Q Panda en de Yo*Yo»ja~ger Ruim acht 55 miljoen reizigers maken percent dividend mogelijk Regenkans neemt toe J Rubberfabriek Vredestein had met hogere kosten te kampen Wereldnieuws 2 DE N.Z.H. IN 1957 Ontwikkeling buslijn Amsterdam-Zandvoort geremd door hoofdstedelijke traagheid HVA gaat tweede fabriek in Ethiopië bouwen Europese parlement aanvaardde resoluties Pluvier weer 7 percent Passagiersrecord op Schiphol gebroken LAGER BEDRIJFSOVERSCHOT Informatiekoersen van gouden munten Franse particuliere goud reserves komen te voorschijn In 1960 lichtdichte melkwagentjes Voordracht van nieuwe Commissarissen Excelsior Rectificatie r. Hanssen begraven; mgr. Feron bestuurt bisdom Minder akkerbouwgewas sen dan vorig jaar ^Üoc/t ió Uet zo Admiraal der piraten MAANDAG 30 JUNI 1958 (Van een onzer redacteuren) Ook het jaarverslag over 1957 van de Noord-Zuid-Hollandsche Vervoermaatschappij maakt melding van een dalend bedrijfsoverschot, maar dat is in dit geval niet uit sluitend een gevolg van een dalende economische conjunctuur, maar ook van de ingrijpende wijzigingen in de omvang van het werkterrein van de N.Z.H. Het aantal reizigers daalde ten opzichte van het voorafgaande boekjaar met bijna vier miljoen, maar dat is in de eerste plaats een gevolg van de staking der exploitatie van het net in Waterland en sinds 1 september 1957 ook van de lokaaldienst ScheveningenVoor burg, welke immers van die datum af voor rekening en risico van de Haagse Tramweg maatschappij werd gereden. Verder heeft de vervanging van de tramlijn tussen Amsterdam en Zandvoort door een buslijn een verminderde cliëntèle tot gevolg had, niet door die vervanging zelf, welke boven verwachting geslaagd is, maar door de gedwongen verlegging van het eindpunt in Amsterdam, zonder dat het daardoor verloren vervoer kon worden gecompenseerd door de toegezegde route door de nieuwe stadswijken Slotermeer en Geuzenveld. De directie schrijft dan ook in haar ver slag: „Met het gemeentebestuur van Amster dam was overeengekomen, dat de bussen door Amsterdam-West zouden rijden. Dit bleek niet mogelijk omdat de uitmondin gen op de Rijksweg niet gereed warenBij verschillende gelegenheden werd de ge meente Amsterdam hierop reeds gewezen en op het treffen van voorzieningen aan gedrongen, doch helaas tot nu toe zonder resultaat. De ontwikkeling van deze bus dienst is hierdoor geremd". Dat de vervoersopbrengsten uiteindelijk slechts met 2,2 daalden tot 12.858.328,30 is het resultaat van de compensaties welke door de opbrengsten van de nieuwe, zich bevredigend ontwikkelende busdienst IJmuiden-Beverwijk-Velsen-Noord en de verhoging van enkele tarieven der stads lijnen in Haarlem en Leiden. Een in de eer ste maanden van 1957 noodzakelijk geachte verhoging der tarieven op de interlokale diensten werd door de regering niet toe gestaan, omdat dat niet in overeenstem ming met het streven tot prijsstabilisatie werd geacht. Ook werd de financiële positie van de N.Z.H. niet zodanig geacht, dat bij een minder gunstige gang van zaken ter stond tariefsverhoging noodzakelijk is. De directie acht dit weinig bevredigend, omdat op het ogenblik de reizigers worden vervoerd tegen tarieven, die feitelijk be neden de kostprijs liggen. De exploitatiekosten daalden met slechts 1,7 °/o dus minder dan op grond van het verminderde aantal diensten mocht worden verwacht. Dit wordt toegeschreven aan de loonsverhogingen en de verbeteringen in de sociale voorzieningen, zoals de A.O.W. Verder werkten de verhoging der motor rijtuigen- en benzinebelastingen door, ter wijl tenslotte de spanning op de arbeidsmarkt en de „verbussing" van de lijn AmsterdamZandvoort tot hoge kos ten voor de werving en opleiding van nieuw personeel noopten. In totaal belie pen de exploitatiekosten 