„Nederlandse regering is vervuld van afgrijzen" Nationale en internationale vertegenwoordiging Gebouw Provinciale Waterstaat aan Zijlweg wordt groter Tweede gedeelte van westelijke randweg januari 1961 gereed Verklaring van minister Luns over de executie van Nagy en Maleter Op en om het Binnenhof Amerikaanse raket te zien op NAVO-vliegfeest Soesterberg Weer uitkering ineens aan gemeentepersoneel Oude man sloot zich in huis op en stak het aan F aillissementsaan vrage Excelsior ingetrokken Kosten thans geraamd op drieënhalf miljoen gulden Conflict tussen journalisten en legervoorlichting Overeenkomst tussen twee moorden in onderzoek Honderdjarige legde eerste steen m Moderne eetkamer m Deens bankstel Zitkamer Eetkamer Verwachting van Gedeputeerde Staten: G.S. willen voorwaarden van minister voor rijksbijdragen accepteren Inzake KNVB-toto De heer L. Brunt wederom veroordeeld Poging tot moord in rusthuis VRIJDAG 27 JUNI 1958 Jongste, door H. C. Meyboom vervaar digde, foto van Prins Bernhard, die zondag zijn 47ste verjaardag viert. In de Tweede Kamer heeft de heer Goedhart (P.v.d.A.) gisteren vragen ge steld over de plannen van de Verenigde Naties na het bekend worden van „de moord op Imre Nagy en Pal Maleter en twee andere Hongaarse leiders". Minister Luns verklaarde dankbaar te zijn voor deze vragen, omdat de regering daardoor In de gelegenheid is te getuigen van haar afgrijzen over deze schanddaad". „Indien men stelt", aldus de minister, „dat Nagy en Maleter politiek reeds dood waren, dan zijn ze door deze schanddaad weer springlevend geworden. De speciale commissie van de Verenigde Naties inza ke Hongarije is nog niet tot een aanbeve ling aan de algemene vergadering geko men. De Nederlandse regering staat op het standpunt, dat de Verenigde Naties zich met de jongste gebeurtenissen in Hongarije zullen moeten inlaten. Overleg met andere landen is nog nodig over de •stappen, die kunnen worden ondernomen. De mogelijkheid een speciale zitting van de Verenigde Naties uit te lokken, teneinde aan de geconcentreerde veront waardiging van de wereld uiting te geven, is in onderzoek. Maar volgens de eerste indruk is het niet waarschijnlijk dat het vereiste aantal stemmen voor een specia le zitting thans bereikt kan worden. Voor het NAVO-vliegfeest dat op zater dag 5 juli op Soesterberg wordt gegeven zullen twee vliegtuigen van het type Lock heed F-104b „Starfighter" speciaal voor deze gelegenheid uit Amerika worden overgevlogen. Zij worden vervoerd aan boord van een militair vrachtvliegtuig, waarin ook een groep van 28 man (vlie gers en grondpersoneel) meekomt. De F-104b is de tweepersoons uitvoering van de F-104a. Met een toestel van het laatst genoemde type werd vorige maand een nieuw wereldsnelheidsrecord van 2260 km. per uur gevestigd. Het toestel is ook houder van het wereldhoogterecord, dat door de Starfighter op 27.813 meter is ge bracht. Het is voor de eerste maal in de geschiedenis van de luchtvaart dat een zelfde vliegtuigtype zowel het snelheids als het hoogterecord op zijn naam heeft. Een ander Lockheed-vliegtuig dat op Soesterberg zal worden gedemonstreerd, is de c-130 „Hercules", een transportvlieg tuig met vier schroefturbines, dat een to taalgewicht heeft van 62 ton. Aan boord van dit vliegtuig zal zich een 12 meter lan ge Lockheed X-17 raket bevinden. Deze X-17 is een drietrapsraket, die door de Amerikaanse luchtmacht wordt gebruikt voor onderzoekingen met betrekking tot de ruimtevaart. Reeds meer dan twintig maal is de neuskegel van deze raket, die zeer glad gepolijst is, onbeschadigd uit de ruimte op aarde teruggekeerd. De minister van Binnenlandse Zaken heeft aan de gemeentebesturen medege deeld dat de loonbijslag en de kindertoe lageverhoging, verband houdende met de laatste huurverhoging, alsmede de duur tetoeslag ook over het tweede halfjaar van 1958 bij wijze van uitkering ineens die nen te worden toegekend. Verder zal eveneens in