Nereus bracht vier van de zeven nummers op haar naam Nederlandse dames-atletiekploeg bereikte puntenverdeling: 53-53 Selectiewedstrijden voor de Nederlandse zwemploeg Fa. B. ENGELENBERG Nieuw Nederlands record 5000 m voor Hein Cujé MAANDAG 30 JUNI 1958 GEEN REVANCHE VOOR FRANCAISES Hannie Bloemhof, Ine Spijk en Joke Claus geblesseerd Record kogelstoten van Irene Roeken (Thor) Toch een record? Het waterpologrogramma NATIONALE ROEIKAMPIOENSCHAPPEN Redelé - Dordtsche - verbeterde het Bosbaan-record Open golfkampioenschap is nog niet beslist Successen voor Nieuw Flora in Zeist HPC en DWT bleven zonder winst in Utrecht De Nederlandse roeipioegen voor Europese titelstrijd Atie Voorbij raakte een wereldrecord kwijt Nieuw wereldrecord van Terry Gathercole OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Vijf wereldrecords zwemmen verbeterd Heren-atleten hielden generale" in Rijswijk Cricket in de HCB HHC winnaar nationaal softbaltoernooi Nederlandse zeilsuccessen in de Kieler Woche Sport in het kort ii 3 De Nederlandse damesatletiekploeg, gehandicapt door blessures van Hannie Bloemhof, Ine Spijk en Joke Claus, heeft zondag op de sintelbaan Te Werve in Rijs wijk een benauwde puntenverdeling be haald. De Franse dames zegevierden niet minder dan zesmaal, waarbij zelfs een dubbele zege op de 800 meter, onze land genoten stelden daar vier overwinningen tegenover, waarvan twee nummers, het speerwerpen en het discuswerpen voor de Nederlandse ploeg het meeste succes op leverde, namelijk een eerste en een twee de plaats. Het is dus geen revanche ge worden voor de Franse dames die verle den jaar in Lille, in het stadion Feiix Gri- monprez met 60 tegen 46 punten een ne derlaag moesten incasseren. De blessures van Hannie, Joke en Ine, hebben echter enige lichtpunten met zich medegebracht. Ten eerste de 20-jarige stu dente Nannie Haase, een ontdekking van Bram Leeuwenhoek en Henk Blok, die se dert 4 mei jl. aan atletiekwedstrijden deel neemt en ten tweede de 18-jarige Celebes- atlete Joke Bijleveld, die als juniore de Nederlandse eer verdedigde in de 4x100 meter estafetteploeg en het vèrspringen. Men mag dan ook aannemen dat, wan neer Nannie Haase zondag op de Neder landse kampioenschappen in Rotterdam een goede prestatie levert zij een goede kans maakt te worden opgenomen in de Nederlandse ploeg die op 16 augustus in Malmö tegen Zweden uitkomt. En mis schien daarna ook in de ploeg voor de Europese kampioenschappen in Stock holm. Record niet erkend Zoals verwacht is de 800 meter dames een geheel Franse aangelegenheid gewor den. Mejuffrouw Goullieux, die deze af stand reeds in 2 min. 10.5 sec. had gelopen (Frans record), nam na 300 meter de lei ding over van Marie Poissonnier, een de butante die nog wat schools loopt, en was tevens zo tactisch haar landgenote Lau rent met zich mee te trekken. Het werd 2 min. 14.7 sec. voor mejuffrouw Goullieux en 2 min. 15.9 sec. voor Laurent. Derde werd het Nederlandse meisje Greet Kraan in... 2.16.6 sec., hetgeen een nieuw Ne derlands record zou hebben betekend in dien de tijdwaarnemers niet volgens de reglementen hadden gehandeld en drie klokjes op de eerste loopster hadden vast gezet, maar met drie chronometers onze landgenote hadden afgedrukt. Dan zou het nationale record op naam hebben gestaan van Greet Kraan. Nu blijft het record 2 min. 17.2 sec. op naam van Gré de Jongh, die op 30 september 1953 in Londen deze prestatie leverde. Wat de overige loopnummers betreft, Ria van Kuik liep een zeer goede 200 meter in 24.7 sec. en Willy Bakker-Cysouw Meef met 11.4 sec. over de 80 meter horden 0.1 sec. achter bij de Franse recordhoudster Marianne Lambert-Djian. Corrie Huygen en Corrie van den Bosch zorgden voor het hoogste aantal punten bij het discuswerpen door een