Saragat ziet zijn samengaan met katholieken als een rem V.S. bereid „als laatste red middel", troepen te sturen Voor drie groepen zijn nieuwe directievoorstellen in studie Conferentie te Brussel mislukt maar Europese hoofdstad blijft op agenda De Gaulle bezoekt posten in Algerije Sensationele aanbieding HERENZAAK Vreemde coalitie in Italië Maar zijn tegenwicht is te gering om het clericalisme tegen te gaan Allesbeheersende vraag blijft: „zal Sjamoen om wapenhulp vragen WOENSDAG 2 JULI 1958 9 Russisch protest tegen rede van Amerikaanse minister EUR OMA RKTMINISTERS BIJEEN Sovjet-wapens voor Jemen (en omhelst Algerijnen) President wil beroep doen op Amerikaanse volk Peking-China annonceert zijn eerste atoomreactor ÏO90 975 PULLES OVER LIBANON: Dulles over de gevangen genomen Amerikanen Kind in zwin verdronken Alimentatieplicht voor man en vrouw Nieuwe Duitse wet op de verdeling der huwelijks goederen LONEN SPOORWEGPERSONEEL (Van onze correspondent te Rome) Wat na de enigermate verrassende Ita liaanse verkiezingsuitslagen te verwach ten was, is nu gebeurd. De christen democraten ook al hebben zij in de Senaat de absolute meerderheid gekregen waren in de Kamer van Afgevaardig den niet sterk genoeg om zonder steun van een andere partij een regering te vormen. ROME (Reuter) Amintore Fanfani, hun leider, heeft met de sociaal-demo craten een coalitieregering gevormd. In de Kamer komt de coalitie echter nög stemmen te kort voor een absolute meer derheid, maar een onthouding van de zes republikeinen en individuele leden van andere partijen zal haar, naar verwacht wordt, door de vertrouwensstemming heen helpen. Fanfani neemt zelf de portefeuille van Buitenlandse Zaken, het vice-premierschap en Defensie zijn voor Antonio Segni en Binnenlandse Zaken voor Fernando Tam- broni (onveranderd). Alleen de portefeuille van Financiën, Posterijen, Arbeid en So ciale Voorzieningen, alsmede van Staats deelneming zijn aan sociaal-democraten ten deel gevallen. In ieder geval zal de eerste regering na de verkiezingen er een zijn van christen democraten en sociaal-democraten. Het is verre van eenvoudig geweest daartoe te komen en zelfs is het nog heel wel moge lijk, dat Fanfani zijn regering na zeer kor te tijd ten val ziet komen. De twee partijen beschikken namelijk in de kamer tezamen slechts over 299 afge vaardigden, terwijl 298 de helft is. Dit kan nauwelijks een meerderheid worden ge noemd, vooral niet omdat er in de chris ten-democratische partij een flinke rech tervleugel is, die deze samenwerking met Saragat node aanvaardt. En wat de so ciaal-democraten betreft, stemde bij een zitting van het partijbestuur een derde der partijleiders tegen deelneming aan de regering, omdat daardoor de kans op ver broedering met de Nenni-socialisten aan merkelijk geringer wordt. Het conflict liep zo hoog, dat het een ogenblik leek of de toch al zo nietige sociaal-democratische partij in twee delen uiteen zou vallen. Sa ragat heeft tenslotte zijn zin gekre gen. Naar zijn mening moeten de sociaal democraten deel nemen aan de regering om te voorkomen, dat de Katholieke Ac tie, het Vaticaan en de bisschoppen de christen-democratische partij nog verder doen afschuiven in de richting van cleri calisme en conservatieve economie. Bij een partij als die van Fanfani, die zeer uiteenlopende richtingen verenigt onder de algemene kap van het katholicisme, is de mogelijkheid van een overhellen nu eens naar links, dan weer naar rechts, al naar de hulp die andere groeperingen haar bie den, steeds voorhanden. Onder de conser vatieve partijen zijn er twee, die onmid dellijk bereid zijn een rechts-gerichte re gering te steunen. Advertentie MOSKOU (Reuter). De Russische mi nister van Buitenlandse Zaken Gromyko, heeft dinsdag bij de V. S. een protest in gediend