Velsense bejaarden voeren in Amsterdam door de grachten Wild THALIA Fiere „Hector" deed haar best bij officiële proefvaart Duizenden kinderen nemen deel aan Velsense schoolsportdagen 1 IJmuidense Visserijschool wordt uitgebreid met een cantine Grond voor nieuwe begraafplaats in IJmuidens Heerenduinen erom Voorts opbouw van twee leslokalen 4 Eerste van drie uitgaansdagen Bouw van lagere school in Duinwijk Aan Pleiadenplantsoen Uitbreiding van Velsens consultatiebureau A. v. d. Plas bij veertigjarig dienstverband onder scheiden Nieuw oproepsysteem voor gladheidbestrijders Mars- en tamboer wedstrijden in Santpoort Examens BIER VOOR HET LICHTSCHIP „GOEREE" IN ZON EN REGEN OP „SCHOONENBERG" B I I <3>> l I eeh AtefondM cUhM'lrokkeM Gemeente Velsen schaft kleine autobus aan Voor het vervoer van schipperskinderen naar de scholen Velser bloemist bezorgde te laat Faillissementen Wijdoogen versloeg leider Suiker verrassend Res. Damgenootschap Nederlands kampioen DONDERDAG 3 JULI 19 5 8 GROTE TEVREDENHEID en enthousiasme heerste gisteravond onder ruim twee honderd Velsense bejaarden, toen in Santpoort, Driehuis, IJmuiden en Velsen werd teruggekeerd van de eerste van drie autobustochten, die werden uitgestippeld door de commissie voor de ontspanning van ouden van dagen. Ondanks de vele regen, die er op deze dag was gevallen, heeft er een prettige stemming geheerst en heeft de de eerste tocht een uitermate vlot verloop gehad. Vooral de rondvaart door de Amsterdamse grachten en havens, die als een bijzonderheid in de reisroute was opgenomen, is voor alle bejaarden een van de meest gewaardeerde onderdelen van het programma geweest. Er heerste aan boord van de scheepjes zo'n vrolijke stem ming, dat sommige bejaarden wel de gehele dag op het water hadden willen vertoeven. Vandaag en ook op de negende juli zal een andere groep bejaarden ongetwijfeld dezelfde ervaringen hebben. Deze eerste tocht, die onder leiding stond van de directeur van Sociale Zaken, de heer P. Waardenburg, werd gemaakt met vijf autobussen, die via de Velser tunnel voor vele bejaarden al een eerste verras sing, omdat zij nimmer in de gelegenheid waren door de tunnel te rijden hun koers namen naar Uitgeest en vervolgens naar Amsterdam-Noord. Omstreeks tien uur werd de Amsterdamse havenkant be reikt bij de steiger tegenover het Tolhuis, waar de rondvaartscheepjes van de n.v. Rederij J. H. Bergmann al gereed lagen om de tweehonderd bejaarden in te sche pen en mee te voeren naar al het schoons van Amsterdam. Ruim anderhalf uur heeft die tocht over het water tussen schepen en wallen geduurd. Daarbij werd niet ver geten koffie en koek te presenteren. Omstreeks half twaalf keerde men aan de steiger terug en werden de zitplaatsen in de bussen weer opgezocht om zich via de nieuwe brug bij Schellingwoude en door een gedeelte van Amsterdam naar het Gooi te laten rijden. In het restaurant Anna's Hoeve werd koffie gedronken en kon de boterham worden genuttigd. De Velsenaren kregen hier ook ruim tijd voor enige ver pozing. In de fraaie omgeving werd door menig dapper paar nog een wandeling ondernomen of werd zelfs een kijkje ge nomen bij het speelterrein. Door 't Gooi Het was half drie, toen de tocht werd voortgezet en aan een rondrit door het Gooi werd begonnen. Hilversum, Naarden, Baarn en Soest werden bezocht en ten slotte ging het weer in westelijke richting door de Haarlemmermeer en via Aalsmeer naar „Groenendaal" in Heemstede. De tafels stonden daar intussen al gedekt voor een warme maaltijd. Soep en vlees, drie soorten groenten, aardappelen en een „toetje" van ijs met Advertentie Aan het Pleiadenplantsoen in het nieu we IJmuidense stadsdeel Duinwijk zal zeer binnenkort worden begonnen met de bouw van een nieuwe openbare lagere school. De stichting van