Onder het welwillend oog van tankgeschut op de barricades m Tripoli's frontlijn Dulles staat voor moeilijk bezoek aan Frankrijk Socialisten willen „praten" als C.V.P.-kabinet valt Bondsdagplan voor Duitse eenheid Zonder uitzicht op akkoord liever geen topconferentie „BUKKEN EN HARDLOPEN" „Hevige gevechten" in Libanese havenstad eerder wedstrijden in hoogschieten Hei sigaartje van DONDERDAG 3 JULI 1958 11 C.D.U. en oppositie zijn het ineens eens Gevaarlijke klucht Eisenhower waarschuwde Huis besnoeide hulp met 22 percent WESTELIJKE NOTA'S AAN MOSKOU: Vijf ontvoerde Amerikanen op Cuba vrijgelaten „Doorzichtige komedie Geïnterneerde Amerikaan hield persconferentie in Oost-Berlijn Incidenten aan de Grieks- Turkse grens Hertog van Windsor gaat dr. Niehaus consulteren Nehroe geschokt over executie van Nagy Door bliksem getroffen Mits de Belgische katholieken hun eisen matigen FURORE CVan ome reisredacteur) TRIPOLI, juli De hete middagzon schroeide het verlaten plein in de mohammedaanse wijk, die tegen een heuvel aangebouwd uitkijkt over de Noordlibanese havenstad Tripoli. Beneden mij lag de blauwe zee, de welige groene kuststrook, vol bananen, cypressen en sinaasappelbomen, en ook de nieuwe stad. In die nieuwe stad zag ik de tanks van de regeringstroepen, hun lange lopen schuins omhoog gericht naar de doolhof van nauwe straatjes in het r.ebellenkwartier, waar ik stond. Mijn twee rebellengidsen, ongeschoren jongemannen in morsige khaki-pakken met machinepistolen in de aanslag, waren al aan de overkant van het lege plein. „Bukken" schreeuwden zij, „bukken en hard lopen". Ik slikte mijn aarzeling in, startte en bevond, dat vijftig meter gebukt hard lopen over een open plein onder de zon, zonder dekking en onder het onwelwillend oog van tankgeschut, een onaangename ervaring is. Wij waren nu onderweg van het hoofdkwartier van de Noordlibanese rebellen leider Rashid Karame naar de frontlijn, die de stad Tripoli doormidden snijdt en de rebellengidsen hadden iets over een „wandeling des doods' gemompeld. Die lange wandeling, de heuvel af, leek inderdaad griezelig genoeg. Het bleef bukken en hard lopen over de open plaatsen van de ene dekking naar de andere, voortschuifelen langs muurtjes, gangetjes en portiekjes inschieten. En eenmaal beneden, waar dozijnen woeste guerillero's de met foto's van Nasser versierde barricades bemanden, kneep de spanning mij in de keel. Want door de kijkgaten in de barricades glurend, stond men oog in oog met de tankkanonnen en in de huizen achter mij zag ik welk een aanzienlijk gat een tankgranaat in een muur kan maken. Die spanning steeg nog meer toen een Franse fotograaf, veteraan van vele mi litaire campagnes, de rebellen verzocht even het vuur te openen, omdat hij graag wat kruitdamp op zijn plaat wilde hebben. Er barstte terstond een weldoorvoede fu sillade los en ik bukte instinctief voor de onvermijdelijk schijnende repliek van de tanks. Toen die uitbleef begon een vleug je twijfel de spanning te verlichten. En bij de volgende barricade negeerde ik de re- bellenhanden, die mij aan mijn overhemd omlaag wilden trekken en gluurde óver de zandzakken. Welk een vredig tafreel! Tus sen de machinegeweren van de rebellen en de tanks aan de overkant speelden wel vijftien kinderen onbezorgd in het zand van de opgebroken straat. Zij bouwden zandkasteeltjes, bakten zandtaartjes en knoeiden even vrolijk voort als hun leef tijdgenootjes op het Scheveningse strand. Van dat moment af is er niet meer ge bukt, hard gelopen of dekking gezocht. Niet door mij en niet door de rebellen. Zij keken een beetje verwijtend omdat de spannendste