Pad van „schouwer" gaat niet over rozen, wel over sloten Heemskerk verwijt Beverwijk „onoirbare annexatie - politiek" Memorandum van Heemskerks B. en W. aan gemeenteraad Veelbesproken plan Meerestein zou zonder overleg zijn gewijzigd 6 „Beverwijk wijzigde plan nen op Heemskerks gebied" Film voor burgemeester H. Nielen van Heemskerk BEVERWIJK Voor Beverwijk: 116 nieuwe woningen Aan Verherentstraat komen 150 E.G.K.S.-woningen POLSSTOKSPRINGEN IN HEEMSKERK CASTRICUM Gemeenteraad Castricum bijeen op 8 juli Aardbeien hoog genoteerd EG.K.S.-wegen in Beverwijk Inrichting beschuttende werkplaats vergt f 20.000 Gemeenteraad Beverwijk op 10 juli bijeen VRIJDAG 4 JULI 1958 Naar aanleiding van enige vragen, die het Heemskerkse gemeenteraadslid, de heer H. J. M. Roozen (katholiek) onlangs aan het college van B. en W. heeft gesteld betreffende het uitbreidingsplan „Meerestein", ontspon zich donderdagavond tijdens de gemeenteraaadsvergadering onder voorzitterschap van burgemeester H. Nielen een felle discussie, waarin Beverwijk werd verweten bovengenoemd plan zonder overleg te hebben gewijzigd. De heer Roozen had namelijk geconstateerd dat de maquette, waarop het plan Meerestein was aangegeven en die op de tentoonstelling „Beverwijk bouwt" te zien was, afweek van het door Heemskerk ter visie gelegde plan. De heer Roozen had zich afgevraagd hoe dit mogelijk is, temeer omdat en dit is niet alleen zijn mening, maar ook die van B. en W. van Heemskerk in januari van dit jaar in conferenties tussen de gezamenlijke colleges van Beverwijk en Heemskerk overeenstemming bereikt was over het plan zoals dat door Heemskerk ter visie was gelegd. B. en W. van Heemskerk zijn de mening toegedaan, dat later door het gemeentebestuur van Beverwijk wijzigingen in dit plan zijn aangebracht, hoofdzakelijk voor dat gedeelte wat Heemskerk betreft. Het een en ander was aan leiding voor het college van B. en W. van Heemskerk om de raadsleden een memo randum aan te bieden inzake de ontwikkeling van Heemskerk in het IJmondgebied. Voorts diende de heer Roozen een motie in, die met algemene stemmen en veel bij val werd aangenomen en die als volgt luidt: „Kennis genomen hebbende van de vragen, die door het gemeenteraadslid Roozen inzake de procedure van het ter vi sie leggen van het plan Meerestein en de daarop door het college van B. en W. gege ven antwoorden; zich verenigd hebbende met een door B. en W. aan de raad gericht memorandum over de gang van zaken be treffende de evenwichtige ontwikkeling van de IJmond; gelet op de uitgesproken zorgen ten opzichte van de samenwerking tussen de gemeentebesturen van Bever wijk en Heemskerk, in het bijzonder bij de ontwikkeling van het ter visie leggen van het plan Meerestein, besluit de raad zowel in het IJmond-adviescollege als bij de an dere gemeentebesturen in de IJmond alle middelen aan te wenden om de door Heemskerk gewilde samenwerking in de IJmond te bevorderen. Voorts werd be sloten alsnog met het Beverwijkse college van B. en W. te komen tot het ontwerpen en ter visie leggen van een te realise ren uitbreidingsplan voor Meerestein en het memorandum ter kennis te brengen aan het IJmondadviescollege om haar standpunt te kunnen bepalen ten opzichte van de gerezen moeilijkheden over het ontwerpen en het ter visie leggen van Mee restein. Tenslotte werd besloten de motie met het memorandum naar Gedeputeerde Staten te sturen. Voordat deze motie door de heer Roozen werd ingediend ontspon zich nog een debat naar aanleiding van de vragen van de heer Roozen, waarin het Beverwijkse stand punt ten opzichte van Meerestein werd ge hekeld. „Beïnvloed" De heer Roozen (katholiek) zei dat de publieke opinie over het ontwerp van het plan Meerestein door Beverwijk wordt beïnvloed. Hij vond het bijzonder prettig dat B. en W. hadden besloten een memo randum over deze kwestie op te stellen en