PHILIPS PK: 1LISHAVE Reeds nu berekent men kansen der presidentsverkiezing r Beperkingen Nixon bofte met rotte eieren ZATERDAG 5 JULI 1958 3 Van dag tot dag j Globemaster in zee gestort; zes inzittenden verdronken Landelijk onderzoek naar radio-actieve neerslag in Engeland vergroten het scheeroppervlak met 4O°/0 Compleet in etui f 50 Democraten lopen in Antillianen op 1 september naar de stembus Gaat u met vakantie? Grove uitbuiting (Op cl& ^Praatótoel M. José Carré <=(^Qxyy^Stc) Maria Gallas dient aanklacht in rHoe is het ontstaan?^. PENSIOEN Langzamerhand is het verschijnsel „bromfiets" gebonden aan allerlei beper kende bepalingen, die alle bedoeld zijn de veiligheid op de weg te verhogen en het nieuwe, populaire vervoermiddel aan te passen aan de omstandigheden en moge lijkheden, die het verkeer aankleven. Het gele herkenningsplaatje op het voor spatbord en de geluidsdemper op de uitlaat zijn de laatste voorzieningen die uitgedok terd zijn, nadat een beperking van de snel heid binnen bebouwde kommen tot 30 km reeds eerder aangekondigd was. Ofschoon het nuttig effect van al deze maatregelen in de praktijk nog moet blij ken en in theorie nog voor discussie vat baar lijkt te zijn, is het verheugend dat van hogerhand zoveel aandacht aan dit brommende probleem wordt besteed. Vele bromfietsberijders zijn wrevelig gestemd over dit gedokter, waarvan zij vrezen dat het de voldoening van het fietsen-met- hulpmotor zal bederven. Daarbij dienen zij echter te bedenken, dat de meeste voor schriften een verhoging van hun eigen veiligheid beogen en bovendien, dat het „fietsen-met-hulpmotor" verworden is tot „motorrijden-op-een-fiets" en dat dienten gevolge een aantal voorzieningen en res tricties nodig is, dat bij de ontwikkeling van het voertuig in kwestie achterwege is gebleven. Een zeer verheugend verschijnsel is het, dat de minister oog liever nog: oor blijkt te hebben voor het toenemende euvel van het verkeerslawaai. De geluiddemper op de uitlaat zal het enerverend geknetter van op maximum toerental draaiende bromfietsmotoren terugbrengen tot een draaglijk geluid. Het onwelluidende koor van verkeersgeluiden is immers langzamer hand tot een ontstellende decibelproduktie gekomen en wordt als een funeste bijdrage tot de algemeen toegenomen neurositeit beschouwd. De sirenes van brandweer auto's, die nu ook verboden zijn, waren daarbij nog het minst hinderlijk, omdat er zo zelden brand is. Doch het streven tot inperking van het verkeerslawaai blijkt ook daar uit en dat geeft hoop. Hoop op verdergaande maatregelen in deze richting: zenuwverscheurende autohoorns en knal lende uitlaten van zware motoren zouden eveneens tot het beschaafde geluidsvolume moeten worden teruggebracht en als dan ook nog de woonkernen verlost worden van overvliegende straaljagers, komt er wellicht nog eens een tijd, waarin we weer als gewone ménsen op straat kunnen horen wat we zeggen. HONOLULU (UPI) Boven de Stille Oceaan is een C-124 „Globemaster" transportvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht met negen inzittenden veron gelukt. Vrijdagmiddag om half twee Ne derlandse tijd werd het laatste bericht van het toestel opgevangen. Het bevond zich toen op een afstand van 200 mijl ten wes ten van Johnston Island in de Hawaii Ar chipel en seinde dat een der motoren on klaar was geraakt en benzine verloor. Kort daarop moet het vliegtuig in zee ge stort zijn, waarbij zes inzittenden verdron ken zouden zijn. Drie overlevenden kon- dn later door een helikopter gered wor den. (Van onze correspondent te Londen) De Engelse regering heeft opdracht ge geven tot een landelijk onderzoek naar eventuele besmetting van