KERKDIENSTEN TEN AFSCHEID Waar blijft die fiets? UIT DE BANKEN IN DE BUSSEN Onderzoek naar schadelijke gevolgen industrievisserij in tweede fase Buitenlandse schepen lossen zandspiering in IJmuiden 5 Urker kotters vissen voor Duitse industrie Intensief onderzoek naar leefwijze en gedragingen van het industrievisje Examens Balletexamens van de „Royal Academy" K inder kerk dienst en Vlagloos Goud-eerlijk Erelid „WILLEM BEUKELSZOON" NAAR DUITSE BOCHT Vijftienduizend haringen worden gemerkt Jubileum ds. M. de Kluis ZATERDAG 5 JULI 1958 Kennemer v Lantaarn M v - ROND DE AFZET van de zandspiering door Deense, Duitse, Noorse en een veertigtal Nederlandse kotters heeft zich in de laatste weken een vreemde situatie ontwikkeld. De scheepjes van buitenlandse nationaliteit lopen vrijwel elke dag met hun vangsten te IJmuiden binnen om de buit te lossen voor de vismeelfabrieken te Beverwijk en te IJmuiden en de Nederlandse schepen, meest van Urk, doen Den Oever en Den Helder aan om de zandspiering over te laden in grote vrachtauto's, die voor doorvoer zorgen naar.... Duitse vismeelfabrieken. Deze vreemde ontwikkeling is, zo ver nemen wij, een gevolg van het feit, dat de Nederlandse Vissersbond in het begin van dit jaar niet tot een akkoord omtrent de afzet van de zandspiering kon geraken met de Nederlandse vismeelfabrikanten. Gezien de opbrengst van de visolie en het vismeel, bereid uit de spiering, boden de fabrieken een prijs, die volgens de vissers te laag lag. De Nederlandse Vissersbond heeft toen besprekingen gevoerd in Duitsland, waar een normale prijs werd geboden. Een con tract werd afgesloten en aldus gaat de door Nederlandse schepen gevangen in- dustrievis thans de grens over in auto's. Duitse kotters en ook Denen en Noren zoeken echter de IJmuidense haven om de zandspiering te lossen, daar deze loshaven slechts enkele tientallen mijlen verwijderd ligt van de visgronden langs de Neder landse kust, waar de buitenlanders thans vissen. Ook de prijs verschilt niet veel van die in 't buitenland. De vangsten aan zand spiering langs de Nederlandse kust zijn de laatste dagen zeer goed. Zeer diep liggende schepen vallen voortdurend de IJmuidense haven binnen om de vangst te lossen. Door de Denen, Duitsers en Noren is van begin april af op de zandspiering gevist. De vloot bevond zich in begin juni aan de zuidkant van de Doggersbank, maar kwam op de vangstmeldingen van vier Neder landse kotters op de zestiende juni vissen ter hoogte van het lichtschip „Texel". Zwerm leeggevist Inmiddels wordt bet intensieve visserij- onderzoek naar de zandspiering door de biologen van verschillende landen nauw gezet en naarstig voortgezet. Als eerste land heeft Denemarken enige weken geleden zandspiering gemerkt en weer in zee uit gezet. Het terugmeldingspercentage was zeer hoog, waaruit geconcludeerd kan wor den, dat een gebied, waar de kotters op een concentratie zandspiering vissen, vol komen wordt leeggevist. De Denen hadden dit merken van de zandspiering dan ook ter hand genomen in een vloot van ongeveer vierhonderd kot ters, waarbij zich Duitsers, Denen, Noren en een enkele Nederlander bevonden. Via vismeelfabrieken in Duitsland en Dene marken kregen de biologen vele merkjes, die in de zandspiering waren geschoten, terug. Het