E.E.G.-landbouwconferentie te Stresa aangevangen (^Panda en de Yo^Yo^jager J Regenkans blijft groot Wereldnieuws Belastingopbrengsten bedroegen in mei f 532,3 miljoen NAAIMACHINES Fa. B. ENGELENBERG 'i Silver Stoepke DONDERDAG 3 JULI 1958 2 HOGERE RIJKSINKOMSTEN E.E.G.-ministers spraken over Vrijhandelszone Nederlands-Duits-Deens gesprek over „Kaasvrede" Goede resultaten bij Utr. Asphaltfabriek en Teerunie Kort economisch nieuws uit binnen* en buitenland OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Amsterdam leent 51 milj. De R.P.S. in juni Geveke gaat belang op Nw.-Guinea niet uitbreiden Onzekerheid bij Braat over bedriiven in Indonesië Discontoverlaging in België Financieringsbeperking voor lagere overheid verlengd Goedkeuring jaarstukken opgeschort TocU ló het zo DEENSE VLAG DE ONTVANGSTEN uit hoofde van de gezamenlijke kohierbelastingen beliepen in mei 145,9 miljoen tegenover 120,2 miljoen in april. Het vanwege de inkomsten belasting ingevorderde bedrag steeg van 81,7 miljoen in april tot 112,6 miljoen in mei. In de eerste vier maanden van 1958 kon een gestadige daling van de ontvang sten aan inkomstenbelasting worden geconstateerd, welke onder meer voortvloeide uit het ten einde lopen van de betalingen op de in 1957 opgelegde voorlopige aan slagen over dat jaar. De stijging in de verslagmaand werd veroorzaakt door het feit, dat met de betaling van voorlopige aanslagen 1958 een aanvang werd gemaakt. De opbrengst van de vennootschapsbelasting daalde van 24,9 miljoen in april tot 16,8 miljoen in mei. Tegenover bovengenoemde totale ontvangsten ad 145,9 miljoen, stonden opgelegde aanslagen van 263,6 miljoen. Derhalve vertoonde het nog in te vorderen bedrag een vermeerdering met 117,7 miljoen tot 1157,6 miljoen. De ontvangsten uit hoofde van de niet-kohierbelastingen bedroegen in mei in totaal 386,4 miljoen tegenover in de overeenkomstige maand van het voorgaande kwartaal 337,9 miljoen. Deze stijging is voornamelijk een gevolg van hogere opbrengsten uit hoofde van rechten op invoer, dividendbelasting en accijns op tabak. Vergeleken met mei 1957 is de opbrengst evenwel ongeveer 35 miljoen lager, waarvan 21 miljoen de omzetbelasting betreft. De grotendeels door seizoensfactoren veroorzaakte daling in de opbrengst van de loonbelasting van het eerste op het tweede kwartaal, tot uiting komende in de teruggang van de ontvangsten in april ten opzichte van die in januari, heeft zich de afgelopen maand niet verder geaccen tueerd, getuige de nagenoeg gelijk geble ven opbrengsten van februari en mei (on geveer 100 miljoen). Bij vergelijking van het opbrengstcijfer van de loonbelasting van mei 1958 met dat van mei 1957 dient het feit in aanmerking te worden genomen, dat laatstgenoemde opbrengst onder in vloed stond van enige cumulatie tengevolge van de invoering van nieuwe bepalingen omtrent versnelde afdracht. Ten aanzien van de opbrengst van de omzetbelasting heeft zich de bovenbedoel de daling van het eerste op het tweede kwartaal wel voortgezet, getuige de lagere ontvangsten ad 92,9 miljoen in mei tegen over 96,6 miljoen in februari. De op brengst van de dividendbelasting bedroeg in mei 18,8 miljoen tegenover in mei 1957 22,6 miljoen. Mede door de relatief hoge ontvangsten in april leverde dit belasting middel in 1958 tot dusverre 66,6 miljoen op tegenover 57,9 miljoen in de eerste vijf maanden van 1957. Evenals in de voor afgaande maand bevonden de ontvangsten uit hoofde van de motorrijtuigenbelasting zich met 11,4 miljoen in mei nog op een hoog peil als gevolg van het feit dat ook in deze maand het verlengen der jaarkaarten