Dulles wil de wereld hervormen naar Amerikaans ideaal •....dus bierweer! Te vroeg (Op de <~Praatóto&l WIN Taktiek gewijzigd HENSEN 3 Nationalisatie van huizenbezit in China ,.Een Rubens" geveild Z0MER- 0NDERG0ED PAARLAARSTEEG 1 Koningin Elizabeth opnieuw onderwerp van critiek IMCOS f1000.- Syrische troepen beschoten Israëlische boeren Amsterdamse raad steunt bouw van Hilton-hotel Gaat u met vakantie? DONDERDAG 3 JULI 19 5 8 Om te kunnen constateren, dat de buitenlandse politiek van de Verenigde Staten de laatste vijf jaar niet veel veranderd is, hoeft men niet naar Amerika te gaan; dat kan men ook van Europa uit wel vaststellen. Maar wel tekenen de nuances zich duidelijker af, als men de situatie in Washington zelf en van Washington uit beziet. PEKING (Reuter) In communistisch China zullen de huizen die nog in particu lier bezit zijn, voor 1 september genatio naliseerd worden, zo meldt het economi sche blad „Ta Koeng Pao". Tot dusver had men het particuliere hui- zenbez'it nog niet op grote schaal aange pakt. In het State Department is ogenschijn lijk alles bij het oude gebleven. In het enorme ambtenarencorps van het minis terie hebben natuurlijk mutaties plaatsge had, maar minder dan men zou verwach ten. De voornaamste adviseurs van minis ter Dulles, die er in 1953 waren, zijn er nu nog. Sommige zitten op andere plaat sen, maar hun invloed is in 't algemeen dezelfde gebleven. Die invloed is trouwens zelden van doorslaggevende betekenis bij een man als Dulles, die bij voorkeur op zijn eigen opinie vertrouwt en een opi nie die hij eenmaal heeft, niet graag wijzigt. Dit heeft op den duur geleid tot een starheid in Amerika's buitenlandse po litiek, welke de regering de laatste tijd ook door haar binnenlandse critici in toe nemende mate wordt verweten. De buitenlandse politiek, die Dulles voert, berust volgens een omschrijving van zijn ministerie op twee beginselen: „de wens naar vrede en vrijheid voor het Amerikaanse volk, en het besef dat dit ideaal niet te verwezenlijken is als niet alle volken zonder uitzondering in vrede en vrijheid leven". Deze definitie betekent enerzijds een radicale verwerping van alle isolationis me, en dat is een positief aspect ervan. Anderzijds houdt zij echter in, dat de Amerikaanse regering om beginselvast te zijn, zich moet bemoeien met alle lan den waar, volgens haar opvattingen, géén vrede en vrijheid heersen, aangezien Ame rika's eigen vrede en vrijheid daarvan zouden afhangen. Hoe gevaarlijk dit uit gangspunt is, hebben tal van gebeutenis- sen en ontwikkelingen tijdens het minis terschap van Dulles duidelijk bewezen. De uiteindelijke consequentie zou een „Pax Americana" zijn een wereldvrede op Amerikaanse grondslag en, hoe jam mer velen dit ook mogen vinden, de har de feiten van de wereldpolitiek maken de verwezenlijking van dit ideaal, tenminste langs vreedzame weg, voorshands onmo gelijk. De politiek van Dulles komt bijge volg neer op een eindeloze reeks pogingen om de wereld zodanig te hervormen dat zij althans enigermate beantwoordt aan het Amerikaanse ideaal en deze hervor ming zonder oorlog tot stand te brengen. Men kan die politiek onrealistisch en in diepste wezen egocentrisch en bigot noe men, maar de onvermoeibare volharding, waarmee Dulles haar blijft voeren, is op z'n minst genomen indrukwekkend. Zijn de politieke doelstellingen van Dul les de laatste vijf jaar dus niet noemens waardig veranderd, er is wel een zekere wijziging te bespeuren in de taktiek, waar mee naar de verwezenlijking daarvan wordt gestreefd. De binnenlandse critici, van wie hier zo-even werd gesproken (en men vindt hen niet alleen in het Democra tische maar zeer zeker ook in het Repu blikeinse kamp), hebben Dulles al heel lang verweten, dat zijn politiek te star- principieel was om toepassing ervan in de huidige wereldsituatie mogelijk te ma ken zonder daarmee