Irak is bereid in Libanon tussenbeide te komen Libanese rebellen willen een verenigd opperbevel Menado na felle tegenstand door regeringstroepen bezet Grote zege der oppositie op de regeringspartijen TORERO FABLO De Gaulle een dag eerder in Algiers HET WEER Haarlems Dagblad Premier Noeri El Said geeft evenwel de voorkeur aan een UNO-actie ÏL&'ÊTPiÉ*® Zij bezet in de Staten thans 17 van de 21 zetels Voor vakantie en op reis Patisserie DEKKERS STATENVERKIEZING IN SURINAME Doe nu uw keus uit Belangrijkste fase van rebellie voorbij Ace MORRIS HAZENBERG's eerste klas banketbakkerij Het woord is aan Ruim 120 miljoen voor melkveehouders Uitkering begint na 10 juli Koel 72e JAARGANG No 294 Lange Nieuwstraat 427, IJrmiiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. V RIJ D A G 2 7 JUNI 1 51 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. HaarL Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman mmmmr-mmm gagwi«üi«ii Bij de gisteren in Suriname gehouden verkiezingen voor de Staten is het „eenheids front", de coalitie, die de huidige Surinaamse regering steunde, verslagen door de „Samenwerkende Partijen", de oppositie, die gevormd werd door de Nationale Party Suriname, de Verenigde Hindostaanse Party, de Progressieve Surinaamse Volksparty en het Moslimblok. Deze oppositie veroverde 17 van de 21 zetels. Verwacht wordt dat gouverneur Van Tilburg de heer J. Pengel van de Nationale Partij zal uitnodigen een nieuwe regering te vormen, nadat de huidige premier, dr. J. Ferrier, het ontslag van zijn kabinet zal hebben ingediend. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks (Van onze correspondent in Londen) Generaal Noeri El Said, de premier van Irak, tevens minister van Buitenlandse Zaken en Defensie en regeringsleider van de Arabische federatie van Irak met Jor danië, heeft in een persgesprek een beroep gedaan op de UNO om Libanon te redden. Hy bood zqn hulp aan, indien deze zou worden gevraagd. Tegenover de „Daily Mail" drong hy aan op het zenden van een internationale strydmacht naar Libanon. Hy deed een felle aanval op president Nasser wegens diens, door de Russen gesteunde, pogingen om alle Arabische landen in te palmen. Noeri verklaarde dat de UNO moet op treden, desnoods onder artikel 51 van het UNO-Handvest, dat zelfverdediging tegen agressie, hangende een beslissing van de Veiligheidsraad, mogeiyk maakt. Irak is bereid het zqne te doen. Noeri staat voortdurend in contact met president Sjamoen, maar deze heeft zijn hulp nog niet ingeroepen. Indien Libanon de Verenigde Staten en Groot-Brittannië vraagt een scheidsmuur op te trekken langs de Syrische grens, dan ziet Noeri hiertegen geen bezwaar. Er is volgens hem nog minder bezwaar tegen een internatio nale UNO-strijdmacht, zoals Nasser er een naar Egypte uitnodigde tijdens de Suez- BEIROET, (Reuter) De Libanese op standelingenleider Saeb Salam heeft te Beiroet aangekondigd dat de rebellen van plan zijn een verenigd opperbevel in het leven te roepen. Hij wilde niet zeggen wanneer en onder wie. Hij verklaarde dat de strijdkrachten van de oppositie het ontslag van president Sjamoen direct na de presidentsverkiezingen van de komen de maand niet als compromis-oplossing zullen aanvaarden, maar een onmiddel lijk aftreden van hem eisen. De uitslag van verkiezingen onder Sjamoen zullen voor de rebellen geen waarde hebben, al dus Salam. Tot laat in de avond is er donderdag In de omgeving van het versterkte presiden tiële paleis in Beiroet met zware mortie ren en machinegeweren geschoten. Men acht het niet uitgesloten, dat de opstande lingen een nieuwe poging zullen doen om het gebouw in handen te krijgen. De toe stand