Auto sloeg om en gleed bijna 80 meter door; bestuurder ongedeerd Vanmorgen in de vishal en op zee Raad heeft lof voor optreden van bemanning van de „Breda' <~3$rievcn aan de redactie DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs DE BRAND OP DE ATLANTIC Hans van Duin winnaar in Den Helder Bestrijding van roetplaag nog niet op grote schaal Aanrijding en slippartij BEVERWIJK Aardbeien iets goedkoper Katholieke Gezinsvoogdij houdt spreekuur Franse trawler liep op Schotse klippen en zonk Veel sla doorgedraaid Oude auto s voor Open plaatsen bij het lager onderwijs Heemskerk bezit moderne opmalingsinstallatie Burgemeester Nielen krijgt pauselijke onderscheiding Raad van Heemskerk bijeen op 3 juli Leeszalen in Heemskerk DINSDAG 1 JULI 1958 Hoe alle beschikbare leden van de 49 koppen tellende bemanning van het stoom schip „Breda" van de K.N.S.M. op 22 maart van het vorig jaar op de Atlantische Oceaan 7 uur lang een brand bestreden, die in een lading Zweedse lucifers was uitgebroken, staat uitvoerig te lezen in een uitspraak van de Raad voor de Scheep vaart, die vandaag jegens de kapitein en alle opvarenden zijn lof heeft uitgesproken voor de voortvarendheid, waarmee de brand werd geblust. De raad heeft deze zaak in Amsterdam behandeld op de zitting van 16 april.Het buitengewone lid van de raad, de schei kundige jhr. drs. H. Ph. Boddaert, had door het bluswater beschadigde pakken lucifers, afkomstig van de brand, meege bracht. Hij wees er op, dat door het nat worden der doosjes lucifers en drogen daarvan een extra gevaar ontstaat. Door het natworden lost een deel van het ka- liumchloraat in de koppen op, waarna dit in aanraking komt met de strijkvlakken der doosjes. Wanneer de doosjes daarna worden gedroogd, kunnen de strijkvlakken zoveel kaliumchloraat bevatten, dat slechts geringe wrijving deze tot ontvlam ming kan brengen. Hij demonstreerde dit ter zitting door twee dezer thans droge doosjes met de zijvlakken langs elkaar te wrijven. Een felle vlam sloeg toen uit de zijvlakken. Volgens de raad is het aannemelijk, dat een of meer pakken lucifers tijdens de reis zijn beschadigd door ijzerdraad, waar mee in het zelfde ruim geladen pijpen ge bundeld waren. De „Breda" voer daags tevoren stam pend en slingerend in een westerstorm. Het schip kreeg water aan dek. De volgen de dag ontdekte de kapitein, de heer S. Tigchelaar, kort na 9 uur, dat er damp of stoom van het voordek kwam. Hij ging er heen en stelde vast, dat het dek en de ijzeren deklading warm aanvoelden. Hij begreep, dat er brand in het spardek woed de en maakte direct alarm. Even daarna zag hij gele rook uit de luchtkokers ko men. Terstond liet hij deze kokers afsluiten en het dek met water bespuiten. Het vloog echter direct als stoom weg. Wel had de „Breda" een C02-batterij voor brandblus- sing aan boord, doch uitsluitend voor de machinekamer en 'niet voor de ruimen, waarvoor alleen stoom als blussingsmid- del aanwezig was. De kapitein gaf dan ook order stoom in het spardek te blazen, maar het had geen enkel resultaat. Toen nam hij de riskante, maar zoals uit het resultaat gebleken is juiste beslis sing het brandende ruim te openen en de brand met water te gaan bestrijden. Toen het eerste pontonluik om 11 uur werd ge opend, kwamen er dikke wolken rook te voorschijn en sloegen de vlammen uit de pakken lucifers. Ieder beschikbaar lid der bemanning werd te werk gesteld bij het verwerken der lading. De kartons lucifers werden aan dek neergelegd. De eerste wa ren gaaf, later vond men geheel verkool de kartons. Spoedig bleek, dat de lading in de aparte stuwage ook brandde. Ver schillende opvarenden, voorzien van rook- rrTaskers, werkten zo snel mogelijk naar achter en braken met koevoeten de deur van het aparte ladinghok open. Behalve lucifers waren hier flessen cognac, in strooien hulzen verpakt, en dozen met spiritualiën. Urenlang bestreed men de brandende en smeulende lading met wa