Sjamoen blijft hameren op een bij eenroeping Veiligheidsraad Vijf loodsen van Utrechtse houthandel afgebrand De Gaulle morgen naar Algerije Wereldbevolking zal in dertig jaar verdubbelen De Gaulle begroette zijn oude oorlogskameraad Macmillan Van dag tot dagl Maar Hammarskjoeld voelt niets voor UNO-interventie CPraatótoel 3 (Be)stiiiuirloos Verklaring van de C.P.N. in Finsterwoide Gevechten in Libanon weer opgelaaid Ook rechtse coup op Frans Nieuw Caledonië UNO-rapport voorspelt: Nederlands jongetje in Oostenrijk verdronken Overstromingen in Duitsland Industriepredikant voor de IJmond Onder de vlag van Entente Cordiale Frankrijk zal moeilijk verteerbare eisen stellen Chef van de Franse staf Lorillot neemt ontslag &p de Gaat u met vakantie? Weer dertig Amerikanen op Cuba ontvoerd Inspectie van het v.h.m.o. wordt gereorganiseerd MAANDAG 30 JUNI 1958 Zaterdag Is het bestuur van de Neder landse Opera afgetreden, naar verluidt (het motief is nog niet officieel uitgesproken, maar het ligt voor de hand) tengevolge van de reeds beruchte „balletkwestie". Zijn wij goed ingelicht, dan acht men de gren zen der overheidsinmenging in het arti stieke beleid door de machthebbers der ge meente Amsterdam thans op een onaan vaardbare wijze overschreden. Terecht stelt men zich op het standpunt, dat sub sidiegevers een gevolgde gedragswijze kunnen goedkeuren of als onjuist becriti- seren, met alle gevolgen daarvan. Indien men door het beschikbaar stellen van fi nanciële middelen zijn vertrouwen in de artistieke en zakelijke leiding daadwerke lijk kenbaar maakt, dan betekent dit een delegatie van uitvoerende macht, waarop men nog slechts toezicht kan uitoefenen. Neemt men deze spelregel niet in acht, dan ondermijnt men de bestaanszekerheid. Dit laatste gebeurt thans in eerste in stantie door de wonderlijke politiek van het hoofdstedelijke bestuur, dat blijkbaar tot elke prijs een eigen ballet wenst. De behoefte daaraan berust alleen op een zon derlinge vrees voor verlies van prestige, omdat men vier jaar geleden (dwars tegen de adviezen van deskundigen in) de poli tiek van de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen doorkruiste en aan Frangoise Adret de vorming opdroeg van een met het Nederlands Ballet en het Bal let der Lage Landen concurrerend gezel schap. Deze Franse directrice is inmiddels wegens gebleken ongeschiktheid voor haar onmogelijke taak ontslagen. Amsterdam echter wil doorgaan, blijkbaar alleen om niet te hoeven erkennen dat men destijds een kostbare vergissing heeft begaan. In plaats van een kleine kern voor de dans- figuratie in de werken van muziekdrama tische kunst moet er een complete ballet groep komen met een eigen repertoire. De leiding daarvan wil men toevertrouwen aan de totaal onervaren Johan Verdoner, die schielijk zijn voornemen kenbaar heeft gemaakt zich met deskundigen te omrin gen. De nieuwe „directeur" heeft daarop de uitverkoren dansers en danseressen voor het enigszins ingekrompen ballet een week geleden contracten ter tekening aangebo den. In een brief van de directie van de Nederlandse Opera is daarop jongstleden zaterdag meegedeeld, dat deze als niet ge schreven beschouwd moeten worden. Blijkbaar zijn er nieuwe moeilijkheden. Die zouden kunnen samenhangen met het besluit van Frangoise Adret om de choreo grafische rechten van het thans bestaande repertoire niet af te staan, waardoor alle decors en kostuums zo goed als waardeloos zijn geworden. In de motivering van het nieuwe subsidievoorstel van B. en W. leest men onder meer het argument, dat men moet doorgaan met de exploitatie van een ook zelfstandig opererend ballet, omdat men er al zoveel geld in heeft gestoken Het is een raadselachtige affaire, van welke kant men deze ook bekijkt. Blijk baar denkt het thans afgetreden bestuur van de Nederlandse Opera er ook