UMPIE IN DE DROOMTUIN FILTRA Son filtre est si pur RUSTIGE LANDING Kort en bondigy Overheidsbemoeiing bij oprichting van verenigingen J Agenda voor Haarlem TWEEDE KAMER URBACH DONDERDAG 3 JULI 1958 9 Diamantstad T.v-station in Lesaar gesloten FEESTVERKOOP! De radio geeft vrijdag Kerkelijk Nieuws Bepalingen gelden niet voor kerkgenootschappen Duitse straal jager bij Maarheeze neergestort Libertyschepen worden in de Zandkreek opgelegd Hoogspanningskabel onder de Westerschelde Staatsraad Reinalda hersteld Ook in Zwolle willen de melkbezorgers niet trappenklimmen Plan voor nieuw stadhuis te Amsterdam goedgekeurd Opdracht aan architecten Berghoef en Vegter Prof. dr. Van Wijk Louw terug naar Zuid-Afrika Penningmeester, verdacht van fraude, stond terecht Verzending van zeepost 'es vervolgverhaal Concert voor carillon en symfonieorkest De geschiedenis van de Nederlandse dia- mantbewerkings-industrie hangt ten nauw ste samen met de historie van de Algemene Nederlandse Diamantbewerkers Bond. Nu deze bond in een andere, overkoepelende, is opgegaan had het zeker zin terug te grij pen op het spel dat Milo Anstadt in 1954 aan de toen 60-jarige A.N.D.B. wijdde. Het werd woensdagavond in het VARA-pro- gramma onder regie van Willy van Hemert voor de camera gebracht. Anstadt heeft het spel een documentaire inslag gegeven. Het was inderdaad de enige bevredigende vorm; door telkens een terugblik te wer pen op de ontwikkeling van de bond aan de hand van een verzonnen familie-relaas, werden wij deelgenoot van de op- en neer gang der diamantbewerkers en hun be langen, zoals zij werden behartigd door hun machtig en gezaghebbend instituut. Aan de A.N.D.B. zijn de namen verbonden van Henri Polak en Jan van Zutphen. Ze ver tegenwoordigen een stuk sociaal leven, het ontwaken der arbeidersklasse. Anstadt weefde die namen in zijn spel. Men volgde van nabij de vordering van het sociaal be wustzijn zoals het zich uitte in de verwor venheden der diamantbewerkers op hun vroeger almachtige patroons. De crisis jaren en tenslotte de Duitse bezetting maakt een einde aan de bloei der diamant industrie. Met de Joden verdwenen de ge renommeerde vaklieden. Het opgaan van de Bond in de Bedrijfsbond voor metaal nijverheid en elektronische industrie was er het logisch gevolg van. Men kan van Anstadt's spel zeker zeg gen, dat het de klankbodem was van veler gevoelens en gedachten. De intrige het familierelaas was zeer eenvoudig gehou den en naar onze smaak wel eens wat erg simplistisch. Wanneer men er echter van uitgaat dat het een zo groot mogelijk pu bliek moest aanspreken, doet dat aan de waardering weinig af. Een stof als deze onderhoudend en vooral eerlijk te vertellen is beslist geen sinecure. Anstadt is daarin geslaagd. De sobere realisering met veel filmopnamen volgde de indicaties van de auteurs nauwgezet. Vooral de Amsterdam mers zullen er hun hart aan hebben opge haald. Beeldschermer In Lesaar, het met Frans kapitaal opge richt televisiestation in de Saar, heeft voorlopig besloten met ingang van 15 juli te sluiten. De zustermaatschappij tele- Monte-Carlo, heeft sinds het voorjaar niet meer uitgezonden. Tele-Luxemburg, die geen connecties heeft met de andere twee televisie-omroepen, is thans de enige particuliere televisie-omroepmaatschap- pij in Europa. Advertentie 25 Jaar toonaangevend in damesstoffen! Gen. Cronjéstr. 39, Haarlem, Tel. 56880 HILVERSUM I 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 9.05 Gymn. 9.15 Gram. (9.35 9.40 Waterst.) VPRO: 10.00 Avonturen met kin deren, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Voor de kleuters. 