J Geschiedenis der Red Star Line Veertien minder-valide kinderen uit Velsen naar kamp in Ermelo A1r Een vrolijk kinderfeest van het PWN in Bakkum Vanmorgen in de vishal en op zee GORDIJNSTOFFEN VITRAGES Xa.Gêbtlf ïtui|ter THALM IJmond-agenda rjr j LANGS SLUIZEN EN HAVENS BLOEMPOTTEN Dat is goedkoop Alleen donderdag 10 pet. korting De negen Muzen 6 HEEMSKERK Dinsdag weinig aardbeien Modeshow en tentoon stelling in Huishoudschool Minder akkerbouwgewassen dan in 1957 Komt dat zien bij Kjf.ie/aGtBZM. Anjercollecte bracht in Velsen ruim 1850,- op Zestig jaar Wilhelmina Op initiatief van de sociale sectie van de Stichting Velser Gemeenschap" \l.de]HGIIleZtl. „Genesius" vertoond door priester-studenten in Santpoort op alle en WOENSDAG 2 JULI 1958 Advertentie DE „PENNLAND" is één van de vele stoom-passagiersschepen die gevaren hebben onder de vlag van de Red Star Line, welke maatschappij nogal eens van eigenaar is veranderd. Antwerpen is de plaats geweest waar de Red Star in 1872 werd opgericht als de Société Anonyme Belge-Américane. De „Vaderland", een schip van 2748 brt., was de eerste die op 19 januari 1873 de vaart begon van Antwerpen naar Philadelphia. Het jaar daarop werd de dienst op New York geopend; daarvoor was de vloot met twee schepen, de „Nederland" en de „Switzerland" versterkt. Het eerste schip van de Red Star Line onder de naam „Pennland" kwam in 1879; er kwam hoe langer hoe meer gang in; de maatschappij stelde de „Waesland" en de „Zeeland" in dienst. Deze drie schepen hadden behoord tot de vloot van de Cunard Line en heetten oorspronkelijk „Algeria", „Russia" en „Java". De nieuwe schepen werden tot 1899 steeds in Engeland ge bouwd, maar daarin kwam verandering. De „Kroonland" en de „Finland" kwamen van Amerikaanse werven en kwamen in de vaart onder Amerikaanse vlag. Dit was mogelijk omdat de Red Star Line onder controle stond van de International Navi gation Co. of New Jersey. Deze maat schappij richtte in 1893 de American Line op. De schepen van de Red Star voeren onder Belgische vlag, maar zij konden met die van de American Line worden verwis seld. Of de schepen nu onder Belgische of onder Amerikaanse vlag voeren, het stond vast dat de Red Star Line een flinke maatschappij ging worden. In 1909 kwam het ruim 18.000 ton metende stoomschip „Lapland" in de vaart en met de bouw van de „Belgenland" werd een aanvang ge maakt toen de eerste wereldoorlog uitbrak De invloed deed zich meteen gelden: de „Vaderland" en „Zeeland" werden als troe pentransportschepen „Southland" en „Northland" in dienst gesteld, waarna eerstgenoemde in september 1915 verloren ging. Het vlaggeschip „Belgenland" kwam niet eerder in de vaart dan in 1923. De „Pennland", die hiernaast afgebeeld is, kwam in 1926 bij de Red Star Line, na eerst voor de White Star Line gevaren te hebben onder de naam „Pittsburgh". Har- land Wolff in Belfast had het schip in 1922 gebouwd. De inhoud was 16.381 reg. ton bruto bij een lengte van 183,18 m, breedte van 20,57 m en een diepte van 13,87 m. Op 18 februari 1926 maakte de „Penn land" de eerste reis van Antwerpen via Southampton naar New York. Daarna gingen verschillende schepen van de Red Star Line varen voor andere maat schappijen en in de loop van enkele jaren was de gehele maatschappij uit elkaar op de „Pennland" en de „Westernland" na, die de dienst zijn blijven onderhouden. Tenslotte werden deze beide schepen (met naam en goodwill) overgenomen door de Duitse reder Arnold Bernstein. Zij on