Amerikaanse zesde vloot teruggetrokken Geen prijsverlaging voor melk in niet gesaneerd gebied v. Ewijks B De Gaulle koel ontvangen HET WEER Mr. Luns in W.E.U.: „Plan van Rapacki berust op denkfout" Werkloosheid in juni weer gedaald Noodweer teistert drie werelddelen Haarlems Dagblad Hoop op vreedzame regeling van het geschil stijgt Vrijkomende cent-per-liter naar Landbouwegalisatiefonds Ace MORRIS before i/oetëut// Zijn plannen worden met wantrouwen afgewacht WELK WEER KRIJGEN WE ZONDAG? Buien „Dertig divisies inplaats van vijftien nodig Delegaties in Genève plegen ruggespraak Russen willen preventie van verrassingsaanvallen Nieuwe nota aan T.S. ENIGE ONTSPANNING IN LIBANON President van Israel brengt officieel bezoek aan Nederland Scherpe critiek in produktschap Het woord is aan Reeds 25 doden in diverse landen geprolongeerd. ETERE AKKERIJEN z 72e JAARGANG No 299 Lange Nienwstiaat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DONDERDAG 3 JULI 1958 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 303e JAARGANG No 147 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name y. HaarL Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De grote vakantie nadert, niet tot on genoegen van de schooljeugd en.... de docentenDe hoog staat niet lan ger gespannen. De teugels worden wat gevierd. Wat „meester" nu vaak doet is vertellen. De Marker schooljeugd vormt dan ook een aandachtig luiste rende en voorbeeldig oplettende klas.. ALGIERS (Reuter) De Franse mi- nister-president, generaal De Gaulle heeft woensdag per hefschroefvliegtuig grensgebieden in Algerije bezocht, waar hij de bevolking toezegde, dat iedereen in Algerije dezelfde rechten zal krijgen. Het comité voor openbaar welzijn van Algiers is woensdagochtend voor de derde maal in 24 uur bijeengeweest. In kringen van het comité werd gezegd, dat het comi té een resolutie heeft opgesteld, waarin generaal De Gaulle waarschijnlijk wordt verzocht zijn oordeel over het probleem van de integratie nauwkeurig te omschrij ven. De Franse kolonisten in Algerije wen sen namelijk, dat de negen miljoen Alge rijnen en de één miljoen Fransen in Alge rije dezelfde réchten krijgen als de 48 mil joen Fransen in Europees Frankrijk. On der de kolonisten leeft echter de vrees, dat De Gaulle van plan is de mohammedanen dezelfde rechten te geven in een half autonoom Algerije, waardoor de kolonis ten in de minderheid zouden komen. De Gaulle zal donderdag te Algiers over leg plegen met het Comité voor open baar welzijn daar. Na zijn inspectiereis door het oosten en het westen van het land is generaal De Gaulle woensdagavond te Algiers aange komen. De generaal werd woensdagavond in het centrum van Algiers koel ontvangen. Enkele jongelui gaven uiting aan hun mis noegen, toen hij passeerde. Ook hoorde men hier en daar roepen: „Guy Mollet aan de galg". Er waren in het centrum van de stad veel minder mensen op de been dan bij De Gaulle's eerste bezoek aan de stad. Ook werd er minder gevlagd dan de vorige keer. Het gejuich was aanzienlijk zwak ker. Een lid van het comité voor openbaar welzijn zei woensdagavond, „indien het standpunt van De Gaulle over de integra tie van Frankrijk en Algerije over een maand niet duidelijk is, gaan wij moeilijk heden veroorzaken". Advertentie WORDT BIERWEER- VOORSPELLER EN WIN VAKANTIEREIS VAN f 1000.- zie pagina 5 Verwachting tot morgenavond: Vrij veel bewolking met plaat selijk buien, hier en daar met onweer. Zwakke tot matige naar n.