Hoe de duiven dit weekeinde van Chauny af vlogen Scheepsbouw krijgt hier en daar gevoelige deuk in ordervoorraad Geliefde hoofdleidster nam afscheid van haar kleuters Mantel en Korting geven de Velserbrug nog vijf weken IJmond-agenda Operatie zal „slagen,' 5 Coasterbouw staat vrijwel stop, voor visserij- wervenis men nog niet zo bang Amateur-fotografen naar de duinen Examens Raad behandelde aan varingen van de „Frigro" Kwart eeuw Prinses Marijke kleuterschool Handelsvereniging „Groot- IJmuiden" bestaat 30 jaar Jubileumreis, feestavond en auto-rally door Velsen Ook r.k. Middenstandsbond IJmuiden naar Expo Berisping voor IJmuidense kapitein van de „Wilja" „Wilhelmina" zoekt nog steeds pleegouders Bekneld tussen buffers van spoorwegwagons A. P. van Vuuren bij Plaat wellerij gehuldigd V oorlichtingssamenkomst Mater Amabilisschool Sleepboot „Hector" torpedeerde „Senang" Geen strafmaatregel tegen IJmuidense kapitein Dansers arriveren op 31 juli op het Meerplein Renners van „Kennemer- land" boekten succes DINSDAG 1 JULI 1958 Zowel langs de Wetering in Woubrugge, het Winschoterdiep als in Leiden, kortom overal waar gebouwd werd en wordt voor de visserij en de kustvaart, zijn bezorgde gezichten te vinden. Want de economische teruggang is vooral op de kleine scheeps werven voelbaar in het uitgeput raken van de orderportefeuilles en het gevoelig achteruitlopen van de reparatie-opdrachten. Bij de coasterbouw is zo langzamerhand al sprake van een bedenkelijke situatie, die in vele scheepsbouwcentra, vooral in Groningen, aanleiding is tot een toenemende werkloosheid de werven, die trawlers en kotters bouwen gaaan weliswaar ook voelen, dat er minder werk in zicht komt, maar daar heeft men het toch nog niet zo krap als in de coastersector. Hoewel één werf in Leiden, die gespecialiseerd is in nieuwbouw voor de visserij, praktisch stil ligt en reeds een groot aantal werknemers moest ontslaan. En dat terwjjl de opbouw van de Neder landse visserijvloot nog lang niet voltooid is en onze achterstand blijkens het gisteren gepubliceerde rapport van het Produkt- schap voor Vis op West-Duitsland en Frankrijk niet kan worden ontkend. Compensatie De werven, die voor de visserij gewend zijn te bouwen, zoeken uiteraard naar een compensatie. Dat lukt in vele gevallen wonderwel nog onlangs konden wij een blik werpen in de orderportefeuille van het dynamische bedrijfje van de firma Kramer en Booy in Kootsertille, waar enige haven en zeeslepers voor Franse rekening onder handen komen, plus een passagiersschip voor nationalistisch China en men wendt daarbij vooral het gezicht naar Frankrijk, waar de visserij enige gouden jaren achter de rug heeft. En waar met kracht de modernisering van de visserijvloot wordt aangepakt, zodat de diepzeetrawlers en de kleine fabrieks- schepen met. een zekere regelmaat van de werven blijven glijden, ook al dank zij het kredietsysteem van de overheid. De vertegenwoordigers der Nederlandse „visserijwerven", die kunnen wijzen op een grote ervaring en op een puike naam op het stuk van kwaliteit, proberen dan ook met meer kracht dan ooit de orders binnen te krijgen vóór het moment, dat de Nederlandse orders uitgeput zuilen zijn. Opdat men althans de produktie kan voort, ^etten. In vele gevallen is het gelukt, Franse opdrachten aan te trekken, ook al dank zij de propaganda, die de reeds onder Franse vlag varende schepen voor de Nederlandse scheepsbouwindustrie maken een propa ganda, die zover ging, dat nog onlangs de in Woubrugge gebouwde ex-Job Gouda van Newfoundland terug kwam naar zijn geboorteplaats voor een survey-beurt. Een propaganda ook, die niet eens ongunstig wordt beïnvloed door de moeilijker con currentiepositie, welke de Nederlandse werven langzamerhand gaan innemen tegenover Frankrijk: de kosten voor werk kracht en voor materiaal trekken steeds meer naar het Franse niveau op. Want in de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal is het nu eenmaal mogelijk, dikke scheepsplaat voor de Hoogovens in Saint Nazaire aan te treffen tegen een prijs, die grof genomen overeenkomt met de prijs in Kootstertille. Niettemin staat de Nederlandse scheeps bouwer nog op winst, hetgeen ook veroor- De „Fotokring Velsen" houdt zaterdag middag, 5 juli, een foto-fietstocht naar het duinterrein van het Provinciaal Waterlei dingbedrijf van Noordholland. Een ieder van de leden zal daarbij gelegenheid heb ben foto's te maken om deel te nemen aan de Amateur Fotowedstrijd van het P.W.N. De leden van de Fotokring ver trekken zaterdagmiddag om kwart over twee van het Tiberiusplein in IJmuiden- Oost. Amsterdam. (V.U.) Geslaagd voor het docto raalexamen theologie: G. C. Oosthuizen, Queens- town (Z.