10.595.116,06. Het winstsaldo bedraagt nu 755.581,86 tegen 820.089,50 over 1956. Aan de aan deelhouders zal thans acht percent divi- Sinds het uitbrengen van het jaarverslag is er in de positie van de H.V.A. in Indo nesië geen verandering gekomen, aldus heeft de heer E. Bennink, voorzitter van de raad van commissarissen, verklaard bij de aanvang van de jaarvergadering der n.v. handelsvereniging „Amsterdam". Over Ethiopië zei de heer Bennink, dat in de op de balans staande post Ethiopië van f 42 miljoen begrepen is de niet-getrans- fereerde winst over 1956/57 van 8 mil joen. De suikerfabriek van Wonji heeft haar campagne beëindigd en de produktie bedraagt ruim 32.500 ton tegen 26.050 ton in de vorige campagne en 16.170 ton in de campagne 1955/1956. De voorzitter kon geen categorisch ant woord geven op vragen over de bouw van de tweede suikerfabriek. Een der direc teuren bevindt zich in Addis Abeba om de mogelijkheden hiervan na te gaan. Het streven is de fabriek dit jaar te bestellen. De bedoeling is de tweede fabriek in 1961 in bedrijf te brengen. Zulks hangt af van de wereldsuikermarkt en van de consump tie in Ethiopië. De bouwkosten worden geraamd op 30 min. Het Europese parlement heeft vrij dagmiddag op een slotvergadering de be spreking van het derde algemene jaarver slag van de Hoge Autoriteit der E.G.K.S. besloten met de aanvaarding van een aan tal resoluties, die de commissies na de de batten over de verschillende aspecten van dat jaarrapport hadden opgesteld. Deze resoluties werden in snel tempo afgewerkt. Alleen die over de Vrijhan delszone van de Nederlandse K.V.P.-af- gevaardigde Blaisse gaf nog aanleiding tot moeilijkheden maar werd toch aangeno men. In de resolutie erkent de vergade ring het beginsel van een Vrijhandelszo ne, dat wil zeggen een associatie van de landen der Organisatie voor Europe se Economische Samenwerking, die niet aangesloten zijn bij de Euromarkt. Ook de kolen- en staalprodukten en de landbouw- produkten zullen in deze vrijhandelszone moeten worden opgenomen, maar met bij zondere regelingen. Een associatieover eenkomst zou regels moeten geven voor het goed functioneren van de Vrijhandels zone. De verdragen van Rome (E.E.G. en Euratoom) en het verdrag van de E.G.K.S. mogen niet worden aangetast, aldus de resolutie. Voorts spreekt de resolutie zich uit voor het denkbeeld van een verlaging van tien percent der douanetarieven voor de han del tussen de toekomstige deelnemers aan een Vrijhandelszone per 1 januari a.s. Dan gaat namelijk de eerste tariefsverlaging van de E.E.G. in en het is de bedoeling, dat de Vrijhandelszone parallel gaat lo pen. De deelnemende landen zullen dan na 1 januari de tijd hebben tot 1 juli 1960, wanneer de tweede tariefsverlaging van de E.E.G.-landen zal plaats vinden, om verdere bijzonderheden der Vrijhandels zone uit te werken. dend worden uitgekeerd tegen tien percent een jaar geleden. De algemene reserve zal met 250.000 tot bijna negen miljoen wor den versterkt, de vervangingsreserve be draagt bijna drieëneenhalf miljoen gulden. De personeelsverenigingen krijgen haar traditionele twintig mille weer. De N.Z.H. beschikt thans over 266 auto bussen, in meerderheid moderne Leylands. De Scania-Vabiswagens werden alle ver kocht. Er rijden nog ruim honderd Cross- ley's. Met deze bussen werd op het 335 kilometer lange net bijna vijftien miljoen kilometers afgelegd. Er zijn nog ongeveer tachtig tramrijtuigen over voor de vijfen veertig kilometer tramlijn in Zuid-Holland. Daarmee werden ruim viereneenhalf mil joen kilometers gereden. In totaal werden door bussen en trams tezamen 55.859.000 reizigers vervoerd. v De n.v. motorenfabriek Pluvier te Rot terdam zal aan de jaarlijkse algemene ver gadering van aandeelhouders voorstellen, over het