terstralen en om 5 uur 's middags was de brand geblust. Intussen was de brand aan een rederij op de Azoren gemeld en luisterden sche pen van deze rederij, die in de buurt voe ren, nauwgezet naar een eventuele op roep voor hulp. In totaal had het schip, dat op weg was naar San Juan de Porto Rico, 2 partijen van elk 2500 kartons Zweedse veiligheidslucifers aan boord, die in Amsterdam gestuwd waren. De jonge IJmuider wieleramateur Hans van Duin, die dit seizoen reeds ze gevierde in Lisse, Haarlem en Culem- borg, heeft zich ook in de Ronde van Den Helder de sterkste getoond. Met 25 meter voorsprong op een tien man sterke kop groep, waarvan de Heemskerker Henk Hendriks de sprint om de tweede plaats won, snelde Van Duin in de Marinestad zegevierend over de eindstreep. Aanvankelijk schenen Ton Markus (Halfweg) en Sien Hopman (Egmond a.d. Hoef) deze Ronde van Den Helder in hun voordeel te gaan beslissen. Zij wisten een halve ronde voorsprong te veroveren. Maar toen er nog dertig kilometers in het verschiet lagen, werden Joop Hopman, Coen Niesten, Hans van Duin en Henk Hendriks in het peloton toch onrustig. Zij gaven het sein voor de tegenaanval en het gevolg hiervan was, dat er een elf man sterke kopgroep ontstond. Vooral de Be- verwijker Coen Niesten heeft verscheide ne malen geprobeerd om een eindsprint te ontlopen, maar waar hij faalde, slaagde Van Duin. Deze sprong in de laatste ron de weg en wist zijn daarmee veroverde voorsprong te behouden. De uitslag luidde: 1. H. van Duin, IJmui- den, de 100 kilometer in 2 uur 14 min. en 24 sec.; 2. H. Hendriks, Heemskerk; 3. J. Ottenbros, Alkmaar; 4.C. Niesten, Bever wijk; 5. H. Barbiers, Amsterdam; 6. M. Snijder, Halfweg; 7. T. Markus, Halfweg. 10. A. Straver, Haarlem. Bij de nieuwelingen, die een wedstrijd over vijftig kilometer reden, zegevierde de Haarlemmer Eppie Riethoff. De zo hinderlijke roetlaag, die de glas opstand van platglas en warenhuizen bij de tuindersbedrijven in Beverwijk en Heemskerk bedekt, wordt al enige tijd door het schoonmaakbedrijf van de ge broeders Tuyn in Heemskerk verwijderd op kosten van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken in IJmui- den. De tuinders, die van de roetplaag schade ondervinden, konden de grootte van die schade op speciale daartoe be stemde formulieren invullen en opsturen naar de proeftuin „De Duinstreek van Kennemerland". Lang niet alle tuinders hebben van deze gelegenheid gebruik ge maakt. Er zijn ongeveer 250 tuinders, die last van roet hebben. Ongeveer honderd tuinders hebben hiervan opgave gedaan. De raad kwam tot de conclusie, dat er aan deze stuwing iets heeft gemankeerd. Stuwing van lucifers, aldus de raad, dient zo te geschieden, dat zij niet door ande re lading kunnen worden beschadigd, wan neer zoals in dit geval -r- het schip zwaar slingert of stampt. Tussen lucifers en overige lading had een vlakke laag stuwhout aanwezig moeten zijn. Boven dien keurde de raad het af, dat dozen lu cifers juist als in dit geval geschied is ge bruikt worden als opvullading in aparte hokken. Op de Hagelingerweg in de nabijheid van de tunnel heeft een zestienjarige schooljongen maandag geen voorrang ver leend aan een personenauto, toen hij deze weg wilde oversteken. De jongeman liep een snijwond in het gezicht op. De fiets werd ernstig beschadigd, terwijl ook de auto beschadigingen opliep. De Velsense ongevallendienst heeft de wond van de jongen behandeld. In een bocht op de Schulpweg in Velsen Noord is een scooterrijder gevallen, toen de scooter in de op het wegdek gelegen olie slipte. De man werd licht gewond, de scooter werd beschadigd. Onderzoek naar verdwijning „Nordicstar" zonder resultaat Een onderzoek, dat door het Britse Mi nisterie voor Transportwezen is ingesteld naar de mysterieuze verdwijning van het 7000 ton metende Liberty-schip „Nordic star" heeft geen resultaten opgeleverd. Het schip verdween 27 december 1956 toen het van Philadelphia