-oostelijke richtingen draaien de wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S. PARIJS (Reuter-AFP) De Westeuro- pese Unie heeft woensdag te Parijs in het Paleis van Jena te Parijs een begin ge maakt met haar jaarlijkse bijeenkomst. Op de zitting die vier dagen zal duren zul len defensie- en andere veiligheidsproble men betreffende West-Europa worden be sproken. Er wordt door 178 parlementsle den uit België, Frankrijk, Groot Brittan- nië Italië, Nederland, Luxemburg en West- Duitsland aan deelgenomen. De voorzit ter, de Brit Hutchinson, zei in een re de: „onze beste wensen gaan uit naar Frankrijk met zijn moeilijkheden en zijn taak een probleem op te lossen, waardoor het zovele jaren is geplaagd en dat zoveel bloed, zweet en tranen heeft gekost." „Ziekte aan het hart van Frankrijk is vergif in het hart van Europa, een dode lijk gevaar ten overstaan van een tegen stander, die nog eens heeft getoond door zijn onmenselijke en barbaarse behande ling van de Hongaarse leiders, dat hij even onverzoenlijk en onbetrouwbaar is als te voren", aldus Hutchinson. De voorzitter van de ministerraad van de W.E.U. minister mr. J. M. A. H. Luns, heeft gezegd, dat het Westen zich met het oog op de nieuwe Russische taktiek van economische druk, die zowel tegen het Verre Oosten als Europa is gericht, moet mobiliseren om haar voortbestaan te ver zekeren. Volgens minister Luns is de eerste taak het sluiten van een verdrag over een vrij handelszone in Europa. „Dit zou de kroon zijn op het bouwsel van de Europese eco nomische integratie. Anders zie ik het ge vaar van een kloof tussen de zes landen van de Europese gemeenschappelijke markt en de andere Westeuropese lan den." Minister Luns zei in zijn jaarrapport te wensen, dat er geen Britse troepen meer van het Europese vasteland worden te ruggetrokken. Er moet een regeling wor den getroffen volgens welke de Britse troe pen op hun huidige sterkte, namelijk 55.000 man, gehandhaafd blijven. De minister keerde zich verder tegen een aantal nieuwe plannen, waaronder het plan-Rapacki tot het scheppen van een kernwapenvrije zone in Europa. Dergelij ke plannen berusten op een fundamentele denkfout, daar zij alleen gevolgen van de spanning tussen Oost en West willen weg nemen en niet de spanning zelf. Minister Luns besloot met de woorden: „Het Westen zal dus enerzijds zijn pogin gen moeten voortzetten tot het sluiten van een akkoord dat leidt tot waarlijke ont spanning door regeling van het Europese probleem en in het bijzonder de Duitse GENèVE (Reuter) Geleerden van Oost en West, die te Genève bijeen zijn om te spreken over manieren om proeven met kernwapens te ontdekken, voeren vandaag onderling besprekingen of plegen overleg met hun regering over de resultaten van de eerste twee dagen van de conferentie. Het algemene overleg wordt op vrijdag middag voortgezet. Volgens de Canadese vertegenwoordiger dr. Omand Solandt is men nog steeds bezig de posities te bepa len. Een woordvoerder van de conferentie verklaarde, dat er geen bijzondere reden was voor het besluit om vandaag niet bijeen te komen. Hij zei, dat men de af gevaardigden de gelegenheid wilde geven om hun gedachten over het reeds verrichte werk te laten gaan. De besprekingen zijn in hoge mate technisch en men kan niet verwachten, dat er zonder onderbreking dagelijks wordt vergaderd, aldus de woord voerder. Geleerden uit acht landen de V.S., En geland, Frankrijk, Canada, de Sovjet-Unie, Polen, Roemenië en Tsjechoslowakije nemen aan de conferentie deel. In welingelichte kringen te Genève zei men, dat gissingen over moeilijkheden op niets berusten. Geen van de deelnemers aan de conferentie heeft iets willen mee delen over het besprokene. kwestie of door een algemene ontwape ning, maar anderzijds zal het, zolang een dergelijke regeling nog niet is getroffen, alles moeten doen om te blijven werken aan zijn defensie om zijn vrijheden en zijn bestaan te verzekeren. Een minimum van dertig divisies, uitgerust met moderne wapens, blijft een eerste noodzaak", aldus minister Luns. (Reuter) Naar verwacht wordt, zal de Assemblee zich vandaag vooral bezig houden met een rapport van de Nederlan der kolonel J. J. Fens, waarin er namens de defensiecommissie van de assemblée op wordt aangedrongen onmiddellijk maatregelen te nemen om West-Europa „werkelijke veiligheid" te geven. In het rapport van kolonel Fens wordt gezegd, dat in de centrale sector van Europa slechts vijftien divisies van de NAVO als gevechtsklaar Kunnen worden aange merkt. De heer Fens dringt aan op der tig divisies op volledige sterkte in die sec