Achteloze Ne-Lux ploeg verspeelde Voortings gele trui aan Darrigade Veelzijdige Ashley Cooper Wimbledon-kampioen 1958 Vroege vlucht van zeven man niet serieus genomen DE TOUR DIE VERDWEEN Toen men het gevaar zag was het al veel te laat Hij stond in de finale slechts één set aan zijn landgenoot Frase r af 15 DE TOUR IN CIJFERS Spr aakverwarring Jef Lahaye gaat naar huis Leden van „Haarlem" tegen verkoop van terreinen Commissie zal andere plannen ontwerpen Henley Royal Regatta Mackenzie tegen Ivanov in finale Diamond Sculls De waterpolocompetitie HPC-dames ook te sterk voor „De Zijl" Sport in het kort ZATERDAG 5 JULI 1958 V De fel jagende en keihard sprintende André Darrigade uit de rood-wit-blauwe ploeg van Marcel Bidot heeft in De Tour te St. Nazaire de gele trui op Gerrit Voorting heroverd. Hij won de sprint van een groepje van zeven man, dat al vroeg op de dag was gevlucht en hij reed daarmee de ogenschijnlijk zo grote achterstand van 10 min. en 9 seconden op Gerrit Voorting juichend aan flarden. Dat Voorting met zijn drie seconden voorsprong op Mahé, zijn 1.09 op Géminiani en zijn 2.26 op Gilbert Desmet niet zo erg stevig in zijn leidersschoenen stond, wisten we. Wij wisten ook, dat Voorting vroeg of laat zijn lucratieve eerste plaats in de algemene rangschikking zou moeten afstaan aan een sterker, meer compleet ren ner. Maar in het Nederlands-Luxemburgse kamp had men gehoopt, en er zelfs op gerekend, dat dit zou gebeu ren in een normaal wielergevecht, waarin de aanval wat kracht en intellect betreft, zo hevig en instuitbaar zou zijn, dat elke verdediging kansloos was. De slag is nu gevallen in een simpele vlucht, waarin drie renners meetrokken, die als elf, twaalf en dertien in het algemeen klassement stonden met tenminste 9 min. en 55 sec. achterstand. Een vlucht, die van het peloton 'n meesmuilende blik achterna kreeg, maar die al spoedig verre van onschuldig bleek te zijn. En ook toen die ernst vaststond, was er lange tijd niemand in het peloton, noch bij de oranjetruien, noch bij de anderen, die rea geerde en steeds verder liep de kopgroep uit en steeds groter werd de bedreiging voor het gele tricot en de vette dagpremie van Voorting. De man, die in de tjjdrit onverwacht 3 sec. had weten te behouden, kwam nu even onverwacht 38 sec. te kort. Het werd een drama, zonder dat de strijd zelf dramatisch was, ja eigenljjk zelfs zonder dat er van echte strijd sprake was geweest. Want de tegenaanval, die tenslotte werd ingezet, kwam te laat, onbenullig laat. Het verhaal van de 206 km lange rit van Quimper naar St. Nazaire door het prachtige Zuidbretonse heuvelland langs de kust over de golvende, slingerende wegen door de kleine dorpjes, is gauw verteld. Het begint met enkele onbetekenende plaag stootjes gedurende de eerste kilometers. Catalano, Stablinski en Foré openden deze onschuldige vijandelijkheden, doch zij werden onmiddellijk cp vriendelijke wijze tot de orde geroepen. Nencini deed een aanval, waar Charly Gaul geen genoegen mee kon nemen en Botecchia werd na 7 km van nog geen 100 meter voor de kop terug- gr' !d door Bergaud en Hoevenaers. Twee maal ging Varnajo naar voren en weer sp g de kleine Lily Bergaud naar hem toe en weer lag alles bijeen. Een groep van 15 man kreeg even een