Nieuw proces tegen drie nazi-kampbeulen Vanmorgen in de vishaï en op zee van gisteren Amsterdamse Beurs Samen hebben zij elfduizend mensen vermoord Vijf doden in het verkeer Wijkagent moet weer vertrouwensman worden Twee brugschilders te Rotterdam verdronken Verplichte ontstoring van motorvoertuigen Vandaag voorronde van NAVO-vliegfeest op Soesterberg Uitbreiding IJslandse visserijgronden betreurd Gevangenisstraf voor frauderende adjudant Aanvullende subsidies voor Residentie-Orkest Critiek op wethouder Dorstige opvarenden van de „Maaskerk" gestraft Filmploeg en autobezitters wachtten op elkaar Finish zevende Tour-rit Ds. J. Bronsgeest viert zilveren ambtsjubileum Commissie voor Hongarije van UNO genegeerd Kort nieuws Tien trekkers uit jeugd herberg gezet DE BEURS DONDERDAG 3 JULI 1958 (Van onze correspondent in Bonn) In Bonn zal in september het proces be ginnen tegen een drietal S.S.'ers, die be schuldigd worden van het plegen van niet minder dan elfduizend moorden. Men noemt dit proces nu reeds verschrikkelij ker dan dat tegen Sommer, „de beul van Buchenwalde". De aanklacht tegen het drietal vult een boekwerk van vijfhon derd pagina's. Getuigen uit vele landen waaronder Nederlanders, zijn opgeroe pen. Het gaat hierbij, aldus is thans op een persconferentie bekendgemaakt, om drie zogenaamde S.S.-leiders te weten de 47-jarige Gustav Sorge (bijgenaamd „IJzeren Gustaaf"), de 41-jarige Martin Knittler („de kweller") en de 41-jarige Wilhelm Schubert („pistool-Schubert"). Zij waren in 1945 door de Russen gevan gen genomen en tot levenslang veroor deeld. In 1956 werden zij naar Duitsland teruggestuurd, waar Sorge en Schubert drie weken later, en Knittler pas na een jaar weer werden gearresteerd. Twee jaar lang heeft de officier van justitie te Bonn deze zaak thans in behandeling, waarbij hij niet minder dan 750 getuigen heeft gehoord. In de rechtszaal zullen er hiervan 161 verschijnen. Het drietal S.S.'ers heeft op een verschrikkelijke wij ze huis gehouden in de concentratiekam pen Sachsenhausen en Esterwegen. Hun „werk" begon reeds in 1938, toen zij dui zenden Joden het leven onmogelijk maak ten. Sorge was een man, die in de eerste jaren van zijn optreden, vele gevangenen letterlijk met zijn zware laarzen doodtrap te als zij van uitputting na zware appèls waren gevallen. Op een dag zou hij hon derd gevangenen op deze wijze gruwelijk hebben vermoord. Hij had het speciaal voorzien op Jehova's getuigen, die hij de eerste dag dat zij in het kamp kwamen meestal met een knuppel doodsloeg. Sa men met Knittler en Schubert had hij een speciale behandeling voor bepaalde ge vangenen bedacht. Het drietal zette de slachtoffers beurtelings onder een straal kokend en een straal ijskoud water. Oude re gevangenen stierven hierna meestal. Schubert kreeg zijn bijnaam, omdat hij wanneer hij dronken was met zijn pistool in het wilde weg pleegde te schieten in de slaapzalen van de gevangenen. Tienduizend Russen Het „hoogtepunt" van hun misdadig werk was ongetwijfeld het vermoorden van 10.000 Russische krijgsgevangenen in Sachsenhausen, die door de opperste S.S.- leiding (vermoedelijk door Hitier zelf) ten dode waren opgeschreven. Sorge, Knittler en Schubert hadden voor dit doel een aparte barak ingericht, zogenaamd om de gevangenen de gelegenheid te geven te douchen, in werkelijkheid om hen een voor een met een nekschot te vermoorden. Het De twee kinderen van de familie U. de Jongr uit Amsterdam zijn om het leven gekomen toen de auto waarin de familie reed op de W. H. van Heemstraweg onder Kollum tegen een boom reed. De ouders liepen lichte verwondingen op. Op de Putterstraatweg, nabij huize „Sa- lenstein" is in Nijkerk een militaire auto afkomstig uit Ermelo, in de richting Put ten rijdend uit de bocht gevlogen en in gereden op een motorrijder, die uit de tegenovergestelde richting kwam. De mo torrijder, de 27-jarige H. Flier, moest zwaar gewond naar het kiekenhuis worden gebracht. Zijn schoonzuster, die