een rol speelt. Na de uitzonderlijk lage opbrengsten wegens rechten van invoer in januari en februari 57 miljoen bij een gemiddelde over 1957 van ruim 72 miljoen) trad een stijging in welke zich ook in mei voort zette met een opbrengst van 77,7 miljoen tegenover in april 69,4 miljoen. In feite is de stijging van de invoerrechten in en gere zin in de afgelopen maand van nog grotere omvang, zulks in verband met enige teruggang in de opbrengst van het bijzonder invoerrecht op benzine. Rekening dient echter gehouden te worden met het feit, dat de verslagmaand vijf betaaldagen bevatte. De stijging van de opbrengst van accijns op. gedistilleerd van 11,4 miljoen in april op 13,3 miljoen in mei, kan worden toe geschreven aan de omstandigheid dat in mei vijf krediettermijnen vervielen. De ontvangsten wegens accijns op bier bevon den zich tot dusverre in 1958 (met uitzon dering van februari) op lager niveau dan in de overeenkomstige maanden van 1957. In mei bedroeg de opbrengst van deze ac cijns 2,4 miljoen (mei 1957 3,4 miljoen). De opbrengst van de tabaksaccijns ad 42,1 miljoen is als relatief hoog aan te merken in vergelijking tot het gemiddelde over de eerste vier maanden van 1958 ad 36,6 miljoen. De opbrengst heeft, gegeven de krediettermijn van ongeveer vier maan den, in de verslagmaand waarschijnlijk de invloed ondergaan van een versterkte af gifte van banderolles voorafgaande aan de in februari 1958 ingevoerde verhoging van de omzetbelasting op sigaretten. Advertentie WEDDEN, dat wij kunnen raden welke wens uw zoon of dochter doet na een geslaagd examen Natuurlijk wensen zij zo'n prachtig, door en door betrouwbaar ZWITSERS horloge uit onze grote collectie van deze met uiterst vakmanschap vervaardigde precisie-uurwerkjes. Mag het mis schien een Omega - Eterna - Mido - Pontiac - Remova-horloge wezen U slaagt zó bij De kleine zaak met de grootste keuze Grote Houtstraat 49 - Telefoon 20049 BRUSSEL (ANP) De Raad van Mi nisters van de Europese Economische Gemeenschap heeft woensdagmorgen een bespreking gewijd aan de Vrijhandelszo ne. Hierbij werd in het bijzonder van ge dachten gewisseld over de regeling, die met ingang van 1 januari tijdelijk zou moeten worden getroffen en op grond waarvan de verlaging met 10 percent der douane-tarieven in de E.E.G.-landen zich ook tot de landen van de O.E.E.S. zou moe ten uitstrekken. Duitsland, Italië en de Benelux hebben zich met deze voorlopige regeling akkoord verklaard; de Franse afgevaardigden heb ben toegezegd, dat zij binnen drie weken hun mening hierover kenbaar zullen ma ken. De raad van Ministers zal op 23 juli te Parijs de zaak verder bespreken. (Van onze correspondent in Bonn) Tussen de kaasproducenten van Neder land, Denemarken en West-Duitsland zijn ónderhandelingen begonnen over een „kaasvrede" tussen de drie landen. Over leg op regeringsniveau zou totdusver niet tot een resultaat hebben geleid. Van de zijde van de Westduitse boeren organisatie is dezer dagen geprotesteerd tegen goedkope Nederlandse kaasaanbie dingen. Men sprak in dit verband van Ne derlandse dumping hoewel van Neder landse kant bewezen kan worden dat er geen sprake is van het verkopen van Ne derlandse kaas onder de kostprijs op de Duitse markt. De Duitse boeren wensten invoering van een minimumprijs, waar door ook zij nog in staat zouden zijn hun eigen kaas op de Duitse markt af te zet ten. Hoewel nog steeds van Duitse zijde beweerd wordt, dat Nederland en Dene marken onder kostprijs kaas aanbieden, kon desondanks met het overleg worden begonnen over de invoering van een mini mumprijs met de bedoeling op het prijzen- front een kaasvrede tot stand te brengen. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr Houtstr. 181 TeM4444 De winst- en verliesrekening van de n.v. Utrechtsche Asphaltfabriek te 's-Graven- hage over het jaar 1957 vermeldt een winstsaldo van 327.958.(vorig jaar 332.388). Voorgesteld wordt van de beschik bare winst op de aandelen A en B een divi dend uit te keren van 10 percent (6 per cent), een bedrag van 20.800 toe te voegen aan de statutaire reserve en een bedrag van f 7.278 over te boeken naar de nieuwe re kening. Teerunie Door de Teerunie n.v., waarin de ven nootschap voor 50 percent geïnteresseerd is, is een bedrijfsresultaat behaald vóór afschrijvingen, belastingen en algemene kosten van 4.884.00Q— 4.095.000.mi nus 163.00Ó.bijzondere lasten). Na af schrijvingen op basis van vervangings waarde ad 1.757.000.— 1.541.000.— resteert een winst voor belastingen en al gemene kosten van 3.127.000 2.391.000). Door het bestuur van Teerunie n.v. is be sloten na toevoeging aan de reserve van 569.000.561.300.een dividend te declareren van 7 percent (6V2 percent). De stijging van de omzet, welke plaats had ondanks een sterke daling in de afde lingen, welke van teer afhankelijk zijn, was voor een belangriik deel te danken aan de verwerkingsbedrijven, in het bijzonder de afdeling eigen werken en aan enige van teer afhankelijke chemische afdelingen. Wegens de vermindering van de aanvoer ruwe teer is het bestuur van Teerunie n.v er doorlopend op bedacht verdere in dustriële bedrijvigheid te vinden, welke niet van ruwe teer afhankelijk is. De vooruitzichten zijn in dit opzicht hoop gevend. De resultaten over het eerste kwartaal waren gunstig. Van het uit hoofde van het dividend ad 7 perc°nt be schikbaar gestelde bedrag van 630.000 komt aan de n.v. Utrechtsche Asphaltfa briek toe de helft of 315.000. IJsexport naar Zweden Terwijl de lage prijs voor boter in Zweden het iedereen mogelijk maakt iets royaler te smeren, nu als grote verrassing een prijsverlaging voor ijs gekomen. Zowel de Denen als de Engelsen exporteren namelijk sinds enige weken uitmun tend roomijs naar Zweden, waar men voor am per twee gulden een pond ijs krijgt. Iets voor onze zuivelexport? Wegenaanleg op Sumatra De Amerikaanse ambassadeur te Djakarta Ho ward Jones heeft meegedeeld, dat de Ver. Staten een bedrag van 8 miljoen dollar hebben toege kend voor de aanleg van hoofdwegen op Suma tra. Dit geld vormt een deel van een Amerikaan se lening van 15 miljoen dollar. (UPI) Advertentie Doclstraat 39 - Haarlem Tel. 13232 HOGEDRUKSLANG-MANOMETERS De gemeenteraad van Amsterdam heeft besloten tot het aangaan van een aantal geldleningen ten laste van de gemeente, tot een totaalbedrag van ruim 51 miljoen gulden. Deze geldleningen op onderhand se schuldbekentenis bedragen eenmaal tien miljoen, tweemaal twintig miljoen en eenmaal 1,5 miljoen. Het rentepercentage ligt binnen het voor de gemeente vastge stelde rentegamma, zo deelde de wethou der desgevraagd mee. Zoals 1.1. zaterdag in ons blad is gemeld, heeft het inleggerstegoed bij de Rijkspost spaarbank in juni de 2 miljard gulden overschreden. Eind juni was het inleggers tegoed 2006 miljoen gulden. In deze maand werd ingelegd 61,0 miljoen gulden, opge nomen 47,2 miljoen gulden. Het spaarver- schil bedroeg dus 13,8 miljoen gulden (vorige maand ƒ15,6 miljoen en juni 1957 2,7 miljoen). In 1958 is tot dusver bij de R.P.S. ge spaard 50,2 miljoen tegen 39,7 miljoen in hetzelfde tijdvak van 1957. Het saldo tegoed per ultimo juni 1958 bedraagt 2006,2 miljoen (vorige maand 1992,4 miljoen en ultimo juni vorig jaar 1952,8 