Voeding en hygiëne op de haringloggers niet volmaakt IJmond-agenda Ir. Krijgerschool uit Velsen Noord verovert Schoolsport-wisselbeker Velsens cultureel leven in de komende week Commissie uit Tweede Kamer acht wetsontwerp IJmond vlees noch vis COJA WANDREKKEN Tieman's VRIJDAG 4 JULI 1958 MENING VAN TWEE ARTSEN Examens Ua.GetirTff ïlugter Mej. M. A. L. Smit 40 jaar bij onderwijs Zesde klassen op „Schoonenberg" De medische verzorging tijdens het weekeinde Verslag mondeling overleg verschenen pantalons sportcolberts blazers L TWEE ARTSEN, de heren M. C. van Gemeren en J. C. Lucas, hebben in 1955 aan boord van een groot aantal vissersschepen, onder zoveel mogelijk verschillende om standigheden, een onderzoek ingesteld naar de voeding en de hygiëne op de Neder landse haringloggers. De studie vond plaats op advies van de Voedingsraad, onder auspiciën van de Voedingsorganisatie T.N.O., het voorlichtingsbureau van de Voedings. raad en het Nederlands instituut voor preventieve geneeskunde. Zij vormde een voortzetting van een driedaags onderzoek, dat in 1954 aan boord van een haringlogger was gehouden. De geneeskundigen Van Gemeren en Lucas hebben nu in een rapport, dat op verschillende punten niet van humor gespeend bleef, de resultaten van hun wetenschappelijk speurwerk vastgelegd. Het is inmiddels gepubliceerd in het maand blad „Voeding", waaraan dan ook de gegevens voor dit artikel zijn ontleend. Verhoging van het melk- en kaasrantsoen, wat minder spek, verstrekking van vers fruit, meer variatie in de mee te nemen groente, en meer suiker, vragen de artsen ondermeer met betrekking tot de Samenstelling van de voeding. In de geschiedenis van de visserij zijn voeding en hygiëne steeds tere punten geweest. Al omstreeks 1893 luchtte Hoo- gendijk in zijn werk „De grootvisserij op de Noordzee" zijn hart over de post „koek jes en brokken" op de toenmalige voe- dingslijst, waarbij hij niet naliet van zijn afkeer voor het verschijnsel van een snoe pende zeeman blijk te geven. Nu, 65 jaar later, hecht men niet meer aan dergelijke subjectieve meningen, ziet men weinig schokkends meer in een koekjes knabbe lende zeebonk, maar viert de exactheid van de strenge wetenschap hoogtij. En het moet gezegd worden dat bij alle sociale verbeteringen, die in de loop der tijden in het vissersbestaan tot stand werden ge bracht, er toch nog genoeg te wensen over blijft. Aan de hand van de „verlanglijst" der beide onderzoekers uit 1955 valt dit zonder moeite te illustreren (ook al is dan in 1957 de voedingslijst belangrijk verbe terd). Bereiding Op het punt van de bereiding hebben beiden ook hun wensen kenbaar gemaakt: een vaste, behoorlijk voor zijn belangrij ke taak opgeleide kok, een betere hygiëne, betere kombuizen en meer keukenmate riaal. De bergruimten voldoen volgens het rap port niet aan redelijk te stellen eisen. Een koelkast zou nodig zijn. Betere controle op de kwaliteit en het gewicht van de le vensmiddelen is niet overbodig. Aldus lui den de voornaamste aanbevelingen, die de heren Van Gemeren en Lucas doen, na een onderzoek aan boord van dertien sche pen, waarbij zeven Scheveningers, drie uit Katwijk, twee uit Vlaardingen en een uit IJmuiden, die tezamen een represen tatief beeld van de Nederlandse visserij- vloot gaven. Het is wel duidelijk dat er zelfs aan de kortelings herziene voedings lijst nog wel wat