vervolgde zijn betoog met:„Heemskerk heeft altijd naar een directe realisering van Oosterwijk gestreefd. Beverwijk heeft echter een spaak in het wiel gestoken door eerst over grenscorrecties te willen pra ten. Wat Meerestein aangaat: wij hadden te kampen met de moeilijkheden rond de vervangende gronden voor de door de rea lisering van dit uitbreidingsplan gedu peerdetuinders. Beverwijk heeft ons ech College van Heemskerk: Door het lid van de gemeenteraad van Heemskerk de heer H. J. M. Roozen (K.V.P.) zijn op 14 juni aan het college van B. en W. van die gemeente een vijftal vra gen gesteld over het uitbreidingsplan „Meerestein". De vragen en antwoorden daarop waren als volgt: Is het uw college bekend dat het ge meentebestuur van Beverwijk op haar tentoonstelling „Beverwijk bouwt" een maquette tentoonstelt, waarop ook het uit breidingsplan „Meerestein" van onze ge meente staat uitgebeeld? B. en W. ant woorden dat het bij het college bekend is, dat op de onlangs gehouden tentoonstelling „Beverwijk bouwt" ook een bebouwing op het grondgebied van Heemskerk was aan gegeven. Zo ja, heeft u daarbij geconstateerd, dat dit niet het plan is, zoals door uw college werd ter visie gelegd? B. en W. antwoor den dat geconstateerd is, dat deze ma quette afweek van het door Heemskerk ter visie gelegde plan. Bestaat er overeenstemming over het ter visie gelegde plan? Hoe is het dan moge lijk dat Beverwijk een ander plan heeft uitgebeeld? Het antwoord luidt: In de con ferenties tussen de gezamenlijke colleges op 20 januari 1958 en 2 april 1958 is over eenstemming bereikt over het plan zoals het door Heemskerk ter visie is gelegd. Nadien is door het gemeentebestuur van Beverwijk wijziging in dit plan aange bracht, hoofdzakelijk voor dat gedeelte wat Heemskerk betreft. Zonder dat hierover contact tussen de gemeentebesturen heeft plaats gehad, heeft het gemeentebestuur van Beverwijk deze wijziging in het door haar ter visie gelegde plan opgenomen. Is de bebouwing in het tentoongestelde maar figuraties, zoals op een kaartje ver meld wordt, of is ze de wens van Bever wijk? Het antwoord is, dat deze maquette alleen maar figuratief kon zijn. Is er een mogelijkheid om te komen tot de vaststelling van een werkgrens in het plan „Meerestein", en zijn hierover al be sprekingen gaande? B. en W. zeggen, dat het inderdaad mogelijk is tot de vaststel ling van een werkgrens te komen. Hier over zijn reeds besprekingen gevoerd, die tot overeenstemming hebben geleid. De chef van Sociale Zaken en Huisves ting van Heemskerk, de heer J. J. S. Dicker, die in zijn vrije uren een verwoed cineast is, heeft een film opgenomen van de fees telijkheden ter gelegenheid van het kope ren ambtsjubileum van burgemeester H. Nielen van Heemskerk. Zaterdag zal hij de film bij de burgervader thuis vertonen. Burgemeester Nielen krijgt de rolprent bovendien ten geschenke. ter nooit daarmee willen helpen en juist doelbewust een spaak in het wiel gestoken. Het is niet de taak van Beverwijk alleen om een IJmondstad te bouwen", aldus de woordvoerder van de K.V.P.-fractie. Tot slot zei de heer Roozen: „Het is het voor opgezet doel van Beverwijk om Heems kerk in een zo kwaad mogelijk daglicht te stellen". De heer M u y e n (arbeid) was ver heugd dat de heer Roozen vragen aan het college had gesteld en dat het college de vragen op zo uitvoerige wijze had willen beantwoorden. Hij sloot zich voorts geheel bij de heer Roozen aan. Dit was ook het ge val met de heer W e n t i n k (prot. chr.) De heer D u y n (katholiek) wilde „dui delijk en keihard" zijn mening naar vo ren brengen. „Beverwijk traineert de evenwichtige ontwikkeling van de IJmond." Oog om oog De heer Duyn was voorts de mening toe gedaan dat Beverwijk „de autonomie van de nabuurgemeenten opzij schuift en met voeten treedt". Beverwijk wil koste wat het kost doorzetten om Heemskerk te