Problemen De blauwpijpers van Alfred Holt IJmond-agenda Geen volière in de tuin... dan maar in de huiskamer! Hoogovens op zoek naar de „veiligste huisvrouw" A. de Groot - vijftig jaar arts te Santpoort - in Assen overleden LANGS SLUIZEN EN HAVENS Kunstaardewerk Ereburger van Velsen; nestor Kennemer artsen op de honderd velden j 7 Aan speeltuin in „Poelen burg" is begonnen Gezellige ouderavond van Clara Sternschool Gezellig Samenzijn maakt een goede kans KUNSTHANDEL (Onze wekelijkse damrubriek onder leiding van B. Dukel) Rooswijk-honkballers op terugweg VRIJDAG 27 JUNI 1958 EEN SPECIAAL kenmerk der schepen van Alfred Holt Co. te Liverpool is dat zij een blauwe schoorsteen met zwarte top varen. De Blue Funnel Line is een van de meest bekende scheepvaartmaatschappijen ter wereld. Er zijn in de loop der jaren heel wat „blauwpijpers" de IJmuider sluizen gepasseerd naar en van Amsterdam. Sedert 1891 varen zelfs enige schepen van Alfred Holt onder Neder landse vlag; zij horen in Amsterdam thuis en zijn ondergebracht bij de Neder landse Stoomvaart Maatschappij „Oceaan". De oprichting van deze maatschappij vond tegelijk plaats met die van de Koninklijke Paketvaart Maatschappij en beide rederijen kwamen al spoedig in conflict. De Deli-tabak die door Paketboten naar Batavia en door de Mij. Nederland en Rot terdamse Lloyd naar Nederland werd ver voerd, deed een concurrentiestrijd ontbran den. Holt richtte de Nederlandse Mij. Oceaan op om van Amsterdam uit de „Nederland" te bestrijden. Gedurende enige tijd werd er felle strijd gevoerd tussen de Nederlandse en de Engelse lijnen naar de Oost, hetgeen belangrijke verlagingen van vracht- en passagetarieven ten gevolge had Deze toestand duurde tot februari 1892; toen werd een overeenkomst tussen de con currerende lijnen gesloten en deze afspraak werd de grondslag voor een goede ver houding tussen de Mij. .„Nederland" en de „Lloyd" enerzijds en de „Oceaan" ander zijds. Voor de oprichting van de Nederlandse Mij. „Oceaan" had Alfred Holt Co al bijna een halve eeuw ervaring op het ge bied van de scheepvaart. Het allereerste begin is geweest dat Mr. Alfred Holt in 1852 een driemast zeilschip met hulpstoom- vermogen, de „Dumbarton Youth", aan kocht en in de vaart bracht op West- Afrika. Weldra schafte Mr. Holt nog en kele andere schepen aan, waarmede een dienst op Bordeaux en de Middellandse Zee werd geopend. Onder directie van Alfred Holt kwam in 1865 de Ocean Shipping Company er bij en in het jaar daarop kwam een regelmatige verbinding tot stand met Oost-Azië via Kaap de Goede Hoop. De route werd onmiddellijk verlegd toen het Suezkanaal gereed kwam. De „Aga memnon", de „Ajax" en de „Achilles" wa ren de eerste stoomschepen. Er werd met succes gevaren en nog en kele nieuwe lijnen zijn er bij gekomen, onder andere, zoals we hierboven al heb ben gezien, de lijn AmsterdamJava v.v. in 1891. Had men zich tot dusver in hoofdzaak met de vrachtvaart beziggehouden, in 1910 kwam daar verandering in. De Blue Funnel Line opende toen een passagiersdienst op Australië met drie snelvarende passagiers schepen: de „Aenas", „Anchises" en „As- canius". Uit de grote vloot van „Blauw pijpers" is het moeilijk één foto te kiezen. We hebben er een uitgenomen en dat is de „Aenas", die