miljoen). In de algemene vergadering van Geveke en Co's Technisch Bureau is vrij uitvoe rig van gedachten gewisseld over de ba- lanspost „investeringen in Indonesië" ad 5.207.073. Een aandeelhouder vroeg zich af, wat er uiteindelijk van deze post zal terechtkomen en wat er tegenover staat. Waarom, zo wilde hij weten, is aan deze post niet een meer reëel bedrag toege kend. De voorzitter verklaarde de vraag wat er nog eens van deze post zal terecht komen, evenmin te kunnen beantwoorden. Omdat het allerergste werd verwacht, is echter in het verleden een reserveringspo- litiek gevolgd, waardoor de slag volkomen zal kunnen worden opgevangen. De vraag of nu Indonesië is weggevallen een belangrijke heroriëntering op Nieuw Gui nea zal plaatsvinden, meende de voorzit ter met neen te moeten beantwoorden. Voor 1958 zal in ieder geval zeer bepaal delijk op een vermindering van de bruto winst moeten worden gerekend. Hierte genover staat echter, dat doordat be paalde reserveringen van het verleden jaar niet meer nodig zullen zijn de ver wachtingen voor aandeelhouder nu ook weer niet al te somber behoeven te wor den gesteld. Een der directeuren verklaar de niet somber gestemd te zijn. De onder neming toch is een goed gefundeerde zaak met vele mogelijkheden. Uit de winst- en verliesrekening van de Machinefabriek Braat n.v. Amsterdam blijkt, dat inclusief een nog in 1957 ontvan gen restant winstovermaking over 1955 uit Indonesië, het batig saldo op 120.051 uit komt. Hiervan zal 100.000 worden toege voegd aan de diverse doeleinden. Voorge steld wordt geen dividend uit te keren (v.j. 7 percent). Omtrent de verdere exploitatie van de bedrijven in Indonesië moet de directie voorshands een afwachtende houding aan nemen. Het onderzoek naar verdere moge lijkheden voor financiële deelneming in Nederland in een verwant bedrijf duurt voort. Overwogen zal worden of en in wel ke mate aan terugbetaling op het kapitaal de voorkeur moet worden gegeven. Het kapitaal beloopt onveranderd 2 miljoen. Het winstsaldo over 1957 is 20.051 (v.j. 175.420). De werkbezetting van de bedrijven in Indonesië was bevredigend. Deze beschik ken over een grote orderreserve. De werk zaamheid in Nederland verliep niet ongun stig. Gezien het grote belang van het bezit in Indonesië is het zeer moeilijk een gefun deerd oordeel over de vooruitzichten te ge ven. Een voortduren van de huidige toe stand zou tot gevolg hebben, dat de direc tie gedwongen wordt tot beëindiging van de exploitatie van de bedrijven in Indone sië. Derhalve werd besloten tot een andere wijze van openstelling van de balans over te gaan. Daarin zal naast de activa en pas siva in Nederland alleen worden opgeno men het bedrag waarvoor de bedrijven in Indonesië in de hoofdadministratie debet staan. De Nationale Bank van België heeft woensdag het disconto van 4 percent tot 3,75 percent verlaagd. Het is de derde dis contoverlaging in België dit jaar. Op 26 maart werd het disconto van 4.50 percent tot 4,25 percent verlaagd, op 4 juni van 4,25 tot 4 percent. Einde van het vorige jaar heeft de re gering aan de provinciale en gemeente besturen medegedeeld, dat zij de getrof fen regeling voor financiering van de in vesteringen der lagere publiekrechtelijke lichamen voorshands tot 1 juli 1958 wilde handhaven. De regering acht de huidige financiële positie der gemeenten en de feitelijke ver houdingen op de kapitaalmarkt nog niet van dien aard, dat reeds thans de tot he den gevolgde procedure zou kunnen wor den verlaten, zodat zij het noodzakelijk acht, dat de geldingsduur van deze rege ling wordt verlengd. Voorlopig geschiedt deze verlenging tot ultimo 1958. Intussen blijft de regering de situatie nauwkeurig volgen, opdat, indien de omstandigheden zich in de loop van het tweede halfjaar 1958 belangrijk zouden wijzigen, de maat regelen eer kunnen worden ingetrokken dan wel aan deze gewijzigde omstandig heden worden aangepast. Van heden tot 12 juli wordt te Stresa (Noord-Italië) de conferentie van lidsta ten van de Europese Economische Ge meenschap gehouden die ingevolge het E.E.G.