an nexeren. Waar haalt Beverwijk de moed vandaan om op eigen houtje een uitbrei dingsplan te gaan veranderen om haar doel, Groot-Beverwijk, te verwezenlijken? Hebben de Beverwijkers soms „Lebens- raum" nodig? Als dat zo is dan doet mij dit streven hoe onaangenaam dit ook moge klinken denken aan de voorbije oorlogsjaren. Wij zullen ondanks alles echter nog één keer proberen om met Be verwijk samen te werken. Houdt Bever wijk desondanks voet bij stuk dan gaat het hard tegen hard, oog om oog, tand om tand." aldus de heer Duyn. Wethouder De Ruyter tenslotte consta teerde dat Heemskerk niet op onverant woorde wijze trachtte te redden wat er te redden viel en dit vond hij pleiten voor de bestuurskracht van de raad. Het memorandum van het college van B. en W. publiceren wij elders in deze edi tie. De minister van Volkshuishouding heeft zich akkoord verklaard met het besluit van de gemeenteraad van Beverwijk om over te gaan tot het bouwen van 116 wo ningen, 19 autoboxen, 17 dagwinkels en 1 kiosk aan de Plantage in het uitbreidings plan Arendsweg-Zuid. De minister heeft voorts een rijksbijdrage in het exploitatie tekort toegekend. Het bouwwerk is gegund aan Bredero- de's Bouwbedrijf. Eerdaags zal met het bouwen van dit voor de wijk Arendsweg- Zuid zo belangrijke complex worden be gonnen. De minister heeft voor de finan ciering van dit complex een grondvoor- schot van 379.200 en een bouwvoorschot van 2.363.901 in het vooruitzicht gesteld De gemeente zal zelf voor de financiering van de resterende 93.100 dienen te zor gen. De thans ter beschikking staande vaste geldleningen bieden hiertoe de mo gelijkheid. „Excelsior-Scheywijck" In de voorronden van het gewestelijk bil- jartkampioenkamp heeft de Beverwijkse combinatie „Excelsior-Scheywijck" een 42 nederlaag geleden tegen „Plan Zuid uit Amsterdam. Regeringstroepen zijn op korte afstand van Beiroet in gevecht geweest met opstandelingen. Gevangen genomen re bellen worden met pantserwagens naar het hoofdbureau van politie in Beiroet gebracht om te worden ondervraagd. Men ziet ze hier een pantserwagen verlaten. De gemeenteraad van Heemskerk, die donderdagavond onder voorzitterschap van burgemeester Nielen bijeenkwam, heeft zich de langste tijd bezig gehouden met de behandeling van de door de heer H. J. M. Roozen (katholiek) op 14 juni 1958 aan het college van B. en W. schrif telijk gestelde vragen inzake het uitbrei dingsplan „Meerestein". Over hetgeen hierbij te berde werd gebracht kan men elders in deze editie lezen. De andere voorstellen, die wij reeds uitvoerig publi ceerden werden zonder hoofdelijke stem ming aanvaard. Het belangrijkste besluit dat de raad nam was wel dat zij B. en W. machtigden een grondruil van twee duizend vierkante meter aan te gaan met de St. Josefziekenhuisinrichting. Deze grond is nodig voor de bouw van 150 E.G.K.S.-etagewoningen aan de Verlengde A. Verherentstraat in Heemskerk en zal voor f 25,24 per vierkante meter worden verkocht aan de woningvereniging Breesaap. Vrouwenvereniging houdt verkoopdag De Ned. Herv. Vrouwenvereniging „Bid en Werk" te Wijk aan Zee houdt woensdag 9 juli de jaarlijkse verkoopdag. De op brengst komt ten goede aan het kerkelijk werk. Het memorandum, dat het college van B. en W. van Heemskerk donderdagavond aan de gemeenteraad heeft voorgelegd luidt verkort weergegeven als volgt: „Hoe wel van hogerhand reeds op 22 december 1954 werd aangedrongen op het in uitvoe ring nemen van het plan „Oosterwijk" heeft het gemeentebestuur van Beverwijk steeds geweigerd haar medewerking te verlenen aan het ter visie leggen en de uitvoering van dit plan zolang op haar ver zoek om annexatie van een gedeelte van de gemeente Heemskerk geen beslissing was genomen. De op 28 mei 1956 aan het gemeentebestuur van Beverwijk aange boden regeling tot gemeenschappelijke uitvoering van het plan „Oosterwijk" werd