds uit het nationale Russische elftal werd gebannen wegens dronkenschap, zal binnenkort terecht moe ten staan. Wat hem precies ten laste wordt gelegd is niet bekend, maar het communistische jeugdblad „Komsomols- kaya Pravda", dat van het geval melding maakt, noemt hem een bandiet, een dronkaard en een liederlijk individu die zich aan een ernstig misdrijf heeft schul dig gemaakt. Het blad keert zich tegen degenen, die veel te lang de ogen gesloten hebben voor de uitspattingen van Streltsov en veroor deelt in scherpe bewoordingen de cultuur van sportsterren die een verderfelijk ef fect heeft op het moreel. De leiding van de fabriek, waar Streltsov werkte, en ver scheidene officials uit de voetbalsport heb ben hem herhaaldelijk gedekt wanneer hij met de wet in conflict was gekomen. Bo vendien heeft men hem het hoofd op hol gebracht met allerlei geschenken, zoals een woning die hem niet toekwam en een auto. Dat De Haan er zijn zinnen op had ge zet om in deze titelstrijd een goed figuur te slaan liet hij al spoedig blijken, want de eerste aanval waarvoor het 296 man sterke peloton in actie werd geroepen kwam van hem en de Rotterdammer Bra- venboer. Maar hun poging om de strijd een beslissende wending te geven werd verijdeld. Ook de Limburgse kampioen Hugens, die bekend staat om zijn solo vluchten en vorige week in Luxemburg al le drie etappes van de „Omloop der twaalf Kantons" op deze wijze won, kreeg geen kans. Zijn reputatie speelde hem parten. De posities aan de leiding bleven steeds wisselen. Maar wat Zilverberg uit Goirle, de IJmuidenaar Van Duin, de Amsterdam mer De Vries, de Haarlemmers Rutte en Mathot en enkele anderen, ook probeer den, zij werden steeds weer door het pelo ton ingelopen. Men ield het gelid angst vallig gesloten. Sterke kopgroep De aanvallen bleven voortduren en in de veertiende van de 42 te rijden ronden (59 km.) rukten zich liefst achttien man los, waaronder Hugens, Niesten, Groot, Van Duin, Van Egmond, Scholten, Mari- nus, Rentmeester en Van der Ruit. Met deze georganiseerde aanval scheen de beslissende slag gevallen te zijn. Maar een peloton van dertig man waarin Rut- te, Visser, Van Weeren, Spaans, De Hoog en Van Steen gaf zich nog niet gewon nen en begon aan een verwoede achtervol ging. Het peloton bezweek voor deze strijd en scheen aan de ondergang niet meer te kunnen ontkomen. Toen de dertig jagers na 83 kilometer evenwel aansluiting bij de leiders van wie Van Duin en Van der Meulen door lekke banden uit het voorste gelid waren verdwenen kregen was het met de strijd gedaan. Het pelo ton profiteerde dankbaar van deze ont spanning en kon tot veler verrassing het opgelopen verlies weer ongedaan maken. De strijd was weer volkomen open. Nieuwe aanvallen De rust was echter van korte duur, want nauwelijks was alles herenigd, of de Lim burger Knoops sprong weg. Ofschoon tien renners deze vlucht ondersteunden, was zij toch tot mislukken gedoemd omdat de fa vorieten Niesten en Rentmeester zich er bij bevonden. Tempoloper Hugens trok het peloton weer op de vluchtelingen en toen de Limburgse kampioen er alleen vandoor wilde gaan de overige renners juist van de aangereikte etenszakjes zaten te snoepen riep Niesten de Limburger tot de orde. De bijna veertigjarige Alkmaarder Jan Ottenbros gunde men evenmin een kans op een beslissende ontsnapping. Nochtans genoot de sympathieke veteraan, die in de straatrondes nog altijd een moeilijk te bedwingen tegenstander is, veel bijval van de hoofdtribune toen hij daar met een klei ne voorsprong passeerde. Vergeefs Ernstiger waren de pogingen van Steu- ten, Niesten, Visser, Van Egmond en Rentmeester, doch Hugens, Scholten, Van Steen, Van Weeren, Van Houwelingen etc., gaven deze gevaarlijke demarranten geen kans. En toch kwam er met nog