in de stad is zeer gespannen. Ner veuze schildwachten vuren op iedereen die zij zien. Een UNO-woordvoerder heeft persbe richten tegengesproken, als zou premier Sami el-Solh de UNO hebben verzocht troepen te sturen. BAGDAD, (Reuter) Irak heeft een verbod voor vreemdelingen uitgevaardigd om in de westelijke strook van de Jezira- woestijn langs de grens met Syrië te wo nen tot een afstand van honderd kilometer binnen Iraaks gebied. Ook mogen zij niet wonen binnen een afstand van dertig ki lometer van de grens in de provincie Tala far Kadha Mosoel, bij stuwdammen of Advertentie Forse coupe voor de man die weet wat hij wil. Vurige Spaanse kleuren die gloeien in de zon. Olel ZOMERSHIRTS DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S crisis, zonder dat er moeilijkheden rezen. Noeri is van oordeel dat de Russen niet zouden tussenbeide komen. Zij willen al leen het Westen bang maken. Noeri zei ook, dat indien Libanon de hulp van Irak zou inroepen, hij overleg zou moeten ple gen met Jordanië. Eerst zou moeten wor den nagegaan of zijn strijdkrachten in Li banon zelf nodig zijn of alleen aan de grens. Hij gaf de verzekering dat Irak verheugd zou zijn iets te kunnen doen. Stap by Nasser Noeri heeft stappen bij Nasser gedaan en hem verzocht zijn propaganda-oorlog tegen Irak te staken. Wij leggen Nasser's vriendschap met de Russen geen strobreed in de weg, maar dan moet hij ook onze vriendschap met de vrije wereld eerbie digen, aldus Noeri. Nasser heeft ontkend dat hij aan het hoofd zou staan van alle Arabische landen, maar aan een diner in Moskou zei Kroesjtsjev, dat hij dit juist gaarne zou zien. Dit betekent, dat, indien Nasser niet wordt tegengehouden, het Nabije Oosten hoe langer hoe meer onder Sovjet-invloed zal komen. Indien de communisten of de Verenigde Arabische Republiek de macht veroveren in Libanon, dan komt het ge bied van het Bagdad-pact in groot gevaar, aldus de premier van Irak. binnen tien kilometer van vliegvelden of kazernes. NEW YORK,(Reuter) President Sja moen heeft in een vraaggesprek met een vertegenwoordiger van het Amerikaanse omroepstation „Columbia Broadcasting System" verklaard, dat Groot-Brittannië en de Verenigde Staten slechts in de gang van zaken in Libanon zouden ingrijpen, wanneer dit in opdracht van de UNO zou geschieden en hun troepen deel zouden uit maken van een UNO expeditieleger. „Ik ben van mening dat de Verenigde Staten, onder UNO auspiciën in elke plaats ter we reld mogen ingrijpen waar zij vitale belan gen hebben", aldus Sjamoen, die verder zei dat zich geen Russische troepen zou den mogen bevinden onder een UNO expe ditiemacht. Ik geloof niet, dat de UNO waarnemersgroep de grensschendingen kan doen eindigen", aldus de Libanese president, die zei te menen, dat een UNO- strijdmacht een half jaar zou nodig heb ben om de grens met Syrië definitief af te sluiten. ANPPresident Sjamoen heeft aan een correspondent van het N.T.S.-jour naal verteld dat hij al drie weken zijn pa leis niet meer heeft verlaten. In dit vraag gesprek, dat dinsdag in de woning van de president werd opgenomen, verklaarde de president dat duizenden vrijwilligers uit Syrië aan de zijde van de opstandelin gen vechten. De opstandelingen zijn vol gens president Sjamoen uitstekend bewa pend, en beschikken over mortieren. De rebellen hebben naar zijn zeggen drie ge bieden in het noorden, midden en zuiden van het land onder controle, zijnde onge veer de helft van het gehele grondgebied. LONDEN, (AFP) De Britse pers is het er over eens, dat een ingrijpen door het Westen in Libanon niet moet geschie den naar het voorbeeld van Suez, maar naar dat van Korea. De conservatieve Daily Mail