in 1910 gereed kwam bij Workman Clark Co Ltd te Belfast. Dit stoomschip met zijn forse schoorsteen met 10058 reg.ton bruto, was 150,26 m lang, 18,39 m breed en 11,39 m diep. Het schip had accommodatie voor 213 passagiers en liep 13 mijl. De „Anchises" en de „Asca- nius" waren zusterschepen en genoten be kendheid, zoals gezegd, door de opening van de vaste lijndienst op Australië. De schepen hebben een behoorlijke pe riode voor de maatschappij gevaren. Tij dens de tweede wereldoorlog zijn zij ver ongelukt. Drie nieuwe schepen zijn er voor teruggekomen, die op hun beurt alweer een jaar of acht oud zijn. Zo zijn er ge durende langer dan een eeuw heel wat schepen gekomen en gegaan. In plaats van de oude zeilschepen met hulpstoomver- mogen varen er nu moderne stoom- en motorschepen die vol trots in de maat- schappijvlag de initialen voeren van Alfred Holt, die in 1852 met dat ene schip begon VELSEN VRIJDAG 27 JUNI Thalia, 20 uur: „Casino de Paris". Rex: geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.3012 en 1416.30 u. Tevens bezichtiging maquette van IJmuiden. R.-K. leeszaal en bibliotheek IJmuiden. Willemsbeekweg, 14.3017.30 en 1921 uur; jeugdbibliotheek 1617.30 uur. Openbare leeszaal, Heidestr., 1012.30, 14.30—17.30 en 1921 uur; Velsen-Noord, Wijkerstraatweg, 1417 en 1921 uur. Volksmuziekschool, 20 uur: contactavond in Herv. Jeugdgebouw, Enschedelaan te Santpoort. ATERDAG 28 JUNI Thalia, 19 en 21.15 u.: „Casino de Paris". Rex: geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum: Als vrijdag. Fanfarekorps „Wilhelmina", 20 uur, openingsconcert internationaal concours, Burg. Rijkenspark Santpoort. Openbare leeszaal en bibliotheek, Heide- straat: Open van 10 tot 12.30 en 14.30 tot 17.30 uur; filiaal Wijkerstraatweg open van 10 tot 12 en 14 tot 17 uur. R.-K. leeszaal en bibliotheek IJmuiden, Willemsbeekweg, open van 14.30 tot 17.30 uur. R.-K. leeszaal en bibliotheek Velsen-N., Banjaertstraat, open van 14 tot 17 uur. BEVERWIJK VRIJDAG 27 JUNI Kennemer Theter, 19 en 21.15 uur: „Mensen en moraal". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Liefde in Rome". W.B. Theater, 20 u.: „Eén keerde terug". Deken Waarestraat 50a, 20 uur: „Alco holics Anonymous". Openbare leeszaal, H. Burgerstraat 70 volwassenen: uitleenbibliotheek 15—17 en 1920 uur; lees- en studiezaal: 16 17.30 en 1922 uur; jeugduitlening 19— 20 uur. R.-K. leeszaal, Arendsweg, uitleenbiblio theek 1518 en 1921 uur; lees- en studiezaal: 1013, 1518 en 1921.30 uur; jeugdbibliotheek: 1617.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal openbare leeszaal, Zwaanstraat 4, 1012.30, 1417 en 19 22 uur. Filiaal r.-k. leeszaal, St. Odulfstraat 12, 1011 en 17.30—19 uur. ATERDAG 28 JUNI Bioscopen: als vrijdag. Openbare leeszaal, H. Burgerstraat 70, volwassenen en jeugd: uitleenbibliotheek 1517; lees- en studiezaal 1617.30 uur. R.-K. leeszaal, Arendsweg, uitleenbiblio theek, 1013 en 1417.30 uur; lees- en studiezaal 1417.30 uur; jeugdleeszaal, 1417 uur. Wijk aan Zee, filiaal openbare leeszaal, Zwaanstraat 4, 1012.30, 1417 en 19 22 uur. Filiaal r.