voedsel met het gevaarlijke atoomafvalprodukt strontium- 90 dat zich in het menselijk beenderstelsel nestelt. Het onderzoek omvat boerderijen, zuivelfabrieken en slachthuizen. Er zullen monsters worden genomen van water, planten, grond en lucht, terwijl ook men selijke en dierlijke beenderen met Geiger tellers zullen worden onderzocht op even tuele radio-activiteit. De raad voor medisch onderzoek zal hierover binnenkort aan het parlement verslag uitbrengen. De regering is van oordeel dat de toestand tot nu toe geen aanleiding tot bezorgdheid heeft gegeven. (Strontium-90 en andere radio-actieve deeltjes worden bij atoomexplosies hoog in de atmosfeer geslingerd, vanwaar zij door wind en wolken meegevoerd kunnen wor den over tienduizenden kilometers voordat zij b.v. in een regenbui, als neerslag op de aarde terugvallen. Ter plaatse wordt dan de bodem, en daarmee ook de planten (landbouwgewassen, gras voor de koeien e.d). in meerdere of mindere mate radio actief „besmet".) Eerste paal. Op woensdag 9 juli zal in de polder Oostelijk Flevoland ten westen van de Veluwemeerdijk bij Kampen de eerste in deze polder te bouwen boerderij worden ingeheid. Advertentie In de volledige serie Philips droogscheerap- paraten vindt u ook de bekende "Philishave" van f 39.75 (in Nederland al meer dan een miljoen verkocht!) en het apparaat van f41.75. de "Philishave" voor batterij en accu. Maak kennis met modern gemak, maak kennis met de Philips "Philishave 120" Gegolfde scheersleuven (nieuw!) vergroten het scheeroppervlak met 40°/.. Resultaat: beter scheren, sneller scheren, gemakkelijker scheren Een president van de Verenigde Staten wordt grondwettelijk voor een ambts periode van vier jaar gekozen (en hij mag daarna één keer herkozen worden), maar dat neemt niet weg dat als 't ware op de dag na zijn verkiezing al begonnen ivordt met de beraadslagingen over de vraag, welke kandidaten de volgende keer de meeste kans van slagen zouden hebben. „De volgende keer" dat is in het huidige geval november 1960, dus, zoals wij in Nederland zouden zeggen, „pas over tweeëneenhalf jaar". De meeste Amerikanen redeneren echter dat het november 1960 is voor je 't weet en dus wordt er nu al zwaar ge-orakeld omtrent de mogelijke kandidaten en zelfs omtrent de uitslagen! van november 1960. Daar komt nog bij, dat er ook dit jaar in november verkiezingen zullen plaats hebben, weliswaar niet voor een president en vice-president (en dus zijn het geen „echte, grote" verkiezingen) maar wel vopr ,het Huis van Afgevaardigden, voor. een deel van de Senaat en voor gouver neurs en andere functionarissen van ver scheidene-der afzonderlijke staten. De fi guur van de president is in het politieke bestel van de V.S. zó alles-overheersend, dat verkiezingen zoals die van 1958 wei nig tot de verbeelding van het Amerikaan se publiek spreken, maar door de politici wordt de betekenis ervan natuurlijk niet onderschat. Die zien ze als een signaal van toekomstige politieke verschuivingen, zoals zij de „primaries" (de kandidaten- keuze bij voor-verkiezing) beschouwen als een signaal van dat signaal. De „primaries" zijn nu in volle gang en in de uitslagen probeert men dus aan wijzingen te vinden voor hetgeen de ver kiezingen in november a.s. zullen opleve ren, om op die basis weer te kunnen bepa len wat de politieke strategie der partijen in de daaropvolgende twee jaar zal moe ten zijn om in 1960 de overwinning te kunnen behalen. De „primaries" in Cali- „Go back, Nixon!' was nog het minst onvriendelijke, te horen kreeg. wat Nixon in Zuid-Amerika fornië openden in dat opzicht sombere vooruitzichten voor de Republikeinse par tij, want senator William