scène uit hun revolutie-ope rette bedorven was, de scène, die zij nu juist zo goed spelen. Zó goed, dat in het vreemde Libanese conflict, waarvoor bur geroorlog maar een erg groot woord blijft, Tripoli zich de reputatie verworven had, dat daar althans werkelijk hard en mee dogenloos gevochten werd. Nu stonden de rebellen met hun woeste ongeschoren kin nen, hun geweren en dolken, hun schrille fluitsignalen en hun wild geschreeuw, eigenlijk een beetje voor aap. Zij moch ten dan als razenden in de lucht blijven schieten, het leger aan de overkant dat heel goed wist, dat er buitenlandse jour nalisten op visite waren wij hadden even tevoren onze pasjes voor een bezoek (Van onze correspondent in Bonn) De Bondsdag deed gisteren een verras send gemeenschappelijk voorstel aan de regering Adenauer om de oplossing voor de kwestie van de eenheid tussen Oost- en West-Duitsland te vinden. Het voorstel komt er op neer, dat een commissie van de Grote Vier Rusland, Amerika, En geland en Frankrijk het probleem moet bespreken. Van de Westduitse regering wordt verwacht, dat zij haar best zal doen om een dergelijk gesprek tot stand te bren gen. De laatste maanden was een ware kloof zichtbaar tussen de regeringspartijen en de oppositie. Nog verleden week leek iedere samenwerking onmogelijk. Onge twijfeld heeft de dood van de C.D.U.-lei- der Arnold, die als een grote schaduw over de verkiezingsstrijd in het zo belangrijke Noordrijn-Westfalen is gevallen, de te genstellingen milder gemaakt. Het is dan ook voor het eerst in twee jaar, dat de regeringspartijen en oppositie er toe zijn gekomen gezamenlijk een voorstel te doen op buitenlands politiek terrein. Het doel van het voorstel van de Bonds dag is om op een aanstaande topconfe rentie, dan wel daarvan onafhankelijk, een commissie op het niveau van tenminste ambassadeurs der Grote Vier het Duitse vraagstuk te laten behandelen. Deze com missie dient niet gebonden te zijn aan vroe gere besprekingen en besluiten over het Duitse vraagstuk. Men meent overigens in de Bondsdag, dat ook een dergelijke commissie niet in een handomdraai het Duitse probleem zal kunnen oplossen en dal langdurige en moeilijke onderhandelin gen misschien een oplossing zullen kunnen brengen. Van dit realisme getuigden gisteren de Bondsdagdebatten over de buitenlandse politiek in het algemeen. De verwachting, dat deze debatten gepaard zouden gaan met socialistische aanvallen op de minis ter van Buitenlandse Zaken Von Bren- tano, over wiens mogelijke aftreden de laat ste tijd veel gesproken en geschreven is, kwam niet uit. Adenauer en Von Brenta- no behoefden deze kwestie slechts opper vlakkig te verdedigen. Men bleef uiterst zakelijk. Vooral bleek dit uit de opmer king van de socialist, de vroegere ambas sadeur te New Delhi, prof. Meyer, dat er een dag zal komen waarop één gemeen schappelijke buitenlandse politiek van alle Westduitse partijen los van de binnenland se problemen tot stand zou komen. aan de rebellen bij de vriendelijke kolo nel Karam gehaald wuifde opgewekt terug. Nu kan men niet zeggen, dat er in Tri poli nooit gevochten wordt. Wanneer een rebel de spelregels overtreedt door meestal per ongeluk een soldaat dood te schieten, dan neemt het leger met zwa re machinegeweren en tankkanons wel een paar strafschoppen. Maar noch het leger, noch de rebellen proberen ooit wer kelijk eikaars gebied binnen te vallen. Wat sommige persbureaus zo graag de „hevige gevechten in Tripoli" noemen, zijn eerder een soort wedstrijden in het hoogschieten: de hemel boven Libanon moet zo langzamerhand vol gaten zitten. Dat in het wilde weg knallen