op de duo zat, werd op slag gedood. Op de Arnhemseweg ter hoogte van „Klein Groenendael" is de 25-jarige mo torrijder H. J. G. Heil uit Velp in botsing gekomen met een personenauto. De mo torrijder liep een schedelbasisfractuur op en is kort na aankomst in het Julianazie- kenhuis te Apeldoorn overleden. Het vijfjarig zoontje van de familie Roovers is te Oudenbosch onder een aan hangwagen van een tractor geraakt en dodelijk verongelukt. Het knaapje wilde erwtenstro van de wagen trekken en raakte daarbij onder de wielen. In politiekringen in ons land wordt thans ijverig gezocht naar mogelijkheden om een te ver doorgevoerde specialisatie in de verschillende korpsen tegen te gaan. Enke le uitingen van dit streven vindt men mo menteel reeds terug in proefnemingen, die in Almelo, Dordrecht en Vlaardingen sinds enkele jaren zjjn ondernomen. Daar heeft men namelijk gezocht naar wegen om een meer vertrouwelijke verhouding tussen publiek en politie te bevorderen. Bij deze proefnemingen kreeg iedere agent zijn eigen werkterrein, een deel van een wjjk dus, die geheel onder zijn hoede werd ge steld. „De taak van de individuele politieman in de steden zal meer moeten worden ge bracht in het vlak van de dorpsveldwach ter", aldus zei men ons op het ministerie van Binnenlandse Zaken over dit nieuwe initiatief. De politieman moet een ver trouwde figuur in zijn wijk worden, een man die er de orde handhaaft, maar die ook klaar staat met een goed advies, als dat nodig mocht zijn. Er is dus geen sprake van ruimere bevoegdheden of grotere zelf standigheid. Twee constructieschilders zijn vanmor gen verdronken in de Nieuwe Maas, toen zij bezig waren met schilderwerk onder de tweede boog van de Willemsbrug te Rotterdam aan de zijde van de Maaskade. Het zijn de 25-jarige A. van der Velde uit de Marnixstraat te Rotterdam, ge huwd en vader van twee kinderen, en de 28-jarige Joh. van der Kruit, die onge huwd is. Twee collega's, die onder dezelfde boog op een andere stelling bezig waren, hoor den opeens geschreeuw en zagen de stel lingplank, waarop de anderen gestaan hadden, in het water drijven. Even later zagen ze ook hoe Van der Velde, die kon zwemmen, de hand reikte aan Van der Kruit, maar daarop verdwenen beiden in de diepte. drietal weet zich of niets te herinneren van hun verleden, of beroept zich op „be velen van hogerhand". Behalve het geza menlijk vermoorden van de tienduizend Russen en ongeveer honderd andere ge vangenen, wordt Sorge afzonderlijk be schuldigd van 123, Schubert van 97 en Knittler van 13 moorden, waarvan bekend is dat zij door getuigen kunnen worden be wezen. Daarnaast heeft het drietal nog ve le andere moorden gepleegd, die men evenwel niet direct kan bewijzen. De bezitters van televisietoestellen en F.M.-radio's ondervinden veel hinder van storingen, veroorzaakt door rijdende auto's, motorrijwielen, scooters en brom fietsen. Minister Algera heeft destijds reeds een wijziging van het Radiostorings- reglement aangekondigd, waardoor aan deze hinder een einde zal worden ge maakt. Een jaar na afkondiging van de wijziging zullen aan alle motorrijtuigen en bromfietsen zodanige voorzieningen moeten zijn aangebracht, dat zij de ge bruikelijke ontvangtoestellen niet meer storen. Daartoe zullen bepaalde mini mumeisen worden gesteld, die er volgens informaties van de KNAC op neerkomen, dat de storing op een afstand van tien me ter van het voertuig een zekere sterkte niet te boven mag gaan. Ter voldoening daaraan zal volstaan kunnen worden met het aanbrengen van weerstandsbougies en weerstandskabels. Er zijn nog andere ontstoringsmiddelen die tot het beoogde doel leiden zodat weerstandsbougies en -kabels niet dwingend zullen worden voor geschreven. De KNAC erkent ten volle de wenselijkheid van deze verplichte ontsto ring, maar betreurt het dat andere sto ringsbronnen niet eveneens het zwijgen wordt opgelegd. Volgens de KNAC zal de wijziging van het Radiostoringsreglement binnen enkele maanden worden