zo over. Een andere vraag is: hoe kan de handel wijze van de directie gerechtvaardigd wor den? Misschien dat men bij de komende zitting van de Amsterdamse gemeenteraad een antwoord verneemt. Dat het bevredi gend is mag men nauwelijks hopen. Zaterdag is bericht, dat vijf niet-com- munistische raadsleden van Finsterwoide leden van de P.v.d.A. en „Gemeentebe langen" voor hun raadslidmaatschap heb ben bedankt. Zij zijn van mening, dat de communistische meerderheid in deze raad (zes van de elf leden) door haar poli tiek optreden iedere vorm van vruchtba re samenwerking voortdurend onmoge lijk maakt. Degenen, die voor het raads lidmaatschap hebben bedankt, achten het beleid van de communisten van dien aard, dat zij niet langer met hen de verantwoor delijkheid voor de gang van zaken in de gemeente willen dragen. Het is waar schijnlijk, dat de niet-communistische le den (vier) van de nieuw benoemde ge meenteraad eenzelfde gedragslijn zullen volgen. Het dagelijks bestuur van de C.P.N.-af- deling Finsterwoide heeft hierop gerea geerd met de volgende verklaring: „Kennis genomen hebbende van het be danken van de raadsfracties van de Par tij van de Arbeid en van Gemeentebelan gen, onder het motief van de terechtstel ling van Imre Nagy en Pal Maleter, is het dagelijks bestuur van de C.P.N.-afdeling Finsterwoide van mening, dat hierdoor enerzijds de gemeentelijke belangen der gemeente ernstig worden geschaad, ter wijl anderzijds deze terechtstelling een vraagstuk is van het Hongaarse volk en haar regering, die door middel van onze verantwoordelijke macht een uitspraak heeft gedaan. Bewust van onze verant woordelijkheid ten aanzien van de ge meente en haar bevolking zal de C.P.N.- afdeling Finsterwoide volgens de wens van de bevolking haar plicht vervullen, juist nu gebleken is, dat het behartigen van de belangen der gemeente een vergro te raadsmeerderheid van de communis ten en partijlozen tengevolge heeft ge had". (ANP) De Franse trawler „Graziella" is zondagnacht op vijf mijl ten noorden van Port Patrick aan de Schotse westkust op de klippen gelopen en vergaan. De acht opvarenden werden door de reddingboot van Port Patrick gered. BEIROET (Reuter) Zondag is mel ding gemaakt van nieuwe gevechten in Tripolis tussen regeringstroepen en op standelingen onder leiding van oud-pre mier Rashid Karami. Honderd woningen in de Mohammedaanse wijk werden door artillerievuur van het leger verwoest. De opstandelingen hebben ongeveer 140 man verloren. Zaterdagavond is er eveneens hevig geschoten in de haven van de stad, waarbij door de rebellen voor het eerst van mortieren gebruik gemaakt werd. Naar verluidt willen de troepen van het leger, die Tripoli omsingelen verhinderen dat de opstandelingen in de stad contact maken met de rebellen in het noorden, die thans de grens met Syrië beheersen. De Libanese regering schijnt de over tuiging toegedaan te zijn, dat secretaris generaal Hammarskjoeld de gevechten in Libanon als een zuiver binnenlandse kwes tie wil kenschetsen. Uit regeringskringen is vernomen, dat het Libanese kabinet zal afwachten of Hammarskjoeld de Veiligheidsraad op nieuw bijeen zal roepen. Als hij dit niet zou doen, zou Libanon zo goed als zeker zelf om een vergadering van de Veilig heidsraad verzpeken. Libanon zou de raad willen mededelen, dat de groep waar nemers van de UNO niet tegen haar taak is opgewassen en dat het land een UNO- politiemacht nodig heeft om de grens te bewaken. Intussen blijft president Sjamoen bij zijn besluit, de drie resterende maanden van zijn ambtstermijn uit te dienen. De oppo sitie daarentegen blijft vastbesloten in haar pogingen om hem tot onmiddellijk aftreden te dwingen. Hammarskjoelds visie Hammarskjoeld zou tegenover bij de UNO geaccrediteerde diplomaten de ver wachting uitgesproken hebben dat de strij dende partijen in