de voorgaande ja ren binnenkort aan de daarvoor in aan merking komende ambtenaren een uitke ring moeten worden verleend ingevolge een interimregeling voor de ziektekosten De minister verzoekt de gemeentebestu ren deze uitkeringen in één bedrag te doen uitbetalen, zo mogelijk nog in juli en voor zover nodig bij wijze van voorschot. De Nederlandse regering staat positief tegenover het houden van een speciale zitting en ook tegenover de maatregel, de geloofsbrieven van de Hongaarse delega tie bij de Verenigde Naties niet langer te erkennen, aldus minister Luns. De 72-jarige alleenwonende H. de G. te Wezep heeft zichgisteravond in zijn wo ning opgesloten en vervolgens het huis op verscheidene plaatsen in brand gestoken. De buren zagen de vlammen uit het dak slaan en waarschuwden de brandweer. Met de grootste moeite slaagden de brandweerlieden er in de man te redden. Zij konden niet verhinderen dat het huis geheel afbrandde. De G., die vermoedelijk in een vlaag van verstandsverbijstering heeft gehandeld, werd licht gewond. Hij is overgebracht naar het gesticht „Er- melo-Veldwijk". Mr. J. Coert te Rotterdam heeft de door hem namens een Duitse schuldeiser inge diende faillissementsaanvrage van de n.v. Metaalbuizenfabriek Maatschappij „Excel sior" te Schiedam ingetrokken. De schuld eiser had een naar verhouding klein be drag te vorderen van de n.v. In de binnenkort te houden vergadering van de Provinciale Staten van Noord-Hol land zal opnieuw een voorstel van Gede puteerde Staten aan de orde komen over de stichting van een nieuw gebouw van de Provinciale Waterstaat op een terrein aan de oostzijde begrensd door de gepro jecteerde westelijke randweg om Haar lemsen aan de zuidzijde door de Zijlweg. Gedeputeerde Staten vragen machtiging om met de gemeente Haarlem grondtrans- acties aan te gaan en voor de financie ring van het project gelden te lenen, voor zoveel nodig, bij de n.v. Bank voor Neder landse Gemeenten. Voor het project is een bedrag van 3.500.000 nodig. Zoals bekend is hebben de Provinciale Staten aanvankelijk besloten een nieuw waterstaatsgebouw te stichten in de tuin van de Provinciale Griffie aan de Dreef te Haarlem. Later werd dit besluit inge trokken en besloten werd het gebouw te plaatsen bij de Zijlweg. Gedeputeerde Sta ten schrijven aan de Provinciale Staten dat het tot uitvoering tot dusver niet is ge komen. Aanvankelijk kon hiervoor geen bouwvolume worden verkregen, terwijl in een later stadium bovendien de vereiste financieringsmiddelen ontbraken. In de laatste maanden zijn onder invloed van de gewijzigde verhoudingen op de arbeids markt de mogelijkheden, bouwvolume voor de stichting van grote gebouwen te verkrijgen, gunstiger geworden. Door toeneming van de werkzaamheden van de Provinciale Waterstaat zullen de plannen van 1953 gewijzigd moeten wor den. Destijds werd de nuttige kantoor ruimte berekend op 2614 m2, waarvan 478 m2 als reserve. Het zal nodig zijn het te stichten gebouw een extra-verdieping te geven, waardoor de nuttige kantoorruim te zal worden vergroot met 750 m2; de reserve-kantoorruimte zal dan ongeveer 550 m2 bedragen. Mocht in de toekomst verdere uitbreiding noodzakelijk zijn ,dan biedt het bouwterrein aan de Zijlweg daar toe de mogelijkheid. Wat de financiële kant betreft, delen Ge deputeerde Staten mee, dat de bouwkos ten door prof. ir. H. T. Zwiers bij uitbrei ding met één verdieping worden geraamd op drie miljoen gulden, terwijl de kosten voor aankoop van het terrein, bouwrijp- maken, aandeel kosten straataanleg, tuin aanleg en stichting garage met bijbeho rende woonruimte zijn te stellen op vijf honderdduizend gulden. Het hoofd van de Legervoorlichtings- dienst heeft onlangs aan twee journalisten verbonden aan de Haagse redactie van het dagblad „De Telegraaf", doen weten dat verzoeken om inlichtingen hunnerzijds voortaan slechts in ontvangst zullen wor den genomen, indien zij schriftelijk wor den gedaan en