boekjaar 1956-1957 wederom een dividend van zeven percent uit te keren. Van de bruto-winst ad ca. 660.000 wordt ca. 400.000 voor afschrijvingen gereser veerd. Na uitkering van 7 percent over het geplaatste aandelenkapitaal van 2.000.000 en teovoeging van 75.000 aan de statu taire reserve, en uitkering van tantièmes wordt inclusief het saldo vorig jaar een saldo van ongeveer 3.300 op nieuwe reke ning overgebracht. Er wordt medegedeeld, dat momenteel op volle capaciteit wordt geproduceerd. Deutsche Bundesbank leent opnieuw aan de Wereldbank De Deutsche Bundesbank heeft bekend gemaakt, dat zij nog 200 miljoen mark aan de Wereldbank zal lenen. Door deze vierde lening wordt het totaal der lenin gen van de Deutsche Bundesbank aan de Wereldbank sedert het midden van het vorige jaar gebracht op VA miljard mark (298 miljoen dollar), zo wordt medegedeeld. Voor de eerste keer in de geschiedenis van Schiphol is het aantal passagiers, dat per dag per vliegtuig in Amsterdam arri veerde of van Amsterdam vertrok, boven de 4000 gestegen. Zaterdag kwamen op Schiphol aan of gingen van de Amster damse luchthaven weg 4050 luchtreizigers, hetzij met K.L.M.-toestellen, hetzij met vliegtuigen van luchtvaartmaatschappijen die door de K.L.M. worden afgehandeld. Het record stond tot nu toe op 3920 pas sagiers, een aantal, dat genoteerd werd op 5 september 1956. In het nieuwe recordaantal van 4050 luchtreizigers zijn niet begrepen de pas sagiers van de maatschappijen, die niet door de K.L.M. worden afgehandeld, zo als van de Pan American World Airways, Silver City. El Al enz. Blijkens het verslag over 1957 van de n.v. Rubberfabriek Vredestein bedraagt het be drijfsoverschot, tezamen met opbrengst deelneming in de Nederlands-Amerikaanse Autobandenfabriek Vredestein en diverse baten over 1957 3.165.419 (v.j. 3.380.343); na afschrijvingen van 1.088.741 (v.j. 968.180) en toewijzing vernieuwingsfonds van 900.000 1.160.000) bedraagt het winstsaldo 1.176.678 1.251.663), waaruit 12 percent dividend in contanten wordt voorgesteld op het met 675.000 verhoogde geplaatste kapitaal (v.j. 4 percent in con tant en 10 percent in aandelen), waarna 21.774 naar de algemene reserve wordt overgebracht. De voorraden zijn eind 1957 met rond 1.840.000 tot 8.951.017 toegenomen. De opbrengsten van de meeste produkten wa ren per eenheid gemiddeld lager dan in het voorafgaande jaar. De hogere produktie- kosten konden slechts gedeeltelijk door be zuinigingsmaatregelen en rationalisatie worden opgevangen. De marges tussen op brengsten en kosten zijn in het algemeen ingekrompen. Een en ander resulteerde in een lager bedrijfsoverschot. De stand der geldmiddelen is per balans datum met rond 2.240.000 teruggelopen tot 1.560.000. Dit kan mede worden ver klaard door de toegenomen voorraden met 1.840.000 en de verlaging van het kredi- teurencijfer (onder andere vooruitbetaling van belastingen) met 2.060.000. De liqui diteit is echter voldoende voor de behoefte aan bedrijfskapitaal. Wat het lopend boekjaar betreft wordt gemeld, dat omtrent de uitkomsten nog weinig met zekerheid is te zeggen. De directie meent, dat indien de inmiddels ingetreden verbetering voortgang vindt, een onder de omstandigheden bevredigend resultaat over 1958 tegemoet kan worden gezien. In de algemene vergadering zal een voor stel tot statutenwijziging worden gedaan, dat voornamelijk beoogt alle aandelen der Naar aanleiding van de onlangs door de Nederlandsche Bank gegeven toestemming tot vrije handel in gouden munten ver strekt H. Drijfhout en Zoon's Edelmetaal- bedrijven n.v. de volgende informatiekoer sen: gouden tientjes 29 tot 32, gouden ponden 34 tot 38, gouden 20 dollarstuk ken 140 tot 155, gouden Franse 20 frs. (Napoleons) 29 tot 33, gouden Zwitserse 20 frs. (Vreneli) 28 