Opera uit het Rijnland met „DIE SACHE MAKROPOULUS" NIVEA y< Britten willen meer Nederlandse bollen Onverwachte en ruime overwinning van Haarlem-atleten op Malmö Giulini dirigeerde Residentie Orkest DONDERDAG 3 JULI 1958 13 Holland Festival Voor 'vetvrij1 zonnebaden zonnebrand lotion Filmstudio's van Samuel Goldwyn vernield Y Kunstsubsidies in Amsterdam „Arena" gaat „De koopman van Venetië" spelen Vijfenzeventig jaar „Maastreechter Staar" geeft uw zenuwen rust ontspant en is zo lekker Fondsleden krijgen thans brilleglazen geheel vergoed Cabaret uit München in Amsterdam E. C. Tjaden burgemeester van Wijdewormer Mening van werkgevers: Lidmaatschap van S.E.R. en Kamer is wel verenigbaar F. C. C. baron van Tuyll van Serooskerken overleden De buurman aan de overkant Kerkelijk Nieuws Flerenploeg van DWR verloor wederom IJHC Den Haag verliest geding tegen IJshockeybond Voetbalprogramma's vallen onder copyright Tommy Lawton is van zijn functie ontheven Deense voetballer gaat voor Tubantia spelen Men moet respect hebben voor de orga nisatie van de „Deutsche Oper am Rhein' uit Düsseldorf-Duisburg, om dag na dag „Ariadne auf Naxos" van Richard Strauss en „Die Sache Makropoulos" van Leos Janatsjek, werken die beide een uitge breide solistische bezetting vergen, op de planken te kunnen brengen met een zo goed als geheel andere groep executanten (alleen de bekende bas Fritz Ollendorf was in de twee werken van de partij). Dit geval is als een proef op de som hoe het mogelijk kan worden geacht dat dit operagezelschap jaarlijks voor de taak staat vierhonderd vijftig opvoeringen te geven, namelijk drie honderd in Düsseldorf en honderdvijftig in Duisburg; iets wat zonder een bijzonder groot volwaardig artistiek personeel on denkbaar zou zijn. „Die Sache Makropoulos" ging woensdag avond in de Stadsschouwburg te Amster dam. Het is de voorlaatste opera van Jana tsjek; hij schreef het werk in 1926, twee jaar voor zijn dood. Het zelf geschreven libretto is een adoptie van een toneelstuk van de Bo- heem Karei Capek. Het be handelt een ingewikkelde ge schiedenis, die weinig ruimte Iaat aan wat in de opera van essentiële betekenis is: de lyrische vocaliteit en het rustpunt waarop die lyriek zich ontplooit als een bloem uit haar knop. De hoofdper soon van hef fantastisch en luguber verhaal, Emilia Mar ty, is, als dochter van de hofalchimist van keizer Rudolf II in 1576 geboren. Toen zij zestien jaar was, werd op haar de proef genomen van een levenselixer, dat haar vader op verzoek van de keizer bereid had. Reeds driehonderd jaar heeft ze nu geleefd en onder verschillende namen deel gehad aan het bestuur van opvolgende generaties. Zij is thans verwikkeld in een proces om een erfenis, dat al eeuwen oud is en waarin twee kandidaten te hunnen gunste een beslissing verwachten. Haar getuigenissen over het verleden wekken de hoogste ver bazing. Zij weet aan te wijzen waar be paalde brieven en testamentaire beschik kingen te vinden zijn en doet aldus de schaal van het recht overhellen naar een der gegadigden, die, zoals later blijkt, een van haar eigen nakomelingen is. Het blijkt ook dat zij zelf de legendarische vrouw ge weest is die eeuwen geleden de erfenis procedure begonnen is. Verwikkelingen, ook van amoureuze aard, hopen zich op, want zij is nog steeds een aanlokkelijke en fascinerende vrouw. Uiteindelijk gaat het om weer in bezit te komen van het levens elixer, dat zij aan de voorvader van de begunstigde kandidaat toevertrouwd heeft; want de angst dat er een eind aan haar leven zal komen overweldigt haar. En toch komt de dood als een verlossing, want in haar ontwaakt het besef dat eindeloos leven geen zin heeft. Alvorens te sterven geeft