Sfeeft overi gens het voordeel, dat het geweldig mis baar maakt en dat het niet erg gevaar lijk is, een gelukkige combinatie, die won derwel aan de Arabische mentaliteit tege moetkomt. Het enige werkelijk gevaarlij ke element in de Libanese burgerkrijg zijn de dynamietbommen die de rebellen op de onwaarschijnlijkste plaatsen neer leggen en die de armen of benen van toe vallige voorbijgangers afscheuren. Het zijn uiteraard tijdbommen. De flinkerds, die ze gebruiken, hebben een half uur de tijd zich uit de voeten te maken. Ook dat past in de Arabische krijgsopvattiiigen. Een nog nauwkeuriger inzicht hierin kreeg ik tijdens mijn gesprek met Rashid Karame, de baas van Tripoli's knokploe gen, die in tegenstelling tot vele andere leiders van de opstand inderdaad aanslui ting van Libanon bij Nassers Verenigde Arabische Republiek schijnt te wensen. Onder een foto waarop Rashid Bey pre sident Nasser langdurig de hand staat te schudden, beweerde hij, dat er dagelijks onder zijn rebellen vrij wat doden en ge wonden vallen. Men moet hier niet te zwaar aan tillen, want een Arabische vechtjas waant zich al gauw overleden en meldt zich bij een ingegroeide teennagel gemakkelijk als zwaar gewond. Rashid Bey, een bleek, besnord mannetje, zei echter, dat zijn rebellen met hun geweren over de kanonnen van het leger zouden ze gevieren, omdat hun moreel onoverwin nelijk is, een bewijsvoering uit het onge rijmde, waarmee men ook in Egypte lang gesukkeld heeft. Hij beklaagde zich bit ter ik citeer hem letterlijk over het feit „dat het leger soms op de rebellen schiet". Hij zei, dat de soldaten kleine ga ten in muren maakten en daar hun gewe ren doorheen staken. De rebellen konden hen dan niet raken. Dat nu vond Rashid Bey geen manier van doen. Gelukkig had hij de telefoon bij de hand, zei nïj, om wanneer het leger vuurde zijn beklag in te dienen bij de commandant van de re geringstroepen. Deze bood dan zijn ver ontschuldigingen aan en maakte een eind aan het schieten. Een keurige regeling. Voordat Rashid Bey ons liet vertrekken voor de tocht door de rebellenwijken, bond hij ons wel op het hart vooral geen foto's te maken, waarop gezichten van de vrij heidsstrijders voorkwamen. Zijn bezorgd heid werd ingegeven door de narigheden, die daaruit in Hongarije waren voortge vloeid. Zijn vrees werd echter niet gedeeld door zijn ondergeschikten, want zo gauw men een camera voor de dag haalde, werd het gehele zoekerbeeld gevuld door van blijde trots of van ernstige glorie stra lende aangelaten van guerillakrijgers, die elkaar inmiddels met krachtige stompen uit het lensbereik trachtten te verdrijven. En dat was nog eens een komisch beeld van het Libanese conflict dat op natio naal niveau zoveel burleske aspecten heeft, dat men neiging krijgt het als een klucht te beschouwen. Helaas wekt het op het internationale vlak zoveel dreigen de complicaties, dat de iedere dag opko mende lachlust de waarnemer weer even snel vergaat. Verzoek van de fotograaf: „Even wat kruitdamp heren". De fusillade barst los- WASHINGTON (UPI) Het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft met 120 tegen 97 stemmen een voorstel om 75 miljoen dollar aan de met 872 mil joen besnoeide buitenlandse hulpverlening toe te voegen verworpen. Nauwelijks drie uur voor de stemming had Eisenhower, op zijn wekelijkse persconferentie, nog ge weien op het belang van buitenlandse hulpverlening. Het volledige programma voorzag in uitgaven van 3.940.000.000 dol lar. Afschriften van Eisenhower's betoog waren in het Huis van Afgevaardigden verspreid. De commissie voor toewijzin gen uit het Huis heeft