eerste plaats van Corrie Huygen met 43.23 me ter gevolgd door Oisterwijkse Corrie met 42.47 meter. Ook bij het speerwerpen twee eerste plaatsen. De Amsterdamse Greet van Zelm, was de enige met een worp over de 40 m„ terwijl Annie Hoogma met slechts negen cm. verschil tweede werd voor het Franse meisje Cathiard. Twee contrasten vertegenwoordigden ons land bij het hoogspringen. De don kere Nel Zwier, sukkelend met een pijn lijke knie en de blonde Dini Hobers. Het werd Nel Zwier, die met een sprong van 1.61 meter de eerste plaats veroverde, maar Dini moest met 1.57 m. met de der de plaats achter het 16-jarige Franse meis je Pètriamiel, die twee cm. hoger kwam, genoegen nemen. Het kogelstoten was voor Frankrijk. M. Bretelle stootte 13.69 m., Dini Hobers, die De Zeeuw Hein Cujé heeft zaterdag in een fantastisch gelopen race het Neder lands record op de 5000 meter, dat met een tjjd van 14 min. 14 sec. sedert 23 augustus 1946 (Oslo) op naam stond van Wim Slijk huis, verbeterd. Hjj kwam tot 14 min. 13,8 sec., hetgeen 0,2 sec. sneller is. Hein Cujé liep zijn nieuwe record op de nieuwe sintelbaan aan de Nadorst te Middelburg. De baan werd na afloop van de race opgemeten en bleek iets langer te zijn. De uitslag luidde: 5000 meter: 1. Hein Cujé (EMM, Middel burg) 14.13,8; 2. Roovers (Thor, Roosen daal) 14.29,4; 3. Delnoye (Kimbria, Maas tricht) 14.35,4; 4. Kunen (Sprint, Breda) 14.45.3; 5. De Ruiter (AV '34, Apeldoorn) 14.51,-. De soepel lopende EMM-er heeft een zeer tactische race gelopen. Bij de start lag hij in derde positie met voor hem de Trekvogel Sjoerd Koster en Joep Delnoye van Kimbria. Na twee ronden toen Koster het hoge tempo niet meer kon volhouden is het een strijd geweest tussen Cujé en Delnoye, die tot 800 meter voor de finish steeds aan de leiding hadden gewisseld. Roovers bleef in derde positie en de in de achterhoede lopende Kunen had zich op gewerkt naar de vierde plaats. Toen gebeurde wat niemand had ver wacht. Hein Cujé liep weg of zijn concur renten niet bestonden en in die laatste twee ronden ging hij zo hard, dat op het moment dat de Middelburger de eindstreep passeerde Delnoye en Roovers met onge veer 100 meter achterstand de strijd om de tweede plaats streden die door de man uit Roosendaal werd gewonnen. Het is het tweede nationale record van Hein Cujé. Hij is namelijk eveneens record houder op de 3000 meter steeple. Tijdens regionale atletiekwedstrijden in Roosendaal heeft de Thor-atlete Irene Roeken het Nederlands record kogelstoten meisjes gebracht op 15.43.5 meter. Het oude record stond sinds 11 mei van dit jaar met 14.88.5 m op naam van Corrie van Wijk van DEM uit Beverwijk. Er is na afloop van de landenwed- strijd toch een proces verbaal ingediend bij de recordcommissie van de KNAU, om de 2 min. 16,6 sec. van Greet Kraan als Nederlands record te erkennen. Na derhand bleek, dat de heer Jo Moerman die bij deze wedstrijd als scheidsrechter fungeerde, dezelfde tijd als het jurylid de heer Katsma te hebben opgenomen. Ook wedstrijdleider Frans Jutte had een tijd opgenomen, die eentiende seconde hoger lag dan de tijden van de heren Katsma en Moerman, zodat wel aan de reglementen was voldaan. De tijd, die heer Jutte heeft opgenomen valt name lijk weg indien de beide andere chrono meters dezelfde prestatie aanwijzen. Een en ander hangt natuurlijk af van de recordcommissie van de KNAU. twee weken geleden het nationale record op 13.70 m. bracht, bereikte met 12.98 me ter de tweede plaats. Wemmy Spieren- burg-Scholtmeyer heeft niet de vorm van verleden jaar toen zij zes meter sprong. Het werd 5.69 meter achter de Frangaise Lambert-Djian, die met 5.94 meter haar eigen nationale record evenaarde. Voor de competitie KNZB zijn de vol gende wedstrijden vastgesteld. Maandag 30 juni: dames reserve tweede klasse C: DWT 3GZC 3. Heren reserve tweede klasse B: AZ '70 2Haarlem 3. Reserve derde klasse B: AZ '70 3—VZV 2; DJK 4 HVGB 4. Dinsdag 1 juli: Heren tweede klasse A: DAWHaarlem. Reserve derde klasse A: Nereus 4DWT 2. Woensdag 2 juli: dames: reserve tweede klasse B: HDZ 2HPC 2. Heren eerste klasse A: DWRSVH. Reserve tweede klasse A: Meeuwen 3DWR 2. Donderdag 3 juli: dames tweede klasse B: ADZHaarlem. Derde klasse A: VZVWaterlelie. Heren eerste klasse A: DZVHVGB. Reserve eerste klasse A: DZV 2HVGB 2. Tweede klasse A: Het GooiVZV. Reserve tweede klasse B: Haarlem 2HPC 2. Reserve derde klasse B: Haarlem 4DWT 3. Vrij dag 4 juli: dames eerste klasse. Robben DWT. Derde klasse B: HPC—De Zijl. He ren eerste klasse B: ZIANHPC. Reserve tweede klasse A: HPC 3AZ '70 2. Za terdag 5 juli: heren reserve derde klasse A: DWT 2Het IJ 3. Reserve derde klasse B: DWT 3—AZ '70 3. Competitie kring Haarlem KNZB. Dins dag 1 juli: Afdeling AM I: VZV aHaar lem; HZV—DWR. Afdeling AJ II: HZV— VZV b. Woensdag 2 juli: Afdeling AM II: HPC—VZV b. Afdeling AJ I: DWR—Haar lem. Donderdag 3 juli: Afdeling AM I: HaarlemDWT. Heren eerste klasse: Hil- legomNVA 2; Hillegom 2VZV c. Vrij dag 4 juli: Afdeling AM II: HVGB—DWT b. Zaterdag 5 juli: Afdeling AJ II: DWT —HZV. Op de Bosbaan in Amsterdam zijn zon dag de nationale roeikampioenschappen gehouden. Hieraan gingen zaterdag natio nale uitnodigingswedstrijden voor jonge ploegen vooraf. Door deze uitnodigings wedstrijden te winnen konden verscheide ne jonge ploegen alsnog zondag naar de kampioenstitels meedingen. Bij de kam pioenschappen is de Amsterdamse Stu dentenroeivereniging Nereus als sterkste vereniging naar voren getreden. Het won 4 van de 7 uitgeschreven nummers: twee zonder stuurman, vier met en vier zonder stuurman en het nummer acht. Argo won het nummer twee met stuurman, terwijl Redelé (Dordtsche) de beste prestatie van de dag leverde. Hij liet de uiterst snel le tijd van 7.08.7 voor zich afdrukken. Hij verbeterde het bosbaanrecord met 3.5 sec. Bij de dames prolongeerde mej. Lude- rus (Dordtsche) haar skiftitel. De Leidse Vliet won de dubbel vier, de Laak 't num mer vier met stuurvrouw. Willem III ver raste met een dubbel twee, terwijl de Hun- ze, eypq^ls y.orig jgar, hgt nummer da mes-acht won. De Hunze legde ook beslag op de Sevres-Vaas, ,dejaarlijkse wissel- prijs voor dames, voor die vereniging die de beste resultaten volgens puntentelling behaalt. De prestaties van Nereus waren zoals men nog nooit in de Nederlandse roeiwe- reld had gezien. Zij waren de bekroning op een ongekende overwinningsreeks gé- durende dit roeiseizoen. De vier zónder stuurman was een Nereus-onderonsje: slechts twee ploegen van deze vereniging hadden hier ingeschreven. Bij de vier met stuurman echter was er meer belangstelling. Hier hadden zich vier ploegen aangemeld. Nereus, Argo en twee ploegen van Njord. Na een aanvan kelijk gelijkopgaande start roeide Nereus zich geleidelijk aan los van de overige ploegen. De Nereus-ploeg roeide over de baan zonder ook maar een ogenblik last te hebben van de drie overige ploegen, die elkaar fel bestreden om de tweede, derde en vierde plaats. Toch maakte Nereus nog een goede tijd van 6.53.7 Nereus toonde dat het weer zijn goede vorm terug heeft gekregen na een inzinking enkele weken geleden. Later op de middag stapten twee hun ner, Snepvanger en IJsselstein, in de twee zonder stuurman, waar zij de strijd aan bonden met de ploegen van Het Spaarne en Aegir. Het bleek nu weer dat de Spaar- Ebeling Koning tijdens een moeilijke slag in de Zandvoortse duinen. Op het terrein van de Kennemer golf en countryclub in Zandvoort is zondag het nationaal open golfkampioenschap van Nederland over 36 holes strokeplay ver speeld. Daar G. de Wit (Hilversum) en C. Cramer (Twente) gelijk eindigden met 142 zal op 17 juli op hetzelfde terrein overge speeld worden voor de kampioenstitel over 36 holes. De uitslagen luiden: 1. en 2. G. de Wit (Hilversum) en C. Kramer (Twen te) beiden 69 en 73, totaal 142 slagen; 3. J. Ouderdorp (De Pan) 7173144; 4. P. Witte (Eindhoven) 72—75—147; 5. J. Ruhl (Kennemers) 76—72148; 6. A. James (Amsterdam) 7872150. Eerste amateur: W. F. Smit (Hattem) 75—73—148. neploeg Britzel-Van Huystee niet meer op het peil van vorig jaar stond. Terwijl Ne reus en Aegir elkaar tot het laatst toe in een zeer mooie race bestreden, handhaaf de Het Spaarne zich op de derde plaats. Snepvanger-IJsselstein slaagde erin zich op de laatste 200 meter in een fraaie eind spurt los van Aegir te roeien. In het nummer skif was het Redelé die voor een ongekende prestatie zorgde. De Dordtenaar toonde opmerkelijk fraai scul- len en toonde dat hij de laatste weken goe de vorderingen had gemaakt. Aanvanke lijk was het een gelijkopgaande strijd tus sen Rentmeester (Willem III) en Redelé doch de Willem III skiffeur moest Redelé na 500 meter laten gaan. Bakker van de Maas probeerde Redelé op het tweede ge deelte van de baan te achterhalen, zonder resultaat. Redelé liet de zeer fraaie tijd van 7.08.7 voor zich afdrukken. Deze tijd is een nieuw Nederlands en Bogbaanre- cord. In het nummer twee met stuurman werd het een strijd tussen Argo en de out sider Poseidon. Lange tijd lag de ploeg van Poseidon in het voordeel, doch Argo, die er zijn specialiteit van maakte zijn te genstanders op het tweede gedeelte van de baan te passeren, toonde ook dit maal wat zij op dit gebied konden. De Argó- ploeg liet weer tactisch roeien zien. Het nummer acht werd weer een Ne- reus-aangelegenheid. De kampioensploeg van '57 kwam hier in dezelfde samenstel ling aan de start om de titel met succes te prolongeren. Geen van de drie overige ploegen kon het Nereus ook maar een ogenblik lastig maken. <De drie, DDS en Laga, leverden dan ook slechts een ge vecht om de tweede derde en laatste plaats. Nereus liet toch nog een tijd van 2 seconden boven het Nederlands record afdrukken. De dames Bij de dames werd als altijd in alle num mers fel gestreden. De Vliet toonde zich slechts superieur in één nummer, nl. de dubbel vier dat de Leidse dames met glans wonnen. Het skifnummer werd weer een race om de tweede plaats, tussen mevrouw Blais- se (de Hoop) en mevrouw Zeegers (Wet- terwille). Mej. Luderus had zich al dade lijk na de start van zulk een voorsprong verzekerd, dat de andere dames het haar niet meer lastig konden maken. Zij liet hier zeer goed roeien zien. De vier met stuurvrouw werd een Haag se aangelegenheid. Het werd een aantrek kelijke strijd waarbij de onderlinge ver schillen zeer gering waren. Hier deed zich het zeldzame feit voor dat de drie deelne mende ploegen finishten binnen één secon de. De acht leverde een Groningse zege op. Lang zag het er naar uit dat de Vliet ook hier zou zegevieren, doch dankzij het feit dat de Groningse dames over een iets gro tere krachtsreserve schenen te beschik ken, konden zij een zeer geringe voor sprong nemen. Met slechts 4/10 sec. voor de Vliet finishten zij. Na afloop van de wedstrijden deelde de voorzitter van de Nederlandse Roeibond, drs. C. E. v. d. Ploeg mede dat uitnodi gingen om deel te nemen aan de Europese kampioenschappen te Poznan (Polen) eind augustus as., zullen worden gericht tot: Heren: acht en vier met stuurman van Nereus, skiffeur Redelé (Kon. Dordt sche) als chef d'Equipe werd aangewezen dr. Hingst (Utrecht). Als damesploeg zal worden uitgenodigd de dubbel vier van de Vliet. Voorts zullen drie ploegen van Nereus vier met en vier zonder, alsmede de acht deelnemen aan internationale wedstrijden in Luzern half juli