idee van de biologen omtrent de ver spreiding van de zandspiering in de Noord zee is, dat er kleine zwermen op allerlei plekken voorkomen. De kottervloot vist een concentratie leeg en zoekt vervolgens een nieuwe school op. De vraag is thans of er voldoende zweï- men zandspiering in de Noordzee zijn om jCt" Advertentie Amsterdam. (Gem. Un.) Bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde P. A. de Villiers te Potgietersrust. Geslaagd voor het doctoraalexa men Engels mej. M. A. Hoogenkamp, Amsterdam. Kandidaatsexamen Frans: mej. C. Hogetoorn, Am sterdam; mej. B. E. J. Nelck, Amsterdam. Doc toraalexamen sterrekunde: J. J. Koekkoek, Weert. Kandidaatsexamen wis- en natuurkunde: G. T. V d Veen, L. J. L. Wittop Koning, L. M. Geus- kens en A. I. M. Kool, Amsterdam en met lof C. J. Ch. van Niftrik, Amsterdam. Amsterdam. (Gem. Un.). Gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde de heer R. Goudsmit te Amsterdam op een proefschrift „Het gebruik van radio-actief ijzer en radio-actief chroom bij de diagnostiek van bloedarmoede". Amsterdam. Eindexamen orthoptisten: mevr. T. E. A. Brummelkamp-Dons, Amsterdam; M. G. M. van Buijtenen, Amersfoort; L. Elgersma, Den Haag; C. Heijn, Aerdenhout; N. Kars, Rotterdam en H. F Lemmens, Nijmegen. Utrecht. Geslaagd voor het doctoraalexamen sociologie: G. B. Cohen, Bilthoven; W. Burger, Utrecht. Kandidaatsexamen psychologie: F. M. Zwart, Utrecht. Doctoraalexamen psychologie: mej. E. Raven, Utrecht; mej. H. C. Weststrate. Amsterdam; W. J. P. Isarin, Dordrecht. Kandi daatsexamen rechten: mej. M. Boon, Bilthoven; mej. W. J. R. Lensink, Doorwerth. Rotterdam. Nederlandsche Economische Hooge- school. Kandidaatsexamen: E. M. J. Jongen, Rot terdam. Doctoraalexamen: J. H. Diddens, Den Haag; J. C. de Bruine, Eindhoven; J. de Leede, Wassenaar (met lof). Utrecht. De heer J.Jansen is gepromoveerd tot doctor in de diergeneeskunde op het proefschrift getiteld: „Lebmaagtrichostrongyliden bij Neder landse herten". Groningen. Kandidaatsexamen rechtsgeleerd heid: mej. M. A. C. van Iperen, Groningen. Haarlem. Aan het Coornhert-lyceum te Haar lem zijn geslaagd voor het eindexamen gymna sium A: de dames E. D. L. D. Feitkamp, D. A. Janssen, A. H. Laban. M. Th. Romijn, A. M. C. Roos, M. Tupker, J. P. Volkers en L. de Wilde; de heren A. L. Boers, C. W. Cohen Tervaert, O. de Savornin Lohman en A. M. J. Thiadens. Voor het eindexamen gymnasium B slaagden: de da mes L. A. Dekker, H. A. de Haan, M. A. A. Mei link, P. E. Verspyck Mijnssen, E. de Wolff, A. Winkelman; de heren D. W. Th. Smalbraak, A. Tinkelenberg, P. W. Verbeek, W. A. Winter. Met een kandidaat wordt het examen voortgezet. Af gewezen geen. Haarlem. Voor het eindexamen zijn aan de Ho gere Burgerschool B met vijfjarige cursus te Haarlem geslaagd: mej. W. Beek, J. A. Boogaartv J Brakel, R. D. de Haan, mej. A. C. A. Haga, F. R Hagen, R. van den Hoek, F. L. Hoekemeijer, H. L. Joacim, O. de Jong, J. K. de Kraker, T. Kumpe, P. Moolenburgh, mej. B. A. A. Munnik, W. R. Muusze, E. Nachtweh, G. van Schaik, M. F Suiker, I. Zwanenbeek, G. H. Böke, W. van Harreveld, F. H. P. Koning, H. J. van der Mey, R. G. Muusze, J. Rol, H. J. Snoeks, F. Spaargaren, J. Stadt, P. Teunisse, J. T. G. Uttien, W. T. de Waard, R. Weller, N. den Hartog, B. van