11.15 Gram. 11.35 Orgelspel. AVRO: 12.00 Hammond orgelspel. 12.20 Regeringsuitz.: Landbouwrubriek. Het koelen van melk. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Theaterork, 13.55 Beursber. 14.00 Cello en piano. 14.30 Boek- bespr. 14.50 Lichte muziek. 15.15 Gevar. progr. VARA: 16.00 Muziekrevue. 16.40 Vragenbeantw. Tussen 16.00 en 18.00 Tour de France. 17.05 Amus.- muz. 17.30 Vakantietips. 17.55 Act. 18.00 Nieuws. 13.15 P.v.d.A., pol. caus. 18.25 Lichte muz. 18.40 Tour de France. 18.50 De puntjes op de i, caus. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Musette-ork. VPRO: 19.30 Het platteland nu. 19.45 Op bezoek bij an deren. 20.00 Nieuws. 20.05 Boeken. 20.10 Causerie over de dichter Joh. Daisne. 20.20 Kamerkoor. 20.35 Europa één, caus. 20.45 Kerkelijk leven in de Ver. Staten, caus. VARA: 21.00 In geuren en kleuren. 21.45 Tour de France. 21.55 Buitenlands overzicht. 22.10 Nieuwe gram. VPRO: 22.40 Zorg om de mens. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Lichte muziek. HILVERSUM II 298 M. 7.00-24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.30 Lichte muz. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 Marinierskapel. 12.00 Sopr. en piano. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Kamerork. en solist. 14.25 Gram. 14.45 Pianorecital. 15.15 Voordr. 15.35 Instr, kwint. 16.00 Zorg voor kamerplanten. 16.15 Gram. 16.30 Viool en piano. 17.00 Voordr. 17.20 Vocaal ens. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Accordeon- muziek. 18.20 Stemmen van overzee. 18.35 Gevar. pro'gr. voor de jeugd. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Gram. 19.15 Regeringsuitz.: Nederland en de wereld. De 42ste internationale arbeidsconferen- tie, door mr. dr. A. A. van Rhijn, staatssecretaris van Sociale Zaken. 19.25 Gram. 19.35 Voordracht en muz. 20.00 Radiokrant. 20.20 Ariadne auf Na- xos, opera (gr.). (Plm. 21.00 Kunstrubriek). 23.00 Nieuws en SOS-ber. 23.15 Langs wegen van kunst en schoonheid. 23.35 Gram. 23.45—24.00 Dagslui ting. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel en piano. 14.00 Persephone, opera. 15.00 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Orgelconcert. 17.45 Duitse les. 18.00 Bazuin en piano. 18.10 Voordr. 18.20 Bazuin en piano. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Wereldtentoonstelling. 20.00 Koorzang. 20.30 Symf.concert. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuz. 22.45 Gram. 22.55—23.00 Nieuws. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Amstelveen (4e pred.pl.) L. P. W. Groenveld te Sluis. Aangenomen naar WelsrijpBaijum (toez.) K. den Hartog te Leermens (Gron.). Geref. Gemeenten Tweetal te Slikkerveer J. van Haaren, kand. te Moercapelle en A. Hofman, kand. te Aalst (Geld.), van wie laatstgenoemde is beroepen. (Van onze Kamerverslaggever) De Tweede Kamer heeft gisteren bij de voortgezette behandeling van het nieuwe Burgerlijk Wetboek weer langdurig ge sproken over de amendementen van de heer Van Rijckevorsel (KVP), die de strek king hebben de overheidsbemoeiing bij de oprichting van verenigingen af te schaf fen, zodat een ministeriële verklaring van geen bezwaar (thans nog koninklijke goed keuring geheten) niet meer nodig zal zijn. Het amendement van de K.V.P. kreeg steun van de V.V.D .en de meerderheid van de A.R.