Libanon gedurende de Mohammedaanse feestdagen, bij gelegen heid van de jaarlijkse bedevaart naar Mekka, een bestand zullen sluiten en de grondslag zullen leggen voor een oplossing van het conflict. Van een uitbreiding van 't aantal waar nemers of het sturen van een UNO-poli- tiemacht, laat staan een ingrijpen door de westelijke „Grote Drie", verwacht hij PARIJS (Reuter) Het Franse kabi net heeft zaterdag besluiten goedgekeurd, waarmee beoogd wordt de toestand in Al gerije te helpen normaliseren voordat De Gaulle volgende week zijn tweede bezoek als minister-president aan Algerije brengt. In deze besluiten worden onder meer de omstandigheden opgesomd, waaronder do burgerlijke bevoegdheden tijdelijk kun nen worden overgedragen aan de militai re autoriteiten en de bevoegdheden van de secretaris-generaal voor Algerijnse za ken, Brouillet, vastgesteld. Een woordvoerder zei, dat een aantal van de besluiten tijdens generaal De Gaulles verblijf in Algerije bekend zullen worden gemaakt, aldus een woordvoerder van de Franse regering. De Gaulle zal van dinsdag tot donderdag in Algerije zijn. Het kabinet heeft eveneens besloten een niet genoemd aantal dienstplichtigen in augustus te doen afzwaaien na 27 maan den militaire dienst. Officieren en onder officieren van de betrokken lichting zul len echter nog twee of drie maanden on der de wapenen blijven. ALGIERS (UPI) De Gaulle's op han den zijnd bezoek aan Algerije wordt in Franse kringen in Algiers bestempeld als een „geheimzinnig bezoek". Men wacht de uitkomst ervan met nauwelijks verho len ongerustheid af. Het is nog niet bekend waar De Gaulle in Algerije zal landen en waarheen zijn driedaagse inspectietocht hem zal brengen. Dit draagt bij tot de on gerustheid in de uiterst rechtse Franse kringen. Men acht het niet uitgesloten dat De Gaulle zijn bezoek zal gebruiken om ingrijpende Ik "'•ormingen voor Algerije aan te kondig' v ".o acht men het niet on mogelijk, dat L. Gaulle een oproep tot de kleine man" onder de opstandelingen zal richten. In extremistische kringen ver wacht men van een toenadering tot de na tionalistische Algerijnen niet veel, totdat de opstand zal zijn neergeslagen. SYDNEY (UPI) Op Nieuw Caledo nië het Franse eiland ten oosten van Australië heeft een „comité voor open baar welzijn" een staatsgreep uitgevoerd, linkse vakbondsleiders laten arresteren en de volksvertegenwoordiging voor enige tijd naar huis gestuurd, zo bericht de „Sydney Sunday Herald". Ultra-rechtse elementen, onder leiding van de gouverneur en hoge commissa ris van Frankrijk André Grimald, zouden 't gehele bestuur in handen hebben. Open bare bijeenkomsten zijn verboden, aldus het blad, dat bericht ontleent aan zijn cor respondent in Noumea, de hoofdstad van het eiland. Aan een uitgaansverbod wordt strikt de hand gehouden en openbare ge legenheden staan onder controle. Nieuw-Caledonië heeft rijke nikkel, chroom, mangaan, kobalt en steenkool mijnen. NOUMEA (UPI) Delegaties van de twee voornaamste partijen op Frans Nieuw-Caledonië zijn op weg naar Parijs om met premier De Gaulle de politieke toekomst van 't eiland te bespreken. De ene partij wil afschaffing van het huidige parlement op het eiland. De andere par tij wil de bestaande toestand handhaven. Onder druk van de eerste groep is de zitting van de assemblée op het eiland tien dagen geleden verdaagd. In de hoofdstad Noumea heerst een ge spannen toestand. Militairen patrouilleren in de straten, terwijl de cafés in de stad gesloten zijn. uitsluitend een verslechtering van de toe stand. Er bevinden zich thans 107 waarne mers van de UNO in het land. Naar verluidt, heeft Hammarskjoeld van president Nasser weinig aanmoediging ontvangen bij zijn pogingen om de Liba nese kwestie tot een oplossing te brengen. De rebellen hebben zondag in Tripolis onder andere een ziekenhuis