op weg was naar Europa met een lading kolen. Sindsdien is niets meer vernomen van het schip, noch van zijn 34 opvarenden. Het enige, dat van de „Nordicstar" is teruggevonden is een reddingsgordel. Deze spoelde aan in de Macrie-baai van het eiland Islay. Benoemingen bij Goedkoop De heer Chr. van der Zee te Santpoort, algemeen procuratiehouder van de n.v. Reederij v/h. Gebr. Goedkoop te Amster dam is de persoonlijke titel van adjunct directeur verleend. De heren W. H. L. Ensing en G. Fabriek zijn benoemd tot bijzonder procuratiehouder. De aanvoer op de maandag gehouden aardbeienveiling te Beverwijk was heel wat groter dan de vorige week. Er waren nu 15000 manden aan beide veilingen. De prijzen lagen belangrijk lager dan zater dag. Het verschil bedroeg soms drie gul den per slof. Toch waren de prijzen nog behoorlijk te noemen. De „Climax" ging weg tot 5,70 per mand en de „IJmond- jes" voor 5, per mand. „Madam Lef- ber" en „Moulin Rouge" deden tussen de drie en vier gulden per mand. Het zeer belangrijke werk van de ge zinsvoogdij en de patronage heeft voor vele jonge mensen een goede en mooie toekomst gebracht, hoewel deze toekomst gezien de omgeving of instelling verre van rooskleurig scheen te zijn. De Vere niging voor Katholieke Gezinsvoogdij en Patronage heeft een groot deel van de jonge mensen, die daarvoor in aanmer king komen, onder haar bescherming. Het werk in het Arrondissement Haarlem om vat ook Beverwijk, waar de heer H. G. Smorenberg, Boogaardlaan 5, tel. 5632, als correspondent optreedt. Hij heeft vele contacten in Beverwijk, Heemskerk, Vel- sen-Noord en Wijk aan Zee gelegd. Ten einde het werk uit te breiden en beter tot zijn recht te doen komen, zal de maat schappelijke werkster van de vereniging voortaan iedere eerste woensdag van de maand, te beginnen met woensdag 2 juli, zitting houden van 4-5 uur in de r.k. jon gensschool, Gelgenweg 2, Beverwijk. Het doel van de vereniging is hulp te verle nen aan kinderen, die door omstandighe den zo opgroeien, dat zij met lichamelijke of zedelijke ondergang worden bedreigd. De hulp wordt verleend door de leden van de vereniging, die in samenwerking met de. ouders de kinderen in de goede richting trachten te leiden. Het gaat niet alleen om gezinsvoogdij via de kinder rechter of het houden van toezicht op ver zoek van de officier van justitie, maar ook om vrije patronage op verzoek van de ouders. De kinderrechter of de officier van justitie hebben met deze gevallen van vrij toezicht geen bemoeienis, omdat het gaat om kinderen met wie de ouders geen raad weten, zodat de hulp van de vereni gingen wordt ingeroepen om een derde als toezichthoudend voogd in te schakelen teneinde het betreffende kind in het goe de spoor terug te brengen of voor afglij den te behoeden. (Verkort weergegeven) Fietsenrekken. De laatste dagen ziet de politie te IJmuiden scherp toe dat op de trottoirs rond het Marktplein geen rij wielen worden geplaatst. Vorige week werd een partij fietsen op een vracht auto geladen en door de politie meegeno men. Proces-verbaal en boeten volgen. Mijn vraag is: Waarom niet een kleine ruimte beschikbaar gesteld op het 5 meter brede trottoir, waarin een fietsenrekje? Nemand zal er hinder van ondervinden. EEN MARKTPLEINWINKELIER (Met één fietsenrekje zou men er niet komen: er zouden heel wat fietsenrekken nodig zijn „om aan de behoefte te vol doen". Doch een oplossing zou inderdaad in die richting kunnen worden gezocht, zoals ook in andere plaatsen gebeurd is. Tenslotte moet men ergens zijn vehikel kwijt. „Politie-acties" zetten alleen maar kwaad bloed, vooral als er aan de andere kant geen service wordt geboden. Red.) De Franse treiler „Joseph Robert" is dinsdagochtend bij Beachy Head in aan varing gekomen met een onbekend schip. De „Joseph Robert", die 50 ton meet, liep een lek op en is na verloop van enkele uren gezonken. Een Britse reddingboot is er in geslaagd, vijf van de acht