Nieuwe hangar op Castricumse zweefvliegterrein IJmuider Courant Woningstichting Velsen had vorig jaar 161 objecten meer te beheren Aanmeldingsformulier MAANDAG 23 JUNI 1958 5 Zaankanters openden met trots hun nieuwe aanwinst Op 5 juli vuurwerk in Santpoorts „Velserend" „Kennemerland" beraadt zich op de toekomst Suomi-leden liepen in Leiden Velsens brandweer in actie op de IJM. 44 Duizend ballonnen gingen de lucht in Nü extra lekker roken van de pittigste Zware Shag, altijd soepel en vers tot de laatste draad! in handige plastic tabakszak! Driehonderd nlaatwellers op zomertrip DEM-jeugd legde beslag op de NHC-beker Brand in bunker aan de IJmuidense Havenkade Het tamboerkorps Arion met eerste prijs uit Schoorl terug Voor IJmond-dames ging de promotiezon onder Mostertman versloeg Walda verrassend Gezellig „familiefeest" van Sportbonders Zandspieringvisserij heeft geen gunstig perspectief Ondanks de naargeestige regen was het zaterdag voor de EZZC (Eerste Zaanse Zweefvliegclub) een blijde dag. Toen kon zij namelijk, na twee en een half jaar van voorbereidende besprekingen en arbeid, overgaan tot het in gebruiknemen van een hangar, gebouwd op haar vliegterrein „de Brabantschc Landbouw" in het duinterrein van het P.W.N. Deze officiële ingebruik neming geschiedde door de voorzitter van de vereniging de heer P. Booy, die zeide dankbaar te zijn zovele genodigden op de ze voor de EZZC zo heuglijke dag te mo gen begroeten. Onder anderen waren aanwezig ir. J. J. Jelles van het P.W.N., de burgemees ters H. Nielen en J. C. A. Provily van Heemskerk en Krommenie, het hoofd van de afdeling terreinen van het P.W.N. te Bakkum de heer P. L. Duinker en de bei de wethouders van Krommenie de heren J. Blanken en P. Heilig, benevens vele andere belangstellenden. De heer Booy schetste hen, na een hartelijk welkom, de vele moeilijkheden waarmede de club in haar bestaan te kampen heeft gehad. Na aanvankelijk op negen verschillen de terreinen te hebben gevlogen kreeg men in 1950 de beschikking over een eigen veld „de Brabantsche Landbouw", waar nu een der grootste overgebleven wens dromen, een eigen onderdak voor het ma teriaal in vervulling is gegaan. Het bleek echter niet eenvoudig te zijn om een voor dit doel geschikte plek te vinden en dat tenslotte het P.W.N. bereid was, zij het onder nogal streng aandoende bepalingen, de EZZC in het duinterrein toe te laten en zo de vereniging in staat te stellen deze hobby als vrijetijdsbesteding te handha ven had de clubleden met diep respect en grote dank vervuld. Dat men anderzijds blij was de materialen uit de boerderij bij „de Kruisberg" kunnen verwijderen was voor het P.W.N. plezierig omdat de- Het vuurwerk, dat jaarlijks in Velserend tot de onderdelen van het zomerprogram- ma behoort, zal op zaterdagavond 5 juli worden afgestoken. Dit jaar zal er geen modeshow zijn. Het ligt in de bedoeling een non-stopprogram- ma te brengen met aan de ene zijde van het bad een openlucht-filmvoorstelling en aan de andere zijde een ponpenkast en het optreden van enige clowns voor de jonge ren. Op het terras wordt een openluchtbal gehouden. Het vuurwerk begint omstreeks tien uur. De directie van het bad heeft ook dit jaar enige vernieuwingen in het complex aangebracht. De speeltuin kreeg frisse kleuren en binnenkort hoopt men de eer ste filmvoorstellingen voor de jeugd te ge ven in de kinderbioscoop van „Velserend" die onafgebroken gedurende de juli- en augustusmaand korte programma's van jeugdfilms zal brengen. Wanneer de zo mer van dit jaar goede weersomstandig heden brengt, overweegt de directie van „Velserend" om in het eind van juli een tweede vuurwerk in de avonduren te brengen. Voorts zijn er plannen voor een Japans vuurwerk, dat overdag kan worden gebracht. Op andere dagen in dit seizoen hunnen de bezoekers verder weer rekenen op de bekende schatgraafwedstrijd, de zandbouwwedstrijd, het verkleed boeg sprietlopen en de bomenkerfwedstrijd. Enige sorg over voortbestaan aquariumvereniging „Beantwoordt onze vereniging nog aan laar doel?" vormde de aanleiding van #en gesprek dat enkele leden van aqua- fiumvereniging „Kennemerland" een de zer dagen met elkaar mochten hebben. Uiteraard werden er pessimistische gelui den gehoord op deze vergadering: het le zing- en vergaderingbezoek loopt sterk te rug en vooral in het laatste jaar werd een scherpe daling in de activiteiten onder de leden geconstateerd. Men was echter van mening dat dit niet louter en alleen een probleem is dat in „Kennemerland" ge steld wordt doch dat diverse soortgelijke verenigingen er mee te kampen hebben. Het blijkt dat men ondanks het feit dat de daadwerkelijke belangstelling vrijwel ni hil is toch lid van de vereniging blijft. „De ze leden zijn van harte welkom" zei de voorzitter, „doch waarmee kunnen we hun vergaderingbezoek stimuleren?" Van enkele leden, die op de man af werden ge vraagd kwamen suggesties om de leden te animeren binnen en men besprak ge zamenlijk de voor- en nadelen van de voorstellen, waarvan enkele voor nadere bestudering in aanmerking kwamen. Het zij nog opgemerkt dat de televisie uitzendingen en haar invloed op het ver enigingsleven herhaaldelijk ter sprake kwam doch dat men niet kon komen tot afdoende bewijzen van een invloed ten „kwade". Het is in ieder geval zaak dit onderwerp eens nader te beschouwen. ze daarin thans weer haar materialen kan opbergen. De situatie is nu zelfs omge keerd: er is voorlopig ruimte genoeg in de hangar en in geval van nood kan het P.W.N. thans op haar beurt materialen in de hangar opslaan. De totstandkoming van de hangar rele verend, deelde hij mede, dat de bouw tot stand is kunnen komen door de medewer king van de KNVVL die, in het kader van het 10 jarenplan voor verbetering van vliegvelden en onderkomens voor de toe stellen, een bedrag garandeerde om deze wensdroom van de Zaanse vliegers te re aliseren. Het P.W.N. was daarnaast present met het aangeven van de plaats, de vorm en het afgraven van het zand, terwijl tevens voor de voortvarende medewerking van de gemeente Castricum alle dank verschul digd bleek. Honderden kostbare uren zijn met het monteren en demonteren van de toestellen in het verleden verloren gegaan, aldus de heer Booy. Het gebouw moge dan voor de buitenstaander een schuur zijn: voor ons betekent het een enorme voor uitgang en een grootse uitbreiding van de mogelijkheden voor de zweefvliegerij. Ir. J. J. Jelles van het P.W.N. richtte zijn felicitaties tot de vereniging evenals burgemeester H. Nielen van Heemskerk, die opmerkte dat ondanks het feit dat hij op Castricumse grond stond, hij zich thuis voelde tussen de Zaankanters waarmee hij was opgegroeid. Namens verschillen de zweefvliegclubs, o.a. uit Den Helder, Amsterdam, 't Gooi en de Kennemer zweefvliegclub spraken velen hun geluk wensen uit waarna met het stukrijden van een rood lint, dat bij de uitgang was ge spannen, de hangar officieel geopend werd. Dit gebeurde met een jeep waarin o.m. ir. Jelles, burgemeester Provily van Krommenie, de algemeen secretaris van de KNVVL de heer J. Yperlaan en de voor zitter van de afd. Zweefvliegclubs van de KNVVL de heer G. H. van Ooyen hadden plaatsgenomen. Daarna werden