Vierduizend woningen voor Nederlandse immigranten Wereldnieuws^) IJslandse maatregel kan onze visserij bedreigen Op handen gedragen! Wel bewolkt maar geen buien In Australië Lambeth-„walk" van twee pseudo-bisschoppen Gestapo-vrienden onder elkaar "CocU ió het zo r ZATERDAG 5 JULI 1958 2 KOELKASTEN Twee „afvallige" Belgische liberalen op het matje Wil het partijbestuur hen royeren? Kerkelijk Nieuws Werkzaamheden begonnen aan pijpleiding Rotterdam- Rijn Sleepbootpersoneel stal „souvenirs" op kruiser „De Ruyter" Duits kustvaartuig kreeg slagzij De kwestie-Cyprus Macmillan wil praten met Griekse en Turkse premiers Suez-aandeelhouders met schaderegeling akkoord "Vruch ten limonade DEENSE WAL J Volgens een bericht uit Den Haag is een twintig jaar lopend krediet van drie miljoen dollar door het „Development Loan Fund" van de Amerikaanse regering ter beschikking gesteld voor het bouwen van woningen voor Nederlandse immigran ten in Australië. Een Australisch bankcon- sortium zou eenzelfde bedrag als kre diet beschikbaar stellen, waardoor in eer ste aanleg binnen enkele jaren 1000 tot 1500 woningen voor Nederlandse immi granten in Nieuw-Zuid-Wales en Victoria kunnen worden gerealiseerd. De toestand op de Nederlandse kapitaalmarkt maak te het niet mogelijk dat het noodzakelijke basiskapitaal voor de onderhavige wo ningbouw in Nederland kon worden gevon den. Evenmin konden voldoende fondsen tegen redelijke voorwaarden op de Australische kapitaalmarkt worden aan getrokken. De regeringscommissaris voor de Emi gratie mr. ir. B. W. Haveman heeft getracht uit het Amerikaanse „Develop ment Loand Fund", dat speciaal voor ont wikkelingsprojecten bestemd is, drie mil joen dollar beschikbaar te krijgen. In to taal zullen in de loop der jaren uit de be schikbaar komende Amerikaanse en Australische fondsen op het huidige prijs peil ongeveer 4000 woningen gefinancierd kunnen worden. Voor dit speciale bouwprogramma voor Nederlandse immigranten worden op ba sis van de Australische wetgeving woning bouwverenigingen met 80 tot 100 leden-ge gadigden opgericht. Verscheidene woning bouwverenigingen hebben doorgaans het zelfde secretariaat. Het is noodzakelijk, dat deze leden enig aandeel in geld of grond in deze verenigingen te nemen. Voor jonge grote gezinnen is dit dikwijls moeilijk. De Nederlandse regering over weegt in dergelijke gevallen de mogelijk heid open te stellen om harerzijds een tweede hypotheek op woningen voor der gelijke gezinnen te garanderen. Leden van een Australische bouwver eniging kunnen op een basis van vijf per cent rente de hun verleende kredieten in 25 jaar aflossen, waarna woning en grond hun eigendom zijn. In oktober zal de honderdduizendste Nederlandse immi grant in Australië aankomen. Het aantal emigranten naar Australië zal dit jaar ongeveer 9000 zijn. Uit Austra lische rapporten blijkt, dat een jaarlijkse overkomst van 13.000-15.000 Nederlanders met enige kennis van Engels, geen plaat singsmoeilijkheden zullen veroorzaken, aldus deelde mr. ir. Haveman mede. De vooruitzichten voor werkgelegenheid en economische ontplooiing zijn goed. Australische reactie Dit bericht uit Den Haag, volgens het welk Nederland dus bezig zou zijn 3.000.000 dollar ter beschikking te krijgen om een huisvestingsproject voor Nederlandse emi- Advertentie HARTENDORP voor v.a. 2.50 p. w. Gen. Cronjéstraat 43, Haarlem, Tel. 52760 (Van onze correspondent