dergingen in Kiel een verbouwing en kwa men onder Duitse vlag en dezelfde naam in de vaart tussen Antwerpen en New York. Deze maatschappij moest in het voorjaar van 1939 de diensten staken en opnieuw werd de Red Star overgenomen; thans door de Holland-Amerika Lijn, waardoor zij in dienst kwamen onder Nederlandse vlag, maar zij bleven van Antwerpen uit varen. De schoorstenen die in Red Star kleuren waren gebleven, werden na het uitbreken van de tweede wereldoorlog geschilderd in de kleuren van dé Holland-Amerika Lijn, opdat zij niet voor Duitse schepen zouden worden aangezien. De „Pennland" is in de oorlog verloren gegaan. Het schip werd op 25 april 1941, varende in de nabijheid van het eiland San Georgio, ongeveer 40 mijlen ten zuiden van Piraeus, door een Duitse bommenwer per aangevallen en gebombardeerd. Het doel van de reis was Magara, liggende 15 mijl bewesten Athene, waar 14.000 man troepen zouden worden ingescheept. In de namiddag vond een tweede luchtaanval plaats, waarna de bemanning genoodzaakt was het schip te verlaten. Alle opvarenden, in totaal 303 koppen, werden door de be geleidende torpedojager Hr.Ms. „Griffioen" opgenomen en de volgende dag in Suda Baai geland. De „Westernland" werd in 1947 uit de registers geschrapt. Ook dit schip heeft de laatste jaren van haar bestaan gevaren voor de Britse admiraliteit. Er waren op de dinsdag gehouden aard beienveiling minder aardbeien dan maan dag. De prijzen liepen weer iets op. De Climax staat met kop en schouders boven aan, zowel wat de kwaliteit als de prijs betreft. Er werd voor deze aardbei tot 5,80 per slof betaald. Ook de IJmondjes kwamen heel dicht bij deze notering. Mou lin Rouge en Madame Lefèbre varieerden van 2.20 tot 4.per mand. Arie van der Veer (Nadruk verboden.) In de gemeentelijke Huishoudschool te Beverwijk hebben de leerlingen dinsdag middag-en avond aan ouders en andere belangstellenden het resultaat laten zien van de vele lessen, die zij op huishoudelijk gebied mochten ontvangen van mejuf frouw G. S. van Zadel en haar staf van medewerksters. In alle klassen lagen de werkstukjes tentoongesteld. In de keuken waren enkele meisjes be zig zich te bekwamen in de kook-en bak- kunst en wat reeds klaar was had de volle aandacht van de bezoekers, die in grote getale waren opgekomen. De openbare les in taal-en volkenkunde was met dit war me weer beslist niet aanlokkelijk en zin gen mag dan tot ontspanning behoren, ook hier speelde de warmte een belangrij ke rol en werd het zingen voor sommigen een inspanning. Vooral 's avonds was er veel belangstelling. Mej. Van Zadel kon ook burgemeester Bruinsma en zijn echt genote en de dames van de Commissie van Toezicht een welkom toeroepen. De werkstukken, die de meisjes lieten zien, varieerden van gewone zomerjurk jes, tot keurige driedelige pakjes, waar voor de meisjes een stof naar keuze moch ten verwerken. Mantels, badpakjes en al lerlei andere goederen die tot de gardero be van de dames behoren, werden ge toond, waarbij mejuffrouw Van Zadel ve le bijzonderheden vertelde. De meisjes, waarvan de leeftijd varieer de van 12 tot 16 jaar, hadden kans gezien om naast hun taak ook nog het een of an der te vervaardigen voor een zusje, dat dan ook dapper meeliep in de show. Eén meisje, dat in januari van dit jaar uit Indonesië was gekomen en daar nooit een naaischool had bezocht, had kans ge zien om in dit halve jaar ook reeds de werkstukken te maken van de leerlingen van de tweede klas. Begrijpelijk