Lagerhuis ziet Cyprus-plan als basis voor discussie HET FRONT IN LIBANON Russen joegen vluchtelingen na op een der Shetland-eilanden Regering en oppositie zijn het in grote trekken eens maar Labour betwijfelt kans van slagen WESTDUITSE FLITSEN Kain en Abel Hoofddeksels Stapelloop Rustig eten Krijgsgevangenen Blindelings Valse vader Zelfmoord Poolse leiders ontzet over krantenkoppen Teveel ophef gemaakt van critiek op vonnis-NagyP Amerikaanse „Stratotan- ker" neergestort, 15 doden Opschrift in Latijn Estlander ontsnapte van haringvloot Luthers bisschop in Hongarije afgezet Lajos Ordass preekte anticommunistisch Tup Expo 58vinding van Rijnveld en Zn. Felle strijd in de Bondsdag om het „reptielenfonds" S.P.D. poogt dr. Adenauer verdacht te maken VRIJDAG 27 JUNI 1958 (Van onze correspondent in Bonn) Maandag 16 juni kwam onze zeven jarige dochter van school met de mede deling dat het morgen „een treurdag is". Dat klopte, want op 17 juni herdenkt men in West-Duitsland de opstand van de Oost- berlijners tegen het communistische re gime. Maar onze dochter wist er meer van. Haar onderwijzeres op de dorpsschool had verteld, dat in de bijbel verhaald wordt hoe Kain uit afgunst zijn jongere broer Abel vermoordde en hoe slecht-dat was geweest „En daarom is het morgen een treurdag", zei onze dochter. Geen woord over de politieke tegenstelling Oost-West- Duitsland, geen woord over tanks en ge weren, geen woord over de actualiteit van de moord van Kain op Abel. Maar 17 juni is althans voor de Westduitse kinderen de dag van Kain en Abel. Een betere, en zinvollere, verklaring voor deze dag kon die dorpsonderwijzeres ons inziens niet geven. In West-Duitsland komt het hoeden- en parapludragen weer in de mode. Een op de vier mensen in West-Duitsland dragen een hoed. In 1950 was dat nog slechts het geval met een op de acht vrouwen en een op de tien mannen. En vooral onder heren komt de zwarte paraplu er weer in, om over de arm te hangen, om er wandelend mee te zwaaien of om er zwaaiend mee te wandelen. In Papenburg in Noordwest-Duitsland zou een cameraman van een filmmaat schappij de stapelloop van een schip op een scheepswerf filmen. Hij waagde zich op de met veel zeep en olie ingesmeerde helling om het glijdende schip „er op" te krijgen. Voor de ogen van talrijke gasten en werf arbeiders ging de filmman het eerst naar beneden: Met steeds groter wordende snelheid tot hij met camera en al in het water plonsde. Duikers van de werf visten de man en zijn kostbare apparaten op. De filmman spoedde zich met zijn natte kleren aan naar een donkere kamer en onderzocht eerst hoe het met zijn toestel en de film er in gesteld was. Alles bleek in orde. De toeschouwers hopen nu maar dat hij zo veel tegenwoordigheid van geest heeft gehad, dat hij zijn eigen stapelloop heeft gefilmd. Van officiële medische zijde in West- Duitsland heeft men er de nadruk op ge legd, dat men tussen de middag niet op bezoek moet gaan of bezoek moet ont vangen, en niet moet telefoneren. Dat is slecht voor de gezondheid. Tussen 12.30 en 14.30 uur moet de mens rustig eten en daarna gaan wandelen. Geen zwarte kof fie en geen sigaretten, aldus deze raad van kenners. In de Westduitse stad Hersbruck kwa men dezer dagen de laatste Duitse krijgs gevangenen uit Amerikaanse gevangen schap terug: twintigduizend tinnen sol daatjes. Zij waren in 1945 uit het museum van Hersbruck door een Amerikaanse ma joor meegenomen en als oorlogsbuit naar Amerika gezonden. De