tegen de „vijandige verklaringen", van de Amerikaanse minister van Justi tie, William P. Rogers. In het protest wordt de rede, die Ro gers op 21 juni in Chicago heeft gehou den, „absurd en lasterlijk" genoemd. Vol gen Gromyko heeft Rogers gezegd dat de Sovjet-Unie een massale aanval op de V. S. voorbereidt en dit land van de kaart wil wegvegen. „Daar Rogers niet in staat was deze belachelijke verklaring te be wijzen, nam hij zijn toevlucht tot het vonnis, dat door een Hongaars gerechtshof is uitgesproken over de aanstichters en de organisatoren van de gewapende op stand tegen de wettige Hongaarse rege ring", aldus het protest. Hierbij wordt voorts opgemerkt, dat „een minister van Justitie behoort te we ten, dat elk vonnis van een nationale rechtbank voor misdaden tegen de staat begaan, een zaak is die alleen uitsluitend de betrokken staat aangaat". „Rogers protesteert ook niet tegen het feit dat honderden patriotten, die de on afhankelijkheid van hun landen verdedi gen, elke dag weer sterven in Algerije, Cyprus, Oman en elders", aldus Gromyko. „Op hen wordt geschoten door soldaten, uitgerust met Amerikaanse wapens en zij worden gedood door bommen, geworpen uit vliegtuigen die in de V. S. zijn ge maakt." Zoals gezegd, gingen er in Saragat's par tij heel wat stemmen op tegen samen werking met Fanfani, tenzij deze ook de Nenni-socialisten bij de regering zou wil len betrekken. Daarvan kan op het ogen blik, nu er althans in de vakbonden nog steeds een zekere samenwerking bestaat tussen socialisten en communisten, geen sprake zijn. „Dus", zo zeiden de tegen standers van Saragat, „moeten wij ons van deelneming aan de regering onthou den. De Christen-democraten zullen dan wel weer gaan aanpappen met de conser vatieve partijen, maar lang kan dat niet duren. Wij brengen ondertussen de ver smelting van onze partij met die van Nen- ni tot stand en na enige tijd komt er een ministercrisis en dan kunnen wij als vol waardige socialistische partij (socialisten en sociaal-democraten tezamen hebben 107 afgevaardigden) op voet van gelijk heid praten met de christen-democraten. Deelneming van een partijtje als het onze aan de regering tezamen met de christen democraten, die twaalf maal zo veel afge vaardigden hebben, is dwaasheid. In het verleden hebben wij voor diezelfde fout al zwaar genoeg moeten boeten". Maar Saragat heeft, als gezegd, het pleit gewonnen. Hij heeft een lijst van 19 punten opgesteld, waaraan de toekomstige rege ring zal moeten voldoen. Op papier klinkt het heel mooi. Fanfani had gaarne ook de republikei nen in de regering gehad. Deze zijn nog sterker overtuigd, dat zolang socialisten en cociaal-democraten gescheiden blijven, elke partij (van het democratisch centrum natuurlijk, de rest komt voor hen niet in aanmerking), die met de christen-demo craten zou samenwerken, geen waarach tige invloed op het regeringsbeleid kan uit oefenen. Zij nemen dus een afwachtende houding aan en zijn in principe de nieu we regering gunstig gezind. Van grote be tekenis is, dat de kleine republikeinse par- Saragat tij min of meer op de wip zit. De meer derheid van de nieuwe regering is, als ge zegd, uiterst gering. Daar er sociaal-democraten zitting in hebben, kan zij niet rekenen op sympathie van de zijde der liberalen of andere con servatieve partijen. Maar ook naar links heeft zij weinig armslag. De communis ten zijn natuurlijk in de oppositie en ook Nenni, al mag men verwachten dat de socialisten af en toe door zich van stem ming te onthouden, een zekere steun zul len geven aan bepaalde regeringsbeslui ten. (Van onze correspondent in Brussel) De zes ministers van Buitenlandse Za ken of hun vertegenwoordigers hebben gisteren geen beslissing genomen in ver band met de keuze van de zetel der Euro pese instellingen. Men