opvaren den te redden voor het schip in de diepte verdween. Drie opvarenden, een vader met zijn twee zoons, worden vermist. Volgens Reuter zijn de vijf geredden later overgenomen door het Nederlandse m.s. „Irene S". De zee was kalm, doch er hing een dikke mist. Hierdoor moest een hefschroefvlieg- tuig van de Britse marine, dat was opge stegen om te helpen, onverrichter zake te rugkeren. De beurs kon nog niet goed op gang komen. Er heerste een rustige stemming zonder koersveranderingen van betekenis, en noch bij het publiek noch bij de arbi trage scheen de animo om iets te onder nemen bijzonder groot. Men gaf er de voorkeur aan het verloop van New York af te wachten, nadat vrijdag Wallstreet een merendeels hogere richting insloeg. Toch waren commissionairs aan het Dam rak het er over eens dat de markt in de gegeven omstandigheden zich bijzonder goed houdt. Van enig aanbod van beteke nis is geen sprake; eerder valt een inciden tele kooplust waar te nemen, die de ver wachting wekt, dat de markt een betere richting zal inslaan en dat de belangstel ling voor belegging in aandelen weer ster ker naar voren komt. Er ging heel weinig om. Dat was te merken aan de hoeken, vooral van de in ternationale waarden die merendeels een zeer ongeanimeerd voorkomen hadden. Vooral het buitenland liet merendeeels verstek gaan en dit drukte zijn stempel op de houding van de markt. Kon. Olie lag vrijwel verlaten en vrijwel op het niveau van vrijdag hetgeen tevens onge veer pariteit New York was. KLM was vrijwel in overeenstemming met Amerika, Unilever brokkelde wat af na de voor uitgang van de vorige week, en Philips bleef vrijwel onveranderd. Alleen AKU trok kopers aan, merendeels, naar men meente te weten, op de overweging dat 'n bonusuitkering te verwachten valt van de Verenigte Glanzstoff, een belangrijke deelneming van de AKU. Het fonds liep op tot 187>/2 (+3). Het tweede fonds dat de aandacht trok was in de cultuurhoek en wel Certificaten Deli, die gedaan werden tot f 115. Hoewel de maatschappij zelf niets over de tabaks verkopen heeft onthuld, zijn de gemaakte prijzen en de veronderstelde opbrengst zodanig, dat kopers menen op de ingesla gen weg te kunnen voortgaan. Ook Se- nembah lag weer beter op 89. Daartegen over stelde HVA teleur. Dit fonds werd ex 6 perc. dividend verhandeld op 99, het geen een koersdaling van 2 punten bete kent. Voor velen heeft de jaarvergadering niet gebracht wat men gehoopt had. De scheepvaart lag ongeanimeerd en KPM gaf weer een deel prijs van de vrijdag be haalde winst. Voor scheepvaart in het algemeen blijft de stemming tamelijk mat. Het was de laatste dag van dé* handel in claims Krasnapolsky, die vernomen werden op ongeveer f 9. Aandelen Excelsior werden slechts 2 punten hoger genoemd en rea geerden dus. zwak op het algemeen gunstig beoordeelde rapport der commissie van onderzoek. Nederlandse staatsfondsen over de hele linie iets zwakker. Rentespaar- brieven onveranderd. Prolongatie 3'/2 percent. (ANP). NEW YORK De oliefondsen drukten het koersniveau omhoog bij een vrij matige omzet. De staal- fondsen waren fractioneel hoger. Ook de metaalwaarden waren over het algemeen hoger, met Miami Copper plus een dollar. Het beste dagniveau lag niet ver beneden het hoogste van 1958. Er was gunstig nieuws, onder andere een recordaantal bouwcontracten voor mei, opdrachten en premies van het ministerie van defensie, een grotere reductie in investeringen in de auto-industrie en minder werkloosheid. Met een vakantieweekeinde in zicht waren de beursleden voorzichtig. Maar de olie fondsen leidden een eigen leventje op aan wijzingen dat de prijzen hoger zullen wor den en dat de investeringsmoeilijkheden zijn opgelost. Verscheidene oliefondsen be reikten nieuwe hoogtepunten. Er was voor al vraag naar Standard Oil of New Jersey, Standard Ind., Standard of California, Gulf, Getty en Amerada. American Motors kwam met een blok van 20.000 aan de markt en was op hoogste dagwaarde plus een dollar. Van de 1185 verhandelde fondsen sloten er 584 hoger en 363 lager. Het industriege middelde kwam van 475,42 op 478,18; dat voor spoorwegen van 118,95 op 118,75 en dat voor openbare nutsbedrijven van 78,83 op 78,92. De omzet steeg van 2.800.000 tot 2.820,000. (UPI). Slotkoers gisteren 3-3%%. Nederl. '47 903/l6 3 °/o Nedl. 1962/64 945/I« A.K.U 187% Calvé Delft 296% Van Gelder Zonen 178 K. N. Hoogovens. 