Voor oplossen van problemen in Beverwijk en Heemskerk wordt niets gevoeld COR OLY C0R OLY Walvisvaart moet economisch verantwoord blijven IJmond- agenda „Wat te verwachten van IJmondraad met leden van bestaande fracties" IJmuider Courant Velsens B. en W. wijzen IJmondraad af OVERJARIGE BROMFIETSEN Sensatie-aanbieding Aanmeldingsformulier DINSDAG 24 JUNI 1958 5 Nieuw inzicht van Hoogovens houdt gevaar in voor komende ontwikkeling" B. EN W. VAN VELSEN VRAGEN ZICH AF Examens Castricumse zou oplichting in Beverwijk en Velsen hebben gepleegd Geslaagde kandidaten Handelsavondschool Burgerlijke Stand van Velsen PROBLEMEN ROND WALVISVAART IN ROLZAAL Leden van „Velsen" visten om de „Schillingbeker" VZV had geen geluk bij THOR in Wildervank NU GEDEPUTEERDE STATEN van Noordholland en de gemeentebesturen van Beverwijk en Heemskerk hun standpunten nader hebben bepaald ten aanzien van het wetsontwerp IJmondraad, heeft ook het gemeentebestuur van Velsen ingezien, dat een reactie van de gemeenteraad niet langer mag uitblijven. Het Veisense college geeft de raad thans in overweging te stellen, dat de thans voorgestelde IJmondraad voor het gebied van de gemeente Velsen niet nodig is en dat deze in genen dele de eendrachtige samenwerking van Beverwijk en Heemskerk bij de realisering van de op het grondgebied van deze twee gemeenten te verrijzen stad zal kunnen bevorderen. In dit verband wordt ook opgemerkt door het college van B. en W., dat binding aan het besluit van de gemeenteraad van 25 oktober 1955 niet mag worden verwacht, noch kan worden verlangd. In dit besluit sprak de raad uit, dat het voorontwerp van wet in beginsel aanvaardbaar was, maar dat daartegen bezwaren bestonden van administratieve aard, bezwaren tegen de opzet van de financiën en een bezwaar van onoverkomelijke aard tegen de buitengewone en in het gemeente (staats) rechts onbekende bevoegdheid, die het voorontwerp wilde verlenen aan de Gedeputeerde Staten. In het wetsontwerp IJmondraad is te gemoetgekomen aan het bezwaar van Velsen tegen de administratieve opzet. Aan de andere twee bezwaren is niet tegemoetgekomen en naar de mening van B en. W. van Velsen is daarom aan de principiële uitspraak van de raad de waar de ontnomen. Het zou volgens B. en W. juister zijn geweest indien daarvan in het voorlichtingsstuk, gelijk een Memorie van Antwoord op het wetsontwerp toch be hoort te zijn, melding was gemaakt. B. en W. betreuren dit en daarom komt het hen noodzakelijk voor, dat van dit standpunt nogmaals ondubbelzinnig wordt blijk ge geven. Een aanleiding tot deze reactie was te meer aanwezig, nu daarnaar op 21 juni van dit jaar i§ geïnformeerd door de mi nister van Binnenlandse Zaken via Gede puteerde Staten en nu in de Memorie van Antwoord op het wetsontwerp is gesteld „dat alle drie gemeentebesturen met be trekking tot het hun toegezonden voor ontwerp al hadden zij tegen bepaalde onderdelen daarvan wel bezwaar heb ben verklaard, dat dit voor hen principieel aanvaardbaar was". Niet op Velsens gebied Een IJmondraad, zoals de ontwerpers van de regeling voor ogen staat, wordt door B. en W. van Velsen met beslistheid van de hand gewezen. Aan de andere kant willen B. en W. aan de hand van de erva ringen, in de laatste jaren opgedaan, de vraag beantwoorden of een IJmondraad, als destijds door de gemeenteraden van Heemskerk, Beverwijk en Velsen wel zou kunnen worden aanvaard, ook thans nog zin zou hebben ter oplossing van de zich voordoende problemen. B. en W. verwijzen hiervoor in de eerste plaats naar het ontwerp streekplan voor de ÏJmond-Noord. Dit ontwerp houdt re kening