voelde duidelijk dat de Franse en Italiaanse delegaties de aan wijzing van de zetel gaarne op de lange baan zouden willen schuiven, terwijl de Nederlandise,; Belgische en Duitse delega ties, die zich thans formeel voor Brussel hebben uitgesproken, direct een beslissing hadden willen nemen. In de kringen van de Europese ambtenaren is men veront waardigd en men is vastbesloten de reeds te Brussel gevestigde ambtenaren niet langer te verplichten tot een heen en weer reizen tussen Brussel en Luxemburg. De meeste besprekingen van de Europese Commissie voor de gemeenschappelijke Markt en de Euratoom, hebben reeds te Brussel plaats. Minister Von Brentano was door een dringende zitting van de Bondsdag ver hinderd en de Italiaanse delegatie werd slechts door een ambassadeur, de heer Cattani, gepresideerd. Er waren dus twee ministers van Buitenlandse Zaken afwe zig. Hierbij komt nog dat de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Pierre Wigny, minister is in een minderheidska binet, dat donderdag door het parlement omver kan worden geworpen. De invloed rijke en gezaghebbende prof. Erhard, de Duitse minister van Economische Zaken, verliet reeds dinsdagochtend de Belgi sche hoofdstad voor de debatten in Bonn. Het was de Duitser prof. Balke, minister voor Atoomenergie, die de vergadering presideerde. De Belg Wigny, hierin sterk gesteund door minister Luns en door de gehele Duitse delegatie, evenals door prof. Hall- stein, de voorzitter van de Europese Com missie, trachtte de vertragingsmanoeuvre van de Franse en Italiaanse delegatie te doen mislukken. Overigens mét succes, daar de Franse delegatie haar zin niet kreeg, namelijk uitstel van de keuze van de Europese zetel met twee jaar. Parijs hoopt natuurlijk dat de Europese regerin gen over twee jaren de smadelijke neder laag van de Franse hoofdstad in de as semblee van Straatsburg zullen hebben vergeten, en dat men op een nieuwe basis zou kunnen discussiëren, aldus de waar nemers bij de conferentie. Wigny slaagde er in te bereiken, dat het punt van de ze tel op de agenda blijft en op de eerstko mende vergadering opnieuw ter sprake zal komen. Het spreekt vanzelf dat de hou ding van de Franse delegatie de traditio neel Frans-Belgische vriendschap een fel le deuk heeft gegeven. Ook de halsstarrige houding van de Luxemburgse delegatie ontstemt de Bel gen. In het kader van de Belgisch-Luxem burgse Unie is Luxemburg steeds een vra gende partij, aldus de Belgische waarne mers. In de Duitse douane-unie van voor de Eerste Wereldoorlog werden de Luxem burgers door Berlijn als slaven behan deld, in de Belgisch-Luxemburgse Unie daarentegen als grote heren, die steeds hun zin krijgen. TAIZ (AFP) Jemen heeft wapens uit de Sovjet-Unie ontvangen en het ontvangt nog steeds dergelijke zendingen, zo heeft kroonprins Seil-el-Islam el Badr verklaard. Hij zei dit bij zijn terugkeer uit Cairo, waar hij met president Nasser over de vorming van een federatie van Jemen met de Ver enigde Arabische Republiek heeft gespro ken. Tevoren had de kroonprins een parade afgenomen, waaraan ook de tweehonderd militairen van de sultan van Lahedj, die vorige week donderdag uit het Britse pro tectoraat Aden waren uitgeweken, deel namen. Deze mislukte conferentie leverde ech ter toch nog een winstpunt op voor Neder land: de Italiaanse voorzitter van het ge rechtshof, de bejaarde heer Pilotti, zal op vakantie worden gestuurd, beter gezegd: met pensioen. De leiding van de justitiële organen van de drie Europese instellin gen zal er thans als volgt uitzien: een Ne derlandse president, een Belgische rech ter; een Duitse rechter, een Franse rech- tër "Wét1"Kaliaanse rechters,'.eëh'LUxerh- burgse rechter en een Duitse en Franse advocaat-generaal Vandaag wordt de conferentie voortge zet. TELERGMA, (Reuter) Generaal