afgekon digd. Het zaterdag op de vliegbasis Soester berg van de Koninklijke Luchtmacht te houden vliegfeest van de luchtmachten der bij de Noordatlantische Verdragsor ganisatie aangesloten landen, zal door zeer vele autoriteiten worden bijgewoond. Deze ter gelegenheid van het vijfenveer tigjarige bestaan van de Nederlandse Ko ninklijke Luchtmacht te houden vliegde- monstraties zullen worden aanschouwd door het vorstelijk echtpaar en verder door onder anderen de minister van De fensie, ir. C. Staf, de staatssecretaris van Marine, vice-admiraal (b.d.) H. C. W. Moorman, de minister van Zaken Over zee, mr. G. P. H. Helders, de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff, en de staatssecreta ris van Buitenlandse Zaken, drs. E. H. van der Beugel, die tevens de minister van Buitenlandse Zaken zal vertegenwoor digen. Vandaag worden op Soesterberg de voorronden gehouden van het NAVO-kam- pioenschap formatievliegen, waarvan de eindstrijd op 5 juli tijdens het NAVO- vliegfeest op Soesterberg zal worden ge houden. Aan de voorronde doen forma ties van de Nederlandse, Belgische, Griek se, Italiaanse, Portugese en Turkse lucht machten mee. De Nederlandse Spoorwegen zullen op 5 juli ten gerieve van de bezoekers van het vliegfeest te Soesterberg tussen 9-12 uur voormiddag, de stoptreinen tussen Utrecht-Amersfoort en tussen Utrecht- Baarn praktisch verdubbelen. Na 6 uur namiddag zal dit opnieuw plaatsvinden en zullen er voorts doorlopend extra treinen rijden tussen Utrecht en Amersfoort. De aandacht wordt er nog op gevestigd, dat de afstand van het station Den Dolder naar het terrein ongeveer 10 minuten gaans is. In politieke kringen te 's-Gravenhage wordt de door IJsland afgekondigde rege ling tot uitbreiding van de exclusieve vis serijgronden tot twaalf mijl betreurd als zijnde een eenzijdige maatregel. Men stelt in deze kringen dan ook, dat deze maat regel niet door andere staten behoeft te worden erkend. Met alle begrip voor de moeilijkheden en desiderata van IJsland had men in deze politieke kringen gehoopt, dat IJsland over een en ander internationaal overleg zou hebben gepleegd, te meer aangezien het hier een aangelegenheid betreft, waarbij de traditionele visserijbelangen van ver scheidene landen zijn betrokken. Besprekingen De Deense premier en minister van bui tenlandse Zaken, H. C. Hansen, is dinsdag avond uit Kopenhagen vertrokken voor een bezoek aan de Faroer-eilanden, IJsland en Groenland, voor het voeren van besprekin gen over de afbakening der visgronden. Van gezaghebbende zijde in de Deense hoofdstad werd verklaard dat de maandag door de IJslandse minister voor de visserij, Ludvig Josefsson, afgelegde verklaring met betrekking tot het probleem, in regerings kringen wordt betreurd. Josefsson had gezegd, dat het besluit om de begrenzing van de visgronden tot 12 mijl uit te breiden, op 1 september defini tief in werking zal treden. De Engelse minister van buitenlandse zaken Lloyd heeft in het Lagerhuis mede gedeeld dat geen vordering is gemaakt met de voorbereiding van een regionale confe rentie over visserijrechten. Minister Selwyn Lloyd beantwoordde vragen dienaangaande van de conservatie ve afgevaardigde Patrick Wall. Overigens zei de bewindsman voorstander te zijn van een internationale conferentie of bilaterale besprekingen indien hiermede een oplos sing van het visserijrechten-vraagstuk kan worden bereikt. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DB ADMINISTRATIE Tot zes maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk, veroordeel de de krijgsraad in Den Haag een beroeps adjudant-onderofficier uit Utrecht, die op een militair betalingsbureau verduiste ringen had gepleegd en met betalingslijs- ten had geknoeid. Hij eigende zich ruim 800 gulden toe, maar hij gebruikte het geld niet, zodat hij, toen er moeilijkheden kwa men, onmiddellijk het grootste deel terug kon geven. Er bleven ongeveer 130 gulden zoek. De adjudant moest vaak aan een groot aantal werklieden kleine bedragen uitbe talen. Hij besloot voor dergelijke kleine bedragen geen cheques meer uit te sturen en op de betalingslijsten met de naam van betrokkene voor „ontvangen" te tekenen. Daardoor was hij echter ook gedwongen om het geld uit de kas te nemen, hetgeen hij dan ook deed. Toen hij voor de tweede keer binnen een jaar moest verhuizen en financiële moeilijkheden vreesde, nam hij ongeveer 800 gulden mee naar huis. Dit geld bewaarde hij, zodat hij het onmiddel lijk op tafel kon leggen toen de rechtheb benden kwamen reclameren. Aan het laakbare van zijn daden deed dat evenwel niets af, zodat hij voor de krijgsraad kwam. Deze veroordeelde hem tot de reeds vermelde straf. De leden van de Haagse gemeenteraad waren maandag slecht te spreken over een voorstel van het college van burgemees ter en wethouders om aan de vereniging „Het Residentie-Orkest" over het seizoen 1955-1956 een aanvullende subsidie van ƒ108.986,98 te verlenen en ter dekking van de te verwachten nadelige exploitatie-sal do's over de seizoenen 1956-1957 en 1957- 1958 aanvullingssubsidies van ten hoogste 100.000 en 162.000 in totaal dus ruim 370.000. De raad meende het Residentie-Orkest nu niet in de steek te kunnen laten, want dat zou de hele zaak maar erger maken. Maar hij voelde zich voor een „fait accom pli" gesteld. Algemeen had men bewon dering voor de artistieke prestaties van het orkest, maar over de financiële gang van zaken wilde men wel meer weten. De raad meende dat hem gegevens over de financiën van het orkest waren onthouden en vond het vreemd dat men pas nu iets over de tekorten van enige jaren geleden moest horen. De wethouder van Onderwijs en Kunst zaken, de heer J. van Zwijndregt, ver klaarde slechts een niet geheel bevredi gende verklaring te kunnen geven. Het was een gewoonte geworden zo langzamer hand, zo zeide hij, af te wachten tot de rekening en verantwoording van het or kest van de gemeentelijke accountants dienst waren gekomen. Deze dienst had het zeer druk en daarom duurde dit enige tijd. De wethouder zeide dat men steeds bij de sbusidieverlening niet was uitge gaan van de begroting maar van de re kening en verantwoording achteraf. Dit was zo gekomen omdat de leden van het orkest enige jaren geleden de staat van ambtenaar hadden gekregen, waardoor Den Haag subsidie gaf voor de salaris sen. Later kwamen dan zo nodig de aan vullende subsidies bij gebleken tekorten. De boekhouding van het orkest was ge heel in de war, aldus de wethouder, om dat de boekhouder de zaak had verwaar loosd. De man was begin van dit jaar op staande voet ontslagen. De wethouder be treurde de gang van zaken en deelde mede dat er maatregelen getroffen zullen wor den, zoals een ander subsidiesysteem, om deze toestand in de toekomst te voorko men. Tenslotte ging de raad akkoord met het voorstel. Alleen de heer J. Bastet (V.V.D.) wilde geacht worden tegen te hebben ge stemd. Per auto naar Ermelo Her vervoer van de veertien minder valide kinderen uit Velsen naar het kamp te Ermelo, geschiedt niet per autobus, zo als we gisteren meldden, maar met behulp van particuliere personenauto's. Toen een tijdje geleden het Nederlandse s.s. „Maaskerk" op de Middellandse Zee voer, heerste er in de hut van de boots man grote gezelligheid. Hij .had een fles wijn van een Italiaan gekregen, toen het schip in Marseille lag, en die werd sol daat gemaakt. De dorst was daarmee ech ter niet gelest. Maar de „Maaskerk" ver voerde een groot aantal kisten brandewijn en de weg naar het ruim was maar kort. Het gezellige feest eindigde met het ont slag van tien vrolijke zeelui. Want de bootsman had met een matroos maar meteen een hele kist gehaald. De scheeps timmerman, een machinist en nog zeven matrozen hadden allemaal van de bran dewijn geproefd, zodat de kist al gauw leeg was. Een stuurman ontdekte het te kort in de lading. En thans moest de Haagse politierechter uitmaken, welke straffen hier op hun plaats waren. Een van de matrozen, afkomstig