van het Ame rikaanse leger onder vuur genomen. Er bevonden zich geen Amerikanen in het ziekenhuis en er vielen geen slachtoffers. Het ziekenhuis wordt door het Libanese leger bewaakt. De rebellen hadden hier enige dagen geleden tegen geprotesteerd. Zij willen dat alle gewonden naar het zie kenhuis kunnen worden gebracht, dus ook opstandelingen. In een bijzonder rapport van het sociale bureau van de UNO, dat zondag is vrijge geven voor publikatie, wordt voorspeld dat de wereldbevolking in de komende dertig jaar wellicht verdubbelen, zo niet verdrie voudigen zal. Op het ogenblik telt de aarde ongeveer 2500 miljoen zielen. Tegen 1980 zullen het er tenminste vierduizend mil joen, en omstreeks het jaar 2550 bijna tien duizend miljoen zijn, aldus dit rapport, waarin verder becijferd wordt, dat er in het laatstgenoemde jaar per aardbewoner niet meer dan een vierkante meter „levens ruimte" zal zijn; alle woestijngroen, berg toppen en poolgebieden daarbij inbegrepen. Het rapport vervolgt, dat er tegen die tijd iets zal moeten gebeuren, om deze ont wikkeling te verhinderen, omdat het volgens de huidige begrippen, onmogelijk is op een vierkante meter privéruimte te leven. Wat dat „iets" zou moeten zijn, daarover -wordt geen mening verkondigd. Wel „zijn er wellicht mogelijkheden op het gebied van de atoom- en de zonne-energie, alsmede wat de winning van voedsel uit nieuwe grondstoffen (zoals plantaardige bestanddelen uit de wereldzeeën), maar ook de vorderingen van wetenschap en technologie zullen niet voor onbeperkte uitbreiding van het woonareaal kunnen zorgen." Bovendien en dat is een vrijwel onoplosbaar probleem zal de mensheid zich in de toekomst ook geestelijk geheel moeten instellen op „een schouder-aan- schouder-leven", waarbij „ongelooflijke eisen gesteld zullen worden aan de zelf beheersing van het individu". In 't Weissenmeer bij Klagenfurt in Oos tenrijk is het 6-jarig zoontje Wybren van de heer Boersma uit Rotterdam verdron ken. Het kind is te water geraakt toen het probeerde waterlelies te plukken. De heer Boersma, die werkzaam is bij de posterijen te Rotterdam, kampeerde met zijn gezin bij het meer. MüNCHEN (DPA) Zowel in Oost als in West-Berlijn heeft men plaatselijk met hoog water en overstromingen te kampen als gevolg van zware regenval. Bij Kulmbach in Noord-Beieren is zondag een jongetje van acht jaar door de sterk gezwollen Main meegesleurd en verdron ken. In Passau moesten zondag vijftig huizen worden ontruimd. Verscheidene straten in deze plaats staan onder water en er varen bootjes heen en weer over het stadhuisplein om mensen te vervoe ren. Ook in de Harz in Oost-Duitsland en in Saksen en Thuringen hebben zich plaat selijk overstromingen voorgedaan, doch het ergste schijnt daar al weer achter de rug te zijn. De finale om het wereldkampioen schap voetballen werd zondagmiddag door de t.v. uitgezonden. Wie geen toe stel had kon toch nog een glimpje van het schouwspel ontvangen voor de win kels, die de toestellen aan de man brengen. Nu, mannen waren er. Drs. G. H. Homans te Sint Jansklooster heeft het beroep van de Gereformeerde Kerk van Beverwijk aangenomen als in dustriepredikant voor de IJmond. Drs. Ho- mans, die op 9 juni 1923 werd geboren, werd op 1 augustus 1951 te Nieuwerbrug beves tigd. Op 5 juni 1955 verwisselde hij deze standplaats met Sint Jansklooster. Van onze correspondent in Parijs) Gisteren heeft Frankrijk's premier Charles de Gaulle het eerste officiële en persoonlijke contact met een buitenlandse ambtgenoot gelegd toen hij Engeland's minister-president Macmillan begroette die, vergezeld door de minister van Bui tenlandse Zaken, Selwynn Lloyd, en een vrij uitgebreide staf van medewerkers, naar Parijs was gevlogen. Ook de ande re buitenlandse staatslieden, die men de komende dagen of weken in Parijs ver wacht