-k. leeszaal, St. Odulfstraat 12, 10—11 en 17.30—19 uur. zonder te weten dat er een scheepvaart maatschappij met een wereldnaam uit zou voortkomen. (Nadruk verboden.) Arie van der Veer Met de voorbereidingen voor de aanleg van een speeltuin in plan „Poelenburg" te Heemskerk is thans een aanvang gemaakt. De speelwerktuigen worden aan een gron dige opknapbeurt onderworpen. Besloten werd om tot aankoop over te gaan van een moderne glijbaan. Door een licht on geval van een tweetal belangeloze mede werkers zijn de werkzaamheden enigszins gestagneerd. Er is nog behoefte aan een aantal mensen die hiervoor hun vrije tijd beschikbaar willen stellen. Geslaagd Aan het Mendel-college te Haarlem slaagde voor het eindexamen H.B.S.-B de heer W. Komst uit Heemskerk. „„.Jig. WP* HU BI,: De heer P. Posthuma woont in een aardig huis aan de Schoonoortstraat in Velsen- Noord. Achter zijn woning bevindt zich een gezellig tuintje, waar het goed toeven is als de zon schijnt en de vogels twinkelieren. De heer Posthuma, die in het dage lijkse leven electricien is, houdt van zijn werk maar nog meer van de natuur. En vooral van vogels. Dat blijkt wel uit het feit dat hij een ijverig bestuurslid is van de Beverwijkse volièrevereniging „Vogelvreugd". Zijn ideaal is het kweken van vogels. En waar kan je dat beter doen dan in een volière. Een volière compleet met vogelhuisjes, een boomstammetje en wat plantjes. Het liefst nog zelf gebouwd ook. Zijn tuintje zou zich bijzonder goed lenen voor het bouwen van een dergelijk vogel verblijf. Maar dat mag niet van het gemeentebestuur en van de schoonheids commissie. Wat doe je in zo'n geval? Dan ga je andere plaatsen zoeken om je lief hebberij bot te vieren. De een zou een volière gaan bouwen op zolder, de ander zou een weinig gebruikt kamertje voor dit doel inrichten. Dat is echter tegenwoordig enigszins moeilijk in verband met de be perkte ruimte waarover men in de huidige woningen beschikt. De heer Posthuma vond een voor de hand liggende maar daarom niet minder ongebruikelijke oplossing. „Waarom schil derijen aan de muur in je huiskamer als je er net zo goed een volière tegen aan kunt bouwen", dacht hij. En toen ging hij tot daden over. Hij kocht een partij bak stenen wat cement en een rol kippengaas. Zo werd hij in zijn vrije uren bouwvak- arbeider-in-het-klein. De volière in het dierenpark te Wasse naar strekte tot voorbeeld wat de be groeiing en beplanting betreft. De eerste bewoners van de volière bestonden uit een mannetje en een paar popjes. „Wat popjes zijn", vragen wij belangstellend. Dat zijn vrouwelijke kanaries", legt de electricien deskundig uit. Nu wordt de volière bevolkt door een keur van tropische vogeltjes. „Of vogels houden en kweken een dure liefhebberij is?" „Dat valt nogal mee. Je verkoopt immers de zelf gekweekte vogels en koopt voor dat geld andere beestjes en voer." De electricien houdt er een complete boekhouding op na, waarin het wel en wee van zijn levende have in dorre cijfer tjes wordt uitgebeeld. „Ik houd zelfs een soort statistiek je bij....". Het voeren van de vogels komt ongeveer op zeven cent per dag per exemplaar. Dan komt het gesprek op de techniek van het bouwen van volières. „De meeste Ruim honderd leerlingen van de Clara S'ornschool zorgden er donderdagavond in het Hervormd Jeugdgebouw te IJmui den voor dat de ouderavond van deze school een klinkend succes werd. Het hoofd der school, de heer J. de Voogd, vertelde