tot 31 en gouden Belgische 20 frs. 28 tot 31. n.v. Rubberfabriek Vredestein op naam te stellen en voor aandeelhouders de moge lijkheid te scheppen hun aandelen op naam door bemiddeling van een op te richten administratiekantoor te ruilen voor royeer- bare certificaten aan toonder van aandelen n.v. Rubberfabriek Vredestein. Wat de Euromarkt betreft acht het be stuur het zijn plicht om zoveel als in zijn vermogen ligt maatregelen te nemen ter voorkoming van ongewenste penetratie. Van de statutenwijziging is gebruik ge maakt om gevolg te geven aan het verzoek van het College van Rijksbemiddelaars, teneinde aan de voor het personeel der vennootschap reeds geldende regeling van een uitkering op basis van de bedrijfsresul. taten een grondslag in de statuten te geven. Bovendien is van dit voorstel tot statuten wijziging gebruik gemaakt om enkele re dactionele wijzigingen en aanvullingen voor te stellen. (Van onze financiële medewerker) Dat er een nauw verband bestaat tus sen politiek en financiën is de laatste we ken wel weer gebleken uit de radikaal ge wijzigde houding van de Franse bevol king, die voor grote bedragen op de nieu we nationale lening heeft ingeschreven en deze voor een goed deel met baar goud betaalt. Naar verluidt, is reeds 55 ton goud naar de schatkist gevloeid en nog steeds is er aan die goudstroom geen einde, al begint ze te luwen. Het is de grote ver dienste van De Gaulle, dat hij de Fransen het vertrouwen in de staat heeft terugge geven en daardoor het fundament van een staatskrediet heeft verstevigd. Goud is in Frankrijk altijd een zeer ge liefde belegging geweest, omdat men zich daarmee gevrijwaard acht tegen de waar devermindering van het geld, welke vooral in Frankrijk sinds de Eerste Wereldoor log scherpe vormen heeft aangenomen. De Bank voor Internationale Betalingen schat dat een derde van de particuliere be sparingen als goud in de kous verdwijnt en ramingen van dit bij de particulieren opgepotte goud lopen thans tussen de drie en vier miljard dollar. De Gouden Napo leon van twintig franc werd kortgeleden nog voor ongeveer 4000 franc verhandeld thans is de notering wat lager, maar er blijkt toch wel uit in welke mate het Fran se geld is gedeprecieerd. Thans wordt dus een deel van dat goud naar de Bank van Frankrijk gebracht ter betaling van de obligaties der nieuwe le ning, waarbij een Napoleon van twintig franc natuurlijk niet op de nominale waar de van twintig franc, maar op de markt waarde, 3600 franc, wordt aangenomen. Voor verzwegen vermogens is een alge meen pardon afgekondigd. De lening is aantrekkelijk gemaakt door de bepaling dat als de koopkracht van de franc ver der daalt, de nominale waarde van de nieuwe obligaties dienovereenkomstig wordt verhoogd. Dit moge de inschrijving hebben bevorderd, van meer invloed is ongetwijfeld het toenemend vertrouwen dat het minister Pinay zal gelukken na de politieke en strategische successen van De Gaulle ook de financiën van het land weer op poten te zetten. Nu de Franse spaarder zijn goud ten dienste van de staat stelt, en daarmee onder het staatskrediet een nieuwe grondslag schuift, zou zulks niet alleen de positie van Frankrijk in Europa, maar ook die van Europa tegen over de Verenigde Staten versterken. In de loop van 1960 zullen volgens een besluit van het ministerie van Sociale Za ken en Volksgezondheid alle melkbezor gers hun wagentjes tegen het binnen dringen van licht moeten afdekken. We tenschappelijk onderzoek heeft namelijk uitgemaakt, dat speciaal flessenmelk door de invloed van zonlicht aan smaak- bederf gaat lijden door een chemische verandering in het vet van de melk. Een koele, donkere plaats is voor flessenmelk het beste, zowel in de keuken als in de kar. Het Bedrijfschap voor de Detailhandel neemt op het ogenblik uitgebreide proe ven rpet., lichtdichte stoffen, .waarmee de karretjes in de toekomst afgedekt moeten worden. WEERR A PPORTEN Temperaturen: buiten land maxima van giste ren Binnenland heden 7 uur Neerslag laatste 24 uur c ■O'S SS Ypenburg Vlissingen Eelde Twente a 2 mist zzw 12 dichte mist windst. 