een bedrag van 3.078.092.000 dollar voor hulpverlening ge voteerd. Het aldus besnoeide hulpprogramma werd door het Huis met 253 tegen 126 stemmen goedgekeurd. Het Huis verwierp verschillende amen dementen van republikeinse afgevaardig den, die beoogden het bedrag voor hulp verlening te verhogen. Het thans gevoteerde bedrag is 22 per cent lager dan het door Eisenhower ver zochte. Het is 597.500.000 dollar beneden het in de wet op buitenlandse hulpverle ning vastgestelde maximum. De gevoteerde gelden kunnen als volgt worden verdeeld: 1.515.000.000 voor mili taire bijstand, 90 miljoen minder dan het oorspronkelijk toelaatbare bedrag en 285 miljoen minder dan waarom de presi dent verzocht; 300.000.000 voor een ont- wikkelings- en leningsfonds, 325 miljoen minder; 171.500.000 dollar voor technische bijstand, ongewijzigd goedgekeurd; 158.000.000 voor een programma voor spe ciale bijstand, 17.5 miljoen minder; 222.000.000 voor het presidentiële fonds voor onvoorziene uitgaven, 55 miljoen dol lar minder; 1.060.592.500 voor andere hulp programma's, waarin ook 5.500.000 voor „atomen voor de vrede". Dit is ongewij zigd goedgekeurd. m&mrn (Van onze correspondent te Londen) „Oost en West bedoelen met een top conferentie iets geheel verschillends. De Russen willen propaganda, maar het Wes ten wil spijkers met koppen slaan". Dat is de kern van het antwoord van de Wes telijke leiders aan Kroesjtsjev, die de Rus sische premier ervan beschuldigen, dat hij in werkelijkheid helemaal niet is ge- interesseerd in de resultaten van een top conferentie. Daarentegen wil het Westen een gesprek om een definitieve overeen komst te bereiken. In de brieven, die dinsdag aan Moskou zijn verstuurd en woensdagavond gepu bliceerd, wordt ontkend dat het Westen een topgesprek wil verhinderen, zoals Kroesjtsjev had beweerd. Macmillan ver klaart in zijn zo simpel mogelijk gestelde brief, dat Kroesjtsjev een Westelijk voor stel om de impasse te breken, had gene geerd. De premier zegt, dat hij ontmoedigd is, maar niet van plan is de hoop op te ge ven, dat onderhandelingen toch nog zullen beginnen. Het lijkt, dat een topgesprek thans verder af is dan ooit. In Londen heeft men zijn hoop thans vooral geves tigd op de in Genève begonnen besprekin gen van de kerngeleerden, die wellicht het ijs zullen kunnen breken. Macmillan blijft er bij, dat een topgesprek alleen zin heeft, indien van de voren vaststaat, dat er iets positiefs, hoe gering dan ook, zal worden bereikt. Hiertegenover staat de mening van hen, die een topgesprek tot elke prijs willen, omdat dan pas zou kun nen worden vastgesteld wat de Russen eigenlijk precies willen. Dat de Russen moeilijk zijn in de omgang op het hoogste niveau is helemaal niets nieuws. Dit zal geen reden mogen zijn om een topconfe rentie uit te stellen. Maar de westelijke regeringen hebben 't thans duidelijker dan ooit gemaakt, dat zij zich dit keer niet voor een Russisch propagandakarretje zullen laten spannen. (Reuter) Waarnemers beschouwen de brieven van de westelijke staatslieden als bedoeld om hernieuwde stuwkracht te ge ven aan de Moskouse voorbereidingen van een topconferentie. Zij zijn voorts van oordeel dat de nieuwe Franse regering getoond heeft de officiële westelijke ont- wapeningspolitiek te steunen, waarmee alle speculaties, dat Frankrijk onafhanke lijk van zijn bondgenoten hierover zou willen onderhandelen de kop in zijn ge drukt. HAVANA (UPI en RTR) Vier Ame rikanen en een Canadees, die door Cu baanse rebellen waren ontvoerd, zijn te ruggekeerd op de Amerikaanse marine basis te Guantanamo op Cuba. Zij zouden zijn vrijgelaten op bevel