Avondstudie in de v.l.o. met getuigschriften beloond Vanmorgen in de vishal en op zee Zestien dravers betwisten elkaar f 30.000 aan prijzen „De Zangvogels" gaven jubileumconcert ^Brieven aan de redactie Vijf landen zondag op Duindigt aanwezig Kort en bondig 9 DIPLOMA'S UITGEREIKT Twee ongevallen in de rivierenbuurt BIMIJ komt met „behangselprimeur" Brandweermannen vochten vergeefs tegen voetbal muur van gemeente ambtenaren IN GROTE PRIJS DER LAGE LANDEN Honkbalprognoses EDO heeft goede kans op winst tegen VVGA Zware nederlagen voor Haarlem en DWR Plan tot bouw van tien sporthallen in Amsterdam Twee wedstrijdprogram ma's voor strijd om het Europees honkbalkam pioenschap Sportfanatici gingen te keer in Aken VRIJDAG 27 JUNI 1958 Een twintigtal jonge mensen in IJmui- den en Velsen hebben hun beloning: hen werd in de IJmuidense Willem de Zwij- gerschool-ulo een diploma uitgereikt van de Gemeentelijke Middelbare Handels avondschool, waarvoor ze gedurende drie of vijf jaar heel wat vrije tijd opgeofferd hebben. Sommigen is dit gelukt zelfs met heel mooie cijfers, wat hun dan ook ten aanhore van een gehele schare werd mede gedeeld. Het hoofd van de school, de heer A. Wiedemeijer, sprak in de eerste plaats een woord van welkom tot de burgemeester mr. M. M. Kwint, die wegens de ziekte van de heer H. de Boer, wethouder van onderwijs, bereid gevonden was de diplo ma's uit te reiken. De heer Wiedemeijer was van mening, dat het ook een avond van voldoening was voor de leraren, die de geslaagden de stof op een bevattelijke manier hadden toe gediend; de drie gecommiteerden, die de geslaagden op hun kennis hadden getest, kregen van het schoolhoofd een woord van hartelijke dank hiervoor. Karaktervastheid Vóór dat de burgemeester de diploma's uitreikte feliciteerde hij de jongelui na mens het gemeentebestuur met het be haalde suces en voegde daaraan toe, dat het gemeentebestuur gaarne bereid was steun te verlenen aan die jonge mensen, die in hun jeugd geen gelegenheid hadden gehad zich verder te bekwamen. Met ka raktervastheid is naar de mening van de heer Kwint heel wat te bereiken. Zich tot de heer Wiedemeijer wendende zeide de heer Kwint, dat het voor deze wellicht de laatste keer zou zjjn, dat hij als hoofd van de school een aantal jonge lui een diploma uit te reiken. Compliment verdiend De heer Wiedemeijer zei in een slot woord dat vooral de ouderen onder de ge slaagden een compliment verdiend had den voor het zeer geringe verzuim. Hij was er van overtuigd, dat het vooral 's avonds zeer moeilijk is om te studeren, doch gaf hun als laatste raad mee: „Stop er niet mee, jullie zijn altijd welkom bij me, als je verder wilt gaan". Geslaagden De volgende leerlingen ontvingen uit handen van de burgemeester een diploma: 3-jarige cursus: D. Bestenbreur, E. van den Boogaard, J. van den Boogaard, J. C. van Doorneveld, M. Griekspoor, M. C. Op 26 januari 1946 werd te Velsen-Noord het christelijk jeugdkoor „De zangvogels" opgericht. Over een maand bestaat het koor dus precies twaalfeneenhalf jaar, een periode, die relatief genomen nog klein is, maar waarin het onder leiding van de heer N. Slings een grote activiteit ont plooid heeft. Donderdagavond werd het koperen jubileum gevierd met een concert in de Gereformeerde Kerk te Velsen- Noord. De belangstelling voor dit concert was verheugend. Voorzitter A. Kok toonde zich in een welkomstwoord daarvoor zeer er kentelijk en zag daarin een aansporing om op de ingeslagen weg voort te gaan. De jeugdige zangertjes hadden voor deze feestelijke gelegenheid enige aardige lie deren ingestudeerd. Daarbij was zelfs het mooie duet „Let us wander" van Henry Purcell, maar dan met Nederlandse tekst. De neiging van de heer Slings om af en toe even een knipoogje tot de liedertafel- stijl te richten, liet zich ook op deze avond gelden met de toepassing van geneuriede fragmentjes. Overigens klonk het werkje fris en natuurlijk. Het „Wiegelied" van Marinus Egberts jr. werd voor een kinder slaapliedje te sterk opgezet. In het verdere verloop was er trouwens niet de sfeer van stille koestering, die ook dit wiegelied