zij hef ontdekte recept aan een jonge vereerster, die het verbrandt. Hiermee is Advertentie 5 t Mooi, gezond bruin worden zon der ook maar één pijnlijk plekje. Gebruik daarvoor Nivea zonne brand-lotion. Vetvrij - dus het laat Uw huid niet glimmen. Nivea zonnebrand-lotion schenkt U een stralende teint. ilrin' fles f 1.10 grote fles f IJ} HOLLYWOOD (UPI) Een brand heeft woensdag een deel van de studio's van Samuel Goldwyn in Hollywood in de as gelegd. Volgens een woordvoerder van de maatschappij is voor meer dan acht miljoen gulden schade aangericht. De voornaamste afdeling die werd getroffen is die voor geluidsopnamen. Een van de apparaten die werden getroffen in deze afdeling was een „Todd-a-o"-toestel van een miljoen tweehonderdduizend gulden. Door de brand zal het werk aan de film versie van „Porgy and Bess", waarmee een bedrag van vierentwintig miljoen dol lar is gemoeid, moeten worden uitgesteld. Hoe lang staat nog niet vast. Goldwyn zei na de brand te hebben gadegeslagen: „Ik zal alles opnieuw opbouwen, maar het kan misschien wel drie maanden duren voor dat de geluidsstudio weer gereed is". Niemand werd gewond bij de brand, die op een afstand van vijftien kilometer dui delijk was te zien. de toverban gebroken en de „Zaak Makro poulos" opgelost. Uiteraard is het werk een praat- en redeneeropera, waarin Janatsjek zijn ten dens van hef spreekgezang, naar de karak teristiek van de Tsjechische taal, zo vol komen mogelijk heeft te pas gebracht. De onderstroom, dus wat er in algemeen muzi kale zin kleur en sfeer aan geeft, heeft hij aan het orkest toevertrouwd. Daar gebeurt heel wat en dan voortdurend op karakte ristiek tekenende manier en soms vooral in de finales van II en III op fascine rende wijze stemming wevend. Maar eer lijk gezegd, het gemis aan lyrische rust punten (die blijkbaar vermeden zijn om de continuïteit van verhaal niet te onder breken) en de inspanning die het kost om de draden der verwikkelingen uit elkaar te houden, maken het beluisteren tot een drukkende en vermoeiende bezigheid. Alleen het zeer geslaagde optreden van een oud heertje, dat in Emilia een vrien dinnetje herkent van een halve eeuw ge leden, werkt om zijn grappigheid ook in de muzikale illustratie als een ontspan nend moment. En ook het algemene „zwij gen" dat op dit eerste optreden van deze seniele bon-vivant volgt, brengt een wel kome verademing. Het is in een zo druk voortstuwend geval heel wat waard even op een weldoende stilte vergast te worden. Met dat al wordt het effect van deze opera afhankelijk van een al of niet ver bazingwekkende interpretatie. De vertolking van de verpletterende rol van de hoofdfiguur Emilia Marty (eigen lijk Eline Makropoulos) door de dramati sche sopraan Hildegard Hillebrecht, gaf een volledige verzekering voor het beoogde effect, dat dan ook leidde tot een éclatant succes, waarin het publiek terecht zijn bewondering uitte voor haar enorme zang- technische kwaliteiten en haar doorleefde toneelactie, die van meer dan gewone psy chologische vermogens blijk gaf. Haar voornaamste tegenspeler, Karl Dickmann, bleek zijn gutturaal niet meer te hebben, maar overigens kon ook zijn prestatie hoog getaxeerd worden. De hoge bassen Otto Wiener en Fritz Ollendorf, de sopraan Elisabeth Schwarzenberg, de teno ren Hugo Kratz en Fr. Wilhelm Andreas (de oude bon-vivant), de bariton Willi Brokmeier, de bas Wilhelm Schafer, om alleen de meest bijzondere hoofd- en bijrol- r< j v v Hildegard Hillebrecht len te noemen, waren volkomen op de hoogte van hun taak en wekten om hun uiterst gedisciplineerd samenspel een bewonde ring, die voor een aanmerkelijk gedeelte ook toekomt aan de regisseur Kurt Ehr- hardt. Deze liet