soldaatjes stelden de regimenten van oude Duitse legers voor. De directeur van het museum heeft na tien jaar zoeken, waarbij hij de mede werking inriep van de hoogste Ameri kaanse autoriteiten, zijn zin gekregen. De Amerikanen vonden het tinnen leger ten slotte in een kelder van een departement te Washington. In West-Berlijn kwam onlangs een man in een werkinrichting voor blinden en gaf iedere blinde een bankbiljet van vijftig, twintig of tien mark. Eerst had hij ge vraagd of iemand een biljet van honderd mark kon wisselen, want hij wou wat weggeven. De directeur kon dat niet en verklaarde zich bereid het geld voor de blinden te ontvangen. Dat kon niet, want de goede gever wilde zien hoe de ont vangers zouden reageren. Na de uitdeling vertrok de man, zonder te vertellen wie hij was. Bij Bonn kreeg de 29-jarige Felix K., na twaalf jaar de mededeling van de rechter dat hij inderdaad niet de vader van een jongen was, waarvoor men hem had ge houden en voor wiens opvoeding hij had betaald, eerst vrijwillig, maar later op rechterlijk bevel. Tot hij een uitstekende advocaat in de arm nam, die de rechter er na zeven dagen praten van wist te over tuigen. De verdediger had een getuige ge vonden, die verklaarde dat het kind, dat Agatje L. ter wereld bracht in 1946, geen zevenmaands baby was, zoals zij steeds had beweerd, maar een volgroeide baby. Felix hoopt nu dat hij het geld, dat hij de afgelopen twaalf jaar heeft moeten be talen, terugkrijgt. De stad, waar de meeste zelfmoorden gebeuren, is West-Berlijn. In 1956 pleeg den hier 34 op de honderdduizend mensen zelfmoord. In geheel West-Duitsland acht tien op de honderdduizend. West-Berlijn stelt zelfs Japan, vanouds het land der vele zelfmoorden, in de schaduw (Japan: 24 zelfmoordenaars op honderdduizend' men sen). Het is tekenend voor de geestelijke ellende, waarin nog zovele Westberlijners verkeren en waarin vooral de dertig- tot veertigduizend vluchtelingen in deze stad zich bevinden. Frans veto tegen vertoning van Amerikaanse film De Franse militaire bevelhebber te Berlijn, generaal Geze, heeft van de bur gemeesters van de in de Franse sector van de stad gelegen gemeenten Wedding en Reinickendorf geëist, dat de Ameri kaanse film „Paths of glory", waarin een terechtstelling wordt getoond van Franse soldaten wegens lafheid tegenover de vijand in de eerste wereldoorlog, in hun gemeente niet wordt gedraaid. Dit is don derdagochtend meegedeeld door 'n lid van de Westberlijnse senaat. Indien de burge meesters vertoning van de film toch toe staan, zal de generaal op grond van een decreet van het geallieerde opperbevel de film in beslag doen nemen. Volgens dit de creet is het strafbaar de geallieerde be zettingsstrijdkrachten te schande te ma ken. De vier foto's van boven af: Voor een gebeeldhouwde poort van het oude Turkse kasteel Moekhtara, waarover onze reisredacteur in ons blad van gisteren een levendige repor tage schreef, poseren een stel gewa pende volgelingen van de Droezen- leider Kanial Djoemblatt. Rebellie maakt dorstig O Een van de opgangen naar het trotse stamslot van de Djoemblatts. Steile trappen langs de muren, weidse ter rassen, kleine uitspringende kamertjes, een doolhof van gangen en treden, een oude roversburcht, geel onder een rood dak, nors en trots op een voor uitstekende rotspunt. Overal, op het slotplein, op de trappen en op het dak, zwermen de wilde Droezen. Droezen in een hinderlaag liggend op de stenige, door de zon geschroeide