zonder commentaar afgewezen. De woningbehoefte der industrieën was inmiddels zodanig geworden, dat elk uit stel om tot de bouw te komen fnuikend was voor de ontwikkeling van het IJmond gebied. Toen dan ook de directie van de K.N.H.S. ons gemeentebestuur verzocht om grond en woningen ter beschikking te stellen in de plannen „Poelenburg" en „De Oosterzij", hebben wij gaarne aan dit ver zoek voldaan, in eerste instantie omdat deze woningbouw in de ontwikkeling van de IJmond noodzakelijk was en vervol gens omdat wij meenden dat het voor een evenwichtige ontwikkeling van de IJmond noodzakelijk was dat ook de bestaande kern van Heemskerk in deze ontwikkeling werd meegenomen. Tekenend hierbij is, dat door het niet in uitvoering nemen van het plan „Oosterwijk" door de gemeente Beverwijk, 166 woningen aan bouwvolu me van die gemeente in 1956 zijn verlo pen. Had het gemeentebestuur van Be verwijk evenwel toen haar medewerking verleend tot gezamenlijke uitvoering van het plan „Oosterwijk", dan was deze wijk thans reeds gebouwd geweest, en had de bebouwing in de wijk Heemskerk-Dorp althans niet zoals in de huidige omvang kunnen plaatsvinden. Degenen, die zeg gen dat de ontwikkeling in de wijk Heemskerk-Dorp niet had moeten geschie den, stellen in feite dat de gemeente Be verwijk in strijd heeft gehandeld met de evenwichtige ontwikkeling van de IJmond. Heemskerk had geen gelegenheid Nadat in augustus 1956 het verzoek van de gemeente Beverwijk om grenswijzi ging werd afgewezen, bleek het gemeen tebestuur van Beverwijk uiteindelijk be reid tot het gezamenlijk ter visie leggen van het plan „Oosterwijk". Op 12 januari 1957 is door het bureau van Hasselt en De Koning de opdracht aanvaard tot het be- steksklaar maken van de civiel-techni- sche werken in het Heemskerkse gedeel te van het plan „Oosterwijk", waarna op 15 juni 1957 dit werk is aanbesteed, na dat de rioleringsplannen en overige wer ken met die van het Beverwijkse gedeelte waren gecoördineerd en overeenstemming inzake een werkgrens was verkregen. Hieruit blijkt wel duidelijk, dat de ge meente Heemskerk ondanks alle bereid willigheid en voortvarendheid om dit plan in uitvoering te nemen, nimmer de gele genheid heeft gehad aan dit werk te be ginnen. Wij verheugen ons, dat door het vrijko men van financieringsmiddelen van onge veer f 500.000 zeer binnenkort met het bouwrijpmaken van een gedeelte van de ze wijk een begin kan worden gemaakt. Ten aanzien van het Heemskerkse ge deelte van het plan „Meerestein" zijn o. a. de volgende moeilijkheden te onderken nen: Vernietiging van het economisch po tentieel verplaatsingmogelijkheden voor de agrariërs met betrekking tot de kwes tie vervangende gronden; grondexploita tie; de procedure. Bij besluit van 17 mei 1957 is in de open bare vergadering van het IJmond-Advies- college bepaald, dat het voor de evenwich tige ontwikkeling van het IJmondgebied gewenst is zo spoedig mogelijk de wijk „Meerestein" te verwezenlijken, waaruit derhalve volgt dat dit college deze ontwik keling op dit tijdstip tevens gezien als na tionaal belang, meer waardeert dan het economisch belang van het te vernietigen tuinbouwgebied. De raad der gemeente Heemskerk heeft zich bij besluit van 27 juni 1957 achter de verwezenlijking van het plan „Meere stein" gesteld, evenwel onder de uitdruk kelijke voorwaarde, dat voldoende ver vangende gronden aanwezig moeten zijn ten behoeve van de te verdrijven tuinders. Ten aanzien van uitbreidingsplannen, die spoedig verwezenlijkt moeten worden, acht ons college het noodzakelijk dat bij het betreffende plan een exploitatiereke ning wordt opgemaakt waaruit de reali satiemogelijkheden blijken. De evenwich tige ontwikkeling van de IJmond zou ten zeerste worden geschaad, indien alle krachten zouden worden ingezet om plan nen te verwezenlijken, die naderhand fi nancieel niet uitvoerbaar zouden