met de stichting van een stad ten noordoosten van Beverwijk op het grond gebied van die gemeente en van de ge meente Heemskerk. De problemen, waarmee een IJmondraad te maken zou hebben, spelen zich af op dit gebied. Daarbij is het gebied van Vel sen aan beide zijden van het Noordzee kanaal niet in het geding. Dit gebied kan ook niet in het geding zijn, omdat hier de taken, die wederop bouw- en uitbreidingsplannen in overeen stemming met het ontwerp-streekplan op leggen, nagenoeg zijn voltooid en voorts omdat de grens tussen Velsen en Bever wijk in dit opzicht geen problemen ver oorzaakt. Dit is ook door het gemeente bestuur van Beverwijk in publicaties van korte tijd geleden nadrukkelijk en zonder voorbehoud gesteld. VELSEN DINSDAG 24 JUNI Thalia, 20 uur: „Verboden en vrouwen Rex: Geen opgave. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Hei- destraat, open van 14.30-17.30 uur, filiaal Noord: 19-21 uur. Alcoholics Anonymous, zaal Abelen straat spreekuur van 20 uur af. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.30-12 en 14-16.30 uur. Raadhuis Velsen, 19.30 uur: Openbare vergadering gemeenteraad. WOENSDAG 25 JUNI Thalia, 20 uur: Als dinsdag. Rex: Geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum: Als dinsdag. Raadhuis, 10-12 uur: Spreekuur wethou der van sociale zaken. r.K. Leeszaal en Bibliotheek, jeugd bibliotheek open van 14.30-17.30 uur aan Willëmsbeekweg 96. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Hei- destraat, open van 10-12.30, 14.30-17.30 en 19-21 uur; Filiaal Wijkerstraatweg 77, open van 14-17 uur (jeugdbibliotheek). Fanfarekorps „Wilhelmina", internatio naal concours, concert door de Verkade's Harmonie, 20 uur: Burg. Rükenspark, Santpoort. BEVERWIJK DINSDAG 24 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „My man Godfrey". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: ,De droom van een bakvis". Het Centrum, 20 uur: Bijeenkomst We reld Federalisten Beweging. Openbare Leeszaal, H. Burgerstraat 70, volwassenen 16-17.30 en 19-22 uur; jeugduitlening en leeszaal van 16-17.30 u. R.K. Leeszaal, Arendsweg, uitleenbiblio theek 15-18 en 19-21 uur; lees- en studie zaal 10-13 15-18 en 19-21.30 uur; jeugd leeszaal 16-17.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal openbare leeszaal, Zwaanstraat 4, 10-12.30, 14-17 en 19-22 u. Filiaal r.k. leeszaal, St. Odulfstraat 12, 10-11 en 17.30-19 uur. WOENSDAG 25 JUNI Bioscopen: Als dinsdag. Openbare Leeszaal, H. Burgerstraat 70, volwassenen: 15-17 uur; leeszaal 16-17.30 en 19-22 uur; jeugd: uitlening en lees zaal 14.30-16.30 uur. R.K. Leeszaal, Arendsweg, uitleenbiblio theek 10-13 uur; lees- en studiezaal 10-13 en 15-18 uur; jeugdleeszaal 14-17 uur. Wijk aan Zee, filiaal r.k. leeszaal, St. Odulfstraat 12, 10-11 en 17.30-19 uur. Filiaal openbare leeszaal, Zwaanstraat 4, 10-12.30, 14-17 en 19-22 uur. Indien Velsen een rol zou worden toe bedeeld in een IJmondraad, dan zou deze zich hebben te bewegen op het terrein van de medewerking aan de oplossing van vraagstukken, die zich voordoen niet op haar gebied, maar vrijwel uitsluitend op dat van de gemeenten Beverwijk en Heemskerk. Deze rol, aanvankelijk wel aanlokkelijk omdat zij zou kunnen strekken tot steun aan de beide andere gemeenten, is achter af gezien toch weinig benijdenswaardig, gelet op de ervaringen, die vooral in de laatste weken zijn opgedaan in het bestuur van het vrijwillig samengestelde Advies college voor het IJmondgebied. Het staat wei vast dat Velsen steeds zou worden betrokken in de moeilijkheden, die zich voordoen tussen de gemeenten Bever wijk en Heemskerk