iets over de mogelijkheden die de kinderen worden geboden en de moeilijkheden waarmee zij te kampen heb ben wanneer zij na de lagere school de studie voortzetten. Hij benadrukte vooral dat zowel kinderen als ouders bereid moe ten zijn zich, om dit te bereiken, bepaalde zaken te ontzeggen. „Het is een goed recht misschien zelfs de plicht van ouders om hun kinderen meer mee te geven in hun leven dan de leerstof der lagere school", zei hij, „doch het vraagt nu eenmaal offers". „Er zal gezorgd dienen te worden voor een behoorlijke studeergelegenheid, ver van schreeuwende radio's; de ouders zul len bovendien hun kinderen daadwerke lijke steun moeten verlenen", zo besloot hij. De jongelui namen het gehele verdere programma voor hun rekening. Leerlingen van alle klassen traden voor het voetlicht in schetsjes, dansjes, declamaties en zelfs in een kleine revue. Enkele muzikale leer lingen zorgden voor de entre-acte muziek. Namens de ouders der „afgestudeerde" scholieren werd de heer De Voogd een boekwerk aangeboden als dank voor het geen hij gedaan heeft om de leerlingen op hun toelatingsexamen voor h.b.s. en gym nasium voor te bereiden. Concert Velser accordeonvereniging werd weer uitgesteld Het bestuur van de Velser accordeon vereniging zag zich donderdagavond ge noodzaakt het concert op de Schapenweide te IJmuiden door de zware regenval af te gelasten. Het was een wijs besluit. Publiek was er namelijk niet, bovendien lekte het onder komen. mensen die zich hier aan wagen vergeten meestal dat de vogels moeten kunnen uitvliegen. De vleugels eens flink uitslaan. Zo'n vogel verblijf hoeft niet breed te zijn, maar wel behoorlijk lang. De beestjes moeten het hee en weer kunnen krijgen", merkt hij tenslotte schertsend op. „Ambtenaar" De heer Posthuma is in zijn vereniging niet alleen tweede secretaris, maar ook nog ringencommissaris. „Ik reik elk jaar nieuwe ringen uit voor de vogels. Men zou mij kunnen beschouwen als een soort ambtenaar van de burgerlijke stand voor vogels. Als wij zijn woning verlaten valt ons oog toevallig op een borstelhangertje in de gang. „Wees altijd netjes op uw kleeren, een vogel kent men aan zijn veeren", staat er in sierlijke letters op. MANNEN VAN de vei ligheidsdienst van de Hoog ovens zijn de laaste dagen op zoek geweest naar de „veiligste huisvrouw" in de IJmond. Dag in dag uit trokken zij er op uit om in de IJmond een huisvrouw met een bezoek te vereren. Donderdagmiddag bezoch ten zij mevrouw P. C. Aker sloot-Beentjes in haar pro pere en - hetgeen belang rijker was - tevens „vei lige woning" aan de Wil lemsbeekweg in IJmuiden. De heren van de Hoog ovens werden op aller vriendelijkste wijze door mevrouw Akersloot ont vangen. Nadat een der be zoekers namens de directie een doos bonbons aan de IJmuidense huisvrouw had overhandigd ontspon zich al gauw een gezellig ge sprek, waarin het onder werp „veilige huisvrouw" de boventoon voerde. OMDAT mevrouw Aker sloot, wier man al tien jaar als machine-houtbewerker bij de Hoogovens werkt, geen kinderen heeft, had de vraag waar zij haar medi cijnflesje bewaard weinig zin. „De hond komt er in ieder geval niet aan", merk te mevrouw Akersloot op terwijl zij het beest kalme rend over de rug aaide. „Ga maar naar je mand. „Wat zegt