tot iets heel moois had kunnen maken. Het jeugdkoor had zich blijkbaar meer inge steld op het opgewekte liedje ,,'t Is meie", het leuke Italiaanse dansliedje „Ticetice- toc", het walsachtige „Nachtegalenlied" uit „De vogelhandelaar" van Carl Zeiler en op het aanmoedigende „Lente in je harte" op de melodie van het bekende „Londonderry air" en het bereikte met deze liederen een te loven resultaat. De meis jes en jongens zongen over het geheel ge nomen met mooie klank en goede uitspraak en bovendien volgden zij de aanwijzingen van de dirigent inzake de nuancering nauwgezet op. Aan deze jubileumavond werkte het jeugdorkest van de IJmuider Harmonie onder leiding van Jan Groot mede met hetzelfde programma dat het korps op 19 juni voor de N.C.R.V.-microfoon uitvoer de en dat naar aanleiding van deze uit voering reeds in ons blad besproken werd. Ik wil dan nog in het kort vermelden, dat het jeugdkorps ook nu goed voor de dag kwam, mogelijk zelfs met een vrijer in stelling dan bij de opnamen voor de radio. En men kon bewondering krijgen voor de vaardigheid waarmede de soms nog zeer jonge muzikantjes hun lang niet altijd meegaande instrumenten bespeelden. Er liet zich op dit concert nog een saxafoon- kwartet horen met een menuet van W. A. Mozart en met het Andante con moto uit de eerste symfonie van Ludwig van Beet hoven, bewerkingen waartegen men puri teinse bezwaren zou kunnen inbrengen. Ook waren er enkele oneffenheden in het spel. De positieve waarden van het optre den van dit viertal instrumentalisten lagen in de gerichtheid tot waarlijk goede muziek, de ambitie, waarmede de uitvoe ring ondernomen werd en in de ogenblik ken van fraaie smenklank, die een propa ganda konden gaan betekenen voor de saxofoon als volwaardig muziekinstru ment. Ik hoop, dat dit kwartet zal blijven bestaan en dat het zijn prestaties zal weten op te voeren tot een steeds hoger niveau. De voorwaarden daartoe zijn zeker aan wezig. De heer A. Kok zorgde voor de afwisse ling van koorzang en orkestspel met het declameren van gedichten van Bastiaanse, Michel van der Plas en J. W. F. Werumeus Buning (de Ballade van de boer). Hij ver richtte dit in sympathiek-eenvoudige trant, waarbij hij zich een paar keer door de pianiste mevrouw A. SmitDe Wit liet begeleiden. Zij deed dit vaardig en met smaak, hetgeen ook gezegd kan wor den van haar begeleidingen van het koor. De avond werd besloten met het geza- melijk zingen van een danklied. P. Zwaamwijk Huijbens, C. Th. Kaan, S. J. Nanne, H. G. Pirovano, H. K. van der Scheur, J. J. Stam, G. Stoker, I. Tik, N. J. S. Verschoor, C. F. van Vrede, P. de Vries, T. Wester huis en M. Zwier. 5-jarige cursus: J. A. de Groot, J. D. Kist de Ruijter, IJ. Luttik en A. Snijders. Donderdagmorgen heeft zich in de Spaarnestraat te IJmuiden-Oost een aan rijding voorgedaan. Een wielrijder uit Driehuis, J. G. U., kwam in botsing met een personenauto. De man moest .met enige gebroken ribben naar het Antonius- ziekenhuis in IJmuiden-Oost worden over gebracht. Donderdagmiddag omstreeks vier uur is de achtendertigjarige glazenwasser A. v. d. M. in de Vechtstraat van een ladder gevallen, toen hij werkzaam was bij de eerste verdieping van een flat. De auto van de Velsense ongevallendienst heeft de man naar het Antonius-ziekenhuis ver voerd. Op de B.I.M.IJ., Beurs Industrie Mid denstand IJmond, die van 30 augustus7 september te IJmuiden zal worden gehou den, zullen de bezoekers een interessante primeur geboden krijgen. Een Nederlandse behangselpapierindus trie zal op deze B.I.M.IJ. namelijk, voor het eerst in het publiek, het kinderbehang tonen, dat is vervaardigd naar een ont werp van de 12-jarige Jan Buis uit Hoofd dorp. Jan Buis nam in het begin van dit jaar met ruim 4000 andere leerlingen van lagere scholen deel aan een wedstrijd die was uitgeschreven door de behangsel- fabriek en de huishoudbeurs. Behalve het gerede behang zullen de B.I.M.IJ.