bij de verwezenlij king van het streekplan in het gebied van die gemeenten. Deze moeilijkheden vloeien veelal voort uit de omstandigheid dat deze beide gemeenten willen trachten het tot haar territoir behorende gedeelte van de nieuwe conglomeratie tot een stede- bouwkundige eenheid te maken. De hieruit voortvloeiende tegenstellingen nemen naar de ervaring heeft geleerd toe, naar mate de vanuit de bestaande centra van Beverwijk en Heemskerk aan gevangen bouw van het nieuwe woonge bied vordert. De voorgestelde IJmondraad zal deze tegenstellingen naar de overtui ging van B. en W. van Velsen niet ophef fen, maar veeleer accenturen. De besturen der gemeenten zullen bij voortduring voor het forum van deze IJmondraad van hun gelijk willen getuigen en zich nog scherper dan reeds thans het geval is te weer stellen tegen iedere al dan niet ver meende aantasting van hun zelfstandig heid. Ook de taak, die een IJmondraad vol gen de Memorie van Antwoord op het wetsontwerp zou worden toebedeeld, is voor wat het gebied van Velsen betreft, niet aanvaardbaar, aldus B. en W. Daarin wordt gesteld, dat het werkplan, dat door de IJmondraad dient te worden opge maakt, „met name ook voorzieningen zal kunnen voorschrijven, welke in een mo derne stad geacht kunnen worden tot de outillage van een buurt, een wijk of het stadscentrum te behoren, en de termijn kunnen bepalen waarbinnen deze voorzie ningen tot stand moeten komen". De Memorie van Antwoord noemt in dit verband als voorbeelden scholen, lees bibliotheek, clubhuizen, sportvelden, volkstuinen, medische centra en markt- ruimten. B. en W. van Velsen spreken als mening uit, dat deze yoorbeelden weinig gelukkig gekozen zijn. Ten aanzien van scholen en ziekenhuizen geven wetten en regelingen aan de burgers bepaalde rech ten, waaraan niet te tornen valt, ook niet via een werkplan van een IJmondraad. De overige voorbeelden liggen zo typisch in de gemeentelijke bemoeiïngssfeer, dat een IJmondraad weinig verstandig zou handelen, indien hij hieromtrent voor schriften zou uitvaardigen. Ook uit hoofde van de opgedragen taak moeten B. en W. van Velsen daarom de voorgestelde IJmondraad afwijzen. Indien mocht bljjken, dat de gemeente Velsen met de gemeente Beverwijk en/of Heemskerk een enkel gemeenschappelijk belang zou hebben te regelen, zou dit ge makkelijk via een regeling krachtens de Wet op de Gemeenschappelijke Regelin gen tot stand kunnen worden gebracht. Langs welke weg de problemen ten noorden van de grens der gemeente Vel sen dan wèl moeten worden opgelost en hoe het voor de verwerkelijking van het streekplan voor de IJmond-noord nood zakelijke werken vanuit één visie voldoen de kan worden gewaarborgd, ligt niet ter beoordeling van de raad of van B. en W., daar dit betrekking heeft op een ter ritoir buiten het gebied onzer gemeente. Wél wijzen B. en W. er op, dat het on langs gepubliceerde nieuwe inzicht van de directie der Kon. Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden, volgens hetwelk de vestiging van nieuwe werk nemers voor dit bedrijf in aanzienlijk langzamer tempo zal plaats hebben dan bij de opzet van het ontwerp-streekplan IJmond-noord was voorzien, een nieuw gevaar voor de komende ontwikkeling in houdt. De voltooiing van het geplande aan eengesloten woongebied zal zich daar door immers uitstrekken over een langere periode, zodat de reeds bestaande neiging van de beide desbetreffende gemeenten om zich uitsluitend te laten leiden door hun eigen stedebouwkundige visie nog zal worden vergroot. lort tfib r> "iO DE INHOUD VAN DE Memorie an Antwoord op de ontwerp-wet ter