Sjoef-hellingen. WARSCHAU, (Reuter) In kringen van de Poolse communistische partij en de regering is men volgens een correspon dent van Reuter ontzet over de „ophef", die in het Westen gemaakt is van de Poolse afkeuring van de terechtstelling van Nagy. Bijzónder pijnlijk voor Polen waren de in het Westen wijd en zijd ver spreide berichten, die de indruk gaven, dat Polen openlijk in opstand zou zijn te gen Moskou naar aanleiding van Nagy's terechtstelling. „Deze westelijke pers campagne heeft ons zeer veel kwaad ge daan", zo is donderdag te Warschau van regeringszijde gezegd. Zij had ook „onno dige onzekerheid" bij het Poolse volk ge wekt, dat naar buitenlandse radio-uitzen dingen, „die niet gestoord worden", kan luisteren. Een hooggeplaatste partijfunctionaris zei, dat de Westelijke reactie de Poolse communistische partij zelfs zou kunnen noodzaken, haar standpunt ten aanzien van de terechtstelling van Nagy openlijk bekend te maken. Volgens Reuters correspondent waren de Polen en in het bijzonder de Poolse par tijleider Gomoelka bijzonder geschokt door het nieuws van Nagy's terechtstel ling. PRAAG, (AFP) In Praag is dinsdag een Poolse delegatie onder leiding van de voorzitter van de Nationale Vergadering aangekomen. Het bezoek heeft een ver sterking van de vriendschappelijke betrekkingen tussen de twee landen en „de consolidatie van het socialistische kamp" ten doel, zo verklaarde delegatie leider Wycekh bij zijn aankomst. WARSCHAU, (Reuter) Een Poolse economische delegatie onder leiding van vice-premier Jarosewicz is woensdag uit Warschau naar Boekarest vertrokken om een vergadering van de raad voor weder zijdse economische bijstand van de landen van het communistische blok bij te wonen. Het onderwerp van bespreking is het vraagstuk van nieuwe uitbreiding van de economische samenwerking tussen de communistische landen, met de nadruk op de specialisatie en samenwerking in de industrie. In de nabijheid van de luchtbasis West- over in de Amerikaanse staat Massachu setts, is een KC-135 Jet Stratotanker van de Amerikaanse luchtmacht neergestort. Volgens de eerste berichten zijn alle vijf tien inzittenden om het leven gekomen. Het toestel is geheel vernield. Vier toestellen zouden donderdagavond 23.53 uur plaatselijke tijd (vanochtend 04.43 uur Nederlandse tijd) van Westover vertrekken, in een poging nieuwe records te vestigen. Met twee toestellen wilde men trachten het record op een vlucht naar Londen en terug zonder tussenlanding te breken, met de twee andere het record New York-Londen en Londen-New York. De eerste twee toestellen startten nor- maal/'Het derde stortte neer. Aan boord van het verongelukte toestel bevonden zich'ónder meer zes journalis ten. Het Tweede Kamerlid, de heer Vro lijk, heeft aan de minister van Binnen landse Zaken, Bezitsvorming en Pu bliekrechtelijke Bedrijfsorganisatie, van Justitie en van Oorlog gevraagd waar om bij het ontwerpen van het opschrift voor de bij Koninklijk Besluit van 14 juli 1958 ingestelde Vrijwilligersme- daille" de voorkeur is gegeven aan een Latijnse tekst boven een voor een ieder aanstonds verstaanbare Nederlandse tekst? LERWICK, Shetland Islands (UPI) Een opvarende van een Russische vissers vloot, is donderdag na een wilde vlucht in Lerwick op de Shetland eilanden, door de autoriteiten in bescherming genomen. De man, volgens zijn verklaringen een Est lander, maakto zich donderdagmorgen omstreeks drie uur in een motorbootje los van de vloot