Verder zullen Nederland vertegenwoor digen op de Expo-internationale roeiwed- strijden op de Watersportbaan te Gent: Redelé (Dordt), Aegir (twee zonder stuur man) Skadi (vier) en Triton (acht). Volgende week zullen 95 Nederlandse roeiers en roeisters deelnemen aan inter nationale wedstrijden in Essen. De korfbalvereniging Nieuw Flora is dit seizoen zeer succesvol in seriewedstrijden. Ditmaal, deelnemend aan De Tovers-series in Zeist, won het tweede twaalftal een eerste prijs en het eerste een tweede prijs. Nieuw Flora I won met 43 van Soes- terkwartier, 52 van Samos 2 en met de zelfde cijfers van Hilversum I, doch ver loor met 20 van Zwaluwen. Het tweede twaalftal won 3 keer, te weten met 52 van Hilversum 2 en Austerlitz 2, met 32 van De Tovers 3 en speelde ge lijk tegen S.V.N.N. (0—0), MET DE RESULTATEN VAN de eerste van de reeks van vijf selectiewedstrijden voor de Europese zwemkampioenschappen mag de KNZB zeker niet ontevreden zijn. Zaterdag en zondag kwamen de gegadigden voor een reisje naar de Hongaarse hoofdstad in het zwembad De Zijl te Leiden bijeen. Daar bewees Cockie Gastelaars reeds nu in een uitstekende vorm te zijn door op de 50 meter lange en vrij zware baan van dit bad de 100 meter vrije slag onbedreigd in 1 min. 05,7 sec. te winnen. De tijd van Greetje Kraan (1.08), die tweede werd, was nogal teleurstellend. Behalve Cockie Gastelaars kwamen ook Atie Voorbij, Tineke Lagerberg en Willie Lambour op de 100 meter vlinderslag, Lenie de Nijs en Ria van Velzen op de 100 meter rugslag, Jans Koster, Corrie Schimmel, Mary Kok en Judith de Nijs op de 400 meter vrije slag beneden de door de KNZB gestelde limiettijden. Naast een puntentelling, waarbij naar mate de Europese kampioenschappen naderen de ver- menigvuldigingscoëfficienten oplopen van 2,7 voor Leiden tot 3,43 bij de finales van de nationale kampioenschappen, moeten de eventuele kandidaten voor Boedapest namelijk ook ten minste een maal beneden deze limiettijd gezwommen hebben. Aan deze plicht hebben de negen genoemde meisjes dus reeds voldaan. De strijd tussen Atie Voorbij en Tineke Lagerberg op de 100 meter vlinderslag werd pas in de laatste 25 meter ten voor dele van Atie beslist. Tineke Lagerberg had na 50 meter een zeer geringe voor sprong en moest daarna haar grote rivale laten voorgaan. Op de 100 meter rugslag had Ria van Velzen na 50 meter de leiding voor Lenie de Nijs. Het verschil was klein en bleef dat ook, zij het dat aan de finish de rollen waren omgedraaid: Lenie de Nijs werd eerste geklasseerd maar beide meisjes lie ten dezelfde tijd afdrukken: 1.14,1. Jans Koster boekte een bijzonder fraaie zege op de 400 meter vrije slag. De Hilver- sumse had van het begin af de leiding, onderhield een zeer constant tempo en finishte in 5.05,9 zonder een moment be dreigd te zijn. Mary Kok, die niet op de 100 meter vrije slag was gestart om zich voor dit nummer te sparen viel tegen. Een derde plaats (5.13,1) achter Corrie Schim mel (5.11) is beslist beneden haar kunnen. Bij de heren kwam niemand beneden de limiettijden, maar toch werden er hoop gevende prestaties geleverd. Hoogveld, een week uit militaire dienst, won de 100 meter in 58,5 sec., nadat hij zaterdag evenals Her man Willemse met handslag eerste de 200 meter in 2.14,4 had afgelegd. Op de 200 meter schoolslag trok Kroo- nenburg, die het laatste jaar sterk naar voren is gekomen, met 2.46,7 de aandacht. Ook de 1.07,1 van De Jong op de 100 meter rugslag en de 4.52,6 van Willemse op de 400 meter vrije slag hij schudde Verburgt pas op de laatste 50 meter van zich af openen perpectief voor Boeda pest. Als een nuttige voorbereiding voor de waterpolowedstrijd BelgiëNederland op 13 juli in Turnhout speelde een voorlopige nationale ploeg onder de naam Kikvorsen een oefenwedstrijd