-verdrag ten doel heeft het land bouwbeleid van de zes Euromarktlanden (België, Duitse Bondsrepubliek, Frank rijk, Italië, Luxemburg en Nederland) on derling te vergelijken, met name door een overzicht op te stellen van hun middelen cn behoeften. Fas na afloop van deze con ferentie zal de Europese Commissie van de E.E.G. een aanvang kunnen maken met de uitwerking van voorstellen aan de raad van ministers inzake de totstand brenging en uitvoering van het gemeen schappelijk landbouwbeleid, dat volgens het verdrag in de overgangsperiode van twaalf tot vijftien jaar moet worden ont wikkeld. x De Nederlandse delegatie naar Stresa staat onder leiding van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening, dr. A. Vondeling. Zij bestaat voorts uit het hoofd van de gecombineer de Nederlandse permanente vertegen woordiging bij de Europese Economische Gemeenschap en bij de Europese Ge meenschap voor Atoomenergie, dr. J. Linthorst Homan, als vertegenwoordiger van het ministerie van Buitenlandse Za ken, de plaatsvervangende directeur-ge- De depressie, die koele oceaanlucht over Frankrijk en België naar onze omge ving voert, bevindt zich boven Bretagne en vult langzaam op. De begrenzing van de koele oceaanlucht is niet verder dan tot de Waddeneilanden doorgedrongen. Een en ander ging met talrijke regen- en on weersbuien gepaard. De hoeveelheden va rieerden sterk van plaats tot plaats. komende etmaal zal de luchtdruk in Mid den-Europa dalen en komt het zwaarte- punt van het lagedrukgebied ten zuidoos- fT1,n"jj,0VTeP ten van ons land te liggen. Dit heeft tot ge volg dat de wind naar noordoostelijke rich tingen draait en dat de warme lucht, die al geruime tijd uit Rusland over Scandina vië naar de Noordzee stroomt, in de noor delijke provincies kan terugkeren. Boven dien blijven de regenkansen groot door een nieuwe randstoring, die zich boven de Al pen ontwikkelt. WEERRAPPORTEN Vrydag 4 juli Zon op 4.26 uur, onder 21.02 uur. Maan op 22.25 uur, onder 8.18 uur. Maanstanden 9 juli 1.21 uur laatste kwartier. 16 juli 19.33 uur nieuwe maan. 23 juli 15.19 uur eerste kwartier. 30 juli 17.47 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Vrgdag 4 juli Hoog water 5.34 en 18.02 uur. Laag water 1.17 en 13.38 uur. 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen: buiten M - land maxima van giste- 1 c ren. Binnenland: heden •O'S 4 Eg 7 uur. Neerslag: laatste I'S 24 uur. SB S C.S Den Helder geheel bew. nno 15 14 Ypenburg laagh. mist windst. 14 7 Vlissingen zwaar bew. zw 15 10 Eelde regen windst. 15 16 Twente geheel bew. windst. 15 21 De Bilt zwaar bew. windst. 14 9 Eindhoven zwaar bew. windst. 14 5 Vlv. Z.-Limb. zwaar bew. zzw 16 2 Helsinki geheel bew. w 27 0,7 Stockholm zwaar bew. windst. 26 0 Oslo onbewolkt windst. 29 0 Aberdeen half bew. ono 23 0 Londen zwaar bew. ono 21 Amsterdam geheel bew windst. 17 9,2 Brussel half bew. windst. 22 1,2 Luxemburg regen windst. 20 1,1 Parijs zwaar bew. zzo 20 2 Bordeaux regenbui zw 21 13 Grenoble licht bew. ono 22 12 Nice licht bew. nnw 22 0 Berlijn regen z 27 5 Frankfort geheel bew. windst. 