200 Nederl. Ford 183 N. Kabelfabriek 253 gew.PhilipsGloeil. 292% Pref.PhilipsGloeil. 157 Unilever 354 Wilton Fyenoord 190 Dordtsche Petrol. 709 Kon. Petroleum.. f 168,10 Billiton 194% A'dam Rubber. 68% K.L.M 101,50 Holl. Amer. Lijn. 139 K.N.S.M 139% N. Scheepv. Unie 125 v. Nievelt Goudr. 128 Phs. v. Ommeren 230 H.V.A 100 ex Verg. Deli Mijen. 114 Amsterd. Bank 220% Nat. Handelsbank 83 Ned. Handel Mij.. 166% Rotterd. Bank 183% Twentsche Bank. 169% Anaconda Copper 47% Bethlehem Steel.. 41% U. S. Steel 64% General Motors.. 39% Shell Union 74% Tidewater 25 Voorbeurs koersen 190 294 356 170,50 116 Vanmorgen om kwart over vijf is een 42-jarige werktuigbouwkundige uit Am sterdam, die van Rotterdam op weg was naar Santpoort met zijn vrijwel nieuwe wagen op het kruispunt van de Delftlaan en de Rijksstraatweg in Haarlem-Noord omgeslagen. De automobilist verklaarde later tegenover de politie, dat hij over de Delftlaan had gereden met een snelheid van ongeveer tachtig kilometer per uur en dat hij bij de Rijksstraatweg, bij het nemen van de vrij moeilijke bocht, de macht over zijn stuur was kwijtgeraakt en was beginnen te slingeren waarna de wagen was omgeslagen. De politie vermoedt echter, dat de Am sterdammer veel harder gereden heeft, want men constateerde een slipspoor van bijna tachtig meter, terwijl de wagen daarna nog eens vijftien meter was door gegleden. De auto werd totaal vernield, maar de bestuurder, die uit zijn wagen kroop via een raampje achterin, kreeg alleen een buil op zijn hoofd. Wel was hij geheel van streek, want hij bekommerde zich niet meer om zijn wagen en begaf zich naar een familielid in Santpoort, waar hij een inzinking kreeg. De week is op de Beverwijkse groente markt slecht begonnen. Was men de me ning toegedaan, dat het warme weer en de kleiner wordende aanvoer de vraag naar sla wel groter zouden maken, er draaiden toch weer 3000 kisten sla door. Bloemkool en bospeen beginnen ook in de hoek te komen, waar de klappen vallen, want de prijzen daalden belangrijk. Van de bloemkool bleef ook nog wat onver kocht. j De Arthur Rank filmmaatschappij heeft op haar oproep om figuranten voor de film „Operation Amsterdam" honderden brieven ontvangen van gegadigden. Ook de bezit ters van „oude auto'§" dienden zich met velen aan. Naar de filmmaatschappij ons meedeelt worden zij morgen, woensdag 2 juli, te twaalf uur met hun auto's ver wacht aan het begin van de Trawlerkade te IJmuiden. Vanmorgen in alle vroegte sloeg een stationcar, die met te grote snelheid het kruispunt naderde aan het einde van de Delftlaan, over de kop en schoof tachtig meter over het wegdek, waar bij de nieuwe auto grondig werd ver nield. De bestuurder kon, wonderlijk genoeg slechts licht gewond, aan de achterzijde uit zijn vehikel kruipen. Een behulpzame jongedame veegt de stukken bij elkaar. Minister Cals heeft een tot 16 mei 1958 bijgewerkt overzicht aan de Tweede Ka mer gezonden over de vacatures, de af wezigheid en de plaatsvervanging bij het lager onderwijs. Het aantal plaatsen (ver plicht personeel) waarvoor geen onder wijskracht in vaste dienst aanwezig is, bedroeg totaal 4168 (16 januari 4214). Hier van waren 3858 bij het g. 1. o., het v. g. 1. o. en het b. 1. o. en 310 bij het u. 1. o. De plaatsen werden tijdelijk vervuld door ge huwde vrouwen (2359), gepensioneerden (212) en andere tijdelijk aangestelden (1378); 219 plaatsen bleven onvervuld. Wat het boventallig personeel betreft was het aantal open plaatsen 