dat dit handige meisje een extra applausje kreeg. Het mooie van deze show werd voor een groot aantal bezoekers achter in de zaal wel wat bedorven door de aanwezigheid van een aantal opgeschoten jongens, die hun instemming voor de kleding stukken op een zodanige wijze ken baar maakten, dat het hinderlijk genoemd mocht worden. Blijkens de door het Centraal Bureau voor de statistiek gepubliceerde voorlo pige uitkomsten van de landbouwtelling mei 1958 bedraagt de oppervlakte beteeld met akkerbouwgewassen rond 871.000 ha. tegen 896.000 in 1957. Het graan-areaal is met 11.000 ha. 2 percent) ingekrompen tot 515.500 ha. De oppervlakten groene erwten als mede bruine en witte bonen zijn elk met rond 25 percent ingekrompen. Ook de kapucijners en grauwe erwten vertonen een, zij het relatief geringere, achteruit gang 6 percent) de oppervlakte schok ker-erwten blijkt met rond 1600 ha. (31 percent) te zijn uitgebreid tot 6700 ha. Het totale areaal oliehoudende en vezel gewassen is ruim 12.000 ha. of 28 percent kleiner dan verleden jaar. Met uitzondering van het blauwmaan- zaad, dat met 28 percent of ruim 1400 ha. is toegenomen, geven de overige gewassen alle een teruggang te zien. De totale oppervlakte knol- en wortel gewassen, die t.o.v. 1957 iets is toegeno men, bedraagt thans 259.000 ha. De consumptie- en voederaardappelen blijken echter zowel op de zand- en veengrond als op de kleigrond te zijn in gekrompen en wel met resp. 4000 9 per' cent) en 3000 ha. 5 percent). De fabrieksaardappelen vertonen daaren tegen een geringe uitbreiding (pl.m. 8000 ha. 2 percent) tot 37.750 ha. De oppervlakte suikerbieten is 25 per' cent groter dan verleden jaar en bedraagt thans rond 80.700 ha. Grote partij in 1e keus plateel, div. kleuren, leuke modellen huis#0^0 LANGE NIEUWSTRAAT 503 De prijzen van deze bloempotten zijn veel te laag. De Anjercollecte in Velsen heeft dit jaar ondanks het ontbreken van de collecte- posten op de Velsense stoomponten bijna honderd gulden meer opgebracht dan in 1957. De opbrengst was nu 1863,06 1770,23 in 1957). De bedragen, die in de verschillende delen van de gemeente werden ingezameld, waren: Santpoort-station 129.25, Sant poort-dorp ƒ212.14, Velsen-dorp en Vel- serbeek 127.IJmuiden-oost 325.61, IJmuiden-west 594.21, Driehuis 108.31 en Velsen-noord 366,56. WOENSDAG 2 JULI, 20 uur: Concert Harmonie „Crescendo", Spaarndam Zangvereniging „Vox Humana" Santpoort. DONDERDAG 3 JULI, 20 uur: Concert „IJmuider Harmonie", IJmuiden R.-K. Gem. Zangver. „Da Pacem" Santpoort. ZATERDAGMIDDAG OMSTREEKS twee uur zal voor veertien Velsense kinderen een vakantieweek aanbreken, zoals zij zich altijd hebben gedroomd. De commissie MIVAKI (Minder Valide Kinderen), die werd gevormd uit de Sociale sectie van de Stichting De Velser Gemeenschap heeft namelijk dit jaar op het kampeerterrein „Het Trefpunt" te Ermelo alles gereed gemaakt voor een kamp, waarin deze veertien minder valide kinderen uit Velsen een prettige vakantie kunnen doorbrengen. Dit kamp, dat voor de eerste keer door de commissie MIVAKI wordt georganiseerd, wordt gehouden in navolging van de kampen voor de misdeelde jeugd, die de Zaandamse gemeenschap al gedurende vier jaar in de zomermaanden in Wijk aan Zee houdt en waar ook vier Velsense kinderen vorig jaar te gast zijn geweest. Een afvaardiging van de Sociale Sectie van de Velser Gemeenschap bracht vorig jaar te Wijk aan Zee een bezoek aan het kamp en eenstemmig was het oordeel van deze Velsenaren, dat ook