kleine voorsprong met Wim van Est erbjj, maar het slot van alles was, dat bij de vliegende controle van Quimperle (53,5 km) de gehele troep weer aaneengesloten voortpeddelde. Voorin het peloton reden toen echter al enkele mannen, die grote plannen koes terden en nauwelijks was het grondgebied van de Morbihan bereikt (64 km.) of de grote ontsnapping, die er tenslotte toe zou leiden, dat Voorting zaterdag voor de etap pe naar Royan weer in de oranje kleuren zou starten, werd ingezet. De altijd weer actieve Graczyk flitste ineens naar vo ren, Darrigade, Luyten en Barbosa met zich meetrekkend. De groene trui-drager zette er een formidabel hoog tempo in als of hij de finish in St. Nazaire al rook. Die felheid van de magere Jean was het peloton niet ontgaan. Ook Voorting niet, maar wat zou hij zich druk maken om een man, die bijna tien minuten achter hem stond? Even probeerde hij mee te gaan, maar toen zijn ploeggenoten niet reageerden, bleef hij hangen, terwijl Elliott, Favero en Dotto de sprong waag den en ook zagen gelukken. Jaap Kersten, Mórvan, Baffi en Bertolo hebben het toen nog een kilometer lang geprobeerd, maar ook zij zagen er geen heil in zich achter deze vluchtelingen te gaan uitsloven en de kopgroep bleef dus uit zeven man bestaan. Na 80 km. was de voorsprong 1 min. en tien kilometer verder al bijna 2V2 min. In die tien kilometer was het verschil dus IV2 min. groter geworden. Overbodig te zeggen hoe hard het ging daar voorin. De volgerskaravaan voelde het. Met nog 120 km voor de boeg betekende deze snel groeiende voorsprong een ernstig gevaar voor Nederlands eerste plaats, Taktiek? Gerrit Voorting zat veelvuldig voorin het peloton, doch van hem moest de tegen aanval niet komen, dat zou alleen maar Het klassement van de negende etappe QuimperSt. Nazaire (206 km) luidt: 1. Darrigade (Fr. nat.) 4.48.27 (met bonitic. 4.47.27); 2. Favero (It.) 4.48.27 (met bonitic. 4.47.57); 3. Luyten (Belg.) z.t.; 4. Barbosa (Int. ploeg) z.t.; 5. Graczyk (Centr. Mia.-Fr.) z.t.; 6. Dotto (Centr. Mid-Fr.) 4.48.35; 7. Elliott (Int. ploeg) 4.48.47; 8. Manzaneque (Spanje) 4.57.45; 9. v. d. Borgh (Nelux) 4.58..01; 10. Bal- fi (It.) z.t.; 11. Le Menn (W.Z.W.) 4.58.03; 12. Groussard (Fr. nat.) 4.58.14; 13. Christian (Int. ploeg) z.t. 14. Gainche (W.Z.W.) z.t. Daarna het gehele peloton waarin alle favorieten za ten met de Nederlanders Damen, De Jongh, Kersten, Wim en Piet van Est, Voorting, Ern- zer, Gaul en Schmitz, allen in 4.58.14. Lahaye kwam op de 108ste plaats in 5 uur 4 min. 30 s. Het algemeen klassement ziet er als volgt uit: 1. Darrigade (Fr.) 40.49.15; 2. Favero (It.) 40.49.38 op 23 sec.; 3. Voorting (Nelux) 40.49.53 op 38 sec.; 4. Mahé (Fr.) 40.49.56; 5. Graczyk (Centr. Z.-Fr.) 40.50.01; 6. Géminiani (Centr. Z.-Fr.) 40.51.02; 7. G. Desmet (Beig.) 40.52.19; 8. Bauvin (Fr.) 40.55.38; 9. Botella (SP40.55.48, 10. Planckaert (Belg.) 40.56.15; 11. Elliott (Int. ploeg) 40.57.28; 12. Morvan (W.Z.W.) 40.57.34; 13. Anquetil (Fr.) 40.59.21. 