Montgomery bracht aan ons land een afscheidsbezoek in Nederland nu f 1.- Uitgaan in Haarlem Pleidooi van Nederlander Blaisse voor tarievenverlaging in OEES king size and normal size Man, Zoutelande - 2 linkerhanden - verft met gemak en CETALAC VRIJDAG 27 JUNI 1958 13 Politieke leiders hebben in de NA VO wel de bomen, maar niet het bos gezien Utrechtse edelsmid wint „bekerproces" Afgekeurd voor consumptie „Doordraaien" van sia draait door Het Europese parlement verkeert in tijdnood MUZIEK FILMVOORSTELLINGEN ANDERE BIJEENKOMSTEN TENTOONSTELLINGEN PLASTIC VERF van Ceta-Bever LEZEN EN LATEN LEZEN De waarnemende opperbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in Europa, veldmaarschalk Montgomery, heeft gis teren een afscheidsbezoek gebracht aan Nederland. Hij werd ontvangen door de minister voor Defensie, ir. Staf, en door de chefs van staven van de Nederlandse strijdkrachten. De veldmaarschalk, die op 1 juli zün functie neerlegt, is gistermid dag door Koningin Juliana in paleis Soest- dijk ontvangen. Gisteravond heeft de regering te zijner ere in „De Beukenhof" te Oegstgeest een diner gegeven. Veldmaarschalk Montgo mery verklaarde gisteren in een perscon ferentie in Den Haag, dat nu het westen een afweermiddel heeft opgebouwd tegen agressie, thans op de politieke leiders de taak rust een uitweg te vinden uit de moeilijkheden tussen oost en west. In de afgelopen tien jaar, tussen 1948 en vandaag, zo zei hij, heeft het westen een strijd geleverd, die ten doel had een oorlog te voorkomen. „Ik geloof dat wij die strijd hebben gewonnen," aldus Mont gomery, „omdat wij in het westen een sterkte hebben opgebouwd met een gro te nucleaire capaciteit. De situatie is thans zo, dat elke vijand, die tot agressie tegen het westen zou overgaan, vernietigd zal worden. De afschrikwekkende invloed van het atoomwapen is voldoende geweest om Rusland duidelijk te maken, dat wij in geval van agressie de aanvaller kun nen vernietigen," aldus Montgomery. Hij was van mening, dat het westen thans zal moeten nadenken over een mogelijke vorm van ontwapening, welke gecombi neerd zou moeten zijn met een systeem voor controle en inspectie. Totdat men zo ver is moet de afschrikking tegen de oor log gehandhaafd blijven. Die bestaat uit het atoomwapen, de aanwezigheid van conventionele strijdkrachten in West-Eu ropa en de gezamenlijke vastberadenheid van de Westeuropese landen dat zij, in ge val van agressie, voor hun vrijheid zullen strijden. „Onze politieke leiders zullen mijns inziens moeten trachten te komen tot een gezamenlijke politiek om de NAVO met de wereld daarbuiten te verbinden," zei Montgomery. De dreiging van het communisme gaat de gehele wereld aan en daarom is een gezamenlijke politiek van essentieel be lang. Wanneer ik, zo zei hij, commentaar zou mogen leveren op de politieke leiders van vandaag en natuurlijk heb ik com mentaar dan zou ik willen opmerken, dat zij naar mijn mening in dit opzicht gefaald hebben. Zij hebben in de Noord- atlantische verdragsorganisatie wel de bo men maar niet het bos gezien." Op een vraag over het gerucht, dat ge neraal De Gaulle zich verzet zou hebben tegen de benoeming van Sir Richard Gale in Montgomery's functie, zei de veld maarschalk, dat hij hiervan voor het eerst hoorde. „Ik ken generaal De Gaulle heel goed. Ik ga nu naar Parijs en ik zal hem ernaar vragen". In antwoord op een andere vraag zei hij: „Niet de waterstofbom is het grote kwaad, maar de oorlog. Wij zullen een halt moeten trachten toe te roepen aan het kwaad van de oorlog, en dat is mijns inziens de taak van de politieke leiders". Het voornaamste gev.aar in de volgende fase van de koude oorlog vormen volgens veldmaarschalk Montgomery Azië en Afri ka, het Midden-Oosten inbegrepen. Men denkt, zo zei hij, dat men zich op kernwa pens kan verlaten, maar in het Midden- Oosten zijn voornamelijk conventioneel uitgeruste strijdkrachten gewenst. Sprekend over zijn afscheid zei Mont gomery, dat hij thans tot het besluit ge komen is dat hij, met 50 dienstjaren in het Britse leger, thans voldoende heeft gedaan. „Ik wil mij nu terugtrekken uit de actieve dienst in het leger en de NAVO", Koningin Juliana, Prins Bernhardt, minister