-bezoe kers ook nog een aantal tekeningen uit de wedstrijd te zien krijgen, onder andere die van de drie prijswinnaars en een aan tal eervol vermelden, alsmede die van een groep leerlingen uit het IJmond-gebied. Naast deze collectie kindertekeningen zal men op de B.I.M.IJ. nog meer bijzon dere inzendingen vinden, waarin onder meer diverse nieuwe, zeer praktische huishoudelijke apparaten zullen worden getoond. Vandaag 2250 kisten vis De aanvoer te IJmuiden bestond van morgen uit 2250 kisten vis, waarbij 525 kisten schelvis, 40 wijting, 230 gul en ka beljauw, 60 kool vis, 250 makreel, 55 stok- kebit. Van d. kleine vaart waren 36 sche pen binnen met 20.000 kg. tong en 600 kisten schol. De Polderman, die op 17 juni vertrok, was present met 275 kisten schelvis, 160 gul, kabeljauw en koolvis, 20 wijting, 5 makreel, 5 diversen en 550 stuks stijve kabeljauwen; de Swift op 18 juni naar zee gegaan loste 90 kisten schelvis, 90 gul en kabeljauw, 110 makreel, 10 wijting, 100 stuks stijve kabeljauwen; de IJM 14 „Annie" (van 18 juni) was binnen met 100 kisten schelvis, 40 gul en kabeljauw, 30 wijting, 10 diversen en 50 stuks stijve ka beljauwen en de „Mercator" met 60 gul en kabeljauw, 75 schelvis, 75 makreel en 15 diversen. Vroege markt Vandaag is de afslag van verse vis in Scheveningen voor de ^erste maal om zes uur in de ochtend begonnen. Tot vorige week l :gon deze afslag nog om zeven uur in de ochtend. De maatregel geldt alleen op de vrijdag morgen. Voor het buitenland De export nam vandaag de regels grote kabeljauw af voor 6976, kleine voor 2935, kisten grote en kleine kabeljauw vor 7280. De grote schelvis noteerde 2330, grootmiddel 2230. Grote, middel en zetschol haalden 4248, schol I 4245. De grote tong ging van de hand voor 4245, grootmiddel voor 2,602,80, klein- middel voor 2,702,80, tong I voor 2,70 2,80 en to II voor 2,402,60. Tarbot haalde 1,90—2,30. Het binnenland in De binnenlandse handel kocht de ma kreel voor 3127, dichte makreel voor 2332. Er was geen haring. Grote gul no teerde 2326, middel 1720, kleine 1517. Zwart koolvis ging weg voor 7277, leng voor 82, kleinmiddel schelvis voor 2228, pennen voor 1525 en braadschelvis voor 1220. Wijting deed 1013, schol 2 2234 en schol 3 1424. Voor morgen De Elie lost rv.rgen 320 kisten schelvis, 80 g 1 en kabeljauw, 20 koolvis, 30 wij ting, 350 stuks stijve kabeljauwen. Oudste boten zijn drie Vlaardingers: de 110 (van 13), de 84 en 153 (van 14) en de KW 80, 153 en SCH 117 (van 16 juni). Haringvangsten De vangsten van dë vleetloggers waren in de afgelopen nacht: Adeco: KW 2—3, 5—14, 6—17, 9—5, 23—6, 25—4, 138—2, 147—10, IJM 75—2. Hapas: 16—16, 19—2, 54—8, 70—13, 1408, 1687, 170 geen vangst. RKP: 43—2, 44—3, 85—14, 110—6, 40—3, 41—6, 74—2, 45—6, 127—5, 175—7. Dupa: 18—4, 48—8, 37—11, 95—10, 15110, 1636, 130 geen vangst. Gemiddelde vangst: Scheveningen 16 k. en Katwijk 7 kantjes. Besommingen van heden Polderman f 11.700, IJM 14 3860, 54 8520, 19 5780, WR 7 7100, IJM 22 7340, IJM 43 7070, KW 12 4570, KW 30 1440, 65 590, 60 1000, AM 26 7960. Donderdag op zee Er stond donderdag een harde bries om de noord De visserij viel enigszins tegen met dagvangsten van 150 tot 100 manden schelvis, makreel en haring per etmaal. (Verkort weergegeven) Rode Kruis boot. Op 30 juni a.s. vaart de Rode Kruis boot met zieken aan boord weer uit. Ook uit Velsen mogen patiënten mee. Opnieuw moesten velen, wegens plaatsgebrek, teleurgesteld worden. Er zijn echter zieken die vorig jaar de boot reis hebben gemaakt en dit jaar toch weer mee mogen. Waarom niet geloot on der uitsluitend kandidaten die nog niet eerder mee zijn geweest? G. STAM (Medici beoordelen, op medische gron den, welke kandidaten in aanmerking ko men voor de reis. Daarbij kan het heel goed voorkomen dat een patiënt die al eer der mee is geweest (na loting) weer tot de gelukkigen behoort. Uit Velsen kwam dit jaar een lijst met 25 namen, terwijl er voor Velsen slechts vier plaatsen gere serveerd konden worden. Volgend jaar zal er een grotere boot beschikbaar zijn en dat betekent dat er dan ook meer kandt daten uit Velsen de reis zullen kunnen meemaken. Red. IJ. Crt.) De „Elie" meldde een trek van 20 man den schelvis; de „Oceaan 9" een vangst van 40 manden haring van twee trekken; de „Drie Gebroeders" een trek van 20 