blijken te zijn. Uit de door onze directeur van het Grondbedrijf gemaakte exploitatieopzet van het plan is ons gebleken dat voor wat het Heemskerkse gedeelte betreft, geen uitvoerbare exploitatie mogelijk is, waar bij als redenen zijn aangegeven: te hoge grondkosten, te lage bebouwingsdichtheid en hoge kosten van de openbare werken. Met het gemeentebestuur van Bever wijk werd overeengekomen, dat de ex ploitatie-opzet van „Meerestein" geza menlijk zou worden bekeken, waarop nog maals in de brief door ons college werd geattendeerd en tevens gevraagd om ge zamenlijk naar de middelen te zoeken om tot verwezenlijking van dit plan te komen. Hierbij heeft ons voor ogen gestaan: de gezamenlijke exploitatie-opzet van de wijk „Meerestein", de verdeling van kos ten ook over andere wijken; de eventuele bijdrage van provincie en rijk en de even tuele noodzakelijkheid om het plan om te werken. Wij verhelen niet, dat wij ten aan zien van deze genoemde mogelijkheden grote zorgen hebben. Beverwijk nog steeds in gebreke Nog steeds is de gemeente Beverwijk in gebreke gebleven de exploitatierekening voor dit plan uit te wisselen, ofschoon het haar bekend is, dat deze exploitatiereke ning onzerzijds reeds geruime tijd is op gesteld, terwijl door ons college en ook door onze stedebouwkundige meerdere malen op uitwisseling werd aangedron gen. De zorgen, die bij ons college ten aanzien van de exploitatie van het plan bestaan, zijn telkenmale onder de aan dacht gebracht van het gemeentebestuur van Beverwijk." GEKAKEL van verschrikt wegfladderende kippen, het verbaasd mekkeren van een geit en een laconieke boer Th. Groot verwelkomden ons, toen wij donderdagmorgen in alle vroegte met een auto het erf van de hofstede aan de Oosterweg in Heemskerk opstoven. Nauwelijk waren wij uitgestapt of de eerst zo verbaasde geit versperde ons de weg om vervolgens driftig aan onze broekspijpen te knabbelen. De schrik sloeg ons om het hart, maar ondanks alles slaagden wij er in de nog steeds laconiek toeziende boer Groot te bereiken. Hij stond zonder een spier van zijn gezicht te vertrekken over een hekje geleund bedachtzaam aan zijn sigaar te trekken. „U bent toch de heer Groot?", informeerden we aarzelend. „Ja, dat zal ik niet zijn", antwoordde de boer. ,.Dan is het goed", vervolgden wij verheugd. „Dus u gaat vandaag meedoen aan de schouw over de wateren?". „Ja, ja, dat is zo", beaamde hij. „Komt u uit de stad?", liet hij er plotseling op volgen. „Hoe zo?", vroegen wij. „Nou, uw kleren, zo kunt u niet aan de schouw meedoen". Een zoon van de boer ging na de laatste opmerking van zijn vader even weg om even later terug te keren met een paar laarzen. „Trek die maar aan", zei hij. Wij bekeken het schoeisel. „Zevenmijlslaarzen" dachten wij. En zo gebeurde het dat uw verslaggever in de vroege morgen zijn „stadsschoenen" verwisselde voor een paar veel te grote laarzen. Terwijl wij nog bezig waren onze pas geperste broekspijpen in de laarzen te wringen, verscheen een andere Heems kerker ten tonele. Het bleek de heemraad van de Noorderbroek- en de Zuiderbroek polder te zijn, de heer J. de Wit. Hij had een geweldige polstok bij zich. „Om straks over de sloten te komen", lichtte hij tot onze grote schrik toe. Toen ging het ge mengde gezelschap (een heemraad, een ingeland en een journalist) op stap, de wij de polder in. Springend over de sloten, klimmende over het vele prikkeldraad. Inspecteuren De ingeland en de heemraad inspecteer den de sloten met bijzonder veel zorg. Kijk", zei de heer Groot, „dat mag niet", Hij roerde flink in het water. „Dat kroos, dat is niet zoals het hoort. Dat belemmert de afvoer. Schrijf 'm maar op". Ijverig likte de heer De Wit aan z'n potlood en schreef de naam van de boer op, die ver zuimd had de sloot op de juiste wijze te reinigen. ,Dat schouwen over de wateren, wat heeft dat eigenlijk voor