ir. C. Staf en veldmaarschalk Montgomery aldus de veldmaarschalk. „Dat is geen pensionering, omdat die niet mogelijk is in mijn rang, maar ik kan me wel terug trekken. Ik wil nu een rustig leven gaan leiden in Engeland. Ik zal gaan schrij ven, want ik heb zo het een en ander ge zien en mijn autobiografie kon wel eens interessant zijn. Ik kan u aanraden het boek te kopen", zo besloot hij schertsend. Veldmaarschalk Montgomery is van morgen per vliegtuig van het marinevlieg kamp Valkenburg naar Parijs vertrokken. Behoudens een kleine mogelijkheid tot cassatie is de familie Van der Linden- Schoonenberg uit Roermond de destijds uit de Maas opgehaalde kostbare zilveren beker uit de Grieks-Romeinse oudheid kwijt voor het veel te lage bedrag van 125,—. Het gerechtshof te Amsterdam heeft ln het slepende proces, dat in november 1954 is begonnen, uitspraak gedaan en beslist, dat de in 1950 gesloten koopovereenkomst, waarbij de familie Van der Linden deze beker, die nu de naam van Kantharos van Stevensweert heeft gekregen voor 125, aan de Utrechtse edelsmid L. H. M. Brom verkocht, niet op grond van dwaling nietig kan worden verklaard. Het gerechtshof vernietigde de uitspraak van de rechtbank te Roermond, die beslist had dat de edelsmid het kostbare eeuwen oude kleinood voor dezelfde prijs van 125,aan de oorspronkelijke eigenaars moest teruggeven. Het hof veroordeelde de familie Van der Linden tot betaling van de proceskosten, totaal 1500.Daarnaast zal de familie uiteraard ook haar eigen advocaten moeten voldoen, zodat zij een grote som gelds is kwijt geraakt in plaats van een vele duizenden guldens waard zijnde archeologische vondst voor 125, terug te krijgen. Te meer zal de beslissing van het h** voor de familie teleurstellend zijn, daar zij in het begin van dit jaar, toen het hof de beide partijen had aangeraden onder ling tot een schikking te komen, een aan bod van de edelsmid 5000,te betalen, van de hand heeft gewezen. Het hof heeft overwogen dat de heer Brom geen deskundige is op oudheidkundig gebied. Dat de zwaar beschadigde beker van zo'n uitzonderlijke waarde was, lag volgens het hof ten tijde van de koop bui ten het normale voorstellingsvermogen en is pas na de studie, die de heer Brom van de beker maakte, aan het licht gekomen. Wel heeft de verkoper over de waarde van de beker gedwaald, maar die dwaling was in 1950 noch de conservator van het Ne derlands Goud- en Zilvermuseum te Utrecht, die in 1949 en 1950 bij de onder handelingen als tussenpersoon heeft ge fungeerd, noch de edelsmid bekend en vormt dus onvoldoende grond voor vernie tiging van de koopovereenkomst. Op het lijstje van door de Amsterdamse keuringsdienst van waren in de maand mei afgekeurde levensmiddelen komen onder meer voor 26.000 kg. aardappelen, 980 kippemagen, 800 kg. kokosnoten, en voorts nog enige honderden kilogrammen verse, gerookte, fileerde en gezouten vis. Tienmaal was er reden om bij aantreffen van te lichte partijen brood een strafver volging in te leiden. Bij het inspecteren van 1246 monsters melk en melkprodukten bleken 132 monsters niet aan de gestelde eisen, voornamelijk wat het vetgehalte betreft, te voldoen. Strafvervolging werd eveneens ingeleid in een geval waar boter koek niet uitsluitend met boter was bereid en voor andijvie met te veel parathuon. De groenteteler, die deze andijvie had ge leverd, had zich niet gehouden aan de voorgeschreven termijn, die er tussen be spuiten en oogsten moet liggen. Bo vendien had hij het bestrijdingsmiddel in een te hoge concentratie gebruikt. Doordat de aanvoer van sla in Bever wijk iets minder wordt, is ook de „door draai" afgenomen Maar donderdag waren er toch nog een 2000 kisten, die door draaiden en op de mestvaalt terecht kwamen. Een lid van de Europese Commissie der E.E.G., de Belg Rey, en de vice-voorzitter van de Hoge Autoriteit der E.G.K.S., de Nederlander Spierenburg, hebben in het Europese parlement met nadruk verklaard, dat de plannen voor een Europese Vrij handelszone geen afbreuk mogen doen aan wat de zes van het kleine Europa reeds hebben bereikt. De bepalingen en de geest van de verdragen van Rome (E.E.G. en Euratoom) en die van het E.G.K.S.