Knowland de machtige maar aartsconservatieve Repu blikeinse fractie-leider in de Senaat leed daarbij een smadelijke nederlaag, die hem weinig kans laat om, zoals hij had ge hoopt, in november tot gouverneur van Californië te worden gekozen. Knowland's vijandige houding ten opzichte van de dictatuur der vakverenigingen en mis schien ook zijn afwijzing van alles wat tot enige verzoening met Moskou en Peking zou kunnen leiden heeft hem in zijn eigen staat en in zijn eigen partij zo onpopulair gemaakt, dat zijn Democratische tegen stander hem bijna 400.000 Republikeinse stemmen wist af te troggelen waardoor hij in totaal ongeveer 600.000 stemmen meer kreeg dan Knowland. Dit is niet alleen een slag voor de am bitieuze Knowland en een slag voor de Republikeinse partij, het kan en nu ko men we tot het ge-orakel voor 1960 ook de genadeslag betekenen voor de presi dentiële ambities van vice-president Nixon. De jeugdige Nixon heeft er name lijk zijn zinnen op gezet, in 1960 tot opvol ger van president Eisenhower te worden gekozen, en er bestaat weinig twijfel aan, dat hij een goede kans maakt om althans de officiële kandidaat van de Republikein se partij te worden; of hij dan ook zijn Democratische tegenstander zal kunnen verslaan, valt natuurlijk niet te voorzien. Het zal voor velen in Europa moeilijk zijn te begrijpen, dat de rotte eieren, waarmee Nixon in mei op zijn „good-will" reis door Zuid-Amerika is bekogeld, aan zienlijk hebben bijgedragen tot de verho ging van zijn politieke prestige in de Ver enigde Staten. Om daar enige logica in te kunnen vinden, moet men Nixon's triom fantelijke terugkeer in Washington in wer kelijkheid of op het televisie-scherm heb ben aanschouwd en de Amerikaanse pers commentaren erop hebben gelezen. De rotte eieren hebben Nixon namelijk tot een nationale held gebombardeerd en de ontvangst, die hem en zijn vrouw in Wash ington door een grote menigte onder aan voering van Eisenhower en diens hele ka binet was bereid, was dan ook het tradi tionele „hero's welcome". Het personeel van alle regeringskantoren en ^-diensten had die dag vrijaf gekregen om Nixon bij zijn aankomst naar behoren te kunnen be jubelen. Wat er eigenlijk te jubelen viel, zullen de meeste buitenlanders zelfs zij die in de V.S. wonen niet hebben begre pen. Diegene, die ik heb gesproken, waren begrijpelijkerwijze van mening, dat de Zuidamerikaanse reis van de vice-presi dent op een hoogst pijnlijke blamage voor de regering in Washington was uitgelo pen, dat dit weliswaar niet in de eerste plaats de schuld van Nixon zelf was, maar Premier Jonckheer van de Nederlandse Antillen heeft in een radiorede verklaard dat de regering van de Antillen besloten heeft de staten te ontbinden en op 1 sep tember verkiezingen te houden. „De beveiliging van de Antilliaanse autonomie vormt de inzet van de verkie zingen", aldus premier Jonckheer. en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden? Stuurt u ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam, uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt, wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE Wie in 2961 in het Witte Huis zal binnentrekken, gemoederen nu reeds bezig. houdt de dat Nixon toch ook niets gedaan had dat van groot staatsmanschap, van bijzonde re bekwaamheid of handigheid, of zelfs maar van grote physieke dapperheid ge tuigde, en dat de beledigende behandeling van een zeer hooggeplaatst regeringsfunc tionaris toch moeilijk als een reden tot juichen kon worden beschouwd. Maar de Amerikanen zelf dachten er heel anders over. Voor hen was de zaak volkomen duidelijk, was Nixon een held en mevrouw Nixon een heldin. Immers, zo