dit schoolgebouw is door de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen opgenomen op de urgentielijst voor de scholenbouw. Vooral de voortschrijdende woningbouw in Duinwijk heeft het noodzakelijk ge maakt, dat thans tot de bouw van de school wordt overgegaan, aldus delen B. en W. van Velsen aan de gemeenteraad mee. De „Prof. van der Leeuwschool" en de in aanbouw zijnde school aan de Hunze- straat kunnen in de naaste toekomst niet voldoende ruimte bieden om de leerlingen op te vangen. Met het rijksschooltoezicht is inmiddels in principe overeenstemming bereikt over het schetsplan van de school. De kosten van de bouw en inrichting van de zesklas- sige school worden geraamd op f 303.250. B. en W. stellen de gemeenteraad nu voor tot de stichting van het schoolgebouw te besluiten en een krediet tot het juist ge noemde bedrag te verlenen. Gemeente staat garant De Noordhollandse vereniging tot be strijding van de tuberculose te Hnarlem, is van plan om het in Velsen gevestigde consultatiebureau te verbouwen en uit te breiden. Zij is er in geslaagd hiervoor een lening van 48.400,— te sluiten. De geld- geefster heeft evenwel de voorwaarde ge steld, dat de gemeente Velsen bereid is voor prompte betaling van rente en aflos sing garant te zijn. B. en W. van Velsen stellen de raad voor hiertoe te besluiten. Bij Koninklijk Besluit is toegekend de eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in zilver, aan de heer A. van der Plas, werkzaam bij de n.v. „De Kennemer", drukkerij en uitgeverij, te Beverwijk. De burgemeester van Bever wijk heeft de heer Van der Plas de ver sierselen, die bij deze onderscheiding be horen, opgespeld en meegedeeld dat het veertigjarige trouwe dienstverband bij de ze drukkerij en de vele verdiensten van de jubilaris op sociaal- en vakbewegings terrein tot deze onderscheiding hebben ge leid. De heer A. v. d. Plas is een van de voormannen van de r.-k. arbeidersbewe ging in Beverwijk. aardbeien vormden met elkaar een diner, dat er mocht zijn en dat de algemene waardering van elke deelnemer aan de tocht mocht ontvangen. Aan tafel heeft de heer P. Waardenburg nog even het woord gevoerd om er namens de commissie ondermeer zijn verheugenis over de grote belangstelling en deelname van de Velsense bejaarden uit te spreken. Hij bracht voorts dank aan het personeel van de Rode Kruiscolonne in IJmuiden- Velsen en aan de G.G.D.-arts, mevrouw Klimp, die op deze dag alle nodige assis tentie verleenden. De heer Waardenburg toonde zich ook zeer erkentelijk jegens ds. W. Diepersloot, die de tocht had meege maakt en aldus van zijn belangstelling voor het werk had blijk gegeven. Een van de bejaarden heeft tenslotte een dankwoord tot de commissie voor ont spanning van de ouden van dagen ge sproken. Met verlangen wordt al weer naar de reis in het volgende jaar uitgezien. Dat wist deze bejaarde de commissie alvast te verzekeren. Nu de gemeente Velsen nieuwe zand- strooiers heeft, kan de dienst voor de be strijding van de gladheid op de openbare wegen het met de helft minder personeel af. Er zijn ter bediening van de strooiers 8 man nodig en deze kleine personeelsbe zetting biedt de mogelijkheid een meer efficiënt oproepsysteem in te voeren. Daartoe is een alarminstallatie nodig waarvan de aanlegkosten 2300 bedragen; De jaarlijkse abonnementskosten zijn 200. Burgemeester en Wethouders van Vel sen zullen de gemeenteraad voorstellen het nieuwe oproepsysteem te doen invoe ren bij genoemde dienst. In het programma van het Internatio naal muziekconcours van „Wilhelmina" te Santpoort zijn enige geringe wijzigin gen gekomen. De mars- en tamboerwed strijden worden zaterdag 5 en zondag 6 juli niet gehouden in de Hoofdstraat en op de Bloemendaalsestraatweg. Zaterdag vindt deze wedstrijd doorgang in