te schaven valt, terwijl de voorzieningen aan boord van de sche pen kennelijk niet meer in overeenstem ming zijn met de eisen welke tegenwoor dig gesteld mogen en moeten wor den. Zuivelprodukten De samenvatting van het rapport, in en kele regels, laat aan helderheid niets te wensen over: „de samenstelling van de voeding van de vissers voldoet in het al- Advertentie Overveen. Aan het Kennemer Lyceum te Over- veen slaagden voor het eindexamen h.b.s. B: de dames G. van der Borden, A. Mestral de Com- bremont en de heren P. Hoogeveen, P. de KlerK, J Knottenbelt, D. van Walree, E. Coorde, R. van Diik, L. de Jongh en B. Steenhuisen, allen te Haarlem: de dames H. Römelingh, A. de Bruyn en de heren H. Brouwer, J. P. Corver, J. Schou- te W. Andersen, F. Deibei, W. Goedkoop, G. Jor dan, allen uit Bloemendaal; mej. M. Bakker en de heren D. Bus en D. Veldkamp uit Santpoort station; de heren J. Slooff, H. Aberson, F. Mid delburg en W. de Ruiter uit Aerdenhout; mep G. Barens uit Overveen en E. Westra uit Heem stéde; de heren R. Jansen en E. Zeepvat uit Zandvoort en de heer J. Wetzlar uit Amsterdam. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Gepromo veerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op het proefschrift „Die inwerking van P-tolueen- sulfonielchloried op Piridien-n-oksied de heer P A de Villiers, geb. te Potgietersrust, Transvaal. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Bevorderd tot arts: L. Onvlee, G. J. Hempenius, J. A. S. H. Smits, J. P. van der Hooft, J. J. van Benthem Jutting, A. W. Kastein, H. L. van Amerongen V. F P M. van Amelsvoort, J. S. M. Gerrits, allen te Amsterdam; J. C. Beldrok, Haarlem; J. C. Salverda, Hoofddorp; J. K. van der Korst, Weesp. Artsexamen le gedeelte: mevr. B. S. Vietor-Van Menk en de heren A. A. M. Broess, J. A. Roorda, W. G. Vogelaar, H. J. J. Ph. Pieters, H. E. Kop- penol, T. E. Hoffman, allen te Amsterdam; N. Hazelhoff, Heemstede. Amsterdam. Het accountantsdiploma van het Nederlands Instituut van Accountants is uitge reikt aan: I. K. Bakker, Aerdenhout; J. v. d. Veer, Haarlem. Amsterdam. (Gem. Univ.). Geslaagd voor het doctoraalexamen biologie: B. Zwart, Wormer- Veer. Kandidaatsexamen wis- en natuurkunde: mej. C. H. Biersteker en W. Ch. de Koek, Am sterdam. Kandidaatsexamen rechten: H. M. Snij ders, A. J. Peeck en A. J. A. M. Nooy, Amster dam en (met lof) mej. J. E. Kasdorp, Amster dam. Doctoraalexamen theologie: W. van Dooren, Den Haag (met lof). Doctoraalexamen Duits: W. Schultheis, Haarlem. Doctoraalexamen economie: W. D. Voorthuysen, W. R. Th. I. M. v. d. Does de Willebois, Amsterdam, en R. G. Sikkema, Heem stede. Doctoraalexamen politieke en sociale we tenschappen: A. Nuis, Amsterdam. Belasting consulentexamen. W. L. C. Meyer, Amsterdam. Leiden. Geslaagd voor het doctoraalexamen Nederlands recht: mej. C. M. L. v. d. Wal, Haar lem; Th. B. G. J. Janss, Maastricht en N. J. v. d. Lee, Heemstede. Kandidaatsexamen wis- en na tuurkunde: P. L. J. Cornelissen, Wassenaar; I. J. N, Oedayrajsingh Varma, Leiden; P. C. Binsber- gen, Haarlem; G. J. B. Corts, Leiderdorp; F. E. Hogen Esch, Leiden; W. G. B. Huysmans, Leiden; M. van Dijk, Leiden;J. P. Engels, Leiden; J. Rup- ke, Reeuwijk; J. C. Wijnhorst, Leiden; D. J. Bur- kens, Leiden; H. A. de Miranda, Oegstgeest; mej. D. Giesen, Leiden. Doctoraalexamen scheikunde: J. H. Visser en