moeten zij ongeveer hebben geredeneerd, zoals een soldaat op het slagveld voor zijn vaderland sneuvelt of gewond wordt en daarmee het nationale heldendom ver werft, zo wordt ook een vice-president, die zich „voor zijn vaderland" met straatvuil laat bekogelen en andere onterende be handelingen doorstaat, een nationale held. Bovendien moet hier zoiets hebben mee gespeeld als, wat de psychologen noemen „overcompensatie" van het nationale min derwaardigheidscomplex, dat de Ameri kanen nog altijd af en toe parten speelt. Die overcompensatie, tot in het groteske doorgedreven, zou er dan toe kunnen lei den dat méér Amerikanen Nixon als pre- Senator William Knowland sident zouden willen hebben naarmate hij in het buitenland méér beledigd en be spuwd werd. Niet voor niets deed in Washington, kort na Nixon's terugkeer, het grapje de ronde dat de leiding van de Democratische partij de Republikeinen wegens „oneerlijke concurrentie" zou la ten vervolgen als de Democraten niet óók een van hun voormannen naar Zuid-Ame rika zouden mogen sturen om zo'n rotte- eieren-bombardement te ondergaan... Zoals uit dit grapje wel valt op te maken stond men in Democratische kringen nog' al cynisch tegenover de geweldige ijver waarmee het propaganda-apparaat van de Republikeinse partij zich op de Zuid- Amerikaanse incidenten had geworpen. Dat die incidenten in elk geval politiek voordeel voor Nixon zouden hebben opge leverd, ontkende niemand, maar wel be twijfelde men in die kringen of de plotse linge golf van enthousiasme voor de vice- president zulk een omvanè zou hebben aangenomen als zijn partij de situatie niet zo grof en dan nog wel onder het mom van vaderlandsliefde had uitgebuit. Voor die opvatting bestond des te meer re den omdat ook mevrouw Nixon op een wer kelijk belachelijke manier werd betrok ken in de heldenverering, zoals die in de Republikeinse pers (en de overgrote meer derheid van de Amerikaanse bladen is Republikeins) tot uiting kwam. Mevrouw Nixon werd, niet zo zeer in de ooggetuigen verslagen maar wel in de pers- en radio commentaren die er op volgden, geschil derd als een heldin die de eer van haar land met weergaloze onverschrokkenheid had verdedigd. Maar deze van fantasie druipende loftuitingen waren toch blijk baar net iets te veel voor het niet helemaal naïeve gedeelte van het Amerikaanse pu bliek. Althans in één blad van onverdacht Republikeinse gezindheid kon men onge zouten protesten lezen tegen de manier Richard Nixon - op de trap naar het presidentschap. waarop partij-propagandisten zich plotse ling te buiten gingen aan de meest onwaar schijnlijke schilderingen van het karakter en de levensgewoonten van mevrouw Nixon, schilderingen die niet beperkt ble ven tot haar heldenmoed, maar waarin ook („tot onpasselijk wordens toe", schreef iemand) verteld werd dat de vróuw van de vice-president der V.S. in haar groot en imposant huis zélf alles doet wat. er .op. het. gebied van koken, wassen, strijken, naaien, stoffen, vegen, boenen en poetsen gedaan moet worden en dat zij bo vendien zelf de pantalons van haar man opperst! Dit is een soort van propaganda die dermate over-haar doel heen schiet dat ze wel eens een averechts effect zou kun nen hebben. Maar afgezien hiervan heeft de mislukte „good-will reis" van Nixon dus voorname lijk „good-will" voor hemzelf geschapen, zij het dan alleen in binnenlands-politiek opzicht. Knowland, die voordien zelf als een ernstige mededinger van Nixon voor de Republikeinse kandidatuur in 1960 werd beschouwd vooral als hij dan de machtige positie van gouverneur van Ca lifornië zou hebben ingenomen heeft na de Zuid-Amerikaanse incidenten moeten