voor de Velsenaartjes een dergelijk kamp moest worden gehouden. De commissie MIVAKI heeft veel werk moeten verzetten, alvorens de kinderen zaterdagmiddag van het zuidelijke Pont plein in Oud-Velsen vertrekken, De reis naar Ermelo wordt per autobus gemaakt. De Velser Gemeenschap heeft dit on derdeel van een sociale taak gaarne op zich genomen, al moest ze daarbij uiter aard geheel op dit voor haar nieuwe on derwerp ingeschoten raken. Vandaar dan oók, 'dat vorig jaar door dr. Voorzanger, mej. Ledeboer cn de heer Bakkelo een be zoek aan het Zaandamse kamp in Wijk aan Zee werd gebracht. Daar heeft men toen vernomen hoe groot de moeiten zijn, die men zich moet getroosten voor deze kinderen, waarvan er ettelijke geen stap kunnen doen en met alles geholpen moe ten worden, maar vooral ook hoe onmeet baar de voldoening kan worden, wanneer daar een aantal jongens en meisjes op de vrijheid van het kampleven wordt losge laten en hoe dan in zo'n kamp de ver bondenheid groeit. In het kamp trekken de kinderen met el kaar op en zij steunen een zwakkere broe der of zuster zonder enige vertoon van neerbuigend medelijden. In deze sfeer hoopt men een week lang ook de Velsense jongeren op de hei bij Ermelo onder elkaar te brengen. Het is een hele toer geweest een terrein te vin den, waar voldoende accommodatie voor de kinderen was. Het kamp „Het Trefpunt" bij Ermelo is een plekje, waar de Velse naartjes zich echt „uit" zullen voelen. Ge schikte leiding voor het kamp kon ook worden gevonden en de medische hulp werd geregeld. En gedurende die week zullen de ouders van het veertiental ook eens een onbezorgde week kennen, waar in zij zijn ontlast van de vaak zware las ten, die een ouderpaar moet dragen, wan neer de zoon of dochter door een ernstige ziekte levenslang invalide is geworden. Advertentie Pracht pastel kop en schotel van 1.25 NU 98 ct. per stuk LANGE NIEUWSTRAAT 503 Onlangs heeft een jury de juniores van vijf scholen (Blokker, Zwanenburg, Dirks- horn, Oostzaan en Tuitjehorn) tot eerste prijswinnaars ver klaard, zodat er op een goede ochtend in al die klasselokalen een deftig telegram arriveerde, dat de leerlingen deed weten, dat zij een dagje bij het PWN verdiend hadden met hun kleurvaardigheden. En er deze zonnige eerste julidag twee bussen uit Heemskerk en Haarlem uitreden met inge wikkelde rij routes, om het koor op te halen. Het koor, dat even na tienen (want de bus, die Oostzaan moest ophalen, heeft het geruime tijd aan de stok gehad met ingenieuze wegomleggingen in de Zaan streek) nauwelijks meer in toom te houden was aan de Bakkumse Zeeweg, waar Jo hanna's Hof, de vriendelijke theeschenkerij, hun basis voor een-dag werd. Alle meneren, die vanwege het PWN jaarlijks de wedstrijd voor de Noordhollandse scho len op touw zetten en elke keer met een nieuw idee komen aandragen, waren daar present met een zak vol verrassingen voor de verdere dag. Zoals een ballonnenwed strijd op één van de hoogste punten van het Hollandse duin, waar de Duitsers destijds een enorme houten radarpost oprichtten en nu nog de be tonnen vloer een prachtige uit kijktoren blijft vormen. In de bijbehorende bunker dreven honderd kleurige bal lonnetjes tegen het plafond, die onder wilde bijvalskreten losgelaten zijn op de duintop en op Ho oostenwind snel naar de zr even. Helaas stond er gc -.else versie van het verzo om terugzending op het kaartje.Zover ging het vertrouwen van het PWN op mooi weer blijkbaar ook weer niet, dat men oostenwind