12 dichte mist o 13 mist windst. 13 onbewolkt windst. 15 dichte mist windst. 13 dichte mist windst. 13 3è si Gedurende het weekeinde stond het weer m?nde dagen weer geleidelijk groter wor- in West-Europa onder invloed van een den. zwakke rug van hogeluchtdruk, waardoor er overal rustig weer voorkwam. De lucht, welke zich boven ons land en het zuidelijk deel van de Noordzee bevond, was zeer vochtig. Er kwam vooral in de nacht en in de ochtend plaatselijk mist en laaghangende bewolking voor. Perioden met zonneschijn kwamen zondag voornamelijk in Zuid-Hol land en Brabant voor. Inmiddels heeft een uitgebreid lagedrukgebied op de oceaan, waarin een tweetal depressiekernen voor- komen, zich tot over West-Frankrijk en *de te"11 de Britse eilanden uitgebreid. Een zwak ,lnajj°Y.e.n storingsgebied, dat zich daarbij zondag bo- Vlv' Z.-Limb. licht bew. windst. 16 ven Spanje vormde, bevond zich maandag- Helsinki onbewolkt no 25 morgen boven Midden-Frankrijk en Stockholm onbewolkt o 19 bracht daar op verschillende plaatsen re- Qslo geheel bew no 20 gen. Verwacht wordt dat dit storingsge- Kopenhagen geheel bew! o 24 bied zich, in betekenis afnemend, verder Aberdeen zwaar bew. windst. 21 in noordelijke richting zal verplaatsen. De Londen volgende oceaandepressie, waarvan de kern zich nu voor de Golf van Biscaye be vindt, zal zich later eveneens over Frank rijk gaan uitbreiden. Een en ander zal tot gevolg hebben dat Bordeaux de regenkansen in onze omgeving de ko- Grenoble Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs half bew. mist onbewolkt onbewolkt windst. 23 windst. 20 windst. 20 no 19 Dinsdag 1 juli Zon op 4.23 uur, onder 21.03 uur. Maan op 20.49 uur, onder 4.56 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 1 juli Hoog water 3.25 en 15.57 uur. Laag water 11.30 en 23.55 uur. Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Madrid Het hoog en laag water te Zandvoort is Mallorca 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Algiers zwaar bew. o 21 regen w 26 half bew. zzw 24 half bew. windst. 21 motregen wnw 23 mist ono 20 onbewolkt windst. 20 onbewolkt windst. 22 zwaar bew. windst. 23 half bew. windst. 25 regen wnw 21 zwaar bew. w 25 onbewolkt windst. 27 zwaar bew. no 23 licht bew. zw 29 zwaar bew. zzw 27 half bew. zw 32 0 0 0 0 0 0,1 0 0 0 2 13 3 0 0 0,1 0 0 0 15 0 0 7 0 0 0 0 0 0,3 0 0 0 0,5 0 0,2 Tijdelijke benoemingen In aansluiting op het zaterdag 28 juni in ons blad op pagina twee gepubliceerde be richt over de resultaten van het onderzoek naar de gang van zaken bij „Excelsior" kan worden meegedeeld dat de vergade ring van aandeelhouders A in overleg met de commissie de volgende voordracht heeft gemaakt voor de tijdelijke benoe- noemingen van commissarissen: 1. ir. M. J. F. W. G. Bolderdijk, A. Riedijk, 2. ir. H. I. Keus, H. P. Wintjen, 3. J. Haver kamp, J. Th. Lindenborn. De commissie acht het dringend noodzakelijk, dat door de aanstaande vergadering in een krach tige leiding wordt voorzien. De vergadering van aandeelhouders A is van mening, dat door ir. Bolderdijk te vens tijdelijk te belasten met de uitoefe ning van de bevoegdheden van president directeur, aan de voorwaarde voor een krachtige leiding is voldaan. De commis sie is het hiermee geheel eens. Zij prijst zich gelukkig, dat aandeelhouders A op verzoek van de commissie deze oplossing hebben gevonden en dat ir. Bolderdijk be reid is op deze voorwaarden een benoe ming te aanvaarden. De commissie meent