Leeu waarden. Afgewezen werden zes mannelijke en twee vrouwelijke kandidaten; een vrouwelijke kandidaat heeft zich teruggetrokken. Haarlem. Van de R.K. avondmulo „St. Augusti- nus" te Haarlem., slaagden voor het aanvullings diploma B van het R.K. mulo-examen de heren: A. de Leeuw, Haarlem; L. M. M. van der Meer, Heemstede; R. J. Pelganta, Bloemendaal; A. J Spronk, Haarlem. Een kandidaat werd afgewezen. Haarlem. Aan het Lorentz-lyceum te Haarlem zijn geslaagd voor het eindexamen gymnasium A de dames L. Nijenhuis en M. Porcelijn en de he ren J. Bakker en C. Mestral de Combremont. Voor gymnasium B slaagden: mej. M. C. M. In- dorf eri de heer J. C. Haeseker. Afgewezen geen deze industrievisserij te kunnen laten voortbestaan. De biologen hellen over naar de mening, dat de voorraad voorlopig on uitputtelijk is en dat voortzetting van deze vorm van industrievisserij verzekerd is. 's Nachts in het zand Ook de Nederlandse onderzoekingstraw ler „Willem Beukelszoon" is een week van 16 tot 21 juni bij het zandspiering- onderzoek betrokken geweest. Tijdens deze reis zijn de levensomstandigheden van de zandspiering onderzocht, is nagegaan door welke vissoorten deze spiering als voedsel wordt genuttigd (ook schar en makreel ble ken hiertoe te behoren) en is maagonder- zoek verricht bij de zandspiering. De zandspiering is 's nachts niet te van gen door de trawlvissers en daarom is door de „Willem Beukelszoon" onderzocht, waar het visje in de duisternis bleef. Er is met een pelagische trawl gevist, maar deze proeven mislukten, omdat het plankton, dat 's nachts ook hoger komt, de mazen van het net verstopt deed raken. Met be hulp van een bodemgrijper werd onder zocht of de zandspiering, die overdag bij de zeebodem leeft, inderdaad zoals de vissers beweerden in de zeebodem kruipt. In de grond werd geen visje aan getroffen! De Denen hebben de grondhapper echter ook in de nachtelijke uren overboord gezet en daarbij is gebleken, dat de zandspiering zich juist 's nachts in de bodem ingraaft. Dit was tegen alle theorieën in. Advertentie céiamtU cam Puf No. 12 VERZIENDHEID OF HYPERMETROPIE (2) Nemen we echter aan, dat we de accommodatie uitschakelen, dan kan het oog gecorrigeerd worden door een positieve lens. Verziend heid is een aangeboren afwijking. NORMAAL OF EMMETROOP OOG. Dit is een oog, dat oneindig verre voorwerpen zonder inspanning van accommodatie scherp kan zien. GOUDA ZWIJNDRECHT K. Tiend, weg 12 P.twg. 8 llmuiden - Kennemerlaan 92 N.B. De deskundige van de Audium fabrieken is maandag 7 juli a.s. van 26 uur in onze zaak aanwezig voor het geven van demonstraties en service. De uitslag van de onlangs in IJmuiden gehouden balletexamens van de Royal Academy of Dancing ziet er als volgt uit: Primary; 6 pass, 3 pass plus, 1 commen ded, 1 highly commended, 2 gezakt. Grade I: 1 pass, 1 pass plus, 3 highly com mended. Grade II: 2 commended, 3 pass plus. JEUGDIGE INBREKER AANGEHOUDEN Door de politie te Beverwijk is donder dag een 17-jarige jongen aangehouden, die verdacht wordt tweemaal geld te hebben ontvreeemd ten nadele van familieleden. Na het openschuiven van een raam ging de knaap naar binnen, waar hij de laatste keer 17.zou hebben weggehaald. In mei van dit jaar zou hij in hetzelfde huis 250.hebben gestolen. Al het