voortdurend een nieuwe oorlog te riskeren. Onder die cri tici vond en vindt men invloedrijke links- gerichte figuren als de machtige vakbonds leider Walther Reuther, die ons zeide de Amerikaanse buitenlandse politiek veel te Minister Dulles weinig soepel te vinden en het te betreu ren dat de V.S. hun verdediging te veel in bewapening en te weinig in de kracht van de democratie zochten. „Wij hebben de fout gemaakt, militaire bondgenoten te prefereren boven democratische vrien den", zei Reuther en, sprekend over het grote belang van het behouden der econo mische achtergebleven landen in Azië voor de democratische wereld, betoogde hij geestdriftig dat de strijd voor de de mocratie in Azië „niet op de slagvelden maar op de rijstvelden gewonnen moest worden". Een ander vooraanstaand criticus van de politiek der Amerikaanse regering komt uit een vrijwel diametraal tegen overgesteld kamp: het is de vermaarde financier Bernard M. Baruch, die jaren lang adviseur van president Roosevelt is geweest. Baruch verweet de regering on langs, dat zij nog altijd in vooroorlogse termen denkt en daardoor het tempo, waarin de problemen en de krachten van de moderne wereld zich ontwikkelen, niet kan bijhouden. „Het lijkt wel of we voort durend achter een trein aanhollen, die we maar niet kunnen halen", klaagde de 88- jarige Baruch, die ondanks zijn hoge leef tijd blijkbaar zelf nog wél gevoel voor tempo heeft. En een derde criticus, van wéér heel andere politieke makelij, is de nog jeugdige senator John F. Kennedy, die beschouwd wordt als een serieuse re flectant voor de Democratische candida- tuur bij de volgende presidentsverkiezin gen (in 1960). Kennedy heeft in de Senaat herhaaldelijk gepleit voor afschaffing of verzachting van de economische boycot der communistische landen en voor een politiek die de satellietlanden door middel van economische steun juist zou helpen, hun afhankelijkheid van de Sovjet-Unie te verminderen. Hij verwerpt de opvatting van Dulles, dat Amerika moet blijven ho pen op bevrijding van Oost-Europa (en van China) door middel van een grote, ge welddadige omwenteling; volgens hem moet Amerika's buitenlandse politiek veel eer gebaseerd zijn op de mogelijkheid dat de satellietlanden zich voorzichtig en ge leidelijk zullen ontworstelen zowel aan de politieke als aan de economische over heersing van Moskou. Al deze kritiek zou Dulles wellicht naast zich hebben neergelegd, als hij niet door het mislukken van de Hongaarse revolu tie, door het succes van Gomoelka's op treden in Polen en, niet te vergeten, door de verrassing van de Spoetniks en de daar uit voor Moskou voortvloeiende militair- technische mogelijkheden tot de erken ning was gedwongen, dat hij zich in ver schillende opzichten verrekend had en dat het voor de V.S. nodig was geworden, zich in buitenlands politiek opzicht bij een nieuwe situatie aan te passen. Niemand kon van Dulles verwachten, dat hij van toen af minder nadruk zou leggen op zijn eigen systeem van „collectieve veilig heid" namelijk dat soort van „collec tieve veiligheid" dat belichaamd is in een uitgebreid stelsel van bondgenootschap pen waarbij thans een vijftigtal landen zijn betrokken en waarin men het Sovjet blok vrijwel openlijk als „de vijand" aan duidt. Evenmin zou men van Dulles kun nen verwachten, dat hij zich ook maar in het minst aansluit bij de opvattingen van de Democratische partijleider Adlai Ste venson, die o.m. inhouden dat het Westen het principe van „machtsgelijkheid" van het Sovjet-blok moet accepteren. (Als bei de kanten dat principe van machtsgelijk heid zouden aanvaarden, zou hun rivali teit op militair gebied kunnen worden ge wijzigd in vreedzame concurrentie op de gebieden van wetenschap, onderwijs en economische ontwikkeling, heeft Steven son onlangs betoogd.) Verre van zijn politiek zo radicaal te wijzigen, heeft Dulles