van Russische haringvissers (Van onze correspondent in Londen) Het belangrijkste resultaat van het Lagerhuisdebat over het Britse Cyprus- plan is, dat het voor Griekse Cyprioten thans zonneklaar is, dat zij niet langer de conservatieven tegen Labour kunnen uit spelen. Want ook de oppositie, op wier steun de Grieken zo lang hebben gere kend, kon in de heersende crisis niets an ders doen dan in beginsel het regerings plan aanvaarden, ofschoon de meeste so cialistische sprekers een hard hoofd heb ben in het welslagen ervan. Maar het is tenminste een uitgangspunt voor onder handelingen. Het plan is volgens Lennox Boyd, de Britse minister van Koloniën, wellicht de laatste kans om de geschokte eenheid in de vrije wereld te herstellen. Het debat, dat op de tribune werd bijge woond door de gouverneur van Cyprus, Sir Hugh Foot, werd gekenmerkt door ma tiging, hetgeen thans voor alles vereist is. Premier Macmillan, die het zonder stemming eindigende debat sloot, zei dat hij bereid is de Turkse en Griekse pre miers gezamenlijk of afzonderlijk te ont moeten. Volgens hem geven de reacties van Griekse en Turkse zijde aanleiding tot voorzichtig optimisme. Van alle kanten werd een beroep gedaan op Grieken en Turken, op basis van het plan onderhan delingen te openen. Bijzonderheden doen op het ogenblik weinig ter zake. Thans is soepelheid geboden. Nu van Griekse zijde belangrijke tegemoetkomingen zijn BOEDAPEST (Reuter) Bisschop La- jor Ordass, voormalig hoofd van de Hon gaarse lutherse kerk, die tijdens het be wind van Matyas Rakosi verscheidene ja ren in de gevangenis heeft doorgebracht, is als bisschop van het zuidelijke deel van het land afgezet. De kerkeraad van dit gebied had hem verzocht af te treden. Van officiële zijde was zijn houding te genover het staatsbureau voor kerkelijke zaken „onverdraagzaam" genoemd. De deken van Boedapest, Emil Koren, heeft het verzoek gekregen, bisschop Or dass voorlopig te vervangen. Het hoofd van het genoemde staatsbu reau had op de jongste bijeenkomst van de kerkeraad kritiek op bisschop Ordass geoefend, omdat hij bleef weigeren met de regering mee te werken. Ook was de bisschop er van beschuldigd, dat de Lutherse kerk onder zijn leiding een pro- paganda-organisatie voor Amerika en het Westen was geworden. De kerkeraad nam een resolutie aan, waarin wordt verklaard, dat het aftreden van de vorige bisschop Voor het'zuidelijke deel van het land, Dgzsery, niet geldig is geweest. Dezsery tra<i op 30 oktober 1956, ten tijde van de Hongaarse opstand, af. Volgens een bericht van U.P. uit Boe dapest heeft bisschop Laszlo Dezseri zon der meer het aanbod om Ordass op te volgen van de hand gewezen. In welingelichte kringen in Boedapest ver wacht men nu, dat de communistisch ge zinde bisschop Lajos Vetoe tot hoofd van de lutherse kerk gemaakt zal worden. Hij was dat ook reeds onder Rakosi. Tegen bisschop Ordass werd reeds lang actie gevoerd. Men neemt zelfs aan, dat hij reeds begin 1957 goeddeels van zijn post ontheven werd. De laatste tijd werd hij herhaaldelijk aangevallen wegens zijn „anticommunistische preken" en zijn „steun aan contrarevolutionaire elemen ten". in de baai van Footabrough, die daar juist het anker uitwierp. Enkele minuten na dat hij de kust bereikt had en begonnen was een groot stuk heide over te steken, stevenden enkele kleine boten van de Rus sische vloot op de wal aan. Een boer, die door zijn verrekijker keek, zag ongeveer dertig man aan land gaan en