u. Of ik fiets? Nee dat doe ik al negen jaar niet meer". „Maar u zult toch wel eens een wan delingetje maken". Dat bleek inderdaad het geval ;e zijn. TOEN werd de eerste van een reeks vragen over veilig verkeer goed beant woord. De IJmuidense huis vrouw bleek alles af te weten van zebrapaden en knipperbollen. Ook wist mevrouw Akersloot precies hoe men op de veiligste manier met een stofzuiger kan omgaan, hoe men het best het gas moet aansteken (eerst een lucifer afstrij ken, dan de gaskraan open) en hoe men een keuken trapje behoort te beklim men. Een brand in de keu ken bleek zij, althans theo retisch, eveneens goed te kunnen bestrijden. „Geluk kig heb ik nog nooit brand bij de hand gehad", zo be sloot de IJmuidense huis vrouw geruststellend haar brandbestrijdingsrelaas. „Heeft u een wasmachi ne?", informeerde een van de heren vervolgens be langstellend. „Nee, zo ver heb ik het nog niet ge bracht", vertelde mevrouw Akersloot lachend. „Nu, dan hoeven wij u er ook niets over te vragen", was het antwoord. UIT het verdere gesprek bleek dat mevrouw Aker sloot bijzonder goed wordt bijgestaan door haar echt genoot, die trouwens als een van de „veiligste arbei ders" bij Hoogovens te boek staat. „Als ik zeg: dat hoeft nog niet gerepareerd te worden - waarmee ik dan een of ander huishou delijk apparaat bedoel - dan komt mijn man altijd met commentaar. Dat moet wèl gedaan worden, zegt hij dan verontwaardigd". Een pluim van mevrouw Aker sloot voor haar echtgenoot, lie thuis dus al even „vei lig" is als op het werk. Om de landelijke damtitel Noordhollands clubkampioen Gezellig Samenzijn kan zaterdag voor de veertien de keer de Nederlandse clubtitel winnen. Zaterdag zal de laatste ronde gespeeld worden van het damtoernooi om het club kampioenschap van Nederland. In de finale hebben zich geplaatst: Leeuwarden, Con stant uit Rotterdam, Gezellig Samenzijn uit Amsterdam en het Residentie-Damge- nootschap uit Den Haag. Met nog een ronde te spelen is de stand als volgt: R. D. G. 2 2 0 0 4 30—10 Gezellig Samenzijn 2 2 0 0 4 2812 Constant 2 0 0 2 0 1426 Leeuwarden 2 0 0 2 0 634 Zaterdagmiddag om half vier spelen in de drukkerij van Van Boekhoven te Utrecht tegen elkaar: Gezellig Samenzijn —Residentie Damgenootschap en Constant Leeuwarden. Voor de Noordhollandse clubkampioen Gezellig Samenzijn zal het een zware op gave worden van de Hagenaars te win nen. Maar indien Keiler en zijn mannen op hun sterkst uitkomen dan hebben de Amsterdammers een uitstekende kans om hun veertiende nationale damtitel te ver overen. Agenda voor Heemskerk Marquette-theater: zaterdag 20 uur, zon dag 14.30 en 20 uur: „Met dieven vangt men dieven". Schaakclub „Weenink" in zomerwedstrijden De Beverwijkse schaakclub „Weenink" heeft de zomercompetitie voortgezet met de z.g. 15 min partijen. De voornaamste uitslagen waren: 1. Muyen 5 pnt.; 2, Boon stra 4,75 pnt.; 3. Piët 4,50 pnt.; 4. Verduit 4,25 pnt.; 5. Burgerhout 4 pnt.; 6. v. Ver- seveld 3,75 pnt.; 7. Nijman 3,50 pnt.; 8. Franck 3 pnt. Bridgeclub „Sans Atout" De uitslagen in de zomercompetitie van de bridgeclub „Sans Atout" waren: N.-Z.: 1. HendriksKoopmanschap 28; 2. dames BeltermanTabak 26 Vi; 3. TabakKrab 24 '/21 4. B. en D. Hoogeboom 21; 5. Worst Jr. en Sr. O.