Voor derde achtereenvolgende keer won Darrigade de eerste etappe Ne-Lux-ploeg was actief, maar zonder resultaten Geplaatste Chileen Luis Ayala door Pietrangeli verslagen KNVB-beker dit jaar voor Sparta DE TOUR DIE VERDWEEN Sportprogramma voor zondag Prijzen DE TOUR IN CIJFERS HONKBAL KORFBAL HANDBAL TENNIS Nederlands dubbel moest verstek laten gaan Rotterdammers buitten fouten in de verdediging van Volendarn goed uit 17 FRANSMAN SNEL IN DE SPRINT TE GENT Leiding tevreden Belgische aanval Lenstra blijft bij Enschede DE WIMBLEDON-KAMPIOENSCHAPPEN Nederlands honkbalteam versloeg Amerikanen VRIJDAG 27 JUNI 1958 Alle goede dingen gaan in drieën. Dat moet in het hoofd van André Darrigade hebben rondgespookt toen hij het plan opvatte om in de eerste etappe van de Tour de France 1958 mee naar voren te gaan. De felle Franse coureur had in 1956 en in 1957 de eerste etappes van de Ronde van Frankrijk op zijn naam gebracht en het was dus wel haast vanzelfsprekend dat hij alles op alles zou zetten om in Gent de hattrick te verrichten. Het is hem prachtig gelukt. Op deze manier heeft Darrigade nog wat kleur aan de nogal saaie, maar snelle eerste rit van Brussel naar Gent over 184 km kunnen geven. Op het fraaie circuit langs de Watersportbaan, het bekende roeicentrum van Gent, maakte hij zich in een onstuit bare eindsprint los van de Belgen Hoevenaars en Planckaert en met een voorsprong op Hoevenaars, die nauwelijks een lengte bedroeg, flitste hij over de streep. Het verschil met Planckaert bedroeg drie seconden. Daarna volgden Graczyk, Benioli en Polo. Intussen gilden de Franse radioverslaggevers op hun houten stellages bij de eindstreep het uit. „Darrigade a gagné". Darrigade heeft gewonnen. Voor het derde jaar achtereen in de eerste etappe, voor het derde jaar achter een zal hij de tweede dag in de gele trui rijden. „Titelhou der" Anquetil had zich nauwelijks, Louison Bobet hele maal niet laten zien bij hen, die op het heuvelachtige parcours van Brabant en ook Vlaanderen waren te vin den, maar de eer van de Franse nationalen, van de gouden ploeg van Marcel Bidot, werd gered door de sterke Darrigade. Het Belgische publiek slikte de teleurstelling man moedig. De insiders wisten natuurlijk wel, dat de Frans man een sprinter van formaat is, maar toen zij hoorden omroepen, dat in de kopgroep van vier man twee Belgen, Planckaert en Hoevenaars toch waarlijk ook geen kleine jongens zich bevonden was toch in al die tien duizenden Vlaamse harten de hoop gegroeid, dat de eerste bloemenkrans van de Tour 1958 om de schouders van een Belg zou kunnen worden gelegd. Dat dit niet gebeurde was een hoorbare teleurstelling, doch de tweede en derde plaats en daarmee de eerste plaats in het ploe- genklassement was een goede troost. En de Nederlanders met hun Luxemburgse ploeggenoten? Het resultaat was op deze dag bescheiden, maar de ploeg heeft zich toch zonder twijfel actief met de gang van zaken bemoeid. En er is door de oranjetruien met veelbelovende allure gereden. Wim van Est was als achttiende de eerste van de Nelux-ploeg, die over de finish kwam. Zijn achterstand bedroeg 1 min. 51 sec. Hjj was vjjfde van het grote peloton, dat aangevoerd werd door de Belg Van Geneugden en waarin als 23ste de debutant Martin van den Borgh, als 28ste Gerrit Voorting, als 40ste