Europa's positie tegenover Amerika versterkt door industriële activiteit Spaarnwouderstraat 80 Panda en de Yo*Yo*jager Effecten -en Geldmarkt Temperatuur onder normaal Vermindering fiscale druk in Nederland nodig De fusie Draka- Nederlandsche kabel DEZE CONFECTIEFABRIEK STAAT ACHTER ONS SLECHTS Duits disconto verlaagd Wereldnieuws 2 VELE REGERINGEN STIMULEREN BEDRIJFSLEVEN Euromarktpartners bouwen hun economieën uit 500tnh vaatte GARAGE DEN HOUT U KOOPT VOOR 100.— U KRIJGT VOOR 200.— \OR0S&SCHNiïZ§ te mas b= PI ElliïiPSHlüü» Cl O O HAARLEM (-fydt C I i *002 ÖOOA iOCIJDI H —*001 HOOA IdOOX fl Jaarvergadering Elsevier Knopenfabriek heropend si I Lening overtekend van Bank voor Ned. Gemeenten FOTOGRAFEREN! vraag AGFA films Riskeer niets! <€ocU ló Uet zo SIMON DE DANSER VRIJDAG 27 JUNI 1958 k Hoewel de V.S. economisch gezien, in vele opzichten de toon aangeven, is toch de economische zelfstandigheid van de meeste landen in Europa gedurende de laatste jaren aanmerkelijk groter gewor den. Dit blijkt zowel uit de toeneming van de Europese goudvoorraden, alsook uit het feit dat de recessie van 1952 en die van 1957 in ons werelddeel minder sterk werd en wordt gevoeld als in de V.S. en het is begrijpelijk dat de landen van Europa er op bedacht zijn hun positie tegenover de V.S. zoveel mogelijk te handhaven en te versterken. De totstandkoming van de Euromarkt wijst ongetwijfeld in die rich ting en dat men in de V.S. hierin een be dreiging ziet voor de export blijkt onder meer uit het feit dat de Amerikaanse in dustrieën reeds enige jaren ten behoeve van hun bestaande exportmarkten buiten de dollarmarkten en ook in ons land pro- dukten gaan vervaardigen en hiermee in tamelijk snel tempo voortgaan. Blijkens de jongste Industrialisatienota van minis- Advertentie Het gehele jaar door blijvend attraktief. Elke maand weer nieuwe modellen van binnen- en buitenlandse ontwerpers eens voor ga kijken woninginrichting beverwijk 250 modelkamers Hf, .n ,a Vandaag is een gezamenlijk bericht aan aandeelhouders verschenen van de n.v. Nederlandsche Kabelfabriek te Delft en de n.v. Hollandsche Draad- en Kabelfa briek te Amsterdam, waarin de redenen en de voorwaarden van de fusie, waarover in de op 18 juni gehouden algemene verga dering van de Draka reeds uitvoerige me dedelingen werden verstrekt, worden uit eengezet. Met de voortschrijdende ontwikkeling van de elektrotechniek gaan de research kosten een stijgend aandeel in de kostprijs van de produkten vormen. Het is duidelijk, dat bij gezamenlijke inspanning deze kos ten relatief lager worden. Door een samen gaan van beide vennootschappen zal een coördinatie der produktie mogelijk wor den, zal de export op breder basis ter hand kunnen worden genomen, en zal een ster kere positie kunnen worden ingenomen te genover de concurrence. De beide bestu ren zijn van mening, dat slechts door een fusie de voordelen van de samenwerking ten volle kunnen worden verwezenlijkt. Alleen dan wordt een volledige gelijkge richtheid van beleid bij de directies en staf bereikt. De nieuwe naam zal worden: n. v. Nederlandsche Kabelfabrieken. Aan aandeelhouders van de N.K.F. zal daartoe een voorstel tot statutenwijziging worden gedaan. De Draka zal haar huidige naam blijven voeren. De ruilverhouding is bepaald op 1 1.7, hetgeen betekent dat de houder van een aandeel van nominaal 1000 Draka zal ontvangen nominaal 1700 aandelen N.K. F., welke aandelen van 1 januari 1958 af in de resultaten der vennootschap zullen delen. Door de besturen van beide kabelfabrie ken is in samenwerking met de n.v. Philips te Eindhoven als houdster van nominaal 