tor. Ook wordt in dit rapport gezegd, dat terugtrekking van meer Britse strijd krachten van het Europese vasteland noodlottige gevolgen zal hebben voor de Westelijke defensie. De secretaris-gene raal van de NAVO, Spaak, zal de Assem blée donderdag toespreken. WASHINGTON (Reuter) De Russi sche minister-president, Kroesjtsjev, heeft woensdag een nieuwe nota aan president Eisenhower gezonden met het doel de spanningen in de wereld te verminderen, aldus heeft de zaakgelastigde van de Rus sische ambassade te Washington, Striga- nov, meegedeeld. De nota werd op het mi nisterie van Buitenlandse Zaken over handigd door Striganov. De nota betreft een belangrijke „nieuwe kwestie", aldus de zaakgelastigde. Hij wilde echter geen verdere bijzonderheden meedelen. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft later meegedeeld, dat de nieuwe Russische nota gaat over het voorkomen van een verrassingsaan val. Ook heeft de Sovjet-Unie woensdag de Amerikaanse regering een nota gezon den over de negen Amerikaanse militai ren, die in Oost-Duitsland worden vastge houden, aldus Striganov. Hij wilde de in houd niet bekendmaken. LONDEN (UPI) De eenheden van de Amerikaanse Zesde Vloot zijn uit de wateren rondom Libanon teruggetrokken, zo wordt in Londen vernomen. Het betreft hier de vliegdekschepen „Saratoga" en „Essex", en de zware kruisers „Des Moines" en „Canberra", die met geleide projectielen zijn uitgerust. De schepen zijn reeds dinsdag in havens in het westelijke deel van de Middellandse Zee fearriveerd. De landingsvaartuigen die aan de Zesde Vloot zijn toegevoegd lijven echter in het oostelijk bekken van de Middellandse Zee gestationeerd. De woordvoerder van de Amerikaanse marine weigerde commentaar te leveren. Hij zeide slechts dat de oorlogsschepen „volgens plan" in havens in Spanje, Frank rijk en Italië waren aangekomen en daar ongeveer een week zullen blijven. „Dit is een routine reis", zei hij. Ook weigerde hij zich uit te laten over de verdere bestemming der schepen. „Voorzichtig optimistisch" WASHINGTON (UPI). - In Washington heeft minister Dulles gisteren overleg ge pleegd met de Libanese minister van bui tenlandse Zaken, Malik. Na afloop van de bespreking zei deze laatste, Dulles te heb ben verlaten met de zekerheid dat de V.S. „alles" in het werk zullen stellen om te voorkomen dat de souvereiniteit, de inte griteit en de onafhankelijkheid van Liba non worden aangetast. Volgens Maük is er nog steeds ruimte voor „beslissende stappen", een militair in grijpen buiten beschouwing gelaten. „Op bouwende diplomatie" kan naar zijn me ning een belangrijke rol spelen bij het op lossen van de huidige moeilijkheden in zijn land. Malik zei „voorzichtig optimistisch" te zijn over de ontwikkelingen in zijn land. Hij meende dat de toestand de afgelopen week is verbeterd en voegde hieraan toe: „Alles hangt af van de ontwikkelingen in de toekomst". Volgens hem is alles in Liba non „aan wijzigingen onderhevig, behalve het verlangen om de onafhankelijkheid van het land te bewaren". BEIROET (Reuter). - Volgens in Beiroet ontvangen, onbevestigde berichten hebben de strijdende partijen in het havengebied van Tripoli woensdag een wapenstilstand gesloten. Later is uit Tripoli gemeld dat de op standelingen in dit gebied met de regerings troepen zijn overeengekomen, geen zware wapens meer te gebruiken om geen onnodig leed onder de burgerbevolking te veroor zaken. Het voorstel is van de opstandelin gen uitgegaan na een gevecht van enkele uren waarbij o.m. met 75 mm tankgranaten geschoten werd. Een aanval der rebellen op de brug, die Tripoli met de straatweg naar het noorden van Libanon verbindt, werd na hevige ge vechten afgeslagen. Ook in de vallei van Ain Ab nabij Bei roet werden schoten gewisseld tussen op standige Droezen en gendarmes, gesteund door aanhangers van de regeringsgezinde Syrische Volkspartij. Deze partij is in Syrië verboden en een deel der aanhangers is naar Libanon uitgeweken. Er zijn geen aanwijzingen dat de bij Ain Ab gelegerde rebellen een nieuwe