en HET PROVINCIAAL WATERLEIDINGBEDRIJF in Noordholland wil er zich nogal eens met een knipoog op laten voorstaan, dat het dank zij de aanwezigheid van een filiaaltje van De Bilt op zijn terreinen onder Bakkum een streepje voor heeft bij de weergoden. Gisteren zijn wij daar haast aan gaan geloven, want gisteren was het de dag, waarop een kleine honderd peuters uit alle hoeken van de provincie hun eerste prijs" mochten opmaken onder het gastheerschap van het P.W.N. Een zon, die de duinvalleien stoofde, een landwind, die aan het strand de ergste warmte tegenhield en genoeg schaduw in de omgeving van Johanna's Hof om de kinderen een feest te laten beleven, dat dank zij zijn eenvoud en zijn perfecte organisatie bij de meesten de herinneringen aan recente schoolreisjes compleet wegvaagde. Het ging om de kleurwedstrijd voor de eerste klassers van alle scholen uit het bedieningsgebied van het P.W.N., waarin een aanmaning tot zuinigheid met het kostbare leidingwater verweven was. dus een Engelse ballonbestem ming heeft durven voorspellen. En daarna zijn die kinderen, waarvan velen nog nooit de zee hadden gezien omdat er óók nog heel veel pukken be staan, voor wie een uitje nog werkelijk een uitje is gebleven met alle opgetogenheid van dien daarna zijn die kinde ren in een lange rij door de duinpannen van de zeereep ge klauterd naar het strand. Ge woon maar om pootje te ba den en te voetballen met een echte „leren knikker" en later „drie is te veel" te spelen, ver wonderd bij een kwal te blij ven staan en te vragen of dat vogeltje daar een parkiet was. Het was een scholekster. Een dreumes uit Zwanenburg, wie werd aangeraden zijn schoenen en sokjes uit te doen, opdat hij op het strand zou kunnen gaan stoeien, vroeg verwonderd; „Zijn we dan op het strand?" DE HEERLIJKHEDEN kon den niet op, deze dinsdag en de leiders van het feest heb ben met de onderwijzeressen volledig genoten van de onbe dorven pret van verrukte kin deren. Vooral toen ze de be roemde pannekoekenmaaltijd van Johanna's Hof bij terug komst op zich vonden wach ten en de uitgebreide wagen wielen, die de exploitant van dit huisje onder pannekoeken verstaat, mochten besuikeren of bestropenEn daarna het voorstel kwam het Bak- kums kindercircus te gaan be volken, dat midden in het duin in de vorm van een echte tweemaster, al was het er één van bescheiden formaat, zijn chapiteau had opgeslagen. Het was een verhaal apart. Met ijsjes in de pauze en wilde beesten achter een hou ten palissade in de piste, met gewichtheffers en clowns.... een programma van twee uur, dat zowel de artiesten als de schare rond het zaagsel bijzon der veel plezier heeft gebracht. De heer E. J. Kortenoever is dit kindercircus begonnen en hij kreeg voor het programma, dat gisteren in „première' ging, tien dagen van voorbe reiding. Wat er nog aan ont brak, heeft iedereen er graag bijgedacht, want het was zó al een veroverende aangelegen heid, die een stukje vrije-tijds- besteding van het zuiverste water bleek te zijn voor een dertig kinderen van PWN- personeelsleden. We willen u er toch iets van vertellen, om dat het zo kostelijk in elkaar zat. Meneer de directeur (in jacquet) kon een lange rij nummers annonceren, zoals een wonderpaard, dat tellen en dansen kon en zelfs zitten op een kist, al kwam dan het achtereind naast de voorhand terecht en een krachtpatser, die 75.000 kilo met gemak van de grond lichtte in de vorm van een halter, die door vier sterke volwassenen maar met moeite