5.580.000 aandelen Draka een regeling ontworpen, die door alle partijen aan vaardbaar wordt geacht. Op grond hiervan zal de Draka haar eigen aandelen inkopen tegen de koers van 425 percent, welke koers reeds ruim twee jaar geleden was overeengekomen. Deze koopprijs wordt nog verhoogd met de rente ad 6'/s percent 's jaars en verminderd met de in die tijd gedane dividenduitkeringen. Na de effec tuering van de fusie zal Philips geen be lang hebben bij de n.v. Nederlandsche Kabelfabrieken, noch bij een van haar dochtermaatschappijen. Indien de overige aandeelhouders van de Draka van het omwisselingsaanbod vol ledig gebruik zullen maken, zal door de uitreiking van nominaal 8.534.000 nieuwe aandelen het geplaatste kapitaal der N.K.F. worden vergroot van nominaal 33.171.000 tot 41.715.000. Tussen beide besturen is overeengekomen om aan de algemene vergadering van aan deelhouders van de N.K.F., waarin het voorstel tot naamswijziging zal worden be handeld, tevens voor te stellen de directie uit te breiden met de huidige directeuren van de Draka en tot leden van de raad van commissarissen te benoemen de overige vier commissarissen van deze vennoot schap. De houders van aandelen Draka kunnen tot en met 15 juli gebruik maken van het omwisselingsaanbod van de N.K.F. Notering ter beurze van de uit te geven aandelen Nederlandsche Kabelfabrieken zal worden aangevraagd. ter Zijlstra is het aantal na-oorlogse Ame rikaanse vestigingen van dochtermijen en deelnemingen in Nederlandse bedrijven, dat eind 1952 98 bedroeg, op het eind van 1957 tot 241 gestegen, waarvan 107 in de metaalnijverheid en met een totaalomzet van ƒ600 miljoen. Minister Zijlstra ziet hierin geen gevaar. Integendeel, hij acht zulks voor ons land een voordeel omdat merendeels produkten worden gemaakt, welke tot dusver in ons land niet werden vervaardigd, de buitenlandse bedrijven onderdelen van hun produktie bij de Ne derlandse industrie uitbesteden en voorts de toevloeiing van technische kennis en van nieuwe produktie- en organisatie methoden als een winstpunt mag worden beschouwd. Een en ander zal volgens hem de werkgelegenheid in ons land en de ex portmogelijkheden vergroten. Al wordt met Euromarkt en Vrijhan delszone een grotere integratie van de Europese handel beoogd, de onderlinge strijd tussen de partners wordt er niet door opgeheven en elk land doet uiteraard zijn best om in en buiten de Euromarkt zijn positie zoveel mogelijk te verstevi gen. De verbeterde positie der valuta's is daarbij een belangrijke factor, omdat wan trouwen ten aanzien van de valuta van een bepaald land zijn economische ontwikke ling in de weg staat. De maatregelen, wel ke Engeland heeft genomen ter bescher ming van het Pond, waardoor de goud- en deviezenvoorraad van dat land sinds sep tember van het vorig jaar met ongeveer 60 percent is toegenomen en de grootste omvang heeft bereikt sedert oktober 1951, zijn voor heel Europa van betekenis ge- weest. En dat het Engelse disconto ge leidelijk van 7 tot 5 percent is verlaagd, kan als een aanwijzing worden beschouwd dat de monetaire spanningen in het Ver- eenigd Koninkrijk aanmerkelijk zijn ver minderd en de regering het bedrijfsleven in zijn streven naar verdere economische uitbouw zoveel mogelijk wil tegemoetko men. Een nieuw bewijs daarvan is de jongste mededeling van de Britse minister van Financiën dat het percentage van de ver vroegde afschrijving, dat bij de jongste be groting reeds van 20 tot 25 percent voor nieuwe fabrieken en uitrustingen van 10 tot 12 'Apercent voor nieuwe industriële gebouwen was verhoogd, thans pp respec tievelijk 30 ën 15 "i>efëënt' zal' worden ge steld. Tegelijkertijd heeft de Duitse Bondsdag zijn goedkeuring gehecht aan de voorge stelde belastingherziening, waarbij de be lasting op uitgekeerde winsten van 30 tot 15 percent wordt verlaagd en die op niet- uitgekeerde winsten van 45 tot 51 percent wordt verhoogd. Beide maatregelen, zo wel die in Engeland als in Duitsland, be tekenen voor de respectievelijke schatkis ten een gevoelige aderlating, welke men zich echter getroost ter wille van een op leving der industriële bedrijvigheid. Frankrijk Een belangrijke bijdrage tot de verster king van Europa's economische positie heeft ook de Franse bevolking geleverd door haar inschrijvingen op de nieuwe na tionale lening, welke de goudvoorraad van de centrale bank in Frankrijk dermate heeft doen toeneijien dat vooreerst voor een verder afglijden van de Franse valuta geen vrees behoeft te bestaan. De drie grote landen van Europa staan met hun valutapositie dus heel wat steviger in de schoenen dan enkele jaren geleden en als bekend is dit ook het geval met ons land, dat van week tot week zijn goud- en de viezenvoorraad ziet stijgen. Ook al is niet alles goud wat er blinkt omdat de sterk verminderde invoer, naar moet worden ge hoopt, niet meer dan een tijdelijk ver schijnsel is. Wat ons land betreft is minister Hofstra zoals men weet, voor de aandrang van het bedrijfsleven en de grote banken tot we derinvoering van de investeringsaftrek be zweken, mede door de bezorgdheid van de regering over de verminderde inves teringsactiviteit, welke te ernstiger is om dat zulk een terugval eerst geleidelijk over een lange tijd kan worden hersteld. Minister Zijlstra heeft in zijn jongste no ta voor de jaren 1957-62 de noodzakelijke investeringen voor de industrie op ƒ11 miljard becijferd, waarvan 3.8 miljoen voor vervanging en 7.2 miljard voor nieuwe projecten, maar de beslissing over het al of niet effectueren van deze kapi taalsuitgaven ligt niet bij de regering, maar bij de ondernemers en het is dus de vraag of deze daartoe bereid zullen zijn. Minder fiscale druk nodig Als men de verslagen over 1957 leest, blijkt daaruit dat men slechts met de grootst mogelijke voorzichtigheid tot nieu we kapitaalsuitgaven overgaat, niet slechts omdat de liquiditeitspositie zulks veelal niet toelaat, maar ook omdat men van de rentabiliteit der nieuwe investerin gen niet zeker is. Het is daarom de vraag of de wederinvoering van de investerings aftrek een voldoende prikkel voor het be drijfsleven is om door uitbreiding van de industriële capaciteit de werkgelegenheid in ons land te vergroten. Deze vraag gaat temeer klemmen nu zowel in Engeland als in Duitsland aan het bedrijfsleven be langrijke faciliteiten worden verleend, welke zijn concurrentiemogelijkheden op de wereldmarkten zullen vergroten. Het is daarom wel dringend nodig dat ook de Nederlandse regering door een vermindering van de fiscale druk op de bedrijven het vertrouwen in de toekomsti ge rentabiliteit van de nieuwe kapitaals uitgaven poogt te vergroten, niet alleen bij de ondernemingen, maar ook bij de beleggers, die in de naaste toekomst ver moedelijk voor een groter deel daarvan zullen moeten zorgen. Want dat 80 percent van de industriële investeringen door de bedrijven uit eigen middelen zal kunnen worden gefinancierd, gelijk dit in de ja ren 1952-57 het geval was, valt voor de eerstkomende jaren niet te verwachten. Het feit dat ten onzent nog altijd een dub bele belasting van de bedrijfswinsten wordt geheven, eerst vennootschapsbe lasting en dan inkomstenbelasting van de uitgekeerde dividenden, wordt in steeds sterkere mate