aanval op het zeven kilometer verder gelegen in ternationale vliegveld van Beiroet zullen doen. Volgens een in Beiroet verschijnend blad is oud-premier Saeb Salam tot opperbe velhebber van het opstandige „volksleger" in Beiroet benoemd. Hij staat in telefonisch contact met Ras- hid Karami, de leider van de opstandelin gen in Tripoli en de droezen-hoofdman Kamal Djumblatt. Volgens onbevestigde berichten is in de wijk Bastia typhus uitgebroken. De waarnemers van de UNO hebben gis teravond hun eerste rapport aan de Vei ligheidsraad gezonden. Men verwacht dat het vandaag in New York zal worden ge publiceerd. In Tripoli hebben de opstandelingen vannacht een drie verdiepingen tellend ge bouw opgeblazen, De president van Israel, de heer I. Ben Zvi, zal, vergezeld door zijn echtgenote van 14 tot 17 juli een officieel bezoek aan Nederland brengen.. Hij zal vertegenwoor digers van Joodse en Zionistische organi saties, de Israëlische kolonie en leden van de Nederlandse voormalige illegaliteit ont moeten en plaatsen van Joods godsdienstig cultureel en historisch belang bezoeken, alsmede de rijksuniversiteit te Leiden, de gemeente-universiteit te Amsterdam en de Technische Hogeschool te Delft. Op 15 juli zullen de Koningin en Prins Bernhard de president en mevrouw Ben Zvi een lunch aanbieden. De minister president, dr. W. Drees, zal namens de raad van ministers op 16 juli een diner aanbieden. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, dr. ir. A. Vondeling, heeft aan het Produktschap voor Zuivel medegedeeld dat de halfjaarlijkse prijs wijziging voor de consumptiemelk in de niet-gesaneerde gebieden van het westen des lands op 6 juli niet zal doorgaan. Er zal geen prijsverlaging van één cent per liter komen. Deze vrijkomende cent, zo deelt de minister mede, zal door middel van een heffing in het Landbouwegalisatiefonds worden gestort. Het produktschap had geadviseerd de prijsverlaging van de melk niet te laten doorgaan, maar de cent per liter te bestemmen voor een verhoging van de slijters marge. In de gisteren gehouden openbare ver gadering van het Produktschap voor Zuivel kwam deze brief van de minister ter sprake. Het bestuurslid de heer G. J. Blink zei dat de melkhandelaren zich zeer onredelijk en onrechtvaardig behandeld achten. De handelssituatie van de melkhandelaren is volkomen onverantwoord. Iedere poging tot verbetering wordt afgewezen. De heer Blink zei dat dit besluit van de minister een opportunistische wijze van denken toont die ten stelligste moet worden afge keurd en dat de nieuwe maatregel in de praktijk niet uitvoerbaar is. De slijter in de niet-gesaneerde gebieden zal zijn melk een cent duurder moeten kopen dan de slijter in de gesaneerde gebieden. Maar de gesa neerde gebieden en de niet-gesaneerde ge bieden lopen door elkaar heen. Dan zal men moeten gaan uitzoeken of een slijter gesaneerde melk heeft gekocht of niet. De heer Blink meende dat het een grote knoei boel zou worden. „Het produktschap moet er voor waken dit pad te betreden," aldus de heer Blink. „Men mag aan het produkt schap geen opdracht geven die onuitvoer baar is. Wij moeten dus tegen dit besluit op principiële gronden bezwaren hebben en weigeren eraan mede te werken omdat In de Ahoyhallen te Rotterdam zijn de landelijke wedstrijden voor metse laars, straatmakers en stukadoors ge houden, waaraan 153 jongelui (van 14 tot 23 jaar) deelnamen. De Zilveren Troffel werd gewonnen door de tech nische school te Eindhoven. Twee leer lingen, J. van der Ven en H. van der Bogaard, namen de prijs in ontvangst uitbanden van minister Witte Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM. IEL. 13439 FERD. BOLSTR 48 A'DAM TEL. 717162 STURKA SHORTS - PANTALONS het in de praktijk niet uitvoerbaar is." Ook de andere bestuursleden hadden ernstige bezwaren. De heer D. van Kampen zei dat hij „het, voorzichtig uitgedrukt, hoogst onfatsoenlijk vindt dat de melkhan del zo wordt behandeld". Het bestuur besloot zijn bezwaren aan de minister kenbaar te maken. Koelhuisboter In de