het stuk spelen in een ruimte-scheppend decor van Heinz Ludwig naar de stijl van Meyerhold en Tairoff, dat het fantastische van het gegeven bij zonder goed diende. Bovendien had het toneelbeeld, geconcipieerd als een in haar eigen net verstrikte spin, een treffende symbolische betekenis, die duidelijk werd, toen aan het slot, na het sterven van Emilia Marty, het net in het ijle opgelost werd. Wat aan de slotscène een verrassend effect gaf. Tenslotte was er Arnold Quennet, die als dirigent de muzikale verantwoording droeg en met zijn uitmuntend orkest van de Rijnlander Opera de partituur van Jana tsjek met smaak, maar ook met vurig élan verdedigde. Het geheel mocht een waardige festival-opvoering heten. Jos. cle Klerk B. en W. van Amsterdam stellen de Ge meenteraad voor onder meer de volgende subsidies voor het komende seizoen te verlenen aan de Nederlandse Comedie 324.00), aan het Concertgebouw Orkest 670.000), aan het Ballet der Lage Lan den (f 70.000), aan de stichting Kunst- maandorkest 150.000), aan de stichting toneelgroep „Puck" 45.000, en als aan vullende subsidies voor afgelopen seizoe nen: aan de Nederlandse Comedie f 15.400 aan de toneelgroep „Puck" 1000, aan het Nieuw Nederlands Toneeleeze'cchap 11.133, aan het Concertgebouw Orkest f 12.000, aan de Nederlandse Opera f 18.600, aan de kunstmaand Amsterdam 3200, aan het Ballet der Lage Landen 1650, en aan de stichting Kunstmaand- orkest 917. De toneelgroep „Arena" uit Den Haag, waarvan Erik Vos de artistieke leiding heeft, brengt in het nieuwe seizoen twee premières: „Pierrot valt van de maan" van Ben Minoli in augustus en „De koop man van Venetië" van William Shake speare, in de vertaling van Burgersdijk in oktober. „Pierrot valt van de maan" wordt gere gisseerd door Bas ten Batenburg, de voor naamste rollen worden vertolkt door Nannie Vermeer, Mary Wagenaar, Cees Pijpers en Jan Staal. In „De koopman van Venetië" worden de hoofdrollen vertolkt door Paul Meyer en Nannie Vermeer. Erik Vos regisseert, Wim Vesseur ontwerpt de decors en Leontien van Beurden de kos tuums. Vele stukken, die verleden jaar succes boekten blijven op het repertoire zoals „Het dansende ezeltje" van Erik Vos, „Hoera voor zon en regen" en „De vrien den van Prikkebeen" van Mies Bouhuys en „Krelis Louwen" van Pieter Langendijk. Onder leiding van de Italiaanse gast- dirigent Carlo Maria Giulini gaf het Resi dentie Orkest gisteravond een concert in de Kurzaal te Scheveningen. De dirigent had de gehele eerste helft van het pro gramma gewijd aan een klassiek werk uit de muziek van zijn land: Antonio Vivaldi's „Vier Seizoenen", de bekende reeks illus tratieve concerti grossi waarin de solo vioolpartij door één der beide concertmees ters, n.l. Theo Olof vertolkt werd. Met een sterk gereduceerd strijkorkest gaf Giulini van het soms naïeve, maar soms ook in al zijn eenvoud sterk expressieve stuk een bezielde uitvoering. Er was een zeer fraaie eenheid van opvatting en klank bereikt tussen de solist Holland en het orkest en in de lang zame delen die in 't alge meen door een nobele inten siteit de snelle aan waarde overtreffen frappeerde dikwijls de fluweelzachte achtergrond waartegen Olof's cantilene ongeforceerd kon uitkomen. Het was jammer Festival dat de droge akoestiek van de Kurzaal de schoonheid van dit intieme musiceren enigszins af breuk deed. Na de pauze wist Giulini deze bezwaren geheel te overwinnen in een tweetal wer ken van het Russische repertoire waaraan het gehele orkest medewerkte: Moessorgs- ky's symfonisch gedicht „Nacht op de Kale Berg" en Strawinsky's suite uit het Ballet „De Vuurvogel". Moessorgsky's stuk, lang zamerhand een afgezaagd nummer uit het muzikale griezel- en