dan ook schriftelijk zullen worden beantwoord. Dit heeft minister Staf geantwoord op .chriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Van Rijckevorsel. De reden voor deze beperking in het ver keer tussen de betrokken journalisten en de Legervoorlichtingsdienst is gelegen in de wijze, waarop deze journalisten laat stelijk gemeend hebben telefoongesprek ken met het hoofd van de Legervoorlich tingsdienst en/of zijn medewerkers te kunnen voeren. De minister is van mening dat hij in het verkeer met ambtenaren van de Legervoorlichtingsdienst mag vra gen, dat redelijke omgangsvormen wor den aangehouden. De minister is bereid het normale ver keer tussen de in het geding zijnde journa listen en de Legervoorlichtingsdienst ter stond te doen herstellen, indien hem zou blijken, dat de betrokkenen zich zouden willen houden aan de door de minister hiervoor gestelde voorwaarden, en hij is, voor zover dit dienstig mocht worden ge oordeeld, op die basis bereid tot overleg met de beide journalisten. Gedeputeerde Staten hebben zich voor de financiering gewend tot de minister van Binnenlandse Zaken met het ver zoek te willen bevorderen, dat de n.v. Bank voor Nederlandse Gemeenten de provincie hiervoor bedragen in leen ver strekt. Indien de minister hieraan zijn me dewerking verleent moet er evenwel mee rekening worden gehouden, dat de rente van deze lening hoger zal zijn dan de in het rentegamma voor vaste leningen met een gemiddelde looptijd van langer dan vijftien jaar genoemde rente van 414 per cent. In 1956 is de mogelijkheid gerept het nieuwe waterstaatsgebouw in prefabrica- ge uit te voeren. Thans willen Gedeputeer de Staten zich niet bepalen tot besteding voor bouw in traditionele vorm, maar te vens een aanbesteding in geprefabriceer de bouw houden. In de uitêindelijke be slissing of het gebouw in traditionele vorm dan wel in geprefabriceerde vorm zal worden gebouwd zouden Gedeputeerde Staten mede de uitkomsten van de dub bele besteding willen betrekken. (Van onze correspondent in Brussel) Enkele Vlaamse kranten meldden heden ochtend dat vele tekenen er op wijzen dat de 37-jarige Louis Maas, die bekend heeft te Kalmthout in de Kempische heide een Limburgs meisje te hebben vermoord, ook de moordenaar zou kunnen zijn van de 23-jarige verpleegster Corrie Theeuwes uit Gilzerijen. Op 23 maart 1955 werd dit jonge meisje op de verlaten kanaaldijk te Tilburg op weerzinwekkende wijze om het leven gebracht. Het stoffelijk overschot droeg talrijke sporen van diepe messte ken, en bovendien was de halsader open gesneden. Met zekerheid kon worden uit gemaakt, dat de moordenaar van Corry Theeuwes zich met een bromfiets ver plaatste. De sporen van de banden konden vrij zuiver worden opgenomen. Toen men enkele dagen geleden te Es sen aan de Belgisch-Nederlandse grens de 37-jarige Louis Maas arresteerde onder de verdenking van lustmoord, werd te Til burg een nieuw onderzoek bevolen. Naar de officier van Justitie te Breda meedeel de is Louis Maas inderdaad uit Zuid-Ne derland afkomstig. Hij werkt daar zeer geregeld. Er is in de beide moorden een opvallende gelijkenis waar te nemen. De toegebrachte steekwonden komen niet al leen zeer goed overeen, maar vooral het opensnijden van de halsader wijst in beide gevallen in de richting van dezelfde mis dadiger. Het onderzoek van de Nederland se recherche is inmiddels zo ver gevor derd, dat men weet dat Louis Maas in maart 1955 in Nederland werkzaam was, en op de dag van de misdaad een vrijé dag had. Verder heeft men kunnen uitvinden, dat Louis Maas in die dagen over een bromfiets beschikte. De eerste steen voor het nieuwe St. Jurriëngasthuis, dat zal verrijzen op de Zandweerd te Deventer, is gelegd door een van de bewoners van het St. Jur riëngasthuis, de heer J. H. Peters, die juist deze dag zijn honderdste verjaar dag vierde Het St. Jurriëngasthuis werd in de laatste wereldoorlog bij een bombarde ment vernield en de