1069. Deze werden door de genoemde categorieën tijdelijk vervuld met de respectieve totalen van 520, 47 en 403. Hierbij bleven 99 plaatsen onvervuld. Van het verplicht personeel waren we gens ziekte, zuivering, militaire dienst en verlof afwezig 1605 personen. Onvervuld bleven in deze groep 242 plaatsen. In een tabel over het verloop van de aantallen vacatures bij het lager onder wijs van 1951 tot 1958 wordt gesteld, dat dit jaar tot 16 mei het aantal vacatures totaal 6940- heeft-bedragen. Hiervan wer den 6360 vervuld. Dit betekent een daling ten aanzien van de voorgaande periode tot 16 januari, toen deze cijfers respectie velijk 7050 en 6333 waren. „Schevato". In Delfzijl is de „Scheva- to" geopend, een tentoonstelling over de scheepvaart van vroeger en nu. Ook wordt een scheepvaartweek met allerlei feeste lijkheden gehouden. Het doel is de mensen meer „zeebewust' 'te maken. Maandag op zee Het was maandag goed weer om de Noord tussen 58 en 59 noorderbreedte, waar de trawlers visten. De vangsten waren niet zo best: 150 tot 120 manden schelvis en haring per etmaal. De Jacob FTonk deed een trek van een pakje, de Emma een trek van 40 manden schelvis en de „Deining" twee trekken van 3 pakjes. De loggers en kotters op de kust vingen maandag van 40 tot 50 kg. tong en 6 tot 7 manden schol van vier trekjes. De „Golfstroom" KW 4 en de Helderse „Machiel" waren thuisstomend voor de woensdagmarkt. De „Elie" ging naar zee. Vandaag 4200 kisten De aanvoer te IJmuiden bestond dinsdag morgen uit 4200 kisten vis, waarbij 2020 schelvis, 270 wijting, 330 gul en kabel jauw, 155 koolvis, 355 makreel, 965 haring, 85 stokkebit, 50 schol, 790 kleine kisten haring, 95 kleine kisten makreel, 600 stuks stijve kabeljauw en 700 kg. tong. De „Allanwater" (van 20 juni) voerde aan 100 kisten schelvis, 50 gul en kabel jauw, 140 makreel, 225 haring, 20 wijting, 15 diversen, 100 stuks stijve kabeljauw, 400 kleine kisten haring en 50 kantjes ge zouten haring. De VL 110 (van 13 juni) loste 230 kisten schelvis, 60 gul en kabeljauw, 40 makreel 190 haring, 60 Wijting, 5 diversen, 155 kan tjes haring. De VL 153 (van 14 juni) was present met 310 kisten schelvis, 5 gul en kabeljauw, 5 koolvis, 100 wijting, 65 stuks stijve kabel jauw, 225 kleine kisten haring en 60 kan tjes. Voorts was de VL 131 (van 17 juni) bin nen met 160 kisten schelvis, 60 gul en ka beljauw, 10 koolvis, 380 haring, 140 stuks stijve kabeljauw, 225 kleine kisten haring, 205 kantjes. De KW 176 (van 17 juni) kwam de pie ren binnen met 445 kisten Schelvis, 100 verse haring, 30 wijting, 35 gul en kabel jauw, 200 stuks stijve kabeljauwen en 80 kantjes gezouten haring. De SCH 210 (van 20 juni) meerde af met 760 kisten schelvis, 140 koolvis, 50 makreel, 70 haring, 185 wijting, 25 diver sen, 125 stuks stijve kabeljauwen. De IJM 129 loste 25 kisten schelvis, 25 gul en kabeljauw, 125 makreel. Voor het buitenland De buitenlandse handel nam de regels grote kabeljauw af voor (in guldens) 70- 88, kleine 30-47, kisten 67-81 en kleine 71- 87. De grote schelvis noteerde 25-29, groot middel 23-38, kleinmiddel 18-27 en pennen 13-22. De koolvis II deed 16-17, grote tong 2,80, grootmiddel 2.60-2.70, kleinmiddel 2.90, tong I 2.70 en II 2.60. Tarbot maakte 2-2.10. Voor het binnenland De schol III maakte 22, II 36, zwarte koolvis 72-80, köolvis I 27-30, grote gul 20-30, middel 16-26, torgullen 11-17, braad- schelvis 10-21. Er werden 1300 kisten braadschelvis onverkocht en waren van morgen bestemd voor de vismeelfabriek. De wijting haalde 15-10, haring 16-20, makreel 25-28 en kleine makreel 14. De leng ging weg voor 60-65. Voor de woensdagmarkt De Curagao lost morgen 320 kisten schel vis, 40 gul en kabeljauw, 25 wijting, 20 koolvis, 110 haring, 50 dichte wijting, 100 kleine kisten haring. Oudste boten zijn nu VL 7 (van 17 juni), „Amsterdam" van 20) en de Job Gouda, Wiron II en KW 32 van 23), Emma, Postboy, KW 122, SCH 171, SCH 153 (van 24). Thuisstomend waren de KW 135, de Golf stroom en de Machiel. Haringvangsten De vangsten van de vleetloggers waren in de afgelopen nacht: ADECO: KW 2-6, 5-100, 6-6, 9-22, 25-90, 138-29, IJM 75-3 HAPAS: KW 16-4, 47-2, 54-8, 70-3, 140- 17. 