de Van Dalenlaan-Rusburglaan en zon dag op de Terrasweg. Voorts zal de drumband „BATO" zater dagavond van 7.30 uur tot 8 uur door Sant poort-Dorp trekken met als eindpunt het Burg. Rijkerspark, waar wordt geconcer teerd. Groningen. Doctoraalexamen tandheelkunde le ged.: W. Brans, Groningen; W. J. Wiebols, Win schoten; S. F. N. Tamminga, Zuidlaren: J. Ho- vinga, Leeuwarden; J. R. Swart, Amsterdam; N. P. Venekamp, Langweer; O. Hokwarda, Noord- horn; E. J. M. von den Hoff, Maastricht; P. Vlas, Haren; H. Slart, Drouwenerveen; J. P. P. J. Claes- sen, Reuver. Kandidaatsexamen psychologie: mej. C. G. Bogtstra, Makkum. Amsterdam. Gemeentelijke Universiteit. Kan didaatsexamen geneeskunde 2e gedeelte: F. H. Bergfeld, Amsterdam; L. Borensztajn, Amster dam; E. Gortzak, Amsterdam; W. Griep, Hein- kenszand; R. F. v. d. Grinten, Venlo; H. L. He witt, Curagao; F. O. de Lind van Wijngaarden, Rotterdam; G. J. J. Mol, Amsterdam; mej. E. F. Nauta, Groningen; mej. W. A. G. Schouten, Am sterdam; F. H. S. van Slooten, Haarlem; F. B. E. W. C. Smit, Paramribo; A. W. Sonneveldt, Eind hoven; J. Vink, Amsterdam; F. A. Waardenburg, Surabaja; J. Zwaan (cum laude), Gorinchem. Leiden. Doctoraalexamen farmacie: mej. N. Hornbostel, Oegstgeest. Advertentie het theater met de beste films vertoont VRIJDAG 8 uur, ZATERDAG en ZONDAG, 7 en 9.15 u. een film boordevol geladen met spanning DE WILDERNIS DER SAMENLEVING Een sensationeel verhaal over New-Yorks textiel-ateliers MAANDAG, DINSDAG en WOENSDAG 8 uur JERRY LEWIS in JERRY MAAKT WEER HERRIE! Jerry Lewis ontketent weer daverende lachsalvo's ZONDAGMIDDAG 3 uur: Een spannend Afrika-avontuur DE GEVAARLIJKE SAFARI DONDERDAG 10 JULI - 8 uur speciale voorstelling CHANTAGE Honderden vrouwen werden het slachtoffer van gewetenloze mannen HEDENAVOND 8 uur: HET UUR DER SCHANDE DE TROTSE VLOOT van n.v. Bureau Wijsmuller te IJmuiden is woensdag officieel uitgebreid met de fiere en snelle haven- en zeesleepboot „Hector", een zusterschip van de eveneens gloednieuwe „Simson". En als eenmaal en dat zal waarschijnlijk niet zo lang meer duren de „Stentor" en de „Nestor" aan de vloot zullen zijn toe gevoegd, kunnen de aandeelhouders in het algemeen en de „werkers" van Wijsmuller in het bijzonder zich met recht in de handen wrijven, zich op de borst kloppen en met gerechtvaardigde trots zeggen: dat zijn „onze" schepen! De sierlijke en wendbare „Hector", die ondanks het ontbreken van een radiohut als twee druppels water op de „Simson" lijkt, heeft woensdag met haar 1200 paarde- krachten tot volle tevredenheid van de opvarenden, waaronder een groot aantal genodigden, haar officiële en geslaagde proefvaart gemaakt. Niettegenstaande het grauwe wolken dek, waaruit zich vooral tegen de avond een gestage miezerige regen losmaakte, was de stemming aan boord opperbest. Daar hadden de heren Wijsmuller en enige trouwe helpers voor zorgdragen. De in wendige mens werd namelijk, het gure weer ten spijt, op bijzonder hoog peil ge houden met tal van „natjes" en „droogjes". DE LEERLINGEN uit de vijfde en zesde klassen van niet minder dan vierendertig lagere scholen in Velsen hebben dinsdag, woensdag en ook nog vandaag met elkaar een sportieve strijd aangebonden tijdens de schoolsportdagen 1958. Vooral dinsdag heeft Velsens jeugd het bijzonder goed getroffen met het weer en toen er gisteren door bijna 2500 kinderen door de omgeving van de stad werd gewandeld, mocht een klein buitje niet deren. De stemming bleef er voortreffelijk in. Vanmiddag zouden de schoolsportdagen op de sportvelden van „Schoonenberg" worden besloten met de prijsuitreiking. De wisselbeker voor de beste algemene prestatie van een school zou dan worden uitgereikt en daarmee zal de commissie schoolsportdagen in Velsen, waarvan de heer C. Peet ongetwijfeld