bevor dering van een evenwichtige ontwikkeling in het gebied van de IJmond heeft B. en W. van Velsen ook nog aanleiding gegeven tot enige opmerkingen. De Memorie van Antwoord vermeldde, dat de vraag hoe het aanleggen van de sportvelden en de bouw van bijzondere gebouwen tot stand zou moeten komen op de grondslag van een harmonie tussen werkplan en de plannen van de drie gemeenten, moest worden beantwoord in die zin, dat deze plannen aan het werkplan zullen worden aangepast. De gemeentebesturer zullen deze voorzieningen dan overeenkomstig het werkplan en de plannen van uitvoe ring en binnen de daarin aangegeven tijd moeten realiseren. B. en W. van Velsen merken nu op, dat zij zich niet aan de indruk kunnen ont trekken, dat hier in zeer abstracto is ge redeneerd. Hebben de samenstellers er wel aan gedacht, dat het wetsontwerp het zelfbeschikkingsrecht van de gemeenten over haar financiën onaangetast laat en dat uit die hoofde van dit recht het de gemeenten zijn, die beoordelen of gelden voor de stichting van bijzondere gebouwen beschikbaar zullen zijn of komen en zo ja wanneer? Bovengemeentelijk orgaan De Memorie van Antwoord merkte voorts op: „De door verscheidene leden gegeven kwalificatie van de Raad voor de IJmond als een „vorm van gedwongen samenleving van gemeenten" wordt minder juist geacht. De Raad moet niet worden gezien als een orgaan, waarin de gemeen ten samenwerken, maar als een bovenge meentelijk orgaan, in zijn samenstelling van de gemeentebesturen onafhankelijk. Deze passage uit de Memorie van Ant woord accentueert volgens B. en W. van Velsen nog eens, dat het ontwerp een novum brengt, dat niet verdedigbaar is. Het is in beginsel onjuist de kosten van een bovengemeentelijk orgaan met boven- gemeentelijke bevoegdheden en waarover de gemeenten geen enkele zeggenschap heeft, uit de gemeentekas te laten voldoen. B. en W. merken op, dat de IJmondraad, zijn voorzitter en zijn dagelijks bestuur over een omvangrijk administratief en technisch apparaat zullen moeten beschik ken om zich op het vereiste niveau met de dienovereenkomstige apparaten van de drie gemeenten en van de provincie te kunnen meten. Toespitsing tegenstellingen Ook na de kennisneming van de be schouwing van enige leden, die van het voor de drie gemeenten gevormde advies college voor het IJmond-gebied h' il menen te mogen verwachten, bleven de ministers van oordeel, dat dit samenwerkingsorgaan al valt de totstandkoming ervan te waarderen niet in staat is een even wichtige ontwikkeling in het gebied van de IJmond te verzekeren. In de eerste plaats toch is dit college aldus samengesteld, dat de drie gemeenten daarin als zodanig zijn vertegenwoordigd; het vormt dus niet, als de Raad voor de IJmond, een hoger orgaan dan geacht wordt bóven de belangen-tegenstellingen van de drie gemeenten te staan, doch vindt deze tegenstellingen in eigen boezem ge representeerd. Het zal daarom niet ge makkelijk zijn in het college tot overeen stemming te geraken in aangelegenheden, waarbij die belangentegenstellingen zich doen gevoelen. B. en W. van Velsen stellen thans: Wat verwachten de samenstellers van een in stelling als de IJmondraad, die ook uit Velsenaren, Beverw\jkers en Heemskerkers zou bestaan en die gezien de beperkt heid van het aantal zich verkiesbaar stel lende personen in de praktijk althans gedeeltelijk zou worden samengesteld uit leden van de thans in de gemeenteraden zitting hebbende fracties? Zou het echter, tegen de verwachtingen in. mogelijk blijken een aantal nieuwe en dus niet in de problematiek ingewerkte figuren in de IJmondraad te brengen, die