ontdekte, dat zij iemand achtervolg den, waarop hij onmiddellijk de autoritei ten telefonisch waarschuwde. De zeeman werd gevonden in een hut in Crookating, een gehucht, waar men hem onderdak had gegeven. De Shetland eilanden liggen ongeveer 210 kilometer ten noordoosten van Schotland. Later voeren de drie Russische boten de haven van Lerwick binnen. Een der opva renden, de „politieke commissaris," vroeg de burgemeester te spreken en eiste een onderhoud met de vluchteling. Dit werd geweigerd, waarop de Russische boten weer wegvoeren. LONDEN (UPI) De Britse regering zal een onderzoek instellen naar de ach tervolging van de Estlandse zeeman en indien daar aanleiding toe is, zullen de Britse autoriteiten in Moskou protesteren tegen deze „invasie" op de Shetland-eilan- den. De vluchteling, de 32-jarige Erich Teayn, heeft nog niet om asiel gevraagd. Hij vertoeft op het ogenblik in Leith (Schotland) en zal er blijven totdat het on derzoek is voltooid. Op de Nederlandse dag tijdens de Expo in Brussel, die op woensdag 20 augustus wordt gehouden, zullen enkele exemplaren van de tulp „Expo '58" aan de commissa ris-generaal van de „Expo" baron Moens de Fernig worden aangeboden. Deze nieuwe tulp is gekweekt door n.v. F. Rijnveld en zn. in Hillegom. De Darwin- tulp heeft een zeer aparte kleur: viooltjes- paars met een lichte rand. Een zeldzame kleurschakering. De hybridiseur van deze n.v. de heer H. Scholte heeft de tulp vijf jaar geleden ge wonnen, nadat hij twee variëteiten met zorg en toewijding had gekruist. Intussen heeft men een bed bollen van deze tulp verkregen. gedaan (aanvaarding van zelfbestuur als overgangsperiode en voorlopig uitstel van zelfbeschikking), zullen de Turken, zo is het algemene oordeel van het Lagerhuis, ook iets meegaander moeten worden. Labour was er verheugd over dat de regering tenslotte erkent, dat de Cyprus- kwestie voor Groot-Brittannië geen zuiver binnenlandse aangelegenheid is. De voor naamste critiek van de oppositie is, dat het regeringsplan te veel nadruk legt op de politieke deling, in plaats van op de volkseenheid. De Labour-leider Aneurin Bevan stelde daarom 'n enkel gekozen par lement voor in plaats van de voorgestelde twee. De overgangsfase dient volgens hem ook korter te zijn dan zeven jaar. De so cialisten vragen ook de deur open te hou den voor zelfbeschikking, maar erkennen dat deze op het ogenblik niet aan de orde kan worden gesteld. Hiermee heeft de oppositie, na haar felle campagne voor zelfbeschikking een belangrijke stap te rug gedaan. Als een lichtpunt wordt beschouwd, dat aartsbisschop Makarios zich, hoewel hij het voorgestelde deelgenootschap ver werpt, niet tegen tijdelijk zelfbestuur verzet. Verderfelijk Algemeen wordt de blunder van de aartsbisschop van Canterbury betreurd, die voor de televisie Makarios' karakter „verderfelijk" heeft genoemd, nadat hij hem eerst naar Londen had uitgenodigd. Dit heeft kwaad bloed gezet in Athene en op Cyprus, juist op een ogenblik dat ont spanning nodig is. Griva, de leider van de terreur-organisatie EOKA, beschrijft het Britse plan in een te Nicosia verspreid pamflet als een nieuwe monsterachtig heid. Hij beschouwt Sir Hugh de Britse gouverneur, als een „Trojaans paard door de conservatieven gezonden, om de Cyprio ten te bedriegen". ATHENE (Reuter) Aartsbisschop Ma karios, de verbannen Grieks-Cyprische leider, heeft geen commentaar willen ge ven op het gezegde van dr. Fisher. „Ik zou de aartsbisschop van Canterbury