-ver- drag moeten in hun volle doeltreffendheid gehandhaafd blijven. Zij sloten zich hierbij aan bij de verkla ring van de Nederlandse K.V.P.-er Blaisse, die het debat over de Vrijhandelszone na mens de Commissie voor de Handelspoli tiek inleidde. De heer Blaisse is met zijn verslag op moeilijkheden in de commissie gestuit, omdat hij een deel van zijn rap port alleen voor eigen rekening kon ne men. Zo bijvoorbeeld zijn zienswijze, dat men bij een Europese economische associa tie (dit vindt hij een betere benaming dan Vrijhandelszone) wellicht ook de E.B.U. (Europese Betalingsunie, een orgaan van de O.E.E.S.) zou kunnen inschakelen. Zowel de heer Rey als de heer Blaisse steunden het denkbeeld om de landen van de O.E.E.S. de afspraak te laten maken om per 1 januari de douanetarieven met 10 percent te verlagen. Op die datum gaat namelijk de eerste tariefverlaging van de E.E.G. in. In de vrijhandelszone blijkt zij reeds uit de pas te raken nog voor zij tot stand is gekomen. Het gevolg van de af spraak zal zijn, dat men dan met de ver dere onderhandelingen over de Vrijhan delszone tot 1 juli 1960 de tijd heeft; op die datum gaat namelijk de tweede tarief verlaging van de E.E.G. in. De heer Key zei, dat de commissie weldra het gemeen schappelijke standpunt zal kunnen pro duceren. Het plan-Carli Wat de kwestie der buitentarieven be treft hebben de zes zich in principe ver enigd tot een enigszins gewijzigd plan- Carli (voor compensatie-betalingen bij het opheffen van de verschillen in de buiten tarieven van de diverse landen, die aan de vrijhandelszone zullen deelnemen, als die een bepaald percentage te boven gaan). Men zal er echter voor moeten zorgen, dat bij toepassing van het compensatiestelsel in bepaalde gevallen uitzoonderingen kun nen worden gemaakt, meende de heer Rey. Verder wees hij erop, dat de commis sie niet alleen rekening houdt met de be langen van de zes E.E.G.-landen, maar eveneens met die van andere, zoals bij voorbeeld de bijzondere positie van de Deense landbouw. Volgens de heer Rey zal men voorts de overeenkomsten voor de tariefverlaging per 1 januari kunnen uitbreiden tot alle Het Europese parlement schijnt deze week door de veelheid der rapporten naar aanleiding van het zesde jaarver slag der Hoge Autoriteit in tijdnood te komen. Dinsdag moest het rapport van de Nederlandse afgevaardigde Korthals, namens de commissie voor de interne markt reeds tot woensdag uitgesteld worden. Het rapport van de Nederlan der Blaisse over de Vrijhandelszone kon daarna alleen afgewerkt worden dank zij een lange avondvergadering. Voor donderdag staan weer niet minder dan zeven rapporten op het program, zodat men weer tot in de nacht zal moeten vergaderen. landen van de GATT (algemene over eenkomst over handel en tarieven). Dan zal men trachten ook vermeende discrimi natie te voorkomen. De heer Blaisse legde er nog de nadruk op, dat de Vrijhandels zone eigen organen zou moeten stichten, die dan van bescheidener aard zullen moe ten zijn dan de organen van de E.E.G. en E.G.K.S. De organen van de Vrijhandels zone zullen echter in geen geval boven die van de E.E.G. en de E.G.K.S. mogen uit steken. De heer Spierenburg sloot zich hierbij aan. Hij zei dat elke regeling van de Vrijhandelszone het gezag van de E.G.K.S. intact moet laten. Voorts mogen de industrieën van de E.G.K.S. niet in een ongunstige positie komen vergeleken met de kolen- en staalindustrie in andere lan den van de Vrijhandelszone. Advertentie Advertentie World famous Maandag 30 juni. Grote Kerk, 15.3016.30 uur: Beiaardbespeling door Arie Peters. Maandag 30 juni, Concertgebouw, 20 uur: Einduitvoering van leerlingen der Mu ziekschool van de Maatschappij tot be vordering der Toonkunst, onder leiding van Marinus Adam. Het programma vermeldt ondermeer de derde symfonie van Schubert en werken van Quantz, Mozart, Mendelssohn, Bizet, Jolivet en Honegger. Dinsdag 1 juli, Concertgebouw, 19.30 uur: Leerlingen van het Haarlems Muziek instituut geven een uitvoering. Op het programma staan onder meer werken van Bach, Ravel, Chopin, Brahms en Debussy vermeld. Dinsdag 1 juli Grote Kerk, 2021 uur: Orgelbespeling door Piet Kee met mede werking van het Haarlems