rariteiten-kabinet, werd onder Giulini's leiding een tover spreuk van bijna bezwerende kracht. Zon der een moment in loze sensatie te verval len wist hij het orkest zodanig mee te sle pen in zijn visie dat men het steeds doller worden van de heksensabbath bijna lijfe lijk ervoer en de huiveringwekkende kille dageraad aan het slot niet als een verbre king maar als een verplaatsing van de spanning op een ander niveau onderging. Dezelfde zeldzame geladenheid in het musiceren bezat de uitvoering van de „Vuurvogel"-suite. Ook hier wist de diri gent een veelgespeeld werk waarlijk te herscheppen en zijn publiek aldus een be levenis te bereiden. Onder Giulini's handen zong en vibreerde het gehele orkest en toch werd de pracht van de klank geen moment uitgebuit ten koste van de muzikale in houd. Een verend meebewegen op het rit me (dat zich in iedere beweging van de dirigent weerspiegelt) en een sterke con centratie op de melodische lijnen die tot in hun meest verborgen nuances „uitgezon gen" worden, zijn de uitgangspunten van deze enthousiasmerende musiceergeest. De tere, sprookjesachtige wendingen van de reidans der prinsessen of van het wiegelied, kregen evenzeer gestalte als de indrukwek kende ritmische expansie van de „helle- dans van Koning Kastjeï". Een uitvoering die ons de mysterieuze macht van de to- vervogel en van de muziek deed gevoelen. Giulini had voor deze grandioze vertol king een ovatie in ontvangst te nemen waarin hij uiteraard het orkest betrok dat zich de grote dirigent in ieder opzicht waardig had betoond. Sas Bunge Een der meest bekende mannenkoren van Nederland, de Koninklijke zangver eniging „Mastreechter Staar", bestaat vijfenzeventig jaar. Dit meest zuidelijke koor van Nederland heeft zijn faam in een lange reeks van jaren verkregen en be houden. Peter Gielen, de eerste dirigent, leidde het koor van het ene concourssuc ces naar het andere, ook in het buiten land. Later is de „Mastreechter Staar" na interregnum van Henri Heijdendael en Paul Hubberts onder Martin Koekelkoren gegroeid tot een ensemble met een vocale eruditie, welke het tot een begrip van internationale c koorkwaliteit heeft ge maakt. De „Staar" bereisde met concerten vrij wel alle gewesten van ons land. Het luis terde enkele jaren geleden het Nederlands Muziekfestival op, gaf monsterconcerten in de Utrechtse Jaarbeurshallen voor auditoriums van veertien- en twintigdui zend toehoorders, zong in Groningen, in Emmeloord, in het Concertgebouw in Am sterdam en in de Rotterdamse Rivièra- hal. De „Mastreechter Staar" gaf een uit voering voor de Nederlandse koninklijke familie en voor vele buitenlandse rege ringshoofden en kroondragers van West- Europa. De meeste bekendheid verwierf het koor met reeds vijfentwintig zijn gramo- foonplaten. Tienduizenden „Staar"platen zijn over de hele wereld verspreid tot in Noord en Zuid Amerika, Australië, Japan en China. In dit jubileumjaar zijn al enkele feest- concerten gegeven, maar het hoogtepunt van de viering valt toch op 5 en 6 juli. Dan zullen na een kranslegging op de gra ven van twee grote figuren uit de historie van het koor, de vroegere voorzitter Th. Meertens en de bijna legendarische diri gent Peter Gielen bestuur en zangers officiëel op het Maastrichtse stadhuis wor den ontvangen. Zondag 6 juli zal de Maas trichtse missiebisschop mgr. H. Paulissen, erelid van het koor, in de St. Servaaskerk een plechtige hoogmis celebreren, na af loop waarvan de „Mastreechter Staar" de première zal geven van het magnificat van Oscar van Hemel. De 24-jarige mej. J. van Kapel is van het acht meter hoge dak van de ouderlijke woning in de Zuiderstraat te Delft ge vallen. Zij had gezonnebaad. Zij werd