er zich toe bepaald, bij besprekingen met bondgenoten of in onderhandelingen of nota-wisselingen met „de vijand" een wat minder agressieve houding aan te nemen, en in zijn uiteen zettingen voor commissies van het Con gres nadruk te leggen op die facetten van zijn politiek die blijk geven van zijn goe de wil om elke door Moskou geboden ge legenheid tot het bereiken van wederzijd se toenadering aan te grijpen „als het aan bod maar serieus blijkt te zijn." Dit is dus niet meer de Dulles, die eens bij een interview erkende, in de loop van het politieke pokerspel met de Sovjet- Unie de wereld enige malen aan de rand van een nieuwe oorlog te hebben gebracht. Integendeel, deze nieuwe Dulles —of, be ter gezegd: deze lichtelijk gewijzigde Dul les verklaarde tijdens ons bezoek tegen over de leden van het Internationale Pers- Instituut, dat hij de enorme bewapenings last van zijn land „weerzinwekkend" vond en dat hij het de hoogste plicht van Ame rika achtte, „vrede te voeren" met „de zelfde intensiteit en overgave waarmee het in het verleden oorlog heeft gevoerd". Dul les spande zich bij die gelegenheid ook bij zonder in om bij ons de overtuiging te ves tigen, dat hij die geweldige bewapening van de V.S. niet als een integraal onder deel van zijn politiek beschouwt maar Het departement van Buitenlandse Zaken te Washington. slechts als een noodmaatregel, waaraan hij onmiddellijk een eind zou maken als de wereldvrede kon worden verzekerd door een écht systeem van collectieve veilig heid waarbij dan geen enkel land ook het Sovjet-blok niet, zou worden uitge zonderd. Dat dit niet klopt met de principiële de finitie van zijn buitenlands beleid kwam daarbij niet ter sprake en dit kan een poli ticus, die door de golven van het dagelijks gebeuren wordt heen en weer geslingerd, nauwelijks worden verweten. Die golfslag is de laatste weken trou wens zo sterk geweest, dat Dulles daar door, sedert hij de geciteerde opmerkin gen maakte, blijkbaar weer in een andere richting is gestuwd. De terugkeer van het Kremlin tot de methodes van het Stalinis me, de geheime processen en terechtstel lingen in Hongarije, de onhandelbaarheid van Kroesjtsjev inzake de agenda van een topconferentie, de nieuwe Russische haat campagne tegen Tito en de toenemende Russische beschuldigingen van het Wes ten, een oorlog om Libanon voor te berei den, dat alles moest.Dulles er wel toe lei den te concluderen dat zijn oorspronkelij ke wijze van aanpakken toch de juiste is geweest. In elk geval heeft die veranderde Russische houding de kracht van de bin nenlandse oppositie tegen de minister wel aanmerkelijk verminderd. Vooral het jongste bloedbad in Boedapest, dat zelfs voor hen, die weinig van politiek begrijpen aan duidelijkheid niets te wensen overliet, heeft de gemoederen in Amerika dusdanig geschokt, dat de voorstanders van vreed zame co-existentie het heel wat moeilijker hebben gekregen; bijgeval staat Dulles' politiek van de gebalde vuist niet meer onder een zó zware druk als nog maar een maand geleden. Maar de huidige sombere bewolking van het politieke luchtruim zal misschien weer overdrijven en dan zal vanzelf opnieuw de vraag rijzen, of er geen andere en betere methodes dan die van de gebalde (en ge pantserde) vuist zijn om de vrede te ga randeren. Daarvoor is echter meer, véél meer nodig dan een kleine, zij het ook plezierig aandoende wijziging van taktiek. Daarvoor is een grote mate van verbeel dingskracht nodig en een ruimere denk wijze dan die, waarvan Dulles tot dusver blijk heeft gegeven. In Washington circuleert het grapje, dat Dulles nu al bezig is „meer denkruimte te scheppen". Er wordt namelijk hard ge werkt aan een enorme uitbreiding van het nog geen kwart eeuw oude gebouw waarin het ministerie van Buitenlandse Zaken zetelt (en dat toch al een der allergrootste van de hoofdstad is) waardoor dat gebouw nog