als een onbillijkheid ge voeld. De aanmerkelijke verruiming van de kapitaalmarkt heeft er tot dusver nog niet toe geleid dat men met de emissie van aandelen aan de markt durft te ko men, hoewel tal van ondernemingen met het oog op de verhouding tussen eigen en vreemd vermogen tot zulk een uitgifte zouden moeten overgaan. De uitgifte van de in aandelen conver teerbare obligaties, waarvan er deze week weer een bedrag door Krasnapolsky wordt aangeboden en die voor de ondernemin gen het voordeel heeft dat de rente over het nieuwe kapitaal als een bedrijfslast kan worden afgetrokken, kan mede als een gevolg van de zware belastingdruk op de bedrijfswinsten worden aangemerkt. Advertentie De RENAUL T-fabrleken zijn de meest geautomatiseerde ter wereld Vandaar de zeer lage prijzen der personen- -bestel en vrachtautomobielen. 9öSVlw [ft 1 tJbS l t 7 ]SüiIl toujTiu. 6 maanden garantie, inclusief arbeidsloon op ALLE RENAITLT-PRODUKTEN Advertentie N O O kostuums blazers demi saisons sportcolberts gabardine jassen Bi „an?elkostuums 3T O O TJ O O O O v- - JT d* t£> O O K> In de jaarvergadering van aandeelhou ders der n.v. Uitgeversmaatschappij El sevier heeft de directeur, de heer R. E. U. van den Brink, medegedeeld, dat de toe neming van het aantal leerlingen van mid delbare scholen als gevolg van de bevol kingsaanwas, zeker invloed zal hebben op de bedrijvigheid van de maatschappij wat betreft de school- en studieboeken. Als echter de 199 collega's der maatschappij even actief zijn als Elsevier, zal die in vloed toch betrekkelijk zijn. Op een vraag van een der aandeelhou ders over de deelnemingen deelde de di recteur mede, dat het niet onmogelijk is, dat men zich met nieuwe deelnemingen zal gaan bezighouden. Op dit ogenblik zijn daar echter geen plannen voor, en is het niet noodzakelijk. De directie verwacht dat de televisie de belangstelling voor het gewone boek zal doen dalen, maar anders- zijds die voor naslagwerken zal stimule ren. Dr. E. L. Kramer, directeur-generaal voor de Industrialisatie en Energievoor ziening van het ministerie van Economi sche Zaken heeft vanmorgen in Nij kerk de herbouwde knopenfabriek „Nijkerk" n.v. officieel namens de minister ge opend. Deze knopenfabriek was een der eerste naoorlogse nieuwe industriële ves tigingen in ons land en heeft een belang rijk deel in de Nederlandse knopenpro- duktie, die in geld uitgedrukt de laatste vijf1 jaar ongeveer met 50 percent is' ge stegen. Ook de uitvoer had deel in deze stijging en zelfs met een iets hoger per centage. Hèt bedrijf brandde' in februari 1956 geheel uit. VVEERRAPPORTEN Temperaturenbuiten land maxima van giste ren. Binnenland heden 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur Een storing, die gisteren van de oceaan de Golf van Biscaye bereikt had, trok over Frankrijk naar het noorden en had vanmorgen onze westkust bereikt. De sto ring bracht vooral veel regen in Oost-En- geland en Noordwest-Frankrijk waar in de afgelopen nacht op verscheidene plaat- Den Helder geheei bew o sen meer dan 30 mm. regen viel. In ons land waren de regenhoeveelheden betrek kelijk klein. Achter de depressie om stroomde vanmorgen koelere lucht ons land binnen. Luchtdrukstijgingen boven wind. Ook boven de Britse eilanden stijgt de luchtdruk, terwijl boven Midden-Euro pa belangrijke luchtdrukdalingen optre den onder invloed van een storing, die met Oslo M 03 Plaatselijk kan nog enige regen vallen. Zaterdag 28 juni Zon op 4.22 uur, onder 21.04 uur. Maan op 18.04 uur, onder 2.16 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 28 juni Hoog water 0.38 en 13.17 uur. Laag water 8.32 en 21.12 uur. Ypenburg lichte regen ozo Vlissingen geheel bew. wzw Eelde lichte regen 0 Twente lichte regen 0 De Bilt lichte regen ozo Eindhoven geheel bew. zw Vlv. Z.