de arena was inge- sleept.Of een aantal acro bates, die het óók maar even tjes deden en op de schouders van de directeur bijna in de nok van de tent terecht kwa men met hun vervaarlijke toe ren. De vijf tijgers van Circus Bakkum bleken blauwe zwem broekjes te dragen, maar voor het overige levensecht te grommen en met klauwen naar de dompteur te slaan en de clowns hebben hun hoogge ëerd publiek aan het schateren gemaakt met een evenwichts- parodie en een inzeeppartij- bij-de-kapper, die bij Sarras- sani nog niet eens zo'n gek fi guur had geslagen. Om vier uur was het feest afgelopen en zijn de bussen weer ingeladen met diep-te- vreden mensjes, nagewuifd door de gastheren, die toen eens even zijn gaan zitten uit blazen van een dagje, dat in alle opzichten zonnig was en bepaald niet in het koele tex tiel was gaan zitten. Vandaag 4450 kisten De aanvoer te~ïjmuiden Destond woens dagmorgen uit 4450 kisten vis, waarbij 1685 schelvis, 290 wijting, 530 gul en ka beljauw, 480 koolvis, 410 makreel, 930 haring, 65 schol, 100 stokkebit, 160 kleine kistjes haring, 900 st. stijve kabeljauwen, 1000 kilo tong. De „Amsterdam" (van 20 juni) voerde aan 450 kisten schelvis, 130 gul en kabel jauw, 250 koolvis, 50 makreel, 40 wijting, 350 stijve kabeljauwen, 40 kleine kistjes haring. De „Emma-Wilhelmina" (KW 135) (van 18 juni) loste 400 kisten schelvis, 60 gul len en kabeljauw, 100 makreel, 200 haring, 300 stijve kabeljauwen. De „Curagao" (van 19 juni) bracht aan 320 kisten schelvis, 160 gullen en kabel jauw, 20 koolvis, 25 makreel, 110 haring, 25 wijting, 30 diversen, 140 stijve kabel jauwen, 120 kleine kistjes haring. De KW 4 „Golfstroom" (van 19 juni) kwam aan met 75 kisten schelvis, 250 ha ring, 130 makreel, 40 gullen en kabel jauw, 5 stokkebit, 15 stijve kabeljauwen, 140 kantjes haring. De „Maria Theresia" KW 99 (van 18 juni) loste 200 kisten schelvis, 155 haring 50 gullen en kabeljauw, 40 wijting, 70 ma kreel, 135 kantjes haring. De KW 141 (van 19 juni) bracht aan 65 kisten schelvis, 75 kabeljauw, 5 makreel, 50 haring, 60 wijting, 25 diversen, 100 stuks stijve kabeljauwen, 38 kantjes haring. De HD 108 (van 20 juni) loste 170 kisten schelvis, 40 gullen en kabeljauw, 155 koolvis, 15 makreel, 155 haring, 50 wijting 35 diversen. Tong en schol werden aangevoerd door 6 kustvissers. Voor het buitenland De buitenlandse handel nam de regels grote kabeljauw af voor (in guldens) 8260, kleine kabeljauw 4630, kisten grote kabeljauw 5677; kisten kleine ka beljauw 57—68, koolvis I 20—22, koolvis II 16—17; grote schelvis 21—36, grootmid del 17—32, grote tarbot 2,80—2,50, grote tongen 2,803, grootmiddel 2,803, klein- middel 2,80—3, tong II 2,80—2,90, slips 2,70—2,75. Voor het binnenland Grote gullen maakten 2230, middel gullen 1722, torren 1420, zwarte kool 6080, lengen 5556, kleinmiddel schel vis 1722, pennen 1217, braad 1013 Hiervan werden ongeveer 500 kisten op gehouden voor de vismeelfabriek. Wijting deed 10—13, schol II 43—44, schol III 24—30. Haring: 15—19, makreel 22—30, paapjes 10—14. Voor morgen Voor de donderdagmarkt voert de „Ada' (VL 7) 150 kisten schelvis aan, 70 makreel. 