Bachensem- ble onder leiding van George Robert. Het tweede deel van de Orgelmis van Joh. Seb. Bach zal worden uitgevoerd. Donderdag 3 juli, Grote Kerk, 1516 uur: Albert de Klerk speelt op het orgel wer ken van Jeminez, Gibbons, Bach, Böhm, Hindemith en Van Amelsvoort. Donderdag 3 juli, Concertgebouw, 20.15 u-: Het Noordhollands Philharmonisch Or kest geeft een zomerconcert onder lei ding van Marinus Adam met als soliste de pianiste Janine van Mever, Op het programma staan werken van Brahms, Grieg en Haydn. Donderdag 3 juli Grote Kerk, 2021 uur: Beiaardbespeling door mr. Romke de Waard. Zaterdag 28 juni, Studio-theater, 17 uur: Op een grootbeeld-televisiescherm een uitzending van de strijd om de derde of vierde plaats in de wereldkampioen schappen voetbal tussen Duitsland en Frankrijk. Zondag 29 juni, Studio-theater, 15 uur: Nogmaals een uitzending van de wereld kampioenschappen voetbal op een groot beeld-televisiescherm. Ditkeer een uit zending van de finale tussen Zweden en Brazilië. Zondag 29 juni, Studio-theater, 11 uur: Een reprise van de film „De wereldzee" (evenals in de vorige voorstelling voor afgegaan wordt door „Rovers van het moeras" van Walt Disney). Zondag 29 juni, Rembrandt-theater, 11 u.: De film „Geen plaats voor wilde die ren" is nogmaals geprolongeerd. Zondag 29 juni Lido-theater 11 uur: Een voorstelling van de Italiaanse operafilm „Madame Butterfly" met Anna Maria Canali. Woensdag 2 juli, Openluchttheater, 14.30 uur: Kindervoorstelling van het circus „Elleboog" uit Amsterdam onder leiding van mevrouw Ida Last. Woonhuis Jacobus van Looy: Geopend iedere dag van 1012.30 uur en van 13.3017 uur en zondag van 1417 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de zestiende eeuw tot heden. Onder meer de meesterwerken van Frans Hals. Het museum is geopend op werkdagen van 1017 en on zon- en feestdagen van 1317 uur. Teylermuseum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen uit de Hollandse, Italiaanse en Franse school van de zestiende tot de twintigste eeuw. Fossielen, mineralen, natuurkun dige instrumenten. Geopend iedere werk- Advertentie Lijst van door de Stadsbibliotheek aangeschafte boeken: Romans: Maclean, Ontsnapt langs Krakatau; Ooms, De bromberen; Verburg, Groeten uit Zuid- Afrika; Risse, Wenn die Erde bebt; Wiechert, Die Jerominkinder; Priestley, The Magicians; Wal ker, Digby. Ontwikkelingsboeken: De grote godsdiensten der wereld (leeszaal); Mielche, Olie, sheiks en Cadillacs; Kempe, Reclassering in onze samenle ving; de Graaf, Een zee vol geheimen; Ingelse, Cricket; Straus, Lloyd's; du Perron, Verzameld werk, dl. 4; Poeskjin, Dramatisch werk en proza; Hoschewar, Das Schmalfilm-Lehrbuch; Tiersot, Les Couperin; Jalovec, Italian violin makers; de Haan, Bevindelijk reisboek; Toynbee, Een studie der geschiedenis, dl. 2; de Vries, Lanny Budd's wereld in beeld; Willards, Zolang het duurt; Ne derlands theater jaarboek, 1954/55. dag behalve maandag, van 1117 uur. De eerste zondag van elke maand van 1315 uur. Bisschoppelijk museum, Jansstraat 78: Middeleeuwse en latere schilderijen, sculpturen, paramenten, kantwerk, hand schriften en munten. Geopend op werk dagen behalve maandag van 1017 uur, des zondags van 13—16 uur. Huis Van Looy: Een keuze collectie van moderne kunstwerken wordt tentoonge steld. Geopend op werkdagen van 10 12.30 en 13.3017 uur. Des zondags van 1417 uur; geopend tot 21 juli. De Waag: Tentoonstelling van het werk van de Vlissingse schilder Bram Phil. Geopend t/m 6 juli, dagelijks van 1017 uur; des zondags 1417 uur. Kunstzaal „Ten Bruggen-Cate": Tentoon stelling van werken van Henk van Es. Geopend tot en met 6 juli, dagelijks van 1117 uur; 's zondags 1417 uur. Zestien mille verduisterd. Het Haagse gerechtshof heeft de 58-jarige handelaar B. T. uit Numansdorp tot twee jaar gevan genisstraf veroordeeld, omdat hij als agent van de Centrale Suikermij. te Amsterdam 16.000 had verduisterd en voorts kwi tanties had vervalst, om het te doen voor komen alsof hij het bedrag als voorschot op de oogst had uitbetaald aan suiker bietenverbouwers. De verdachte beweerde het geld uit zijn auto te hebben verloren. t

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 15