K. S. Wiarda, Leiden. Doctoraal examen natuurkunde: L. J. Bongers, Leiden. Groningen. Op een proefschrift „Kaliumtekort en verlammingen, een studie over de verlammin gen bij konijnen tengevolge van kaliumonttrek- king" is aan de Rijksuniversiteit te Groningen gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde de heer Kornelis Panman, geboren te Stadskanaal. Aan dezelfde universiteit promoveerde op een proefschrift „Klinische aspecten van de ziekte van Besnier-Boeck-Schaumann" tot doctor in de geneeskunde de heer Hindrik ten Have, geboren te Noordbroek. gemeen aan de te stellen eisen. Een rui mere voorziening met zuivelprodukten en vruchten is echter gewenst. De hygiëne en de wijze van toebereiding voldoen niet aan de eisen die een bewo ner van de vaste wal aan zijn maaltij den zou stellen. De hygiëne is vooral af hankelijk van de vissers zelf, de algemene hygiëne en de bereiding van de voeding zouden verbeterd kunnen worden door de kok een opleiding te geven. De heren winden geen doekjes rond hun mening omtrent hetgeen de koks op het ogenblik aan boord presteren: „De hygië nische begrippen zijn beneden die welke men zou mogen verwachten van een kok. Op een logger werd zelfs waargenomen, dat de kok de lepels afveegde met de doek, waarmee hij zich ook de neus snoot en het gezicht afveegde". „Eet ze mannen" Herhaaldelijk komt het voor dat in de kombuis geen tafel aanwezig is of dat het tafeloppervlak zo klein is dat de etens- schaaltjes op de vloer moeten worden uit gesteld. Dan buigt de kok er zich met zijn smerige werkkiel overheen, om ieder schaaltje evenveel te geven. Bovendien heeft de koude zeelucht de kok soms een druipneus bezorgd en dan is het wel eens wat moeilijk om in te stemmen met een „eet ze mannen".zo verzuchten de art sen. Hoe de zaken staan onderstrepen zij nog met de opmerking dat van degenen die de belangen van schip en motor moe ten behartigen, diploma's vereist worden, terwijl de belangen van het menselijke or ganisme worden toevertrouwd aan een ma troos, die generlei opleiding hiervoor ont vangen heeft. Het zijn verhalen, waarvoor men, euphe- mistisch gezegd, geneigd is de neus op te trekken, doch zij weerspiegelen feiten waaraan niet voorbijgegaan mag worden en zij zijn daarom een grotere bekendheid waard. Evenals het geweten mag wor den dat, zoals ook dit rapport vaststelt, de vissers op zee weinig hebben mogen delen in de gestegen welvaart. De recente verbeteringen in de arbeids voorwaarden voor de vissers hebben dit op in 1955 verzamelde feiten gebaseerde rapport niet achterhaald. Het is dus nog steeds van belang. Hetgeen de uitkomst van de simpele aftreksom: „wensen" mi nus „resultaten" in alle nuchterheid aan toont. VELSEN VRIJDAG 4 JULI Thalia, 20 uur: „De wildernis der sa menleving". Rex: 20 uur: „Frankenstein". Pieter Vermeulenmuseum: Cultureel Gebouw, open van 9.3012 en 1416.30 uur, tevens bezichtiging maquette IJmuiden. ZATERDAG 5 JULI Thalia, 19 en 21.15 uur: „De wildernis der samenleving". Rex, 20 uur: „Frankenstein". Pieter Vermeulenmuseum: als vrijdag. Fotokring Velsen, 14.15 uur: Tiberius- plein, bijeenkomst voor foto-speurtocht. BEVERWIJK VRIJDAG 4 JULI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Sluipvaart in de Pacific". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De Mau-Mau slaat toe". W. B. Theater, 20 uur: „Duel om de Apachenbron". Het Centrum, 20 uur: Slotavond „Jeugd en muziek". Deken Waarestraat 50 a, 20 uur: „Alco holics Anonymous". ZATERDAG 5 JULI Bioscopen. Als vrijdag. „Scheybeeck", 14.30 uur: Officiële ont vangst van de Aardbeienkoningin door burgemeester Bruinsma. Advertentie MAAK UW WONING RUIMER MET Aantrekkelijke prijzen ZIE ONZE ETALAGE MARKTPLEIN Mejuffrouw M. A. L. Smit te Driehuis zal op zondag 13 en maandag 14 juli het feit vieren, dat zq veertig jaar voor de klas staat in de St. Engelmundusschool te Driehuis. Op die zondag zal de hoogmis tot haar intentie worden opgedragen en na een intiem ontbijt volgt een receptie, die om streeks half een begint. Maandag 14 juli wordt het feest op school gevierd. De leerlingen en oud-leerlingen van mej. Smit willen ter gelegenheid van het jubi leum van hun dankbaarheid en erkente lijkheid getuigen door een geschenk aan te bieden. Er is reeds een bedrag bijeen gebracht, maar giften van andere oud leerlingen, waarvan de namen niet be kend zijn, kunnen altijd nog worden ge stort op giro nr. 112767. Mej. M. A. L. Smit is in Den Helder geboren en kwam later in Haarlem wonen, al lag haar werk bij het onderwijs in Vel- sen-Driehuis. Zij staat er vooral om be kend, dat zij de leerlingen stiptheid, plichtsbesef en verantwoordelijkheid tracht bij te brengen. Zelf is mej. Smit een voorbeeld van stiptheid en gelijkmoe digheid iets, waaraan vele leerlingen de beste herinneringen bewaren. Het schilderij „De Ontmoeting van Abraham en Melchizedek" geschilderd door Rubens is gekocht door de kunst handelaar Arhtur Keiler voor onge veer 350.000Volgens zeggen, is de prijs welke voor het schilderij is be taald, een nieuw record voor een Ru bens in deze klasse. Het doek is in Antwerpen geschilderd tussen 1626 en 1628. LUID EN UITBUNDIG barstte het gejuich gistermiddag tegen vier uur los onder enige duizenden leerlingen van de zesde klassen van 34 lagere scholen in Velsen, toen de gemeentelijke inspecteur voor het onderwijs, de heer J. Algera kon meedelen, dat de wisselbeker voor de beste algemene prestatie tijdens de Schoolsportdagen 1958 dit jaar naar Velsen-Noord ging. De Ir. Krijgerschool was eerste geworden en krijgt de fraaie beker gedurende een jaar in haar bezit. Als tweede eindigde de Moerbergschool en als derde de Titus Brandsmaschool, welke scholen elk door de commissie school sportdagen werden bedacht met een lauwertak. Als vierde en vijfde eindigden in het „algemeen klassement" respectievelijk de Pieter Vermeulenschool en de Julianaschool. Ook op deze derde dag van de sportdagen voor de Velsense scholen heeft het weer niet meegewerkt. Vooral in de middag viel er veel regen, maar tot grote voldoening van de organisatoren en van de jeugd, was het mogelijk om de spelen te beëindigen. De heer C. Pèet heeft alle spelleiders ën leidsters en de aanvoerders van de ver schillende groepen veel dank toegezwaaid voor alle medewerking op de twee of drie dagen. Ook de leiding van het Sportpark en met name de heer H. Smakman en de terreinknechten kregen woorden van dank te horen. De heer J. Algera, die tijdens de toe spraak van de heer Peet op Schoonenberg aankwam, heeft vervolgens eveneens dank gebracht aan de commissie en vooral aan de onvermoeide heer Peet. Hij leidde een driewerf hoera van de duizenden kinderen op de commissie in. De uitslagen, die door de heer Algera werden