de Luxemburger Marcel Erzner, als 56ste Gaul en als 59ste Jempy Schmitz zich mede een plaatsje hadden veroverd. Vijftien seconden achter de hoofdmacht kwamen Bolzan (66ste), Piet de Jongh (79ste) en Lahaye (84ste) in een tweede peloton binnen. Piet van Est (94ste), Damen (96ste) en Kersten (97ste), die door een lekke band van Piet van Est op 15 km van de eindstreep wat achter waren geraakt, hadden een achterstand van drie minuten en drieëndertig seconden op Darrigade, de minuut bonificatie voor de winnaar niet meegerekend. kilometers6 vfelen [""jfcR 27JUNl-2eET. 198KM tal van uitloop pogingen te note ren. Bjj kilometer- paal 12 demarreer de Lahaye, ge volgd door Walko- wiak. Vervolgens waagden Pintarel- li, Foré, Debus- nan, Luyten, Plan ckaert en Barbosa een kans,wat later Friedrich, Pache- co, Adriaenssens en Groussard. Maar zjj konden geen van allen los komen, evenmin als Darrigade, die by Blanden, onge veer 40 kilometer van de start, aan de haal wilde gaan. Profiterend van een valpartij bij de door tocht van Mechelen (71 km) liepen Plan ckaert en Debusmann weg en bij de daar door ontketende jachten verbrokkelde het peloton. Maar bij Lippelo (89 km) lag alles weer bijeen. Planckaert werd het laatste achterhaald. Het bleef roerig in het peloton dat uit eenviel en zich weer aaneensloot, totdat een nieuw offensief, ingezet na ongeveer 122 km, Polo, Hoevenaers, Darrigade en Planckaert aan de kop bracht. Piet van Est, Thomin, Nascimbene en Tueller stoven achter hen aan, maar konden geen contact maken en werden door het peloton inge lopen. Na 155 kilometer had het leidende viertal 1 min. 10 sec. voorsprong op de Italiaan Brenioli en 1 min. 45 sec. op de hoofdmacht. Een valpartij, vijf kilometer verder, be zorgde Bergaud, Privat en Gilbert Desmet een achterstand, Graczyk en Varnajo ont snapten uit het peloton en voegden zich bij Brenioli. Een twaalftal kilometers voor de finish had dit drietal al IV2 minuut achter stand op de vier leiders en 1 minuut voor sprong op de voorhoede van de achter volgers. Polo kreeg daarna bandepech en ver loor daarmee zijn kansen op een der ere plaatsen, terwijl Varnajo het tempo van Graczyk en Brenioli niet bij kon houden en afzakte. In de eindsprint legde Darri gade beslag op de eerste plaats, zoals hij dat ook in de eerste etappe van 1956 en 1957 gedaan had. Hij draagt dus vandaag de gele trui. Het moyenne van de winnaar was 40.409 km/u. De prijs voor d strijdlustigste renner kreeg Planckaert (Belg) met 68 punten toegewezen. De Fransman Polo was de grootste pechvogel. Jeng Goldschmidt was een tevreden man, donderdagavond na aankomst in Gent. „De jongens hebben formidabel samengewerkt he Klaas", riep hij verheugd uit, toen hij zijn pupillen in hotel „Telegraphe" had verzameld. „Formidable", klonk het nog maals met nadruk, „jammer alleen dat we op de eerste dag zoveel pech hebben gehad. Bolzan kreeg een lekke band toen we nog maar nauwelijks begonnen waren en later ook Gaul, Piet van Est en Ernzer. Martin van den Borgh brak een pedaal en tenslotte moest Piet de Jongh tien kilometer voor het einde nog van fiets veranderen. Enfin we zijn goed binnengekomen en dat is het belangrijkste." Klaas Buchly, de Nederlandse represen tant in de ploegleiding, knikte instemmend. „Geen greintje moeilijkheden geweest," voegde