erkennen dat „Nixon de leidende Republi keinse kandidaat voor het presidentschap is", en Knowland is er de man niet naar om uit bescheidenheid zichzelf uit te scha kelen. Nixon's kandidatuur werd dus, vlak na zijn terugkeer uit Zuid-Amerika, vrij wel als een uitgemaakte zaak beschouwd zij het dan ook dat zelfs Amerikaanse po litici toegaven dat er in tweeëneenhalf jaar nog heel wat kan gebeuren. Het heeft echter geen tweeënhalf jaar. maar nauwelijks tweeëneenhalve wéék ge duurd voordat er „heel wat" gebeurde En dat gebeurde in Californië, bij de „pri maries". Men bedenke dat Californië, wat het bevolkingscijfer betreft, in een halve eeuw is opgeschoven van de twintigste naar de tweede plaats onder de staten van de V.S. Alleen de staat New York heeft meer inwoners. Dat wil zegggen dat Cali fornië bij presidentsverkiezingen op één na het grootste aantal kiesmannen kan af vaardigen en bij die verkiezingen dus zeer veel invloed kan laten gelden. Sedert om streeks 1940 zijn in Californië de Republi keinen aan de macht geweest en het was voornamelijk als een eerbetoon aan die macht dat de partij in 1952 een Califor- niër, Richard Nixon, uitkoos als kandidaat voor het vice-presidentschap. Als het voorteken van de „primaries' nu niet bedriegt en in dit najaar blijkt dat de wind in Californië inderdaad is ge draaid, zullen het in 1960 niet de Californi- sche Republikeinen maar de Californische Democraten zijn, die op hun partij-conven tie een machtspositie zullen innemen. En Nixon zal dan dus niet kunnen steunen op een invloedrijke delegatie uit zijn geboor- testaat wanneer het gaat om de kandidaat stelling voor het presidentschap. Integen deel, het lijkt heel goed mogelijk dat de partij haar kansen dan liever niet zo sterk zou binden aan een staat, waar de Demo craten haar juist de macht afhandig ge maakt hebben ondanks het politieke pres tige van twee van haar voormannen Nixon en Knowland in de federale rege ring en het federale parlement, en dus toch een ander als kandidaat zou prefere ren. Dit alles moge op dit ogenblik nog pure speculatie zijn; dat neemt niet weg dat deze kwestie in de afgelopen weken (al thans voordat de kwestie Adams-en-de-vi- cuna-jas losbarstte) èn Democraten èn Republikeinen meer heeft beziggehouden dan enige andere zaak van binnenlands politieke aard. Want de mogelijkheid voor Nixon om, naarmate Eisenhower meer aan hem overlaat, een steeds grotere rol in de regering te gaan spelen, is nu eenmaal nauw verbonden met zijn positie in de partij en in de nationale politiek. In Wash ington heb ik niemand ontmoet, die op recht hoopte dat Nixon op zekere dag hoofd van de regering zou worden; maar wel velen, die dat voor onvermijdelijk hielden, C ha-cha-cha! Ik ben - voor een heer van mijn standing en veelheid van jaren - op onbeschaamde wijze met de beentjes van de vloer ge weest. Ik ben met een dame, soepel van lijf en leden, danig aan de zwier gewest, maar dan in de kuise letterlijke zin van het woord; gezwierd over de dans vloer als een jonde god. Indien gij mij gezien haddet, lustig, rit misch en licht als schuim aan de Cha-Cha- Cha; of los uit de heupen congaaiend; of golvend uit de flanken omhoog aan de bambo, dan zoudt ge niet gezegd hebben: dat fijn figuurtje met dat leuke mens, dat daar maar op die bonzende muziek voort vaart over de gladde vloer; die onbedaar lijke terpsichorekwant, dat muzemannetje dat niet tot zittengaan gedwongen kan worden, zolang de tomtommen tomtommen en de trompet dóór haar neus blijft roe pen om haar echtgenoot, die stapper, die wieger, die krullejongen, die arabesken draaier - dat is nu een persoon die op dit uur van de nacht al lang in