bekendgemaakt, hadden uiteraard de grootste belangstel ling van de jeugd. Telkenmale werd ge juicht en toen bekend werd, dat de Ir. Krijgerschool de wisselbeker mocht mee nemen, kon deze groep een ware ovatie in ontvangst nemen. Aan negenendertig kin deren van verschillende scholen kon voor individuele prestaties een E-diploma wor den uitgereikt. De uitslagen bij het wandelen van de leerlingen van de zesde klasse op woensdag Advertentie ty£ciaa(!ofdieJc BioemrtMnmcsri. v*w*en Het agendabureau van de Velser Ge meenschap stelde voor de komende week de volgende agenda vast: 7 t/m 12 JULI Pieter Vermeulenmuseum, geopend van 9.30 tot 12 uur en van 14 tot 16.30 uur Cultureel Gebouw, IJmuiden. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Hei- destraat IJmuiden (O.) geopend: maan dag van 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur, filiaal Wijkerstraatweg 77 Vel sen (N.), geopend van 14 tot 17 uur; dins dag van 10 tot 12.30 uur en van 14.30 tot 17.30 uur, filiaal geopend van 19 tot 21 uur; woensdag van 10 tot 12.30 uur, van 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur, filiaal geopend van 14 tot 17 uur (jeugd); donderdag van 10 tot 12.30 uur; filiaal geopend van 10 tot 12 uur; vrijdag van 10 tot 12.30 uur, van 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur, filiaal geopend van 14 tot 17 uur en van 19 tot 21 uur; za terdag van 10 tot 12.30 uur en van 14.30 tot 17.30 uur, filiaal geopend van 10 tot 12 uur en van 14 tot 17 uur. R.-K. Leeszaal en Bibliotheek, Willems- beekweg 96, IJmuiden: maandag van 14.30 tot 17.30 en 1921 uur. Jeugdbiblio theek open van 1617.30 en 1921 uur; dinsdag open van 10 tot 12 uur; leeszaal Velsen-Noord, Banjaertstraat 13 open van 1012 uur; woensdag jeugdbiblio theek open van 14.3017.30 uur; vrijdag open van 14.3017.30 en 1921 uur en Jeugdbibliotheek van 1617.30 uur Leeszaal Velsen-Noord van 1417 en 1921 uur; - terdag open van 14.30 17.30 Leeszaal Velsen-Noord van 14 17 uur. 6 JULI Fanfarekorps „Wilhelmina", mars-, tam boer- en concertwedstrijden i.v.m. 60- jarig bestaan internationaal concours in het Burg. Rijkenspark te Santpoort. 7 JULI Stichting De Velser Gemeenschap, Sec tie Muziek, 20 uur, openluchtconcert door de R.-K. Harmonie St. Caecilia in het Van Saelenplantsoen te Velsen (N.). 9 JULI Stichting De Velser Gemeenschap, Sectie Zang, 20 uur, openluchtconcert in het park Velserbeek, m.m.v. 5 zangkoren. 10 JULI Stichting De Velser Gemeenschap, Sectie Muziek, 20 uur, openluchtconcert door de IJmuider Harmonie op de binnenplaats van het W. F. Visserhuis te IJmuiden. BIOSCOPEN Thalia, vrijdag 20 uur, zaterdag en zondag 19 en 21.15 uur „De wildernis der samen leving" zondag 15 uur „De gevaarlijke Safari" maandag, dinsdag en woens dag 20 uur „Jerry maakt weer herrie" donderdag 20 uur, „Chantage". Rex, vrijdag tot en met maandag 20 uur, „Frankenstein" zondag 15 uur „De overloper" dinsdag geen filmvoorstel ling woensdag en donderdag 20 uur „De dood was sneller". waren: 1. Pieter Vermeulenschool, 2. Ju lianaschool en 3, Jan Campertschool. Ook groepen A en B van de vijfde klassen der Pieter Vermeulenschool eindigden woens dag bovenaan. In de vierkamp werd de Ir. Krijgerschool eerste; als tweede eindigde de Clara Stern- school en als vierde de Marnixschool. Bij het grenswerpbal waren de uitslagen: 1. Da Costaschool, 2. Ossendorpschool en 3. School met de Bijbel en bij het slagbal: 1. Del Court van Crimpenschool, 2. Ir. Krij gerschool en 3. Adolf van Nassauschool. IJMUIDEN: Dokters Uitsluitend in spoedgevallen zijn van zaterdag 1 uur tot het spreekuur van maandagmorgen te raadplegen de art sen P. H. J. de Weerdt jr., Oosterduin weg, hoek Diezestraat, telefoon 6158, en mevrouw Van Rij Flury, Grahamstr. 