de Hagenaar er aan toe. „Het gaat tussen de jongens onderling nog beter dan we gehoopt hadden." De renners zijn overigens niet de enigen geweest die tijdens de rit moeilijkheden hadden. De versnellingsbak van de ploeg leiderswagen, die bestuurd wordt door Buchly, functioneerde namelijk niet goed en alle inzittenden moesten vlug overstap pen in de reservewagen, die de karavaan pas na een wilde jacht weer kon inhalen. De beide Nederlandse debutanten in de Nelux-ploeg, Piet Damen en Martin van den Borgh, hebben zich in deze eerste etappe goed geweerd. Hoewel de rit in een zeer hoog tempo ging het moyenne was ruim 40 km per uur zyn zij geen mo ment in moeilijkheden geweest, zelfs niet na de vermoeiende jachten, die nodig wa ren om de pechvogels weer naar het pelo ton te brengen. Vooral Piet Damen bleek een opofferingsgezind „helper" en hy heeft ermee zyn waarde voor de ploeg reeds aangetoond. Donderdagmorgen was er enige onge rustheid in het Nederlandse kamp. Piet van Est verscheen bleek en met hoofdpijn aan de start. „Wimme" vertelde dat zijn broer 's nachts enkele keren had over gegeven en vrijwel niet had geslapen. Griep of nervositeit? De winnaar van de Ronde van Nederland heeft zich echter prachtig door alle moeilijkheden heenge beten. Zelfs trok hij enkele keren mee ten aanval. Dat hij tenslotte slechts als 94ste arriveerde, was te wijten aan een lekke band. Piet, voortreffelijk in vorm, zal zich in de komende dagen wel revancheren. De Belgische aanval, voorspeld in Brus sel, is donderdag dus gekomen. Het kon moeilijk anders in een rit over eigen wegen en langs eigen, zeer enthousiast publiek Steeds zaten enkele mannen van Jean Aerts-equipe op kop en het resultaat was tenslotte een tweede en een derde plaats in de individuele rangschikking eh de eerste plaats in het ploegenklassement. Jean Aerts is nu dus een gevierd man in België. En over Silver Maes wordt zelfs niet meer gesproken.. Jacques Anquetil, die in deze eerste rit volgens traditie de gele trui droeg en Loui son Bobet hebben zich vandaag goede „vrienden" getoond. Geen moment ont snapte de een aan de aandacht van de ander. Zij flitsten dan ook vrijwel gelijk tijdig over de finish. Geen wonder dat men zich in de karavaan nu reeds afvraagt of deze „vriendschap" in de komende dagen voor ploegleider Marcel Bidot een knellend probleem gaat worden Darrigade gaat over de finishlijn Gaan de Belgen de rol overnemen, die de Franse nationale ploeg vervulde? Gaan zij de miljonairs van deze Tour worden? Het lijkt er op, want van de 1.230.000 franse franks, die op deze eerste dag waren te verdelen, kwamen er donderdagavond 625.000 in de portefeuille van Jean Aerts, ruim de helft van het totaal dus. Het ploegenklassement en de rente lever, den 300.000 franks op, de individuele klas seringen in totaal een bedrag van 225.000 franks en bovendien kreeg Planckaert als de strijdlustigste renner nog eens 100.000 franks. In Nederlandse munt uitgerekend een totaal bedrag van 5600 gulden. Frank rijk nationaal toucheerde 300.000 franks, de regionale ploeg van centraal Frankrijk 185.000, Italië 60.000, de internationale ploeg 40.000, Parijs Noord Oost 15.000 franks en tenslotte West Zuid West Frank rijk 100.000 franks. Voor de overige ploegen dus ook de Nederlands-Luxemburgse eqquipe bleef de