van Marken, had de predikant van het eiland meegenomen, .die vertelde dat de matroos beslist geen dronkelap was. Hij noemde de diefstal een „studentenstreek", waartoe hij, toen hij nog aanstaand zieleherder was, misschien oök nog wel in staat zou zijn geweest, zoals hij zei. Er was ook nog een doos kauwgum uit het ruim gehaald, waarvan verschillende matrozen hadden meegekauwd. De officier van Justitie eiste tegen de bootsman twee maanden voorwaardelijk en f 100 boete. Tegen de matrozen eiste hij een maand voorwaardelijk en f 75 boete. De politierechter maakte er voor de bootsman een maand voorwaardelijk en f 60 boete van en veroordeelde dc matro zen, die afkomstig waren uit Haarlem, Hillegom, Amsterdam, Den Helder, Den Haag, Marken en Utrecht, tot straffen, variërende van een maand voorwaardelijk en f 60 boete tot f 15 subs. 3 dagen, al naar hun aandeel in het brandewijnfestijn. De eerste bijeenkomst van de Arthur Rank Filmmaatschappij uit Amsterdam met de bezitters van vooroorlogse auto mobielen, die volgende week gebruikt zul len worden bij de opnamen voor de film „Operation Amsterdam", heeft gisteren weinig resultaat gehad. Om de een of andere reden hebben de filmploeg en de autobezitters elkaar op de Trawlerkade niet ontmoet. Ruim twintig personen, die met hun wagen naar IJmuiden waren ge komen, informeerden gistermiddag bij onze redactie of de bijeenkomst door ging. Aan de Trawlerkade had men niemand aangetroffen. Vanmorgen deelde men ons bij Arthur Rank mee, dat de filmploeg in IJmuiden is geweest tussen twaalf uur en kwart over een. Voortdurend heeft men in een auto op de Trawlerkade op en neer gereden, maar daarbij geen oude auto's gezien. y Men is nu voornemens om per soonlijk" contact met elke autobezitter, die zich heeft aangemeld, op te nemen. Maan dag worden in IJmuiden de eerste op namen gemaakt. Vandaag 1800 kisten vis Te IJmuiden werden donderdagmorgen aangevoerd 1800 kisten vis, waarbij 410 kisten schelvis, 40 wijting, 160 gul en kabeljauw, 120 koolvis, 220 makreel, 200 verse haring, 200 haai, 30 diversen, 420 schol, 250 kleine kisten haring, 50 stuks stijve kabeljauwen en 4000 kg tong. De „Emma" (van 24 juni) was binnen met 240 kisten schelvis, 120 gul en kabel jauw, 120 koolvis, 200 haai, 50 makreel, 20 verse haring, 50 stuks stijve kabeljauwen; de „Ada" VL 7 (van 19 juni) met 170 kisten schelvis, 180 verse haring, 170 makreel, 40 gul en kabeljauw, 40 wijting, 30 diversen, 250 kleine kisten haring en 135 kantjes gezouten haring. Schol en tong werd aan gevoerd door 15 scheepjes. Voor het buitenland De rijen grote kabeljauw gingen van morgen van de hand voor 124, kleine voor 72, kisten kabeljauw voor 6287 en kleine voor 6082. De grote tong noteerde per kg 2.803.20, grootmiddel 33.30, kleinmiddel 3.30—3, tong I 2.70—2.90 en tong II 2.50— 2.70. Grote schol maakte 52, grootmiddel 4656, zetschol 4152, schol I 3844 en koolvis II 1613. Het binnenland in De haring leverde vanmorgen per kist 1823 op, de makreel 2730, pijpjes 9.50 14 en kisten haring van 18 kg 89. De wij ting noteerde 1015, de haai 1011, schol 2 3236 en 3 2330. Grote schelvis maakte 2833, grootmiddel 3134, kleinmiddel 28 35, pennen 1534 en braadschelvis 11 20. De grote gul noteerde 2439, middel 21 30, torgullen 1221, zwarte koolvis 46 57, koolvis I 2122 en witte koolvis 6770. De leng maakte 4755. Voor de vrijdag Aan de vrijdagmarkt lost de „Job Gouda" (van 24 juni) 150 kisten schelvis, 100 haring, 60 gul en kabeljauw, 80 makreel, 30 wijting, 60 kleine kisten haring en 195 kantjes ge zouten haring. Oudste boten zijn inmiddels Wiron 2 en KW 32 (van 23), Postboy, KW 122, SCH 171 en SCH 153 (van 24 juni) en VL 121, KW 101 en SCH 27 (van 25 juni). Dinsdag op zee Dinsdag was het goed weer om de Noord tussen 57 en 58 noorderbreedte, waar de trawlers vissen. De lucht was de gehele dag Wel dik van de mist. De visserij was beter. De dagvangsten bestonden uit 250 tot 150 manden haring, makreel, schelvis en