202, telefoon 7500. Apotheken Zondag- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door Apotheek Kuylman, Lange Nieuwstraat 403, telefoon 4204. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen zaterdagmiddag 2 uur en zondagavond 12 uur: mejuffrouw J. Winter, Evert- senstraat 3, telefoon 5259 en mevrouw M. Bakker, Snelliusstraat 53, tel. 5053. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Dokters Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondag morgen 9 u.: R. W. Fierstra, Zeestraat 88, telefoon 3737. Van zondagmorgen tot 's avonds 12 uur: Versélewel de Witt- Hamer, Vondellaan 60, telefoon 3969. Verloskundigen Mejuffrouw A. Zandvoort, Bornstr. 43. Apotheken De zondags- en nachtdiensten worden waargenomen door Apotheek Duinwijk, Populierenlaan 44, telefoon 3388. HEEMSKERK—UITGEEST: Dokters Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondag avond 12 uur: N. T. W. Karsemeyer, Middelweg 38, Uitgeest, tel. 02513 215. Bovendien neemt dr. Kloppert de dien sten waar voor de patiënten van dr. Tuinman. SANTPOORT: Dokters In spoedgevallen is de arts J. J. Hek man, Hoofdstraat 236, tel. 8510, te raad plegen. Apotheken Elswout Apotheek, Bloemendaalseweg 341, Overveen, tel. K 2500 16760 Santpoort Apotheek, Bloemendaalse- straatweg 145, Santpoort-station, tel. K 2560 8249. Wijkverpleging Voor IJmuiden Oost en West: zuster Kuiper, J. P. Coenstraat 145, tel. 6504 Voor IJmuiden-Oost, Velsen-dorp en Noord: zuster Nap, Rembrandtlaan 5, telefoon 6195 Voor Santpoort en Drie huis: zuster Bakker, Duinweg 52, Sant poort-station. CASTRICUM: Artsen. Van zaterdagmiddag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur dr. H. Wieringa, Schelgeeststraat 31, tel. 2289. Wijkverpleging. Van zaterdagmiddag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur zr. Van Beers, Kon. Julianastraat 14, tel. 2544. Verloskundige: mevr. ScholtenKloes, Vinkenbaan 8, tel. 2590. Apotheek. Apotheek Ouwerkerk, Burgem. Lommenstraat 6, tel. 2500 is dagelijks en voor spoedgevallen zondags (ook des nachts) geopend. VAN HET MONDELING OVERLEG tussen de commissie van overleg uit de Tweede Kamer voor het ontwerp van wet tot bevordering van een evenwichtige ontwikkeling in de IJmond en de minister van Binnenlandse Zaken, bezitsvorming en publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie op 25 juni van dit jaar is vanmorgen het verslag verschenen. Bij dit overleg was de minister vergezeld van de secretaris-generaal van zijn departement, mr. J. M. Kan en van de heer A. L. Wilkeshuis, chef van de afdeling bestuurszaken. De minister verklaarde tot besluit van dit overleg, zoals gemeld, dat hij zich naar aanleiding van de mededelingen van de commissie nader wilde beraden. In afwachting van de uitkomst van dit beraad achtte de commissie het ontwerp van wet nog niet rijp voor openbare behandeling. Aan de minister werd medegedeeld, dat ook de commissie van mening was, dat de structuur van het gebied der gemeenten Beverwijk, Heemskerk en