manden schelvis en wijting en de trawler „Amsterdam" twee trekken voor 45 man den schelvis op de Vikingbank. De schepen op 't Zand vingen donderdag weer minder; 40 tot 30 manden schelvis en makreel en 20 tot 15 stuks kabeljauwen. De „Francina" (KW 153) was stomend voor de zaterdagmarkt. En op de kust De loggers en kotters op de kust hadden donderdag dagvangsten van 10080 kg tong en 1015 manden schol. De schepen bij de P-boeien 12 en 7 vingen per etmaal 200150 kg tong en 107 manden schol en 2 manden tarbot. Proefvaart De nieuwe logger van de rederij Frank Vrolijk, de SCH 242 „Huibertje", zal ver moedelijk op dinsdag 8 juli de officiële proefvaart maken, van Vlaardingen naar Schevenigen. De logger is gebouwd op de werf van de fa. Boot in Leiden. Overbevissingsconventie 1946 Op 1, 2 en 3 juli 1958 zal een ad hoc- commissie uit de Permanente Commissie voor de Overbevissingsconventie 1946 te Den Haag in het departement van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening bij eenkomen. Deze sub-commissie, ingesteld om moeilijkheden die gerezen zijn bij de toepassing van de Overbevissingsconven tie, onder meer ten aanzien van het ge bruik van de haringtrawl en de bijvangst regeling bij haring- en industriële visserij, te bestuderen, brengt daarover advies uit aan de Permanente Commissie voor zijn jaarvergadering, die eind november te Du blin zal worden gehouden. Voorzitter van de ad hoc-commissie is ir. G. J. Lienesch, directeur van de (Nederlandse) Visserijen. De subcommissie bestaat uit wetenschap pelijke adviseurs uit de bij de conventie aangesloten landen. De Overbevissingsconventie 1946 van Londen, in werking getreden op 5 april 1953, omvat maatregelen ter bescherming van de visstand op de Noordzee en aan grenzende wateren, o.m. door het stellen van een minimum-maas wijdte voor trawl- netten en minimumafmetingen voor be paalde vissoorten. De Permanente Commis sie heeft tot taak te overwegen of de rege lingen van de conventie dienen te worden uitgebreid of gewijzigd, zulks waar nodig in overleg met de Internationale Raad voor het Onderzoek van de Zee. Op het CSV-terrein aan de Zeeweg in Castricum hebben gisteravond een elftal van de vrijwillige brandweer en een ploeg van het gemeentepersoneel een wedstrijd gespeeld, die door het gemeentepersoneel met niet minder dan 51 is gewonnen. Zij onttroonden daarmede de spuitgasten van hun ereplaats, waaraan zij nu reeds twee jaar achtereen twee wisselbekers hadden ontleend. Het vuur van de gemeentemannen was dit keer echter niet te blussen, want hoe de spuitgasten ook vochten, zij moesten reeds in de rust met een 40 achterstand de kleedkamers opzoeken. Nadien wisten zij weliswaar de eer te redden maar verder liet het gemeenteper soneel hen niet komen, én zij scoorden zelfs nog een vijfde goal. Na afloop heeft men onder het genot van een flesje in het strandpaviljoen van de heer Bakker nog wat over de wedstrijd nagepraat. Vergeetachtig Beverwijk Op het politiebureau te Beverwijk zijn inlichtingen te bekomen over de volgende gevonden voorwerpen: rood kindertasje met portemonnaie, een zonnebril, riet boodschappenmand je inh. fototoestel, ac- tetas, studieboeken enz., paar bruine he renhandschoenen, dameshoed, roodbruine autoped op luchtbanden, een vulpen, Frans woordenboek, actetas inh. studie boeken en badgoed, paar beige kinder schoentjes en sokjes, ballpoint en vulpot lood, blauwe autoped, bruin-grijs gevlam de vulpen, pas ten name van N. A. Mak, dames armbandhorloge, schroevendraaier, enige portemonnaies, een Swan vulpen, R.K. kerkboekje, bril, kinderarmbandje, alpinomuts. Kunstgebit aan de zwier Bij de Heemskerkse politiepost werd aan gifte gedaan van de volgende gevonden voorwerpen: rode plastieken bal, kunstgebit, duimstok, een muntbiljet van 2.50, een damesvest, een groene ceintuur, lips- sleutel, pakje sigaretten, blauwe zwem broek met handdoek, blauwe overall, heren armbandhorloge, vulpen en een autoped op luchtbanden. Voor de vijfde „Grote Prijs der Lage Landen" zijn van de 43 ingeschreven dra vers er 16 overgebleven, die elkaar zon dagmiddag op Duindigt