23 9 München zwaar bew. ono 21 1 Garmisch P. licht bew. nw 18 8 Zürich regen z 22 21 Genève zwaar bew. w 22 12 Locarno regen windst. 22 Wenen zwaar bew. zzo 24 1,1 Innsbruck geheel bew. w 20 5 Rome zwaar bew. nno 28 0 Ajaccio zwaar bew. no 0 Madrid onbewolkt windst. 23 0 Mallorca onbewolkt wnw 32 0 Algiers licht bew. zw 31 0 28. Ming de Rechtvaardige, Gouden Draak van Mu, luisterde aandachtig naar de telefonische waarschuwingen van de Grootduivel van Tipu. „De vreemde bar baren zijn onderweg naar u in een vliegen de machine", klonk het uit de hoorn, „de onwaardigen willen het achtenswaardige beeld Yo Yo stelen". „Dat is heerlijk", murmelde de Gouden Draak, „dat is ver rukkelijk! Nu kan ik eindelijk weer eens enige rechtvaardige straffen uitdelen. Dank voor de waarschuwing, Grootduivel". „Geen dank, Gouden draak". Ming de Rechtvaardige legde de hoorn op de haak en stond handenwrijvend op. „Niets is schoner en rechtvaardiger dan het straffen van barbaren"prevelde hij, „en het is al weer zo lang geleden sinds ik mijn laatste barbaar heb kunnen straffen". Hij sloot even de ogen als bij een zoete herinnering en spoedde zich toen naar het dak van zijn paleis, waar onder zijn aanwijzingen een forse vuurpijl werd gereed gemaakt. Nauwelijks was dit werkje klaar, of daar verscheen reeds over de bergen in de verte het vliegtuigje van Panda en zijn metge zellen. „Wacht tot ze nog iets naderbij zijn en zend ze dan een uitnodiging om naar beneden te komen", beval de Gouden Draak. „Zoals ge beveelt, o Gouden Draak", sprak een der Oosterlingen, „de uitnodiging wordt verzonden". En met deze woorden ontstak hij de vuurpijl neraal van de Buitenlandse Economische Betrekkingen, mr. C. A. baron Bentinck, verscheidene ambtenaren van het mini sterie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening en waarnemers. De voorlopige agenda van de conferen tie, die door de Europese Commissie van de E.E.G., in overleg met de ministers van Landbouw in de zes landen, is opge steld, omvat de volgende algemeen gefor muleerde onderwerpen: de huidige toe stand van de landbouw in elk van de zes landen en bestaande moeilijkheden; de al gemene richting van het huidige nationa le landbouwbeleid in elk van de zes lan den bestaande moeilijkheden; de eventue le repercussies van de toepassing van het verdrag van Rome (met inbegrip van de toepassingsovereenkomst betreffende de associatie van de landen en gebieden over zee) op de landbouw van de zes landen; en de doelstellingen en richting op lange termijn van het gemeenschappelijk land bouwbeleid, tevens rekening houdend met de betrekkingen met de andere landen in Europa en de niet-Europese larden. Het ligt niet in de verwachting, dat de conferentie feitelijke beslissingen of over eenkomsten betreffende het gemeenschap pelijk landbouwbeleid van de zes landen zal opleveren. Veeleer zal zij. een. alge meen oriënterend karakter dragen en als uitgangspunt moeten dienen voor het werkprogramma vari de Europese Com missie in de komende jaren. Kediri- en Malang Stoomtram In de algemene vergadering van de n.v. Kediri- en de n.v. Maiang Stoomtram maatschappij is de goedkeuring van de balansen en winst- en verliesrekeningen opgeschort. Een oppositiegroep, die 184 van de 378 gedeponeerde aandelen Kediri en 360 aandelen van de 574 gedeponeerde aandelen Malang vertegenwoordigde, maakt ernstige bezwaren tegen de grootte (f 14.000) van de in Nederland gemaakte kosten. Reeds jaren, zo zei de woord voerder. De vergoeding over het eerste kwartaal 1958 is ontvangen en de directie heeft geen enkele reden om er aan te twijfelen dat ook het tweede kwartaal niet binnen zou komen. De kosten in