-Afrika). Groningen. Bevorderd tot tandarts: G. H. H. M. Erens, Maastricht. Delft. Ingenieursexamen scheikundig ingenieur J D van Alphen, Rotterdam; H. A. BehageJ. Wassenaar; R. Beukers, 's Gravenhage; P. L. Blanken, 's Gravenhage; C. J. Breukink, Over een; K. Cleerdin, 's Hertogenbosch; J. Doelman, Delft: B. J. Hoek, Schiedam; J. L. A. Jansen, Rotterdam; mej. A. G. Johannes, Rotterdam; H. S Jongenburger, 's Gravenhage; J. Kooger, Vhs- singen; T. Kuipers, Sneek; Lim Hoei Koen, Am sterdam; F. C. M. Mattern, 's Gravenhage; E. J. C Paardekooper, 's Gravenhage; H. W. Schwarz, 's Gravenhage; F. J. Verest, Geldrop; J. J. Ver hoog. Monster; R. A. Visser, Schiedam; E. J. Vies, Amsterdam; J. Voskamp, 's Gravenhage; G. van Weert, Rotterdam; N. Wiedenhof, 's Gravenhage, mej. C. E. Wiemans, 's Gravenhage. Nijmegen. Gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde: A. G .J. van Sonderen te Amsterdam. Rotterdam. Bevorderd tot accountant: H. van Krimpen, Beirut (Lib.); G. J. Bramer, Oegst- geest; G. J. Bramer, Den Haag; S. van Duin, Rotterdam. Haarlem. Aan het Mendel-College te Haarlem zijn geslaagd voor het eindexamen afdeling h.b.s. A: de heren C. M. Bergman, A. J. Beumer en J. W van den Bogaard, Haarlem; Th. J. J. Dersigm, Zandvoort; G. Ch. J. N. Gehéniau, Overveen; Th. B. A. Goemans, Haarlem; F. J. J. M. van den Heuvel, Overveen; J. H. J. van Hoof, Beverwijk, C A F van der Kolk. IJmuiden; R. Kopijrr. Haarlem; P. H. J. van Noort, Beverwijk; F. A. M. Steenvoorden, Hillegom; G. L. M. J. Thole, Aerdenhout; J. M. P. de Vries, Haarlem; J. C. de Wildt, Beverwijk: J. A. C. M. Zoon, Haarlem. Af gewezen: twee kandidaten. Haarlem. Aan de Hogere Burgerschool v. Meis jes met 5- en 6-jar. curs. te Haarlem zijn geslaagd voor de afd. middelb. meisjesschool: de dames P D Baumann. M. P. van den Berg, E. A. Bloemink, J. V. Delden, A. A. de Graaff, E. M. Heydeman, D M. Hoekstra, A. E. v. Kessel, J. Rijbroek, L. Saveur, A. Wigman, C. Witzel, K. A. C. v. Zeben, M Th de Boer, B. M. Boosman, W. A. Costers, J. Engelenberg, C. A. Gerlofs, I. G. Gravenstein, E. den Heyer. H. C. Hölsken, W. J. Koster, J. C. J Laan, J. C. R. Langeler, M. O. L. H. Meeuwis, E. A. M. E. v. Montfoort, E. Saveur, E J. Smits, K. Witzel. Afgewezen: zes kandidaten. Afdeling h.b.s. B: de dames L. J. Court, E. Kie vit, M. J. E. Melsen, W. Offerman, J. C. Wessels. Afgewezen: een kandidaat. Haarlem. In het Concertgebouw te Haarlem slaagden voor het mulo-diploma A: B. Tempel, H G Hubregtse, J. C. van Ingen Schenom, M. J. van Noort, C. A. Pérukel, E. M. C. Visser P. J. Visser, M. Stourhamer, H. G. van Pelt, Ph. Brand, J. J. Bakker, W. J. der Vries, J. van der Akker, M. C. Middelkoop, M. L. Sterner, M. Bunt, D. C. W. Freke, O. A. Uhlenbeck, A. C. van Gessel, C. J Heinsius, W. Kortekaas, F. A. Korting. Voor hel B-diploma slaagden: C. J. Leverink, R. O. Jango en C. K. Braay. Haarlem. In de Haarlemse Kegelbond slaagden voor het mulo-diploma A: A. M. van Huis, P. C. Kooyman, J. de Koe, J. A. Piers, J. Nieboer, H. Kraan. J. W. Meenhorst, H. Buis, H. Montauban, T. van Houtum, R. Helder, M. E. Elshout, A. M. Gener, K. M. Konings, H. B. Postma, L. Eelman, C. A. van Oeffel, G. M. de Heer, allen te Haar lem; D. J. de Lange, J. Baay, IJ Bos, allen te Lis- se; M. van Wijk, M. S. E. de Raedt, beiden te Zwanenburg en E. N. Budings, Velsen. Voor het B-diploma slaagden, W. Engel, H. H. Dalman, H. van Beijeren, H. J. Kosters, allen te Haarlem; A. Mastenbroek, Lisse; A. Risseeuw en A. Roest, Velsen en M. J. Hartman, Zaadvoort. zaakt wordt door het feit, dat vele Franse werven nog volle orderportefeuilles heb ben, maar zeker niet in de laatste plaats door een kwaliteitsvoorsprong. Onverkoopbaar De coasters zijn echter „haast niet meer te verkopen", zoals één der bouwers ons verzekerde. De reden? De kustvaart is bij zonder conjunctuurgevoelig en sinds