-fractie. Waarschijnlijk zullen ook de communisten het amendement steunen. Maar de woordvoerders van de P.v.d.A. en de C.H.U. spraken zich uit te gen de afschaffing, waartegen ook mi nister Samkalden wederom bezwaar maakte. Het debat bestond grotendeels uit een herhaling van de argumenten voor en tegen, die ook vorige week te berde waren gebracht. Mej. Zeelenberg (P.v.d.A.) diende een motie in, waarin er op wordt aangedron gen beroep open te stellen tegen weige ring van de verklaring van geen bezwaar. Vorige week had minister Samkalden zijn partijgenoten deze toezegging reeds ge daan, maar haar vertrouwen in deze toe zegging was blijkbaar niet groot genoeg. Volgens de oorspronkelijke tekst kon de verklaring van geen bezwaar alleen wor den geweigerd, wanneer de statuten van de vereniging in strijd zijn met de goede zeden, de openbare orde of de wet of wanneer het afgeven van de verklaring in strijd zou zijn met het algemeen belang. Vooral dit laatste begrip vonden de Ka merleden vorige week te ruim en te vaag, zodat nieuwe verenigingen de dupe zouden kunnen worden van ambtelijke willekeur. Men wenste een nauwkeuriger om schrijving. Minister Samkalden verklaarde vorige week daarover te zullen nadenken. Giste ren kwam hij met de volgende nieuwe formulering: „De verklaring van geen be zwaar mag alleen worden geweigerd op grond dat de vereniging verboden is, dat ernstig gevaar bestaat dat de vereniging zal worden gebruikt voor ongeoorloofde doeleinden of voor andere doeleinden dan in de statuten omschreven, dat de akten of de statuten in strijd zijn met de goede zeden, de openbare orde, de wet of aan de wet ten grondslag liggende beginselen". Dat artikel zou echter overbodig worden indien het toezicht vooraf van de overheid bij de oprichting van verenigingen zou worden afgeschaft. Daarover is gister avond nog geen beslissing gevallen. Kerkgenootschappen Een groot deel van de Kamer had voorts in diverse artikelen van het nieuwe Bur gerlijk Wetboek gevaren gezien voor de Omstreeks vijf uur woensdagmiddag zijn twee „Thunderstreak"-straaljagers van de Bondsrepubliek Duitsland tijdens een oefenvlucht met elkaar in aanraking gekomen. De toestellen vlogen toen in de omgeving van Ittervoort. Een der twee vliegtuigen werd tengevolge van de bot sing zo ernstig beschadigd dat de bestuur der ervan besloot door middel van de schietstoel het vliegtuig te verlaten. Het andere toestel werd eveneens beschadigd maar de bestuurder vloog het toestel te rug naar zijn basis Nörvenich ten zuidwes ten van Keulen. Ongeveer twee minuten nadat de vlie ger het door hem bestuurde toestel had verlaten kwam dit in de gemeente Maar heeze aan de grond. De vlieger bereikte ongedeerd de aarde en ging naar de vlieg basis Eindhoven. Vandaag zal hij naar Duitsland terugkeren. vrijheid van de kerkgenootschappen. Daarom hadden jkvr. Wttewaal van Stoet wegen (C.H.U.) en de heren Meulink (A.R.), Roolvink (K.V.P.) en Oud (V.V.D.) amen dementen ingediend. Aan de bezwaren kwam minister Samkalden gistermiddag tegemoet in een nota van wijzigingen. Hij verklaarde met nadruk dat het niet de be doeling is wijziging te brengen in de ver houding tussen kerk en staat in ons land. Op kerkgenootschappen zullen daarom de bepalingen omtrent de totstandkoming en vernietiging van besluiten niet van toe passing zijn. Ook de bepalingen die gel den voor rechtspersonen, die verboden zijn, zullen niet van toepassing zijn op de kerkgenootschappen. Enkele amendemen ten werden hierna ingetrokken en omtrent twijfelpunten kwam men alsnog tot over eenstemming met de minister. Volgende week dinsdag wordt het debat voortgezet. Van de Libertyschepen, die tijdens de oorlog van zoveel belang zijn geweest voor de geallieerde oorlogvoering zal een deel worden opgelegd in de Zandkreek, het binnenwater tussen de eilanden Wal cheren, Noord- en Zuid-Beveland, dat in 1961 zal zijn afgesloten, na