meent, dat Nasser zich achter eenvolgens van Libanon, Jordanië en Irak meester wil maken om zodoende aan de westelijke invloed in het Nabije Oosten een einde te maken en de oliestroom te beheersen. De Labour-afgevaardigde Crossman schrijft in de Daily Mirror, dat een Ameri kaans-Britse interventie in Libanon het Kremlin in de gelegenheid zou stellen zich van de Poolse leider Gomoelka te ont doen. Volgens de Newyorkse correspon dent van de Daily Herald hebben de mili taire leiders in Amerika minister Dulles laten weten, dat naar hun mening een Amerikaans-Brits ingrijpen in Libanon moet worden vermeden. PARIJS (Reuter-AFP) Premier De Gaulle heeft zijn tweede bezoek aan Al gerije met een dag vervroegd. Hij komt nu op 1 juli en keert op 4 juli terug. Op 14 juli, de Franse nationale feestdag, zal de eerste minister op de Parijse Place de la Republique een rede houden. Tevoren zal hij op de Champs Elysées de jaarlijk se parade afnemen. DJAKARTA (Reuter en ANP) Radio- Djakarta heeft gemeld, dat volgens een mededeling van de woordvoerder van het Indonesische leger in Djakarta, overste Pirngardie, regeringstroepen Menado heb ben bezet. Om elf uur plaatselijke ty'd werd Kapu- ragi ten noorden van Menado bezet. Om drie uur was de bezetting van Menado voltooid. „De val van Menado betekent het einde van de onberaden, dwaze en onnodige op stand van Sjafruddin en Sumual, die zij in februari zijn begonnen", verklaarde de woordvoerder van het Indonesische depar tement van Buitenlandse Zaken, Ganis Harsono, donderdagavond. Hij vervolgde: „Zoals de Indonesische regering bij de aanvang van het Padangse avontuur reeds uiteenzette, was de uitroeping van de zo genaamde revolutionaire Indonesische re publiek voorbestemd voor een mislukking, om de eenvoudige reden, dat degenen, die UN O-waarnemers bij de rebellen in Libanon. Dit is een van de vijf exclu sieve foto's, die wij heden van onze reisredacteur uit Libanon ontvingen. De vier andere foto's vindt u op pagina 11. A dr>erie-nti9 ;Y'. BARTEUORISSTR HAARLEM IEL 13439 FERQ: BQLSTR 48 A'DAM TtL 71.7162 SUEDE JASJES IN KLEUREN de opstand begonnen, in het geheel niet de gulle steun hebben verkregen van de zijde der bevolking, zulks in weerwil van de wanhopige pogingen der opstandelingen om de rebellie op te schroeven als een zui vere anti-communistische strijd en om daarvoor de aandacht en de belangstelling te verkrijgen van sommige buitenlandse mogendheden." Het was te Djakarta algemeen bekend, aldus Harsono verder, dat de werkelijke beweegredenen der opstandelingen was, hun eigen corruptieve acties te bemantelen. De woordvoerder verklaarde verder dat, nu aan de opstand een einde is gekomen, de Indonesische regering onmiddellijk een aanvang hoopt te kunnen maken met de verwerkelijking van al de plannen, waar toe is besloten in de nationale conferentie voor het economische herstel van het land, die in november 1957 onder voorzitterschap van dr. Mohammed Hatta is gehouden. „Overal biydschap" (UPI) De commandant van de operatie tegen de opstandelingen op Noord-Celebes, luit.-kol. Rukminto, heeft zijn troepen don derdag in een dagorder geprezen. „Wij heb ben roemrijke resultaten behaald", aldus de dagorder, „en overal werden we met blijdschap begroet. Behandel hen, die zich bij de regeringstroepen willen aansluiten als broeders". Inmiddels is het offensief tegen Tomo- hon en Tondano nog gaande. Tomohon is een plaatsje aan de weg van Menado naar Tondano. Tondano ligt aan het gelijk namige meer, op ongeveer 35 km van de kust van de Molukse zee. Met de val van Menado heeft de belang rijkste fase van de revolutie in Indonesië haar einde gevonden. De opstandelingen