tien ronden te rijden uit deze schermutselin gen een kopgroepje Teunisse, Van Hou welingen, Hermes, Niesten en Le Grand voort. Voor Le Grand werden de inspan ningen in dit kopgroepje om de winst zo hoog mogelijk op te voeren teveel en ook Van Houwelingen en Hermes konden het niet lang bolwerken. De actieve Niesten en Teunisse hielden dapper stand en ga ven alles wat zij aan zuivere snelheid kon den opbrengen om hun 200 meter winst te kunnen behouden. Het werd ook voor hun een vergeefse strijd, want voor de ontke tende jachten in het peloton moesten zij tenslotte toch het hoofd buigen. Na de mis lukte uitval van Coen Niesten en zijn mak ker Teunisse reed een andere Beverwij- ker zich in de belangstelling: Jan Groot. Bijna een volle ronde wist hij zijn kleine voorsprong te verdedigen, toen moest ook hij eraan geloven. Niemand kreeg een kans om alleen of met een paar gezellen te ontsnappen en toen er dan ook een compact peloton van zeventig renners aan de slotronde begon, rekende men aan de finish waar de kamprechters onder hoogspanning werk ten al op een massale eindsprint. De Haan zorgde echter voor een aangename verrassing en ontliep deze massaal ver wachte sprint met succes. Al zijn reserves had De Haan daarvoor aan moeten spre ken en volkomen leeggereden moest men hem van de fiets tillen. En nadat dr. P. van Dijk, de KNWU-voorzitter hem de rood-wit-blauwe kampioenstrui over de Het Nederlands twaalftal heeft zater dagavond in het Heyselstadion in Brussel met moeite een gelijk spel (44) behaald tegen België. De Nederlandse jeugdploeg behaalde zondag in Dordrecht een 61 zege op de Belgische jeugd. De wedstrijd in Brussel is op een teleur stelling uitgelopen. Want door een zeer partijdige arbitrage werd Nederland de dupe van de leiding van arbiter Commer- man. Reeds na tien minuten waren de poppen aan het dansen, toen een zeer fraai doelpunt van Jan de Kip geannuleerd werd. Even later opende Ramaekers voor België de score, doch Jan de Kip scoorde vrij snel de gelijkmaker. Nog in dezelfde minuut werd het door. Waegemakers twee —één, doch Bos bracht één minuut later de balans in evenwicht (22). België bleef zeer destructief spelen. Toch was het doel punt van mevrouw Coppensv. Hove, één minuut voor de rust gescoord, van zeer goede kwaliteit, waardoor de Belgen bij de rust een 32 voorsprong hadden. Doch na de rust scoorde Zwaanswijk reeds in de eerste seconde de gelijkmaker. In de daarop volgende beginopstelling werd Munnikes veel te zwaar verdedigd door Vandervelde: hier hadden strafwor- pen gegeven moeten .worden, doch deze bleven uit. Zodoende kon België door een zwaar gedekt doelpunt van Ramaekers nog een 43 voorsprong nemen. Pas kort voor het einde scoorde Munnikes de gelijk maker uit een strafworp. Jeugdwedstrijd Gelukkig was de jeugdwedstrijd van uitstekend gehalte. Hier was de Belgische arbiter voor zijn taak berekend. Bij rust leidde Nederland met 3—0 door doelpunten van mejuffrouw N. Wagemaker (2 x) en E. Snijder. Na de rust scoorde België door mejuffrouw Casselo een tegenpunt (31). Nederland bleef daarna veel schotvaardi- ger en won enigszins geflatteerd met 61, omdat na de rust Van Krieken, Van de Werf en mejuffrouw Weemink nog scoorden. Renova versloeg zondagavond Spaarn- dam met viertwee voor de kwart-finale om de OHC-beker. Renova komt nu zon dagavond aanstaande in de halve eind strijd uit tegen DSS. Deze wedstrijd wordt op het Schoten-terrein gespeeld. Jo de Haan uit Klaaswaal schouders had getrokken en hem de lau werkrans had omhangen, stond de nieu we kampioen nog beduusd en bedremmeld over deze triomf naar de fotografen te kijken. Oud-wereldkampioen Piet van Heusden kon hem tenslotte tot een spaar zaam glimlachje bewegen. De uitslag luidde: 1. en kampioen J. de Haan, Klaaswaal, de 