tegen de winterkam- De waterpolocompetitie Het heren-team van HPC heeft in Utrecht voor de eerste klasse van de zo- merwaterpolocompetitie tegen UZSC ge speeld. HPC is er niet in geslaagd om ook maar één punt uit deze strijd te halen. Tegen het toch heus niet zo sterke UZSC schoten de Heemstedenaren in alles te kort. UZSC nam direct het initiatief en be hield dat tot het einde. HPC was zelfs niet in staat om de UZSC-doelman in moeilijk heden te brengen. De Utrechtenaren voer den hun score geregeld op, gebruik ma kend van het onsamenhangende spel van de Heemstedenaren, hetgeen resulteerde in een vijf-nul overwinning. Bij het afslui ten van de eerste helft van de competitie, is de positie der Heemstedenaren aller minst rooskleurig. Met slechts één punt staat de ploeg als laatste op de ranglijst geklasseerd. Vechtstreek-DWT Ook DWT moest in Utrecht de strijd aanbinden voor de tweede klasse heren. Het ging tegen Vechtstreek en tegen deze club zijn de Haarlemmers niet zonder kleerscheuren uit de strijd gekomen. Door Meijer en Luttikhuizen nam DWT een voorsprong van twee-nul, waarna Vecht streek de achterstand verkleinde, daarna een spelersmeerderheid uitbuitte en ver volgens de ruststand op drie-twee bracht. Na de hervatting werd het vier-twee waar na Bob v. d. Vlist een DWT-aanval met een doelpunt afwerkte. Toen dacht DWT op de gelijkmaker af te gaan maar Fons Roozekrans (DWT) werd het water uitge zonden en Vechtstreek aarzelde niet om wederom gebruik te maken van de ver kregen spelersmeerderheid. Kort daarna ontnam het aan DWT de illusie van een gelijkspel. Bij de stand zes-drie schoot Roozekrans voor DWT in de roos waarna Vechtstreek de eindstand op zeven-vier bracht. DWT heeft nu uit de vier gespeel de wedstrijden vier punten binnengehaald. De waterpolo-uitslagen luiden: compe titie KNZB. Dames eerste klasse: RDZ DWT 2-2. Reserve eerste klasse: Zian 2 DWT 2 6-0. Heren reserve derde klasse A: DWT 2—Bruinvissen 2 8-0; DWT 3—Nep- tunus Zaandam 3 1-4. Competitie kring Haarlem KNZB. Afdeling AM I: DWT a— DW R10-0. Afdeling II: DWT b—HPC 1-3. Afdeling AJ II: HZV—HPC b 1-2. Na afloop van de nationale roeikam pioenschappen op de Bosbaan in Amster dam heeft de voorzitter van de Neder landse Roeibond, drs. C. E. van der Ploeg, bekend gemaakt, dat de volgende ploegen een uitnodiging zullen ontvangen om deel te nemen aan de Europese roeikampioen schappen, die van 22 t/m 31 augustus in Poznan (Polen) worden gehouden. Het zijn: de dames dubbel vier van de Leidse vrouwelijke ptudentenroeivereni ging De Vliet: C. W. Ooms, A. A. van der Kooy, M. Godijn, A. van Hoeken. Stuur vrouw: C. d'Artillac Brill; de skiffeuse var. de Kon. Dordrechtse Roei- en Zeilver., mej. M. Luderus; de skiffeur van de Kon. Dordrechtse Roei- en Zeilver., A. C. Re delé; de acht van de Amsterdamse Stu dentenvereniging Nereus: H. van Haaps, P. van Haaps, C. C. J. Westerman, M. C. L. Femmers, J. Wienema, H. G. Bessem, F Mijer en H. J. M. van der Wijck, stuurman I. Vanier en de vier met stuurman van de Amsterdamse Studentenroeiver. Nereus: R. J. Snepvangers, R. Bunge, R. van Om meren, A. IJselstein. Stuurman R. F. Kis- man. pioen HZ en PC. Frans Kuijper, die nog niet helemaal tevreden was, zag zijn pu pillen een volkomen verdiende 90 zege behalen. In de eerste helft brachten Lamme, Muller (2), Van Dorp en Vriend de stand op 50. Na de hervatting was Kniest in het doel vervangen door Wagenaaar en speelde De Boer in plaats van Van der Zwan linksachter. Vriend (2), Van Dorp en Muller brachten de eindstand op 90. Atie Voorbij Het Nederlandse zwemstertje Atie Voorbij is haar wereldrecord op de 100 meter vlinderslag, dat sedert 4 augustus van het vorig jaar met 1 min. 10,5 sec. op haar naam stond, kwijt geraakt. Tijdens wedstrijden in