De Gaulle is dinsdag in Oost-Algerije aange komen voor een driedaagse tournee langs militaire installaties in geheel Algerije. Hij is in gezelschap van de socialistische minister van Staat Guy Mollet. Het be zoek van de generaal heeft in kringen van de beweging voor openbaar welzijn de hoop gewekt, dat hij zijn plannen met be trekking tot het toekomstige beleid in Al gerije kenbaar zal maken. Maar men acht het ook niet uitgesloten, dat de generaal het stilzwijgen zal bewaren en zal wachten tot de beweging op een zijspoor komt. Een aanwijzing voor dit laatste acht men de aanwezigheid van Mollet, die tweeëneenhalf jaar geleden als premier met tomaten werd bekogeld, toen hij een bezoek aan Algerije bracht. Hij had kort tevoren verklaard van plan te zijn de Al gerijnse bevolking stemrecht te geven. (UPI) De generaal heeft inmiddels bezoeken gebracht aan Batna, aan de rand van de Sahara, La Senia en Oran. Overal werd hij door de plaatselijke bevolking met enthousiasme verwelkomd. In Batna bezorgde hij zijn gevolg angstige momen ten, toen hij zich onder de menigte begaf en hier en daar een Algerijn aan zijn borst drukte. De leden van de veiligheidspolitie slaakten een zucht van verlichting toen de generaal weer in zijn auto steeg om naar het stadhuis te rijden. De grote me nigte schreeuwde intussen „Vive De Gaul le" en „Vive Algérie frangaise". In La Senia en Oran werd hij even enthousiast ontvangen, maar daar begaf hij zich niet onder de volksmenigten. Oran was versierd met de driekleur en vaandels, waarop stond: „Van Duinker ken naar Tamanrasset (in de Sahara), slechts één Frankrijk" en „Wij zullen al len Fransen zijn". ALGIERS, (Reuter) Een militaire rechtbank in Algiers heeft dinsdag een Al gerijnse vrouw van 22. jaar ter dood veroor deeld. Zij werd beschuldigd van het leggen van een bom in een café te Algiers in ja nuari van het vorig jaar. CAIRO, (AFP) President Bouguiba van Tunesië heeft de Algerijnen opgeroe pen de strijd tegen de Fransen voort te zet ten totdat zij hun onafhankelijkheid zullen hebben verkregen, aldus heeft het officië le Egyptische persbureau voor het Nabije Oosten dinsdag gemeld. Bourguiba had dit een verslaggever van het persbureau In een vraaggesprek meegedeeld. De president zei, aldus hel persbureau, dat hij zich niet zal verzetten tegen het smokkelen van wapens naar Algerije. WASHINGTON (Reuter) Minister Dulles heeft dinsdag op zijn persconferen tie verklaard, dat president Eisenhower zich rechtstreeks tot de natie zal wenden om steun voor zijn wensen inzake de hulp aan het buitenland. De president wil de besnoeiingen ongedaan gemaakt zien, die een Congrescommissie in het hulpprogram ma heeft aangebracht. Als de besnoeiingen gehandhaafd zouden worden, zou volgens Dulles de niet-com- munistische wereld daar ernstige verliezen door lijden. Dulles zei dat hij 's ochtends een bijeen komst van Eisenhower met de Congres commissie voor de toewijzingen had bij gewoond. Dulles had daar verklaard dat de door jie commissie voorgestelde bezui nigingen een ernstige bedreiging van de veiligheid van Amerika betekenen. De commissie wil 872 miljoen dollar schrappen van de door de president ge vraagde 3950 miljoen voor het dinsdag begonnen belastingjaar. TOKIO (UPI) Communistisch China heeft thans bekendgemaakt, dat het zijn eerste experimentele kernreactor in werking heeft gesteld. In de uitzending van het persbureau Nieuw China werd verklaard dat het een zwaar water reac tor is. Verder is een cyclotron voor onder zoekingen voltooid. Zowel reactor als cy clotron werd gebouwd met „aanzienlijke en waardevolle" assistentie van Russi sche zijde. Hiermee is China het tijdperk van de kernenergie binnengetreden, aldus Nieuw China. Advertentie in onze Wash 'N Wear regenjas dacron «n