pot gesloten. De niet ge klasseerde renners ontvingen overigens allen een dagvergoeding van 4000 franks. De prijzenlijst van de Ronde van Fankrijk heeft dit jaar weer enkele wijzigingen ondergaan. Het totaal van de te winnen prijzen en premies be draagt 49.065.000 franks of wel bijna 400.000 gulden. De etappewinnaars ont vangen 200.000 franks, nummer twee 100.000, nummer drie 75.000, nummer vier 50.000, nummer vijf 40.000, nummer zes 30.000, nummer zeven 25.000, num mer acht 20.000, dan volgen vier prijzen van 15.000 en vier van 10.000 franks, per etappe in totaal 640.000 franks. De winnaar van het algemeen klasse ment ontvangt 2 miljoen franks en verder zijn de prijzen in de eindrang schikking 1V2 miljoen, 1 miljoen, 750.000, 500.000, 300.000, 200.000, 150.000, 125.000, 100.000, 80.000, 70.000, 60.000, daarna tien prijzen van 50.000, tien van 40.000 en tien van 30.000 franks in totaal ruim 8 miljoen franks. De winnende equipe van het dag- ploegenklassement krijgt 200.000 franks, voor de ploeg die in het eindklassement de eerste plaats bezet, bedraagt de prijs 3 miljoen franks, voor de tweede ploeg 1V2 miljoen, en voor de derde 500.000 franks. Het klassement van de etappe Brussel—Gent (184 km.) luidt: 1, Darrigade (Frankr.) 4.33.12 (met bonifi catie 4.32.12); 2. Hoevenaers (Belg.) z.t. (met bonific. 4.32.42); 3. Planckaert (Belg.) 4.33.15; 4. Graczyk (Zuid-Midden-Frankrijk) 4.34.27; 5. Benioli (Italië) 4.34.29; 6. Polo (Z.M.-Frank- rijk) 4.34.32; 7. Elliott (Intern, ploeg) 4.34.47; 8. Baffi (Italië); 9. Foré (Belg.); 10. Luyten (Belg.); 11. Debusmann (Zwits.-Dld.); 12. Del- berghe (Parijs-N.O.), allen in dezelfde tijd; 13. Rohrbach (Z.M.-Frankr.) 4.34.47; 14. Van Geneugden (Belg.) 4.35.03; 15. Janssens (Belg); 16. Sabbadini (W.Z.W.-ploeg); 17. Brittain (In ternat. ploeg); 18. Wim van Est (Nelux); 19. David (Parijs-N.O.); 20. Baptista (Internat.); 21. Bober (Parijs-N.O.); 22. Bauvin (Frankr.); 23. Van den Borgh (Nelux); 28. Voorting (Nelux); 29. Anquetil (Frankr.); 31. Nencini (It.); 35. Bobet (Frankr.); 40. Ernzer (Nelux); 50. Brankart (Belg.); 52. Bahamontes (Span je); 56. Gaul (Nelux); 59. Schmitz (Nelux), allen in dezelfde tijd als Van Geneugden (Belg.) n.l. 4.35.03; 66. Bolzan (Nelux) 4.35.18; 79. De Jongh (Nelux) z.t.; 82. Walkowiak (Frankr.) 4.35.18; 84. Lahaye (Nelux) z.t.; 94. Piet van Est 4.36.45; 96. Damen (Nelux) z.t.; 97. Kersten (Nelux) z.t. Na de eerste etappe van de Ronde van Frankrijk ziet het ploegenklassement er als volgt uit: 1. België (Hoevenaars, Planckaert, Foré) 13.40.44; 2. Frankrijk 13.42.18; 3. Frank rijk Centraal 13.43.46; 4. Italië 13.44.19; 5. ex aequo Internationale ploeg, Zwitsers-Duit se ploeg en Parijs Noord-Oost in 13.44.53; 8. ex aequo West-Zuid-West, Nelux-ploeg (Wim van Est, Van den Borgh en Voorting) en Spanje in 13.45.09. Zaterdag 28 Juni Hoofdklasse: EDO—VVGA, 16 uur Eerste klasse: Ajax—ABC Blauw Wit—UW TYBBKenn.land, 16 uur Overgangsklasse A: RCH—RFC Rooswij kSparta 2 SpartaanSC Haarlem Overgangsklasse B: DEC-TIW HFC Haarlem—SVV OVVO 2—The Catchers Schoten 2—Neptunus Tweede klasse A: ShellQuick Tweede klasse B: HHC 2Kennemerland 2 Rayon Haarlem Vierde klasse A: DSS 3—SC Haarlem 4 Vierde klasse B: HCK 4—VI. Vogels 2 Vierde klasse D: Kennemerland 3EDO 4 Zondag 29 juni Hoofdklasse: OVVOV olewij