zullen door De Gaulle persoonlijk ontvangen worden. Onmiddellijk na Macmillan staat voor vandaag nog onze minister van Buitenland se Zaken, Luns, op het bezoekerslijstje van de Franse minister-president, dat verder nog de namen van de Amerikaan John Foster Dulles, de Duitser Adenauer, en mogelijk de Italiaanse en Belgische premiers vermeldt. Dat Macmillan, die door De Gaulle en zijn minister van Bui tenlandse Zaken, Couvé de Murville, per soonlijk met grote hartelijkheid op het Parijse vliegveld Orly verwelkomd werd, de rij van buitenlandse staatslieden mocht openen zal intussen ook wel weer geen toe val zijn geweest. Behalve het feit, dat De Gaulle Macmil lan al kende uit Algiers in oorlogstijd, waar hij Churchill als Brits ambassadeur vertegenwoordigde en voor de toenmalige leider der vrije Fransen veel meer waar- In Utrecht heeft vanmorgen vroeg een zware brand gewoed op het grote opslag terrein van de houthandel Jongeneel aan de Oudenoord. De Utrechtse brandweer bestreed de vuurzee met vijftien stralen. Het blussingswerk werd sterk belem merd door de geweldige hitte. Het vuur breidde zich zo snel uit dat binnen een half uur vijf loodsen met een oppervlakte van vijftig bij vijftien meter als fakkels brandden. Ook stapels hout, die buiten wa ren opgeslagen, vatten vlam. In de omlig gende straten werden in allerijl woningen en bedrijfspanden ontruimd. Op 25 mei van het vorig jaar woedde bij de firma Jongeneel ook een zware brand. De schade bedroeg toen ééneneen kwart miljoen gulden. Behalve door de Utrechtse brandweer, werd het vuur bestreden door de vrij willige brandweer van Zuilen, de bedrijfs brandweer van de firma Jongeneel en de Bescherming Bevolking. Door de grote hitte begon ook de archiefruimte te bran den, die grenst aan enige dicht op elkaar staande huizen aan de Zeedijk. Verdere uitbreiding van de brand wist men echter te voorkomen. Op de loods van de zagerij na zijn alle loodsen verbrand. De aangrenzende grote meelfabriek „De Korenschoof" moest voortdurend natge- houden worden. Van het grote complex zijn gespaard gebleven de kantoren, de loods van de schaverij-zagerij, enkele autoboxen en de garage. De oorzaak van de brand is onbekend. Er is komen vast te staan, dat zij reeds omstreeks vier uur moet zijn ontstaan. De brandweer werd echter pas tegen vijf uur gewaarschuwd. Pas om kwart over zes verscheen de bedrijfsbrandweer van Jon geneel op het terrein. Deze was namelijk niet gewaarschuwd dering en persoonlijke sympathie gevoel de dan enig ander leidend staatsman in de Westelijke wereld in die dagen voor hem wist op te brengen, zijn er ook ver schillende politieke omstandigheden, die het vooral voor Londen nu wel bijzonder wenselijk maakten, zich met de nieuwe regering in Parijs in verbinding te stel len. Ofschoon er pas vanmiddag na het slot- beraad een communiqué gepubliceerd zou worden, is het waarschijnlijk dat De Gaulle en Macmillan vooral hebben ge sproken over: Algerije en Noord-Afrika, het Nabije-oosten en Libanon, de Euro- markt en de Vrijhandelszone, de confe rentie der Grote Vier, de hervorming van de Noord-Atlantische Verdragsorganisa tie en over de „A-club", de groep der gro te mogendheden die de atoombom bezit ten. Over zijn bedoelingen inzake Algerije zal De Gaulle zich nu zeker veel discre ter hebben uitgelaten dan de voor-vorige Franse premier Felix Gaillard, die bij het laatste bezoek van Macmillan aan Parijs Engeland's bemiddeling had aanvaard om een vergelijk met Tunesië te vinden. Hoogstens zal de generaal zijn Britse col lega de primeur hebben gegeven, van de nieuwe maatregelen, die hij deze week in Algerije persoonlijk wereldkundig zal ma ken. Ook ten aanzien van de Engelse plan nen voor een vrijhandelszone, die in E'ran- sé ogen bijna alle attracties aan de Euro- markt zouden moeten ontnemen, zal Mac