te Londen) Twee als bisschoppen vermomde leden van de Britse extreem nationalistische organisatie, welke zich „Rijksgetrouwen" (Empire Loyalists) noemt, zijn binnenge drongen in Lambeth palace, de zetel van de aartsbisschop van Canterbury, waar vrijdag de internationale Anglicaanse kerkconferentie werd geopend, welke door 300 bisschoppen uit de gehele wereld wordt bijgewoond. Beide mannen droegen baar den en waren in bisschopsgewaad gehuld. Het waren een 34-jarige journalist en een 21-jarige pedicure. Er waren slechts twee lege plaatsen in de zaal, welke door de namaak-bisschoppen dankbaar werden in genomen. Terwijl gewacht werd op het verschijnen van dr. Fisher, de aartsbis schop van Canterbury, stond een van de indringers op en begon de vergadering plechtig toe te spreken. Hij zeide: de Em pire Loyalists verzoeken u te protesteren tegen de uitnodiging van de aartsterrorist Makarios om dit land te bezoeken. Hij maakte een buiging en verliet de zaal. Zijn metgezel werd daarop verzocht eveneens te verdwijnen. Een tweede incident ge schiedde even later, toën 'n 17-jarige man nequin, die zich voordeed als persfoto grafe, haar mond opende om een protest te uiten. Zij kwam niet verder dan de eerste zin, waarna zij uit de zaal gewerkt werd. Er is bijna geen belangrijke bijeenkomst in Engeland waar de Empire Loyalists zich niet roeren. Niemand neemt hen ern stig, maar zij zijn lastig. In het geval van de Lambethconferentie was hun propa ganda echter doeltreffend, want heel En geland vermaakt zich vanochtend over de afbeelding van de twee binnengesmokkel de bisschoppen, die zich met de Big Ben als achtergrond lieten fotograferen. Zoals men weet was de nog altijd van Cyprus verbannen aartsbisschop Makarios door de aarstbisschop van Canterbury naar Londen uitgenodigd, hetgeen veel deining veroorzaakte. Makarios liet echter verstek gaan. Later verklaarde de aartsbisschop van Canterbury in een televisie-interview dat Makarios „een verderfelijk man" was. BRUSSEL (Belga) Het politieke bu reau van de Belgische liberale partij zal vanmiddag de „rebellie" onderzoeken van de heren Van Glabbeke en Lahaye, die tij dens het debat over de regeringsverklaring in de Kamer, tegen het parool van het par tijbestuur in voor het C.V.P.-kabinet Eys- kens stemden. Een liberale Senator heeft verklaard, dat het bureau niet bevoegd is een lid uit te sluiten, maar dat het wel de procedure daartoe kan inleiden. granten in Australië te financieren, is door de Australische minister van Immigratie, Alexander Downer, bewierookt als een ge tuigenis van „verbeeldingskracht en onder nemingsgezindheid". De minister vertelde aan het parlement dat door middel van onderhandeling beslist zal worden over een Australische bijdrage in dit project. Austra lië, zei Downer, zou soortgelijke program ma's van andere landen uit welke emi granten naar Australië komen, verwelko men. „Australië geeft warme steun aan het Nederlandse plan, daar het zal bijdragen tot het aantal huizen en de werkgelegen heid zal doen toenemen doordat het mate rialen en bouwconstructie met zich brengt. De Nederlanders zijn zeer bevredigende werkkrachten en Australië zou graag zien dat Nederlanders in een groot aantal naar Australië blijven komen", zeide Downer. (UPI). Het Tweede-Kamerlid mr. F. G. van Dijk (V.V.D.) heeft aan de ministers van Buitenlandse Zaken en van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening de volgen de vragen gesteld: „Is het waar, dat de minister voor Vis serij van IJsland een radiorede heeft ge houden, waarin hij het besluit van de IJs landse regering om met ingang van 1 sep tember de territoriale wateren voor de visserij uit te breiden van 4 mijlen tot 12 mijlen heeft gemotiveerd op grond van het grote belang, hetwelk de visserij en mitsdien het behoud van de visstand heeft voor de nationale economie van IJsland, van de speciale ligging van de visgronden rondom dit land ten opzichte van IJsland en van het feit, dat op de jongste zeerecht conferentie te Genève de grote meerder heid van de daar vertegenwoordigde lan den voorstanders van de 12-mijlszone voor de visserij zou zijn geweest? Hebben de ministers verder kennis ge nomen van de publikaties over deze kwes tie in het Britse vaktijdschrift voor de vis serij „The Fishing News", waarin de maatregel van IJsland onwettig en in strijd met internationale bepalingen wordt ge noemd. Voorts vraagt mr. Van Dijk of het juist is dat de in een dezer artikelen aangehaalde nationale IJslandse wet van 1948 de minister voor Visserij van IJs land bevoegdheid verleent, gebieden bin nen een bepaalde begrenzing aan te wij zen, waarbinnen IJsland de visserij zou kunnen reglementeren en controleren en dat de thans door IJsland genomen maat regel juridisch op deze wet zou zijn geba seerd? Verder vraagt hij onder meer of de mi nisters niet van mening zijn dat het ge vaar bestaat, dat eenzijdige activiteiten, als thans door IJsland ondernomen, wel ke reeds reacties van gelijke aard op de Faroer hebben opgeroepen, ook andere visserijlanden zoudgn kunnen popen tot vergroting van hun territoriale wateren en bestaat niet de vrees^ dqt, indien ster ke belemmeringen irf de gétërèdëtó Van de verre visserij in de weg worden gelegd aan de daar vissende vissersvloten, dat deze vloten zich dan op de Noordzee zullen ULM (UPI) In de rechtzaal te Ulm is het tijdens het proces tegen leden van de gevreesde „Einsatzgruppe Tilsit" tot een dramatisch incident gekomen. Een politieman uit Mainz werd in de zaal ge arresteerd, verdacht van een poging, om getuigen tot meineed te pressen onder be dreiging met een pistool. De politieman werd in de rechtzaal gefouilleerd en men vond een geladen pistool in een schouder holster. Het proces tegen de tien voormalige Gestapo-officieren terzake van de mas samoord op 5.502 Litouwse joden in 1941, duurt al sinds april. Getuigen daarin hadden verklaringen afgelegd, bezwarend voor politieman Arthur Genath, destijds zelf bij de Gestapo en volgens de getui gen actief bij de dood van de Litouwers betrokken. Volgens de getuigen van vandaag had Genath donderdag geprobeerd de getuigen ertoe te bewegen hun reeds afgelegde ver klaringen, die hem belastten, te wijzigen. De verklaringen waarvoor Genath be vreesd zou zijn, hielden in dat Genath vol gens eigen zeggen op last van een meer dere bij de executie van Litouwers aanwe zig had moeten zijn en voorts, dat hij met een lederen zweep gevangenen in toom ge houden had. Na dit incident verklaarde Genath, dat hij inderdaad de zweep gehanteerd had en dat zijn vorige verklaring, waarin zulks ontkend werd, een vergissing" was ge weest. 