dat nadat ir. Bolderdijk zijn functie heeft aanvaard, de schorsing der beide direc teuren terstond dient te worden opgehe ven. De hervatting der werkzaamheden der beide directeuren zal dienen te ge schieden overeenkomstig de aanwijzingen van ir. Bolderdijk. Indien gedurende een termijn van zes maanden na opheffing der schorsing ir. Bolderdijk van oordeel is, dat de terugkeer respectievelijk de uit oefening van de functie van een of beide directeuren niet in het belang der ven nootschap is, verklaren directeuren zich reeds thans bereid overeen te komen, dat in zodanig geval de betrokken directeur (en) vrijwillig ontslag zal (zullen) nemen. In geval van zodanig ontslag zal de ver gadering van aandeelhouders A een bin dend advies geven aan de vennootschap voor een redelijke financiële regeling. Zes aandeelhouders A verklaarden zich bereid ieder een aandeel A in trust te ge ven aan de Rotterdamsche Bank en aan de verstrekkers van langlopende kredie ten. Iedere trustee zal het (de) haar in trust gegeven aandeel(en) wederom aan de eigenaar(s) of diens rechtverkrijgen den ter hand stellen, zodra zij niets meer van de vennootschap zal hebben te vor deren. 25. Toen kolonel Pulver al die gebogen ruggen zag, nam hij een kloek besluit en snelde dwars over de gebogen Tiputanen naar het vliegtuig. Panda kwam nu ook in beweging. „Kom mee, Pat!" riep hij, „dit is onze kans om te ontsnappen!" En hij nam dezelfde weg als de kolonel. De Tiputanen dachten niet anders, of alle beelden waren plotseling tot leven ge- kgmen en zij bleven roerloos voorover liggen bij zoveel wonderen. De enige, die de list van de vluchtelingen doorzag, was de Grootduivel van Tipu, maar hij zag er al gauw van af, om zijn bijgelovige onder danen uit hun waan te helpen. „Als be- roepsduivel moet ik hun geloof in won deren niet onderdrukken", mompelde hij. „Ik weet wel een ander middeltje, om met die vreemdelingen af te rekenen". Dat mid deltje moest wel bijzonder krachtig zijn, want hij bekommerde er zich niet verder om, dat Panda en zijn metgezellen in het vliegtuig klommen. Zonder zelfs ook maar om te zien, begaf hij zich naar zijn ge heime vertrekken In het op maandag 23 juni in de rubriek Financiën en Economie gepubliceerde be richt over de gang van zaken bij B. I. de Vries en Co. Textiel n.v. is het bedrijf ge noemd S. I. de Vries en Co. Textiel n.v., een andere eveneens te Amsterdam geves tigd bedrijf. Met nadruk zij er op gewezen dat de gepubliceerde resultaten betrekking hebben op B. I. de Vries en Co. Textiel n.v. te Amsterdam. (Voor de beurs zie pag. 7) Zaterdag is de na een kortstondige ziekte overleden Bisschop.van Roermond. mgr. dr~ J. M. J. A. Hanssen, ten grave gedragen. Een stoet van zeker een kilometer lengte, liep achter de baar, die werd gedragen door de seminaristen van het grootseminarie te Roermond, die mgr. Hanssen in het voor jaar gewijd had. In de kathedrale kerk van Roermond werd de mis opgedragen door mgr. dr. Al- frink, aartsbisschop van Utrecht met assis tentie van mgr. ir. H. Bemelman, deken van Heerlen en deken M. P. J. Strijkers van Venlo. Als presbyter assistens fungeerde mgr. prof. dr. F. Feron, president van het grootseminarie. Als diaken fungeerden P. J. A. Moors, president van Rolduc en pas toor H. C. E. Geusgens, pastoor te Maas tricht, beiden klasgenoten van mgr. Hans sen. Na de mis werd het geestelijk testament van mgr. Hanssen voorgelezen door mr. W. Delhoofen, secretaris van het bisdom. Hier na volgde de vijfvoudige absoute, verricht door de bisschoppen mgr. Lemmens, Hui- bers,, Mutsaerts, Baeten en aartsbisschop mgr. Alfrink. De stoet trok vervolgens naar het oude kerkhof, waar het stoffelijk over schot in de bisschopskapel werd bijgezet. Mgr. Lemmens sprak daar de laatste gebe den en