ckers SchotenEHS, 11 uur Sparta—HHC, 14 uur Eerste klase: HCK—WVHEDW, 14.30 uur Overgangsklasse A: Thor—TIW 2 Tweede klasse A: ABC 2—DSS Spartaan 2—VVGA 2 TIW 3—Animo Tweede klasse B; EDO 2Bloemendaal HCK 2—Rood Wit THB—SC Haarlem 2 Rayon Haarlem Derde klases A: EDO 3—RCH 2 HalfwegRooswij k 2 TYBB 2—DSB Derde klasse B: HCK 3Terrasvogels SC Haarlem 3—DIO Rood Wit 2—RCH 3 Vierde klasse A: VI. VogelsBloemendaal 2 HHC 3—Halfweg 2 Vierde klasse C: Geel Wit—Rooswijk 3 Vierde klasse D: THB 2—HCK 5 K.N.K.B. Kampioensch. v. Nederland; ZKC—Deto Rohda—HKV Besl.wedstr. res. derde kl.: Haarl. 2-B1. Wit 4, 10.30 uur (terrein Koog Zaandijk) Prom. hoofdklasse: Dames V en KAmstel Zeeland Sport—Turnlust Promotie tweede klasse: BHC—VZV From./degr. overg.kl. A/B: Park Marlot 2—Groenendaal Abe Lenstra heeft gisteren zijn contract voor een jaar zoals gebruikelijk met Enschede verlengd. Donderdag bezochten 24.314 toeschou wers Wimbledon, het grootste aantal tot nu toe. De meesten van hen zochten een plaats op de tribunes van de bijbanen, waar ex-kampioen Drobny en de Ameri kaan Budge Patty, beiden niet behorende tot de „seededs", zouden spelen. Bijna was Drobny in zijn 15de Wimbledontoer- nooi niet uitgekomen. Zondag nog had hij last van een verstuikte enkel. Hoe het er nu mee was, vroeg men hem. Glim lachend antwoordde de Egyptenaar, die zojuist met 6-4 8-6 6-4 de Pool Licis had verslagen, „ik verzorg mijn enkel goed voor de komende dagen, wanneer ik deze werkelijk nodig heb om me snel te ver plaatsen." De 34-jarige Budge Patty heeft ruim twee uur nodig gehad om zijn geroutineer de landgenoot Bob Perry te verslaan. De overwinning behaalde hij dank zij zijn lis tig spel. De als nummer zeven geplaatste deel nemer Sven Davidson bereikte de laatste 16 door een zege op de grote Venezuelaan Ivo Pimental. Het spel van de Zweed was ditmaal rijk aan variatie. Binnen 20 min. veroverde hij de eerste set. Het zag er naar uit, dat deze partij niet lang zou du ren, doch in de tweede set zakte zijn spel peil. Met 6-3 was deze set voor Pimental. De Zweed hervond zijn vorm echter in de derde set. En toen duurde het duel niet meer lang. Met 6-1 6-4 versloeg hij zijn te genstander. agmidd; italiaar de zware Italiaanse international, Nicola Pietrangeli, herhaalde malen door toe schouwers en deelnemers genoemd. En hier waren redenen voor. De Davis Cup speler had immers de geplaatste Chileen, Luis Ayala, in de derde ronde van het he ren enkelspel gewipt. Met 6-4 6-4 6-3 had hij Ayala aan de kant gezet en deze over winning betekende tevens een revanche op de nederlaag, die Ayala hem bij de Franse kampioenschappen had toege bracht. „Ik weet niet wat' mij bezielde," zei de kleine Chileen een beetje spijtig. „Het was beslist geen kwestie van zenu wen omdat ik op het centre court speelde. Pietrangeli was mij op alle onderdelen de baas en ik slaagde er niet in zijn effect volle service te doorbreken." Verrassing Ook bij de dames werd een geplaatste speelster uitgeschakeld. De Amerikaanse Janet Hopps ging tegen de 22-jarige Au stralische Norma Marsh ten onder. De in siders waren stomverbaasd over dit re sultaat. Nog slechts enkele weken geleden had Janet Hopps tweemaal van Althéa Gibson gewonnen. Het kleine Australische meisje komt de zege echter ten volle toe. Zij was sterker en