millan bij De Gaulle een niet al te willig oor hebben gevonden. Over de conferen tie der Grote Vier zullen er tussen beide regeringsleiders geen principiële ver schilpunten hebben bestaan, evenmin als ten opzichte van de toestand in het Na bije-oosten. Wel menen sommige waar nemers, dat De Gaulle zou hebben ge waarschuwd tegen voorbarige stappen, wat betreft interventie in Libanon. Wat de twee laatste punten betreft, de NAVO-her- vorming en de „A-club" vormde Frank rijk jegens Engeland de eisende partij. Grote invloed van Frankrijk, die vooral op de Middellandse Zee is gericht in de NAVO-opleiding zal praktisch ten koste van Engeland moeten gaan. Concreet ge sproken verlangt Parijs bovendien, dat maarschalk Montgomery als adjudant opperbevelhebber in Europa, niet door een zijner landgenoten, maar door een Fransman zal worden opgevolgd. Ook de Franse inspiraties tot de A-club te wor den toegelaten, konden gisteren de Britse staatslieden, die op het bezit van een A- bom en een H-bom nog steeds hun hoop op een herstel van het Anglo-Amerikaans leiderschap in de Westelijke wereld ves tigen, uiteraard niet als een bijster wel luidende muziek in 'de oren klinken. Over het algemeen gelooft men intussen in Pa rijs niet, dat er dezer dagen tussen beide regeringsleiders en hun staven concrete zaken zouden kunnen worden beklonken. Men heeft eerder de weg verkend en el kaar wederzijds de obstakels misschien zelfs enkele valkuilen aangewezen. De symbolische vlag van de entente cardi- ale is echter weer feestelijk uitgehangen en men twijfelt er niet over of het ver moedelijk korte slotcommuniqué zal weer blaken van hartelijkheid en warme be- reidschap tot intieme samenwerking op de vele gebieden waar beide belangen elkan der raken. PARIJS (UPI) De stafchef van het Franse leger, generaal Henri Lorillot, heeft zijn ontslag aangeboden. Generaal De Gaulle heeft dit ontslag aanvaard, aldus is officieel in Parijs medegedeeld. Lorillot zal worden opgevolgd door de militaire gou verneur van Parijs, generaal André-Marie Zeiler. Lorillot volgde generaal Paul Ely op als voorzitter van de commissie van chefs van staven, toen Ely weigerde gehoor te geven aan een verzoek van de toenmalige premier Pflimlin, zijn contacten met De Gaulle te verbreken. Na het aan de macht komen van De Gaulle werd generaal Ely herbenoemd op zijn oude post. Generaal Lorillot werd op nieuw stafchef van het leger. Het ontslag van Lorillot wordt beschouwd als een overwinning voor de „ultra's". Lo rillot immers belichaamde dat deel van het leger, dat tegen het aan de macht komen van De Gaulle was en is gekant. Primeur Ik heb een riem papier gekocht. En dit zijn de eerste woorden die ik er op tik. Wel, dat is niet helemaal waar. Gisteren heb ik er al op geschreven: „Melkboer! Geen fles vandaag, maar boter morgen s.v.pl. en eieren (middelgr.). Dank u". Als zuinig mens heb ik daar niet het hele stuk folio voor gebruikt. Ik heb er het onbeschreven gedeelte afgescheurd en daarop moest ik diezelfde dag nog mee delen: „Betty, hebt u de blauwe (nylon) stoffer per ongeluk meegenomen? Zo niet, was die er vanochtend nog toen u kwam? Met dank". En ook heb ik in één folio vel een boter ham gewikkeld toen we gingen zwemmen. Ja, een riem papierEn wat kan men er alles niet op schrijven? Onnette sonetten, oorlogsromans, brieven aan de belasting, filmscenario's, televisiestukken, radiohoor spelen, autobiogfafiën, liefdesverklaringen, hoofdartikelen, heldengedichten. Maar uit eindelijk is het altijd een briefje voor de melkboer. Doch waarom zou men praktijk en litteratuur niet kunnen verbinden? Geen melk vandaag, jouw liefste ogen En boter morgen een half pond Oh dank u, melkboer, eieren mogen middelgr., en je droeve rode mond. Ach Betty, is de blauwe stoffer (Nylon) voor immer weg, ontrowo Het blauwe blik - een