168-2, 170-4. RKP: KW 43-1, 44-15, 85-3, 110-1, 20-4, 41-7, 78-12, 22-1, 45-7, 127-2, 175-16. DUPA: KW 48-4, 67-9, 37-6, 95-6, 151-15, 163-6, 18 geen vangst. Gemiddelde vangst Scheveningen en Kat wijk 11 kantjes. Besommingen van heden Allanwater 12,100, IJM 129 4400, VL 110 6100, 153 4600, SCH 210 15.100, KW 176 8930. Prijzen van maandag Heilbot 3.20—1.80, gr. tong 3.40—3.10, grm. tong 3 10—2.70, kim. tong 3.10—2.70, kl. tong I 3.00—2.70. kl. tong II 3.00-2.50, tarbot I 2.20—1.80 per kg. Tarbot 9886, tarbot IV 72—45, gr. schol 5642, grm. schol 5246. kim. schol 5040, kl. schol 1 42—35, kl. schol II 4017, schar 2612, v. haring 2618, makreel 3222, gr. schelvis 4125, grm. schelvis 40 —22, kim. schelvis 3620, kl. schelvis I 28—11, kl. schelvis II 2410, wijting 198, gr. gul 29—20, mid. gul 25—19, kl. gul 24—8, kl. haai 17- 16, ham 8150, kl. wolf 56—42, poontjes 138. kl. koolvis zw. 27—17, kl. rode poon II 13 per 50 kg. Gr. kabeljauw 216—62, gr. koolvis zw. 83—70, gr. koolvis wit 96, gr. leng 6260, gr. wolf 96 82 per 125 kg. Aanvoer van maandag 487 kisten tong en tarbot, 10 k. heilbot, 1030 k. schol, 90 k. schar, 1240 k. haring, 460 k. makreel, 2190 k. schelvis, 485 k. wijting, 930 k. kabeljauw en gul, 20 k. leng, 43 k. haai, 5 k. ham, 20 k. wolf, 40 k. poon, 170 k. koolvis en 40 k. diversen. To taal 7260 kisten vis. Besommingen van maandag Medan f 9600, SCH 117 f 9950, SCH 135 10.340, KW 162 I 3650, KW 24 2700, KW 123 t 3990, KW 28 3010, KW 82 12.780, KW 124 4170, KW 153 12.330, KW 73 5290, KW 87 14.200, KW 57 3560, KW 74 2210, KW 126 2950, KW 108 2260, KW 125 2750, WR 25 4040, WR 34 f 3370, WR 51 f 3510, WR 49 3910, WR 88 5540, WR 33 f 2780, WR 53 3770, RO 27 4770, AM 16 2910, AM 18 I 2100, HD 125 1940, TX 14 2550, UK 3 3330, KW 93 3420, KW 98 2460, KW 27 2930, KW 160 2700, KW 36 1970, KW 133 f 2400, KW 134 f 3750, KW 210 2150, KW 66 2640, KW 178 3040, IJM 221 3560, IJM 78 f 2930, IJM 52 f 3070, IJM 11 t 2230, IJM 40 f 3430, IJM 208 3190, IJM 29 2360. Een grote vooruitgang Eind juni is in de Neksloot nabij de Tol weg in Heemskerk een elektrische vijzel- pompinstallatie in gebruik gesteld. Deze installatie zal worden gebruikt voor het op- malen van het water ten behoeve van de hoger gelegen weilanden, die in de droge perioden tot nu toe veelal te kampen heb ben gehad met een groot gebrek aan wa ter, waar vooral het vee de dupe van werd. v Aangezien deze gronden in het streek plan IJmond-Noord een agrarische be stemming hebben gekregen, achtten de Hoofdingelanden van de polders de Uit- geester en de Heemskerkerbroek het ver antwoord voor deze opmalingsinstallatie en een andere installatie, die bij de Noor- dermaatweg en de Noorddorperbeek ach ter het landgoed Marquette werd opge richt, een krediet beschikbaar te stellen van 10.000, te meer daar is komen vast te staan, dat ook zonder de ruilverkave ling van de polder onder Uitgeest en de Heemskerkse Zuidbroek voormelde kunst werken noodzakelijk zullen zijn. Grote capaciteit De vijzelpompinstallatie heeft een capa citeit van 10.000 liter per minuut. De dia meter van de vijzel is 83 centimeter. De installatie beschikt over een elektromotor van vijf p.k., die duizend omwentelingen per minuut kan maken en een snaaraan drijving heeft. De elektrische installatie is voorzien van een sterklok, die de be maling alleen in de nachtstroom inscha kelt. Naar men ons van deskundige zijde verzekerde, werkt de installatie bijzonder economisch, vooral omdat zij weinig be diening behoeft. Burgemeester H. Nielen van Heems kerk kan zich voortaan Ridder in de Or de van de H. Gregorius de Grote noemen. Deze hoge en eervolle pauselijke onder scheiding werd hem in zijn ambtswoning