bewoners werden elders ondergebracht. Het gebouw, ivaarmee nu een aanvang is gemaakt, zal flats voor de bejaarde bewoners en ook een royale ziekenafdeling bevatten, die behalve voor de bewoners van het gasthuis ook door andere Devente- naren zal kunnen worden gebruikt. Advertentie naar Zweeds model. Uitgevoerd in warm getint teakhout. Comfortable zitvorm Teakhouten armleggers. Exclusieve bekleding van wollen weefwerk. Bankgarnituur met fraai gebogen lijnen. Hoogglanzend notenhout. Kaukasisch notenhout. Strakke vorm. Matglanzend politoer. Aparte bekledingsstof. Met het oog op de grote urgentie van het gereedkomen van het weggedeelte Zijlweg-Heussensstraat van de westelijke randweg om Haarlem, stellen Gedepu teerde Staten van Noordholland voor de voorwaarden, die de minister van Verkeer en Waterstaat heeft gesteld met betrek king tot de rijksbijdrage voor de aanleg van dit weggedeelte te aanvaarden, of schoon de provincie tal van andere voor stellen heeft gedaan, die alle door de mi nister werden afgewezen. Volgens het laatste voorstel van de minister zal de in het uitzicht gestelde rijksbijdrage van 2.600.000 worden gesplitst in twee ge deelten. Het ene van 1.400.000, wordt uit betaald volgens een nader vast te stellen regeling op basis van één vijfde van de door de provincie voor het werk bestelde bedragen, met uitzondering van die voor De appèlkamer van de rechtbank in Den Haag heeft vanmorgen de secretaris-pen ningmeester van de KNVB, de heer L. Brunt uit Heemstede veroordeeld tot acht maal een geldboete van vijf gulden, sub sidiair één dag hechtenis, omdat deze functionaris de loterijwet zou hebben over treden door het aanleggen en houden van een voetbalpool. De rechtbank acht bewezen, dat de heer Brunt de feitelijke leiding heeft gegeven bij het aanleggen en het houden van een loterij, anders dan van een loterij waar voor toestemming was verleend. Dit le verde acht overtredingen op, nl. het aan leggen en het houden afzonderlijke fei ten van de vier ten laste gelegde toto's van vorig jaar september. De officier van Justitie, mr. H. van 't Veer, had veertien dagen geleden beves tiging van het vonnis van de kantonrech ter gevorderd. De heer Brunt en zijn raads man, mr. C. R. C. Wijckerheld Bisdom, waren varimorgen niet aanwezig bij het uitspreken van het vonnis. De heer Brunt kan nu in cassatie gaan van dit vonnis bij de Hoge Raad der Nederlanden. Knecht van twee heren te zijn, kan me nigmaal een verre van eenvoudige taak met zich meebrengen. Goldoni's heerlijke komedie, aan dit probleem gewijd en nog slechts luttele jaren geleden op voortref felijke wijze door het Haags Toneelgezel schap opgevoerd, heeft dat indertijd al heel duidelijk in beeld gebracht. In de af gelopen week zijn wij in Den Haag op nieuw, dit keer echter niet in de Ko ninklijke Schouwburg en bovendien be paald ook op minder artistieke manier, alsook in heel wat minder geestige vorm, met dit probleem geconfronteerd. Met name in de Tweede Kamer der Staten- Generaal, waar namelijk een aantal „Straatsburgers" ten gevolge van een be langrijke bijeenkomst van de Assemblée van de Raad van Europa, niet aanwezig konden zijn, toen op het Binnenhof de be slissing moest vallen over hetgeen de Lager Onderwijswet wel of niet zou die nen te bevatten met betrekking tot het vraagstuk van ontslagverlening aan hu wende onderwijzeressen. Aangezien het er naar uitzag, dat het bij de te houden stemmingen erg zou spannen, hebben de Kamerleden, die hun taak in Straatsburg hadden te vervullen als leden van de bo vengenoemde Assemblée, de vorige zater dag in het holst van de nacht voorzitter Kortenhorst opgebeld met het verzoek aanhouding der stemmingen tot het tijd stip, waarop zij weer op het Binnenhof aanwezig zouden kunnen zijn, te willen bevorderen. De voorzitter bleek zelf in tegemoetko ming aan dat verzoek wel bezwaren te zien. Tenslotte heeft hij echter zijnerzijds de Kamer voorgesteld om er