-Limb. geheel bew. zw Helsinki zwaar bew. no Stockholm zwaar bew. n Oslo zwaar bew. no Kopenhagen onbewolkt ono Aberdeen mist windst. Londen regen wnw Amsterdam regen 0 Brussel regen zw Luxemburg regen w Parijs licht bew. wzw Bordeaux regenbui w Grenoble regen ono Nice onbewolkt w Berlijn zwaar bew. ono Frankfort regen zzw München regen w Zürich regen wzw Genève regenbui z Locarno regen no Wenen zwaar bew. zzo Innsbruck regen w Rome regen zzw Ajaccio half bew. w Madrid licht bew. wnw Mallorca licht bew. nnw Algiers onbewolkt w 23. De gespierde Oosterlingen begrepen niet, waar de drie vluchtelingen opeens waren gebleven. „Luchtduivels ver dwenen mompelden zij, vreesachtig rondkijkend, „in lucht opgelostechte luchtduivels, brrr!" Maar de Grootduivel van Tipu, die op dat ogenblik opdook, was het met deze uitleg niet eens. „Zoek, waardeloze wormen!" riep hij schel, „zoek of jullie krijgen tien scheenschoppen! Ze MOETEN hier vlak in de buurt zijn!" Maar gelukkig lette ook de Grootduivel niet op de drie beelden, die vlakbij op het muurtje stonden. De list van de kolonel lukte dus prachtig, maarook de beste krijgslist kan soms door een kleinigheid worden bedorven. Zo'n kleinigheid was in dit geval een wesp, die onder hinderlijk gezoem rond het drietal begon te cirkelen. Ze bleven roerloos, maar hun ogen volgden het venijnig insect met grote achterdocht. Plotseling streek het neer op de neus van kolonel Pulver en begon dit reukorgaan met kriebelpoten af te tasten. Dit was meer, dan zelfs een geharde krijgsman kon verdragen. De geplaagde kolonel beet de tanden op elkaar en rimpelde de neus, maar een opkomende niesbui kon hij niet meer inhouden (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse centrale bank, de Bun desbank te Frankfort, heeft besloten met ingang van heden het disconto te verla gen van 31/» percent tot 3 percent. Alge meen was men de laatste dagen reeds van mening, dat West-Duitsland na de discontoverlaging in Engeland, niet lan ger zou kunnen wachten met een derge lijke stap. Van een verrassing was dan ook geen sprake. De Bundesbank heeft geen beweegre denen voor deze verlaging bekend ge maakt, maar men neemt aan dat behal ve de Britse verlaging ook bij dit besluit een overweging is geweest, dat de devie- zenstroom weer zeer groot is geworden, hetgeen men wil afremmen. Voorts ziet men in de discontoverlaging een goed keuring van de renteverlaging op de open markt en een druk op de kapitaalmarkt rente. In geen geval ziet men er een po ging in conjuncturele activiteit van de Bundesbank tot uiting te brengen. Deson danks betekent de verlaging voor 's lands economie een goede stap vooruit, waar door men hoopt de conjuncturele pauze te overbruggen. Men gelooft dan ook alge meen dat de disconto-verlaging een ver standige daad is, zowel voor de particu liere spaarders als voor het economische leven in het geheel, nog te meer daar deze stap samenvalt met de hervorming van het belastingwezen. Deze discontostand van 3 percent is thans in West-Duitsland de laagste 'sedert de gëldhervorming. De verlaging is de tweede van dit jaar. De n.v. Bank voor Nederlandsche Ge meenten deelt mee, dat op de emissie van 100 miljoen gulden 4% percent obligaties 1958, waarop gisteren de inschrijving openstond, voor een zodanig bedrag is in geschreven, dat bij de toewijzing een zeer belangrijke reductie zal moeten worden toegepast. (Voor de beurs zie pagina 19) A 'h e