nog een aantal starts gemaakt waarbij diverse be langstellenden in de gelegenheid waren om mede het luchtruim te gaan verken nen. Bij de zondag in Leiden gehouden regio nale atletiekwedstrijden, die wel onder zeer ongunstige weersomstandigheden plaatsvonden, hebben ook twee Suomi- leden met goede resultaten deelgenomen. De pas tot A-klasser gepromoveerde Cor Meester, die op de 3000 meter startte, behaalde in een fraaie race in 9 min. 10,2 sec. niet slechts de vijfde A-klasseplaats onder de cracks, doch verbeterde boven dien zijn persoonlijk record. Bij de jongens A liep Klaas Lieuwen op de 300 meter. In zijn serie werd hij op prachtige wijze eerste in rond 38 seconden. Deze prestatie werd nog fraaier in de eind strijd, die tijdens een zware regen- en on weersbui op het zwaar geworden par cours werd gelopen. Opnieuw bezette Lieu wen de eerste plaats in precies dezelfde tijd als van de serie, 38 seconden rond. Zaterdagmorgen omstreeks half twaalf sloegen rookwolken op uit de toegang tot het voorlogies van de IJmuidense kotter IJm. 44 „Corrie", die naast een in aan bouw zjjnde gemeerd lag aan de Trawler kade in de Vissershaven te IJmuiden. Tij dens laswerkzaamheden aan de huid van de kotter was de kurken isolatie en de be timmering van het logies in vlam geraakt. De bemanning van de kotter en het per soneel, dat de reparaties uitvoerde, heeft het vuur onmiddellijk met alle kracht be streden, maar toen de Velsense brandweer aan de Zuidzij verscheen was het toch nog nodig om met een straal op de nevelspuit de brandhaard te doven. Een deel van de betimmering en de isolatie van het logies moest door personeel van de brandweer worden weggebroken om de laatste vuur- resten ook te verwijderen. De schade aan de kotter, die eigendom is van de rederij N.V. v. d. Ree te IJmui den, loopt in enige honderden guldens. Tij dens het bluswerk geraakte de schipper van de kotter enigszins bedwelmd door de rookontwikkeling. In de buitenlucht kwam hij echter weer spoedig bij. Eén van de attracties in de badplaats Wijk aan Zee is het oplaten van een groot aantal ballonnen, natuurlijk voor de kin deren een waar feest. Reeds ver voor de vastgestelde tijd stroomden de peuters zaterdagavond toe en toen het tamboerkorps van „Arion" op straat verscheen, begon het feest pas goed. Na een rondgang door het dorp werd op een bepaald teken door rond duizend kin deren het touwtje los gelaten en heel langzaam dreven de ballonnetjes weg, eerst naar het zuiden, daarna meer oost waarts. Over een paar weken komen de berichten wel weer binnen en kan men horen welke ballon de grootste afstand heeft afgelegd. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op 5 7.65 per kwartaal/of 0.59 per week*) Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Z(j die zich met Ingang van 1 Juli 1958 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummer* tot en met 30 juni 1958 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen. Advertentie De Woningstichting Velsen had, volgens het jaarverslag, in 1957 de volgende ob jecten in beheer: 2036 eengezinswoningen, 636 duplexwoningen, 1678 etagewoningen, één tehuis voor bejaarden (W. F. Visser huis), 93 bejaardenwoningen (waaronder 30 behorende bij het W. F. Visserhuis), 158 noodwoningen, 21 winkelwoningen, 7 win kels, 27 andere bedrijfsruimten en kan toorruimten, 6 wijkwerkplaatsen en 18 garages. Het aantal beheersobjecten van de stich ting steeg van 31 december 1956 tot 31 december 1957 van 4.520 tot 4.681. Nieuw in beheer kwamen 80 nieuwe gemeente woningen, 51 objecten van de n.v. Huizen- bezit Breesaap, 3 van de n.v. Koninklijke Papierfabriek Van Gelder Zonen en 43 verspreide gemeentewoningen. De eigenaren van de beheersobjecten zijn: Woningstichting Velsen (728), de ge meente Velsen (3241), de n.v. Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken (278), de n.v. Huizenbezit Breesaap (244), de n.v. Mekog (50) en de n.v. Koninklijke Papierfabriek Van Gelder Zonen (140); vijftien gemeentewoningen werden afge broken en een woning van de n.v. Ko ninklijke Nederlandse Hoogovens en Staal fabrieken werd teruggegeven. Het aantal afgesloten huurovereenkom sten voor nieuwe woningen bedroeg 117, terwijl voor circa 340 woningen wegens mutaties huurcontracten werden gesloten. Rond 550 bereidverklaringen voor kan didaat-huurders voor woningen van ge meente en stichting werden aan 't bureau woonruimteverdeling verstrekt. Vervangingen, reparaties Het vervangen van de ondeugdelijke balkonhekbeugels in het complex van 348 etagewoningen aan 't Moerbergplantsoen, in 1956 begonnen, kwam gereed. Het blok, dat als proef voorzien is van een nieuwe isolerende dakbedekking, is geregeld onder controle gehouden, terwijl het herstel van scheuren in de overige blokken zoveel mogelijk wordt beperkt ten einde dit af- Bij de n.v. De Plaatwellerij was het de voorgaande jaren traditie, dat het jaar lijkse zomeruitstapje van de personeels vereniging, gestimuleerd en financieel ge steund door de directie .gehouden werd aan het einde van de bedrijfsvakantie- periode. Hiervan is men teruggekomen omdat velen het een bezwaar achtten hun va kanties te moeten onderbreken of inkorten. Zaterdag is bij wijze van proef het jaar lijkse reisje vóór de vakanties gehouden en een lange rij autobussen met 300 per sonen startte 's morgens vroeg om over de Noordwijkse boulevards naar „Maduro- dam" te rijden. Van Scheveningen ging de rit naarna naar „Plaswijck" te Hillegers- berg. Na de middag trok het gezelschap naar Rotterdam, waar het indrukken tijdens een rondvaart kon opdoen van de havens, dok ken en fabrieken. Door Rotterdam terug wachtte in de prachtige zaal van „Lom merrijk" een voortreffelijk diner. Als gebruikelijk begroette hier eerst de voorzitter van de personeelsvereniging, de heer C. Luttik, zijn gasten en hun dames en wel in het bijzonder mevrouw J. F. Clausen, die haar man wegens ziekte ver ving. In een door de voorzitter voorgelezen brief sprak directeur ir. Clausen zijn te leurstelling er over uit, de jaarlijkse zomer reis te moet missen. Hij bracht dank aan het altijd actieve bestuur voor de or ganisatie van de dag, waarvan hij hoopte, dat hij zou slagen. De erkentelijkheid voor het bestuur werd met instemmend applaus onderstreept. De heer Luttik dankte ten slotte de be drijfsdirectie voor haaar spontane mede werking en vooral de financiële steun, waardoor opnieuw de uitgaansdag kon worden gehouden. Zaterdagavond tegen elf uur arriveerde het Plaatwellerij-gezelschap na een voor spoedige reis weer op zijn uitgangsbasis. In het toernooi om de NHC-beker werd de jeugdploeg van DEM (Beverwijk) win naar. De Wijkenaren versloegen in de fi nale Onze Gezellen met tweenul. Reno- va bereikte de derde plaats na een gelijk spel tegen Alliance en het nemen van strafschoppen. De eindstand werd dus: 1. DEM; 2. Onze Gezellen; 3. Renova; 4. Al liance (houder 1957). doende te kunnen verrichten als de dak isolatie ook op de blokken is aangebracht. Het herstel van gebreken als vochtdoor- slag en scheuren in de 242 montagewonin gen (systeem Korrelbeton) is voltooid in de normale ééngezinswoningen. In de du plexwoningen worden deze gebreken her steld in de