Los Angeles noteerde het 17-jarige Amerikaanse meisje Nancy Ra mey een tijd van 1 min. 9,6 sec., hetgeen een verbetering betekent van 0,9 sec. Tijdens zwemwedstrijden in Townsville heeft de Australiër Terry Gathercole, die in de laatste weken al herhaalde malen met succes een aanval deed op een of an der wereldrecord opnieuw een record ver beterd. Terry zwom de 220 yards schoolslag in 2 min. 36.5. sec., vier seconden sneller dan zijn tijd van veertien dagen terug, toen hij de afstand in 2 min. 40.5 sec. zwom. De tijd van Gathercole betekent ook een nieuw wereldrecord op de 200 m. De limiet hiervoor was door de FINA gesteld op min. 40 sec. Advertentie Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 13232 „FESTO" SCHUURMACHINES Een tweedaagse internationale zwem wedstrijd in Los Angeles heeft niet min der dan v(jf wereldrecords opgeleverd Nancy Ramey vestigde op de 100 meter en 200 meter vlinderslag dames met respec tievelijk 1 min. 9,6 sec. en 2 min. 40,5 sec wereldrecords. Sylvia Ruuska werd record houdster op de 4 x 100 meter wisselslag persoonlijk dames met een tijd an 5 min 46,5 sec. De Japanner Ishimoto won de 100 meter vlinderslag in 60,1 sec. (nieuw we reldrecord) en maakte deel uit van de estafette-ploeg die het wereldrecord op de 4 x 100 meter wisselslag heren verbeterde en bracht op 4 min. 16,7 sec. Er vielen op de laatste dag van de wed strijden op de 50 meter baan van het Olympisch zwembad te Los Angeles nog meer goede prestaties te noteren. De Ja panner Masaru Firkawa won de 100 meter schoolslag heren in 1 min. 12,2 sec. en bleef daarmee slechts 0,7 sec. boven het wereld record dat met 1 min. 11,5 sec. op naam staat van de Rus Minaschkin. Op de 200 meter vlinderslag, waar Nan cy Ramey eerste werd in de wereldrecord tijd van 2 min. 40,5 sec., bleef ook Sylvia Ruuska beneden de door de FINA gestelde limiettijd van 2 min. 43,4 sec. Sylvia no teerde 2.42.0. De Japanner Yakamanaka kon evenmin als tijdens de Olympische Spelen te Mel bourne de Australiër Murray Rose op de 400 meter vrije slag verslaan. De tijden waren ditmaal voor Rose 4 min. 23,5 sec. en Yamanaka 4 min. 26,9 sec. n Naast de landenwedstrijd tussen de da mes van Nederland en Frankrijk hebben enige heren „top"-atleten gebruik ge bruik gemaakt van de mogelijkheid om onder de ogen van de technische commis sie en de voorzitter van de KNAU, ir. A. Paulen, een laatste „generale" te houden voor de Nederlandse kampioenschappen, die volgende week in Rotterdam worden gehouden. Deze kampioenschappen zijn daarom zo belangrijk, omdat aan het ein de van die dag de resultaten van het afge lopen seizoen worden opgeteld en afge trokken, waarna de ploeg voor de Euro pese kampioenschappen in Stockholm be kend wordt gemaakt. De Eindhovenaar Henk Haus, die afge lopen winter zo hard heeft getraind op de middensafstand, kreeg als opdracht mee beneden de 1 min. 50 sec. te blijven op de 800 meter. Snel, bijna te snel ging de 400 meter in 52.5 sec. en dit tempo hield hij vol tot 100 meter voor de finish. Toen wreekte zich het hoge aanvangstempo en ging Haus letterlijk en figuurlijk door de knieën. Bijna zittend kwam hij de bocht door en met een heel kleine pas bereikte hij toch nog in 1 min. 51,6 sec. de eind streep. Heida in 1.53.4 een stuk achter zich latend. Jammer, een recordverbetering had er ingezeten wanneer Mijndert Blankenstein niet op de 1500 meter was gestart. Het is een gevecht geworden tussen hem en Har ry Jansen van AAC: 3 min. 51.8 sec. voor Blankenstein, 3 min. 52 sec. rond voor Janssen. Henk Visser bleef met zijn 7.54 meter superieur. Het was nu eens niet Albert Hofstede die tweede werd, maar tienkam per Eef Kamerzeek, die met 7,03 meter de vierde 7 meterspringer werd en zijn beste persoonlijke prestatie verbeterde. Cees