14. Barone (Parijs N.O.40.59.44; 15. Adriaenssens (Belg.) 41.00.28; 16. Gaul (Nèlux) 41.00.46; 17. Robinson (Int. pl.) 41.01.06; 18. Bobet (Fr.) 41.01.27; 19. Bran- kart (Belg.) 41.02.03; 20. Nencini (It.) 41.02.06; 25. v. d. Borgh (Nelux) 41.04.36, 26. Ernzer (Nelux) 41.04.45; 31. Wim van Est (Nelux) 41.07.38; 43. De Jongh (Nelux) 41.13.48; 51. Piet van Est (Nelux) 41.15.56; 57. Bolzan (Ne lux) 41.17.17; 59. Damen (Nelux) 41.17.20; 69. Kersten (Nelux) 41.19.45; 74. Schmitz (Nelux) 41.22.04; 95. Lahaye (Nelux) 41:40.08. Het etappe-ploegenklassement is als volgt: 1. Centr. Zuid-Frankrijk (Graczyk, Dotto, Anglade) 14.35.16; 2. Intern, ploeg 14.35.28; 3. Frankrijk 14.43.55; 4. Italië 14.44.12; 5. België 14.44.55; 6. Spanje 14.54.115; 7. Nelux-ploeg, (v. d. Borgh, Damen en De Jongh) 14.54.19; 8. West-Zuid-West 14.54.31; 9. en 10. Parijs Noord-Oost en Zwitsers/Duitse ploeg beide 14.54.42. Het algemeen ploegenklassement ziet er als volgt uit; 1. Frankrijk (Darrigade, Mahé, Bauvin) 122.34.49; 2. Centr. Zuid-Frankrijk 122.43.34; 3. België 122.49.02; 4. Nelux-ploeg (Voorting, Gaul, v. d. Borgh) 122.55.15; 5. Italië 123.03.36; 6. West-Zuid-West 123.05.31; 7. Internat, ploeg 123.05.52 8. Parijs Noord-Oost 123.23.44; 9. Spanje 123.27.39; 10. Zwitsers/Duitse ploeg 123.39.16. Het puntenklassement (groene trui) ziet er na de negende etapep als volgt uit: 1. Graczyk (Centr. Z.-Fr.) 85 pnt.; 2. Darri gade (Fr.) 110 p.; 3. Planckaert (Beug.) 150 p.; 4. Baffi (Italië) 152 p.; 5. Gainche (W.Z.W.) 169 p.; 6. Voorting (Nelux) 170 p.; 7. Wim van Est (Nelux) 180 p.; 8. Bauvin (Fr.) 182 p.; 9. G. Desmet (Belg.) 190 p.; 10. Barone (Parijs N.O.) 220 p.; 11. Hoevenaers (Belg.) 222 p.; 12. Robinson (Intern, ploeg) 227 p.; 13. Bover (Sp.) 238 p.; 14. Mahé (Fr.) 246 p.; 15. Del- berghe (Parijs N.O.) 269 p. 17. Van der Borgh (Nelux) 291 p. De prijs voor de meest strijdlustige renner kreeg de dragêr van de groene trui Graczyk, die van de grootste pechvogel was voor El liott. Darrigr.de riskante gevolgen kunnen hebben. De an dere mannen uit de Nederlands Luxem burgse ploeg zouden het peloton moeten gaan aanvoeren. Maar waar bleven Wim en Piet van Est, waar bleef de demarra ge van Piet de Jongh, die anders altijd zo attent was, was het dan een voorop gezette taktiek om de gele trui, de gele trui te laten en met ingang van deze etap pe alleen maar te „spelen" op Charly Gaui, die op het circuit van Chateaulin zijn grote vorm had getoond? Het was onbegrijpelijk waar de ractie bleef van onze ploeg, die toch heus wel heeft kunnen weten, dat de vluchtelingen er geen toeristische tocht door het mooie Bretagne van zouden maken. Men had er vrede mee kunnen hebben, wanneer het de tactiek van Goldschmidt was geweest, die de ereplaats van Voorting opofferde om zijn mensen te sparen voor het zware werk dat hun als helpers van Gaul straks in de bergen wacht. Maar dit bleek de opzet niet te zijn. Het was wel degelijk de be doeling van de directeur technique, dat zijn jongens die ereplaats verdedigen zou den en later, op 30 km. voor de finish, is dat ook wel gebleken. Op 30 km. jawel, maar toen was de voorsprong van de kopgroep tot 12 min. aangegroeid en alle berouw kwam toen te laat. Na 125 km., al voor de ravitaillering bij Vannes, was het verschil 9 min. Zowel Graczyk, Darrigade als Favero waren nu ineens grote kanshebbers geworden. De dappere Spanjaard Manzaneque was na ruim 90 km. weggelopen uit het pelo- Ma Bulla, de leider van de interna tionale ploeg in de Tour heeft het niet gemakkelijk met zijn „vreemdelingen legioen". Het grootste probleem is de taal, want niet alleen heeft Bulla Por tugezen, Britten, Denen. Oostenrijkers, en een Ier onder zijn hoede, hij „regeert" ook nog over een Franse chauffeur, een Luxemburgse verzorger en een Zvjitserse mechanicien Hoe Bulla, zelf een Oostenrijker, alles oplost? Heel eenvoudig: de Oostenrijker spreekt Engels tegen de Britten en Duits tegen de Denen en als de Portugezen iets nodig hebben dan vragen zij het in het Frans aan de Ier Elliott. „En als de Portugees Barbosa nu iets tegen de Deen Olson wil zeggen", was de vraag van een stomverbaasde om stander, toen Bulla zijn probleem uit zette. „Tja", antwoorde de ploegleider, „dan wordt alles iets moeilijker, Bar bosa moet zich dan eerst in het Frans tot Elliott wenden, die het dan in het Engels doorgeeft aan Christian. Och en dan gaat het verder heel gemakkelijk, want Christian vertaald het weer in het Duits en zegt het tegen Olson. ton en ook daarop had geen van de Ne- luxploeg gereageerd. Manzaneque heeft de strijd verder alleen gestreden. Hij kwam tot op 4 min. van de vluchtelingen, doch bleef verder „zwemmen"... tussen de kopgroep en het peloton. Er werd niet ge reden in de hoofdmacht. Van der Borgh probeerde het tempo wel te verhogen door na 145 km. met Bertolo, Le Menn en Baffi mee te gaan. Het peloton liet ze gaan en fietste rustig verder met de Nederlanders en Luxemburgers over de gehele groep verdeeld. Bij Herbignac (30 km. voor de finish) werd eindelijk ingezien, dat het fout zou lopen. Wim van Est, Piet Damen en Mar cel Ernzer kropen naar voren en begon nen te trekken: met St. Nazaire in zicht wilde het peloton wel meedoen en nu zat er ineens een razende vaart in de grote g^oep. ;,y,portjag ifsplf nam /ie leiding over en seconde na séconde werd van het ver- 'schil^ih '43jd afgëRnabbeld. 'ZdiF hfet diifi tochHet werd minder dan twaalf mi nuten, minder dan elf minuten, minder dan tien minuten en 20 seconden. Het ver schil werd in de brede lanen van St. Na zaire zelfs minder dan de voorsprong van Voorting in het klassement, maar met Darrigade, Favero en Graczyk in de kop groep waren er drie kansen, dat de boni ficatie van één minuut de doorslag zou ge ven. En zo is het ook gegaan. De onweer staanbare sprint van Darrigade bracht de nekslag en Nederland was zijn hoofdrol in de Tour de France kwijtgeraakt. Geheel onnodig, door eigen schuld. Onbegrijpelijke rit Na de vele etappes met triomfen dan eindelijk een trieste dag voor de Nelux- ploeg het kon niet uitblijven. De gele trui ging verloren, en bovendien werd de achterstand in het algemeen ploegenklas sement veel groter. Het was triest, maar beslist niet erg. Er is in de voorgaande dagen al voldoende compensatie geweest. Wel erg was de wijze waarop alles is ge schied. De vroege aanval van Graczyk, Darri gade, Luyten, Barbosa, Favero, Dotto en Elliot werd niet serieus genomen, omdat deze renners in de algemene rangschik king een achterstand van ruim negen mi nuten hadden. Men kan het de Nederland se en Luxemburgse renners niet kwalijk nemen, dat zij hun reactie uitstelden in de voorgaande dagen waren vrijwel al le vroege ontsnappingen mislukt. Maar de ploeg had waakzaam moeten blijven, het verschil had niet mogen oplopen tot 12 minuten-13 