op genomen in het gasthuis te Delft, waar zij is overleden. Advertentie gezond lekker Iri* De Ziekenfondsraad deelt mede dat bij beschikking van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid de vergoedin gen, op welke de verplicht verzekerden der algemene ziekenfondsen bij aanschaf fing van brilleglazen recht hebben, gewij zigd zijn. Volgens de nieuwe regeling be draagt de vergoeding, die tot nu toe cir ca 75 pet. van de in 1952 geldende ver koopsprijs bedroeg, van 30 juni af 100 pet. van de door de opticien aan de verzekerde in rekening gebrachte kosten, echter tot bepaalde maxima. Dertien jaar na de oorlog, intussen voor de tweede keer, treedt het Münchener Ka- barett „Die kleinen Fische" gedurende een halve maand in het Amsterdamse Nieuwe de la Martheater op. Het zijn Ingrid van Bergen, Kinga von Felbinger, Lia Pahl, Hannes Ganz, Erich Sehnke en Jochem Breuer die dit cabaret met grote vaart voordragen. Zij hebben dinsdagavond ge durende de première en aan het slot met Therese Angeloff, de regisseuse, uit het lange applaus duidelijk de waardering ge hoord, die men voor dit Duitse cabaret toonde. De heer A. C. Tjaden uit Rijswijk (Z.-H.) is benoemd tot burgemeester van Wijwe- wormer. De heer Tjaden is thans werk zaam als hoofdcommies ter Provinciale Griffie van Zuid-Holland. Hij werd in 1921 te Groningen geboren en begon zijn amb telijke loopbaan in 1940 bij de gemeente secretarie te Delfzijl. Vandaar ging hij twee jaar later naar Schiermonnikoog. Zijn volgende standplaats was Sleen in Drente, waar hij begon als adjunct-com mies en eindigde als hoofdcommies. Op 1 januari 1953 volgde zijn benoeming bij de afdeling personeelszaken der Provinciale Griffie van Noordholland. Sinds 1 decem ber 1955 is hij werkzaam bij de Provinciale Griffie in Zuid-Holland. Het Verbond van Nederlandse Werkge vers is het niet eens met de bezwaren van de regering en van de minderheid van de Sociaal-Economische Raad tegen verenig baarheid van het lidmaatschap van de Ka mer met dat van de S-E.R. Het verbond is van mening, dat indien men zich op het standpunt van onverenig baarheid stelt - de bewegingsvrijheid van de vrije organisaties van ondernemers en werknemers bij hun benoemingsbeleid wordt beperkt. Een dergelijk standpunt be tekent volgens het verbond, dat personen, die door die organisaties uitzonderlijk ge schikt worden geacht om aan de werk zaamheden van de S.E.R. deel te nemen en het vertrouwen bezitten van grote groe pen uit het bedrijfsleven, van dit sociale en economische werk worden uitgesloten op grond van het feit, dat zij van politieke groeperingen ook het vertrouwen genieten en uit dien hoofde zitting hebben in de Staten-Generaal. Het gaat er in de S.E.R. echter vooral om of de vrije organisaties aan de door hen te benoemen leden van de raad vertrouwen schenken. Indien het de bedoeling van de regering geweest zou zijn de raad te behoeden voor eventuele sterke politieke invloeden, dan dient men goed te beseffen, dat deze niet worden tegenge houden door louter en alleen over de com binatie lid S.E.R.-parlementslid het veto uit te spreken, aldus het verbond. Te Zuilen is op 71-jarige leeftijd over leden ir. Frederik Christiaan Constantijn baron van Tuyll van Serooskerken, oud voorzitter van het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis. Baron van Tuyll van Serooskerken heeft twintig jaar deel uitgemaakt van dit bestuur. Hij bekleedde het voorzittersambt van 5 november 1948 tot 1 januari 1958. De heer Van Tuyll werd op 15 juli 1886 geboren te Renkum. Hij studeerde te Wa- geningen voor landbouwkundig ingenieur. In 1910 werd hij secretaris van de gemeen te Westbroek en Achttienhoven, in 1913 werd hij