30. Terwijl het vliegtuigje met een naar geestig geloei omlal j stortte, drukte Pat O'Nozel snel een valhelm op het hoofd van kolonel Pulver. „Moed, kolonel", riep de dappere meesterspeurder, „zolang Pat O'Nozel uw lijfwacht is, zult u alle onge- lukkens overleven. Mijn maatregelens voor uw veiligheid zijn „Zijn snert!" bries te de kolonel. „Wat heb ik aan die val helm?! Mijn schietstoel moest ik hebben! Ned. Herv. Kerk Beroepen te Stavenisse (toez.) C. Baas. kand. te Gouda. Aangenomen naar Lage Vuursche (toez.) J. C. Terlouw te Bodegraven. Aangenomen naar Rotterdam (voorg. Ned. Prot. Bond) R. Boeke te Hoogebein- tum. Geref. Kerken Aangenomen naar Rotterdam (als stu dentenpredikant) dr. A. Troost te Koot wijk. Beroepen te Amsterdam( vac.-R. C. Har der) dr. B. Rieveld te 's-Gravenhage-W. Aangenomen naar Middelburg (3e pred.- pl.) J. Ytsma, laatstelijk Vrij Evang.pred. te Bussum, die bedankte voor Aduard, Bergen (N.H.), Garijp, Gorredijk, Leeuwar den-W. (3e pred.pl.), Nieuwlande en voor Nieuw-Vennep. Geref. Gemeenten Tweetal te Hendrik Ido Ambacht J. van Haaren, kand. te Moercappelle en A. Hof man, kand. te Aalst (Geld). Tweetal te Elspeet P. van der Bijl te Rhenen en A. Hofman, kand. te Aalst (Geld.) van wie eerstgenoemde is beroepen. Beroepen te Katwijk aan Zee J. van Haaren, kand. te Moercapelle. gaan richten, waardoor het vraagstuk van de overbevissing in dit zeegebied nog nij pender zal worden, zulks mede tot ernstig nadeel voor de Nederlandse visserij? Bestaat bovendien niet het gevaar, zo vraagt mr. Van Dijk tenslotte, dat de sta ten rond de Noordzee tot gelijksoortige maatregelen als IJsland zullen overgaan, en zou zulks niet ertoe leiden, dat de Ne derlandse visserij daaruit grote schade zou lijden? De in april opgerichte maatschappij voor de aanleg en de exploitatie van een pijpleiding voor het vervoer van ruwe olie van Rotterdam naar het Westduitse in dustriegebied heeft thans een aanvang ge maakt met de uitvoering van dit project op Nederlands grondgebied. Een deel van het tracé is reeds definitief vastgesteld en de aanbesteding van enkele belangrijke onderdelen van het werk heeft dezer dagen plaatsgehad. Het betreft hier een viertal kruisingen onder rivieren en kanalen, waarvan die onder het Hollands Diep en de Oude Maas wel de voornaamste zijn. Dit werk is op gedragen aan een combinatie waarin door deelgenomen, n.v. Van Hattum en Blanke voort, Mannesmann-Seiffert Rohrbau G.M.B.H., de Amsterdamse Ballast Mij., Aktiengesellschaft für Hoch- und Tiefbau- ten „Hochtief" en Strabag-Bau. Tevens is overgegaan tot de aanbesteding van de constructie van een deel van de leiding over land ter lengte van ruim vijftig kilo meter. Dit werk zal worden uitgevoerd door Werkspoor n.v. Maar toen het niet nodig was, hebben jul lie me er steeds mee uit het vliegtuig geschoten en nu ik hem werkelijk kan ge bruiken, heb ik hem niet meer. Jullie zijn klungels! Spreek me niet tegen! Als ik dit overleef, zal ik jullie op je waardeloze hoofden timmeren!" Tijdens dit gesprekje was het vliegtuig al een flink eind omlaag gedwarreld. Vanuit zijn paleis keek Ming de Rechtvaardige belangstellend toe tot En voor thuis een JEL-BOX! Voor de politierechter in Rotterdam stonden drie mannen terecht, die diefstal len hadden gepleegd op de kruiser „De Ruyter". Zij maakten deel uit van de bemanning van de sleepboten „Maas" en „Blanken burg", die eind juni de kruiser van Den Helder naar Schiedam hadden gesleept, waar enkele herstelwerkzaamheden moes ten worden verricht. De drie mannen waren in Den Helder aan wal