minuten. Met Jef Lahaye ging het gisteren weer slecht in de Tour. Voortdurend had hij moeite om in het peloton te blijven en toen de hoofdmacht onder impuls van de oran jehemden in de slotfase het tempo ver hoogde werd hij eenvoudig losgereden. De Limburger was erg gedeprimeerd, nadat hij, met de bezemwagen op zijn hielen, als laatste was gearriveerd. „Ik rijd morgen niet meer", zei hij ontmoedigd. „Het gaat eenvoudig niet meer met die knie". Jef heeft dat al reeds eens eerder ge zegd, maar desondanks hervatte hij iede re dag de strijd. Zo als het nu gaat kan het echter niet blijven voortduren. Hij is van geen enkele betekenis meer voor de ploeg, integendeel. Er moet verhoudingsgewijs teveel zorg aan hem worden besteed. Op advies van de doktoren heeft Lahaye vanmorgen besloten van verdere deelne ming aan de Tour de France af te zien. Hij stond als 95ste genoteerd in het algemeen klassement. Met Guiseppe Fallarini, de onfortuinlij ke Italiaanse coureur, gaat het veel beter. De gevolgen van de val waren gelukkig minder ernstig, dan werd gevreesd al zal hij nog lange tijd verpleegd moeten wor den. Fallarini is nu weer bij bewustzijn en hij informeerde gisteren zelfs belangstel lend naar de uitslag van de etappe. Andrea Goldstein, de werper van hei Italiaanse honkbalteam (rechts), geeft op het stadhuis van Amsterdam een werpdemonstratie, waarbij loco-bur gemeester mr. A. de Roos (links), de Nederlandse coach Keulemans en de Italiaan Gianni Pesce toezien. Het ge beurde tijdens de officiële ontvangst De 21-jarige Australiër Ashley Cooper heeft vrijdag op het zonovergoten centre court van Wimbledon bewezen de beste amateurspeler van de wereld te zijn. Twaalf maanden geleden stond de kleine Australiër nog onder de indruk van de nederlaag toe te zien, dat de Hertog van Edinburgh de Challenge Cup aan zijn land genoot Lewis Hoad overhandigde. Nu was hij het zelf, die deze grote eer te beurt viel en onder het applaus van de 15.000 toeschouwers ontving de donkere Austra liër de zilveren trophy uit handen van de hertogin van Kent. Voor deze ceremonie heeft de nieuwe Wimbledonkampioen twee uur met zijn landgenoot Neal Fraser ge duelleerd. Hij won met 36, 63, 63, 6—4, 13—11. Cooper behoort tot de enkele na-oor- logse tennisspelers, die allround zijn. Naast een uitstekende service beschikt hij over beheerste groundstrokes en accuratesse. Bovendien heeft hij een gevreesde volley. Deze factoren heeft Neal Fraser niet kun nen wegvagen. Met zijn harde linkshan dige service en zijn verrassende volley heeft Fraser voor elk puntje gevochten, maar tegen het doelmatige spel van zijn tegenstander was hij niet opgewassen. Insiders hebben van deze twee hard- slaande spelers geen spannend en fraai spel verwacht. Men kreeg echter wel ral lies te zien, waarop men niet gerekend had. Maar het subtiele spel, dat zo ver ademend op het monotone heen en weer gsanfcT3R ?kah werken,, kwjajfn niet. Geen vrees Cooper heeft enige tjjd voor de warming up nodig gehad. Hjj was evenwel de baan opgekomen met de wetenschap, dat hjj Neal Fraser in de laatste maanden zeven maal had verslagen, zodat een opgelopen achterstand hem geen vrees aanjoeg. De lange Fraser oefende onmiddellijk een grote pressie op zijn tegenstander uit en binnen zeer