nut" vroegen wij. De beide heren legden omstandig uit, dat alle waterwegen, tot de kleinste beekjes toe, het water volkomen onbelemmerd moeten kunnen verwerken. Anders zou men met overstromingen te kampen krij gen. „We hebben er vaak genoeg de ellen de van ondervonden. Vooral wanneer het eens flink had geregend. En het zijn al tijd diegenen, die wèl hun sloten reinigen die last van het overtollige water krij gen/ Boete Als de wateren de schouwers niet be vallen, dan krijgen de boeren, die niet aan de eisen voldeden een boete. Eerst een van twee gulden. Veertien dagen na de schouw moet alles in orde zijn. Als het dan nog niet voor elkaar is, volgt een tweede boete van vier gulden. Dan een van acht gulden. En als dit alles nog niet heeft ge holpen, dan krijgen zij een proces-verbaal. „Maar zo ver laten ze het meestal niet komen", vertelde de heemraad en plant te zijn polstok deskundig in een vrij bre de sloot. „Nu is het uw beurt", lachte hij ietwat ironisch. Wij pakten de stok flink beet en duwden hem een flink eind onder water. ,U heeft hem verkeerd beetgepakt", zei boer Groot bestraffend. We grijnsden maar wat. „Oh", zeiden wij. „Je moet 'm goed hoog vatten. Zo die rechterhand. Ja, nog meer naar boven en dan de linkerhand naar onderen. Afzetten en meezwaaien." Dat deden we dan ook en belandden ge deeltelijk in de sloot. „Ach, u leert het nog wel," zei de heemraad optimistisch, terwijl wij het kroos zorgvuldig van onze pantalon verwijderden. Nog waren wij niet van de schrik beko men of wij bleven haken aan een hek van prikkeldraad waar tot overmaat van ramp ook nog schrikstroom op stond. On danks het feit, dat het zweet ons ten ge volge van de inspanning tappelings over het gelaat liep en wij in de laarzen een paar mooie en welgevormde blaren oplie pen, hadden wij bijzonder veel plezier in de onderneming, vooral daar het polstok- springen ons steeds beter afging. Springer Weet je nog wel," zei de heer Groot te gen zijn metgezel, „die ouwe Willem, dié kon springen. Hij zwiepte zich over de breedste sloten heen. Hij klom zogezeid in de stok. Jammer dat ie nou wat stijf is geworden. "„Ja, ja", knikten beiden wijsgerig en vervolgden hun gesprek over de koeien, het hooien, de afwatering, de rotte aardbeien en de sla, die de laatste tijd in grote hoeveelheden wordt doorge draaid. Terloops vertelden zij dat de schouw al tijd op de eerste donderdag van juli ge houden wordt en dat er op dat ogenblik waren de sloten en beken te bekijken. „Later komen we dan bijeen om verslag uit te brengen." Hij knipoogde eens tegen ons. „Nou verslag. We praten 's wat met elkaar en...." Hij maakte een veelbete kenend gebaar met zijn rechterhand, die hij enige malen naar zijn mond bracht. „U begrijpt wel, dat we dorst van zo'n tocht krijgen.." Toen vervolgde hij weer het gesprek over alles waar een rasech te boer maar belangstelling voor kan heb ben. „Ach met die koeien gaat het niet zo best. Eén is er een beetje schralig. Die aardbeien verrotten stuk voor stuk. 't Is ook zo bederfelijk weer. Die sla. Drie cent per krop krijg je d'r voor. Jammer dat ik maandag naar de burgemeester moest. Kon ik niet hooien." Pratend, springend en klimmend kwam de boerderij weer in het gezicht, waar een zorgzame boerin een heerlijk ver kwikkend glas bier had klaargezet. We hebben bier nog nooit zo lekker gevonden. Op naar het café Toen stapten beide heren op de fiets, genoeglijk keuvelend over het wel en wee van de landman op weg naar een gezapig dorpscafeetje om de ervaringen over het schouwen over de wateren onder het genot van een oprechte „recht-op-en-neer" uit te wisselen. En wij? Wij gingen weer terug naar het IJmuidense in de wetenschap dat het pad van een „schouwer over de wa teren" niet over rozen gaat, wel over slo ten. En hoe. Dinsdag 8 juli zal de gemeenteraad van Castricum in openbare zitting bijeenkomen voor