176 kilometer in 4 uur 10 min. en 50 sec.; 2. H. Marinus, Am sterdam; 3. L. Vink, Amsterdam; 4. R. v. d. Ruit, Amsterdam; 5. H. Schol ten, Den Haag; 6. G. Moonen, Heer; 7. K. Bom, Kwintsheul; 8. F. Ramakers, Echt; 9. C. Visser, Santpoort; 10. F. Schild, Amster dam. Riethoven beste nieuweling De nationale nieuwelingenwedstrijd, die aan dit kampioenschap vooraf ging en waaraan door 300 renners werd deelgeno men, is na een massale eindsprint gewon nen door de 16-jarige Reinier Riethoven uit Leiden. In deze wedstrijd hebben zich verschei dene valpartijen voorgedaan, waarvan on der meer de Beverwijker Dullemans, Van Saasse uit Nieuw Vennep, de Amsterdam mer Van Smirren en Bak uit Assendelft de dupe werden. Zij allen kwamen er nog betrekkelijk goed af. Ernstiger was het gesteld met de Amsterdammer Rijkers. Hij moest met een hersenschudding en een hoofdwond naar het Grote Gasthuis in Haarlem vervoerd worden. De uitslag luidde: 1. R. Riethoven, Lei den, de 59 kilometer in 1 uur 26 min. en 27 sec.; 2. J. Jansen, Nootdorp; 3. R. Re- decker, Amsterdam; 4. W. Janssen, Noord- wijkerhout; 5. A. v. d. Aar, Achtmaal; 6. A. Post, Amsterdam; 7. A. Mulder, Zwa nenburg; 8. G. M. v. d. Berg, Rosmalen; 9. ex aeqo: het peloton. DUITSLAND. Het verjongde Duitse handbalelftal heeft voor 10.000 toeschou wers het Deense herenteam met 19-10 ver slagen. Bij de rust hadden de Duitsers een 10-6 voorsprong. Het opwerpen van een geldstuk is voor de meeste voetbalscheidsrechters een simpele affaire. Niet zo bij de wereldkampioenschap pen in Zweden. De moei lijkheid is dat sommige ploegen hun eigen geld stukken willen gebruiken. Sommige scheidsrechters willen dat ook. En sommi gen gebruiken in het ge heel geen geldstuk. Het probleem wordt op diverse manieren opgelost. De keuze van de speelhelft is tot dusverre bepaald door alles variërend van Russi sche 50 kopek-stukken tot oude Mexicaanse goudstuk ken. De Belg Van Nuffel heeft een eigen methode. Hij heeft een zakje met stokjes in de Belgische kleuren en verzoekt de aanvoerders er één uit te vissen. „Ze zijn erg goed koop, maar ik geloof niet dat veel aanvoerders ze graag zien. Ze zijn meer op geld gesteld", aldus de Belgische scheidsrechter. Mexico was een van de ploegen die met eigen geld wilde werken. Voor de eer ste wedstrijd van Mexico, op 8 juni, liepen de Mexi caanse ploegleiders naar de Russische scheidsrechter Latychev, die gewoonlijk met een muntstuk van 50 kopek werkt. Latychev voelde er weinig voor het oude Mexicaanse geldstuk te gebruiken, dat de Mexi canen speciaal voor dat doel hadden meegebracht. Toen de gehele Mexicaanse ploeg met smeekbeden kwam, liet de Rus zich ver murwen. De Mexicanen hebben bij alle drie hun wedstrijden de scheidsrech ter „omgekocht". Geluk heeft het goudstuk de Mexicanen echter geen en kele maal gebracht. De Schotse scheidsrechter John Mowat toont zich een goede zoon van zijn land. Hij gebruikt zijn eigen geld stuk niet hij leent er een. „Als Schot riskeer ik mijn eigen geld niet. Je weet nooit of het niet zoek kan raken. Ik leen een Zweedse kroon voor de toss". De Noor Georg Dragvoll heeft in zijn scheidsrech- tersloopbaan steeds een 5 örestuk gebruikt. Hij zou dat ook graag hier doen, maar het is de vraag of hij aan bod komt. Er zijn hier meer scheidsrechters dan elftal len. Eenmaal ging een echte Amerikaanse zilveren dol lar de lucht in zij het in aan oefenwedstrijd. De dol lar is uit Amerika meege bracht door de Zweeds- Amerikaanse arbiter Nels Anderson, die uit Minnea polis is overgekomen spe ciaal om te trachten opge nomen te worden onder de scheidsrechters der wereld kampioenschappen. Men had hem niet nodig, maar als troostprijs mocht hij een oefenwedstrijd fluiten.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 7