de promotor kan worden genoemd, op een drietal geslaagde dagen kunnen terugzien. Dinsdagmorgen is het sportfeest met ruim 1350 schoolkinderen van de vijfde klassen der lagere scholen begonnen met een velddag op „Schoonenberg". Deze velddag omvatte slagbal, grenswerpbal en een vierkamp, die weer bestond uit hard lopen over een afstand van zestig meter, hoogspringen, een behendigheidsproef en het vèrwerpen van een bal. Daarbij wer den de resulatten van de leerlingen ge combineerd. De kinderen ontvingen al naar gelang de behaalde prestaties een A, B, C, D. of E diploma. Dinsdag werden dertien E-diploma's uitgereikt. De geluk kigen waren G. van Vlissingen van de Adolf van Nassauschool, E. Koper en J. Bakker van de Ossendorpschool; H. F. C. Kloosterman, M. C. Schaaper en W. D. van Zonderen van de Theo Thijssenschool; M. Hirs van de Brederodeschool; S. Stevens van de H. Hartschool; L. Paap en K. Peters van de Da Costaschool; V. Bosman van de Julianaschool; W. Buding van de Del Court var. Krimpenschool en H. de Groot van de School met de Bijbel. De klasseprijzen gingen dinsdag voor slagbal naar: 1. Prof. v. d. Leeuwschool: 2. Ossendorpschool B en 3. Brederode school B. De eerste plaatsen bij grens werpbal werden behaald door 1. Theo Thijssenschool; 2. H. Hartschool en 3. School met de Bijbel. Wat de vierkamp betreft stonden op de plaatsen 1, 2 en 3 Advertentie VOOR GESLAAGDEN een speciaal opgemaakte SLAGROOMTAART om de feeststemming te verhogen. Bestel zo'n fijne taart bij KENNEMERLAAN 88, IJMUIDEN, TELEFOON 5520 DE IJMUIDENSE VISSERIJSCHOOL kan worden uitgebreid met een kantine. Dit hebben B. en W. van Velsen vanmorgen in een voorstel aan de gemeenteraad mee- gedeeld. Overleg van de gemeente met de Inspecteur van het Nijverheidsonderwijs en met het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft tot dit succesvolle resultaat geleid. De verbouwing zal in hoofdzaak bestaan uit het samen trekken van twee leslokalen op de begane grond, waarvan er een totnutoe als over blijflokaal dienst deed. Ter compensatie van deze twee leslokalen zullen op de ver dieping van het gebouw twee nieuwe leslokalen worden gebouwd, en daartussen een kleiner vertrek, dat als radiokamer zal worden gebruikt. Door deze opbouw van twee nieuwe leslokalen op de verdieping, wordt tevens een esthetisch afgerond geheel van het gebouw verkregen. Het gemis aan een ruime kantine, waarin de leerlingen zich tussen de schooltijden kunnen verpozen en hun twaalfuurtje kun nen nuttigen, deed zich aan de Visserij- school steeds meer gevoelen. Ruim dertig percent van de leerlingen van de school komt van buiten de gemeente en moet tussen de schooltijden overblijven. Thans doet een leslokaal als overblijf lokaal dienst. Dit heeft echter verschillen de bezwaren. Ten eerste is deze ruimte te1 klein en ten tweede is het uit hygiënisch oogpunt onjuist, om in een leslokaal onder wijs te moeten geven, dat juist te voren als eetzaal is gebruikt. Doordat het lokaal steeds in gebruik is, heeft ook onvoldoende luchtverversing plaats. Rookverbod Het onderwijs aan de Visserijschool wordt grotendeels gevolgd door oudere leerlingen, waarvan velen reeds huisvaders zijn. Voor hen is het dringend gewenst, dat een goede, ruime kantine beschikbaar is, waarin zij zich tussen de schooltijden kunnen ophouden. Bij vele oudere leerlin gen bestaan bezwaren tegen het overblijven in het te kleine leslokaal, temeer daar in dit lokaal een rookverbod moet gelden. Het overleg met de inspecteur en het ministerie heeft tot het resultaat geleid, dat de uitbreiding van de gemeentelijke visserijschool met een kantine is goedge keurd en machtiging is verleend tot het ontwerpen van een plan voor de noodzake lijke verbouwing. Dit plan heeft inmiddels de vereiste goedkeuring verkregen. Voor 70.100 Nu de kantine en de twee leslokalen kunnen worden gebouwd, willen B. en W. ook enige bijkomende werkzaamheden laten uitvoeren. Ondermeer moet de vloer van het visverwerkingslokaal worden ver nieuwd. De kosten van de gehele verbouwing worden geraamd op 70.100. De kosten van de aan te schaffen inventaris voor de nieuwe kantine en lokalen zullen een be drag van 8856 vergen. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft zijn medewerking toegezegd voor de financiering van deze verbouwing. Volgens de Nijverheidsonder wijswet wordt door het rijk zeventig per cent bijgedragen in het bedrag van de jaarlijkse aflossing en de rente van een voor dit doel gesloten lening. B. en W. stellen de gemeenteraad thans voor tot de verbouwing te besluiten en een krediet te verlenen van 78.956. respectievelijk de Insingerschool, de Moer- bergschool en de Marnixschool. Woensdag gewandeld Gisteren was het de dag van de wande laars voor bijna 2500 kinderen uit de vijf de en zesde klassen van alle lagere scho len. Er werd gewandeld in drieënzestig groepen, zodat de jury leden van het Velsense politiekorps een hele taak had om een beoordeling op te maken. Voor de leerlingen van de vijfde klasse betekende deze wandelmars het einde van de school sportdagen, omdat de kinderen uit de zesde klassen vandaag de velddag op Schoonen berg beleven. Alle wandelmarsen leidden niet langs dezelfde route, omdat de opeenhoping dan te groot zou zijn geweest. Ook de afstan den waren niet gelijk; de leerlingen uit de zesde klassen maakten een iets grotere tocht dan die uit de vijfde klassen. De uitslag voor de leerlingen van de vjjfde klassen was als volgt: 1. Pieter Ver- meulenschool A; 2. Pieter Vermeulenschool B; 3. Moerbergschool: 4. Titus Brandsma- school; 5. Marnixschool en 6. Clara Stern- school. Vandaag zesde klassen De uitslagen van de wedstrijden en wan delmarsen voor de leerlingen van de zesde klassen zouden vanmiddag op Schoonen berg worden bekendgemaakt. Men hoopte vanmiddag omstreeks kwart voor vier tot de prijsuitreiking over te gaan. De wissel beker, die dan ook weer wordt uitgereikt, was in het bezit van de winnaar van vorig jaar, de School met de Bijbel. Voor het vervoer van de kinderen van schippers van binnenschepen, die in de havens van Velsen verblijven, zal de ge meente Velsen een kleine autobus aan schaffen. De autobus zal vooral worden benut voor het vervoer van deze kinderen naar en van de scholen, waaraan de schip- persklassen zijn verbonden. Deze scholen zijn de Da Costaschool te Velsen-Noord en de Moerbergschool te IJmuiden-West. Het vervoer van de schipperskinderen geschiedde tot nu toe door gebruik te ma ken van de buslijn IJmuidenVelsen Noord. Dit vervoer is nogal tijdrovend en niet bevorderlijk voor een geregeld school bezoek. Van de zijde der betrokken ouders is dan ook de wens naar voren gekomen dit vervoer rechtstreeks en met minder tijd verlies te doen geschieden. B. en W. achten het in het belang van een doeltreffend onderwijs aan deze cate gorie leerlingen, dat aan deze wens wordt tegemoetgekomen. Dit kan op efficiënte wijze geschieden door de aanschaffing van de kleine auto bus, die via de Sluisweg de schipperskin deren naar en van de scholen zal kunnen vervoeren en die tegelijk zal kunnen die nen ter vervanging van de bestelauto van de gemeentelijke Reinigings- en Ontsmet- tingsdienst, die thans ruim acht jaar oud is en daarom voor vervanging in aanmer king komt. Dit dubbele gebruik zal de exploitatie kosten van de nieuwe bus, waarvan de aanschaffingskosten worden geraamd op rond 10.000.