uitgereikt door pastoor M. C. van Stijn, die vergezeld was van kapelaans, de moe der-overste en assistenten van de St. Jo sef Ziekeninrichting. Pastoor Stijn was verheugd, dat geheel Heemskerk zo tevreden is met zijn burT gemeester, maar bovenal was hij zeer vol daan, dat de heer Nielen een goede katho lieke burgemeester is. De burgemeester viel deze hoge onder scheiding te beurt naar aanleiding van zijn twaalf en een half jarig ambtsjubi leum, dat zoals men zich wellicht nog zal kunnen herinneren, kort geleden met veel vreugde werd gevierd. Zijn grote verdiens ten voor de kerk en voor de katholieken hebben hier echter ook in grote mate toe bijgedragen. Heemskerks burgervader zal zich dus voortaan mogen hullen in het groene riddergewaad van de Orde met steek en degen. - De gemeenteraad van Heemskerk komt donderdag 3 juli in openbare vergadering bijeen voor de behandeling van een agenda die uit elf punten bestaat. De voornaamste punten zijn: Behandeling van de door de heer H. J. M. Roozen, lid van de gemeen teraad, op 14 juni schriftelijk gestelde vragen inzake het uitbreidingsplan „Mee- restein". Voorstel tot verkoop van grond aan het bestuur van de afdeling Heems kerk van het Witte Kruis. Voorstel tot het treffen van regelingen inzake subsidiëring van het gezinszorg- werk. Voorstel tot het verstrekken van geldleningen aan de vereniging tot op richting en instandhouding ener openbare leeszaal en bibliotheek te Beverwijk, als mede aan de stichting R.-K. openbare lees zaal en bibliotheek te Beverwijk. Chr. school in „Oosterwijk" In januari 1958 werd door de raad van Heemskerk medewerking verleend aan de stichting van een schoolgebouw voor ge woon lager onderwijs voor het bestuur van de Chr. Nationale schoolvereniging te Be verwijk. Deze school zal worden opgericht in „Oosterwijk". Teneinde reeds tegen het einde van 1958 in de onderwijsbehoefte te voorzien, verzoekt het schoolbestuur, in af wachting van de definitieve voorziening, de beschikking te kunnen verkrijgen over twee montabele lokalen, voorzien van meu bilering enz. De kosten van de bouw wor den geschat op 40.000.Daar voor de kosten van de inrichting eerst een goedge keurde begroting van de inspectie van het Lager Onderwijs aanwezig moet zijn, zal te zijner tijd voor dit doel een aanvullend krediet worden gevraagd. De besturen van de stichting R.-K. open bare leeszaal en bibliotheek te Beverwijk en de Vereniging tot oprichting van een openbare leeszaal en bibliotheek te Bever wijk zullen in de gemeente Heemskerk filialen stichten. Teneinde de bestaans mogelijkheid te verwezenlijken heeft de raad kortgeleden een subsidieregeling tot dit doel vastgesteld. Daar de beide instel lingen moeilijkheden hebben met het aan trekken van het benodigd kapitaal, hebben zij zich tot de raad gewend met het ver zoek een geldlening te mogen ontvangen. De kosten van inrichting en aankoop van boeken zullen voor elk der filialen onge veer 15.000.bedragen. Meubilair voor Ned. Herv. school De raad van Heemskerk heeft een aan vrage ontvangen van de Ned. Herv. school vereniging om gelden te mogen ontvangen voor uitbreiding van het aantal school- meubelen en de leermiddelen. Deze aan vraag houdt verband met de toeneming van het aantal leerlingen der Ned. Herv. school. De schoolmeubelen en leermidde len zijn bestemd voor de twee in aanbouw zijnde demontable schoollokalen aan de Rameaustraat. Pensioenregeling voor wethouders Het is naar de mening van B. en W. van Heemskerk niet denkbeeldig dat binnen afzienbare tijd aan het wethouderschap zodanige eisen worden gesteld, dat het deze functionaris niet mogelijk zal zijn, om direct na het beëindigen van het ambt, weer een passende werkkring te aanvaar den. Om aan deze bezwaren tegemoet te komen, hebben B. en W. gemeend, het recht op ouderdoms-, wezen- en weduwe pensioen aan de wethouders te moeten toe kennen.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 7