Nederland zullen in 1958 dalen tot f 10.000 of misschien nog wel minder. De oppositie handhaafde haar standpunt en vond ook een bedrag van f 10 0(10 tc hoog. Het bestuur stelde hierop voor een kostenspecificatie ter inzage te verstrek ken. Opposanten konden hiermede akkoord gaan, zodat een beslissing over de jaar stukken werd opgeschort. (Voor de beurs zie pagina 7) Adams. President Eisenhower heeft woensdag op zijn persconferentie ver klaard, dat hij Sherman Adams, wiens aftreden geëist wordt in verband met de geschenken die hij kreeg van de miljonair Goldfine, nog steeds nodig heeft als adviseur. Stakingsmotief. Uit protest tegen het voornemen van de spoorwegdirectie, om een kapperszaak van het bedrijf te sluiten, hebben in Southampton woens dag duizend spoorwegarbeiders het werk twee uur neergelegd. De zaak werd in de oorlog geopend om de ar beiders het lange wachten in particu liere kapperszaken te besparen. Toeristen. Het Poolse toeristenschip „Ma- zowsze" is maandagavond laat uit Stockholm vertrokken met achterlating van 21 passagiers. De meesten van hen hebben zich naderhand gemeld op het politiebureau en politiek asiel aan gevraagd. Enkelen worden nog ver mist. De vermissingen werden pas ont dekt bij de passencontrole voor het vertrek. In de vier keer dat de „Ma- zowsze" dit jaar Stockholm aangedaan heeft, zijn in totaal 39 Polen van het schip gevlucht. Van een ander Pools schip, de „Batory" ontvluchtten vorig jaar in Kopenhagen 70 passagiers. Vrijgesproken. Een gerechtshof van Ham burg heeft de 46-jarige Duitser Erich Dittrich vrijgesproken van medeplich tigheid aan de moord op 13 Joodse sla venarbeiders in een Poolse houtzaag molen in 1942. Het hof zei, na 70 getui gen te hebben gehoord dat de rol van Dittrich bij de executie niet op duide lijke wijze was vastgesteld. Het open baar ministerie had levenslange ge vangenisstraf geëist. Kunstbeen. Een eenbenige gevangene Glyn Peters werd woensdag naar het ziekenhuis van Wandsworth in Enge land gebracht om een kunstbeen te gaan proberen. Na het been te hebben vastgemaakt, stelde de arts voor, dat Peters het nieuwe been even zou pro beren. Peters wandelde weg en is sinds dien niet meer teruggezien. Bezoek. De president van Tsjecho-Slowa- kije, Antonin Novotny, is woensdagoch tend in Moskou aangekomen, waar hij besprekingen zal voeren. Novotny, die .tevens eerste secretaris van de Tsjechi sche communistische partij is, werd op het vliegveld van Moskou begroet door president Worosjilov, premier Kroesjt- sjev en andere Russische leiders. Kernkwestie. Het Franse commissariaat voor atoomenergie en drie Franse atoomgeleerden, onder wie prof. Fré- déric Joliot-Curie, hebben te Washing ton een proces aanhangig gemaakt om erkenning van een octrooi betreffende het grondbeginsel van kernreactors te verkrijgen. Dit beginsel was in 1939 door de natuurkundigen Jean-Henri Halban, Joliot-Curie en Lew Kowarski ontdekt. Hun octrooi-aanvrage werd in 1942 door het octrooibureau te Washing ton afgewezen. „Gemene leugen". Het Russische persbu reau Tass heeft een verklaring ver spreid naar aanleiding van een artikel van de voormalige Finse communist Tuominen in het blad „Sanomat". In het artikel wordt gezegd, dat de Rus sen tijdens een in 1957 te Moskou ge houden conferentie hebben beloofd, de Finse communisten militair te zullen steunen bij een eventuele staatsgreep. Het artikel speelt een grote rol bij de verkiezingscampagne die op het ogen blik in Finland wordt gevoerd. „Tass is gemachtigd deze gemene leugen, waarvan vaststaat dat zij is verzonnen om de vriendschappelijke betrekkin gen tussen