- gunstig beïnvloeden. B. en W. stellen de raad voor ten be hoeve van de aanschaffing van deze auto bus een krediet tot dit bedrag te verlenen. Enige tijd geleden heeft de 70-jarige bloemist P. v. d. B. te Velsen na zes uur namiddag bloemen laten bezorgen. Dit mag niet en is in strijd met artikel 7 van de Winkelsluitingswet, aldus de economi sche politierechter te Haarlem. Het was moederdag en nog maar half acht, zo voerde de bloemist aan. Maar het bleek dat hij reeds vijf maal geverbaliseerd was wegens het laten bezorgen van bloe men na sluitingstijd en het waren toen geen moederdagen Vijftien gulden boete, subsidiair drie dagen kreeg hij opgelegd, nadat rechter Vink had opgemerkt, dat hij deze bloemist liever strafregels had laten schrijven.... Des morgens werd van de Parkkade in Rotterdam, waar de dertig meter lange sleepboot gemeerd lag, koers gezet naar de Noordzee. Zonder moeite doorkliefde de „Hector" de golven en toonde opge wekt haar machinale kunnen. Uiteindelijk werd het lichtschip „Goeree" bereikt. Kistje bier Daar volgde een gezellige intermezzo. „We hebben een kistje bier voor jullie" liet kapitein M. Koster van de „Hector" de opvarenden van de „Goeree" weten, waarop deze verheugd een motorsloep streken om de spiritualiën op te halen. Hierna voer de „Hector" een ererondje rond het lichtschip, liet drie lange en een korte stoot horen bij wijze van groet en stoomde terug naar Rotterdam. Voor de havenmond werd het schip op plechtige wijze door de scheepswerf Jonker en Stans uit Hendrik Ido Ambacht overgedragen aan n.v. Bureau Wijsmuller. De vlag van de werf werd gestreken, het rood-wit- blauwe dundoek met de niet alleen in IJmuiden zo bekende letters B.W. ging in top. Ir. J. C. Stans en de heer A. Wijsmuller hielden een toepasselijke toespraak en gla zen sprankelende champagne onderstreep ten de plechtigheid. „Ik hoop dat u een lang en vruchtbaar gebruik van dit fiere schip zult maken", zo wendde de heer Stans zich tot de heer Wijsmuler, die deze wens beantwoordde met: „Het is een schitterend produkt; ik ben er erg ver guld mee". Vanzelfsprekend bracht de heer Wijs muler zijn oprechte dank aan de velen die aan de totstandkoming van de nieuw ste aanwinst voor Bureau Wijsmuller heb ben meegewerkt. De heer J. J. van Sons- beek van de werf Jonker en Stans wilde in het bijzonder „een man achter de schermen" roemen. „Het mag wel eens ge zegd worden", zei hij, „als er één man veel waardering verdient dan is het wel meester H. van der Knaap. Dit schip en ook de „Titan" en de „Friesland" zijn onder zijn toezicht gebouwd. Altijd gaf hij waardevolle aanwijzingen zowel bij het vervaardigen van de berekeningen en tekeningen als bij de penvoering". „De samenwerking met de heer Van der Knaap was bijzonder goed", voegde hij er ten overvloede aan toe. Aan boord bevonden zich allen die zij delings of rechtstreeks aan de bouw van de „Hector" hebben meegewerkt. Dat wa ren onder meer de heren W. Stans; de pre sident-commissaris van n.v. Bureau Wijs muilen, de heer L. J. W. H. Goedkoop; de heer A. van Bennekom; de heer C. van der Zee en de directeur van de Bolnesfabrie- ken, de heer H. van Capellen. Nadat de „Hector" omstreeks half zes in Rotterdam had afgemeerd, begaf het gezelschap zich naar restaurant „Cock d' Or" voor een geanimeerd diner. De nieuwe sleepboot liep gisteravond om streeks elf uur te IJmuiden binnen en meerde af aan de sleepbootsteigers bij de Kleine Sluis. De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag in staat van faillissement verklaard: D. Reurslag, fabrieksarbeider, Ged. Gracht 121 achter te Zaandam. Rechter commissaris mr. N. Smits en curator mr. W N. Felhoen Kraal, advocaat en procu reur, Zaanweg 66, Wormerveer. K. Bilder, aannemer, Marktplein 7 te IJmuiden. Rechter-commissaris mr. N Smits en curator mr. A. A. M. Leesberg, advcaat en procureur te Beverwijk, Von dellaan 20. J. Th. van de Nouwland, onderaannemer wegenbouw, wonende in het woonschip „Twinta", woonschepenhaven 16 te Haar lem. Rechter-commissaris mr. N. Smits en curator mr. J. Spreij, advocaat en procu reur, Ged. Oude Gracht 65 te Haarlem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is geëindigd het fail lissement van H. J. Althoff, handelsagent, Leeuwerikstr. 