geweest om te passagieren. Toen zij daarna naar hun vaartuigen terug keerden, moesten zij via de kruiser, aan gezien de sleepboten langszij lagen. Toen hebben zij uit het verblijf van de com mandant een zilveren fruitschaal, een ko peren asbak en een sigarenaansteker gekaapt. Twee van de mannen zijn later nog maals aan boord van de kruiser gegaan om, zoals een van hen opmerkte, een „sou venir" uit de kapiteinshut mee te nemen. Zij werden echter betrapt en na aankomst te Schiedam aan de politie overgeleverd Bij onderzoek vond deze de gestolen voor werpen in de voorpiek van een der sleep boten onder het touwwerk verstopt. De officier van Justitie eiste tegen elk der drie mannen, die nimmer waren ver oordeeld, drie weken gevangenisstraf. De poltierechter, die hun optreden een erger lijk feit noemde, veroordeelde twee van hen tot vier weken gevangenisstraf waar van twee weken voorwaardelijk en de derde man tot drie weken gevangenisstraf, waarvan eveneens twee weken voor waardelijk. hij zag hoe in de verte een landing plaats had temidden van rookwolkjes en ster retjes. „De barbaren zijn geland", mom pelde hij met een lange glimlach, „dat is verrukkelijk. Thans kan ik ze gaan straf fen. Niets is mooier en rechtvaardiger dan het straffen van barbaren!" Hij zette zich in een draagstoel, wenkte enkele krijgers met pasgeslepen sabels en begaf zich op weg. Omstreeks halftien vrijdagavond is het uitgaande 609 brt. grote Duitse kusttank- vaartuig „Minou" in de Nieuwe Water weg ter hoogte van Hoek van Holland in moeilijkheden gekomen, omdat het schip plotseling slagzij maakte. De kapitein vroeg dringend sleepboothulp. Het ongela den schip kwam dwars op de ebstroom te liggen en de kapitein zette het buiten de vaarweg in de Nieuwe Waterweg aan de grond. De reddingboot „President Jan Leis" voer uit om assistentie te verlenen. De sleepboot „Garns", een door L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst gehuur de Deense sleepboot, bevond zich in de nabijheid van de „Minou". De „Minou" is later vlot gekomen. Het schip is teruggekeerd naar Schiedam. LONDEN (UPI/Reuter) Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de nota's gepubliceerd, die Engeland tot Griekenland en Turkije gericht heeft be treffende het nieuwe Britse plan omtrent een drieledig bestuur voor Cyprus. De brieven werden op 10 juni overhan digd, enkele dagen voordat aan het plan zelf openbaarheid werd gegeven. In deze nota's bestempelde Macmillan het plan als „een kans, misschien de laat ste kans" om het Cyprische probleem op te lossen. Macmillan bood er voorts in aan, de pre miers van Tubkije en-Griekenland, samen of afzonderlijk, voor een „persoonlijk ge sprek" te ontmoeten, ergens op een neu trale plaats bijvoorbeeld Rome of Genève. De antwoorden van premier Karamanlis van Griekenland en premier Menderes van Turkije zijn inmiddels ontvangen. Zij hebben het Britse plan voor Cyprus ver worpen, maar staan in beginsel niet af wijzend tegenover een persoonlijk ge sprek. Ondanks de vermanende woorden van de gouverneur van Cyprus hebben tal van Grieks-Cyprioten hun huizen in de Omor- phita-wijk van de stad Nicosia verlaten uit angst voor Turks-Cypriotische aanval len. De gouverneur, Sir Hugh Foot, had politiebewaking toegezegd. De politie heeft de Turks-Cyprioten ge waarschuwd, dat iedereen die poogt ver laten huizen der Grieks-Cyprioten in bezit te nemen, gevangen