van een der rebellenleiders, die van mening was dat de Amerikanen niet verantwoor delijk konden worden gesteld voor de po litieke situatie op Cuba en dat hun ge vangenneming een schending is van de individuele vrijheid, waarvoor de opstan delingen strijden. De vijf, die woensdag in vrijheid wer den gesteld, zeiden goed te zijn behan deld. De rebellencentra in het bergland van de provincie Oriente noemden zij „onneembaar". Zoals bekend is hebben enkele leden van het Amerikaanse Congres het zenden van mariniers bepleit om de gevangenen te bevrijden. WASHINGTON, (Reuter) Minister Dulles vertrekt vanavond naar Parijs voor zijn eerste besprekingen met De Gaulle sinds deze vorige maand aan de macht kwam. Men verwacht, dat de kwes tie van de kernwapens een belangrijk on derwerp van gesprek zal zijn (president Eisenhower hectt juist door zijn handteke ning kracht van wet gegeven aan het wets ontwerp dat de uitwisseling van kernge heimen met bondgenoten in de NAVO mo gelijk maakt). Ook wordt verwacht, dat Dulles de me ning van De Gaulle over een aantal kwes ties, zoals de ontwikkeling van de NAVO, BERLIJN (UPI) Majoor Kemper, de commandant van de negen Amerikaanse militairen die enkele weken geleden met een helikopter in de oostzone van Duits land terecht kwamen en daar geïnterneerd werden, heeft woensdag volgens het Oostduitse Persbureau ADN een perscon ferentie gegeven. Majoor Kemper zei dat hij en de andere vliegers goed behandeld worden in de wo ning die hun in Dresden ter beschikking is gesteld. „Het eten is goed en we hebben ook sigaretten en snoepgoed gekregen", vertelde hij. De negen militairen hebben voorts de beschikking over een sportveld en kunnen kranten lezen en naar de tele visie kijken. N Het Oostduitse persbureau geeft als commentaar dat „uit de verklaringen van majoor Kemper blijkt, dat de bemanning van de helikopter met ongeduld uitziet naar stappen van de Amerikaanse rege ring om de kwestie te regelen en het de mannen mogelijk te maken terug te keren" Kemper zou verder hebben verklaard dat men geen pogingen had gedaan om hem en zijn metgezellen met propaganda te beïnvloeden. Wel liet hij blijken, dat de literatuur die hem was verstrekt de man nen niet beviel („Wij stellen meer belang in lichte lectuur"). De westelijke reactie is: Deze doorzich tige komedie is op touw gezet omdat de negen mannen als „lokaas" moeten dienen voor een Amerikaanse erkenning van Oost-Duitsland, in ruil voor hun invrij- heidsstelling. Minister Dulles heeft echter, zoals gisteren gemeld is, reeds duidelijk laten blijken dat hij voor dit Oostduitse plannetje niets voelt. De persconferentie werd bijgewoond door een groot aantal journalisten, radio- en tv.-reporters uit de communistische landen, maar slechts uoor een represen tant van de pers in de vrije Westerse we reld, namelijk een correspondent van As sociated Press. Deze meldt volgens het Algemeen Dagblad, dat de bijeenkomst heel anders verüeo dan de Oostduitse or ganisatoren zich het hadden voorgesteld: „Zonder er doekjes om te winden, schol den majoor Kemper en de andere Ameri kaanse vliegers de Oostduitsers uit voor ontvoerders. Dezen wisten er niets an ders op te zeggen dan dat het de schuld van de Amerikaanse regering was, dat zij nog steeds gevangen zitten, maar majoor Kemper vervolgde onverstoorbaar: „Wij worden gebruikt als werktuigen en poli tieke gijzelaars". Hij vertelde dat hij en zijn lotgenoten zich bij de Oostduitse politie gemeld had den nadat hun helikopter in een onweers bui verdwaald en wegens brandstofge brek in de oostzone geland was. De po litie had hen aan de Russen