offer Zoals jouw blik, afwezig, plastiek, blauw? Een boterham gewikkeld in een blad Papier dat niet het vette Vlees kan tegenhouden. "Leverworst Druipt op mijn leven door de witte bad- Handdoek. Ik mis voor smetten Stoffer en melk voor dorst. Verkocht niet Vondel kousen gewikkeld in zijn literair werk? Of was dat een an dere nationale dichter? In ieder geval heb ik een riem papier oekochtEn dit zijn de eerste woorden die ik erop tik. De eerste? Nou ja. P.S. Betty heeft de stoffer teruggebracht. H. B. Fortuin en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden? Stuurt u ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam, uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt, wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE HAVANA (UPI/AFP) De Cubaanse op standelingen in de provincie Oriente heb ben in de afgelopen dagen 44 buitenlan ders 43 Amerikanen en een Canadees ontvoerd. Donderdag verdwenen er twaalf Amerikaanse ingenieurs. Zaterdag keerden er dertig Amerikaanse matrozen van de basis te Guantanamo niet terug van een picnic. Later werden er twee em- ployé's van een suikerraffinaderij een Amerikaan en een Canadees ontvoerd. Fidel Castro, de leider der opstandelin gen zou zich bereid hebben verklaard, veertig Amerikaanse en twee Canadese gevangenen vrij te laten, indien de Ame rikaanse regering garandeert dat op de Amerikaanse marine-basis Guantanamo geen hulp meer wordt gegeven aan vlieg tuigen van de Cubaanse regering. Volgens de Amerikanen in Cuba worden op de ba sis alleen faciliteiten verleend aan vlieg tuigen die in nood verkeren of een officieel bezoek aan de basis brengen. Zoals wij reeds zaterdag berichtten, zal met ingang van het nieuwe schooljaar de inspectie van het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs een belangrijke uitbreiding en reorganisatie ondergaan. De noodzaak daartoe heeft zich de laat ste jaren steeds sterker doen gevoelen, vooral ten gevolge van de zeer snelle uit breiding van het aantal bestaande scho len. In plaats van de thans bestaande zeven regionale inspecties zullen er in de toekomst zes zijn, waarvan de grenzen zodanig zijn gekozen, dat een evenwich tige taakverdeling tussen de inspecteurs wordt bereikt. In elk der bestaande in specties is slechts één inspecteur werk zaam, die het rijksschooltoezicht uitoefent op alle scholen voor v. h. m. o. in zijn inspectie, met uitzondering van de zelf standige gymnasia. Deze laatste scholen staan thans in het gehele land nog onder één inspecte -r. Volgens de nieuwe inde ling zullen in elke inspectie twee of drie inspecteurs werkzaam zijn, van wie één de leiding heeft. Zij oefenen het toezicht uit op alle scholen voor v. h. m. o. in hun ressort. In de grootste drie ressorten zul len elk drie inspecteurs werkzaam zijn, in de overige elk twee inspecteurs. Het totale aantal inspecteurs zal van 8 tot 15 worden uitgebreid. Daar de huidige in specteur, dr. A. J. S. van Dam, met ingang van 1 september 1958 ontslag heeft ge vraagd naar aanleiding van het aanvaar den van een functie bij het Onderwijskun dig Studiecentrum te Amsterdam, zijn acht nieuwe inspecteurs benoemd. Dit zijn dr. W. H .Capel te 's-Gravenhage, dr. L. M. van Dis te Haarlem, dr. H. A. Gribnau- te Roosendaal, dr. A. de Jong te Brielle, dr. S. Keyser te Alkmaar, dr. J. van der Ligt te Boxtel, dr. D. N. van der Neut te Zeist en dr. T. J. Poppema te Groningen. Voorts is mej. H. van der Vliet, directrice van de gemeentelijke h.b.s. voor meisjes te Leiden, met ingang van 1 september 1959 benoemd tot inspectrice van het gym nasiaal en middelbaar onderwijs. Op die datum zal de tegenwoordige inspecteur, de heer A. Bartels, de rijksdienst met pen sioen verlaten. De indeling van de in- speetLs zal binnenkort worden bekend gemaakt.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 5