maar liefst vier maal zo groot zal wor den! Maar misschien schuilt er meer waar heid in de nogal bittere opmerking van een grijze oude neger, die naast mij al die bouwbedrijvigheid rond het State De partment stond gade te slaan: „The more trouble in the world, the more people they need here; and the more people they get, the more trouble in the world." („Hoe meer moeilijkheden er op de wereld zijn, hoe meer mensen ze hier nodig hebben; en hoe meer mensen ze krijgen, hoe meer 'moeilijkheden er komen".) Simon Koster LONDEN (UPI) In de toonzalen van Sotheby's in Londen is woensdag door een onbekende koper een bedrag van dertig duizend pond neergeteld voor een doek van de Vlaamse meester Pieter Paul Ru bens. Het schilderij, voorstellende de ont moeting van Abraham met Melkisedek, werd door Rubens voltooid tussen 1626 en 1628. Advertentie RIB-INTERIOCK Slip 2.25 Singlet. 2.25 „T I M A" Super RIB Slip 3. Broekje 3.40 Singlet 3. STERKE INTERLOCK Slip maat 5 2.85 Broekje m. 5 3. Singlet m. 5 3.10 LONDEN (Reuter) Lord Altrincham die eerder van zich deed spreken door zijn krachtige kritiek op het Britse vorsten huis, pleit er nu voor dat koningin Eliza beth eens een tijd in de verschillende lan den van het Gemenebest gaat wonen. Mo gelijke tegenwerpingen dat het gezinsle ven van de vorstin hieronder zal lijden, wijst Altrincham bij voorbaat als „onzin" van de hand. In het door hem uitgegeven tijdschrift „The National and English Review" zegt lord A'trincham o.m.: „Met de moderne communicatiemiddelen is een verhuizing van Engeland naar Canada, van Canada naar Australië of van Australië naar Cey lon nauwelijks gecompliceerder dan een verhuizing van Londen naar Windsor, van Windsor naar Sandringham of van Sand- ringham naar Balmoral" (In Windsor, Sandringham en Balmoral heeft de Brit se koninklijke familie bezittingen waar zij een gedeelte van het jaar doorbrengt). Ter motivering van zijn suggestie zegt Lord Altrincham voorts onder meer: „De koningin woont wel een concours hippique in Badminton bij, maar als het gaat om ceremoniën bij de geboorte van een nieuwe staat van het Gemenebest laat zij zich door haar zuster vertegenwoordi gen". Hij doelt hierbij op de aanwezigheid van prinses Margaret bij de plechtigheden ter gelegenheid van de inauguratie van de Westindische federatie. Advertentie Weerdienst London seint: Het bewolkte onweersachtige weer zal niet lang meer duren. Een mooie warme periode zal volgen. Een service van de gezamenlijke brouwers van het beste Nederlandse bier. een reis van Win binnen 8 dagen! Schrijf op briefkaart hoeveel mm neerslag en hoeveel uur zonneschijn u voor a.s. zondag verwacht. Stuur aan 'Het bier is weer bést'. Postbus 2200. A'dam. Briefkaarten moeten uiterlijk vrijdag gepost zijn. Wie het dichtst komt bij meting De Bilt (gemeten te De Bilt) wint 1000 gulden vakantiereis. (Bij meer goede voorspellingen wordt deze prijs gedeeld Beslissing van het C.B.K. is bindend. Correspondentie niet mogelijk). Bovendien zijn er 100 troostprijzen (doosjes bierglazen). Vorige zondag; 0,3 uur zon. geen neerslag. 2 prijswinnaars; W L. Hendriks, Noordeindestraat 40. Utrecht A. Postma. Juffermansstraat 56. Oegstgeest WAT IS IMCOS? International Meteorological Consultant Services; weerkundigen, die het weer voor de geallieerde operaties voorspelden. WAT BETEKENT 'BIER' EIGENLIJK? Het woord bier komt van 'biber' dat is monnikenlatijn uit de 6e eeuw en betekent... dronk. Toen wist men 't al; een goede dronk moet bier zijnI BIER IS BEST VOOR BEIDEN Hij: 'Je weet 't man en vrouw zijn één...' Zij: 'Maar daarom hoeven we toch niet samen met één flesje bier te doen?' Van alle wetenschapsmen sen lijken mij de psychologen de meest beklagenswaardige. Zeg niet, dat zij dan maar geen psycholoog hadden moeten worden want tenslotte streeft ieder mens naar de ver vulling van een taak, die