uitvoering van het Drie Eilandenplan. Het betreft hier een 60 a 70 Liberty-schepen, naar wij van Lloyds vertegenwoordiger in Rotterdam vernamen. Het feit, dat vele reders nog steeds op zoek zijn naar plaatsen waar voor niet al te veel liggeld behoeft te wor den betaald, wijst er wel op, dat de cri sis in de internationale scheepvaart nog niet ten einde is. Sinds enige tijd zijn besprekingen ge voerd met Rijkswaterstaat om een ge deelte van de Zandkreek voor het opleg gen te mogen pachten. Op dit verzoek is thans gunstig beschikt. Waarschijnlijk zul len ook schepen, die nu in Engelse en Bel gische havens liggen, worden onderge bracht in de Zandkreek. Een deel van de oude vloot van de Griekse reder Carras, voor'wie de laatste tijd in Vlissingen eni ge hypermoderne vrachtboten van stapel zijn gelopen, gaat eveneens naar de Zand kreek. De Provinciale Zeeuwse Elektriciteits maatschappij heeft een 50.000-voltverbin- ding Goes-Westdorpe in uitvoering, waar voor onder meer een kabel door de Wes terschelde over een lengte van ruim zes kilometer moet worden gelegd. Deze driefazige oiiedrukkabel werd hier voor speciaal ontworpen. De kabel wordt niet op de zeebodem (ruim 25 me ter diepte) gebracht, doch men legt hem, om hem zoveel mogelijk te beschermen tegen scheepsankers, ruim vier meter on der het zand. Daartoe zal met een zand zuiger, voorzien van speciale lange zuig- buizen, naast de kabel een geul worden gezogen van ruim vier meter diepte, waar de kabel ingedrukt zal worden. Door de stroming zal de geul vanzelf dichtspoelen. Het onder de zeebodem brengen van ka bels werd tot dusver nog niet toegepast. In het Waterloopkundig Laboratorium te Delft zijn vele uitgebreide proeven gedaan voordat de legging in de praktijk kon ge schieden. Het lid van de Raad van State de heer M. A. Reinalda, oud-burgemeester van Haarlem en oud-commissaris der Konin gin in de provincie Utrecht, die ernstig en langdurig ziek is geweest, is thans her steld. De heer Reinalda heeft voor het eerst weer een vergadering van de Raad van State bijgewoond. On der de flatbewoners in Zwolle heerst grote ontstemming over het feit dat de melkhandelaren hebben besloten, hun ar tikelen na de vakantieperiode in flatge bouwen niet meer aan de huisdeuren af te leveren. De melkhandelaren betogen dat het voor de bezorgers, die zich door de sanering een wijk met flatgebouwen za gen toegewezen, niet doenlijk is dagelijks de vele trappen te beklimmen. Enkele flatbewoners hebben nu een comité ge vormd, dat tracht de melkleveranciers van hun voornemen af te brengen. Mede door de sanering hebben enkele melkhandelaren vrijwel alleen flatbewo ners als klant gekregen. „De sanering heeft de melkhandelaren gebracht wat zij zo vurig wensten. Zij moeten nu niet al leen de voordelen, maar ook de nadelen aanvaarden", zegt het comité van flatbe woners. Fokko de muizenfokker bracht Umpie naar het aardige, witte huisje, dat daar onder de bomen stond. Toen hij de voordeur opende merkte Umpie, dat achter die voordeur nog een deur was met glazen panelen. „Kijk", verklaarde Fokko. „Die deur houdt mijn muizen binnen, die anders gauw de benen naar buiten zouden nemen, snapje? Kom maar gauw binnen, dan sluit ik hem weer stevig!" Hij duwde Umpie naar binnen en maakte de beide deuren zorgvuldig dicht. 