katoen, wasbaar, waterdicht, normaal 89.75, met minieme weeffoutjes 4975 Tweed sport colbert prima zuiver wol In diverse dessins 2975 ■Jr 'Wonderkamgaren' pantalons 50% zuiver wol, 50 Polyester 2975 Kantel manchet- overhemd no-lron, met extra aannaaiboord in super fijne popellne met praktisch onzichtbare weeffoutjes Uni herenpyjama's in prima popeline en flanel uw Herenzaak WASHINGTON (UPI). Minister Dul les heeft dinsdag op zijn persconferentie verklaard, dat Amerika bereid is troepe 1 naar Libanon te zenden, doch slechts als laatste redmiddel. Hfj zei dit na herhaal delijk beklemtoond te hebben, dat Liba non het meest gebaat is bjj hulp van de UNO. H(j herhaalde secretaris-generaal Hammerskjoelds woorden dat door de aanwezigheid van waarnemers in Liba non de infiltratie „uit het buitenland" ver hinderd kan worden, op zqn minst ge ringer zal worden en misschien zelfs ge heel. „En niemand is beter in staat daar over te oordelen dan Hammerskjoeld", aldus Dulles. Omvorming van het huidige waarne merskorps tot een politiemacht zou een noodzakelijke volgende stap kunnen zijn, zei Dulles, maar hij betwijfelde of een volkomen afsluiting van de Libanese grens nodig zou zijn. Dulles zei dit naar aanleiding van de "berichten, dat' prest- dent Sjamoen UNO-interventie op grote schaal of zelfs hulp van een politieleger wil vragen. Het oordeel over deze zaak wenste Dulles uit te stellen totdat zulk een verzoek werkelijk gedaan zou zijn. Dulles verklaarde tevens dat Ame rika nooit de mening heeft gehuldigd dat men slechts acties kan voeren via de UNO. In dit verband wees hij op artikel 51 van het handvest, waarin gesproken wordt over gezamenlijke hulp ingeval van een gewapende aan val. Hij meende dat onder „gewapen de aanval" ook een gewapende revo lutie, die vanuit het buitenland wordt geïnspireerd en gesteund, kan worden verstaan. President Sjamoen heeft maandagavond een lange telefonische conferentie gehad met de ambassadeur van de Libanon in New York, Malik. Men ziet dit als een begin van een Libanees „offensief" op het diplomatieke vlak ten einde te bereiken dat een politiemacht der UNO naar het land gezonden wordt. Vogens het blad ,,L' Orient" heeft Malik opdracht om op een bijeenkomst van de Veiligheidsraad aan te sturen. (Reuter). John Foster Dulles de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft op zijn wekelijkse persconferentie gezegd dat Oost-Duitsland pogingen doet om van Amerika een feitelijke erkenning los te krijgen, in ruil voor de invrijheid stelling van de negen Amerikaanse mili tairen die met een helikopter in Oost- Duitsland zijn terechtgekomen en daar gevangen genomen werden. De minister verklaarde echter met klem, dat Amerika niet bereid is, zulk een losprijs te betalen omdat dan het hek van de dam zou zijn. Hetzelfde gold voor de Amerikanen, die in handen zijn van de rebellen op Cuba. Wat dit laatste geval betreft zei de mi nster, dat de Cubaanse rebellen de V. S tot interventie in de binnenlandse aan gelegenheden van Cuba willen bewegen Amerika zal daar niet op ingaan. Het geval van de negen Amerikaanse vliegers die vorige week met hun DC-6 toestel boven Russisch gebied tot landen zijn gedwongen, ligt volgens de minister anders. Hij bestreed echter de Russische bewering, dat zij met opzet boven Rus sisch gebied zouden hebben gevlogen. Volgens UPI bevindt de bemanning van dit toestel zich in goede conditie. Zij wordt goed behandeld en zal spoedig vrij gelaten worden, aldus een woordvoerder van het Franse ministerie van Buiten landse Zaken, dat van zijn diplomatieke vertegenwoordiging in Moskou berichten van deze strekking ontvangen heeft. Nabij Hollum op Ameland is de 11-jarige Hans Gerrit Bruin bij het baden om het leven gekomen. De jongen was met een groepje kinderen aan het spelen in het