hem van nature is ingegeven. Men kan een knobbel hebben voor de psychologie, evenzeer als men aanleg kan bezitten tot horlogemaker. En eigenlijk is er niet zo veel verschil. De horlogema ker, virtuoos goochelaar met bijna onzichtbare veertjes en radertjes, onfeilbare blikken werpend in het binnenste van onbeschrijflijk genuanceerde ingewikkeldheden, moet een bewonderenswaardig gevoel voor de functie van het kleine hebben. De psycholoog, blik ken werpend in het binnenste der mensen, moet een virtuoos goochelaar met geheel en al onzichtbare, geestelijke veer tjes en radertjes zijn. Het enige verschil is, dat een horloge na een behandeling door een gediplomeerd mees ter in de kunst beter loopt dan voorheen. En nu meent men, dat ik iets tegen psychologen heb. Dat is een schromelijke vergissing, aangezien ik hun arbeid met stomme bewondering aanzie en mij verbaas over hun uithou dingsvermogen en idealisme. Zij blijven zonder versagen blikken in binnensten werpen en conclusies trekken, ondanks het feit dat het fijne mecha nisme van de menselijke ziel van enkeling tot enkeling een unicum blijkt te zijn, einde loos gedifferentieerd en spot tend met alle normen. Ieder horloge, dat de psychologen onder handen nemen, is ver schillend van het andere. Steeds weer blijken nieuwe trouvailles op het gebied van overbrenging, veerwerk en op- windsystemen te zijn toege past, waardoor de reparatie niet alleen een experiment, maar zelfs een waagstuk moet heten. Steeds weer worden de blauwtekeningen van de men selijke ziel, zoals de psycholo gen die op hun tafels hebben, waardeloos door de afwijkin gen van de volgende blauw- tekening. De theorieën worden door de praktijk verongelijkt en de gebruiksaanwijzingen worden door de onophoude lijke nuances van de zielstypen onbruikbaar gemaakt. En toch werken de psycho logen gestadig en rusteloos door aan de ontwikkeling van hun wetenschap, vertrouwend op de toekomst, waarvan zij alle goeds verwachten. Hebben zij hun hoop gesteld op het glorieuze moment, waarop het prototype van de tiel zal kunnen worden samen gesteld als unifonne leidraad voor alle zieleproblemen? Er is niets op deze wereld, dat zo onpeilbaar is als de mens. Alleen al voor hun moed, dit onpeilbare telijf te gaan, verdienen de psycholo gen een pluim. Doch tegelijk moet men voor hun welzijn vrezen als men ziet hoe roeke loos zij de sprong in de onbe- kende jungle der psyche wa gen. Als ontdekkingsreizigers trekken zij het niemandsland in, waar nooit een mens de voeten heeft neergezet en zij dwalen in het oerwoud der on zekerheden, waar alles scha duw is. Zij riskeren het ge vaar, fata morgana als werke lijkheden te beschouwen en hun arbeid te grondvesten op luchtspiegelingen. Doch het allergrootste gevaar voor hen is wel, dat zij wellicht de vruchteloosheid van hun eigen opofferingen als enige uit komst mee terugbrengen uit de duisternis. Het gevaar, dat zij moeten vaststellen dat de psychologie nog niet bestaat. Sinds eeuwen is de mens bezig, zichzelf te ontraadselen. Van het moment af, waarop hij ontdekte een zelfstandig wezen met een „IK" te zijn, is hij doende te speuren naar de fei tenkennis omtrent zichzelf, naar het antwoord op de vra gen die zijn naakte bestaan op werpt. Wie ben ik? Waarom besta ik? Waarheen ga ik? Wat zijn gedachten? Wat zijn dro men? Hoe zie ik er eigenlijk uit? Wat kan ik? Waarom leef ik? Waarom sterf ik? Eeuwenlang heeft hij moei zaam gezocht naar de ant woorden en nog steeds heeft hij weinig gevonden, dat de moeite waard bleek te zijn. Hij heeft slechts de technische mogelijkheden ontwikkeld, die hem in staat stellen zichzelf af te beelden en zijn organis me te doorgronden. Doch wat de werking van zijn diepste geheimenis, zijn geest, betreft, is zijn kennis die van een pasgeboren kind. Hij heeft slechts ontdekt, dat zijn geestelijke wezen verbon den is met