zullen nu, of de wapenen moeten neerleg gen, of een guerilla-oorlog beginnen. Het terrein op Noord-Celebes is echter voor de guerillataktiek niet zo gunstig als dat in Noord-Sumatra, waar vele natuurlijke terreinhindernissen het voeren van een guerilla begunstigen. Volgens een bericht van A.F.P. zijn, voordat de regeringstroepen Menado bin nentrokken, hevige gevechten geleverd. (Vervolg op pagina 19) Advertentie BOTERKOEKEN, per stuk 75 cent BOTERRONDJES per stuk 13 cent Alleen zaterdag 12 stuks van f 1.50 voor fl.40 CENTRUM GALERIJ. - Tel. 6479 De tussentijdse verkiezingen in Surina me waren nodig geworden, nadat bij de behandeling van de begroting in de Sta ten op 21 april bleek, dat de meerderheid, waarop het kabinet steunde, in een min derheid was verkeerd. De regeringspar tijen, sedert de verkiezingen van maart 1955 verenigd in het „Eenheidsfront" be schikten in de Staten aanvankelijk over 12 van de 21 zetels. Bij de stemming over een motie van vertrouwen in het kabinet, die de regeringspartijen hadden ingediend kort voor de begrotingsbehandeling van dit jaar, hadden de regeringspartijen haar meerderheid nog behouden, hoewel de twee statenleden van de aan het eenheids front deelnemende Indonesische Partij, de K.T.P.I., zich toen bij de oppositie hadden aangesloten. Daartegenover stemden bij die gelegenheid, wegens interne partij overwegingen, twee leden van de tot de oppositie behorende Verenigde Hindo staanse Partij, voor de regering. Bij de begrotingsbehandeling verklaar den deze beide Hindostaanse leden, dat zij zich wederom hadden aangesloten bij de oppositie. Met twee leden van de Indone sische partij en negen anderen in de op positie waren van de 21 Statenleden er dus 11 in de oppositie. Het Surinaamse kabi net heeft daarop zijn zetels ter beschik king van gouverneur Van Tilburg gesteld, die de staten met ingang van 7 juli ont-r bond en nieuwe verkiezingen uitschreef. Deze hebben dus thans geleid tot een over winning voor de partijen, die in Suriname tot nu toe in de oppositie waren. Kleine oppositie De oppositie in de Staten zal in de ko mende zittingsperiode uit 4 van de 21 le den bestaan: de twee leden van de Indo nesische Partij en wellicht de twee leden van de Nickeriaanse Onafhankelijke Par tij, doch van dit laatste is op het ogenblik nog niets bekend. Na de verkiezingen van 1955 had het eenheidsfront 13 zetels van de 21. De ene zetel van het Moslimblok moet vermoedelijk worden gerekend tot de „samenwerkende partijen". Gezien de bevolkingssamenstelling in het district Sa- ramacca had daar de Verenigde Hindo staanse Partij uit tactische overwegingen een Moslim als kandidaat gesteld en de daar wonende Moslims zullen op hem heb ben gestemd, voorzover ze hun stem niet gaven aan de andere mohammedaanse partij, de K.T.P.I. van de Indonesiërs. Volgens de voorlopige uitslag krijgen de „samenwerkende partijen" in de staten dus 17 van de 21 zetels. Hiertegenover staat dan een oppositie van 2 en misschien van 4 leden, die qua partij geen enkele samenhang vertonen. De twee leden van de Indonesische K.T.P.I. kunnen uiter aard in de Staten niet het eenheidsfront vertegenwoordigen. 