burgemeester van Abcoude en in 1916 volgde hij zijn vader op als burge meester van Zuilen. Later gaf hij het bur gemeestersambt op wegens zijn drukke werkzaamheden als voorzitter van de Ne derlandse Christelijke Officieren Vereni ging. In 1934 deed hij zijn intrede in het hoofdbestuur van het Rode Kruis als af gevaardigde van de Johanniterorde. In 1947 volgde zijn benoeming tot eerste on dervoorzitter, op 5 november 1948 werd hij voorzitter, nadat Koningin Juliana in dat zelfde jaar als presidente was afgetreden. Baron van Tuyll van Serooskerken heeft voor de C.H.U. deel uitgemaakt van Pro vinciale en Gedeputeerde Staten van Utrecht. Voorts was hij kapittelridder van de commanderij van de Johanniterorde en opperkamerheer van de Koningin. Britse bloembollenhandelaars en voor aanstaande kwekers zijn een actie begon nen om de invoer van bloembollen uit Ne derland vrij te maken. Zij achten invoer quota overbodig. Deze quota zijn de oor zaak van de zwarte handel in bloembollen die in Engeland wordt gevoerd. Dit be richt de „News Chronicle". De handelaars hebben zich verenigd in een nieuwe orga nisatie, de „Flower-bulb users organiza tion", die de steun heeft van verscheidene parlementsleden. De invoer van bloembollen werd na de oorlog gecontingenteerd, toen Groot-Brit- tannië er financieel gezien slecht aan toe was. De invoer-quota werden in 1951 wat verruimd. In 1952 werd de invoer echter weer teruggebracht in verband met de economische crisis, waardoor het land toen werd geteisterd. Gezien de actieve betalingsbalans met de Benelux-Ianden, zo oordeelt men in eer der genoemde kringen, is een langer toe zicht van de regering op de bollenhandel niet meer noodzakelijk. Voor de oorlog voerde Groot-Brittannië jaarlijks 21.000 ton bollen uit Nederland in. Op het ogenblik niet meer dan 15.000 ton, dit ondanks het feit dat de vraag naar bollen is toegenomen. De Chronicle schrijft dat de huidige con stellatie heeft geleid tot toestanden, in wel ke nieuwe bloembollen-bedrijven onder de tafel door grote bedragen moesten geven aan reeds lang bestaande ondernemingen om een deel te krijgen van de ingevoerde bollen. De internationale atletiektweekamp tus sen de H.A.V. „Haarlem" en de „Helene- holms Idrottsförening" uit Malmö is gis teren op het Haarlem-terrein voor ruim 300 toeschouwers een goede atletiekshow geworden. Het was een vlot afgewerkt programma met diverse goede verrichtin gen, waarbij het alleen maar jammer was, dat de spanning bijna geheel ontbrak, want reeds na vier nummers stond het practisch vast, dat „Haarlem" de over winning zou behalen. Daarvoor was aan de ene kant de tegenstand van de Zweden te zwak twee van hun beste atleten konden wegens blessures niet opgesteld worden maar aan de andere kant kwa men diverse „Haarlem"-atleten juist gis teravond tot hun beste seizoenverrichting. Zo wipte Krans bij het hoogspringen over de 1.80 m., waarmede hij de overi gens ook goed springende jonge Zweedse atleet Kjell Carlsson met 2 cm klopte. Steenbergen en Meuwese sprongen respec tievelijk 6.57 m. en 6.55 m. vér, waarmede zij hun tegenstanders ver voor bleven en Snijders zegevierde op de 400 m. in 53.1 sec. en op de 800 m. in 2 min. 2 sec. Joachim en Hoogland voegden daar een dubbele overwinning op de 110 m. horden aan toe in respectievelijk 15.9 sec. en 16 sec. en toen waren de atleten uit Malmö in feite al kansloos-voor de eindoverwin ning. Weliswaar stelde hun beste sprinter Sven Ake Lövgren daar een overwinning- tegenover op de 100 m. in 11.2 sec, zij het n felle tegenstand van Duits, die tot 11.3 sec kwam. Doch toen bleek, dat de „Haar- lem"-tienkamper Doornbosch juist de wedstrijd tegen de Zweden had uitgezocht om