lenti" Droogte. Japan, China, India en Nepal worden geteisterd door een van de erg ste droogteperioden sinds jaren. Op de sawahs verdroogt de jonge rijst-aan- plant. De burgers van Tokio is ver zocht geen water te verspillen en de fonteinen in de parken zijn gesloten. Als er niet spoedig regen valt zal men tot rantsoenering van water moeten overgaan. Dorst. Er dreigt ook een droogte voor de bierdrinkers van New York. Twee van de vijf grote brouwerijen werden reeds gesloten in verband met een arbeids geschil. De drie overige staan op het punt te sluiten. Het overleg over ver nieuwing van de arbeidscontracten is vastgelopen. Lausman. Volgens een Tsjechoslowaaks dagblad is de socialistische politicus Bohumil Lausman overleden tengevol ge van een bloedziekte. Lausman vlucht te in 1948 uit Tsjechoslowakije naar West-Duitsland. Een jaar later dook hij in Tsjechoslowakije op, waar hij voor de radio verklaarde vrijwillig te zijn teruggegaan. Algemeen werd echter aangenomen dat hij was ontvoerd en gevangen gezet. Later zou hij te werk zijn gesteld bij de aanleg van wegen. Onbezorgd. De particuliere secretaris van prins Philip van Groot-Brittannië heeft namens zijn chef het volgende ant woord gezonden aan iemand die de prins een middel aan de hand heeft gedaan om kaal worden te bestrijden. „Zijne Koninklijke Hoogheid heeft mij verzocht u te schrijven.... dat hij zich niet bezorgd maakt over het feit dat hij kaal wordt". Verworpen. De beheerschapsraad van de UNO heeft een Indische resolutie ver worpen, waarin aangedrongen wordt op beëindiging van proeven met kern wapens in beheersgebieden. Voor de Indische resolutie stemden de Sovjet- Unie, India, de Verenigde Arabische Republiek en Birma. Mislukt. Het Newyorkse blad Daily News vraagt zich af, of de Amerikaanse po gingen tot het lanceren van aardsatel- lieten niet worden gesaboteerd. Van de zes pogingen zijn er nu vijf mislukt. Comecon. Volgens radio-Boedapest is te Boekarest de negende zitting begonnen van de raad voor economische samen werking voor de volksdemocratieën (Comecon). Volgens het bericht zijn China, Noord-Korea, Buiten-Mongolië en Vietnam door waarnemers vertegen woordigd. Gewaarschuwd. Volgens de Amerikaanse Commissie van Kernenergie zullen proef-projectielen met kernladingen worden gelanceerd van Johnston Island in de Stille Oceaan. De scheepvaart is gewaarschuwd, het gebied gedurende vier weken, te beginnen op 25 juli, te mijden. Omgeslagen. Bij Allahabad is op de Gan ges 'n veerboot met zestig personen aan boord tengevolge van een plotselinge windstoot omgeslagen. De mannelijke opvarenden wisten zich allen zwem mend te redden, maar de 33 vrouwen en kinderen verdronken. Ongeldig. De advocaten van de neger leerlingen der centrale High School in Little Rock hebben, samen met de Amerikaanse vereniging voor de be langen van gekleurde volksgroepen (N.A.A.C.P.) bij het federale hoogge rechtshof een verzoek ingediend om het besluit van rechter Lemley, waar bij de rassenintegratie op de school tot eind 1960 wordt uitgesteld, ongel dig te verklaren. De beslissing van Lemley is naar hun zeggen in strijd met een besluit van het hooggerechts hof over de integratie op de scholen. Hoofdpijn. De leden van de diplomatieke missies in Ottawa zullen niet worden uitgenodigd voor de wintertentoonstel ling. Volgens de directeur van de ten toonstelling, Ryan, bezorgen de diplo maten de organisatoren hoofdpijn, om dat zij afgunstig zijn als de een voor de ander loopt. Imitatie. Drie studenten, twee Britten en een Amerikaan zijn uit Londen naar Afrika vertrokken, waar zij de tocht die dr. David Livingstone daar bijna