Velsen in de loop der jaren diepgaande veranderin gen heeft ondergaan, dat de belangen van deze drie gemeenten te nauwste met el kaar zijn verweven, en in bepaalde op zichten reeds van een nieuwe eenheid, wel ke pleegt te worden aangeduid als de IJmond, kan worden gesproken, en dat te verwachten valt, dat hetgeen zich in het verleden aan de IJmond heeft voltrokken door de toekomstige ontwikkeling nog in betekenis zal worden overtroffen. De commissie verklaarde met de rege ring op de gronden, uiteengezet in de me morie van toelichting,"een spoedige in greep in de bestaande voorzieningen van bestuur voor het gebied van de IJmond noodzakelijk te achten. Voor haar was het overigens nog een vraag, of de vraagstuk ken van het IJmondgebied zelfstandig dan wel in het bredere verband van het gehele Noordzeekanaal zouden zijn op te lossen. Haars inziens bood het instellen van de raad voor de IJmond, werkende volgens de in het wetsontwerp aangegeven rege len, evenwel geen bevredigende oplossing. Zij verwees met name naar de in het voor lopige verslag reeds naar voren gebrach te bezwaren zowel tegen de aan de IJmondraad toe te kennen bevoegdheden als tegen de aan Gedeputeerde Staten toe te kennen bevoegdheden en de uitholling dientengevolge van de gemeentelijke zelf standigheid en van de betekenis van de gemeenteraad. Deze bezwaren waren door de nota van wijzigingen niet wegge nomen. Vlees noch vis De in het ontwerp neergelegde regeling was in de ogen der commissie vlees noch vis. Zij zag deze als een gewrongen con structie, in welker levensvatbaarheid zij geen geloof had. De commissie gaf derhalve de minister in overweging, dit voor haar onaanvaard bare wetsontwerp terug te nemen en de spoedige indiening van een ontwerp van wet te bevorderen, dat zodanige wijzigin gen van de gemeentelijke grenzen, samen voegingen van gemeenten en eventuele dat vormen van bestuur worden gescha pen, welke het mogelijk maken, de storm achtige ontwikkeling van het IJmondge bied op te vangen. De minister zei, het te betreuren, dat de commissie kennelijk reeds voor zich zelf had uitgemaakt, dat het wetsontwerp niet door de Kamer dient te worden aanvaard. Van de zijde der commissie werd opge merkt, dat de leden zich vooraf met hun fracties hadden verstaan. De bewindsman zei vervolgens in de niet door hem zelf doch door zijn ambts voorganger geconpiëerde regeling, wel ke gekozen was nadat verschillende voor stellen, welke de strekking hadden aan de gemeenten bepaalde bevoegdheden te ont nemen, waren gewogen en te licht bevon den, een mogelijkheid te zien om aan de ontwikkeling van het IJmondgebied het hoofd te bieden, zonder het uiterste middel van samenvoeging van gemeenten te be hoeven te gebruiken. De minister verklaarde zich dan ook, ondanks de uitspraak der commissie, tot de verdediging van het ontwerp bij de openbare beraadslagingen gaarne be reid. Het zal, gezien de ontwikkeling, in Nederland onvermijdelijk te zijn, voor de grote agglomeraties te komen tot een ze kere balans van bevoegdheden, wil men het, met handhaving zoveel mogelijk van gemeentelijke zelfstandigheid, mogelijk maken om de noodzakelijke coördinatie te verwezenlijken. De gedachte van het zo genaamde district, aldus de minister, wint te dezen aanzien steeds meer veld. Onoplosbaar Indien de Staten-Generaal dit experi ment om tot samenwerking en