303e JAARGANG No 14. Anonymus: Het spijt mij dat ik uw mening niet kan delen; ik heb er zelf namelijk al een. Het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening deelt mede dat zeer binnenkort ruim 120 miljoen gulden aan de melkveehouders zal worden uitgekeerd, overeenkomende met 4 cent per kg melk over de van 10 november 1957 tot 22 juni 1958 geleverde hoeveelheid. Het Produkt- schap voor Zuivel zal de uitbetaling zo regelen, dat de zuivelfabrieken na 10 juli over de gelden van de uitkering ter door betaling aan de veehouders kunnen be schikken. Het was tot dusver gebruikelijk de gel den, die aan de melkveehouders toe komen op grond van de gegarandeerde melkprijs, uit te keren na afloop van het melkprijsjaar. Een dergelijke nabetaling zou voor de garantieperiode 1957'58 ten gevolge van de gedaalde opbrengst der zuivelprodukten een zo aanzienlijk bedrag uitmaken, dat de regering gemeend heeft aan de wensen van het agrarische be drijfsleven tegemoet te moeten komen door de uitbetaling te spreiden en reeds in het lopende melkprijsjaar een begin te maken met de uitkering der gelden. Aanleiding tot deze methode is tevens de overweging, dat de gedaalde opbrengst van de melk de veehouders financiële moeilijkheden in de bedrijfsvoering bezorgt, die door tijdige uitbetaling van een deel der garantie- gelden kunnen worden verminderd. De positie van 's rijks kas geeft geen aan leiding deze eerste betaling uit te stellen, zo deelt het ministerie mede. Drie der partijen in Suriname, die tot heden regeringspartijen waren zullen tot de volgende verkiezingen in de Staten geen zetels bezetten. Dit zijn de Suri naamse Democratische Partij, de Partij Suriname en de Surinaamse Vooruitstre vende Partij. Alleen de Indonesische par tij, de Kaoem Tani-Persatoean Indonesia, die aanvankelijk deel uitmaakte van het eenheidsfront, dit later verliet om er eni ge dagen vóór de verkiezingen in terug te keren, heeft haar twee zetels behouden. Dat deze drie partijen thans geen ver tegenwoordigers in de Staten zullen heb ben, is een gevolg van het in Suriname geldende systeem bij de verkiezingen. Dit is gebaseerd op het districtenstelsel. De partij, die in de stad Paramaribo of in een der buitendistricten de meerderheid behaalt, verkrijgt daar ook alle zetels. Daar op het ogenblik nog geen cijfers bekend zijn over de stemmenverhouding, is niet te zeggen hoe groot de meerder heid van de „Samenwerkende partijen" is geweest en zijn er nog geen conclusies te trekken ten aanzien van de oorzaak van haar overwinning. Wel kan hierop van in vloed zijn geweest een splitsing, die zich in de gelederen der katholieke partij, de Progressieve Surinaamse Volkspartij, in de afgelopen jaren heeft voltrokken. De ze partij, die aanvankelijk tot het een heidsfront behoorde, heeft zich daarvan later afgescheiden. De zittende statenle den der P.S.V. deden echter geen afstand van hun zetels en vormden een nieuwe partij, nadat zij door de partijleiding der P.S.V. uit de partij waren gestoten. Het is nooit duidelijk geworden, over welke aan hang deze nieuwe partij kon beschikken. De (oude) P.S.V. maakte thans deel uit van de overwinnende „samenwerkende partijen" en kreeg 4 zetels. Het is dus mo gelijk, dat de op deze P.S.V. uitgebrachte stemmen, samen met die op de Nationale Partij Suriname van de heer J. Pengel, de doorslag hebben gegeven ten gunste van de „samenwerkende partijen". Advertentie Aan onze AUTOMATIEK verkrijgbaar: Slagroomwafels 30 ct p. stuk Bekers slagroom van 0.40 - 0.80 1.10-1.40 en 2.80 CENTRUM GALERIJ - TELEF. 4302 Verwachting tot morgenavond: Over het algemeen veel bewol king met plaatselijk enige regen. Matige tot vrij krachtige zuid westelijke wind, ruimend naar noordelijke richtingen. Koel weer. Volledige weerrapporten op pagina twee. Tussen de Oude Maas en de Dordtse Kil treft men bij Dordrecht de nieuwe zeehaven „Het Malle Gat". Op 5 sep tember zal koningin Juliana dit nieuwe reeds gedeeltelijk in gebruik. havencomplex in gebruik .-'-"en. Op de achtergrond een der be drijven welke daar geve: irden: een tankopslagbedrijf. He.drijf is

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 1