korte tijd leidde hij met 31. Langzaam ontworstelde Cooper zich aan deze druk en hij werkte de achter stand weg. Toch verloor Cooper de eerste set, maar hij was nog geenszins veront rust. En dat was heel goed aan zijn spel te merken. Met 63, 64 bracht hij de setstand vervolgens op 21 in zijn voor deel en toen volgde een set, die de toe schouwers in de ban hield. Fraser had een psychologische voor sprong, omdat hij het eerst mocht ser veren. Hij bleef voortdurend een game voor, zodat alleen een servicedoorbraak de doorslag zou kunnen geven. Die doorbraak kwam in de negentiende game op Fraser's service. Cooper leidde met 4030, doch een voor Cooper onbereikbare volley en een prachtige ace stonden deze doorbraak in de weg. Tot de 23ste game ging alles weer normaal. Fraser won zijn service- game en ook Cooper was niet te verslaan. Fouten In die 23ste game beging Fraser enkele fouten. Hij deponeerde een stopvolley in het net. Cooper leidde met 30love. Het werd zelfs 4015. Met een prachtige pas- seerbal won Cooper de game en hij had op dat moment een 1211 voorsprong. Met zijn scherpe services bereikte Cooper snel 40love. Fraser redde weliswaar één matchpoint met een fraaie backhanddrive en Cooper maakte nogmaals deuce door een double fault, maar opnieuw kwam de donkere Australiër op matchpoint te staan. Met een sublieme volley maakte hij de partjj daarna uit en in zijn vreugde knal de h(j een bal hoog in de tribunes. Het applaus, dat van de tribunes weerklonk gold echter niet alleen Cooper, want men had ook bijzonder veel sympathie voor Fraser, die zich een sportieve verliezer had getoond. „Aan het einde van de laatste set dacht ik alleen maar aan de overwinning en daarom zag ik de bal niet meer", vertelde Cooper aan de journalisten, die wilde weten waarom hij twee matchpunten kwijt was geraakt. In de nacht van donderdag op vrijdag hebben Fraser en Cooper op één kamer geslapen, maar over de eind strijd werd geen woord gesproken, ver klaarde de Wimbledon-kampioen. Cooper blijft nog drie weken in Europa, dan gaat hij naar Forest Hills om aan de kampioenschappen van Amerika deel te nemen. „Of ik plannen heb naar het pro- v—-q over te geen? Neen, ik zal XVimbledon-winnaar Ashley Cooper de Davis Cup, die in Australisch bezit is, helpen verdedigen", waren Coopers woor den De uitslagen luiden verder: Heren dubbelspel, halve finales: David son en Schmidt (Zweden) versl. Pietrangeli en Sirola(It.) 86, 36, 63, 75. Cooper en Fraser (Austr.) versl. Mackay en Rose (V.S./Austr.) 3—6, 8—6, 7—5, 7—5. Dames dubbelspel, halve finales: Maria Bueno en Althéa Gibson (Braz./V.S.) versl. Mary Hawton en Thelma Long (Austr.) 6—3, 62. Margaret Dupont en mejuffrouw M. Varner (V.S.) versl. Yolande Ramirez en Maria Reyes (Mex.) 62, 63. Gemengd dubbelspel, halve finales: Al théa Gibson en Nielsen (V.S./Den.) versl. Shirley Bloomer en Knight (G.B.) 75, 63. Mejuffrouw L. Coghlan en Howe (Austr.) versl. Maria Reyes en Contreras 'Mex.) 6—4. 