de vrachtenmarkt duidelijk ging teruglopen, werden er vele orders geannuleerd Het beeld langs de kanalen door de Groningse veenkoloniën is dan ook totaal veranderd: waar vroeger de opperste bedrijvigheid heerste, is nu veelal de stilte gevallen. Advertentie De Raad voor de Scheepvaart heeft zich maandag de gehele dag bezig gehouden met het onderzoek naar de oorzaak van de aanvaring van de kustvaarder „Frigro" met het Panamese stoomschip „Mobile Brilliant" op 4 januari 1958 op de Nieuwe Waterweg en de aanvaring van de „Fri gro" met het Britse motorschip „East Breeze" op 7 maart van dit jaar, even eens op de Nieuwe Waterweg. In beide zaken werd de kapitein van de „Frigro", de heer H. van der M. uit Delfzijl als be trokkene gehoord. De hoofdinspecteur voor de scheepvaart, de heer J. Metz, stel de de raad voor de kapitein voor de aan varing met het Panamese schip een be risping te geven en voor de aanvaring met de „East Breeze", zijn bevoegdheid in te trekken voor de tijd van twee weken. De Raad zal in beide zaken schriftelijk uit spraak doen. Maandag werd in IJmuiden het 25-jarig bestaan van de Prinses Marijkeschool gevierd, 's Middags was het feest voor de kleuters, die tevens afscheid namen van „hun" geliefde hoofdleidster mejuffrouw H. de Vries. Des avonds vierden de ouderen het jubileum in het Hervormd Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan in IJmuiden. De voorzitter van het schoolbestuur, de heer A. Kool, die onlangs het feit herdacht, dat hij veertig jaar bij het onderwijs werkzaam was, waarvan vele jaren in Velsen, gaf een overzicht van de historie van de school. Vele wetenswaardige gegevens putte hij daartoe uit het alleroudste notulenboek van de christelijke bewaarschoolvereniging. En uit hetgeen hij vertelde bleek wel over duidelijk, dat het heel wat moeilijkheden heeft gekost om het kleuteronderwijs in Velsen op het peil te brengen, waarop het zich thans bevindt. „Maar er werd door gezet onder het motto: een palmboom groeit onder de verdrukking", zei de heer Kool. Burgemeester mr. M. M. Kwint van Vel sen hield vervolgens een geestige rede voering waarin hij benadrukte dat de tijde lijke lokalen, waarin de school thans is ondergebracht, niet altijd tijdelijk zullen blijven. „Daar zijn het tijdelijke lokalen voor", zei de burgemeester schertsend. Met een charmant gebaar bood hij vervolgens de scheidende kleuterleidster een enorme tuil bloemen aan. Hierna werd mejuffrouw H. de Vries in het zonnetje gezet. Hoewel zij maar vijf jaar geleden als hoofdleidster in functie kwarn, heeft zij niet hart en ziel voor de school gewerkt en het schoolbestuur vaak in belangrijke beslissingen van deskundig advies gediend. De secretaris van het schoolbestuur, de heer J. Bergsma, loofde de prestaties van de scheidende hoofdleid ster in uitvoerige bewoordingen en zei: „Ik vind het fijn dat u door uw werken en adviezen toch nog een klein stukje van de school hebt kunnen zien voordat u ons gaat verlaten". „Wij danken u voor de team geest, die u ten toon heeft gespreid." Ver volgens vergeleek de heer Bergsma mejuf frouw De Vries en haar kleuters met een kloek en haar kuikens. „U weet de kleuters die warmte, die liefde en verzorging te geven, die zij nodig hebben." Grote waardering Dat de hoofdleidster, die binnenkort naar Krommenie vertrekt, zeer wordt gewaar deerd in onderwijskringen, blijkt uit de woorden van de inspectrice van het kleu teronderwijs, die de heer Bergsma aan haalde: „Ik vind het een groot, een zeer groot verlies dat zij weggaat." Hierna bood de heer Bergsma de schei dende hoofdleidster een boeket bloemen en een stoel aan. Mejuffrouw De Vries, die hierna zelf het woord voerde, was bijzonder onder de in- De Handelsvereniging „Groot IJmuiden" bestaat dit jaar dertig jaar. Ter gelegen heid van deze verjaardag houdt de ver eniging een „jubileumreis" naar de We reldtentoonstelling te Brussel. De reis vangt op 8 juli om 7 uur 's morgens aan. Men hoopt om twaalf uur 's nachts weer thuis te zijn. De verdere plannen bestaan uit het hou den van een autorally, waaraan aardige prijzen zijn verbonden. Daarop aansluitend zal er een feestavond zijn, met verschil lende attracties, welke vooralsnog „ge heim" zijn. Als datum voor de autorally is vastgesteld 16 september. De