perioden waarin deze wonin gen bij het wisselen van bewoners ont ruimd zijn. Mede in verband met het feit, dat een gedeelte van het complex van 150 nood woningen te Velsen-Noord ten behoeve van de aanleg van een nieuwe binnen haven afgebroken zal moeten worden en omdat met betrekking tot de financiering van rijkswege voor algeheel herstel nog geen beslissing is ontvangen, is het dak herstel in dit complex slechts uitgevoerd waar langer uitstel niet kan worden ge doogd. De reeds herstelde verzakkingsschade door de bemaling van de bouwput van de tunnels aan de in de nabijheid liggende woningcomplexen Wijkeroog IV en V is bij de rijkswaterstaat gedeclareerd. Ten aan zien van de ontruimde en gestutte per celen Mèerweidelaan 38 zw. en 38 rd., als mede de in de overige woningen nog te herstellen schade vormen de herstelkosten een puntvan overleg met de rijkswater staat. De buitenbetonwerken, balken, enz. aan de complexen Wijkeroog IV en V zijn ont daan van loszittende stukken en van een nieuwe deklaag voorzien, vooruitlopende op het schilderen van de buitenmuren in deze complexen. Het perceel Wüstelaan 81 „Bosbeek" is in de verslagperiode van een nieuw rieten dak voorzien en inwendig aanzienlijk ver bouwd. Geen prijs op moderne gemakken. In de complexen v. Harreveld I (Lager straat e.o.) Hoogenstraten I (Kalverstraat e.o.) Wijkeroog V en een aantal „Zweedse" woningen zijn in tien woningen warmwa terapparaten met douche geplaatst, maar 95 woningen in deze complexen hebben dit nog niet: de huidige bewoners stellen er geen prijs op. In september zal de regering deze medaille uitreiken aan hen, die tien jaar onafgebroken vrijwillig in dienst zijn geweest van de Nationale Reserve, de Reserve Grensbewaking, de mare chaussee-, rijks- of gemeentepolitie- reserve, het korps Luchtwachtdienst of de Noodwacht. De medaille, welke van brons is vervaardigd, draagt in het Latijn de inscriptie: „Het vaderland dienen is vrijheid". Zaterdagavond omstreeks 11 uur werd de Velsense brandweer gewaarschuwd voor een brand in een van de bunkers op de groenstrook aan de Havenkade. Omwo nenden hadden hier een felle rookontwik keling geconstateerd. Ruim twintig minu ten later was de brandweer al weer in de kazerne terug, daar het vuur ij snel was gedoofd. Het vermoeden bestaat, dat jon gens een stapel afval in de bunker in brand hebben gestoken. Een onderzoek wordt ingesteld. Zondagavond was het feest in de bad plaats. Het tamboerkorps van de muziek vereniging „Arion" te Wijk aan Zee, had deze dag in een wedstrijd te Schoorl een eerste prijs in de wacht weten te slepen. Het uit 13 jongens bestaande korps be haalde 93 punten. Natuurlijk volgde hier op 's avonds een rondgang door de bad plaats. Haast symbolisch in de zware regen bui die zich zondagmiddag op het ter rein aan de Rooswijkerlaan ontlastte tij dens de promotiewedstrijd tussen de hand- balafdelingskampioenen van Haarlem en Alkmaar, respectievelijk de eerste dames elftallen van IJmond en VZV ('t Veld), ging op het laatste ogenblik in deze strijd de „promotiezon" voor de IJmonders onder. De IJmond-dames, die vorige week hun eerste overwinning op BHC (Bussum) be haalden uit de twee toen gespeelde wed strijden hadden met een overwinning op VZV de promotie naar de districtsklasse kunnen bereiken. Dit mocht, evenzeer als bij de heren van IJmond I, die ook hun promotie naar de tweedklasse NHVB niet haalden, niet zo zijn. In de eerste plaats moet deze teleurstel ling voor de IJmond-dames worden ge zocht in het missen van de vertrouwde doelverdedigster, mevr. M. de Vries-Kles- ser, die ziek