geld was opgemaakt aan snoep en bioscoopbezoek. Zondag 6 juli IJMUIDEN; Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. v. Niel; 19 uur: de heer De Vries. Gebouw van Christelijke belangen, 10 uur: W. Huiser, jongerendienst. Herv. Evang. op Geref. grondslag, J. P. Coenstraat 55, dinsdag 7% uur Elonkapel, M. de Vos van Haarlem. Volle Evangelie Gem. (Pinkstergem.), Cultureel Centrum, zondagavond 7.30 uur, G. R. Mik. U' w Ned. Herv. Kerk, Bethlehemkerk, 10 uur: ls>"dsU*JY;v>. d. Berg;v19-uür: ds. He Huisman;, geen jeugdkapel. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9 en 10.45 uur: ds. A. Pos van Haarlem; 15 en 17 uur: ds. W. Diepersloot; stranddienst 9 uur: ds. W. Diepersloot. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 9.30 en 17 uur: ds. P. Lok. Chr. Geref. Kerk, 10 en 16.30 uur: ds. C. den Hertog. Gemeente Gods, Cultureel Gebouw, 10 uur bijeenkomst. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10 uur: ds. J. P. Jacobszoon. Oud-Katholieke Kerk, zondag 8 uur: vroegmis, 10 uur: hoogmis, 19 uur: ves pers, dinsdag en donderdag 9 uur: H. Mis. Leger des Heils, 10 uur: heiligingsdienst; 10.15 uur: openluchtsamenkomst aan de Kennemerlaan; 20 uur: openbare samen komst. Baptistengemeente, Cultureel Gebouw, 10 uur: de heer G. Planting. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 uur: ds. J. Dickhout; 19 uur: ds. Elderen- bosch. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 en 17 uur: ds. J. v. Leeuwen. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat, geen dienst. Evangelisatiever. „Elon", Kapel Vare- niusstraat, zondagmorgen 10 uur: J. Kits, Doorn; zondagavond 19.30 uur: ds. S. J. Zijlstra, Eindhoven. Woensdagavond 20 uur: openluchtsamenkomst op het Marktplein, spreker H. Kleyn Haneveld, Bodegraven. Vergadering van Gelovigen, De Ruyter- straat 73, 10 uur: samenkomst. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, Kapel Wester- veld zondag 6 juli geen dienst (kerke- dag). VELSEN: Ned. Herv. Kerk, Engelmunduskerk, 10 uur: ds. F. P. Salverda. VELSEN-NOORD: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. H. Huisman; 19 uur: ds. J. Dickhout. Vrije Evang. „Emanuël", gem. ontsp.- lokaal Van Diepenstraat, 6 juli, 10 uur: Th. Dikkens, uit Leiden. BEVERWIJK: Maranatha, zondag 6 juli, 10 uur voor middag: J. Dammuller, Alkmaar; dins dag 8 juli Th. Dikkes, Leiden. Open- luchtprediking Planetenlaan. Evang. Luth. Gem., zondag 6 juli geen dienst (kerkedag). Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 uur: ds. G. W. IJzerman; 19.15 uur: ds. J. C. H. Jörg van Apeldoorn. Irenekapel, 10 uur: ds. F. C. Willekes. Populieren laan, 10 uur: ds. W. Oorthuys. Jeugdkapel „Groene Huis", 10 uur: de heer A. Wouda. Vrijz. Herv. Gemeente, Prinsesselaan, 10 uur: heer J. Assendorp van Velsen. Geref. Kerk, Moensplein, 9 en 10.30 uur: ds. C. Meyer; 17 uur: ds. J. Couvée van Velp. Leger des Heils, Jan Alsweg 32, 10 uur: Heiligingssamenkomst; 12 uur: zondags school; 16.30 uur: Kindersamenkomst; 20 uur: Verlossingssamenkomst. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk, Julianaplein, 10 uur: ds. A. v. d. Ven van Roozendaal. Geref. Badgastenkerk, Julianaweg, 10 uur: ds. P. H. de Kleer van Schevenin- gen; 19.30 uur: ds. C. Meyer van Bever wijk. HEEMSKERK: Ned. Herv. Kerk, Kerkplein, 10.15 en 19 uur: ds. M. Wendte. Geref. Kerk, Kerkplein, 8.45 uur: ds. J. Schelhuis van Amsterdam (N.); 17 uur: ds. C. Meyer van Beverwijk. CASTRICUM: Ned. Herv. Gem., 10.30 uur: ds. P. Salm. Kapel Duinenbosch, 9.15 uur: ds. P. Salm. Geref. Kerk, 10.30 uur: ds. J. Schelhaas van Amsterdam-N., 17 uur: ds. A. C. van Nood van Velsen. Kerktent Bakkum (ger. dienst), 9 uur: ds. Schelhaas van Amsterdam-N. SANTPOORT: JfiOA ïaóii 5 j Ned. Herv. Kerk, Dorpskerk, 10 uür: ds. J. O. Norel; 19 uur: ds. C. Keers. Jeugdhuis, Jeugdkerk'. 10 uur: do hoer' G. Kwakkel. Adventskerk (ziekenhuiskerk), 10 uur: ds. Van Willenswaard. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. M. W. J. C. de Kluis. Chr. Geref. Kerk, 10 uur: ds. D. H. Bies- ma, 11 uur: ds. J. C. Maris. HAARLEM: Church of England, Kinderhuissingel, Evening Service 7.30. p.m., Sunday, July 6th 1958. IJMUIDEN-WEST: Comité van Samenwerkende zondags scholen te Velsen, zondagsschool om 9.30 uur in het strandhuisje „Zee en Duin" aan de noordzijde van het restaurant „Zeezicht". Herv. kinderdiensten, Bethlehemschool 10 uur; Comitéschool 10 uur; Insinger- school 10 uur. Geref. Evang. zondagsscholen, Groen van Prinstererschool 10.45 uur; Ichthusburcht 11 uur. Leger des Heils, kinderdienst, Gebouw Edisonstraat, 12.15 uur. IJMUIDEN-OOST: Herv. zondagsschool, Julianaschool, 10 uur. Herv. Kinderkerk IJmuiden-Oost, Em- maschool, 10 uur; Theo Thijssenschool 10 uur. Geref. kinderdienst, Lariksburcht, 11.30 uur. Geref. Evang. zondagsschool, Ossendorp- school, ingang Lemairestraat, 10.30 uur. VELSEN-NOORD: Herv. kinderdiensten, Kleuterschool aan de Banjaertstraat, 12 uur, 5 t/m 8 j. C.V.O.-school aan de Langeveldstraat, 12 uur, 8 t/m 13 j. Geref. Evang. zondagsschool, Da Costa- school, 11.30 uur. SANTPOORT: Herv kinderdiensten, Kapel aan de Pas- torieweg, 12 uur, leeftijd 5 t/m 7 jaar. Jeugdhuis aan de Burg. Enschedélaan, 12 uur, 8 t/m 10 j., „School met de Bij bel", 12 uur, 11 en 12 jaar. DRIEHUIS—VELSEN DORP: Herv. kinderdiensten: Marie Boreelkleu- terschool; 10 uur, alle leeftijden. Wijkge- bouw, Torenstraat, 12 uur, leeftijd 5 en 6 jaar. Nieuwe banken voor de St. Laurentiussehool Het bestuur van de r.k. schoolvereniging „St. Laurentius" te IJmuiden (oost) heeft de gemeente Velsen om medewerking ver zocht voor het aanschaffen van nieuwe schoolbanken en twee klasse-bureaus voor het eerste leerjaar. De schoolbanken zijn bestemd voor de vervanging van verouder de banken en voor een aanvulling van de voorraad in verband met de toeneming van het aantal leerlingen. B. en W. stellen de raad voor de gevraagde medewerking te verlenen. GESLAAGD De heer J. de Vries uit IJmuiden is ge slaagd voor het examen derde stuurman Grote Handelsvaart. Hij werd opgeleid door het Zeevaartinstituut te IJmuiden. AGENDA VOOR HEEMSKERK. Marquette-theater, zaterdag, 20 uur, zon dag 14 en 20 uur: „In het wilde westen". Het is een niet geringe weemoed, waarmee ik deze, mijn laatste regelen aan het papier toevertrouw. De Ken- nemer Lantaarn, in januari 1949 ontstoken, zal namelijk vandaag het flakkerlicht doven. Ik heb echt liever niet willen wachten tot het tweede lustrum en de daarmee naar ruwe schatting samen vallende duizendste Lantaarn. Want ik heb iets tegen jubilea tenminste, als