te laten zien, dat hij enigszins over zijn inzinking heenraakt, getuige zijn 50.18 bij het speerwerpen en zijn 14.06 m. bij 't kogelstoten, stond de „Haarlem"-overwin- ning vast. De overwinning van de Zweedse tien kamper Wittbom bij het discuswerpen met een keurige prestatie van 38.76 m. kon daar niets meer aan veranderen, ook al omdat de Suomi-loper Oosterman, die als gast bij „Haarlem" meeliep, zonder moeite de 3000 m. wist te winnen voor Prinsen van „Haarlem". Tijden respectievelijk 9 min. 9.1 sec. en 9 min. 41.2 sec. Op dit Voor de president van de Amsterdamse rechtbank heeft een kort geding gediend, aanhangig gemaakt door de heer E. Vorst uit de Oude Brugsteeg te Amsterdam te gen zijn overbuurman, de heer J. van Ga meren. De steen des aanstoots is een bord met een gedichtje, dat de heer Van Gameren aan zijn deur heeft gespijkerd: „Mijn buurman aan de overzij spreekt steeds zijn mond voorbij Als gij wat weten wilt van mijn gezin stapt dan bij hem de winkel in". Ten einde niet voor deze „buurman" te worden aangezien, heeft een derde winke lier in dit straatje, die naast de heer Vorst woont, een bordje met de volgende tekst buiten gehangen: „Mijn buurman aan de overzij bedoelt hem (nummer 2) en heus niet mij". Zowel de heer Vorst, de heer Van Ga meren als de derde winkelier verkopen souvenirs. Volgens de heer Vorst probeert de heer Van Gameren afbreuk aan zijn zaak te doen, vooral nadat hij kortgeleden ver gunning kreeg zijn zaak op zondag open te houden, waartegenover staat, dat hij zaterdags gesloten is. Mr. G. Polak, op tredende namens de heer Vorst, zei in zijn toelichting op de dagvaarding, dat de heer Van Gameren zondags buitenlandse vooral Duitse toeristen aanspreekt en ze vertelt: „Wij mogen niet open zijn: daarvoor moet je jood zijn". In de dagvaarding vraagt de heer Vorst de heer Van Gameren op straffe van een dwangsom van 500 per dag te verbieden het bordje aan zijn deur te hangen en op zondag buitenlanders in de Oude Brug steeg aan te spreken. De heer Van Gameren voerde tot zijn verdediging aan, dat niet hij maar de heer Vorst klanten tracht weg te lokken. „Ik heb getuigenverklaringen, dat de heer Vorst geprobeerd heeft klanten bij mij weg te halen door te zeggen, dat ik N.S.B.'er ben geweest. Ik ben wel bij de N.S.K.K. geweest, maar N.S.B.'er was ik niet". De president zei tot de heer Van Game ren: „Afgezien van alles mag ik u toch wel aanraden dat bord weg te halen". De president zal 8 juli uitspraak doen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Stolwijk A. Donker te Dwin- gelo. Geref. Kerken. Beroepen te Neede R. de, Boer kand. te Rotterdam-Z. Geref. Gemeenten. Tweetal te Ridderkerk J. v. Haaren, kand. te Moerkapelle en A. Hofman, id. te Aalst. Beroepen te Benthuizen en te Ridderkerk A. Hofman, kand. te Aalst. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Kinderdijk L. Vroeginde- wey te Gameren. Geref. Kerken. Beroepen te Lollum (Fr.) R, de Boer, kand. te Rotterdam-Zuid. Geref. Gemeenten. Tweetal te Barneveld M. Blok te Rijssen en A. Hofman, kand. te Aalst (Geld.). nummer had de ploeg uit Malmö onge twijfeld de pech, dat zij hun beste loper Gunnar Nilson, die altijd goed is voor 8 min. 40 sec., aan de kant moesten laten wegens een blessure. Dankzij vooral een voortreffelijke race van Joacim, die Lövgren geen meter winst toestond, werd ook de 4 x 100 m. een Haar lemse zege en die bepaalde de eindstand uiteindelijk op 7245 punten voor Haar lem. De water polocompetitie Met vijf verloren wedstrijden staat DWR er in de eerste klasse heren van de zomer- waterpolocompetitie niet best voor. Woensdagavond kregen zij in de zwem inrichting aan de Houtvaart in Haarlem SVH op bezoek, dat