27 te Badhoevedorp. Rech ter-commissaris mr. C. E. Muller en curator mr. J. Jansonius, advocaat en pro cureur, Parklaan 5 te Haarlem. Schaaktitel Midden-Kennemerland De overwinning van J. L. Wijdoogen op de leider van het klassement, M. P. Suiker, is de verrassing van de vijfde ronde ge weest in de strijd om de persoonlijke schaaktitel van Midden-Kennemerland. De concurrenten van Suiker konden er nog niet direct van profiteren. J. Jansen name- ljjk had een vrjje ronde en L. G. Mostert- man en Tj. de Jong zagen beide hun party afgebroken. Het ziet er echter naar uit dat zij een goede kans op de overwinning tob ben tegen respectievelijk G. L. de Haas en P. Hart. F. J. Walda haalde zijn geschon den reputatie weer enigszins op met een overwinning op C. Koomen, die hierdoor voorlopig als hekkesluiter fungeert. De stand na de vijfde ronde luidt: Jansen Suiker Mostertman -f De Jong Wijdoogen De Haas Walda Koomen 3 3 2% 2 2 1 1 Va afgebroken partij Donderdagavond wordt de zesde ronde gespeeld. De volgende partijen staan voor deze avond op het programma: De Haas De Jong; Koomen—Mostertman; Suiker Walda en JansenWijdoogen. Hart heeft ditmaal een vrije ronde. Door prima spel is Wijdoogen er in ge slaagd een mooie overwinning op Suiker te behalen. Reeds van meet af aan nam de Kijk-Uit-vertegenwoordiger het initiatief. Zijn tegenstander kreeg een groot tekort aan bewegingsvrijheid door de aanhou dende druk op zijn stelling. Zijn cavalerie sprong wel dartel heen en weer, maar wist nochtans geen goed veld te bereiken. Door een tijdelijk pionoffer kwam Wijd oogen nog sterker opzetten. Hij heroverde later gemakkelijk deze pion en nam daar bij nOg een tweede pion als oorlogsbuit mee achter zijn linies. Met een pion min der en een moeilijke stelling begon het er donker voor Suiker uit te zien. Toen hij buiten zijn pionnen nog slechts de be schikking had over één toren streed hij voor een verloren zaak. Dat Wijdoogen de partij niet op de sterkste wijze uitmaakte tastte wellicht de schoonheid van zijn partij aan, maar maakte het succes er niet minder verdien stelijk om. Mostertman opende Spaans tegen De Haas. De partijen hielden elkaar lange tijd volkomen in evenwicht. Toen men ver onderstelde dat remise wel het eindresul taat zou worden, verslapte De Haas enigs zins hetgeen hem een pion kostte. In het nu ontstane toreneindspel zal hij van heel goede huize moeten komen om alsnog een halve punt in de wacht te slepen. De afgebroken stand luidt: Wit (Mostert man): Koning f4; Toren d2; pionnen h5; g4; f3; e4 en b2. Zwart (De Haas): Koning c6; Toren b3; pionnen a4; g7; h6 en f6. Zwart is aan zet. In het treffen tussen Hart en De Jong kwam De Jong via een soort Engelse ope ning al spoedig in het voordeel. Op de damevleugel drong hij sterk op met zijn pionnen. Hart zag wel in dat hij met af wachten niets kon bereiken. Hij lanceerde een gevaarlijke aanval op de koningsvleu gel van zijn tegenstander. Deze wist ech ter onheil te voorkomen en bleek bij het afbreken nog steeds een pion voor te staan. Deze had Hart bij de actie op de dame vleugel moeten prijsgeven. Het ziet er nu voor Hart niet erg best meer uit zoals de afgebroken stand dui delijk maakt. Deze luidt: Wit (De Jong): Koning dl; Dame e2; Toren a2; Loper cl; pionnen a6; b6; c5 d4 en e3. Zwart (Hart): Koning h6; Dame f7; Toren a8; Paard g6; pionnen b7; c6; d5 en g5. Wit is aan zet. Walda zorgde deze avond voor de twee de Spaanse partij. Al spoedig bracht hij een stukoffer tegen twee pionnen op de