minder binding met de leden van de Ge meenteraden zouden hebben, dan zou dit naar alle waarschijnlijkheid tot een toe spitsing der tegenstellingen leiden en tot het gevaar van eindeloze beroepsprocedu res, waarin een veel te groot aantal in stanties een rol zou hebben te vervullen (drie raden en een IJmondraad, drie bur gemeesters en een voorzitter van de IJmondraad, drie colleges van B. en W. en een dagelijks bestuur van de IJmondraad, het college van Gedeputeerde Staten en de Kroon, alle gesteund door afzonderlijke administratieve en technische apparaten, welke gedeeltelijk onvermijdelijk nog zullen ontstaan). Uitgroei belet In de Memorie van Antwoord stond verder: „Coördinatie van de hoofdlijnen van het gemeentelijke beleid ten aanzien van de noordoever en ten aanzien van de zuidoever zou nóch door samenvoeging van Beverwijk en Heemskerk, nóch door de vorming van een gemeente IJmond-Noord en een gemeente IJmond-Zuid worden be reikt. Veeleer zou realisering van een dezer denkbeelden het gevaar opleveren, dat, door het tegenover elkaar staan van twee grote gemeentelijke eenheden, de be staande tegenstellingen zouden worden verscherpt. Een van de voornaamste be zwaren van beide mogelijkheden is voorts dat de ontwikkeling aan de zuidoever dan zou worden gestimuleerd, zodat het waar schijnlijk is, dat IJmuiden zou uitgroeien in de richting van Haarlem en aldus op den duur een planologisch als zeer onge wenst te beschouwen samengroeiing van de agglomeratie aan de IJmond met die van Haarlem zou plaats vinden". B. en W. merken op: „De hoofdlijnen van het gemeentelijk beleid ten aanzien van het gebied der gemeente Velsen hebben in haar totaliteit gezien reeds haar verwer kelijking gevonden. Voor zover in een enkel geval coördinatie met de hoofdlijnen van het beleid voor het gebied ten noor den van de gemeente Velsen nog nood zakelijk mocht zijn, kan deze gemakkelijk worden tot stand gebracht via het treffen van een gemeenschappelijke regeling, zo als reeds is geschied bij de voorgenomen bouw en de exploitatie van een slachthuis voor de IJmond, het wederkerig hulp ver lenen door middel van een ongevallen- dienst en de reinigingsdienst. Een uitgroeien van IJmuiden zuidwaarts naar Haarlem kan en wordt ook be let door het voor Zuid-Kennemerland vastgestelde ontwerp-streekplan en de daarop gebaseerde uitbreidingsplannen. Deze totempaal uit Brits-Colurnbia is een geschenk aan koningin Elizabeth van Groot-Brittannië van de bevolking van de Canadese provincie Brits- Columbia. De paal is vervaardigd uit een zeshonderdjarige ceder, weegt tus sen de twaalf en dertien ton en is der tig meter lang. Het geschenk werd met de „Pacific Unity'' naar Londen gebracht. Haarlem. Aan het Mendel-College in Haarlem- Noord zijn geslaagd voor het eindexamen afde ling h.b.s.-B: de heren J. Boekhorst, Santpoort; H. v. d. Burg, IJmuiden; H. v. Hedel, Beverwijk; S. Kaandorp, Haarlem; F. v. d. Kant, Velsen-N.; F. Koks, Beverwijk; W. Könst, Heemskerk; M. v. Kuppeveld, Haarlem; F. v. Maanen, Haarlem; N. Morcus, Velsen-N.; P. Pommée, R. v. Reysen, C. de Rooij, J. Rijnders, C. Toeset, W. v. Wees, J. de Weijer en H. Zwetsloot, allen te Haarlem. Afgewezen: 1. Haarlem. Aan het Lorentz Lyceum te Haarlem zijn geslaagd voor het eindexamen h.b.s.-B: mej. B. W. J. v. d. Have en de heren J. C. Baartman H. Boekman, C. C. van der Burg, E. J. Bijkerk, A W. van Eijk, J. A. Fijnvandraat, P. A. A. van Iddekinge, W. A. de Kan, A. Koppenol, R. Schmohl, J. J. Sunter, J. G. van Beek, W. B. Dwars, J. H. van Dijk, W. J. van der Have, J. Jansen, M. W. C. de Jonge, J. Jongkind, H. J. Klooswijk, F. S. van der Landen. Er zijn zeven kandidaten afgewezen. Overveen. Voor het eindexamen h.b.s.