gezet zal worden. De Griekse uittocht begon vrijdag, na dat Turken, vlaggen zwaaiend, gedreigd hadden, de Griekse huizen in brand te zullen steken en de bewoners de keel af te snijden. Er werden Turkse vlaggen op de ont ruimde huizen geplant en er had een ge vecht met stenen plaats op de speelplaats van een school. De Britse politie scheidde de vechten den. Later werd in de wijk een avondklok ingesteld. Scheepsluiken. Het Nederlandse kust vaartuig „Rana" heeft geseind dat het op vijftien mijl ten zuidwesten van het licht schip Texel scheepsluiken heeft zien drij ven. Verdere bijzonderheden ontbreken. Frankische keizerlijke annalen en het geschiedwerk van de kanunik Adam van Bremen, vertellen van een Deense koning Godfred die in het begin van de 9de eeuw het „Danevirke" grondvestteDe „Dane- virke" werd destijds een muur genoemd, die tussen Sli en Eider Sleeswijk moest beschermen tegen aanvallen uit het zui den. In onze tijd worden aan muren, die de aanstormende vijand moeten weerstaan, hogere eisen gesteld en daarom wordt de uit 808 stammende Danevirke geen muur meer genoemd, maar een uit aarde en stenen opgeworpen wal. Die wal loopt over een lengte van 17 km. tussen Eckenförde en het dorp Holingstedt en werd in het verleden gesteund door enige oude burchten, zoals Oleburg bij Hedeby en Thyraburg Vóór de aarden wal, die een hoogte van 8 tot 10 meter had. liep een gracht, waardoor het versterkings systeem aanzienlijk aan kracht won. Dat was in die tijd trouwens ook wel nodig, want Hedeby was een havenstad, waarop de uit het zuiden opdringende Duitsers en Oboriten een begerige blik lieten vallen. Maar juist de uitgebreidheid van dit bolwerk doen deskundigen ernstig twijfe len aan het feit, dat dit hele systeem, zoals de overlevering wil, door koning Godfred zou zijn aangelegd. Men neemt in het al gemeen dan ook aan, dat een bepaald ge deelte van dit verdedigingsstelsel, bekend staand onder de naam Kovirke, door God fred zou zijn gemaakt, waarbij dan de veronderstelling wordt geopperd, dat de Friezen hem bij dit grootse werk niet on belangrijk hebben geholpen. Toen de Duit sers zich in de 10de eeuw van het Eider- gebied hadden meester gemaakt, is waar- Onderscheppers. De Amerikaanse Marine heeft officiële cijfers gepubliceerd van haar beste „onderschepjager", de Dou glas F4D Skyray, die op het proefter- rein in Point Mugu een paar record- klimvluchten heeft gemaakt. In minder dan twee minuten zit dit vliegtuig op 12.000 meter hoogte. De Fokker D-21 die in 1940 als een hele beste klimmer werd beschouwd, deed er 12 minuten over om op 10.000 meter te komen. Doodgewaand. Drie mijnwerkers, die ze ven dagen opgesloten zaten in een bruinkoolmijn in Komaki werden vrij dag gered. De mijnwerkers, Ioe-Moe- to (32), zijn jongere broer Sjogoro (28) en Sjokisji (38) raakten de vorige za terdag opgesloten in de mijn, waarin zij werkten en werden daarna dood ge waand. Dodencijfer. Het aantal doden door ver keersongelukken in de Verenigde Sta ten, waar de Amerikanen sinds donder dagmiddag tot maandagmorgen vrij- hebben (vrijdag was „onafhankelijk heidsdag") is thans reeds tot over de honderd gestegen. De Nationale Vei ligheidsraad heeft naar alle automobi listen de waarschuwing doen uitgaan de rest van het lange weekeinde voor zichtig te rijden. Gouddraad. Bij opgravingen in de doden stad van Spina bij Ferrara in Emilia (Italië) heeft men in