koningsvleugel van Koomen. Het zag er gevaarlijk genoeg uit om het ergste voor Koomen te vrezen. Toch hield hü aanvan kelijk goed stand. Toen hij echter tot over maat van ramp in hevige tijdnood raakte, maakte Walda met enkele forse zetten een eind aan de strijd. De verrassende zege van Wijdoogen (wit) tegen Suiker (zwart) kwam op de volgende wijze tot stand: 1. d2d4 Pg8—f6; 2. c2—c4 g7-g6; 3. Pbl—c3 Lf8—g7; 4. e2e4 d7—d6; 5. f2—f3 Pb8—c6; 6. Lel—e3 e7e5; 7. d4—d5 Pc6-e7; 8. Ddl—d2 Pf6 g8; 9. g2g4 h7—h5; 10. g4-g5 Lc8-<d7; 11. Lfl h3 Ld7xh3; 12. Pglxh3 Dd8—d7; 13. Ph3—f2 Pe7 c8; 14. h2-h4 Pc8—b6; 15. b2—b3 Pg8-e7; 16. 13—f4 e5xf4; 17. Le3-d4 Lg7xd4; 18. Dd2xd4 0-0-0; 19 0-0-0 Kc8b8; 20. a2—a4 Dd7—e8; 21. a4-ao Pb6d7; 22. Pf2—d3 Pd7-c8; 23 Thl—fl Pd7-c5; 24 Pd3xc5 d6xc5; 25. Dd4xc5 De8—e5; 26. Dc5-d4 Th8e8; 27. Dd4xe5 Te8xe5; 28. Tflxf4 Td8—d7; 29. Tdl—fl Te5-e7; 30. Kcl—c2 b7-b6; 31. a5xb6 alxb6; 32. Pc3—b5 Pc8—d6; 33. Fb5xd6 c7xd6; 34. Kc2—c3 Te7e5; 35. Kc3—d3 Te5—e7; 36. Kd3-d4 Kb8c8; 37. Tfl-al Td7—b7; 38. Tal—a8t Tb7— b8; 39. Ta8xb8 Ke8xb8; 40. b3-b4 Kb8—c8; 41. c4c5 b6xc5; 42. b4xc5 d6xc5; 43. Kd4xc5 Kc8d8; 44. Kc5—d4 Kd8e8: 45. Tf4—f6 Te7—a7; 46. Tf6 -f4 Ta7a5; 47. Kd4—e5 Ta5-al; 48. Ke5—d6 Tal—gl; 49. Tf4—f3 Tgl—g4; 50. Tf.3—a3 Ke8-f8: 51. Ta3a8f K18— g7; 52. Kd6—e5 Tg4xh4; 53. d5 d6 Th4—g4; 54. d6—d7 Tg4xg5t; 55. Ke5—f4 opgegeven. De eigenaren van de grond die nodig is voor de uitvoering van het plan voor de aanleg van een nieuwe begraafplaats in de Heerenduinen te IJmuiden hebben zich bereid verklaard een terrein ter grootte van 35.000 vierkante meter aan de ge meente Velsen te verkopen. In de finale om het clubkampioenschap van Nederland dammen is het Het Resi dentie Damgenootschap uit Den Haag ge lukt met 11-9 te winnen van de sterke meesterciub, de Noordholiandse kampioen Gezellig Samenzijn. Het was een onver wachte uitslag. Of het door de grote spanning kwam of door de ondragelijke hitte in de wedstrijd zaal, wij weten het niet; wat wel vast staat is, dat de Amsterdammers Rusten burg en Ph. de Schaap in een gewonnen spel de partijen met groot overwicht remise lieten lopen, waardoor de zekere 11-9 overwinning voor Keiler en zijn spelers een kleine nederlaag van 9-11 werd. Voor de derde plaats in de eindstand won Constant met 13-7 van Leeuwarden, waardoor de eindstand van het toernooi is: RDG, Den Haag 3 3 0 0 6 41—19 GS, Amsterdam 3 2 0 1 4 3723 Constant. Rotterdam 3 1 0 2 2 2733 CDL, Leeuwarden 3 0 0 3 0 1347 De vraagprijs is 75 cent per vierkante meter. Voorts is onder meer de voorwaar de gesteld, dat indien de gemeente van het aan te kopen terrein zand afgraaft en afvoert hiervoor 15 cent per kubieke me ter aan de voormalige eigenaren wordt vergoed. De gemeente zo luidt een an dere voorwaarde verplicht zich indien en voor zover de aangekochte gronden val len onder de Natuurschoonheidswet, alle aanvullende successierechten en even tueel daarop vallende renten welke door deze verkoop of wijziging van de bestem ming van het terrein door koopster wor den gehever) te voldoen. Burgemeester en wethouders van Vel sen achten de gevraagde prijs en gestelde voorwaarden aanvaardbaar en stellen de gemeenteraad voor tot de aankoop van be doelde grond te besluiten. Gemeente verkoopt enige grond te Driehuis Ten behoeve van de bouw van een wo ning heeft de heer J. Bais te Driehuis de gemeente Velsen verzocht aan hem te ver kopen een terrein ter grootte van 280 m2 aan het Tesselschadeplantsoen te Driehuis. Dit verzoek kan naar de mening van B. en W. worden ingewilligd. De verkoop prijs van de grond is bepaald op 18.50 per m2. met welke prijs de gegadigde heeft ingestemd. B. en W. stellen de raad thans voor te besluiten tot de verkoop van dit terrein.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 4