over een 2600 m. lang parkoers het voor ons land geldende record-bedrag van bijna 30.000,aan prijzen zullen betwisten. Niet alleen dit aanlokkelijke bedrag, maar vooral het feit dat de „Grote Prijs" is opgenomen in het Circuit voor het Europees Kampioenschap met de daaraan verbonden zeer waarde volle Gold Cup en andere emolumenten hebben de grote cracks „Jamin" en „Ja- riolain" naar Duindigt gebracht. Beidé paarden hebben in het puntenklassement een niet meer in te halen puntenvoor- sprong op hun naaste concurrenten. De in Italiaans bezit zijnde Franse hengst „Jariolain" heeft met 19 punten de lei ding, gevolgd door „Jamin" met 26. Al zou Jariolain zondag zelfs ongeplaatst eindi gen, dan behoudt hij toch nog de leiding, zij het dan ook met gering verschil. Vooralsnog rijst echter de vraag of één van beide hengsten wel zal kunnen win nen, want de Europese record-houder Ja riolain en de Prix d'Amérique-winnaar Jamin hebben een handicap van 60 meter op een zeer sterk veld, waarin de grote Franse stayer Icare IV, de sterke Zweed Willburn en de onder Nederlandse kleuren dravende Quintus Harvester, Ria Olivier, Forges, Emden en Roland evenmin tot de kanslozen gerekend mogen worden. Het merkwaardige feit doet zich namelijk voor, dat tot nu toe geen enkele buitenlandse draver er in geslaagd is de Grote Prijs der Lage Landen te winnen, hoewel onder de lijst van deelnemers de hele Europese elite te vinden is: Gélinotte, Marta Rapp- son, Gay Noon, Tampiko, Cancannière, Fritz Messidor en ook een Jariolain, zij sneuvelden op Duindigt tegen het enorme verzet van de Nederlandse dravers, die gewoon aan Duindigt's omstandigheden hun sterke buitenlandse tegenstanders be dwongen. De moeilijke en minder ruime bochten, het losse en rulle baanoppervlak vormden één der grootste hinderpalen. Voeg daarbij dat binnen enkele honderden meters de kopgroepen tot één grote klu wen samentolde, dat in de bochten afrem de en in de rechte einden het tempo weer verhoogden en daarvoor iedere aanvaller in onmogelijke posities bracht, dan zijn de factoren wel genoemd, waardoor de prijs nog steeds in ons land gebleven is. Een extra sproeiwagen houdt nu al meer dan een week lang de baan nat, waardoor een rul en stoffig oppervlak wordt voorkomen en één der grote bezwaren van de buiten landse trainers wordt weggenomen. De kopgroep bestaat dit jaar niet alleen uit Nederlandse paarden, maar ook uit de Deen „Tjavs" en de Zweed „Willburn". Zij zijn ongeveer van gelijke klasse te achten als Ria Olivier, Quintus Harvester en For ges en zullen vooral bij een langzame eerste ronde (1200 meter) een zeer grote rol spelen. Twintig meter achter deze groep starten de vroegere winnaars Ro land en Peterhof, geassisteerd door de Fransen Haïros II, Fifi Beau Gosse en de Zweed Skymaster. Onze landgenoot Jan Kruithof bezorgde Fifi Beau Gosse grote bekendheid door in januari op Enghien Gélinotte overtuigd te slaan in de prach tige k.m.-tijd van 1.17.8. Dat dit geen uit schieter was bewees hij enkele weken ge leden in Stockholm, toen hij dit record bracht op 1.17.7. De voshengst is echter meer flyer dan stayer en zal aan het 2600 meter lange parkoers zijn „benen" vol hebben. Op 2640 meter start de oudstrijder Emden en de grote Franse stayer Icare IV, record-houder over 3000 meter. Voor Em- Op het EDO-terrein wordt zaterdagmid dag de honkbalwedstrijd EDOVVGA ge speeld. De Amsterdammers hebben tot nu toe zes punten vergaard, terwijl EDO er twaalf heeft. VVGA heeft een uitstekende werper aan Nico Brandts, maar zijn vel ders laten hem nogal eens in de steek. EDO speelt meestal bijna foutloos en daarom tippen we de ploeg van Van Leu ven, al zal de VVGA-slagploeg met hitters als Holewijn, Boers en Koene zich zeer ze ker niet onbetuigd laten. Tegelijkertijd spelen TYBB en Kenne- merland een zeer belangrijke wedstrijd. De laatste plaats in de eerste klasse is de inzet. TYBB staat iets beter dan Kenne- merland en heeft aan d§ overwinning op Blauw Wit een flinke morele steun. Kenne- merland moet het zonder de geblesseer de Lohman en Siekman, die met vakantie is, doen. Wij geven TYBB