koolvis. De „Maria van Hattem" meldde een trek van een pakje, de „Pietertje" een trek van 20 manden koolvis en schelvis en 100 stuks kabeljauwen, de „Emma" een trek van een pakje en de „Elie" een trek van 10 manden hoops. De loggers en kot ters op de kust vingen weinig; van 80 tot 60 kg tong en 10 tot 15 manden schol,. Op 't Zand bestonden de vangsten uit 20 tot 10 manden schelvis en makreel per dag. Besommingen van heden VL 7 10.400, Emma f 16.200, KW 51 3420, KW 46 f 4150, IJM 45 f 3770, IJM 3 1720, KW 71 1900, TX 33 2250. Woensdag op zee Woensdag stond er een klein briesje om de Noord; de vangsten waren iets minder met 150 tot 100 manden per etmaal. Er werd voornamelijk haring en makreel scheep gehaald. De trawler Herman meldde een trek van een pakje, de Dirkje een trek van een pakje. De loggers en kotters op de kust vingen van 80 tot 50 kg tong en 20 tot 10 manden schol en wijting per etmaal. Op 't Zand vingen trawlloggers en kotters meer dan dinsdag: 70 tot 50 manden ma kreel en schelvis. De KW 126 Agatha Arie sleepte gisteren de Katwijkse logger „Prinses Margriet" naar huis, daar dit schip een net in de schroef heeft gekregen. Naar zee ging gisteren ondermeer de „Allanwater". Haringvangsten De vangsten van de vleetloggers waren in de afgelopen nacht: ADECO: KW 2-40, 5-55, 6-18, 9-21, 138-15, IJM 75-28, IJM 283-70. HAPAS: KW 16-40, 47-35, 54-65, 70-36, 140-39, 168-100, 170-46. RKP: KW 15-13, 43-55, 44-31 thuisstornend, 85-35, 110-42, 20-25, 41-59, 78-30, 22-28, 45-68, 175-20. DUPA: KW 18-34, 48-60, 67-25, 86- 26, 37-16, 95-65, 151-25 thuisstomend. 163-19. Gemiddelde vangst: Scheveningen 30 en Katwijk 38 k. De einsprint in Brest, links Robinson rechts Padovan (Telefoto) Ds. J. Bronsgeest, predikant bij de Ne derlands Hervormde gemeente te Haar lem, die woensdag zijn zilveren ambtsju bileum vierde, heeft tijdens een receptie in het Militaire Tehuis aan de Jansweg te Haarlem, van vele zijden blijken van be langstelling ondervonden niet alleen uit Haarlem, maar ook uit Velsen en Giessen Oudekerk, waar hij vroeger predikant is geweest. Ds. en mevrouw Bronsgeest wa ren een dezer dagen vijfentwintig jaar ge trouwd en ook aan dit heuglijke feit werd aandacht besteed. Dit bleek onder meer uit de komst van dr. K. H. E. Gravemeijer thans emeritus-predikant te Wassenaar, die het huwelijk ingezegend heeft en ds. Bronsgeest in zijn ambt bevestigd heeft te Giessen Oudekerk en in Velsen en Haar lem ook de bevestigingsdiensten heeft ge leid. Het bezoek van dr. Gravemeijer was een verrassing voor het echtpaar. Hij haalde herinneringen op uit de afgelopen vijfentwintig jaar en bood de beste wen sen aan. Dr. Gravemeijer deelde mee, dat tijdens de bevestigingsdiensten gezon gen is gezang 171, verzen 1 en 4 en me vrouw J. C. V/. Bijl de Vroe bracht deze verzen na zijn toespraak ten gehore. Namens het huldigingscomité, dat zich ter gelegenheid van het jubileum gevormd had, voerde notaris F. L. Wichman het woord, die de arbeid van de jubilerende predikant memoreerde. Hij bood een ge schenk in enveloppe aan met verzoek daaraan een bestemming te geven. De heer J. Kamp was de woordvoerder van de wijkgemeente IV en merkte onder meer op welk een belangrijke plaats ds. Bronsgeest bij de gemeenteleden inneemt door zijn ziekenbezoek en het leiden van bijbellezingen en bijeenkomsten. Afgevaardigden uit Velsen en Giessen Oudekerk richtten zich op hartelijke wij ze tot ds. Bronsgeest en haalden herinne ringen op uit de jaren door de jubilaris in beide gemeenten doorgebracht. In Vel sen heeft hij onder meer meegewerkt aan de stichting van een nieuw gebouw. De ja ren in deze gemeente doorgebracht waren niet de gemakkelijkste, omdat het oorlog was. Uit Heilbronn (Duitsland) was ds. Hel- mich, een oude studievriend, overgeko men, om gelukwensen aan te bieden. Ver der waren er verscheidene predikanten, kerkvoogden en leden van de kerkeraad der Haarlemse hervormde gemeente. Op deze drukbezochte receptie, die op voortreffelijke