is en wegens een aantal inval sters, die voor IJmond toch een verzwak king bleken te zijn. Direct kwam IJmond in de aanval, doch de afwerking was niet 1 oorlijk, waar door bijna alle schoten te hoog gericht wa ren en de bal eenmaal door de lat werd gekeerd. Eindelijk kón na tien minuten D. Marckelbach voor IJmond de score ope nen (1-0), doch daarna veranderde liet spelbeeld volkomen. VZV begon een ge weldig offensief en hoewel de IJmond- verdediging met spil R. Uitentuis aan het hoofd al het mogelijke deed de snelle VZV-aanval, waarin de midvoor een zeer gevaarlijke schutter bleek, te pareren, lukte dit niet. De aanvankelijke voorsprong voor IJ mond werd bij de rust een 1-3 achter stand. De thuisclub bleek geenszins van plan het na de hervatting hierbij te laten. Na enige goed opgebouwde aanvallen liet G. Slatman de stand 2-3 noteren, maar kort hierna leek de strijd definitief beslist toen de dames uit 't Veld opnieuw scoor den (2-4). Weer kwam IJmond fel terug en nadat eerst W. v. d. Kuil er 3-4 van gemaakt had stelde W. Schoorl de ploe gen weer op gelijke voet (4-4). Bij dit doel punt blesseerde de VZV-keepster zich zo danig, dat zij moest worden vervangen. Met nog zeven minuten te spelen en IJ mond sterk in de aanval kwam de einduit slag onverwacht. Bij een aanval van de VZV-sters beging de IJmond-verdediging een overtreding, die de goed leidende scheidsrechter terecht bestrafte met een vrije worp. Op 20 meter afstand kogelde de VZV-speelster de bal rechtstreeks naar het IJmond-doel, waardoor de invaller- doelverdedigster zich volkomen liet ver rassen (4-5). Weliswaar probeerden de IJmondsen nog een gelijk spel te bevechten in de laatste minuten, maar de promotiekansen bleken door de nederlaag in rook te zijn opge gaan. In de strijd om de persoonlijke schaak titel van Midden-Kennemerland is de be langrijke afgebroken partij tussen F. J. Walda en L. G. Mostertman (kampioen 1957) uitgespeeld. De partij werd onlangs afgebroken in een gunstige stelling van Walda. Een remise-aanbod van Mostert man bij het afbreken der partij werd terecht door hem van de hand gewezen. Bij hervatting bleek tevens dat Walda een sterke zet had afgegeven, waarbij hij enkele zetten later zelfs een tweede pion wist te winnen. Mostertman is echter een listig speler en zette een valstrik op. Tot zijn verrassing ging Walda op deze list in hetgeen deze op stukverlies kwam te staan. Toch leek de partij nog wel voor hem te houden, maar Walda bleek uit zijn evenwicht gebracht. Hij raakte tot over maat van ramp in een matnet verstrikt en incasseerde hiermede de tweede neder laag. Voor Mostertman betekende het een geduchte meevaller tegen één van de sterkste spelers. De ranglijst ziet er nu als volgt uit: 1-2. J. Jansen 2 2 0 0 2 1-2. M. P. Suiker 2 2 0 0 2 3. Tj. de Jong 2 1 1 0 1 ('2 4. L. G. Mostertman 1 1 0 0 1 5. P. Hart 2 1 0 1 1 6. J. L. Wijdoogen 2 0 1 1 V2 7. C. Koomen 1 0 0 1 0 8-9. G. L. de Haas 2 0 0 2 0 8-9. F. J. Walda 2 0 0 2 0 De derde ronde wordt vandaag gespeeld. Het programma luidt dan: L. G. Mostert manTj. de Jong; J. JansenC. Koomen; F. J. WaldaP. Hart en J. L. Wijdoogen G. L. de Haas. Met de besommingen wilde het vorige week niet. De „Emma" kon het nog tot 18.000,brengen en de „Amsterdam" tot 16.000,Wanneer een VIOS slechts 14.000,besomt, een „Haarlem" 12.000, dan behoeft men niet te vragen wat er aan de hand is. Voor de rest lagen de besom mingen tussen 9.000 en 13.000. De week begon door het warme weer heel kalm. Er was weinig animo van de zijde van het binnenland en België. Met het koeler worden van het weer liepen