de beste kans, al zal het geducht spannen aan de Schalk - wijkerweg, want Kennemerland zal na een nederlaag zo goed als zeker degrade ren. De wedstrijd tussen landskampioen Schoten en EHS wordt zondag in verband met de televisie-uitzending van de finale van het wereldkampioenschap voetbal niet om half drie, maar om elf uur ge speeld. De eerste wedstrijd werd met 3-2 door EHS gewonnen en sindsdien heeft Schoten niet veel gepresteerd. EHS bleef winnen en staat nu zes punten voor op Schoten. De laatste wedstrijd, die we van EHS gezien hebben was zeer slecht, maar zondag "heeft de ploeg van Hoo- genbos weer de beschikking over Schui temaker en betekent een aanzienlijke ver sterking. Er staan zondag tien spelers in het veld, die gekozen zijn voor de Neder landse ploeg, die de Europese titel gaat verdedigen. Wij mogen dus een hoogstaan de wedstrijd verwachten. Wij geloven echter niet, dat de EHS-ers zich zullen la ten verrassen. HHC, vorige week zo verrassend naar boven gekomen, kan in Rotterdam de vier de plaats consolideren door Sparta te verslaan. EDO heeft de vorige week al aangetoond, dat de Sparta-werpers niet al te goed in vorm zijn en als coach Hartog weer precies op tijd zijn werpers verwis selt, zit er een ruime HHC-zege in. HCK speelt zondagmiddag tegen WVHEDW. De eerste wedstrijd werd ver loren van de Amsterdammers, maar nu Talens bij de Kinheimers weer op de sco re-kaart staat, kan HCK revanche nemen. den is deze opgave te zwaar, maar voor Icare IV zeker niet. De hengst heeft een vrijwel onbegrensd uithoudingsvermogen en eindigt zeer snel. Eén der grote kans paarden in deze strijd. Op het maximum 2660 meter staan de cracks Jamin en Jariolain, waarvan op het ogenblik Jamin te verkiezen is. De grote vorm, waarin de Italiaans-Franse hengst zijn Europese records over 1609 m. en 2800 m. vestigde, heeft hij beslist niet meer, want dan zou hij in Kopenhagen, Gothenburg en Brus sel wel een grotere rol hebben gespeeld. Zijn grootste fout is wel, dat zijn rijder Orlando Zamboni de haast wel traditio nele galoppade aan de start niet kan ver mijden en dit kost de hengst vaak de overwinning. Daarentegen is Jamin een hengst en een draver, waar'op te bouwen valt. De prach tige combinatie van snelheid, betrouw baarheid en uithouding hebben „Jamin" tot de opvolger gemaakt van de beroem de „Gelinotte". De hengst, die nog maar 5 jaar is, heeft echter alle eigenschappen nog beter te worden dan zijn grote land genote en hij demonstreerde dit reeds met zijn overwinningen in de Prix de Sélec- tion, Prix de France, Prix d' Amérique en zijn recente zegepraal in de Grand Prix de l'Exposition in Brussel. In al deze grote klassiekers heeft hij op ondubbel zinnige wijze bewezen de beste te zijn en zonder twijfel zal hij dat ook op Duindigt doen. De beroemde stoeterij „Rouge Terre van mevr. Olry-Roederer neemt daarvoor geen enkel risico, want sinds de vorjge week staat de hengst op Duindigt en wordt iedere dag aan de baan gewend. Om al zijn bijzondere eigenschappen en de grote vorm, waarin hij verkeert, staat hij zondag dan ook als de grote favoriet. Slechts indien Jariolain zijn capaciteiten terugvindt vormt hij de grote bedreiging, die echter nu gevormd wordt door Icare IV en Quintus Harvester. Het is voor de vijfde maal, dat de Gro te Prijs der Lage Landen wordt verreden. In 1954 werd de onvergetelijke Mac Kin- ley de winnaar en het jaar daarop won Roland op verrassende wijze van de Bel gische merrie Iris Volo en Prix d'Amé rique-winnaar Cancannière. In 1956 bleef O Marijke baas over de Zweden Gay Moon en Tampiko en vorig jaar sloeg Pe terhof een groot internationaal veld. waarin Gélinotte, Jariolain en Marta Rappson vergeefs getracht hadden tot in de kopgroep door te dringen. De waterpolocompetitie De waterpolowedstrijden, die donder dagavond voor de zomercompetitie KNZB in de zweminrichting aan de Houtvaart in Haarlem werden gespeeld, hebben de Haarlemmers geen winst opgeleverd al waren zij wel doelpuntrijk. Voor de tweede klasse heren kwam Haar lem mét Neptunus uit Zaandam in duel Het eerste schot dat Nico Doets het Haar