de behandeling van een uit 24 punten bestaande agenda. Kredieten zullen wor den gevraagd voor de aanschaf van een tweede grasmachine, de bouw van een kiosk bij de strandafgang en het houden van een schilderijen-tentoonstelling. Voor gesteld wordt de subsidie voor het kraam- centrum van het Witte Kruis te verhogen. Ook een herziening van de subsidieregeling voor het consultatiebureau voor zuigelin gen- en kleuterzorg zal aan de orde komen. BURGERLIJKE STAND VAN CASTRICUM. GEBOREN, 24 juni: Ingrid Geertruida Adriana Maria, dochter van G. Gijzen en M. Vonk, Brederodestraat 12; 30 juni: Jeannette Agatha Johanna, dochter van A. de Boer en A. Veldman, Dorpsstraat 30. ONDERTROUWD, 1 juli: Meindert Schotanus, wonende te Balk, gemeente Gaasterland, en Alida van der Wardt te Castricum, Torenstraat 56; 2 juli: Cornelis Johannes van der Meij te Castricum, en Agatha Maria Levering te Castricum, Ho- geweg 6. GEHUWD, 26 juni: Jan Alex Oosterman te Castricum en Reina Mook te Castricum. Cornelis Mooij te Castricum en Engelina Ooms te Castricum. 2 juli: Theodorus Schermer te Castricum en Alida Maria Margaretha Meilink te Castricum. Donderdag werden ruim 14.000 manden aardbeien op de Beverwijkse veilingen aangevoerd. De prijzen lagen niet veel onder die van vorige dagen. De eerste soort „Climax" ging tot ƒ5,90 per slof. De IJmond" noteerde tot 5,70 per slof. Min der goede prijzen bracht de „Moulin Rou ge" op. Deze aardbei is niet zo mooi als in vorige jaren. Er werd tot ten hoogste 4,50 per mand betaald. De „Madam Lefebre", de vroege aard bei, raakt al weer op. De prijs die hier voor wordt betaald, varieerde van 2,20 tot f 3,20 per slof. De doosjes brachten het tot 0,68 per stuk; die van een pond in- nog vier ploegen van elk twee man bezig houd kwamen tot 0,90 per stuk. Binnenkort zullen te Beverwijk de eer ste woningen in het uitbreidingsplan Oos terwijk gereed komen. Aangezien het plan zich uitstrekt over het grondgebied van Beverwijk en Heemskerk is.kunnen beide gemeenten overleg plegen teneinde tot een eenheid in benaming der straatnamen te komen. Mede uit overweging dat in deze w(jk een aantal woningen gebouwd worden met medewerking van de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal en ter herinne ring aan de belangrijke Europese verdra gen die onlangs tot stand gekomen zijn, is de gedachte opgekomen om deze wijk een Europees karakter te geven door het cen traal gelegen plein Europaplein te noemen en een zestal belangrijke wegen naar de bjj de E.G.K.S. aangesloten landen: Bel gië, Frankrijk, Duitsland, Luxemburg. Italië en Nederland. Als de gemeenteraad akkoord gaat met het voorstel van burge meester en wethouders zal aan de hoofd verkeersweg de naam Beneluxlaan wor den gegeven en aan het daaraangrenzende plantsoen Beneluxplantsoen. Andere stra ten zullen naar in de zes genoemde landen stromende rivieren worden genoemd. De naam Oosterwijk zal bewaard blij ven door het nabij het oude huis van die naam gelegen park, Oosterwijk te noemen. Bij het opstellen van de begroting van de inrichtingskosten voor de Beverwijkse beschuttende werkplaats voor minder validen in het voormalige fabriekscomplex van de n.v. Chemica is uitgegaan van een gemiddelde bezetting van 35 man gedu rende het eerste jaar. B. en W. van Be verwijk stellen dat dit aantal zonder hoge kosten tot vijftig kan worden opgevoerd. De beste mogelijkheden voor het aan trekken van werk liggen op het gebied van de houtbewerking en boekbinden. Hiervoor dienen enige machines en gereed schappen te worden aangeschaft ter waar de van 11.000,Voor arbeiders met geringer prestatievermogen kan plak- en sorteerwerk worden aangetrokken. Hier voor zijn in de regel geen machines nodig. Wel verschillende eenvoudige hulpmidde len die in de werkplaats zelf vervaardigd kunnen worden. Tafels en stoelen dienen echter te worden aangeschaft. Hiervoor