zijn bed had moeten liggen, inplaats van met dat mens de zevende hemel te bestormen. Dat hadt gij immers niet gedacht, wat? Dat een heer v.g.h., die nog maar twaalf jaar van de zeventig verwijderd is, zich in het cabarettenwezen storten zou als een tarzan van de gladde vloeren, een profeet van Cha-Cha-Cha. Ik heb opgemerkt dat mijn betamelijke jaar- en tijdgenoten met hun dansende driften altijd geheimzinnig doen; dat de vaderlandse aard wil dat verontschuldi gingen worden gestameld voor zo'n uit spa tt in g-dan toch-maar, wanneer men zich, onbespied wanend, ten dansvloere plotseling bespied ziet. Men pleegt dan met een soort links ge baar en een vreemde glimlach naar de be spieder te komen om te zeggen: „Ik ben de eerste keer van m'n leven hier; en nu ontmoet ik j o old chap; da's óók toe vallig", - of: „ik liep een beetje memme ziel onder de arm en ik ben hier zo maar eens binnengelopen; wist niet eens dat er hier gedanst werd" - of: „die dame waar ik mee zit, is een studievriendin van m'n zuster; ze wou zó graag een beetje muziek horen" - of: „dat meisje is van éérste fa milie; haar moeder was een meisje Taeme- lyck van Scherpenzeel; je weet wel die oude officiersfamilie" - of: zou je op het eerste gezicht niet zeggen hè, dat ze doc tor in de chemie is; ongelooflijk intelligent; ze danst zó graag dat ik er voor gezwicht ben". Het Cabarettenwezen heeft voor de Ne derlander altijd de wilde, groene geur van het verbodene; van het lekkere taboe'tje. Voor m ij niet. Ik heb mij ontworsteld aan de baren der hypocrisie; ik ben, sereen en zuiver, boven gekomen: licht van hart, licht van voet. U moet mij zien chachachaaien! Een lust voor uw oog, een zalf voor mijn ziel. Elias Advertentie is na een buitenlands verblijf te Biarritz, Cóte d'Azur en Sport d'Hiver, Suisse, teruggekeerd. M. José Carré toont u gaarne (zonder enige verplichting) zijn 'impele gedistingeerde coiffures Wagenweg 29, Haarlem Tel. 20518 Institute de Beauté Haute Coiffure MILAAN (UPI) De sopraan Maria Meneghini Callas, bijgenaamd de „Tijgerin van de Italiaanse Opera", is opnieuw in het nieuws verschenen. Zij heeft vrijdag bij een gerechtshof in Milaan een aan klacht wegens smaad ingediend tegen een Milanese muziekcriticus, die haar optreden in „Anna Bolena" in de Scala „gekraakt" had. De criticus had daarmee haar repu tatie als artieste geschonden, aldus de zangeres. De vraag of de woorden pensioen en pension iets met elkaar te maken heb ben, moet bevestigend beantwoord wor den. Wij gaan uit van het Latijnse werkwoord pendere, dat: wegen en van daar: betalen betekent. Het daarbij be horende pensio: betaling is driemaal via het Frans in het Nederlands overgeno men. In het Middelnederlands bestond het woord pensie in de betekenis: uit kering, rente, salaris. Daarna is het in de zestiende eeuw opnieuw overgeno men in de vorm pensioen. Aanvankelijk betekende pensioen ook: salaris, jaar geld; pas in later tijd ontstond de hui dige betekenis: jaargeld bij het neerleg gen van ambt of betrekking. In de negentiende eeuw nam men voor de derde maal het woord over, thans in de vorm pension dat de Fran se uitspraak heeft behouden. Men ver staat er onder: kostgeld en ook: huis waar kamers met kost en inwoning worden verhuurd. Verwante woorden zijn: pensionaris ^en pensionaire. in 't bijzonder zolang Eisenhower hem bij elke gelegenheid naar voren blijft schui ven. „Dick Nixon is een handige jongen", zei een in staatsdienst vergrijsd ambte naar. „Andere Republikeinen zullen het altijd tegen hem afleggen. We zullen dus onze hoop op de Democraten moeten ves tigen". Simon Koster

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 3