-A slaag den aan het Kennemer Lyceum in Overveen: de dames Netty Cornet, Mieke van Luyken, Netty Smits, Petra Veenstra, Marian van Wunnik, allen te Haarlem; de dames Mieke Dekker, Margaret de Jong Luneau, Tineke Reuter uit Bloemendaal; Renate Eecen in Overveen; Mariejan Figee te Santpoort-Station; Iet van Hemert, en Nelleke van der Werff, beiden te Beverwijk; Ingeborg Schipper uit Zaandam en Karen Tadema uit Heemstede. Voorts de heren André Brand, Onno Huyser, beiden uit Bloemendaal; Bartjan Dorlas uit Aerdenhout; Rob Kooy uit Heemstede (post Aerdenhoutj; Henk Muurlink, Rob Nauta, Wim Weiland uit Haarlem; Toon Schipper uit Sant poort-Station en Kees van Westreenen uit Heem- stere. Er werden drie afgewezen. Advertentie OFFICIAL DEALER - MARKTPLEIN De politie te Beverwijk heeft zich enige tijd bezig gehouden met zekere mejuf frouw A. C. D. uit Castricum, die er van beticht wordt, zich schuldig te hebben ge maakt aan diefstal en oplichting in Be verwijk. Voor hetzelfde feit, gepleegd in de gemeente Velsen, heeft men de juf frouw ook daar aan de tand gevoeld. Voor het examen na de driejarige cur sus van de Handelsavondschool te IJmui den, zijn geslaagd: D. Bestenbreur, E. van den Boogaard, J. van den Boogaard, J. C. van Doorneveld, M. Griekspoor, M. C Huijbens, C. Th. Kaan, S. J. Nanne, H. G. Pirovano, H. K. van de Scheur, J. J. Stam, C. Stoker, I. Tik, N. J. S. Verschoor, C. F van Vrede, P. de Vries, T. Westerhuis, M Zwier. Van de vijfjarige cursus slaagden: J. A de Groot, J. D. Kist de Ruijter, IJ. Luttik A. Snijders. Advertentie CENTRO HMW dubbelzit _g_ geheel compleetfJHQ J TYPHOON ...IJSC- 650.— SUPERIA 22 PK SACHS MOTOR voor- en achtervering steekassen voor en f Q ^2 - achter - chroomtank I JwUi' IETS FANTASTISCH Modellen 1958 SOLEX ƒ349.50 2 type.' BERINI v.a. 349.50 7 typer. AVADA ƒ468.50 4 typen AVAROS 695— 2 typen VESTING - HMW dubb. achtervering 775. - TYPHOON - MAGNEET - SPARTA PUCH - RAP enz. BRF.ESTRAAT 108 - BEVERWIJK Telefoon 4627 BEVALLEN: A. G. J. Albers-Oonk, d., Kieften- dellaan 10 Santpoort; C. E. Oldenburg-Van dei- Wal, d., W. Barendszstraat 13, IJmuiden; M. Pa- ter-Wilderom, d., Kloosterstraat 125, Haarlem. M M. Smit-De Kruijf, z., De Genestetlan 27, Drie huis; R. M. Schelvis-Heijens, d., Starrebosstraat 14, Velsen (noord); B. Lukens-Hazenberg, z.f Bre- derodelaan 67, Bloemendaal; E. J. Vrij hoef-Kuij- pers, d., Bonairestraat 15, Santpoort; G. Kossen- Moes, d., Zwaanstraat 93, IJmuiden. OVERLEDEN: A. J. Ribbens, 72 jr., echtgenote van P. P. van der Wal, Van Valkenburgstraat 5, Velsen (noord). GEHUWD: J. E. Witteman en T. A. Lamers, Van Rijswijkstraat 34, Velsen (noord); H. P. Kool en E. Pracht, De Noostraat 101, IJmuiden (oost); J. Engberts en M. J. van Schelt, Dijckmansstraat 1 Velsen (noord); J. Keus en M. C. Born, Fazan tenlaan 43, IJmuiden (oost); A. Nierhoff en H. R. Bax, Litslaan 6, Santpoort (station). ONDERTROUWD. R. Kruk, Wenckebachstraat 18, Velsen (noord) en G. van de Wall, Wencke- bachstrat 74, Velsen (noord); H. Neuféglise, Ca- rolinastraat 16 rd., IJmuiden en R. J. Out, Caro- linastraat 16 rd., t.a. Carolinestraat 16 rd.; P. Ver- duijn, Piet Heinstraat 78, IJmuiden (oost) en C. W. Tijms. Van Woustraat 233II, Amsterdam; C. Bouter, Schiekade 66, Rotterdam en A. G. Otter. Middenduinerweg 77, Santpoort, t,a, West Side- linge 68. Rotterdam; C. M. van Leeuwen, Kenne- merlaan 117, IJmuiden en A. C. F. de Groot, IJssel- straat 8, IJmuiden, t.a. Bloemstraat 29 rd., IJmui