de prijzen tegen het midden der week op, om donderdag te dalen. De Zuidzijde had toen geluk, dat de export, zij het ook voor een heel klein prijsje, de braad naar zich toe trok. Torren en middelgullen werden ge kocht voor export voor een beduidend hogere prijs. Voor de braad gaf de export een ƒ10ƒ11; voor de torren en middel gullen stond de prijs vast op 17, De grovere soorten schelvis werden eveneens voor de export gekocht. Grote en grootmiddel deden 20, kleinmiddel en pennen van 15 tot 20. Er werd weinig haring en makreel aan gevoerd. De goede makreel maakte meer dan 36 per kist, terwijl de trawlharing rond de 20 bleef hangen. De tonnen- haring van de vleetloggers schommelde rond de 15, In de tongen zat nog niet veel gang. Slips maakte 2,tongen I 2.50, half- pondjes 2.50, grootmiddel en laptong rond de 2.70 per kg. De aanvoer was deze week ongeveer 90.000 kg, wat bedui dend minder is dan in de voorgaande weken. De Syltvisserij neemt af, al zou een aantal kotters deze week toch weer in die richting ter visserij gaan. Op de kust is ook niet veel te vangen voor deze schepen en bij een lage, of betrekkelijk lage scholprijs is het moeilijk om op de kust een lonende besomming te maken. Engeland kon vorige week niet veel uit leggen, al trokken zaterdag de prijzen voor de grofste soorten schol wat aan. Grote en middel schol lagen rond de 40, zet- schol en schol I deden 3540. Het bin nenland betaalde voor de schol II 25. terwijl de schol III rond de f 20 opbracht. Het was geen week om over te roemen. Op een tweetal velden van het gemeen telijke sportpark waren zondag de leden van de Sportbond IJmuiden bijeen op een „familiefeest" dat ten doel heeft de leden der vele onderafdelingen, die door de grote groei der verenigingen onderling weinig contact hebben, weer eens tesamen te brengen in een gemeenschappelijke de monstratie. De organisatoren hadden voor elke leef tijdsgroep wel iets op het programma. Voor de kleuters vonden er wedstrijden plaats in blokjes-rapen, drophappen, zak- lopen en kringspelen. Andere groepen be dreven atletiek en balspelen, zoals kastie, grensbal en slagbal. Tot besluit van deze geslaagde sportdag werden een aantal gezamelijke oefeningen uitgevoerd. De dreigende onweerswolken deden het programma voortijdig ineenstorten waar mede dus ook het glanspunt van de dag, de gezamelijke turndemonstratie, helaas moest komen te vervallen. Dit jaar wordt aanzienlijk minder zand- spiering aangevoerd dan in voorgaande .jaren, aldus wordt uit Denemarken en Duitsland gemeld. Ook in IJmuiden is de aanvoer niet groot. Het Duitse Instituut voor Visserijonderzoek heeft nu gemeld, dat de zandspieringvisserij s'r.ds eind vorig jaar een zeer somber perspectief is gaan opleveren, daar het vetgehalte van deze vis (van belang voor de vismeelfa- brieken) aanzienlijk is teruggelopen. In de winter van 1957 op 1958 was het vetgehalte van de zandspiering nog slechts 4 percent. In 1955 en 1954 was de kwaliteit beter: 12 percent vetgehalte. Het Duitse instituut deelt verder mee, dat de zandspieringvisserij bijna uitslui tend de visserij betreft op de kleine zand spiering, een herfstpaaier. Het vetgehalte van de in 1956 en 1957 gevangen zandspiering was al betrekkelijk gering; het kwam al nauwelijks boven de 8 percent. In juni 1955 was het vetgehalte nog iets meer dan 9 percent. Het vetgehalte van de zandspiering is blijkbaar evenals dat van de haring gedaald in verband met het sedert 1954 aanhoudende slechter wor den van de natuurlijke levensomstandig heden van de vis.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 9