-W.: 1. Stalsde Lalijne 36' 2. Geldermansv. Groningen 30'/2; 3. mevr. ReymersOosterveen 28 V2; 4. v. DuurenHoen 24Vj. De duplicate wedstrij den hadden het volgende resultaat: Ha mersv. Groningen met BerleeHooge boom winnen van TandZoontjes met TabakBiben 5014. Advertentie Wel apart Niet duurder J IJl"— IJMUIDEN V KENNEMER LAAN 55 In Assen is overleden de geneesheer in ruste A. de Groot, die van 19021953 arts te Santpoort is geweest. De crematie heeft hedenmorgen in stilte plaats gehad te Drie- huis-Westerveld. De heer A. de Groot deed 15 februari 1902 te Amsterdam artsexamen, met goed gevolg. Anderhalve maand later nadat hij enige weken een praktijk in Friesland had waargenomen volgde hij de „plat- telandicus" Lalau in Santpoort op, die in feite een plattelandsvroedmeester was, niet in het bezit van het artsdiploma. Maar tegelijkertijd met arts De Groot sloeg een andere echte geneesheer zijn tenten in Santpoort op; deze vertrok echter na zes maanden. Een andere arts bleef tot 1906 in Santpoort. Arts De Groot moest het daarna weer alleen opknappen. Aanvanke lijk ging het huisbezoek per fiets, daarna per tilbury (waarbij mevrouw vaak dienst deed als koetsier), later per motorrijwiel en ten slotte met de auto ofop de fiets, want sommige huizen waren eenvoudig niet te bereiken met de automobiel. Het aantal inwoners van Santpoort werd steeds groter en arts De Groot kreeg 'er bovendien de armenpraktijk in Schoten bij. Het werd te bar: soms wehd dè dokter drie keer per nacht uit zijn bed gehaald om verloskun dige hulp te verlenen. In 1914 haalde hij een vroedvrouw naar Santpoort. Toen dok- Briefdammen houdt alle mogelijkheden in om bij het honderd ruitenspel nieuwe ontdekkingen te doen. Er is gelegenheid te over voor de correspondent om door dagen lange studie zorgvuldig zijn zet voor te be reiden alvorens hij die zet in een keurige brief aan zijn tegenstander kenbaar maakt. De Nederlandse correspondentieclub, die aangesloten is bij de Koninklijke Neder landse Dambond heeft contacten met alle landen ter wereld. Damliefhebbers die door ziekte of werkzaamheden of andere oor zaken niet aan het wedstrijdspel in de zaal kunnen deelnemen en toch graag één of meer partijen met sterke tegenstanders spelen, nationaal of internationaal, kunnen zich wenden tot de spil van de correspon dentieclub, de heer J. H. Ansems, Leimui- denstraat 41 I, Amsterdam-W., tel. 123148. In het juni-orgaan van de correspon dentieclub komen twee hoogst merkwaar dige posities voor, die het bewijs leveren van de enorme mogelijkheden die het brief- spel biedt. nnoocxxxio. x~ooncx.v yy XXXXx xjfXXXX5CCDCCOC»X> !OOCXXX)OOOCO(»OC)COOOOOOOOOOOO<MOOCOOOC»OOOOOOOOOCOOOOOOC> Zwart: 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 10, 11, 12, 13, 16, 18, 19, 21, 23 en 24. Wit: 27, 28, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 40, 42, 43, 48,49 en 50. De Noordhöllandse kampioen 1957, J. H. Ansems, zelf een geroutineerd briefdam- mer, had als laatste zet 6-11 gespeeld. Daar mee lokte Ansems de foutzét uit mét 27-22. En toen zijn tegenstander de heer Mulder uit Den Haag de partij schijnbaar met sterk spel voortzette, volgde een afwikke ling die voor vele dammers nieuw is. Het ging er als volgt toe: 1) 27-22 18x27. 2) 31x22 12-18. 3) 37-31? 