15 diversen, 180 haring, 25 kleine kistjes haring. De „Emma" IJM 15 komt met: 240 schelvis, 120 gul en kabeljauw, 120 kolen De opvoering van het toneelspel „Gene sius" van Henri Ghéon, waarmee de stu denten van het Lavigerie-College te Sant poort zondagavond het zilveren priester feest van pater E. Windau besloten, werd maandag voor genodigden herhaald, waar na dinsdag de derde voorstelling diende ter introductie van het nieuwe Pater Jan van der Pollfonds, dienend om het werk van de missie in Afrika financieel te ondersteu nen. Voor een dergelijke reeks opvoeringen had men moeilijk een betere keuze kunnen doen. In het spel, dat op historische gege vens moet berusten, is door Ghéon de be kering tot het christendom gedramatiseerd van Genesius, een Romeinse toneelspeler uit de derde eeuw. Dit stuk werd ruim dertig jaar geleden reeds in ons land ge speeld onder regie van Eduard Verkade met Magda Janssens, Willy Haak, Albert van Dalsum, Willem Hunsche, Paul Huf Henri Eerens en Frits van Dijk in de voor naamste rollen. Bij de hier besproken op voeringen kon de toeschouwer zich even in Shakespeare's tijd wanen, omdat een der gelijk studenten-ensemble uiteraard geen damesspeelsters kent. Zodat men voor de rollen van Poppea, Julia en Albina op ver tolkingen in travestie was aangewezen. De niet met name genoemde regisseur is zo verstandig geweest deze „dames" zo weinig mogelijk op de voorgrond te brengen, zo dat men de situatie bijna kon accepteren. In het bijzonder geldt dit voor de manier waarop Poppea werd gespeeld. De vertol king van de grillige keizer Diocletiaan was een grote verrassing: een dergelijke speler zou bij elke amateurvereniging terecht met open armen worden ontvangen. In mimiek en gebaren werd deze half krankzinnige despoot uitgebeeld als een tweede Caligula en wel dermate knap, dat het overige en semble bij zijn aanwezigheid vrijwel van de planken werd gespeeld, hetgeen overi gens niet bevorderlijk voor de eenheid was. Respect kon men hebben voor de waarlijk bezielde uitbeelding van Genesius, waarbij een grote innerlijke overtuiging kon wor den geconstateerd, evenals trouwens bij de overige leden van dit studentengezelschap. Het enthousiasme bleek bovendien uit de prima rolkennis en de fraaie aankleding van het toneel. Jan van Dam Bridgeclub „Heemskerk" beëindigde de competitie De bridgeclub „Heemskerk" heeft de competitie beëindigd en de einduitslag werd: Groep I: Koopmanv. d. Lee 274 pnt; 2. TabakDe Kruif 273% pnt; 3. KoopmanDe Vries 257'/2 pnt; 4. heer en mevr. Spijker 256 pnt; 5. heer en mevr. Koopman 242Vz pnt; 6. GrootGunneman 232% pnt; 7. mej. Bleyendaalv. Gooi 223 pnt; 8. heer en mevr. Henneman. Groep II: 1. heer en mevr. Bleyendaal 263% pnt; 2. Muyen jr.v. d. Bosch 257%; 3. Wentink Kerklaan 253Vz', 4. Muyen sr.v. d. Wel 249%; 5. heer en mevr. v. d. Jagt 249V2; 6. heer en mevr. Vermeulen 23714; 7Hen nemanCornelisse 235 pnt; 8. dames Mo- dooPerry 229 V2. Krotwoningen onbewoonbaar In verband met de slechte woningtoe standen aan de Kerkweg 21 en 23 doen B. en W. van Heemskerk de raad het voor stel tot onbewoonbaarverklaring van deze panden over te gaan. 200 haai, 50 makreel, 20 haring, 20 stok kebit. Haringvangsten De vangsten van de vleetloggers waren in de afgelopen nacht: Adeco: KW 212, 520, 622, 9—33, 25—28 thuisstomend, 138—22, IJM 7 5—50, IJM 28 3—9. Hapas: KW 16—28, 47—16, 54—31 thuis stomend, .70—60, 140—34, 168—40, 170—22. RKP: KW 15—4, 43—14, 44—43, 85—17, 110—26, 20—40, 42—38, 78—8, 22—40, 4510, 1275 thuisstomend. 