voor het tentenkamp te Hollum gelegen zwin. Op een gegeven ogenblik liep het kind de zee in en werd door de ebstroom meegetrokken. Alle in het werk gestelde reddingspogingen bleven vruchteloos. AINAB (Reuter). Libanese regerings troepen hebben dinsdag rebellerende Droezen teruggedreven en daardoor de directe bedreiging van de internationale luchthaven van Beiroet afgewend. De frontlijn van de zuidelijke rebellengroep is over een afstand van 5 kilometer opge rold. De Droezen ondec bevel van Kemal Djumblatt hebben hun positie nabij de startbanen van het vliegveld moeten ontruimen. Ook in Tripoli is dinsdag zwaar ge vochten. De regeringstroepen beschoten de rebellen, die zich in het Mohamme daanse gedeelte van de stad verschanst hebben. Volgens perberichten heeft Djum blatt dinsdag 56 man verloren. Veertig Droezen sneuvelden en 16 werden gevan gen genomen. Er bevonden zich diverse Syriërs onder de gevangenen. Nasser dreigt CAïRO (UPI). Indien Amerikaanse troepen in de Libanon voet aan wal zet ten, zullen Arabische vrijwilligers zich in stromen naar datzelfde land begeven. Dit heeft Radio Cairo gisteravond bekend gemaakt als een reactie op de verklaring van Dulles dat de V. S. in uiterste nood troepen naar de Libanon zullen zenden. „Vele landen", aldus Radio Caïro, „hebben reeds aangeboden vrijwilligers te zenden. Het Arabische nationalisme zal niet dul den, dat na zijn huidige hoogtij de vroe gere situatie weer ontstaat." BONN (UPI). - Vandaag heeft zich voor de Westduitse gehuwde vrouw een ingrij pende juridische wijziging voltrokken. De nieuwe wet betreffende de gelijkheid van man en vrouw betreffende het huwelijks goederenrecht is namelijk van kracht ge worden. Zij bepaalt, dat elk der echtelieden de zelfstandige eigendommen behoudt van het vermogen, dat hij of zij ten huwelijk meebrengt, doch dat alle gezinsinkomsten gemeenschappelijk bezit zullen zijn, onge acht wie die inkomsten verwerft. Tevoren was het, dat de man het beheer voerde over het vermogen dat de vrouw had aangebracht en dat hij de inkomsten uit dat vermogen als zijn eigen inkomsten mocht beschouwen. Daar stond tegenover dat hij de plicht had, het levensonderhoud van zijn vrouw te betalen. Volgens de nieuwe wet zal de vrouw haar man moeten onderhouden indien hij buiten staat is, in eigen onderhoud te voor zien. Bij een scheiding door schuld van de vrouw kan zij veroordeeld worden, haar man alimentatie te betalen.... Wordt het huwelijk ontbonden door echtscheiding, dan wordt alle bezit, behou dens dat wat er bij de huwelijksvoltrekking reeds was gelijkelijk verdeeld. Sterft een der huwelijkspartners, dan heeft de overlevende recht op de helft van de gezamenlijke eigendommen en de helft van de persoonlijke eigendommen van de overledene. De rest gaat aan de kinderen. Zijn er geen kinderen, dan krijgt de over levende echtgenoot driekwart van de per soonlijke eigendom van de overledene. Men mag bij notariële akte bij de huwe lijkssluiting een bepaalde vermogensverde ling, die van de feitelijke aanbreng afwijkt, vaststellen. Slechts een gedeelte van het ruim 33.000 man tellend personeel van de Nederland se Spoorwegen wordt met ingang van 1 juli geacht te werken onder een nieuw Regle ment Dienstvoorwaarden (R.D.V.). Het betreft hier de spoorwegmensen, die in gedeeld zijn in de loontabellen 1 en 2 en lager onderwijs en lager technisch onder wijs genoten hebben. Voor het overige per soneel, dat ulo-, middelbaar- of hoger technisch onderwijs genoot en ingedeeld is in tabellen 3, 4 en 5, is nog geen con crete loonregeling van kracht. Wel vallen zij met betrekking tot hun rechtspositie onder het nieuwe R.D.V. Maandag liep het oude Reglement Dienst voorwaarden af. Tijdens besprekingen tus sen het College van Rijksbemiddelaars, mede namens de minister