7677 Advertentie De gemeenteraad van Amsterdam heeft het besluit genomen de architectencombi natie prof. ir. J. F. Berghoef en ir. J. J. M. Vegter op te dragen het voorlopig ont werp voor een nieuw stadhuis in de hoofd stad, dat zal verrijzen op het terrein aan het Waterlooplein aan de Amstel, uit te werken tot een definitief ontwerp. Dit kan over twee jaar tegemoet worden ge zien. Nauwelijks had de wethouder voor Openbare Werken, mr. G. van 't Hull in zijn antwoord tot de sprekers van alle fracties gewaagd van „zeer grote eensge zindheid" en een „zeker enthousiasme" bij de raad over het voorlopige mtwerp, of twee leden van de K.V.P.-fractie, mej. A. M. Luns en de heer J. A. M. H. Da- moiseaux, verklaarden zich in een „stem- motivering" tegen het voorstel; mej. Luns acht de plaats in dit oude stadsdeel niet verantwoord en de heer Damoiseaux kon zich niet met het ontwerp verenigen. Bij de daarop gevolgde hoofdelijke stemming over het voorstel van B. en W. verklaar den zich van de aanwezigen leden 31 voor en twee tegen het voorstel van de totaal 45 raadsleden. Het thans ontworpen gebouw, ter lengte langs de Amstel van ongeveer 102 meter, ter diepte van ongeveer 120 meter en met een hoogte van ongeveer 22 meter, kan in vier jaar worden gebouwd na het slaan van de eerste paal. Voor de inrichting schat men dan nog twee jaar nodig te hebben. Bij dit voorlopige ontwerp is uitgegaan van een bouwsom van bijna veertig mil joen gulden. Expositie. Ruim veertig werken uit het oeuvre van Jan Sluijters (18821957) zullen in het museum in Den Bosch ge ëxposeerd worden van 6 tot 28 juli. De of ficiële opening is vastgesteld op zondag 6 juli. Advertentie De gemeenteraad van Amsterdam heeft eervol ontslag verleend aan prof. dr. N. P. van Wijk Louw uit zijn ambt van ge woon hoogleraar in de taal, letterkunde en geschiedenis van Zuid-Afrika aan de Gemeente Universiteit van Amsterdam. Deze Zuidafrikaanse hoogleraar gaat, na een achtjarig verblijf in ons land, terug naar de Unie, waar hij tot hoogleraar is benoemd aan de universiteit van Witwa- tersrand (Johannesburg). De procureur-generaal bij het gerechts hof te Amsterdam heeft tegen een 46-jari- ge tuinder uit Vinkeveen, die beschuldigd wordt van verduistering en het doen van een valse aangifte, een jaar gevangenis straf met aftrek van drie maanden voor arrest geëist. Hem was ten laste gelegd, dat hij zich aan gelden vergrepen zou heb ben, die hij als penningmeester van een spaarvereniging in Vinkeveen onder zich had. Hij had bij de politie aangifte gedaan van een bij hem gepleegde inbraak, waar bij ruim 2600 uit de kas van de vereni ging zou zijn gestolen. De procureur-ge neraal was van mening, dat deze inbraak gefingeerd was. Ook de rechtbank in Utrecht had aangenomen, dat de aangif te, ook al zou er een inbraak zijn ge pleegd, vals moet zijn geweest, omdat er geen 2600 in de kas aanwezig kon zijn op dat moment. Voorts stond de verdachte nog voor een oude zaak terecht. In 1953 was hij penning meester geweest van een vereniging van witloftelers in Vinkeveen, waarbij hij per jaar 100.000 ontving en dit bedrag uitgaf voor groenten, die aan de leden werd ge leverd. Zijn opvolger ontdekte, dat de ad ministratie niet deugde. Een bedrag van ruim f 1300 was verdwenen. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. Waterland 5/7 en m.s. Yapeyu 8/7; Australië: via Engeland 12/7; Brazilië: m.s. Kennemerland 7/7 en s.s. Algol 8/7; Canada s.s. Rijndam 9/7; Chili: via New York 9/7; Indonesië: s.s. Laomedon 14/7; Ned. Antillen: s.s. Adonis 7/7; Ned. Nieuw Guinea: s.s. Salatiga 24/7; Nieuw Zeeland: via Engeland 11/7; Suriname: s.s. Tela- mon 9/7; Unie van Z.-Afrika en Z.W.-Afrika: m.s. Arundel Castle 12/7; Brits Oost-Afrika: s.s. Jean Laborde 12/7. 