met vijf-een de baas bleef. DWR had nu Boy v. d. Bogaerde op gesteld, maar ook deze heeft geen redding kunnen brengen. Voor de rust kwam SVH met twee-nul voor door Joop Vermeulen en Han van Ha gen. In de tweede helft wijzigde DWR haar opstelling, maar kon toch geen hecht bolwerk vormen tegen de SVH-aan- vallers. Nadat Theo Smael er nul-drie van had gemaakt scoorde de DWR-midvoor Kollerie. Hierna werd het een-vier door Theo Smael, die met het fabriceren van het vijfde doelpunt weinig moeite had, daar toen de DWR-doelman door de scheidsrechter het water was uitgezon den. Uitslagen: Competitie KNZB. Heren re serve tweede klasse A: Meeuwen 3DWR 2 6-4. Competitie kring Haarlem KNZB. Afd. AM I: VZV a—Haarlem 8-3; DWR heeft zich uit deze afdeling teruggetrok ken. Afdeling AJ I: DWRHaarlem 2-1; VZV aHVGB 3-1. Afdeling AJ II: Hille- gom—VZV b 4-4. De president van de rechtbank in Haar lem mr. A. M. baron van Tuyll van Seroos kerken heeft vanmorgen uitspraak ge daan in het kort geding, dat de IJHC Den Haag had aanhangig gemaakt tegen het bestuur van de Nederlandse IJshockey bond. Dit bestuur had de club geroyeeid, welk royement later door de ledenverga dering werd bekrachtigd, omdat de IJHC Den Haag op eigen houtje wedstrijden met buitenlandse clubs organiseert en met buitenlandse bonden in contact treedt. Het bestuur van de Haagse club had de president van de rechtbank verzocht het royement nietig te verklaren. Dit ve-^oc' is niet ingewilligd. Naar het oordeel van de president van de recht bank behoeft het organiseren van wed strijden met buitenlandse clubs de toe stemming van het dagelijks bestuur van de 1 nd. Ook het deelnemen aan buiten landse toernooien moet aan de goedkeuring van dit bestuur worden onderworpen. Het in contact treden met buitenlandse bonden behoort tot de taak van het bondsbestuur en niet van een club. Aldus de president in zijn overwegingen, die hij grondt op de statuten en het huishoudelijk reglement van de Nederlandse IJshockeybond, als mede op het reglement van de internatio nale organisatie. De president achtte het royement niet ten onrechte geschied. Hij ontzegde de IJHC Den Haag dan ook in haar vorde ring i veroordeelde de club in de kosten van het geding, zijnde f 115. Door deze uit spraak kan de club niet deelnemen am het zomertoernooi in Cortina d' An De Engelse Football League is van plan om, krachtens de wet inzake het copy right van 1956, een financiële bijdrage te vragen van de voetbalpools en van de an dere organisaties die gebruik maken van de door de league vastgestelde voetbal programma's. Aldus werd besloten in een bestuursver gadering. Na afloop werd meegedeeld dat het bestuur niet van plan is onredelijke eisen te stellen. Het oordeelt evenwel dat een zeker aandeel in de grote winsten, die met behulp van de league-programma's worden gemaakt, ten goede behoort te komen aan het spel. Tommy Lawton, de vroegere midden voor van het Engels voetbalelftal, is van zijn functie ontheven als manager van de Engelse derde divisieclub Notts County. Lawton die in totaal 17 maal voor het Engels elftal uitkwam, trad aan het eind van het seizoen 1956-57 in dienst van Notts County. In de afgelopen competitie ein digde de club onderaan en degradeerde naar de derde divisie. Lawton schijnt om financiële redenen ontslagen te zijn. De 26-jarige Deense voetballer Leo Mor- tensen zal het komende seizoen gaan spe len voor de tweede-divisieclub Tubantia. De Deen zal in Hengelo een werkkring zoeken. Hij heeft in zijn vaderland en in Noorwegen bij vooraanstaande verenigin gen en in vertegenwoordigende ploegen een reputatie als linksbinnen opgebouwd.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 13