van Verkeer en Waterstaat en de directie en personeels- raad der N.S. zijn opnieuw onderhande lingen gevoerd, met name over de lonen van het personeel met een ulo-, middel baar onderwijs en hogere technische scho ling. De beslissing die het College van Rijks bemiddelaars na een aanwijzing van de regering eind april nam ten aanzien van het personeel met lager onderwijs en la ger technisch onderwijs (loontabellen 1 en 2) is aanvaard. Deze beslissing werd ge nomen conform het advies van de loon- commissie van de Stichting van d Ar beid. Dit advies kwam neer op de aan vaarding van de voorstellen van de vak bonden, verminderd met twee percent, waarbij wel werd bepaald, dat over deze twee percent verder overleg mogelijk zou zijn. De beslissing van het College van Rijks bemiddelaars ten aanzien van het perso neel met een ulo-, middelbare of hogere technische opleiding week echter aanzien lijk af van de door de vakbonden ingedien de voorstellen. Het college bepaalde na melijk, dat de huidige lonen voor deze drie groepen met 3 percent werden verhoogd, terwijl er de mogelijkheid was voor een toeslag voor het personeel in deze cate gorieën, dat onregelmatige diensten ver richt tot een maximum van U/2 percent van de loonsom, die door deze drie groe pen genoten wordt. De vakbonden daarentegen wilden een variërend loonvoorstel voor het personeel in deze drie groepen, dat aanmerkelijk boven de drie percent lag. De looncom- missie van de stichting van de Arbeid had zich aan de voorstellen van de vakbonden geconformeerd minus de twee percent, die ook voor de groepen van het personeel met lager onderwijs en lager technisch onderwijs geldt. Volgens het College van Rijksbemidde laars kon de beslissing, die op 25 april door het college was genomen, niet lan ger worden uitgesteld, omdat men meen de, dat een beslissing voor personeel in de groepen 3, 4 en 5 niet kon steunen op een door middel van werkclassificatie aangetoonde aperte achterstand. Op grond van de loonpolitiek is alleen loonsverhoging mogelijk, indien een aper te achterstand wordt bewezen. Volgens de minister van Sociale Zaken kan deze aper te achterstand alleen maar bewezen wor den, indien er een genormaliseerd systeem van werkclassificatie is. Volgens de vakbonden bestaat er met name voor administratief en administra- tief-technisch personeel geen werkclassi ficatie. Door de vakbonden is ook nim mer geaccepteerd, dat men voor het ulo middelbaar onderwijs en hoger tech nisch personeel werkclassificatie eist. Maar bovendien, aldus de vakbonden, zijn ook de voorstellen voor deze drie groepen niet op werkclassificatie gebaseerd. Ten aanzien van deze drie groepen hebben de vakbonden rekening willen houden met de taakinhoud van de personeelsleden in de ze categorie en deze vergeleken met soort gelijke functionarissen in een aantal an dere bedrijfstakken, terwijl de bonden bo vendien rekening hebben gehouden met de reeds jarenlange verbindingen die er in de N.S.-loonopbouw hebben bestaan. Nieuwe voorstellen De directie van de N.S. heeft op 23 mei thans officieel haar loonvoorstellen inge diend vooral met betrekking tot het per soneel in de groepen 3, 4 en 5. Deze voor stellen bevatten nieuwe gegevens, welke de minister van Verkeer en Waterstaat en het College van Rijksbemiddelaars aan leiding hebben gegeven tot een nieuw on derzoek. Daarom zal voor deze drie groe pen het nieuwe Reglement Dienstvoor waarden nog niet van kracht zijn. Het loon is nu nog gebaseerd op het maandag afgelopen reglement. Eventuele looncor- recties zullen met terugwerkende kracht van 1 juli 1958 van kracht worden. Expositie. Van 2 juli tot 1 augustus wordt „In 't Goede Uur" in Haarlem een tentoonstelling gehouden van werken van Wim Steyn.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 9