43. „Dat is het effect van de maan". Van de stoep van mevrouw Waterhouse keken zij beiden naar de volle maan, die juist boven de toppen van de huizen aan de overkant uitkwam. „En dan de fuifsteming, en mijn laatste avond, enz. enz.". „Laten we gaan", zei Patsy de kraag van haar man tel opzettend en snel de stoep aflopend naar Geoff's wa gen. „Het gezelschap zal wel op je zitten wachten". „Laat ze," zei Geoff, haar volgend. Hij keek nog eens om naar het solied gebouwde ouderwetse v-uis van me vrouw Waterhouse. „Weet je, ik ben werkelijk van dit huis gaan houden. Ik heb er mij best geamuseerd". Hij gaf het huis een spottend en een wat spijtig saluut en bracht toen zijn knetterende motor op gang. „Komen er veel vanavond?", vroeg Patsy opge wekt pratend, omdat de ongelukkige uitdrukking van zijn gezicht haar in de war bracht. Ik denk het wel", Geoff knikte, maar hield zijn ogen strak op de weg gericht. „De meerderheid van de lui, die binnen zijn, zou comen". Het speet Cynthia, dat zij het fuifje missen moest. Ze was woest, toen ze vanmorgen opgeroepen werd". Geoff mompelde bleefd, dat het hem ook speet. „En Janet ook; zij., zij zal je ook missen". Maar Geoff scheen op deze onwaarschijnlijke bewe ring geen commentaar gereed te hebben. „En mevrouw Waterhouse zei, dat als zij haar zuster niet beloofd had, om haar te bezoeken, zij thuis geble ven zou zijn om je nog even goedendag te zeggen". „Erg vriendelijk van haar". „Zij was er teleurgesteld over, dat ie wordt overge plaatst. Zij was er zeker van..". Patsy zweeg net bij tijds. Met het oog op de door Joanna verspreide geruch ten, zou het voor haar wat ongelukkig zijn geweest te vermelden, dat mevrouw Waterhouse tegen haar had losgelaten, dat zij voor Geoff een extra-plaatsje in haar album gereserveerd had. „Zij was er zeker van....?" „Zeker, dat je voor goed hier zou blijven", besloot Patsy, een beetje onzeker. Geoff scheen in zijn eigen gedachten verdiept. Al heel gauw was het verkeer minder geworden en reden zij langs de Bath Road naar de luchthaven. „Wij houden het fuifje in de lounge van de lucht- I vaartclub", zei hij de poort indraaiend. „Pal naast de controle". Hij reed nog een paar honderd meter door en stopte toen plotseling. „We zijn er. Pas op je jurk als je die deur doorgaat, want de post is een beetje ruw. Hier, geef me je hand. Zo, dat is beter. En pas op je schoenen, want het is hier modderig". Patsy stapte voorzichtig uit. Van deze plaats hadden zij een prachtig gezicht op de luchthaven. Zachte mist banken rolden als tapijten van witte watten over de grote uitgestrektheden gras en cement. En de omlij ningen van de op groter afstand gelegen gebouwen, wa ren maar een paar tinten donkerder dan de blauw grijze lucht er achter. Drempellichten, landingslich- ten en startbaanlichten tekenden de lijnen van het vliegveld in verschillende kleuren af, terwijl de ont vangst- en administratiegebouwen een glinsterend wit en zwart dambord leken. „Ga mee", zei Geoff haar bij de arm nemend en haar langs een smal pad door het gras voerend. „Ze zijn al begonnen te dansen. Ik kan de muziek horen." In de koele avondlucht vermengden de vage klan ken van een trio zich met het op een afstand klinken de gedreun van vliegtuigmotoren. Door de vier ver lichte ramen zag men de donkere schaduwen van een aantal paren, die zich op het ritme der muziek voort- gewogen. „Ziet er werkelijk uit als een partijtje!" zei Patsy haar mantel uittrekkend ei. die in d grote hall ophan gend. „Mmm", zei Geoff zijn handen wrijvend en op zijn hielen op en neer wippend, alsof hij zich op de verdere fuifactie prepareerde. „Eerst één met mij," zei Geoff, haar bij de arm nemend en met haar wegdansend. De altijd populaire Geoff werd op een behoorlijke