den; G. Akkerman, Homburgstraat 50 rd., IJmui den en E. M. Dol, Kerkstraat 3 rd., IJmuiden, t.a. Kerkstraat 3rd., IJmuiden; J. van Urk, Koningin Wilhelminakade 30, IJmuiden en J. M. Twisk, Lange Nieuwstraat 3, IJmuiden, t,a, Lange Nieuw- straat 3; W. Helmers, Rijnstraat 191, IJmuiden en C. Jakma, Eijndenhoefflaan 10, Santpoort, t.a. Van Poptaplantsoen 9 rd., IJmuiden; W. Pirovano, Galgenweg 15. Beverwijk en E. M. Warmenhoven, Smidt van Gelderstraat 39, Velsen (noord), t.a. Marijkestraat 1, Beverwijk; J. B. G. Wisker, Bree- straat 68, Beverwijk en J. A. Schadé, Tromp straat 166, IJmuiden, t.a. Trompstraat 166; G. D. de Haan, Lange Welle 106, Rotterdam en N. Adriaanse, Van Diepenstraat 26, Velsen (noord); C. J. Joosten, Driehuizerkerkweg 63. Driehuis en J. van der Veen. Schulpweg 79, Velsen (noord). J de Jong, Eksterlaan 33, IJmuiden (oost) en H. C. van Vuuren, J. T. Cremerlaan 17, Santpoort, t.a. J, T. Cremerlaan 17. Maandagmorgen is in de historische Rolzaal van het Haagse Binnenhof de tiende zitting van de Internationale Commissie voor de Walvisvaart begonnen. Tachtig afgevaardigden uit zeventien landen houden zich daar tot en met vrijdag bezig met de problemen die de walvisvaart biedt, waarbij zij zich uiteraard in het bijzonder zullen richten op het treffen van maatregelen, waarin zowel voor een zekere bescherming van de walvis-stand als voor het voldoen aan de behoefte aan walvis- produkten, plaats is. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, dr. ir. A. Vondeling, die de gedelegeerden tijdens de openings zitting toesprak, zei: „In de walvis-in dustrie zijn grote bedragen geïnvesteerd en daarom is het noodzakelijk de mogelijk heid tot het verkrijgen van het ruwe ma teriaal, de walvis, te allen tijde te ver zekeren. Tenminste, wanneer deze in dustrie zijn positie op de markt, waar een felle concurrentiestrijd om de walvistraan en het walvisvlees Agsiahde" is, wil behou-' dén". De minister sprak ahn het begin van zijn rede zijn dankbaarheid er over uit, dat de commissie de uitnodiging van de Neder landse regering had aanvaard en hij wees daarbij op de historische banden tussen Nederland en de walvisvaart. Hij herinnerde ook aan het belangrijke werk, dat de internationale commissie voot de walvisvaart sedert haar oprichting in 1946 heeft kunnen doen en noemde haar een voorbeeld van internationale samen werking. Het is geen punt van twijfel, aldus mi nister Vondeling, dat de internationale commissie verantwoordelijk is voor het opstellen van de regels, die alle activiteiten op het gebied van de walvisvaart binnen economisch verantwoorde grenzen moe ten houden. In dit verband vestigde hij de aandacht op de noodzaak van het verza melen van meer statistische gegevens, on der andere wat betreft de leeftijdssamen stelling van de walvisstand. „Ik hoop", zo zei de minister, „dat de Onder vrij gunstige weersomstandigheden heeit de hengelsportvereniging „Velsen" haar tweede wedstrijd in de competitie om de „Schillingbeker gehouden. De hengels werden zondagmorgen in het Noordzeekanaal uitgelegd en er kon weer menig visje verschalkt worden. De uitslag is: A-klasse: 1. C. Ooms 10 vissen 24 pnt.; 2. A. E. Jensen 8 v. 22 p.; 3. A. Post 8 v. 22 p.; 4. H. van Deijck 6 v. 20 p.; 5. S. Schenk 6 v. 20 p.; 6. C. Meerhof 5 v, 18 p.: 7. H. Bruinenberg 4 v. 16 p.; 8. P. Wennis 4 v. 16 p.; 9. L. Roth 4 v. 16 p.; 10. R. Bosma 4 v. 16 p.; 11. A. Schouten 3 v. 14 p.; 12. J. Noortman 2 v. 12 p.; 13. P. Postma 2 v. 12 p.; 14. H. Evenhuis jr. 2 v. 12 p.; 15. A. Engelhart 2 v. 12 p.; 16. R. G. Jochems 1 v. 10 p. B-klasse: 1. H. Vermaat 4 vissen 