honderd jaar geleden maakte overdoen. Een der Britse studenten is een ach terkleinkind van Charles Darwin, de ander een zoon van Sir Laurence Oli vier. Zuivering. Verscheidene vooraanstaande leden van de Chinese communistische partij in Sinkiang, een autonoom ge bied in West-China, zijn als „rechtsen" uit de partij gezet, aldus meldt radio- Peking. Onder hen is de burgemeester van de hoofdstad Oeroemtsji. Uitbarsting. Een plotselinge uitbarsting van de Japanse vulkaan Aso heeft aan twaalf personen het leven gekost. Er werden 28 mensen gewond. Een wordt vermist. DE zeeroof op de Noordkust van Afrika is altijd wel een factor van betekenis ge weest, maar bloeide vooral op in de tijd van de Islam en in het bijzonder nadat de Moren in Spanje een definitieve neder laag was toegebracht. Hoe veelvuldig de roversnesten ook waren, werkelijk gevaar in maritiem opzicht leverden de schepen der zeerovers in het begin van de 17de eeuw nog niet op. De roeigaleien, waarover de Arabieren beschikten waren lange, lage boten met weinig diepgang en totaal ongeschikt voor de zeevaart op open zeeën. Het waren meer kustvaartuigen, geschikt voor de vaart op de Middellandse Zee bij mooi weer, maar ook dan verloor de kapitein de kust toch lie ver niet uit het oog. Deze schepen werden voortbewogen door rie men die soms wel een lengte van 10 m. hadden en waaraan vier tot zes roeiers za ten. Dit waren de galeislaven, die met ketenen aan de banken werden vastge klonken en daar hun hele leven verble ven, tenzij het lot hun gunstiger gezind was doordat zij met schip en al in zee ver gingen, waardoor een einde werd gemaakt aan hun verschrikkelijk, lot. Deze galeien waren voor de koopvaarders, die in de tweede helft van de 16de en het begin van de 17de eeuw de Middellandse Zee bevoe ren, eigenlijk alleen gevaarlijke tegenstan ders bij mooi weer. Soms hadden die sche pen een ramsteven, terwijl op een plat vorm een paar kanonnen stonden opge steld. Zag zo'n roofgalei bij mooi weer kans een koopvaarder te enteren en klom men zo'n paar honderd rovers aan boord, dan zag het er lelijk uit. Maar bij een stijve bries die uit de goede hoek woei hadden deze galeien geen schijn van kans en wer den herhaaldelijk overvaren, als ware het een roeibootje waarop te weinig acht was geslagen. In deze achterlijke scheepsuitrusting heeft Simon de Danser uit Dordrecht ver andering gebracht. Oorspronkelijk is hij als eerzaam koopvaarder begonnen, wat inhield dat hij op gezag van de Heren Staten de kaapvaart mocht uitoefenen. Dat scheen nogal gunstige resul taten te hebben opgeleverd, maar Simon de Danser schijnt de buit in het - destijds be kende hekzrsnest - Marseille te hebben verbrast, waardoor hij van kaper tot dief werd Hij had nu immers de Heren Sta ten bestolen en dat is veel er ger dan het beroven van vreemdelingen. Hoe het ook zij, de in Marseille ronddolen de Danser achtte het verkieslijk niet naar het vaderland terug te keren, maar een pi- ratenbende om zich heen te verzamelen waarmee hij op eigen rekening kon kapen. De „vrije neringheette dat toen. De zaken gingen best, want de Danser commandeerde op een gegeven moment een roofschip met ruim 200 man en 60 stukken geschut en roofde naar hartelust. Tenslotte ging hij een verbond aan met de even fameuse En gelse rover Warde en belandde in Algiers, het Arabische rovershol op de Afrikaanse kust, waar hij met open armen door zijn aanstaande leerlingen werd ontvangen. Hoe het hem verder verging, zullen we een vol gende keer uit de doeken moeten doen. Nadruk verboden H. Pétillon

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2