de oneindige raad sels van het leven dat zijn onzichtbare ik deel uitmaakt van een onzichtbare totaliteit, die zich slechts zeer summier in de materie manifesteert. De psycholoog tracht thans eeuwen over te slaan en direct van materie in geest te stap pen over een drempel die nog slechts in de verre verte door Einstein is aangeduid. Dat is moedig doch is het nuttig? Het is gedurfd, doch is het ongevaarlijk? Die laatste gedachte komt op, wanneer men ziet hoe het nuchtere, rationele bedrijfs leven zich reeds meester heeft gemaakt van de psycholoog, zoals het zich achtereenvolgens alle beoefenaren der weten schap toegeëigend heeft. De psycholoog met de zwakke, krakende éénnachtsijsvloer der psychologie onder de aarze lende voeten, wordt in het be drijfsleven reeds een eigen taak toebedeeld, met bindende beslissingen en conclusies. Zoals de technicus zich buigt over mathematisch zuivere berekeningen, waarvan hij weet dat de uitslag zó en niet anders zijn zal, tuurt de be drijfspsycholoog op een bont schilderij van onontwarbare onzekerheden, dat dooreen- vloeit als een aquarel in een regenbui. Doch zijn stem is in het koor der topmensen opgenomen en zijn theorieën, hoe aarzelend ook geuit, wor den bedrijfsfactoren. Dat moet gevaarlijk zijn. De psychologie is de jongste der wetenschappen wat be tekent dat zij nog bezig is, zichzelf als bestaande te be wijzen. Het moet nog blijken, of er één enkele zekerheid te puren iS uit de analyse van miljarden psychen. Haar fun dament is lucht: zij steunt niet op een geheide kennis van de universele functie der mensen in het totaal der schepping, zelfs niet op één enkele zeker heid over de relatie tussen mens en wat buiten hem is. Men zou kunnen zeggen dat de psychologie de laatste der wetenschappen zou moeten zijn, die het sluitstuk vormt van de kennis der mensen om trent de geheimen van het heelal. Wanneer de mens alles weet, wat in deze schepping te weten valt, zal hij wellicht met behulp daarvan, én van de psychologie, zichzelf kun nen doorgronden als laatste restje van onontsloten weten, dat nog is overgebleven. Het lijkt prematuur, dat de mens reeds nu wil doordrin gen in het grootste geheim, wat op de wereld bestaat, na melijk de mens; doch ronduit voorbarig lijkt het, dat zekere uitkomsten der psychologie reeds als wetten worden aan vaard en toegepast. Dat is het, wat de psycholo gen tot de beklagenswaardig ste geleerden maakt: zij zijn allen duizend jaar te vroeg geboren. J. L. Spieken Hebt u ook zo intens meegeleefd met de jongeling uit Den Haag, die tijdens een examen zo afschuwelijk tegen de lamp liep? Fraude, riepen de examinatoren een parig en joegen de jeugdige delinkwent het examenlokaal uitVan verdere deelneming werd hij uitgesloten, zo besliste de lichte lijk verbaasde Haagse rechter, op wiens groene tafel deze zaak van „wei-gespiekt - niet gespiekt" werd uitgevochten. Nu zijn er twee soorten ouders Je hebt vaders en moeders, die zoiets nemen. Maar er zijn ook ouders, die daar wel eens eventjes een flinke vuist op tafel zullen leggen om de zaken recht te zetten. Dat loopt meestal mis! Onze eigen lieve moeder heeft echter nooit de kans gekregen om vuisten op ta fels van schoolhoofden te komen leggen, want wij hebben eenvoudig nooit de ge legenheid gehad om kennis via andermans brein op papier te zettenWaarschijnlijk valt dit te wijten aan de geringe virtuosi teit, die wij bij het spieken aan de dag legden. Onze opengeslagen boekjes vielen op kritieke momenten altijd van onze knie voor de voeten van de surveillerende le raar, terwijl ons afkijken een nauwelijks mondige kleuter in schaterlachen zou heb- bij doen uitbarsten. Nu speet ons dat niet om de vette onvoldoendes, die onze rap porten met de regelmaat van een klok sierden. Het bezorgde ons uitsluitend zo veel hartzeer, omdat de andere kunne, die onze klas in welvaren en