Koch was er weer met een worp over de 50 meter en Harry Kleeff bleef met 1.85 meter de beste hoogspringer. Met 6 runs en 5 wickets toonde Rood en Wit C zich zaterdag de meerdere van Rood en Wit D. Het laatstgenoemde elftal ging eerst batten en scoorde 90 runs, waarvan G. Westra 15, B. Chabot 17, H. van Son 31 en P. Vogelaar 10; C. van Buchem 122, F. Kramer 231, A. Schmutziger 514. Rood en Wit C passeerde dit totaal voor het verlies van 5 wickets en sloot kort hierop voor 96 runs haar innings. P. G. Elias 10, C. van Buchem 20, C. Vogelsang 48 n.o.; P. Chabot 15, J. Vogelaar 339, H. van Son 126. Bij de wedstrijd BMHC 2 tegen Haarlem 4 in Bloemendaal scoorde Haarlem 37 runs. Boendermaker 12; Brongersma 511, Ph. Schouw 421, J. Kramer 10. BMHC maakte er hierna 59. Ph. Schouw 23, J. Kramer 12; D. van Damme 315, Van Wijk 424, Meyer 28. Omdat nog voldoende tijd over was werd besloten tot een twee de innings, waarin Haarlem in een hoog tempo 60 runs scoorde voor het verlies van 6 wickets. E. Slagter 28, L. van de Mey 10 n.o.; Brongersma en Schouw bowlden beide 229. In de resterende tijd mocht het de Haarlemmers niet gelukken BMHC uit te krijgen. Op 35/7 werden de stumps getrokken. Van Wijk 19; Meyer 36, Westram 12, Slagter 28. De wedstrijd eindigde derhalve in een overwinning van BMHC op de eerste innings met 22 runs. Het bondstoernooi van de Nederlandse Dames Softbal Bond is een succes gewor den. Begunstigd door fraai zomerweer werden de 28 wedstrijden vlot afgewerkt. Zoals te verwachten werd HHC winnaar van het toernooi, na een snelle overwin ning tegen Schoten. Een fraai succes boekte het Haagse Hieg door in dit zeer sterk bezette toernooi de derde prijs te bemachtigen. Dit gebeurde ten koste van DSS, dat dus met de vierde plaats genoe gen moest nemen. De uitslagen luidden: Poule A: HHC—HCK 9-4; TYBB—Pin- guins 5-6; HHC—TYBB 5-2; HCK—Pin- guins 1-13; HHC—Pinguins 10-1; TYBB— HCK 3-1. Poule B: THB—Schoten 2-10; VODO— Catchers 7-1; THB—VODO 3-3; Schoten— Catchers 5-2; THB—Catchers 5-6; VODO— Schoten 1-10. Poule C: Storks—RCH 1-6; DSS—Tjika- long 9-8; StorksDSS 5-7; RCHTjika- long 11-4; StorksTjikalong 9-5; DSS RCH 6-3. Poule D: DIO—Bloemendaal 11-3; Was senaarHieg 11-19; DIOWassenaar 6-6; BloemendaalHieg 4-14; DIOHieg 1-12; WassenaarBloemendaal 12-3. Halve finales: HHCDSS 15-5; Scho tenHieg 10-2. Finale: HHC—Schoten 2-0. De Nederlandse vertegenwoordiging in de Kieler Woche heeft zich uitstekend ge weerd. Van de vier klassen, waarin zij waren gestart, behaalden zij in twee de eerste plaats. Warburg met „Fik Fak" werd eerste in de Finnjollenklasse en in de Sharpieklasse bezette Van Wijk met „Rakker" de eerste plaats in het alge meen klassement. Van Wijk arriveerde niet minder dan vijf maal als eerste in zijn klasse. Sleeswijk zorgde met „Fin- ding" nog voor een derde plaats in de Finnjollenklasse. Uit sportief oogpunt bezien is de Kieler Woche dit jaar niet zo geslaagd. De weers omstandigheden waren vaak zo ongunstig dat van een juiste krachtsverhouding geen sprake meer was. De laatste twee dagen werd gezeild on der goede omstandigheden. Het was stra lend zomerweer en er stond een zwakke wind. AJAX. De eredivisieclub Ajax heeft tegen een team uit Transvaal gelijk ge speeld. Het werd 11. Bij de rust hadden de Amsterdammers een 10 voorsprong door midvoor Den Edel. OOST-DUITSLAND. De interland-voet balwedstrijd tussen Oost-Duitsland en Polen, voor 30.000 toeschouwers in Rostock gespeeld, is geëindigd in een gelijkspel (11. Bij de rust hadden de Duitsers een 10 voorsprong. ROGER VERPLAETSE. De Belgische wielrenner Roger Verplaetse, die bij een val in de Ronde van Spanje een bekken breuk opliep, zal niet meer in wedstrijden kunnen uitkomen.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 3