lem-doel inschoot werd afgekeurd, maar kort daarna scoorde Dick Bouwma. Po gingen van Haarlem om de gelijkmaker te forceren liepen op niets uit. Aan de an dere kant bracht Nico Doets de ruststand op nul-drie. Ook in de tweede helft was 't geen eenzijdige vertoning, maar de Haar lem-aanvallen bleven zonder succes. Doets (2), Bouwma en Teesing brachten de eind stand op nul-zeven. DWR—DZV DZV uit Delft kwam voor de eerste klas se heren op bezoek bij DWR, dat met ne gen-twee verslagen werd. DWR begon de strijd met Jan Kollerie in de achterhoede en Jan Sint op de midvoorplaats, waar laatstgenoemde weinig kans kreeg om te scoren. Nadat Tom de Haan reeds driemaal voor DZV had raak geschoten, ging Kollerie naar voren. Fred v. d. Zwan bracht de DZV voorsprong evenwel op vijf-nul. Pas toen bracht Kollerie de stand op vijf-een In de tweede helft kreeg de DWR-mid- voor een zwaardere DZV-bewaking. Intus sen bleven de DZV-aanvallers de DWR verdediging zwaar belagen en Han v. d Zwan, Ruut Utinger en Tom de Haan (2) brachten de stand op een-negen. Tot slot werd de eindstand door Kollerie twee negen. De Amsterdamse sportbonden hebben met geestdrift een plan begroet van de voorzitter van de Amsterdamse Sportraad tevens voorzitter van de KNVB afd. Am sterdam, de heer Joh. Jaspers, tot de bouw van een tiental oefensporthallen van bescheiden opzet. De architect K. J. Mijn- arends heeft een schetsplan voor een der gelijke hal ontworpen, waarvan de bouw kosten maximaal een ton bedragen, zodat de bouwstop hierop niet van toepassing is. De wethouder voor onderwijs in Am sterdam heeft de heer Jaspers gevraagd, zijn plan voor te leggen aan het gemeen tebestuur, dat ook grote belangstelling heeft voor dit plan, aangezien de hallen overdag ook bruikbaar zijn voor scholen zonder gymnastieklokalen, waardoor een gezonde exploitatie is verzekerd. Het plan is thans binnen korte tijd tien van dergelijke hallen op allerlei plaatsen in de stad te doen verrijzen. Voor het ver krijgen van gelden zullen de sportbonden en de wijkcentra medewerking verlenen. De bedoeling is het geld a fonds perdu op te brengen. Voor elke ton kan dan één sporthal worden gebouwd. De sportzaal wordt 20 meter breed, 34 meter lang en 7 meter hoog. Er zijn vier kleedkamers en twee wasruimten ontwor pen. De vloer wordt (voorlopig) van te gels of asfalt. Men wil komen tot de op richting van een algemene sportstichting in Amsterdam, die tot taak krijgt deze plannen te realiseren. Ook zal medewer king van het bedrijfsleven worden ge vraagd. Voor Anne Frank-huis. De oproep van de burgemeester van Amsterdam, een bijdrage te storten tot het behoud van het Anne Frank-huis, heeft veel weerklank gevonden. Er is reeds bijna 30.000 ont vangen. De Anne Frank-stichting heeft echter voor eind juli 350.000 nodig. Men hoopt, dat velen alsnog financiële steun zullen geven voor het behoud van het achterhuis". Zeldzame meeuw. Op het eiland Vlie land hebben ornithologen dezer dagen een rossmeeuw gesignaleerd. Men neemt aan dat dit de eerste maal is dat deze vogel in Nederland wordt waargenomen. In Europa is de rossmeeuw tot dusver nog slechts en kele malen gezien. Deze meeuwensoort is genoemd naar de poolreiziger Ross. De vogel is ongeveer zo groot als een duif en heeft een zwarte ring om de hals. Hij komt voor in het noorden van oost-Siberië. Het op Vlieland gesignaleerde exemplaar is helemaal niet schuw. Benoeming hoogleraar. Bij Konink lijk Besluit is per 1 september 1958 be noemd tot gewoon hoogleraar in de afde ling der algemene wetenschappen aan de Technische Hogeschool te Eindhoven om onderwijs te geven in de stromingsleer: ir. J. G. Slotboom, thans leider van de aëro dynamische afdeling van het Centraal Proefstation der Staatsmijnen in Limburg.. Botersmokkelaars. Douanebeambten aan de Belgisch-Nederlandse grens hebben twee auto's aangehouden waarvan de ene 2000 kilo boter en de andere 800 kilo boter vervoerde. De bestuurder van de eerste wagen slaagde er in zich uit de voeten te maken, die van de tweede wagen werd aangehouden. Het is een inwoner van Bres- kens. Pensioenfonds confectieindustrie. Te