rit, waar voor onder de leden thans reeds grote be langstelling bestaat, zal in de gemeente Velsen worden verreden. Collecte voor woonwagenwerk bracht bijna 700,- op Pater S. van Deenen m.s.c., aalmoe zenier van het woonwagenwerk in Velsen, heeft zondag onder alle H.H. Missen in de Paterskerk te IJmuiden-Oost financiële steun gevraagd voor de plannen om op het woonwagenkamp een gebouwtje neer te zetten. De collecte bracht 694,14 op. Erna. IJ.C. Beverwijk GESLAAGDEN. De volgende leerlingen van de Marnix van St. Aldegondeschool te IJmuiden slaagden voor het toelatingsexamen van het Christelijk Lyceum te Haarlem: Bou- dewijn Grünewald, Arie de Niet, Nico de Niet, Cor v. d. Pijl, Arjen Voogt, Han Ykel. Naar de Gereformeerde H.B.S. in Groningen gaat Ab van Beelen. Corry de Meyer, leerlinge van de Groen van Prin- sterer school, slaagde ook voor het toe latingsexamen van het Christelijk Lyceum te Haarlem. druk van de vele geschenken die zij had gekregen. „Vanmiddag heb ik van mijn kleuters een ring, een armband en een paar hangers gekregen en nu dit nog," zei zij enigszins ontroerd. „Niets dan mijn plicht" „Ik heb niets anders gedaan dan mijn plicht, het werk waartoe ik geroepen ben. En dat kun je alleen maar goed doen. Bovendien stond er altijd een bestuur ach ter mij dat mij steunde en waar jk. op kon. bouwen". Toen mejuffrouw De Vries was uitgeluid, werd mejuffrouw H. Oldersom als nieuwe hoofdleidster ingeluid. De nieuwe leidster, mejuffrouw F. van der Bijl, kon de feeste lijkheden niet bijwonen, omdat zij zich aan de studie voor haar hoofdacte moest wijden. Ook de heer Kool Ook de heer A. Kool deelde in de stroom van geschenken en kreeg een langspeel plaat omdat hij eveneens een jubileum viert en wel omdat hij het schoolbestuur al vijfentwintig jaar heeft gediend. Tot besluit van de feestelijkheden sprak ds. Chr Teeuwen een opwekkend woord. De zomerse avond was er ongetwijfeld debet aan, dat op de spoedbijeenkomst van de R.K. Middenstandsbond te IJmuiden gisteravond slechts een gering aantal leden aanwezig was. Er werd gesproken over de mogelijkheden om een uitstapje te organi seren naar de Expo. Uiteraard kon men nog geen spijkers met koppen slaan, doch wel werden 14 en 15 september als voor lopige datum genoemd. Het bestuur zal de mogelijkheden nog bestuderen en de leden van een en ander per circulaire op de hoogte stellen. Om negen uur werd de ver gadering voor gesloten verklaard en kon den de kaarten worden geschud voor een partijtje klaverjas. MARKTBERICHT BEVERWIJK Beverwijk, 30 juni Aardbeien 26 (slof), bloemkool 1024 ct., sla 35 ct., bospeen 1022 ct., waspeen 2237 ct., snij bonen 1.101.75, sperziebonen 0.95 1.50, peulen 0.851.55, doppers 63 70 ct., rabarber 1225 ct., bosuien 715 ct., komkommers 1433 ct., kroten 612 ct. De IJmonden De duiven van „De IJmonden" (zaterdagvlie gers) werden zaterdag om 10.15 uur gelost te Creil voor een vlucht over een afstand van 386 km. Verduin klokte de eerste duif om 15.47 uur De laatste prijsduif deed er een uur langer over. Verschillende goede duiven waren 's avonds nog niet op hun hok gearriveerd. De voorlopige uit slag is: Verduin 1 7; v. Straten 2; Schriever 3; Plokker 4; Duurtsema 5 6; Suurmond 8; Knapen 9 Oranje Nassau Dit weekeinde kwamen de duiven van „Oranje Nasau" uit Chauny. Gelost om 6.45 uur, arriveer de als eerste een duif van de heer Johan Broek om 12.34 uur. Dit trage verloop van de vlucht is waarschijnlijk te wijten aan atmosferische sto ringen op de vluchtlijn, die zeer remmend op het oriëntatie vermogen van de duiven heeft gewerkt Na sluiting van het concours waren er althans nog veel achterblijvers. De uitslag is: Joh. Broek 1 8; A. Gravemaker 2 14: J. Borgard 3 4 13 15; v. Leeuwen 5; A. de Waard 6 10; A. Hartenhof 7; P. Visser 9; Sikkelerus 11 17 18; Mantel 12; Harms 16: B. Visser 19 22; E. Broek 20; Chr. Prins 21. De definitieve uitslag van Chateauroux luidt: B. Visser 1 10; A. Gravemaker 2 9 25 26; Joh. Broek 3 14 16; D. Mantel 4; A. de Waard 5; Sikkelerus 6 17; Geyteman 7 21; Kraayenoord 8 13; v. Leeu wen 11 24 Belfroid 12; Boekweg 15; Hartenhof 18; Clots 19; Wanmaker 20 22; Harms 23; Borgart 27 De Luchtpost Van de zevenenzeventig duiven die de Castri- cumse duivensportvereniging „De Luchtpost' had meegegeven in