manier uitgefuifd. De betrekkelijk kleine kamer was dra vol met luchtvaartmensen, zowel vliegend als grondpersoneel, die allemaal tegelijk praatten en lach ten, op het buffet leunden, of dansten op de muziek van het onvermoeibare orkestje. Hoewel zij hier te midden van vrienden was, werd Patsy zich af en toe bewust van een grote verlegenheid, zoals haar dit op bijna alle partijtjes overkwam. Geoff was klaarblijkelijk verplicht om te „circule ren", zoals hij het noemde. Patsy had een lang ge sprek met een man van middelbare leeftijd die er evenals zij een beetje eenzaam en verlaten uitzag. Daarna slenterde zij naar het buffet en bewonderde vandaar het beeld, dat Monica Fairways bood, die in een schitterend rood fluwelen japon met Prentice stond te praten. Patsy danste een keer met een navigator, die plichts getrouw al de wat meer verlegen meisjes ten dans vroeg en toen zij weer ging zitten, zat Monica Fair ways zo mogelijk nog dichter bij Prentice, nog steeds druk pratend en lachend. Terwijl Patsy even hielp met het ronddienen van sandwiches (waarbij zij de Prentice-Fairways kant van de kamer zorgvuldig ver meed) bleek het tweetal plotseling te zijn verdwenen. Joanna Trent kwam langs dansen, terwijl Patsy zat te luisteren naar een van de stewardessen, die juist een tussenvlucht had meegemaakt. Patsy ziende, riep zij hardop en vrolijk: „Houd je taai, Patsy! Hij gaat niet naar het andere einde van de wereld!" Maar even later kwam Geoff weer naast haar zit ten en vroeg: „Wil je dansen?" Hij keek op zijn hor loge en zei: „Binnen twaalf uur ben ik onderweg." „Dat weet ik, Geoff." Patsy kneep even in zijn hand, „Het spijt me, dat je weggaat." En alsof dat vriendelijke gezegde het enige was, waar hij nog op gewacht had, stelde hij plotseling voor: „Zullen we even naar buiten gaan?" En toen Patsy een beetje angstig opkeek zei hij: „Er is iets" Inmiddels was hij al met haar door de deur van de hall naar buiten gedanst in het maanlicht. „Prachtige avond," zei Patsy met een wat angstig voorgevoel naast hem staande, terwijl Joanna's woor den haar door het hoofd spookten, juist op het mo ment, dat zij stond te bedenken, wat zij zeggen zou. „Ik had je willen vertellen.." zei Geoff tenslotte, terwijl zijn woorden heel zacht als van een grote af stand kwamen. „Zoek dan een rustiger plaats uit om dat te doen," zei een lachende, plagende stem, terwijl Joanna ach ter hen door de open deur naar buiten kwam, met haar arm door die van Alan Martin, een van de boord werktuigkundigen. „Fijn partijtje, Geoff. Jammer, dat we weg moeten. Amuseer je in IJsland en maak je niet benauwd over Patsy," voegde zij er aan toe op een fluistertoon, waarop een omroepsysteem pa tent zou hebben kunnen nemen. (Wordt vervolgd) Internationale dieven. In Den Haag zijn zes jongemannen aangehouden, die zich in Brussel, Den Haag en Rotterdam hadden schuldig gemaakt aan diefstallen uit auto's en aan het stelen van brom fietsen. Totaal heeft het zestal diefstallen gepleegd ter waarde van ongeveer 5000. In Brussel stalen zij goederen uit twee bij de Expo geparkeerde auto's, in Den Haag werden goederen uit tien geparkeerde auto's weggenomen en in Rotterdam werd een bromfiets gestolen. De jongelui hiel den er een eigen auto op na. Zijn vader gedood. De Rotterdamse rechtbank heeft een 17-jarige betonwerker uit Waddinxveen veroordeeld tot een jaar en zes maanden jeugdgevangenis. Op 30 maart had de jongeman op straat ruzie gekregen met zijn vader, die beschonken was. De ruzie ontaardde in een vechtpartij tussen vader en zoon, waarbij de zoon de keel van de vader heeft