wijze geleid werd door de heer J. Bakker, hebben ook vrienden en vertegenwoordigers van organisaties ge lukwensen aangeboden. Ds. Bronsgeest is voorzitter van het bestuur van het Chris telijk Militaire huis en de heren B. J. Thijssen, L. Lam en J. Fontijne versche nen ter receptie. De heer Thijssen richtte zich tot de jubilaris. Namens de afdeling Haarlem van de Bond van Oud-illegale werkers bood de voorzitter, de heer J. Th. van de Boogaard, gelukwensen aan en zei de onder meer, dat na de bevrijding ge bleken is, dat de jubilaris een goed vriend was die veel voor de leden betekent. Ook boden gelukwensen aan de heer D. Beets, voorzitter van de Haarlemse Sportraad en enkele leden van deze raad en vrienden uit de tijd, dat ds. Bronsgeest in de oor- lo~s'""o:i in Duitsland verbleef. Medewerking verleenden deze avond acht vrienden van ds. Bronsgeest, die on der leiding van de heer N. de Zwager een dubbelkwartet vormden. NEW YORK (Reuter) De Russische, Hongaarse en Roemeense vertegenwoor digers bij de UNO hebben geweigerd een brief van de speciale UNO-commissie voor Hongarije aan hun regeringen door te stu ren. In deze brief word.' gevraagd om meer gegevens over de terechtstelling van Im- re Nagy en andere Hongaren. De voorzitter van de commissie voor Hongarije, de Deen Alsing Andersen, die dit bekendmaakte, zei dat de vertegen woordigers als reden voor hun weigering opgaven, dat zij de commissie voor Hon garije niet erkennen. De commissie heeft zich woensdag be raden over het ontwerp van een rapport, dat zij wil uitgeven over de processen en terechtstellingen in Hongarije. Flessentrekster. De recherche te Rot terdam heeft een 50-jarige vrouw aan gehouden, die kans gezien heeft de laat ste maanden voor ongeveer f 1800 aan japonnen, lakens, mantels, hoedjes en schoenen zonder betaling los te krijgen van Rotterdamse winkeliers. Alles werd „op rekening" gekocht, maar de rekenin gen werden nooit betaald. Wilde zwaan broedt. Goed verscholen in een hoge rietpol in het Veluwemeer bij Elburg zit een wilde zwaan te broeden op eer ei. Voor zover bekend is dit het eerste broedgeval van deze zwaan in ons land, waar deze dieren, die in Scandinavië verblijf houden, alleen tijdens de trek worden waargenomen. In het Veluwe meer verzamelen zich dan grote koppels. De vogel die thans in de buurt van Elburg zit te broeden is bijzonder schuw. Veel heitjes voor karweitjes. De actie „Een heitje voor een karweitje" heeft dit jaar ruim ƒ313.000.opgeleverd. De op brengst van de actie is bestemd voor ver sterking van de fondsen van het Neder lands Padvindstersgilde, de vereniging De Nederlandse Padvinders, de Nederlandse Gisenbeweging en de verkenners van de Katholieke Jeugdbeweging. Tien meisjes en jongens, die in groep jes een trektocht maken door Nederland, zijn woensdagavond omstreeks half elf niet in de jeugdherberg „De Trekschuit" op het Kaageiland waar zij reeds enige dagen verbleven, toegelaten, omdat zij een kwartier te laat kwamen. De jeugd herberg sluit om tien uur. De vader van de jeugdherberg, de heer Van der Meij, verklaarde de meisjes en jongens niet toe te laten, omdat zij zouden hebben afgesproken een kwartier te laat te komen. De jongelui ontkenden catego risch iets in deze zin te hebben afgespro ken. De heer Van der Meij had hen naar het hotel aan de overzijde van de Ring vaart verwezen, dat de jongelui echter te duur vonden. Ze hadden reeds betaald voor onderdak en ontbijt in de jeugdher berg. De jongelui zijn zeven Duitsers van wie twee meisjes, twee Nederlanders, een meisje en een jongen van veertien jaar, en een Oostenrijks meisje van veertien jaar oud. Op een na zijn zij allen min derjarig. De vader van de jeugdherberg wilde, naar hij zei, nu eens straf optre den, aangezien meermalen trekkers van Duitse nationaliteit laat zijn binnengeko men. Na tussenkomst van de Rijkspolitie heeft de jeugdherbergvader gisteravond laat de tien om onderdak bedelende trekkers weer toegelaten. „Ik ben