zegeningen uit. Tot vicaris-kapittularis van het bisdom Roermond is door het kathedrale kapittel benoemd mgr. dr. F. Feron, die tot aan de dood van mgr. Hanssen vicaris-generaal van dit bisdom is geweest. Mgr. Feron is belast met het bestuur van het bisdom zolang er nog geen nieuws bis schop is benoemd en zal deze functie ver vullen tot diens intronisatie. Troon ter overname. Zijne majesteit ko ning John Gawsworth, koning van Re- donda, heeft vorige week per adver tentie in de Londense Times zijn ko ninklijke waardigheid voor duizend pond ter overname aangeboden. Gaws worth is koning van Rebonda, en zijn titel wordt door het Britse ministerie van Koloniën niet betwist. Maar zijn koninkrijk, een rotseilandje in de Ca- raïbische Zee, is ingelijfd bij de West- indische federatie en de koning van Re bonda heeft dus niets te regeren. Op zijn advertentie heeft de vorst honderden brieven en telegrammen van aspirant kopers ontvangen. Naar verluidt is hem tot 100.000 pond toe geboden. Eerherstel. Een oud-minister van Justitie van Oost-Duitsland, Max Fechner, die op 17 juni 1953 was gearresteerd als „vijand van de staat", is door de par tij gerehabiliteerd. In een communiqué is meegedeeld dat Fechner weer tot de communistische partij is toegelaten. Hij was in 1953 uit het centrale comité en uit de partij gezet, omdat hij een politiek van zachtheid zou voorstaan ten opzichte van de arbeiders die aan de juni-revolte hadden meegedaan. Amfibievliegtuig. Er is in de Sovjet-Unie een nieuw verkeersvliegtuig gebouwd, dat honderd passagiers kan vervoeren en zowel op het land als op het water kan landen, aldus het Russische pers bureau Tass. Israëlische kwestie. Twee leden van het Israëlische kabinet zijn zondagavond afgetreden naar aanleiding van een geschil over de vraag wie in Israel wet telijk een jood is. Het waren Mosje Shapiro, minister van sociaal welzijn en godsdienstzaken, en Joseph Burg, minister van posterijen, beiden van de nationale religieuze partij. Het kabi net had verleden week beslist dat iemand voor officiële registratie als jood in aanmerking komt, wanneer hij zelf beweert jood te zijn. Burgh, Shapi ro en anderen blijven bij de orthodox religieuze definitie, dat iemand een jood is als hij een joodse moeder heeft. Het aftreden van beide ministers bete kent niet dat de regering zal vallen. Droogte. Grote droogte heeft in Japan moeilijkheden veroorzaakt. In Tokio, heeft men een gebrek aan water. Er dreigen echter ernstiger dingen: dysen terie, typhus en voedselvergiftiging. In het zuidelijk gedeelte van de stad krij gen de bewoners van morgen af maar twee uur per dag water. In andere delen van de stad zal het gebruik ook beperkt worden. Voorspeld is, dat de droogte voorlopig zal aanhouden. Ontploffing. Zaterdagavond is een nieuwe turbine in de Engelse atoomcentrale Calder Hall bezweken. De centrale zelf heeft volgens het officiële bericht niet geleden. Er waren geen slachtoffers en er is geen radioactief materiaal ont snapt. Het schijnt dat de turbine plot seling een te hoog toerental bereikte en uiteensprong. Verjaardagsheld. Walter Ulbricht, de lei der van de Oostduitse socialistische eenheidspartij, is zondag voor de twee de keer onderscheiden met de titel r,Jisld. vande arbeid". Dit gebeurde in verband met zijn 65e verjaardag die hij héden viert. Pas nu paspoort. De negerzanger Paul Ro beson heeft van het State Department een paspoort gekregen, dat hem sinds 1950 geweigerd is omdat hij van com munistische gezindheid werd verdacht. Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft beslist dat een paspoort niet geweigerd kan worden op grond van de politieke overtuiging van de aanvrager. Robeson gaat volgende week naar Londen waar hij op toneel, voor televisie en radio zal optreden. Blijkens de voorlopige uitkomsten van de in mei door het Centraal Bureau voor de Statistiek gehouden landbouwtelling, beslaan de akkerbouwgewassen dit jaar meer dan 25.000 hectares minder grond dan vorig jaar. In totaal zijn dit jaar 871.087 hectares grond met akkerbouwge wassen beplant tegen 896.339 vorig jaar. Naar diverse gewassen onderscheiden zijn deze cijfers, in hectares gemeten: gra nen: 515.460 (v. j. 526.801), peulvruchten 35.804 (42.665) oliehoudende en vezelge wassen 31.612 (43.715), landbouwzaden 10.498 f9.850), knol- en wortelgewassen 259.068 (250.279), groenvoedergewassen 15.633 (18.914), groenbemestingsgewassen 313 (361) en braakland 2.699 (3.754). We zouden vandaag kunnen beginnen met de opgewekte uitspraak, dat geen ka rakter zo zwart is, of het bevat nog een paar lichtende plekken. Kunnen we dit op merken van de Dordtenaar Simon de Dan ser, die als zeerover in Algerijnse dienst trad, maar weigerde zich tot de Islam te laten bekeren, zulks in tegenstelling tot talloze renegaten, hetzelfde kan - zij het dan in andere zin - van Soliman Reis alias de Veenboer worden gezegd. Hij was een renegaat, dat valt niet te ont- kennnen, maar van een ad miraal van de sultan kunnen we dat ook niet anders ver wachten. Daar stond echter weer een andere positieve eigenschap tegenover. Begon nen als schrijver in dienst van Simon de Danser, was de Veenboer reeds spoedig een der eersten in de machtige Algierse kongsi van zeeschui mers, die in de stad uiteraard het hoogste woord voerden, want niet alleen de voor spoed der stad hing geheel van hen af, maar bovendien bezaten zij de macht zich te doen respecteren en gehoorzamen. In dit milieu schijnt de, Veenboer een gevaarlijk spel te hebben gespeeld, want rond hem vormde zich een Nederlands blok dat er naar streefde tot goede betrekkingen met de Republiek der Verenigde Nederlanden te komen. Zijn verhoudingen met de Neder landse consul te Algiers was echter niet al te best, zodat een en ander weinig of geen positieve resultaten heeft opgeleverd. Maar daar gaat het ook eigenlijk niet om. Van veel meer belang is het verschijnsel dat Veenboer, als admiraal vaan de pira- tenvloot, herhaaldelijk zö slap tegen de schepen van de Republiek is opgetreden, dat zijn partijdigheid voor het oog van vriend en vijand duidelijk aan de dag trad. In een gevecht met 7 schepen, waaronder 5 Nederlanders, 1 Napolitaan en 1 Frans man, hadden Veenboer en zijn kornuiten reeds 2 schepen genomen, waarna ook de rest van de vijandelijke vaartuigen in hun handen had kunnen vallenVöör het echter zover kwam, voer Veenboer met zijn es kader de Straat van Gibraltar uit en liet de handelsschepen ontkomen! Een derge lijke manier van handelen kon uiteraard niet verborgen blijven en de voorkeur die de Algerijnse admiraal ten opzichte van zijn landgenoten liet blijken, heeft dan ook veel kwaad bloed gezetToen bij een vol gende gelegenheid tijdens een bijzonder roemrijk gevecht tegen Nederlandse schepen een andere piraat triomfantelijk de admi raalsvlag hees was Veenboer prak tisch uit zijn admiraalsambt gestoten, zijn officiële functie ten spijt. Een jaar lang voer hij niet uit, maar in 1620 nam hij het bevel over zijn schepen - die tijdelijk on der de Nederlander Jan Jansz. van Haar lem hadden gestaan, terwijl Moestapha Reis als admiraal fungeerde - weer over, zij het slechts voor korte duur. Want in een hevig gevecht met Nederlandse en Franse schepen sneuvelde hij op 16 oktober 1620. Een sloep bracht zijn lijk naar de stad Algiers. Nu we dit hoofdstuk hebben afgewerkt, moeten we eens op zoek gaan naar de oud ste stad ter wereld. We komen dan terecht bij Damascus. Daarover de volgende keer. Nadruk verboden. H. Pétillon i,

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2