vergadering van het produktschap werd voorts bekend gemaakt dat de rege ring besloten heeft, geen voorraadtoeslag te geven op de op 26 april (toen de prijs verlaging inging) aanwezige voorraden koelhuisboter. Voorts houdt dit besluit in, dat er ook geen mogelijkheid bestaat deze boter op nieuw in te leveren. Nietzsche: Een kunstenaar heeft in Europa geen enkel tehuis, behalve Parijs. Bljjkens het ons door het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid ver strekte overzicht van de stand van de werkgelegenheid per 30 juni waren er eind juni 58.907 werkloze mannen (eind mei 64.637; eind juni 1957 22.403 en eind mei 1957 24.369). Eind juni waren er op aanvul lende werken werkzaam 14.675 (eind mei 16.534; eind juni 1957 9.081 en eind mei 1957 10.001). De geregistreerde arbeidsreserve bedroeg dus per eind juni 73.582 (eind mei 81.171; eind juni 31.484 en eind mei 1957 34.370). Werkloze vrouwen waren er eind juni 4.824 (eind mei 4.864; eind juni 1957 2440 en eind mei 1957 2299). Eind juni stonden 25.633 aanvragen open voor mannen (eind mei 22.816 (eind juni 1957 64.151 en eind mei 1957 61.960) en 25.142 aanvragen voor vrouwen (eind mei 24.024; eind juni 1957 39.265 en eind mei 1957 28.643). Verdeeld naar de provincies en vergele ken met eind mei 1957 (cijfers tussen haakjes) was de situatie per 30 juni 1957 als volgt wat betreft de geregistreerde ar- beidsereserve: Groningen 7444 (7291), Fries land 5155 (6007), Drente 6433 (6454), Over- ijsel 6208 (6600), Gelderland 7059 (8407), Utrecht 3556 (3902), Noordholland 10.450 (12.017), Zuid-Holland 11.462 (12.759), Zee land 2465 (2335), Noord-Brabant 10.602 (12.066) en Limburg 2748 (3333). HAMBURG (UPI-AFP-Reuter) - In verschillende delen van W e s t-D u i t s- 1 a n d hebben zich woensdag zware on- weers- en regenbuien ontlast, waardoor grote schade werd aangericht. Drie per sonen werden door de bliksem gedood. In het zuiden van de staat Baden wordt de schade tengevolge van de slag regens en hagelbuien op een miljoen mark (ongeveer 900.000 gulden) geschat. In het gebied van H i r o s j i m a (Japan) zijn tengevolge van overstro mingen door zware regenval vijf per sonen om het leven gekomen en dertig gewond. Dertienduizend personen werden dakloos. De regens die na een periode van grote droogte kwamen, waren er de oorzaak van dat ruim tweehonderd bruggen en 180 dijken werden vernield. Ongeveer op honderd plaatsen deden zich grondverschuivin gen voor. Een wolkbreuk die zich woensdag bo ven Audubon in de Amerikaanse staat I o w a ontlastte, heeft aan veertien men sen het leven gekost. De schade wordt op een miljoen dollar geschat. In hel gebied van Podhale in Polen, bij het Tatragebergte, zijn drie mensen verdronken door overstromingen, die het gevolg zijn van zware regenval. Zuid- en Midden Engeland hebben woensdag eveneens van overstro mingen te lijden gehad. Verscheidene we gen en spoorwegen kwamen onder water te staan en duizenden gezinnen moesten geëvacueerd worden. Ook Zuidoost-Lon- den had woensdag zwaar te lijden van een wolkbreuk, die vele straten blank zette. In Essex strandden vele auto's en bussen op de ondergelopen wegen. Ten noorden van Londen raakten enkele dorpen door het hoge water geïsoleerd. In Noorwegen zijn de valleien Gudbrandsdalen, Romsdalen en Sunnda- len thans over een gebied van duizenden hektaren overstroomd door de wassende rivieren, een gevolg van de wegdooiende sneeuw in de bergen. Talloze boerderijen in de overstroomde gebieden moesten door de bewoners wor den ontruimd. Vele dorpen zijn van de buitenwereld afgesloten. De spoorlijn naar Aandalsnes is op verschillende plaatsen verbroken. Ook in andere delen van West-Noorwegen wassen de rivieren. Tot dusver is hier geen melding gemaakt van persoonlijke ongevallen. De schade wordt geraamd op miljoenen guldens. Advertentie Wegens ons groot succes is onze reclame uit VAKANTIE-LEKKERNIJEN O oo 10 SPORTKOEKEN van 90 voor 75 cl. Willemsbeekweg 1 - Tel. 4640 - IJm-O.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 1