dichtgeknepen. De vader is ter plaatse aan de gevolgen over leden. Kind verbrand. In de buurt van Wes terhoeve te Vriezenveen is het tweejarig zoontje van de familie H. Lamberink uit Vroomshoop overleden aan brandwonden. De moeder lag in het ziekenhuis te Almelo en het kind was in Vriezenveen bij de grootouders ondergebracht. Daar kreeg het een ketel kokend water over zich heen, tengevolge waarvan het ernstige brand wonden opliep. Hevige binnenbrand. Een hevige bin nenbrand is uitgebroken in het bedrijfsge bouw van de n.v. drukkerij Born te Assen. Er was een geweldige rookontwikkeling. De brandhaard bleek in het magazijn te zijn. Na een uur was men de brand dan ook meester. Er is vrij veel materiële schade aangericht, hoewel men het machinepark van de drukkerij zonder waterschade kon laten. De feestelijkheden rond de viering van het tweeëntwintigste lustrum van het Delfts Studentencorps zijn dinsdagavond begonnen met een bijzonder concert, dat werd gegeven op de Delftse markt. Het Delftse studentenmuziekgezelschap „Apol lo" voerde daar onder leiding van Sam Swaap, oudconcertmeester van het Resi dentie-Orkest, een concert voor symfonie orkest en carillon uit. De stadsbeiaardier Leen 't Hart speelde daarin op het carillon van de nieuwe kerkstoren de solopartij. Het stuk werd in opdracht van „Apollo" gecomponeerd door de heer Ruud Koumans in Delft, leraar aan het Koninklijk Con servatorium in 's-Gravenhage. Het concert werd geopend door het or kest met de ouverture „Egmont" van Beet hoven en gesloten met de ouverture scher zo op. 59 van Schumann. DONDERDAG 3 JULI Minerva Theater: Willy Walden en Piet Muyselaar in een „Vrolijk zomeramuse- ment", 20.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „De Ark": Expositie van wer ken van J. Pool, 1023 uur. FILMS Cinema Palace: „The tin star", 14 j., 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Licht zinnige meisjes", 18 j., 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Stoottroepen in de aanval", 18 j., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Spook te koop", a. 1. 19 en 21.15 uur. Rembrandt Theater: „Loving you", a. 1., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Michael Strogoff, de koerier van de Tsaar", a. 1., 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Nachten zonder liefde", 18 j., 19 en 21.15 uur. VRIJDAG 4 JULI TENTOONSTELLINGEN Gebouw „De Waag": Expositie van wer ken van Bram Pihl, 10—17 uur. Huis Van Looy: Tentoonstelling van een collectie van moderne kunstwerken, 1012.30 en 13.3017 uur. Kunstzaal „Ten Bruggen Cate": Expositie van werken van Henk van Es, 11—17 uur. „In 't Goede Uur": Tentoonstelling van werken van Kees Verwey, 1019 uur. Galerie Espace:: Een zomertentoonstelling met werken van Ap pel, Lucebert, Sanders en anderen, 1117 uur en Kunstzaal „De Ark": Expositie van tekeningen en schilderijen van J. Pool, 1023 uur. FILMS Cinema Palace: „Storm over Perzië", 14 j., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals theater: „Blanke lading uit Parijs", 18 j., 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Die Frühreifen", 18 j., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Het veld van eer", 18 j., 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Symphonie in goud", a. 1., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Even afrekenen he ren", a. 1., 14.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Het schot in de rug", 14 j., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „In de schaduw van de misdaad", 14 j., 14.15, 19 en 21.15 .uur.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 9