is een post uitgetrokken van 2.575,De inrichting van de kamers van dp directeur en werkmeester is beperkt tot een schrijf bureau en enkele stoelen alsmede gordij nen en vloerbedekking. De kosten daarvan bedragen 1.320, Gerekend moet worden met de moge lijkheid dat een aantal arbeiders in de middagpauze overblijft. Ook gedurende de korte schafttijden mogen de arbeiders niet op het werk blijven en moet een eenvoudig schaftlokaal aanwezig zijn. De inrichting van een keuken en kantine kost 1.650, Bij de raming van de kosten van de ad ministratie is rekening gehouden met het aanschaffen van een schrijfmachine en schrijfmachinetafel: kosten 1.000, Ten einde met het werk van de beschut tende werkplaats een aanvang te kunnen maken stelt het college van B. en W. de raad voor, onder verwijzing naar het ad vies van de Commissie van ^.dvies voor Maatschappelijke Zorg, een krediet van 20.000,te verlenen. De gemeenteraad van Beverwijk zal don derdag 10 juli in openbare vergadering bijeen komen ter behandeling van de vol gende agenda: Notulen; voorstel tot aanvulling der Winkelsluitings-verordening met betrek king tot de seizoenregeling voor Wijk aan Zee; voorstel tot vaststelling van straat namen in het uitbreidingsplan Oosterwijk; voorstel tot het verlenen van een krediet voor de inrichting van de beschuttende werkplaats; idem voor de aanschaffing van een roltrommelvuilnisauto; idem voor ver breding van de Peperstraat; voorstel tot onbewoonbaarverklaring van de woningen Hobbesteeg 42 en Pijpkade 12, 14 en 16; voorstel tot het aanvragen en aanvaarden van bouw- en grondvoorschotten voor het complex van 116 woningen aan de Plan tage en omgeving; voorstel tot aanvaarding van een onderhandse geldlening ad ƒ650.000; voorstel betreffende wijziging van de verordening, regelende de toeken ning van een subsidie in de kosten van stichting van kerkgebouwen; pre-advies naar aanleiding van het verzoek van de Stichting Protestants-Christelijk Nijver heidsonderwijs IJmond, om de stichting van een lagere technische school in deze gemeente door de Stichting nodig te ver klaren; voorstel betreffende een principe besluit tot oprichting en instandhouding van een gemeentelijke lagere technische school voor dagonderwijs in deze gemeen te; voorstel betreffende een verzoek om medewerking ingevolge artikel 72 der La- ger-onderwijswet 1920 door het bestuur van de scholen der Hervormde Gemeente; voorstel betreffende de aanschaffing van nieuw meubilair voor de Wilhelminaschool, voor de r.k. school te Wijk aan Zee en voor de Chr. Kleuterschool te Wijk aan Zee; pre-advies naar aanleiding van de aanvra gen om subsidie door de Vereniging Katho lieke Schoolraad IJmond en door de Stich ting Opbouw Katholiek Kennemerland; voorstel betreffende uitgifte in erfpacht van grond voor tennisbanen aan de N.V. Mij. tot exploitatie van tennisbanen te Beverwijk en omstreken; begrotings wijzigingen; onderzoek van de geloofs brieven van de nieuwbenoemde leden van de raad; benoemingen; mededelingen en ingekomen stukken. Vergeetachtig Beverwijk Op het politiebureau te Beverwijk zijn inlichtingen te krijgen over de volgende gevonden voorwerpen: een kleine passer, jongensjasje, zwarte alpinomuts, verf kwast, sleutel, een bruin-witte duif, parel tjes halssnoer in doosje, passer in etui, bril met hoornen montuur, witte blouse, etui met twee vulpennen, reservewiel met band, plastic bal, drie schuimrubber been beschermers, geel kinderkasje, schakel armband, blauwe overall, groene regenjas, stofjas, kindersokje, 3 wielig kinderfietsje, enige portemonnees met inhoud. Jeugddienst in Grote Kerk Zondagavond om 7.15 uur wordt in de Grote Kerk te Beverwijk een jeugddienst gehouden, waarin zal voorgaan ds. J. C. H. Jörg, Ned. Herv. predikant te Apel doorn. Organist is de heer G. J. Moed.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 6