de houten doods kist van een Etruskische vrouw twee armbanden aangetroffen, waarvan de amber-kralen door middel van goud draad met elkaar verbonden waren. Dit is voor het eerst dat men goud draad bij Etruskische amber-armban- den aangewend heeft gezien. Machtsvorming. Leiders van Amerikaan se vakbonden in de vervoerssector heb ben het plan de leden van hun bonden te bundelen in één grote organisatie, die dan de gehele vervoersindustrie van de V.S. zou beheersen. De geeste lijke vader van het plan is James Hof- fa, de leider van de machtige „team sters" die zoals bekend door een con grescommissie is ondervraagd omdat hi; verdacht w~rd van oneerlijke prak tijken. Notedop. Bert Smith, een 33-jarige me taalarbeider uit Canada, is vrijdag in een eigengemaakte zeilboot vertrok ken voor een reis over de Atlantische Oceaan. Zijn boot, gemaakt van mul- tiplex-hout, is ongeveer vier meter lang en heeft vijf waterdichte comparti menten, waarvan één als woonverblijf zal dienen. Twee holle aluminium-mas- ten die aan de top open zijn, zorgen voor frisse lucht wanneer het ruim dicht is bij ruw weer. Droge boel. Het bestuur van de universi teit van Bern heeft vrijdag met spijt gezien, dat het niet regende. De Ame rikaanse ambassadeur, Henry J. Tay lor, had zich namelijk voor 5000 dollar tegen regen laten verzekeren voor een tuinfeest dat hij zou geven ter gelegen heid van de Amerikaanse Onafhanke lijkheidsdag. Hij had beloofd de 5000 dollar aan de universiteit van Bern te schenken indien het zou regenen. Verwaarlozing. Een 42-jarige eigenaar van een bejaardentehuis te Brussel, Eugene Stien, is vrijdag tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld, wegens het veroorzaken van de dood van min stens dertien bejaarden door verwaar lozing. Zijn vrouw, Maria Stien-Kona- vec, werd voor hetzelfde feit tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. Versperring. Een schip met 1000 ton ko len aan boord is vrijdag op de Rijn bij Bazel gezonken, nadat het door de stroom tegen een brug was gedreven. Het scheepvaartverkeer op de Rijn is daardoor stil komen te liggen. Het is niet bekend hoelang het zal duren voor dat de rivier weer bevaarbaar is. Lift. De Hertog van Edinburgh, Prins Philip, bleef gisteren met de lif van het Heriott-Watt college voor technisch on derwijs, waarvan hij een nieuwe vleu gel ging openen, tussen twee etages hangen en schoot vervolgens door naar de zolder van het gebouw. Zijn com mentaar was „dit kan alleen maar in een technische school gebeuren." In een buitengewone algemene vergade ring van aandeelhouders der Suez-kanaal- maatschappij is het ontwerp voor de defi nitieve overeenkomst betreffende de scha deloosstelling der aandeelhouders, die tus sen de maatschappij en de regering der Verenigde Arabische Republiek zal wor den gesloten, goedgekeurd. De overeen komst zal waarschijnlijk op 12 juli ge Ge nève worden ondertekend, precies twee jaar nadat Egypte het kanaal nationali seerde. schijnlijk een noordelijker wal opgewor pen, bestaande uit de z.g.n. Waldemarswal en zijn verlenging naar het westen in het moerassige gebied van de zijriviertjes van de Treene Er zijn ook nog andere verkla ringen en veronderstellingen, maar die doen voor volslagen buitenstaanders, zoals wij ons zeker mogen noemen, minder terzake. Het merkwaardige feit doet zich voor - en juist daarop wilden wij vandaag de aan dacht vestigen - dat