hetgeen ook belangrijk is voor een dergelijk toernooi: zij beschikt over een goede wedstrijdmentaliteit. Zowel in de eerste als in de tweede ron de had de kleine Norma met 3-5 achter gestaan. Desalniettemin vond zij de kracht om te winnen. Het aantal geplaat ste Amerikaanse speelsters is van 4 tot 2 woensdag struikelde Dorothy Knode teruggebracht. Alle hoop van de Ame rikanen is thans gevestigd op Althéa Gib son en Karol Fageros. Dat het, naar mate men in het toernooi verder komt, er niet gemakkelijker op wordt, ondervond de titelhoudster in de partij tegen Yolande Ramirez. Zij won nu niet met forse cijfers. Het werd 9-7 6-2 voor de Amerikaanse. Het ontvangen van een droeve tijding is de reden geweest, dat Fredy Marinkelle en mevr. Roos niet in de eerste ronde van het dames dubbelspel zijn uitgekomen. Fredy Marinkelle moest zo spoedig mo gelijk naar huis terugkeren, aangezien haar moeder zeer ernstig ziek is. De Deen Joergen Ulrich versloeg de Australiër Bob Howe (6-2 4-6 7-5 8-6) in de tweede ronde van het heren enkelspel, ondanks het feit, dat hij de vorige avond een auto-ongeluk had gehad. Samen met zijn broer Torben en een andere Deense speler, Hoiberg, was hij in een auto een rondrit door Londen gaan maken. Plotse ling ontstond er een botsing, alle inzitten den werden van hun stoelen geslingerd, maar wonder boven wonder liep niemand letsel op. Overlast De Deen Kurt Nielsen, als nummer 6 geplaatst, heeft zich gehandhaafd. Met 6-1 6-4 6-2 verwees hij de Joegoslaaf Pana- jotovic naar de kleedkamers. Net zoals woensdag had de Deen wederom hinder van de toeschouwers. Tijdens de tweede set konden enkele toeschouwers, die ach ter de umpire zaten, hun mond niet hou den. Een waarschuwend gebaar van Niel sen mocht deze toeschouwers niet tot zwij gen brengen en toen hij van plaats wis selde, zei hij hardop „zij weten niet hoe zij zich moeten gedragen. Maar eens zul len ze het wel leren". Niet lang daarna verdwenen de „boosdoeners" van de tri bune en Nielsen kon zich weer ten volle concentreren. Uit Peking Voor de eerste maal is communistisch China in Wimbledon vertegenwoordigd. Het is de 28-jarige kantoorbediende Fu- Chi Mei, die door dit lind werd afgevaar- Donderdagavond heeft het Nederlands bondsteam op het honkbalstadion aan de Kruislaan in Amsterdam gespeeld tegen de Sabres, een ploeg van de op Soester- berg gelegerde Amerikaanse luchtmacht. Het Nederlandse team won de wedstrijd met 3-0. digd .En deze speler heeft het er niet slecht afgebracht. In de eerste ronde ver sloeg hij de Oostenrijkse international Hainka, doch in de tweede ronde ontmoet te hij echter de geroutineerde Australiër Neale Fraser. En met 6-1 6-1 6-1 werd de man uit Peking uitgeschakeld. Hij was niet tegen de keiharde service en de krachtige volleys van de linkshan dige Australiër opgewassen en bovendien moest Mei nog wennen aan de grasbaan. In China wordt immers op kleibanen ge speeld. De uitslagen In de eerste ronde van het dames dubbelspel lieten de Nederlandse speelsters mevr. Roos en Fredy Marinkelle verstek gaan. Hierdoor bereik ten de Engelsen Ann Shilcock en Pat Ward zon der spelen de tweede ronde. De belangrijkste uitslagen luidden: Dames enkelspel, tweede ronde: Thelma Long (Austr.) versl. mej. White (G.B.) 6—3 62; Pat Ward (G.B.) versl. mevr. Lister (G.B.) 63 75; mej. Marsh (Austr.) versl. mej. Hopps (V.S.) 7—5 9—7; Karin Fageros (V.S.) versl. mej. S. Lazzarino (It.) 7—5 6—1. Derde ronde: Mary Hawton (Australië) versl. mevr. Weiss (Sp.) 6-^t 6—1: Zusy Kormoczy (Hong.) versl. mevr. Segal (Z.