deze keer, ondanks die bezwaren, toch maar gevolg aan te geven. Doch nadat zowel prof Oud (V.V.D.) als de heer Tilanus (C.H.) zich daartegen hadden gekant, besloot de Ka men eenstemmig inwilliging van het ver zoek achterwege te laten. Terecht, zo wil het mij voorkomen. Immers, door wel aldus te werk te gaan zou het hek van de dam zijn geweest. Veelvuldig zien zich nu eenmaal personen, die deel uitmaken zo wel van een nationale volksvertegenwoor diging als van een der internationale „parleme ten" (Assemblée van de Raad van Europa, van de West-Europese Unie, van de Europese Gemeenschappen) ge noodzaakt tijdelijk thuis, in het nationale Parlement, te ontbreken, doordat zij hun internationale parlementaire taak te ver vullen hebben. En nu ware het vrijwel ondoenlijk deswege de nationale parle mentaire agenda aan de internationale agenda min of meer ondergeschikt te gaan maken. Op de duur zal het bepaald nood zakelijk zijn de nationale en de interna tionale parlementaire taak volkomen te splitsen. Doch zolang men zover nog niet is, blijft mijns inziens de enig aanvaard bare oplossing van de puzzel, waarvoor zich afgevaardigden geplaatst zien, dat zij zullen kiezen of delen. Of wel, zij blij ven op hun internationale parlementaire post, terwijl zij dan thuis ontbreken, of zij keren even vilegensvlug naar het eigen Parlement terug om daar althans aan een in hun ogen hun aanwezigheid vereisen de stemming deel te nemen. Wil een ge lukkige samenloop van omstandigheden, dat tussen de hun internationale parle mentaire werk verrichtende nationale af gevaardigden voor- en tegenstanders van een voorstel, waarover in het eigen Par lement de stemming zal lopen, elkaar precies in evenwicht houden, dan doet er zich voor geen hunner een probleem voor. Zij kunnen immers in zulk een ge val rustig allemaal te samen wegblijven, aangezien hun deelneming aan de stem ming geen andere afloop zou veroorzaken dan wanneer zij op het appèl zouden ont breken. Intussen, lang niet steeds zal zich een dergelijke figuur voordoen en dan zit er inderdaad niets anders op om zich, zo men het inderdaad de moeite en kosten waard acht, per vliegtuig „even" naar huis te begeven om terstond nadat daar de beslissing is gevallen, weer terug te vliegen naar het internationale Parlement. In 1952 heeft de Tweede Kamer bij de toen aanhangige voorstellen tot Grond wetsherziening in het ontwerp, dat be trekking had op uitbreiding van het leden tal der Tweede Kamer, met behulp van een amendement een bepaling ingelast, waardoor in omstandigheden als hier be doeld, stemmen bij volmacht mogelijk zou worden. Terecht heeft echter die wij ziging tenslotte sterk verzet ontmoet. Met het gevolg, dat uiteindelijk het aldus ge amendeerde ontwerp in de Eerste Kamer niet de vereiste meerderheid heeft weten te verwerven. Dat verzet was, dunkt me, wel gegrond, want de hele methode van stemmen bij volmacht in 's lands ver gaderzaal ligt ons Nederlanders niet. Daarom maak ik mij dan ook sterk, dat hetgeen nu de Straatsburgers is overko men, die op het Binnenhof de kous op de kop hebben gekregen, waarlijk geen aan leiding zal zijn om te gelegener tijd nog weer eens een poging te ondernemen toch de deur te openen voor de mogelijkheid, dat een op een bijeenkomst van een inter nationaal „parlement" aanwezig Kamer lid aan een zijner mede-Kamerleden op dracht zou geven thuis namens hem te stemmen. Verstandig compromis Overigens is achteraf gebleken, dat ook indien de stemmingen, waarom het dit keer ging, wel zouden zijn aangehouden tot Straatsburg weer tot het verleden zou behoren, de uitslag geen andere zou zijn geweest dan nu. Want met een niet twij- felachtige meerderheid (7146) heeft het door de heer van Sleen (Arb.) voorgestel de amendement, waardoor uit de Lager Onderwijswet de bepaling is geschrapt, die uitdrukkelijk zou vastleggen, dat de gemeenten vrij blijven een huwende on derwijzeres, wegens het feit van