6—4. De volgende dag nam professor Randou niet als ren ner aan de Tour deel. Na een nacht van peilloos diep na denken stond hij al om zes uur voor de deur van commis saris Bizet, die slaperig open deed. Zodra zij gezeten waren zei Randou: „Ik heb alles nagegaan. Er zijn maar enkele mogelijkheden. De eerste is, dat er sabotage wordt gepleegd door de Firalto-fabrieken: hun rijwielen zijn de enige die geen vreemde ongelukken hebben gekregen. En wij weten allebei, dat juist hun fietsen de slechtste zijn". „Maar hoe plegen zij die sabotage dan?" „Ik denk door telekinese of door magnetisme. Er zijn mensen, commissaris, die voorwerpen kunnen laten be wegen zonder dat ze ze zelf of door instrumenten aan raken. Dat iemand die gave zo sterk had, dat hij er fietsen mee uit elkaar kon halen, is nooit bekend gewor den. Maar een keer moet de eerste zijn. Gaat u mee, commissaris?" Monsieur Wagi, eigenaar van de Firalto-fabrieken, liet de heren wel een half uur wachten, maar ontving hen toen met een honingzoete glimlachWat een eer! Welk een beroemd bezoek!" Hij liep met uitgestoken handen op hen toe. „Wat kan ik voor u doen, heren?" „Praatjes" snauwde professor Randou, die wetenschap pelijk had uitgekiend hoe hij deze moest aanpakken. „Praatjes, meneer! Uw spel is uit, Wagi! En probeer het maar niet te ontkennnen, want wij hebben de bewijzen. Mijnheer, ik beschuldig u van het misdadig toepassen van de telekinese!" „De wat?" „Telekinese! Durft u het te ontkennen?" „N-nee", stotterde de directeur die totaal uit het lood was geslagen. „Mooi zo. Commissaris, sla hem in de boeien. Wij zul len jou een poosje de tijd geven om aan de arme slacht offers te denken, Wagi. In de gevangenis!" „Dat je de eer van de Tour de France zo hebt durven bezoedelen", zei de commissaris, bedroefd zijn hoofd schuddend terwijl hij de handboeien dicht knipte. „De Tour is toch heilig!" „De Tour?" vroeg de directeur. „Natuurlijk is de Tour heilig. Maar wat heeft die met smokkelen te maken. Niets toch zeker, hoop ik!" Hij vatte met beide handen de commissaris bij diens revers. „Commissaris", zei hij half snikkend, „ik wist echt niet dat smokkelen iets met de Tour te maken had. Anders was ik er toch nooit aan begonnen!" Moeilijk te zeggen wie het meest verbluft was, de professor of de commissaris. Maar Randou vond het eerst zijn spraak terug. „Geen sterveling is zo dom om zich zo te verspreken", zei hij peinzend. „Sabotage is voor de rechtbank nog niet zo erg als smokkelen". „Hij heeft er dus niets mee te maken!" „Niets", zei Randou, „Dat is één theorie verloren. Maar het betekent dat de andere juist is! Kom mee, Bizet wij moeten ons haasten. Met hem rekenen wij later wel af"- De uiterst drukke jaarvergadering van de voetbalvereniging Haarlem heeft zich gisteravond in hotel De Leeuwerik gerui me tijd bezig gehouden met de positie en dan vooral de financiële in het betaalde voetbal van de KNVB. De meeste woor den werden dan ook gewijd aan de in het bestuur ontstane plannen tot verkoop van het terrein aan de Planetenlaan in Haar lem-Noord en de opstallen aan de gemeen te, waarover wij woensdag berichtten. De meerderheid van de vergadering wilde van een dergelijk plan niet horen en wilde andere plannen ontworpen zien ter verbetering van de financiële positie, die minder rooskleurig is geworden door en kele minder gelukkige jaren in het betaal de voetbal. De leden wilden dan ook een commissie benoemd zien die binnen af zienbare tijd met verder uitgewerkte plan nen voor de dag zou komen. Deze commis sie van vijf specialisten zal