niet willen beledigen", aldus Makarios. LONDEN (UPI) De diplomatieke ad viseur van Makarios, Zenos Rossides heeft in Londen scherpe critiek geoefend op het Britse plan. Rossides is door Makarios naar Londen gezonden voor besprekingen met functionarissen van de Labour party over het Britse plan voor Cyprus. NICOSIA (Reuter) De Griekse bur gemeesters van de voornaamste Cypri sche steden hebben de UNO in een ge meenschappelijk telegram verzocht waar nemers naar Cyprus te zenden, opdat de ze „zelf kunnen vaststellen dat de Tur ken verantwoordelijk zijn voor de onvoor stelbare en teugelloze moorden en andere gewelddaden, die onder de ogen van de Britse veiligheidsstrijdkrachten worden gepleegd". In Nicosia zijn in de afgelopen 24 uur twee Griekse-Cyprische straatventers op straat door onbekenden doodgeschoten. (Van onze correspondent in Bonn) In de Bondsdag te Bonn kwam het gis teren tot een tumult tijdens de begrotings debatten, waarin bondskanselier Aden auer scherpe critiek moest slikken. Van socialistische zijde werden aanvallen ge daan op het pers- en informatiebureau van de regering. De socialistische oppositie zaaide in dit debat, een goede tien da gen voor de belangrijke verkiezingen in Noordrijn-Westfalen worden gehouden, twijfel aan de geloofwaardigheid in Aden auer. Het ging om een bedrag van 22 mil joen mark voor een bepaald fonds van het pers- en voorlichtingsbureau van de re gering, dat onder leiding staat van de bondsperschef Von Eckardt. Urenlang werd gepraat over het „reptielen-fonds", dat Adenauer ter beschikking staat voor voorlichting, voor uitgave van een bulle tin en voor propaganda voor het leger. De oppositie beschuldigde Adenauer er van geld van de bondskanselartij beschik baar te hebben gesteld voor de bevorde ring van de belangen van zijn Christen- Democratische Unie, toen de bondskanse lier zei, dat deze aantijgingeh ongegrond waren, brak het tumult los. „Felix von Massu" In het brandpunt stond ook de perschef Von Eckardt, die onlangs gezegd heeft, dat hij niet bevorderd wil worden tot staatssecretaris, indien ook anderen op zijn bureau geen promotie in het vooruitzicht worden gesteld. De S.P.D.-er Küehn zei dat Von Eckardt niet „de Felix von Mas su" moest spelen. Volgens Kühn is de mi nister van Binnenlandse Zaken Schroder op weg een Westduitse McCarthy te wor den. Adenauer onderbrak hem met de me dedeling, dat Kühn vorig jaar drieduizend mark gevraagd had uit het „reptielen fonds" voor voorlichting. Volgens Kühn was die aanvraag ingediend voor een jour nalistenvereniging. Op dat ogenblik, nadat reeds zovele scheldwoorden waren geuit en oude za ken uit een ver verleden waren bespro ken, was over het werk van Von Eckardt zelf irn. feite nauwelijks iets gezegd. Von Eckardt sprak, op wens van Adenauer, voor het eerst voor de Bondsdag, waarbij hij zich verweerde tegen opmerkingen volgens welke zijn bureau meer geld zou verslinden dan Goebbels' propagandami- nisterie. (UPI) Bij verkiezingsactiviteiten in Dortmund is het tot botsingen tussen so cialisten en christen-democraten geko men. De S.P.D. had een demonstratie te gen kernwapens georganiseerd op een plein dat de C.D.U. met verkiezingsbiljet ten had behangen. Aan het eind van de be toging werden luidsprekerwagens van de C.D.U. beschadigd en in een handgemeen werd een chauffeur gewond. De C.D.U. beklaagt zich, dat de politie niets deed om de excessen tegen te gaan.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 11