Amsterdam is ten overstaan van notaris mr. A. J. Dragt de oprichtingsacte verle den van de stichting Algemeen Pensioen fonds voor de confectieindustrie. Verwacht wordt dat de voor alle werknemers in deze industrie geldende pensioenregeling per 1 juli in werking zal treden. Eerste cruise van „De Oranje". Van daag zal het vlaggeschip van de n.v. Stoom vaart Maatschappij „Nederland", onder commando van kapitein H. Zeilmaker, de Amsterdamse haven verlaten voor het ma ken van haar eerste cruise in 1958 naar het zonnige zuiden. De route van het schip is als volgt: Amsterdam, Southampton (28/6), Ceuta (1/7), Palma (3/7), Genua (5/7), Lissa bon (8/7), Southampton (11/7), Vlissingen, waar het schip 12 juli wordt verwacht en vanwaar het dezelfde dag weer vertrekt voor de tweede cruise langs dezelfde ha vens. Verbindendverklaring. Het College van Rijksbemiddelaars maakt bekend, dat de Bedrijfsraad voor het Bouwbedrijf een verzoek heeft ingediend tot algemeen ver bindendverklaring van bepalingen van de landelijke collectieve arbeidsovereenkomst voor het bouwbedrijf. Bezwaren tegen in williging van dit verzoek kunnen schrifte lijk worden ingediend vóór 17 juli 1958. Bjj de strjjd om het Europees honkbal kampioenschap zullen van elk deelnemend land twee scheidsrechters fungeren. Voor Nederland zijn dat de heren: C. Hetem en P. Schjjvenaar, beiden uit Haarlem. Omdat nog steeds niet bekend is of er vijf dan wel zes landen aan de strjjd om het Europese honkbalkampioenschap zullen deelnemen, heeft de KNHB in overleg met de FEB twee wedstrjjdprogramma's opgesteld. Deze luiden als volgt: Zes landen: Zaterdag 5 juli: ItaliëBelgië (1), Span jeFrankrijk (2). Zondag 6 juli: DuitslandWinnaar 2. (3) Nederlandwinnaar 1 (4). Maandag 7 juli: verliezer 1verliezer 2 (5) verliezer 3verliezer 4 (6). Dinsdag 8 juli: rustdag. Woensdag 9 juli: winnaar 5winnaar 6 (7), winnaar 3winnaar 4 (8). Donderdag 10 juli: winnaar 7verliezer 8 (9). Vrijdag 11 juli: winnaar 8winnaar 9 (10). Zaterdag 12 juli eventuele beslissings wedstrijd (11). Vijf landen: Zaterdag 5 juli: SpanjeDuitsland, 16 uur: BelgiëNederland. Zondag 6 juli: DuitslandBelgië, 15 uur: ItaliëNederland. Maandag 7 juli: DuitslandItalië, 17.30 uur: SpanjeBelgië. Dinsdag 8 juli: rustdag. Woensdag 9 juli: ItaliëSpanje, 17.30 uur: NederlandDuitsland. Donderdag 10 juli: BelgiëItalië, 17.30 uur: NederlandSpanje. De organisatie van het toernooi onder vindt van de gemeente Amsterdam alle mogelijke steun. Zo is thans gepaald dat alle deelnemers vrij vervoer op tram en bus zullen hebben. De voorzitter van de Koninklijke Neder landse Honkbal Bond, dokter W. H. E. Posthuma uit Amsterdam, is genoemd tot vice-voorzitter van het bestuur der FEB (Fédération Européènne de Baseball). Tij dens het toernooi om het Europees honk balkampioenschap in Amsterdam wordt het congres van de FEB gehouden. Afge vaardigden van de KNHB op dit congres zijn de beide bestuursleden A. L. van Driel Krol en A. Hordijk. Met grote verontwaardiging is in de Duitse pers en voor de radio melding ge maakt van het werk van een stel West- duitse sportfanatici in Aken. In deze stad begint heden een springconcours voor de Europese titel, waaraan ruiters uit vele landen deelnemen. Gisteren hebben on verlaten de Zweedse vlag voor een hotel, waarin vele ruiters en officials verblij ven, omlaag gehaald en kapot ge scheurd. Voorts werden banden van Zweedse auto's doorgesneden. Uiteraard staat dit alles in verband met de Duitse nederlaag tegen Zweden, in het voetbalwereldkampioenschap. Van Duitse zijde zijn direct verontschuldigin gen aan de Zweden aangeboden, die zo vriendelijk en sportief waren om het voorval te bagatelliseren. In de Duitse pers is hierover veel geschreven. Aan de andere zijde is met genoegdoe ning melding gemaakt van het rapport van de Nederlander Karei Lotsy over het georganiseerde heja-heja-geroep der Zwe den tijdens de wedstrijd Zweden-Duits- land, dat Lotsy onsportief acht, omdat hierbij misbruik is gemaakt van de moge lijkheden, die de gastheer heeft gehad.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 3