16 pnt.: 2. J. A. Kraak 3 v. 14 p.; 3. A. Smoor 2 v. 12 p.; 4. K. Evenhuis sr. 2 v. i2 p.; 5. A. Blom 2 v 12 p.; 6. W. Woldering 1 v. 10 p.; 7. G. Schilling 1 v. 10 p.: 8. J. Stratmann 1 v. 10 p. De competitiestand is: 1. A. Post 13 vissen 44 p., 2. C. Meerhof 12 v. 42 p.; 3. S. Schenk 10 v. 40 p.; 4. A. E. Jensen 10 v. 38 p.; 5. H. Vermaat 9 v. 38 p.; 6 H. Bruinenberg 9 v. 38 p.: 7. H. v. Deijck 8 p. 3 p.: 8. R. Bosma 8 v. 36 p.: 9. A. Blom 5 v. 30 p.: 10. A. Smoor 3 v. 26 p.: 11. A. Engelhart 3 v. 26 p.; 12. H. Evenhuis jr. 3 v. 26 p.; 13. P. Postma 3 v. 26 p.; 14. C. Ooms 10 v. 24 p.; 15. W. Woldering 2 v 24 p.; 16. J. Stratmann 2 v. 24 p.; 17. J. Fen- nema 3 v. 18 p.: 18. W. A. Aardenburg 3 v. 18 p.; 19. L. Roth 4 v. 16 p.; 20. P. Wennis 4 v. 16 p.: 21. H. Aardenburg 2 v. 16 p.; 22. A. v Vliet 2 v. 16 p.; 23. J. A. Kraak 3 v. 14 p.; 24. A. Schouten 3 v. 14 p. wetenschapsmensen, die de commissie van advies moeten dienen, in de komende ja ren het vraagstuk van de relatie tussen de vangst-limiet en de bescherming van de walvisstand zullen aangrijpen". De rede van minister Vondeling werd ingeleid en beantwoord door ir. G. J. Lienesch, directeur der Visserijen en te vens voorzitter van de Internationale Com missie voor de Walvisvaart. Tijdens het tweedaagse internationale waterpolotoernooi dat voor de zevende maal werd georganiseerd door zwemver eniging „THOR" te Wildervank mocht het de danig verzwakte ploeg van VZV uit Velsen niet gelukken de vorig jaar ver worven wisselbeker te behouden. Met de reis naar het hoge noorden nog in de be nen werd zaterdagmiddag de eerste we- strijd gespeeld tegen „Bremerhaven 93" uit Bremen. VZV verloor met 4-1. Zondag verloren de VZV-heren nu met het feest van zaterdagavond nog in de be nen en in de armen rjiet te vergeten wederom met 4-1 en wel van „ZCG" uit Groningen. Het spel was echter veel be ter dan zaterdag zodat de eindstand enigs zins geflatteerd mag heten. De VZV-ers verloren ook de laatste wedstrijd waarmee dus het scheepsrecht alle eer werd aan gedaan. De strijd tegen „Bubble" uit Veendam ging in den beginne volkomen gelijk op en tot kort voor het einde was de stand 1-1 dank zij een doelpunt van Wim Hamers. Juist voor tijd wist een Bubble- speler de Veisense doelman met een ver schot te passeren. De eindstand in de poule was: 1. „Bre merhaven 93", 2. „ZCG", 3. „Bubble", 4. „VZV". Het hoofdklassetoernooi werd gewonnen door de „Düsseldorfer Schwimmklub 0,9" die geen moeite had met haar landgeno ten van „Stern" uit Hannover (5-2) en met het zwakke GZC (4-1). Ook de Meeuwen werden met de falende Rudie van Feggelen met 5-1 het slachtoffer van de sterke Duit se ploeg. De damesploeg van VZV, bestaande uit twee damesspeelsters en vijf aspiranten, was als derdeklasser ingedeeld bij de „GZ en PC", en „ZCG". Het werden vier nederlagen, namelijk respectievelijk 4-0 5-1, 2-1 en 4-0. Er werd echter door de aspiranten Duut Aiderlieste en Nel Toorn dermate goed gespeeld dat VZV zich naar het schijnt geen zorgen voor de toekomst behoeft te maken. De VZV-ers verwachten dan ook dat zij in het volgende waterpolotoernooi te Wildervank een beter figuur zullen slaan. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaat*: wenst zich met Ingang van te abonneren op k f 7.85 per kwartaal/of 0.58 par week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. ZO die ateh met Ingang van 1 Juli 1858 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummere tot en met 30 juni 1958 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's due niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 7