Finland en de Sovjet-Unie te schaden, te ontkennen. Het is een dwaas verzinsel", aldus de verklaring. Studiobrand. In een van de filmstudio's van Metro Goldwyn Mayer in Holly wood, waar men deze week met de ver filming van Gershwins negeropera „Porgy en Bess" zou beginnen, heeft woensdag een brand gewoed. Een to neel van zestig bij 120 meter werd vol ledig verwoest. De schade wordt ge schat op circa 2,5 miljoen dollar. Er deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. Oude botten. Russische geleerden hebben volgens Tass aan de kust van het Zai- sanmeer in Oost-Kazakhstan een groot aantal fossiele beenderen van zoogdie ren gevonden, die vijftig miljoen jaren geleden geleefd hebben. Viermaster. De ruim 3000 ton metende Duitse viermaster „Passat", het zus terschip van de vorig jaar verongeluk te „Pamir" zal weer in de vaart wor den gebracht en wel om dienst te doen als opleidingsschip, aldus is in Ham burg bekendgemaakt. REEDS in de oudheid waren bepaalde tekens in gebruik, die werden opgericht of meegedragen om de verbondenheid met vorst, land en volk, of de saamhorigheid van een groep strijders te demonstreren. Dergelijke standaarden kennen we bij de Egyptenaren, Assyriërs en Joden, maar ook bij de Grieken, waar de steden af zonderlijke standaarden bezaten. Van de Perzische koning Cyrus, de stichter van het Groot-Perzische rijk, is bekend, dat hij een witte vlag voerde, waarop een gouden adelaar was afgebeeld. Van de Ro meinse adelaar op het vaan del van de ruiterij, hebben we u vroeger al het een en ander verteld, zodat we daar over niet in herhaling behoe ven te vallen. Het gaat mo- menteel trouwens ook minder om de ade laar, dan om de standaarden of vlaggen, die in de oudheid welhaast even bekend waren als tegenwoordig. Zelfs de Germa nen en later de Vikings kenden strijdva nen, zodat van een algemeen gebruik kan worden gesproken. De Deense vlag is de oudste vlag die thans nog in gebruik is. Zij draagt een wit balkenkruis op een rood veld en stamt uit het jaar 1219. Toen heerste koning Waldemar II over Denemarken, een vorst die in de geschiedenis als een beschermer van de kerk bekend staat. In 1219 onder nam hij een tocht naar Estland, in de eer ste plaats om de aldaar wonende heiden se volken te onderwerpen, en - zodra dit gelukt was - hen tot het Christendom te bekeren. De Esten waren van oudsher een handeldrijvend en tevens een krijgshaftig volk, zodat we over het voornemen van Waldemar II niet al te lichtvaardig moe ten denken. Gelukkig voelde ook bisschop Albert, van Riga zich geroepen om met behulp van de Orde der Zwaardridders de Esten te lijf te gaan, zodat deze dappere krijgers uiteindelijk het loodje hebben moe ten leggen, dankzij het feit dat Denen en Zwaardridders, zij het met wisselend succes, om het be zit van het land streden. Maar zover was het in 1219, toen Waldemar II ten strijde trok nog lang niet. Bij Reval ont brandde in dat jaar een he- vig gevecht tussen Denen en Esten en de overlevering ver telt, dat koning Waldemar II tijdens de slag een vlammend kruis uit de hemel zag vallen, waarna de .overwinning ver zekerd was. Als gevolg hiervan ont stond de Deense vlag. Zoals wij die thans nog kennen met het witte kruis op het rode veld, bekend staand onder de naam Danebrog, Vóór we ons nu wenden tot een andere Deense merkwaardigheid, moeten we de misvatting rechtzetten, dat de prinsen vlag in vroeger eeuwen precies dezelfde zou zijn geweest als de vlag die wij thans onder die naam kennen Daarover een volgende keer. Nadruk verboden. H. Pétillon

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2