18x27. 4) 31x22 13-18. 5) 22x13 21-27. 6) 32x21 23x32. 7) 38x27 24-29. 8) 34x14 8x19. 9) 14x23 11-17. 10) 21x12 7x47. De volgende stelling is van de heer M. Dol uit Leerdam. ororrxYhoroonooooooooocoooofy Zy/. 'fo77fy. oooooooooonrmnnrvv Zwart: 1, 2, 4, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 13, 14,15, 18, 21, 22, 26 en 27. Wit: 25, 30, 32, 33, 34, 36, 37, 38, 40, 41, 42, 43, 44, 46, 47, 48 en 50. Met wit aan zet speelde de heer Dol 30-24. Toen zijn tegenstander 14-19 speelde kwam wit aan een damzet toe. 1) 30-24 14-19? 2) 43-39 19x30. 3) 36-31 27x36. 4) 32-27 21x32x43. 5) 42-38 43x32. 6) 37x17 12x21. 7) 47-42 36x29. 8) 34x5 7-11 en 18-19 geeft gelijk spel. Uit de DCIJ-competitie Wim van Wort kreeg de kans van de dag in zijn dammersloopbaan om tegen de ex- wereldkampioen Piet Roozenburg de groot ste slagzet te maken die ooit door Roozen burg zou zijn toegestaan. De combinatie was echter zo verrassend en zo overrompe lend dat het W. v. Wort ontging. Na afloop wees Roozenburg de aanwezige DCIJ- leden op de fraaie combinatie die Van Wort had kunnen maken. En ook deze combinatie is beslist niet alledaags. ^*TOOnoococrrKXXXino(r^roonf)OOOOOOOOOOOoror^ -Coooorrooocr O=a»000000a»«!0000000a»!M00000CM00C0CXXXXD0000CXXXX)00 Zwart (P. Roozenburg): 1, 3, 5, 7, 8, 9, 12, 14, 15, 16. 17, 19, 24 en 28. Wit (Wim v. Wort): 21, 26, 27, 31, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 48 en 49. Met wit aan zet zou Van Wort de vol gende combinatie afdwingen: 1) 27-22 16x18. 2) 34-29! Een bijzonder verrassende zet die de gemiddelde speler ontgaat. Slag keuze naar 42 of 44. Hoofdzaak is dat stuk 39 vrij komt en de zet 3) 39-33 28x39 mo gelijk wordt. 4) 40-34 39x30. 5) 35x4. Het beste voor zwart is 24x42. Na 35x4 neemt zwart dan de dam met 3-9 af, waarna wit kansen houdt op remise. xXXXXXXXXXXXXXXXxxvYXvvxxyxxxx-noooorvorvxxxxxxxxXY'nooooo Zwart (A. W. Beukema): 3, 5, 6, 9, 10, 12, 13, 14, 17, 20, 27 en 35. Wit (B. Dukel): 26, 28, 33, 34, 36, 38, 39, 40, 42, 43, 44 en 47. Deze stelling had met een kleine wijzi ging voor kunnen komen in de partij Du- kel-Beukema. Wit kan niet de normale po- sitiezetten spelen zo als 34-29 of 42-37 we gens de dreiging van doorbraak (17-21). Daarom overwoog wit de voorpost 28-23, die verscheidene kansen biedt. Zwart kan niet vervolgen met 17-22 wesens 34-30 en 33-29. Op 20-24 volgt 23-19 en 33-29. Aar dig is als 6-11 volgt. Dan volgt een door braak die vele dammers onbekend is. 1) 28-23 6-11? 2) 34-30 35-24. 3) 23-19 14x23, 4) 33-29 23x45. 5) 36-31 27x36. 6) 26-21 17x26. 7) 44-40 45x34. 8) 39x6. Het zal voor zwart moeilijk vallen nog remise te maken. Correspondentie De heer G. Z. te Santpoort. Probeert u nog eens de oplossing van het probleem te vinden. Anders plaatsen wij de oplossing over enige weken. Vriendelijk dank voor uw brief. De heer A. D. te Haarlem-Noord. Bij voorbaat onze dank voor de damboeken die u in oktober beschikbaar zult stellen. Aan enige lezers. De partijen van het internationaal DCIJ-toernooi 1958 zijn te verkrijgen bij de heer P. Roozenburg, Ve- nusstraat 29 te IJmuiden (sterrenbuurt). De kosten bedragen voor de vijftien niet geanaliseerde partijen ƒ0.60 (voor leden van de Koninklijke Nederlandse Dambond). De voorraad is echter zeer