haar huwelijk ontslag te verlenen, de over winning behaald. Mr. Toxopeus (V.V.D.) had te voren gepoogd in de wet zelfs een verbod voor de gemeenten op te nemen om aldus te handelen. Doch dit amende ment stuitte af op het onaannemelijk van de minister. Op zichzelf gaat mijn persoon lijke sympathie ongetwijfeld uit naar de in dat verworpen amendement neergeleg de gedachte. Miettemin geloof ik, dat het in de gegeven omstandigheden wat te ver ging. Men heeft er nu eenmaal reke ning mee te houden, dat de geesten ten opzichte van het in het geding zijnde be ginsel de rechtspositie van de vrouw nog steeds niet helemaal rijp zijn. Daarom verdiende het de voorkeur daarmee reke ning te houden en de oplossing te zoeken in het compromis, dat in het amende ment-Van Sleen belichaamd was. Voor die afgevaardigden uit de „christelijke" groe pen, welke hun steun aan het amende ment-Van Sleen hebben verleend, was dit bovenal mogelijk doordat hun rede lijkerwijze niet te verwijten viel, dat zij het daarmee aan de gemeenten meteen volstrekt onmogelijk maakten (wat dan meteen heiligschennis ten opzichte van de gemeentelijke autonomie zou hebben ge heten) een in het huwelijk tredende onderwijzeres om die reden te ontslaan. Niet te vergeten toch viel, dat de afge vaardigden in kwestie in eigen kring nog heel wat verzet tegen hun houding heb ben moeten ondervinden. Daarvan getuigde trouwens ook nog het feit, dat bij de eind stemming over het hele wetsontwerp liefst nog meer dan twintig Kamerleden het „tegen" lieten horen, daar het hun reeds te gortig was, dat het ontwerp overeen komstig het amendement-Van Sleen was veranderd. DE INTERPELLATIE over de Zeeuwse veren vindt voorlopig niet plaats. Minister Algera is namelijk voorshands verhinderd tengevolge van een lichte ongesteldheid in de Kamer te verschijnen. In de par lementaire wandelgangen wist men reeds te vertellen, dat er vóór 10 juli, datum waarop het zomerreces zal aanvangen, wel niets meer van deze interpellatie zal ko men. 'ant al bestaat er gelukkig niet de minste reden tot ongerustheid over 's ministers gezondheidstoestand, toch zal hij waarschijnlijk nog wel een paar weken zijn werk even moeten laten rusten. Dit moet ook de interpellant mr. Ver kerk (A.R.) wel bekend zijn. Indien hij er inderdaad van doordrongen is, dat het van het grootste belang te achten valt de veren-kwestie nog wel spoedig onder werp van een parlementair debat te doen uitmaken, dan zou het op zijn weg liggen, dit te bevorderen. Bijvoorbeeld door er op aan te sturen, dat een ministeriële inval ler hem deswege te woord zal staan. Niets ware er b.v. tegen om, gegeven nu een maal, dat het hier om kwesties gaat, waarbij toch zeker ook het algemeen be lang betrokken is, de interpellatie te rich ten tot de minister-president. Met bij zondere belangstelling is thans het wach ten op de verdere houding in dezen van mr. Verkerk. Indien hij een poging, gelijk hier bedoeld, zou achterwege laten, wordt het bepaald een beetje moeilijk om te kun nen aannemen, dat er werkelijk noodzaak voor de interpellant bestaat of bestond. Van harte valt te hopen, dat weldra zon neklaar zal blijken, dat er deugdelijke gronden aanwezig zijn om haar te houden en dat men hier niet te maken heeft met een interpellatie-verzoek bij wijze van manoeuvre. Dr. E. van Raalte toezicht en voorbereiding. Na 30 juni 1962 uitgevoerde onderdelen zullen echter niet meer in aanmerking worden genomen. Het andere gedeelte van maximaal 1.200.000 wordt uitgekeerd na openstel ling van de werken in bedragen van 50.000 per maand tot uiterlijk de datum, waarop het rijk de oostelijke randweg tot de Schipholweg voor het verkeer zal heb ben opengesteld, hetgeen, naar de minis ter verwacht, niet voor eind 1962 het geval zal kunnen zijn. Gedeputeerde Staten gaan er bij hun voorstel aan de Staten van uit, dat het wegvak Zijlweg-Heussensstraat omstreeks 1 januari 1961 voor het verkeer kan worden