door het be stuur worden aangezocht, waarna dan een buitengewone algemene ledenvergade ring zijn goedkeuring aan de plannen zal moeten hechten- En die zullen dan ver moedelijk niet betrekking hebben of pas in de laatste plaats op de verkoop van de terreinen. De beste scullers van de wereld, de Australiër Mackenzie en de Rus Ivanov, zullen elkaar vandaag in de finale van de Diamond Sculls voor de vijfde keer in hun roeiloopbaan ontmoeten. In de halve finales Vjron de Rus met 3/4 lengte voor sprong op de Engelsman Martin Gaylard en Mackenzie zegevierde in de andere hal ve finale met Vit lengte voorsprong op George Justice, een student uit Noord-En- geland. Men hoopt, dat Mackenzie fit zal zijn, want in de strijd tegen Justice ver rekte hjj een rugspier. Rusland en de Ver. Staten leden op ver rassende wijze een nederlaag in de halve finales van de Stewart's Cup, een num mer voor vier zonder stuurman. De uni versiteit van Washington werd met een halve lengte verslagen door de „Barn Cot tage Boat Club", een kleine Engelse ver eniging en de Russische ploeg „Trud Club" verloor met 1/3 lengte achterstand van de „National Provincial Bank" uit Londen. In de halve finales van de Silver Goblets, voor twee zonder stuurman, passeerden de Zwitsers Streuli en Kottman met lVi lengte voorsprong op de Engelsen Sidney Douglas-Mann en Martin Hall het eerst in de finish. De vier van de Baerum Roklubb uit Noorwegen is in de kwart finales voor de Wyfeld Cup uitgeschakeld door de ploeg van Putney. De Noorse acht kwam in aan varing met een markeringsboom ent werd daardoor kansloos. Putney won in de tijd van 7 min. 39 sec. De HPC-dames hebben de eerste helft van de competitie derde klasse goed af gesloten. Met vijf overwinningen gaan ze nu ongeslagen aan de kop van deze afde ling. In de zwemvijver „Groenendaal" in Heemstede ging de strijd tegen De Zijl uit Leiden dat met vier-één verslagen werd. In het begin kon HPC niet goed op gang komen maar nadat de Zijl-aanvalsters een fout in de HPC-verdediging hadden afgestraft met het maken van een doel punt kwam HPC beter op schot. Met een ver schot ontnam Marleen Smit de gasten de leiding. Met de stand één-één werd aan de tweede helft begonnen. Direct na de in gooi door de scheidsrechter maakte HPC zich meester van de bal en vuurde Mar leen Smit een schot af, dat voor HPC twee-één betekende. Hierna bleef HPC het initiatief in handen houden. Hennie Band bracht de HPC-voorsprong op drie-één waarna de HPC-keepster enige keren han delend moest optreden maar zij liet zich niet passeren en HPC ging wederom op het Zijl-doel af waar Wicky Hofman raak schoot (vier-één). De uitslagen luidden: Competitie KNZB. Reserve tweede klasse A heren: HPC 3 AZ '70 2 0-12. Competitie Kring Haarlem KNZB: Afdeling AM I: HaarlemDWT a 2-7. Afdeling AM II: HPC—VZV b 2-2. He ren eerste klasse: HillegomNVA 8-0; Hillegom 2—VZV c 1-3. ONDERSCHEIDINGEN. Koning Gustaaf van Zweden heeft de Engelsman George Raynor, trainer van de Zweedse voetbal ploeg, ridder in de Zweedse Vasa-orde ge maakt. Reeds eerder werden de leden van de Zweedse keuze-commissie en Holger Bergerus, secretaris van de Zweedse Voet balbond, resp. ridders en commandeur van die orde.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 15