verblindende bakvissen-schoonheid bevolkte, alleen toe gankelijk was voor attenties van erkende spiekers. Een goede vriend van ons, die regel matig buitenslands verkeert, maakte na zijn Spaanse reis gewag van een merk waardig museum, dat hij in het land van Franco had bezocht. Een spiek-museum! Wij kunnen maar moeilijk uitdrukking geven aan onze vreugde, die ons na deze mededeling vervulde. De listigste en meest ingenieuze spiekmethoden hebben in dat museum - al of niet voorzien van de daar bij behorende apparaten - een plaats ge vonden. Er kan ergens in Spanje geen ma niertje worden toegepast of het valt enkele dagen later - degelijk uitgewerkt in dit unieke museum te bewonderen. De stich ting van dit merkwaardige instituut - jaren geleden verricht door enkele ex-scholie ren, daarna overgaan in overheidshanden en thans bewaakt door een heuse conser vator - biedt twee belangrijke voordelen. Elke leerling kan er kennisnemen van de meest uiteenlopende spiekmethoden, ter wijl ook elke leraar in de gelegenheid is ge steld om te zien op welke wijze hij om de tuin wordt geleid. Wij vinden dat een bij zonder mooie instelling, die we persoon lijk graag in Nederland zouden zien ver rijzen. Vooral in deze tijd. En vooral voor ons eigen genoegen. Want ons gebrekkige spieken heeft het behalen van elk diploma onafwendbaar in de wielen gereden, het geen niet te wijten is aan onze rechtscha penheid, doch aan ergerlijke onhandigheid. En toch. We zijn nog best terechtgekomen. Wij hebben een lieve, zorgzame vrouw ge trouwd; wij hebben een abonnement op een fijne krant en schoenen, die prettig zitten. Wat willen we nog meer? Nou dan. Hans Keiler TEL AVIV Syrische soldaten hebben woensdag met mortieren en machinege weren het vuur geopend op Israëlische landbouwers, die veldarbeid verrichten op een landaanwinning bij Daradara, op de oostelijke oever van het Hoelehmeer. Dit heeft een woordvoerder van het Israëli sche leger in Tel Aviv bekendgemaakt. Het vuren had ongeveer een uur aange houden, maar geen slachtoffers geëist. Na dien waren nog enkele incidentele scho ten gelost. Later hadden Israëlische poli- tieversterkingen het vuur van de Syriërs beantwoord om de arbeiderst die in het veld dekking tegen de kogels hadden ge zocht, te ontzetten. De gemeenteraad van Amsterdam heeft besloten, het terrein aan de Apollo- laan, het voormalige August Allabeplein, ter beschikking te stellen voor de bouw van een elf verdiepingen hoog Hilton-hotel dat 20 miljoen gulden zal kosten. Alleen de communisten stemden unaniem te gen ook het niet tot de C.P.N.-fractie behorende lid de heer H. Gortzak omdat B. en W voorkeur hadden dienen te geven aan Nederlandse gegadigden, zo verklaar de de fractievoorzitter de heer L. Seegers. Voor de bouw van dit hotel wordt een naamloze vennootschap opgericht met een aandelenkapitaal van zeven miljoen gulden. Deze n.v. zal leningen sluiten tot een totaal van 13 miljoen gulden, waarvan volgens de verwachting het rijk de beta ling van de rente en aflossing zal garande ren. Vele reisbureaus hebben steeds klach ten over de accommodatie van de toeris ten in Amsterdam. Vandaar dat Amster dam het streven van de hotelbouw krach tig heeft gesteund en dat B.en W. de voor keur hebben gegeven aan een exploitatie door het Hilton-concern, dat over de gehe le wereld een uitgebreide organisatie op het gebied van reizen bezit. De K.L.M. en de H.A.L. hebben erop aangedrongen dat net hotel in 1960 gereed zal zijn, het tijd stip waarop de straalverkeersvliegtuigen op snelle wijze grote hoeveelheden buiten landse bezoekers naar West-Europa zullen transporteren. en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden? Stuurt u ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam, uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt, wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 3