-Afr.) 6—2 63; Christine Mercelis (Belg.) versl. mevr. Warwick (G.B.) 6—0 6—2; Althéa Gibson (V.S.) versl. Yolande Ramirez (Mex.) 9—7 6—2; Christine Tru man (G.B.) versl. Jill Rook (G.B.) 63 6 1; mej. Arnold (V.S.) versl. Erika Vollmer (Did.) 62 86; Shirley Bloomer (G.B.) versl. mej. M. Ditt- meyer (Did.) 61 62. Heren enkelspel, tweede ronde: Jorgen Ulrich (Den.) versl. Howe (Austr.) 62 4—6 75 8—6; Mulloy (V.S.) versl. Hurry (Z.-Afr.) 62 64 6—3; Fraser (Austr.) versl. Mei (China) 61 61 61; Drobny (Egypte) versl. Licis (Polen) 64 8—6 64; Patty (V.S.) versl. Perry (V.S.) 64 6—3 3—6 46 64; Laver (Austr.) versl. Carter (V.S.) 46 63 1210 6—4; Mark (Austr'.) versl. Grant (V.S.) 15—13 0—6, 8—6 6—2. Derde ronde: Darraon (Fr.) versl. Candy (Austr.) w.o.; Krishnan (India) versl. Molinari (Fr.) 86 61 60; Nielsen (Den.) versl. Panajotovic (J.sl.) 6—1 6—4 62; Schmidt (Zweden) versl. Brichant (Belg.) 36 63 7—5 46 75; Anderson (Austr.) versl. Barrett (G.B.) 3—6 6—0 6—2 6—3. Heren dubbelspel, eerste ronde: Clayton en Ward (G.B.) versl. Bartroli en Martinez (Sp.) 2—6 6—1 7—5 1—8 64; Fox en Frost (V.S.) versl. Aguirre en Apey (Chili) 6—3 64 13 11; An derson en Becker (Austr./G.B.) versl. Bennett en Mills (G.B.) 9-7 64 6—4. Drie zware verdedigingsfouten van Vo lendarn, die alle een doelpunt kostten, heb ben Sparta gisteravond in het stadion in Amsterdam belangrijk geholpen, om uit eindelijk met een zege van 3-4 beslag te leggen op de Nederlandse Voetbalbeker. Een krappe zege dus voor de Rotterdam mers, die weliswaar in technisch op zicht beslist de meerderen van de stoere Volendammers waren, maar op het punt van taaie vasthoudendheid en onver schrokken ijver gedecideerd in hrj nadeel stonden. Uit deze enkele opmerkingen valt reeds af te leiden, dat de 12.000 toeschou wers getuigen zijn geweest van een aan trekkelijke wedstrijd, die talrijke span nende ogenblikken opleverde en bovendien boeide door een spectaculair doelpunten- verloop. Reeds in de negende minuut beging de hypernerveuze doelman van Volendarn, Keizer, zijn eerste fout. Bij een ver schot van de actieve linksbuiten Bosselaar rea geerde hij pas toen de bal de doellijn reeds was gepasseerd (0-1). Het antwoord van de oranje-hemden liet aan duidelijkheid niets te wensen: een hard schot van de voortdurend gevaarlijke midvoor Tol, waaruit de bal rakelings naast vloog. Maar in de achttiende minuut ontketende Smit een orgie van vreugde op de tribu nes, omdat hij doeltreffend reageerde op het feit, dat doelman Van Dijk niet klem- vast kon ingrijpen bij een fel schot van Steur (1-1). De eerste etappe van de Tour de France 1.975 werd gewonnen door de Columbiaan Ravallero - onder hevig protest van de Fransman Lapière en de Italiaan Caesare. Beide renners hielden vol, dat hun de overwinning was ontstolen doordat twee toeschouwers, een Italiaan en een Fransman, hun stukken ijzer in de achterwielen hadden gegooid. Hun klacht werd door de Tourleiding en door de politie ernstig bestudeerd, want de renners onderschre ven eikaars beschuldigingen en de stukken ijzer vorinden