dit bolwerk, dat uit de vroege middeleeuwen stamt in de vorige eeuw nog als ver dedigingslinie heeft dienst ge daan, n.l. in de oorlog tussen Duitsland en Denemarken in 1848. Veel succes heeft de linie toen niet opgeleverd, want Denemarken (dat in eigen land met opstanden te kampen had) was niet tegen de Duitse weermacht opge wassen. Gelukkig intervenieerden de grote mogendheden, zodat Denemarken er nog al gelukkig afkwam. Tien jaar later heb ben de Denen de meer dan 1000 jaar oude wallen nog versterkt, maar toen in 1864 wéér een oorlog met Duitsland volgde, had den zij zelfs geen troepen genoeg om de hele linie voldoende te bezetten. Waaruit ive de gevolgtrekking kunnen maken, dat de troepen van koning Godfred dit in de 9de eeuw evenmin gekund zouden hebben. Nu we het toch over oude verdedigings middelen hebben: weet u dat onze marine een schip gebruikt dat bijna anderhalve eeuw oud is? Daarover een volgende keer. Nadruk verboden. H. Pétillon Advertentie u Er valt immers geen sprankc- lender verfrissing te bedenken. y Bestel vaker „Jel"! 't ls méér dan zomaar een drank. 't Is een „ontdekking"! r riflf Heeft u reeds 'n ,,JEL"-gulden? Het ontvangen waardI Op de Noordzee ontstond de afgelopen dagen een noordwestelijke tot noordelijke luchtstroming, die vochtige lucht aanvoert, waarin boven zee door afkoeling laaghan gende bewolking en mist ontstonden. De laaghangende bewolking dreef vrijdag avond ons land binnen. Overdag gaat de bewolking in stapelwolken over. In onze omgeving stijgen de barometers langzaam en stabiliseert de lucht, waardoor de buien activiteit vrijwel geheel wordt onderdrukt. De komende 24 uur verwacht De Bilt niet veel verandering in de weerstoestand. De temperaturen blijven vrijwel onveranderd. WEERRAPPORTEN Zondag 6 juli Zon op 4.27 uur, onder 21.01 uur. Maan op 23.10 uur, onder 10.31 uur. Maandag 7 juli Zon op 4.28 uur, onder 21.00 uur. Maan op 23.32 uur, onder 11.35 uur. Maanstanden 9 juli 1.21 uur laatste kwartier. 16 juli 19.33 uur nieuwe maan. 23 juli 15.19 uur eerste kwartier. 30 juli 17.47 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Zondag 6 juli Hoog water 6.56 en 19.19 uur. Laag water 2.35 en 14.51 uur. Maandag 7 juli Hoog water 7.34 en 19.57 uur. Laag water 3.13 en 15.30 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen buiten w land maxima van giste- 1 d 2 g ren. Binnenland: heden ■os "I 7 uur. Neerslag: laatste Sr: O 0) c v c c-S 24 uur. <u Den Helder geheel bew. nnw 13 2 Ypenburg geheel bew. w 15 0,1 Vlissingen geheel bew nnw 15 0 Eelde zwaar bew. w 16 0 Twente geheel bew. wzw 14 0,1 De Bilt geheel bew. windst. 15 0,1 Eindhoven geheel bew. zw 14 4 Vlv. Z.-Limb zwaar bew. z 14 0 Helsinki geheel bew. no 24 4 Stockholm zwaar bew. n 28 0 Oslo onbewolkt n 29 0 Kopenhagen zwaar bew. n 27 0 Aberdeen geheel bew. nnw 21 0,2 Londen geheel bew nno 22 0 Amsterdam geheel bew. windst. 18 0,1 Brussel zwaar bew. windst. 21 0 Luxemburg zwaar bew. w 20 8 Parijs licht bew. O 20 1 Bordeaux zwaar bew. wzw 20 1,4 Grenoble geheel bew. windst. 20 4 Nice licht bew. nw 26 0 Berlijn licht bew. nw 20 22 Frankfort regen zw 21 16 München zwaar bew. wzw 18 0 Wenen zwaar bew. wnw 3 Innsbruck zwaar bew. w 3 Rome onbewolkt O 27 0 Ajaccio onbewolkt windst. 26 0 Madrid onbewolkt windst. 26 0 Mallorca onbewolkt windst. 30 0 Algiers onbewolkt windst. 27 0

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2