misschien te ver ge gaan, maar dit was een prestigekwestie", verklaarde hij. Ondanks de teleurstellende houding van Wallstreet wist het Damrak het klaar te spelen om de goede technische onder toon van de markt te handhaven. Wel was de stemming niet meer zo vast, maar toch deden kopers zich weer gelden zodat de koersen merendeels omhoog gingen. Voor een belangrijk deel was het hier wederom het buitenland dat opereerde, maar voor een ander deel was ook het beleggend pu bliek belanghebbende. Alleen de stem ming voor Koninklijke viel een beetje te gen. Het hoofdfonds richtte zich vrijwel geheel naar Wallstreet hetgeen betekende dat het hogere niveau van de vorige dag met moeite gehandhaafd bleef. Deson danks was Koninklijke per saldo toch nog 3,50 boven het niveau van maandag. Philips trok belangstelling door Ameri kaanse aankopen waardoor het lampen fonds de 300 benaderde. De gehele mid dag werd in de Philipshoek behoorlijk ge handeld. Men kreeg de indruk dat er een vrij drukke affaire gaande was. Hetzelfde gold voor AKU, die meest voor binnen landse rekening werden aangekocht. Het rayonfonds kwam dientengevolge op 196 vergeleken met maandag een koerswinst van 8 percent. Ook Unilever was vast en overschreed de 360. De koerswinsten ble ven ook later goed gehandhaafd, inclusief die voor K.L.M. Het vliegtuigpapier maak te een behoorlijk herstel en kwam op 104. In de cultuurhoek was Deli weer actief. Er werd een nieuwe koersstijging gere gistreerd die tot 117 ging. Senembah daar entegen was iets in reactie. H.V.A. en Amsterdam Rubber wisten zich goed te handhaven. Voor scheepvaart was de be langstelling gering. Alleen Van Nievelt liet een goed prijshoudende stemming zien. De andere soorten waren vrijwel verwaarloosd, inclusief K.P.M. Overigens had de markt weinig spectaculairs. Ne derlandse staatsfondsen waren onveran derd en lusteloos; Woningbouwlening en Rentespaarbrieven bleven op het vorige niveau. Vandaag begint de handel in de 4% percent lening Bank van Nederland- sche Gemeenten, geëmitteerd tegen 98'%. Men hoorde een advieskoers van 100 a 101. Prolongatie 3Vapercent (ANP). NEW YORK De rubber-, vliegtuigbouw-, enkele che mie- en geselecteerde fondsen drukten de industriële waarden omhoog; de spoorwe gen bleven wat achter in de rustige markt. De camerafondsen deden het best; Pola roid sloot 2 dollar hoger en Eastman Ko dak en Bell and Howell elk meer dan een dollar. Reichhold Chemicals sloot meer dan een dollar hoger. De staalfondsen waren vast. Bij de rubberwaarden steeg Good rich bijna 3 dollar. Douglas viel op bij de vliegtuigbouwers. Het industriegemiddelde, dat van 478,82 op 480,15 kwam, bereikte een nieuw jaarhoogtepunt. Het gemiddelde voor openbare nutsbedrijven van 79,22 tot 79,48 bereikte een recordhoogte sinds 1930. De sporen kwamen van 119,35 op 118,92. (De omzet daalde toen de beurs spoedig na het begin onregelmatig werd en Ook toen de koersen stegen nam de omzet nauwelijk toe). Op de lijst van actieve fondsen kwamen voor Alaska Juneau, Sears Roebuck, Sunshine Mining, Peabody Coal en General Motors. De omzet kwam van 2.600.000 op 2.370.000 aandelen. Van de 1167 verhandelde fond sen sloten er 490 hoger en 403 lager. (UPI) Slotkc Voorbeurs gisteren koersen 3-3H°/o Nederl. '47 90 Vi» 3% Nedl 1962/64 943/ie A.K.U 197 200 Calvé Delft 305 Van Gelder Zonen 180 K. N. Hoogovens 302% Nederl. Ford 181 N. Kabelfabriek 257 gew.PhilipsGloeil. 299% 300 "ref.PhilipsGloeil 158 Unilever 359% 363 Wilton Fyenoord 187 Dordtsche Petrol. 718 Kon. Petroleum 171.50 173 Billiton 192 A'dam Rubber 69 K.L.M f 103.— Holl. Amer. Lijn 138% K.N.S.M 140 N. Scheepv. Unie 126 v. Nievelt Goudr 128% Dhs. v. Ommeren 231% H.V.A 101 Verg. Deli Mijen 119.— 127 Amsterd. Bank 221% Nat. Handelsbank 85 Ned. Handel Mij. 168 Rotterd. Bank... 185 Twentsche Bank. 170 Anaconda Copper 47% Bethlehem Steel. 41 U. S. Steel 64% General Motors.. 39a/ie Shell Union 75% 24%

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 7