sterke bewijsstukken. Op het verdere verloop van de Tour had het protest echter geen invloed, want de twee renners en beide toeschouwers hadden elkaar zo toege takeld, dat zij in een ziekenhuis moesten worden ver- oleegd- Niemand twijfelde eraan, dat Lapière en Caesare de waarheid spraken, totdat bekend werd wat de renners van Houten, Nelson en Svenslav in de twee etappe was overkomen. Deze drie heren hadden door bandenpech reeds op zestig kilometer na de start, de aansluiting met het peloton verloren, maar zij vochten dapper om de achterstand weer in te lopen (al was het alleen maar om de lijfstraffen te ontlopen welke in die tijd op te laat binnenkomen stonden). Juist was Svenslav op een een zaam gedeelte vana de weg bezig om met Nelson van kop te wisselen toert alle drie de renners tegelijk het gevoel hadden, dat de grond als bij toverslag onder hen werd weggetrokken. In feite waren hun zes trappers tegelijk losgeschoten. Een onderdeel van een seconde lang vormden de mannen een vreemd ballet De drie renners gunden zich geen tijd om diep over dit vreemde gebeuren na te denken. Zelfs is het de vraag of één van hen wel opmerkte, dat zijn twee collega's op precies dezelfde manier door pech werden bezocht als hij. De enige die dit onmiddellijk zag, was een zeer oude koe die juist langs dit gedeelte van de weg liep te gra zen, Terwijl zij kwam toelopen, krabbelden de renners overeind. Zij stelden, ieder voor zich, vast dat zij hun trappers kwijt waren, zagen die trappers liggen en ren den er naartoe teneinde ze weer aan de cranks te mon teren en hun weg voort te zetten. Vóór zij ze echter be reikten, bleven zij versuft staan. De trappers die ze zo even nog hadden zien liggen, waren verdwenen. Aanvoerder Visser van Sparta - met de KNVB-beker temidden van zijn ver heugde clubgenoten. En toen brak de twintigste minuut aan; het ogenblik, waarop spil Karregat uit een voorzet van Van Ede de bal zó ongeluk kig op de schoen kreeg, dat de uitgelopen Keizer geen schijn van kans meer had om het drama te verijdelen (een-twee). Spar ta putte hieruit de moed om de Volen dammers in het defensief te dringen, wat tien minuten vóór rust leidde tot een doel punt van midvoor Geel, gescoord uit een vrije trap op de rand van het strafschop gebied na een overtreding in de Volendam- se defensie. Doch onmiddellijk daarop on derstreepte Tol zijn reputatie als schutter door ineens raak te schieten (twee-drie). In de tweede helft hebben beide partijen zich tot het uiterste ingespannen, om het kostbare kleinood in bezit te krijgen, waar bij Volendarn zich de meeste kansen schiep. Dat het niet slaagde in zijn op zet, dankte het hoofdzakelijk aan techni sche tekortkomingen, gevoegd bij een tweede misrekening van Keizer bij een ver schot van Verhoeven (2-4); een doel punt, dat de Volendammers overigens meteen pareerden met een kopbal van Smit uit een voorzet van Steur, onhoud baar voor Van Dijk (3-4). Volendams slot- offensief bleef voor Sparta beperkt tot een serie angstige momenten. Vóór de wedstrijd werd arbiter Ausum een bloemenhulde bereid, omdat deze be kerfinale zijn afscheid als actief scheids rechter betekende. Bondsvoorzitter A. Schroder reikte na afloop de beker aan Sparta's aanvoerder Visser uit.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 19