overgegeven, maar deze hadden de negen man de vol gende dag weer aan de Oostduitsers ter beschikking gesteld met de belofte, dat ze zouden worden vrijgelaten. „Ik kan me niet voorstellen, waarom we nu nog wor den vastgehouden", zei de Amerikaanse majoor. Er volgde een scherpe woorden wisseling, waarbij de Amerikanen luid keels „Kidnappers!" riepen in de micro foons van de Oostduitse radioverslagge vers. De persconferenite werd toen maar haastig besloten. de politiek tegenover Rusland, de Europe se Gemeenschappelijke markt en het Europese gezagsorgaan voor kernenergie zal vragen. Vrijdagmiddag wordt de Ame rikaanse minister te Parijs verwacht. Hij is van plan in de loop van zondag naar Washington terug te keren. Het rechtse blad „l'Aurore" waar schuwt minister Dulles dat hij niet moet komen vertellen, zoals een Amerikaans persbureau heeft gemeld, dat Frankrijk zijn eerste kernproef moet uitstellen. „Wij bezitten de atoombom en wij zullen die tot ontploffing brengen op het tijdstip, dat ons goeddunkt", aldus het Franse blad. Het gaat niet om de vriendschap met de V.S. of de oprechtheid van het bondgenoot schap met de Amerikanen, maar het gaat alleen maar om „het hardnekkige onbe grip van de Amerikaanse leiders", zo voegt het blad hieraan toe. L'Aurore" zegt verder dat minister Dulles niet op een dergelijke wijze moet spreken, dat Frankrijk tot een tweede rangs bondgenoot wordt gemaakt. „Gene raal De Gaulle zal hier nooit mee instem men en de gewone man nog minder." Het blad deelt mee dat er in de Sahara, nabij de weg van Colomb Bechar naar Gao, al een proefterrein voor de kernont ploffing is uitgezocht. In de komende maanden zal Frankrijk tonen dat het tot de atoomclub kan toetreden, aldus ,,L' Aurore". PARIJS (Reuter) Functionarissen in Parijs, die nauwe betrekkingen onderhou den met het Franse Commissariaat voor kernenergie, hebben het bericht van een Londense krant, dat Frankrijk binnen twee weken zijn eerste atoombom in de Sahara zal beproeven „gefantaseerd en ontbloot van elke grond" genoemd. Frankrijk zal wel in het begin van het volgend jaar beginnen met de produktie op grote schaal van plutonium, aldus is woensdagavond in deze kringen verno men. Plutonium is het belangrijkste be standdeel van de atoombom. Naar verluidt, beschikt Frankrijk reeds over voldoende plutonium om zeer binnen kort een proef met een atoombom te ne men. Dit zal echter nog niet geschieden. Wet op uitwisseling WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft woensdag een wetsont werp getekend, waarbij Amerika kern wapengeheimen met NAVO-bondgenoten mag uitwisselen. Daarmee is het wetsont werp tot wet verheven. Het Congres be hield zich het recht voor een soortgelijke uitwisseling met een ander land te ver bieden. ATHENE (Reuter) De Griekse rege ring heeft woensdag bij Turkije geprotes teerd naar aanleiding van grensinciden ten waarbij een Griekse herdersjongen werd gedood en een groep Griekse boeren door Turkse grenswachten werden be schoten. Het incident met de herdersjon gen gebeurde zondag, het andere maan dag. Inmiddels zijn nieuwe incidenten ge meld. Tien Griekse militairen zouden dins dag een overval hebben gepleegd op een Turkse grenspost en een Griekse visser hebben bevrijd, die door de Turken was gearresteerd toen hij viste in de Maritza. LAUSANNE 1UPI) De hertog en de hertogin van Windsor zijn vandaag per trein uit Parijs in Zwitserland aangekomen voor een tiendaags verblijf in Ouchy bij Lausanne. De hertog zal tijdens dit verblijf prof. dr. A. Vannoti, en misschien ook de „celthera peut" dr. Paul Niehans, consulteren in ver band met wat werd