opengesteld. Als dit mogelijk is en de weg beoosten Haarlem, zoals de minister verwacht, niet voor eind 1962 gereed komt, zou de provincie dus de maximale subsidie van f 2.600.000 volledig ontvangen. In de toelichting tot het voorstel geven G. S. een uitvoerig overzicht van de onder handelingen, die de provincie met betrek king tot de rijksbijdrage met het rijk heeft gevoerd en die vaak een teleurstellend verloop hebben gehad. Zoals bekend heeft de provincie indertijd verzocht om een ho gere uitkering dan de genoemde 2.600.000, indien mocht blijken, dat de werkelijke kosten de raming zouden over schrijden. De minister deelde echter op 9 januari 1958 mee, dat hij geen vrijheid kon vinden de bijdrage hoger te stellen dan het genoemde bedrag. Tevens deelde de minister mee, dat, indien de openstel ling van het wegvak na 1 januari 1960 zou komen te vallen, de subsidie zou worden verminderd met 2 percent voor iedere maand, dat de openstelling later plaats heeft. De provincie moest de minister ech ter meedelen, dat de werken hoogstwaar schijnlijk niet voor 1 januari 1960 gereed zouden kunnen zijn, mede door het zeer tijdrovende overleg over de financiering. Bovendien is de provincie bij de uitvoering voor een belangrijk gedeelte afhankelijk van de n.v. Nederlandse Spoorwegen. G.S. hebben de minister voorgesteld de datum te stellen op 1 jan. 1962. Daarop heeft de mi nister het voorstel gedaan, dat G. S. thans bereid zijn te accepteren. De minister heeft echter in zijn ant woord niet gerept over de gevolgen van overmacht, die zouden ontstaan als de opening van de weg zou worden vertraagd door omstandigheden buiten de invloeds sfeer van de provincie. Na een nader over leg antwoordde de minister, dat hij niet bereid was de mogelijkheid van een nade re aanpassing te overwegen op grond van deze mogelijke omstandigheden van over macht. G. S. zeggen dan ook in de toelichting tot hun voorstel, dat 't verloop van de onder handelingen ten aanzien van de rijkssub sidie voor het wegvak Zijlweg-Heussens straat al even teleurstellend is als de gang van zaken met betrekking tot de subsidië ring door het rijk van de gehele westelijke randweg. Weer 12 jaar geëist tegen oude man, die vergif op brood van medebewoner smeerde Het gerechtshof te Leeuwarden heeft de zaak behandeld tegen de 74-jarige W. K. van der M., die door de rechtbank was veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf, wegens poging tot moord op de 61-jarige S. S., die evenals de verdachte, in een rust huis te Weidum verbleef. S., die 's morgens vroeg naar zijn werk ging, kreeg brood mee, dat de avond te voren in de keuken van het rusthuis werd klaargemaakt. In juni en juli van het vorig jaar kwam S. telkens klagen, dat zijn brood zo raar smaakte. Toen de dokter deze klachten ter ore kwamen, onderzocht hij het brood, dat met rattengif besmeerd bleek te zijn. Een lid van het personeel verschool zich daarna 's avonds in de keu ken en ontdekte dat Van der M., als ieder een naar bed was, naar de keuken sloop, het brood van S. wegnam en het korte tijd later terugbracht Er was vergif op ge smeerd De verdachte beweerde voor het hof, evenals hij voor de rechtbank had gedaan, dat hij genoeg van het leven had en daar om van plan was zelfmoord te plegen. Om te zien of het middel erge pijn zou veroor zaken, had hij S. als proefkonijn gebruikt. De procureur-generaal vond dit verhaal niet erg geloofwaardig. Hij noemde de misdaad gemeen, laf en geraffineerd en meende de maatschappij een dienst te be wijzen door de verdachte de rest van zijn leven in de gevangenis te laten doorbren gen. Hij vorderde bevestiging van het rechtbankvonnis. De raadsman van de verdachte, mr. J. Th. Buiel, meende dat de zaak buiten alle proporties was opgeblazen. Hij vroeg het hof bij het bepalen van de straf beneden de vier jaar te blijven. Op 16 juli zal het hof arrest wijzen.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 17