de bondsvlucht waren na om 6.45 uur gelost te zijn voor twee uur des middags alweer vele duiven op het hok terug. De uitslag van de wedstrijd van Chauny af is als volgt: 1. J. Zentveld 12.12.48; 2. A. Peeters 13.07.58; 3. A. Metselaar 13.34.41; 4. N. Hollenberg 13.45.27; 5. P. Verdonk 14.28.35; 6. H. Jaspers 14.29.45; 7. J. Vonk 14.43.36; 8. H. Sanders 15.12.17; 9. R. Bet- tink 15.19.33; 10. G. Tromp 15.20.33; 11. J. Been tjes 15.28.54; 12. B. Heistek en J. Lust 16.21.35. De Reisduif De Beverwijkse postduivenhoudersverëniging ,De Reisduif'' nam met 237 duiven deel aan de wedvlucht van Chauny af over een afstand van 341 km. De lossing geschiedde om 6.45 uur en de eerste duif werd yom 12.17 uur geklokt; de laat ste prijsduif kwam om 14.32 uur binnen. De uit slagen waren: C. Castricum 1 2 19 45; T. Grave maker 3 22 43 46; G v. d. Winden 4 30 37 47: H d. Kommer 5; J. Luntz 6 9 15 21 28 33 35; C. G J. Dekker 7 12 27; A. Six 8; H. Zillig 10 24; L. H. Kneppers 11 17 29; P. Dekker 13 38 39: Th. West- rate 14; M. Minneboo 16 41; M. Riebeek 18; H. Beentjes 20; M. Koorn 23; W. Tuyn 25; D. Stie- mer 26 31; S. Zoet 32; C. Smit 34 42; W. Bras 36 G. v. d. Outenaar 40; C. Westrate 44. Ons Genoegen De Beverwijkse duiven van „Ons Genoegen" kwamen eveneens van Chauny. In concours wa ren 127 duiven. Eerste duif 12.22 uur; laatste prijs duif 14.20 uur. De uitslag was: A. v. Son 13 7 P. v. Dessel 4; J. Scheffers 5 9 12; B. de Smet 6 W. Rijnders 8 10; F. C. Vos 11 23; H. Langendijk 13 24: A. Goderie 14 19 20 21; Blommaerts en Bosschaert 15: G. de Graaf 16; J. Kramers 17; S. Vergonet 18; G. Weel 22; A. Kuilman 25 De Vredesduif Met 127 duiven nam de Heemskerkse vereni ging ,,De Vredesduif" eveneens deel aan de wed vlucht van Chauny af (345 km). Los 6.45 uur. Eer- De raad voor de scheepvaart heeft be sloten de kapitein en de stuurman van de 289 ton metende kustvaarder „Wilja" van W. Slobben uit Haren (Groningen), respec tievelijk de 35-jarige J. uit IJmuiden en de 21-jarige F. van E. uit Zaandam, te straffen door het uitspreken van een be risping. Onder hun leiding liep de „Wilja" op 21 juli van het vorig jaar op reis van Spessholt naar Groningen op de kust van Jutland bij Bullbjerg aan de grond. Volgens de raad zijn er op die dag door beiden fouten gemaakt. De stuurman had om 4 uur 's middags de wacht van de kapi tein overgenomen. Er was 8 mijl zicht en de zee was kalm. Er werd echter geen lo ding verricht en de gis van 16 uur werd niet in kaart gezet. Sedert 12 uur was er geen verkenning geweest. Na een uur zag de stuurman land vooruit. Hij meende, dat dit het land was bij Hanstholm, maar het was Bullbjerg. Hij stuurde uit, maar niet voldoende en het schip liep op een steen, die hij voor de Bragernesteen hield. Een waarschuwingsboei heeft hij niet gezien. Het bleek een steen te zijn, die dichter onder de wal lag. Volgens de raad heeft de stuurman hier een gemis aan ervaring getoond. De kapitein wist, dat de stuurman nog maar kort als zodanig voer. Nu hij het gewenst achtte om verkenning te krijgen aan het land bij Hanstholm, had hij de navigatie aldaar niet geheel mogen over laten aan de stuurman, maar had deze de order moeten geven hem bij in zicht komen van land te waarschuwen. Het 60-jarig Fanfarekorps „Wilhelmi na" te Santpoort heeft nog steeds behoef te aan adressen van pleegouders, in ver band met de huisvesting en verzorging van leden van de „Harmonie Paffrath" uit Bergisch Gladbach (Duitsland). Deze muziekvereniging arriveert op zaterdag middag 5 juli en vertrekt zondagavond juli. Men kan zich tot woensdagavond opge ven bij de volgende bestuursleden: G. Wie- dijk, Antillenstraat 14, Santpoort-dorp; J. v. Es, Voorplaats 17, Santpoort-dorp; H. Meyer, Duinweg 62, Santpoort-station; F. v. d. Enden, Bloemendaalsestraatweg 125, Santpoort-station. De Velser spoorbrug heeft nog vijf weken te leven. Misschien een dag of wat langer, maar dan zal het onherroepelijk afgelopen zijn. Dit voorspelt het Amsterdamse slopersbedrijf Mantel en Korting, dat doende is de laatste moten van het ge vaarte te snijden. Het karwei zal dan in ongeveer 22 weken voltooid zijn, overeenkomstig de „plan ning". Er hebben zich, tot de dag van heden, geen moeilijkheden voorgedaan. Voor verrassingen is men niet komen te staan: de voorbereiding is in alle opzich ten juist gebleken. Zeer belangrijk is, dat de scheepvaart geen ogenblik hinder heeft ondervonden van de operatie (die welis waar zal eindigen met de dood van de patiënt, maar toch zoals het zich laat aanzien zal slagen). De slopers zijn van oordeel, dat de Vel ser spoorbrug uitstekend van constructie is, tot het laatste stukje toe.... en dat het gebezigde materiaal van de brug prima is. Voor tegenwoordige opvattingen is de brug echter zeer zwaar van constructie; als er een moderne brug voor in de plaats zou komen, zou die belangrijk lichter zijn. De onderdelen zouden dan ook niet bruik baar geweest zijn voor een nieuw bouw werk. Over twee of drie weken gaan de drag lines er af en als het laatste stuk is ge amputeerd en naar zijn bestemming ls vervoerd, zullen de Hoogovens te Velsen ongeveer 1.700 ton Velser spoorbrug ter smelting hebben ontvangen, inclusief de zware plaat van de spil, waarop stond: „1903 Societé Anonyme John Cockerill, Seraing, Belgique" Op IJmuidens emplacement Maandagmorgen omstreeks half twaalf is de vierentwintigjarige J. G. uit Haar lem op het spoorwegemplacement te IJmuiden bekneld geraakt tussen de buf fers van twee spoorwegwagons. De man moest door de auto van de Velsense onge- vallendienst worden overgebracht naar het Antoniusziekenhuis. Enige arbeiders waren op het emplace ment bezig met het afbreken van een oude bovenleiding. Toen tijdens dit werk twee spoorwegwagons moesten worden verre den raakte G. tussen de buffers bekneld De verwondingen bleken van ernstige aard te zijn, daar hij een bekkenfractuur heeft opgelopen. ste duif 12.20.30 uur; laatse prijsduif 15.05.10 uur. De uitslagen waren: J. v. Stralen 1 13; J. Winter 2 16 18; A. Cassee 3 11 17; J. Peekei 4 9; J. Du- dink 5 20; A. J. Bruins 6 19; M. de Kruif 7 21 23; P. Lotterman 8 25; J. Dam 10; A. Nielen 12 22; J Castricum 14; G. Duin 15; J. Koper 24. IJmuiden Ook de duiven van de p.v. „IJmuiden" kwa men zondag uit Chauny. waarschijnlijk hebben mist en atmosferische storingen de vogels parten gespeeld. Na om 6.45 uur te zijn gelost kwam de eerste prijsduif zich pas om 12.50.30 uur bij zijn eigenaar de heer K. Inia melden. Oe volledige uitslag was: K. Inia 1 5; F. de Boer 2; J. v. Eek 3; J. de Waard 4; P. A. van Dongen 6; A. J. Waal 7; J. Eelsing 8 10; J. Exalto 9. Snelvlieger De duiven van de „Snelvlieger" namen dit weekeinde deel aan de wedvlucht van Chauny af over een afstand van 230 km. Door het zeer mis tige weer stond het concours vrij lang open. Des avonds was menige duif nog niet thuis. De eerste duif werd geconstateerd door de heer E. de Boer om 11.58 uur. De uitslag luidde: E. de Boer 1 3 11 19; L. Otte 2; A. Schotvanger 4; J. Glas 5; H. Broek 6; E. Reker 7; L. v. Breemen 8 24; S. Voet 9; C. Zwanenburg 10 12 13; J. Koorn 14; O. We zelman 15; R. Jung 16; J. Verwer 17 21 22; F. Schaap 18; J. v. d. Kammen 20 23; J. Wijker 25 26; B. Glas 27. Vandaag is de chef-calculator van de n.v. „De Plaatwellerij", de heer A. P. van Vuuren veertig jaar bij dit bedrijf werk zaam. Aangezien de bedrijfsomstandighe den het beter toelieten de viering van dit jubileum eerder te houden, is het feest za terdagmorgen al onder zeer grote belang stelling in het schaftlokaal gehouden 's middags gevolgd door een druk bezoch te receptie in de theeschenkerij van „Vel- serbeek". In zijn begroetingstoespraak tot de fa milie Van Vuuren merkte de heer H Kraaijeveld, de personeelschef, op, dat de jubilaris de eerste feesteling van het bedrijf in dit jaar is, maar tevens ook een van de weinige personeelsleden, die, ge zien de spreekwoordelijke jeugdigheid van de jubilaris gemakkelijk zijn gouden jubileum kan bereiken. De directeur, ir. E. F. Peltzer kenmerk te de jubilaris als een harde, weinig zeg gende werker met een helder inzicht. Hij herinnerde er aan hoe de heer v. Vuuren als jongste bediende tot tijdschrijver werd aangesteld in welke functie de bedrijfslei der talenten ontdekte voor de functie van calculator. In deze functie, betoogde ir. Peltzer, vormt de jubilaris, die na de oor log chef werd, een prachtige schakel tus sen leiding en werknemers. De waarde ring van de directie kreeg vorm in de aan bieding van een enveloppe terwijl de ver diensten namens de Maatschappij voor