omschreven als een lichte huidaandoening. NEW DELHI, (Reuter) De premier van India, Pandit Nehroe, heeft donder dag op een persconferentie in New Del hi verklaard, dat hij „geschokt en veront rust" is door de terechtstelling van de vroegere Hongaarse premier Imre Nagy en diens medewerkers. „Ik hoop oprecht", zei hij „dat deze gang van zaken niet zal voortduren". Over de rebellie in Libanon zei Nehroe, dat die kwestie zonder buitenlandse in menging moet worden geregeld. Hij ge loofde, dat het gevaar van inmenging van buitenaf aanzienlijk is afgenomen door de UNO-commissie en het bezoek van secre taris-generaal Hammarskjoeld aan Bei roet. Op de vraag of de terechtstelling van Na gy een Hongaarse binnenlandse aangele genheid was, zoals Hongarije en de Sovjet- Unie beweren, antwoordde Nehroe, dat dit volgens de letter van de wet wel zo was. Doch dan moet men ook kwesties als de Algerijnse als een zuiver Franse bin nenlandse aangelegenheid zien, zei hij. Tijdens een onweer in de gemeente Bei- len is woensdag de 42-jarige Willem Boer, terwijl hij gras aan het maaien was, door de bliksem getroffen en onmiddellijk ge dood. Het slachtoffer was ongehuwd. (Van onze correspondent in Brussel) De liberale en socialistische woordvoer ders hebben woensdagmiddag in de Belgi sche Kamer de regeringsverklaring van het minderheidskabinet-Eyskens gekriti seerd. De voorzitter van de liberale frac tie, Jansens, verklaarde onomwonden dat de machteloze en onstabiele minderheidsrege ring direct omver geworpen dient te wor den. Hij zei, dat Eyskens niet gepoogd had om werkelijk met de liberalen tot overeen stemming te komen. Het programma van de C.V.P. achtte hij demagogisch. De reali sering ervan zal miljarden francs kosten op een ogenblik dat de regering zelf gewag maakt van een tekort op de begroting van 1958 van circa 2 a 3 miljard franc., De voorzitter van de socialistische partij Max Buset, verklaarde dat alleen de C.V.P, er de schuld van draagt, dat de school kwestie in België nog niet is opgelost. Het zijn de Belgische katholieken die de open bare school als een onchristelijk milieu af schilderen én de ontwikkeling van dit on derwijs tegenwerken. Wat de verkorting van de dienstplicht tot 12 maanden betreft zei Buset, dat de internationale verplich tingen dit niet mogelijk maken. „De socialisten zijn overtuigde tegen standers van een beroepsleger", aldus de heer Buset en de dienstplichthervorming zou jaarlijks een uitgave van twee tot drie miljard franc vergen. Toch liet de heer Buset doorschemeren, dat niet alle bruggen tussen de katholieken en socialisten zijn opgeblazen. Hij ver klaarde dat alleen wanneer de C.V.P. haar eisen-programma sterk vermindert en op nieuw met beide benen in de realiteit gaat staan, er gepraat kan worden. Men hoorde voorts nog de oud-minister van Financiën Liebaert. Deze verklaarde dat de C.V.P. haar programma slechts zou kunnen reali seren door of de belastingen te verhogen of door „gevaarlijke monetaire manipulaties". De liberalen wensen aan het een noch aan het ander mee te werken. De waarne- nemers zijn inmiddels van oordeel dat de schijnbaar onverzoenlijke principiële te genstellingen op het ogenblik reeds zijn voorbijgestreefd. Als vandaag de C.V.P.- minderheidsregering wordt omvergewor pen, kan het gesprek over de formatie van een katholiek-liberaal of een katholiek- socialistisch kabinet in ernst beginnen. Men gaat dus waarschijnlijk niet op nieuwe ver kiezingen aansturen, aldus de politieke waarnemers. I Zeer licht van melange. Fors model en toch maar Advertentie

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 11