beperkt. Oplossingen en correspondentie te zenden aan het adres van de damredacteur, B Dukel, Wijk aan Zeeërweg 125, IJmuiden. ter De Groot op 1 april 1927 25 jaar arts te Santpoort was, werd hij op grootse wijze gehuldigd. Nog grootser was de huldiging van arts De Groot, nestor der Kennemer artsen, 25 jaar later. Het was een uiting van dank baarheid recht uit het hart der Santpoorte naren. Een stroom van cadeaus, een zee van bloemen, muziek en zang, een mars door de vlaggende Hoofdstraat. Niet slechts Santpoort gaf blijk van grote waardering, de gemeente Velsen benoemde hem tot ere burger. Het was de loco-burgemeester, wethouder W. F. Visser, die de jubilaris de gouden legpenning der gemeente over handigde, met de woorden: „We hebben uit de krant kunnen lezen, dat u zo'n vierdui zend kinderen op de wereld hebt geholpen en u heeft aldus meegewerkt aan de snelle groei van de gemeente Velsen". Arts De Groot was erevoorzitter van het Santpoortse fanfarekorps „Wilhelmina" en in de even met regen beslagen avond aan het eind van een zonnige dag heeft „Wil helmina", met het koor „Vox Humana" en „Soli Deo Gloria" uit Driehuis, op die eer ste april 1952 laten horen welk een diepe vreugde het „bezit" van dokter De Groot voor Santpoort wel was. Arts De Groot verliet Santpoort in 1953, om in Assen te gaan wonen. Na de serie overwinningen, die de Roos wijk-honkballers de laatste weken behaal den. zijn zij even op de terugweg geraakt. De dames van het eerste team moesten in de uitwedstrijd tegen TYBB I met 6-1 de Haarlemse meerderheid erkennen en het eerste herenteam kon het op eigen veld na spannende strijd net niet tegen De Spar taan (13-19) bolwerken. Bovendien incasseerde Rooswijk 3 tegen de heren van Vliegende Vogels, die op eigen veld speelden, een gevoelige 26-12 neder laag. Alleen de Rooswijk-junioren maakten een zeer gunstige uitzondering om na de onverwachte nederlaag tegen EDO b nu met 14-3 van TYBB b te winnen, Schoten d met 3-10 te verslaan en een verrassing bezorgden aan HCK b met een 20-2 over winning. Hier schuilen vermoedelijk de junior-kampioenen. Het komende weekeinde brengt opnieuw moeilijke wedstrijden voor Rooswijk. te meer aangezien wegens ziekte en vakantie een aantal geroutineerde spelers(sters) niet beschikbaar zijn. Op „Watervliet" zal het Rooswijk I- damesteam het vanavond om zeven uur zeer moeilijk hebben tegen de HHC-dames, die er vermoedelijk wel in slagen de pun ten mee naar Haarlem te nemen. Maandag gaan de Rooswijk-dames op bezoek bij Pinguins. Mogelijk ligt hier voor de Velsense dames een kans. Op vrijdag 4 juli speelt het tweede Rooswijk-dames- team thuis tegen EDO 2 en kan deze strijd winnen. Voor de Rooswijk I-heren wacht zater dagmiddag om vier uur een ontvangst van het Rotterdamse Sparta 2 op Watervliet. De Velsense honkballers zullen met een sterke ploeg uitkomen, zodat een overwin ning mag worden verwacht. Zondagmiddag gaat Rooswijk 2-heren naar Halfweg. Ook hier zijn winstkansen. En de junioren ontvangen maandag avond Schoten d, in welke strijd zij hun kampioenskansen sterk zullen verdedigen, want met de winst van vijf van de zes gespeelde wedstrijden tronen de Rooswijk- junioren fier boven aan de ranglijst.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 9