17550. Dupa: KW 18—20, 48—29, 67—3, 37—7, 95—7, 151—15, 163—8. Gemiddelde vangst Scheveningen 20, Katwijk 24 kantjes. Prijzen van maandag Heilbot 2.70—1.80, gr. tong 2.80-2.70, grm. tong 3.002.60, kim. tong 2.90, kl. tong I 3.002.70, kl. tong II 2.70—2.50, tarbot I 2.30—1.80 per kg. Kl. schol II 36—20, schar 16.50—8, bot 20-16, v. haring 20.20—11, makreel 29—13.40, gr. schelvis 36—24, grm. schelvis 38—22, kim. schelvis 2718, kl. schelvis I 22—12, kl. schelvis II 21—10, wijting 14.50-8, gr. gul 30—19, mid. gul 26—16, kl. gul 19—8, kl. haai 26, ham 55, kl. wolf 48, poontjes 168, kl. koolvis zw. 3014, kl. koolvis wit 37 per 50 kg. Gr. kabeljauw 160—57, gr. koolvis zw. 80—70, gr. leng 65—52, gr. wolf 80—77 per 125 kg. Aanvoer van dinsdag 27 kisten tong en tarbot, 6. k. heilbot, 37 k. schol, 15 k. schar, 10 k. bot, 1315 k. haring, 360 k. makreel, 2170 k. schelvis, 225 k. wijting, 345 k. kabeljauw en gul, 20 k. leng, 5 k. haai, 5 k. ham, 10 k. wolf, 15 k. poon, 215 k. koolvis en 30 k. diversen. Totaal 4810 kisten vis. Besommingen van dinsdag Allanwater 12.300, IJM 129 4420, VL 110 6900, VL 153 6550, VL 131 11.410, SCH 210 16.700, KW 176 8930. Advertentie MARKTPLEIN Japanse exposities. Ter herdenking van het feit dat honderd jaar geleden in augustus 1858 een tractaat van vriend schap en koophandel werd gesloten tussen Japan en de westelijke wereld, zullen in een aantal Nederlandse musea, tentoon stellingen' wórden 'gehouden over Japanse kunstuitingen. Overzichtsexpositie. Het Stedelijk Museum in Amsterdam bereidt in samen werking met het Gemeentemuseum in Den Haag en het Stedelijk Van Abbemuseum in Eindhoven een overzichtstentoonstelling voor uit het enorme oeuvre van de schil der Isaac Israels. Het is de bedoeling de collectie behalve in Amsterdam, Den Haag en Eindhoven ook in het „Institut Néer- landais" in Parijs te exposeren om in de stad, waar Isaac Israels zoveel heeft ge werkt, de belangstelling voor zijn oeuvre te wekken, evenals dit net vorig jaar ge schiedde voor de kunst van zijn vriend Breitner. Wereldpremière. De film over Anne Frank zal eind november of uiterlijk half december gereed zijn. De directie van de „Fox Filmmaatschappij" in Amerika heeft nog geen beslissing genomen waar de we reldpremière zal worden gegeven, maar men begrijpt de wensen van Nederlandse zijde om aan Amsterdam de voorkeur te geven. Tentoonstelling. Van 5 juli tpt 15 sep tember wordt in het stedelijk museum „De Lakenhal" in Leiden een tentoonstel ling gehouden van werken van A. H. BakkerKorff. Advertentie het theater met de beste films DONDERDAG a.s., 8 uur in een speciale voorstelling Jean Gabin - Danielle Delorme in HET UUR DER SCHANDE Haar huwelijk was een schakel in de keten van louter schanddaden Een meesterlijke Jean Gabin, gevangen in de klauwen van vrouwe lijke aasgieren, baant zich een weg door het moeras der zonde Toegang 18 jaar. VELSEN WOENSDAG 2 JULI Thalia, 20 uur: „Ontsnapt van 't dui velseiland". Rex, 20 uur: „Sénéchal de geweldige". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.3012 en 1416.30 u„ tevens bezichtiging maquette IJmuiden. DONDERDAG 3 JULI Thalia, 20 uur: „Het uur der schande". Rex: Geen voorstelling. Pieter Vermeulenmuseum: Als woensdag Volksmuziekschool, 20 uur, zaal Abelen straat, contactavond. Raadhuis, 9.3012 uur, spreekuur wet houder van openbare werken. Alcoholics Anonymous, zaal Abelen straat, van 20 uur af spreekuur. BEVERWIJK WOENSDAG 2 JULI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Dwars door Parijs". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Chirurg" Clubhuis „Oneonta", Kaagweg, 20 uur: Feestelijke bijeenkomst padvindsters en ouders. DONDERDAG 3 JULI Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Chirurg"

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 6