coördinatie tussen gemeenten te geraken, zouden af wijzen, voorzag de minister, dat de be- stuursproblematiek van de bevolkingsag glomeraties welhaast onoplosbaar zou worden. Namens de commissie werd opge merkt, dat juist de omstandigheid, dat de LJmond niet het enige gebied is, waar de bestuursvraagstukken een snelle oplossing vergen, tot bijzondere bezorgdheid aanlei ding gaf. Men vreesde, bij aanvaarding van het ontwerp een onwenselijk prece dent te scheppen. De minister vestigde er de aandacht op, dat de commissie geen aanweijzing had gegeven, welke oplossing voor haar dan wel aanvaardbaar zou zijn. De commissie, aldus de bewindsman, nodigt weliswaar uit tot de indiening van een geheel nieuw wetsontwerp, maar laat de regering in het duister over de basis, waarop haars in ziens dat nieuwé ontwerp gegrond zou moeten zijn. Namens de commissie werd hierop ge antwoord, dat dit ook niet juist zou zijn. De commissie behoort niet op de stoel van de minister te gaan zitten. Het zou haar trou wens praktisch ook niet mogelijk zijn, waar zij niet over de bronnen en gegevens beschikt, welke de minister ter beschik king staan. Overigens werd verwezen naar de in het voorlopige verslag reeds gesugge reerde andere oplossingen. Van de commissie uit werd uiteengezet, welke voor de minister zowel als voor de Kamer weinig bevredigende procedure te verwachten is, indien de minister thans toch op behandeling van het ontwerp door de Kamer zou blijven aandringen. De minister gaf nogmaals uiting aan zijn leedwezen over deze gang van zaken. In een summiere discussie kan aan het ont werp geen recht worden gedaan. De commissie was van oordeel, dat aan de schriftelijke voorbereiding, zoals deze van de zijde van de Kamer geschied is, het verwijt van een te summiere behande ling niet kon worden gemaakt. De minister meende, dat een meer in bij zonderheden afdalend overleg met de com missie, of een normale openbare beraad slaging in de Kamer, wellicht de regering een beter inzicht zou kunnen verschaffen van wat voor de Kamer dan wel accepta bel is. De commissie verwees nogmaals naar haar voorlopige verslag, dat haars inziens voldoende in details treedt. Advertentie EN COVB^ Sp£ClAAL7AP& Alle soorten BREESTRAAT 17 BEVERWIJK BURGERLIJKE STAND VAN BEVERWIJK GEBOREN: Bert, z. van L. Visser en KI. van der Zee; Petrus H., z. van G. T. van Rutten en G. M. C. van Herpen; Frangois J., z. van W. J. Duinmeijer en P. C. van Opdorp; Felix, z. van F. Luijk en E. Eijs; Anna M. C., d. van C. P. Duin en C. L. van Meurs; Isabella G., d. van W. B. van Oos ten en J. Schipper; Gerdina M., d. van A. J. Willems en C. M. Denekamp; Maria F., d. van P. H. Jansen en G. de Bie; Frederikus M. A., z. van G. Bol en S. J. J. Kas; Johan nes Ch., z. van J. de Haan en L. C. Witte- veld; Jacobus P. I. J., z. van P. J. de Vries en J. Sanderse. ONDERTROUWD: R. Munneke en R. Kloeze, J. de Weert en E. J. Vlaar, J H. Steverink en Th. M. Verheij, H. Keuleri en J. W. Nuijen, D. van der Meer en A. Steen- beek. GETROUWD: R. van der Wal en A. M. Brat, D. Zuidema en J. Q. Lubbers. OVERLEDEN: A. Buis, 67 j., geh. met W. W. de Jong; A. F. Houtkoop, 73 j., geh. met G. W. Miolée; C. C. M. Hooijman, 78 j., wed. van H. T. den Blanken; C. E. W. M. Zwa ger, 3 j.; Pinah, inl. vrouw, ongev. 72 j., wed, van G. A. Rhemrev.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 5