Nijverheid en Handel werden beloond met het vererende getuigschrift en de bij behorende grote zilveren legpenning. Goed geheugen Van grote waardering voor het werk van de jubilaris getuigde ook de heer G. de Haan, de bedrijfsleider, die met een aantal geestige anekdoten het fantastisch goede geheugen van ,de heer V. Vu.uren il lustreerde. Namens het beambt'enkorps moest het de heer L. Otte van het hart, dat de jubilerende collega ondanks zijn geslo ten, eerlijk karakter voor ieder direct klaar staat om te helpen en hierdoor zijn liefde tot de medemens bloot geeft. Een rookstoel vormde het geschenk van colle ga's en beambten. Sprekende namens het fabrieksperso neel achtte de heer P. Zwaan de jubilaris veel dank verschuldigd te zijn voor de hulpverlening in vele gevallen, waar zich moeilijkheden met de calculatie voorde den De vriendelijke woorden gingen ver gezeld van een kist sigaren. De heer C. Luttik, voorzitter van de personeelsver eniging, prees de heer Van Vuuren om zijn sportiviteit, zowel bij het voetballen als bij het dammen, in welke laatste denk sport hij een geducht tegenstander is met vele overwinningen. Een fleurig bloem stuk vergezelde de gelukwensen. Tenslot te was het de heer J. de Bree, die namens de buitenploegen van schilders en zand- stralers „schakel" Van Vuuren dankte voor zijn prachtig werk en als bewijs van erkentelijkheid een enveloppe overhan digde. Het laatste woord was aan de heer Van Vuuren, die directie, collega's en de vele vrienden dankte voor de hem verrassende grootse huldiging. Voor het begin van de cursus in het win terseizoen heeft het bestuur van de Mater Amabilisschool in Velsen de aanstaande leerlingen en geïnteresseerden gisteravond al de gelegenheid gegeven om een kijkje achter de schermen te nemen. Een dertigtal meisjes en enige ouders luisterden met in teresse naar de explicaties van de docenten, mevrouw A. Swart en pater F. van de Vrande. Vooraf toonden de meisjes van de eer ste-, tweede- en derdejaarscursus zomer- toiletjes uit het atelier der Mater Amabilis school in een korte doch fleurige mode show. Mevrouw A. Swart verklaarde hoe de lessen van de arts, de geestelijke, de verpleegsters en de peadagoge op elkaar afgestemd zijn, hoe zij elkaar aanvallen en tenslotte uitgroeien tot een afgerond ge heel, dat vele belangrijke zaken van het leven van alle kanten belicht. De sfeer van de echte school is er niet te vinden, verklaarde ze, er valt daaren tegen een prettige ongedwongenheid te constateren. „Men praat over ernstige din gen in een gezellig milieu en een hartelijke sfeer", merkte mevrouw Swart op. De leraar godsdienstonderwijs, pater Van de Vrande, vertelde dat hij theologische vraagstukken zal behandeien, waardoor hij tracht mee te werken aan de opvoeding tot zelfstandige mensen, die door het leven willen gaan doch ook kunnen gaan. Met een korte filmstrook waarin nogmaals het werk der Mater Amabilisschool, doch nu aanschouwelijk, werd getoond kwam een eind aan de bijeenkomst. „Fotokring Velsen" negende in Bondswedstrijd In de jaarlijkse fotowedstrijd van de Bond van Nederlandse Amateur Fotogra fen Verenigingen is de „Fotokring Velsen" dit jaar in groep C als negende geëindigd met een aantal punten van 690. In deze groep namen in totaal 31 vereni gingen deel. Hoewel de aanvaring tussen de sleep boot „Hector" van n.v. Bureau Wijsmul ler uit IJmuiden en de met kolen geladen, uit Swansea in de haven van IJmuiden aangekomen kustvaarder „Senang" uit Den Haag volgens de Raad voor de Scheepvaart geheel te wijten is geweest aan „een minder voorzichtige wijze van varen door de sleepboot" heeft de raad, die vandaag uitspraak heeft gedaan, geen strafmaatregel toegepast op de kapitein van de sleepboot, de heer A. P. van der L. uit IJmuiden, hoewel deze zelf aan het roer stond. De kapitein was trouwens op 9 mei, toen deze aanvaring door de raad behandeld werd, niet als betrokkene, doch alleen als getuige gehoord. Het ongeluk geschiedde op 13 april van het vorig jaar. De bijna 500 ton metende „Senang" met een bemanning van 11 kop pen was in het Noorderbuitenkanaal op weg naar de Noordersluis en passeerde het 10.000 ton metende, naar zee varende Noorse tankschip „Vestan", dat van voren door de sleepboot „Nestor" en van achte ren door de „Hector" werd geassisteerd. Van de „Senang" af kon men de „Hec tor", die aan de stuurboordzijde van het grote tankschip voer, niet zien. Toen de „Senang" was aangekomen ter hoogte van de machinekamer van de tan ker, zag men de „Hector" plotseling ach ter de achtersteven van het schip tevoor schijn komen en recht op de „Senang" in lopen. De tros tussen het tankschip en de sleper was juist los gegooid. Hoewel de „Senang" meteen volle kracht achteruit sloeg ramde de sleepboot het schip toch achter de bak. Door een groot gat liep di rect veel water naar binnen; het schip begon slagzij te maken en werd snel aan de grond gezet, 's Avonds loste men 200 ton kolen en kreeg men het gat weer boven de waterlijn. Vervolgens kon de „Senang" naar de Berghaven varen. De kapitein van de sleepboot verklaar de, dat hij vaart verhoogde om langszij het tankschip te komen, omdat er bij het inhalen van de tros voor moet worden ge waakt, dat deze in de schroef verward raakt. Hij was met zijn boot in het schroef- water van het tankschip gekomen, daar door wat uit de koers geraakt en dwars over het vaarwater gelopen. De raad was van oordeel, dat de kapi tein deze keer niet met de nodige voor zichtigheid heeft gehandeld. Hij heeft naar het verbindingskanaal weg willen va ren, een manoeuvre, die alleen gedaan kan worden, wanneer men zekerheid heeft dat er geen andere schepen naderen. De raad nam niet aan, dat de sleepboot meer is weggezet door het schroefwater dan waarop de kapitein had gerekend. Ook ge loofde de raad niet, dat hij iets gedaan heeft om het jchip weer in de hand te krij gen, zoals achteruitslaan. Volgens de raad gaat de „Senang" geheel vrijuit. Volksdanstestival in Beverwijk Donderdag 31 juli tussen vijf en zeven uur arriveren de deelnemers aan het in ternationale folkloristische festival op het Meerplein in Beverwijk, waarna zij geza menlijk naar het café „De Groentenbeurs" zullen trekken, waar zij van een verfris sende dronk kunnen genieten en met hun „pleegouders" kennis kunnen maken. In de samenstelling van het programma komt overigens steeds meer tekening. Alle dansgroepen zijn dan ook bekend. De groepen komen namelijk uit Zweden, Frankrijk, Oostenrijk, Ierland, Schotland, België, Duitsland en Zwitserland. De groep uit Zwitserland danst momenteel op de E po in Brussel. De commissie voor de huisvesting van de buitenlandse gasten moet echter een som ber geluid laten horen, want het aantal Beverwijkers, dat zich tot nu toe aanmeld de om voor enkele dagen een danseres of danser onderdak te verschaffen is nog vrij gering. Daarom verzoekt de commissie degenen die willen meewerken om dit festival tot een van de onvergetelijke gebeurtenissen te maken, zich als gastheren op te geven bij de heer P. A. Veldheer, Zeestraat 105, telefoon K 2510-4126. De renners van „Kennemerland" te Beverwijk hebben in het afgelopen week einde met wisselend succes deelgenomen aan verschillende wegwedstrijden. Frans Klardie wist in de Ronde van Hoorn bij de amateurs de vierde plaats te bezetten. A. v. d. Bos eindigde als zesde. Bij de nieuwe lingen waren het H. Winkelaar en J. Tim mer, die respectievelijk op de zevende en achtste plaats werden geklasseerd. Donderdag 3 juli vindt op sportpark „Adrichem" een wedstrijd plaats van de ,,Kennemerland"-renners met als inzet de Meyran-wisselbeker. De bekerhouder B. Bosman heeft inmiddels zijn fiets opgebor gen en kan de beker dus niet verdedigen. VELSEN DINSDAG 1 JULI Thalia, 20 uur: „Ontsnapt van 't dui velseiland". Rex, 20 uur: „Sénéchal, de geweldige". Alcoholics Anonymous, zaal Abelenstr., van 20 uur af spreekuur. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.3012 en 1416.30 u„ tevens bezichtiging maquette IJmuiden. WOENSDAG 2 JULI Thalia, 20 uur: „Ontsnapt van 't dui velseiland". Rex, 20 uur: „Sénéchal de geweldige". Pieter Vermeulenmuseum: als dinsdag. Raadhuis, 1012 uur: spreekuur wet houder van sociale zaken. BEVERWIJK DINSDAG 1 JULI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Dwars door Parijs". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Chirurg". Gemeentelijke Huishoudschool, Moens- straat, 25 en 79 uur: Openbare les, Modeshow en Tentoonstelling. WOENSDAG 2 JULI Bioscopen: als dinsdag.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 5