ik daar zelf het slachtoffer van zou moeten zijn. Overigens: met graagte heb ik in al die jaren al die jubilanten en gouden echtparen onder het vriendelijk schijnsel dezer letteren gehouden en we heb ben er met zijn allen nimmer enig verschil van mening over gehad. Behalve één keertje, toen de IJmuider Har monie in heur trommen klom, om mij kond te doen, dat zij voor geen enkele serenade betaald werd, zoals werd gesuggereerd. Sindsdien is het móóier dan ooit geweest tussen de Harmonie en mij. IN die bij na-tien-jaar zijn de herinneringen opgestapeld tot een onoverzienbare berg en ik ben u allen, die steeds weer het oog te kijken legdet bij dees rubriek, een glimlach om de lippen en bereid tot begrip voor de kleine mense lijke moeilijkheden dezer samenleving, dankbaar voor uw reacties, uw medeleven tls er geld nodig was, uw werkelijke hulp als er een blindengeleidehond was dood gereden en uw enthousiasme bij enquêtes over markt dagen. In de stoffige folianten, die de bijna-duizend lantaarns bevatten, heb ik dezer dagen ietwat dromerig rondgetast in die herinneringen. Ik vond er de allereerste Lantaarn in. Wellicht zijn er geen betere woorden te vinden dan van die schuchtere beginpoging uit januari 1949, om u in ge dachten de hand te drukken ten afscheid. Want ik kom er ;cht niet toe, u allen bijeen te halen voor een rondje of wat en een vaarwel. Ik moest toen namelijk de naam „Lam penier" wat toelichten gaan en ik vond er een vergelijking in tussen de stille figuur uit vroeger tijden en de kroniek schrijver van nu: beiden trekkend door het leven, van het ene lichtpunt naar het volgende om de kaars of de flambouw te heffen en weer een stukje van de wereld er bij (e belichten. Een heel klein stukje was het, elke keer. Grote wijsgeren zijn er nooit uit deze. lieden voortge komen. althans de weten schap heeft ze nooit gekend. Zo mijmerde ik tien jaar geleden, om te besluiten met: „Gelijk genoemde kleine man willen wij op deze plaats van tijd tot tijd een lichtje aansteken zonder enige pretentie - misschien wat laag-droefgeestig, wel licht soms vrolijk en hoog en wie weet - een enkele keer zachtjes-pruttelend". Ze zijn er allemaal geweest, de verschillende soorten lichtjes naast het leven van alledag en naast Gromyko en Eisenhower lichtjes over ons IJmuiden met zijn vreem de en aardige vogels, lichtjes over kuilen in wegen en over hondjes in de knoei, over vogels in de barre winter en onbeleefde lieden in de bus. Het leven gaat verder, met zijn Eisenhowers en onbeleef de buspassagiers en ik hoop er nog vele malen mijmerend doorheen te wandelen. Wees ervan overtuigd, lieve vrin den en vriendinnen, dat ik nog vaak terug zal denken aan uw hartelijkheid en uw medeleven. Steek voor mij nog maar eerts een lantaarn tje aan in uw hart. Van harte gaarne hoop ik een kleine bekering te mogen boeken: van twee jongens, die zaterdag met de fiets van een verkeersslachtoffer ver dwenen. Tegen enen rolde bij de bokkingrokerij ter hoogte van de firma Nelissen een 76-jarige IJmuidenaar van de fiets doordat een steen zijn pad versperde en de man deed zich nogal zéér. Een passerende automan bood de man vriendelijk een lift aan, omdat hij kennelijk niet meer best kon fietsen en bracht hem naar Snelliusstraat 77. Twee jongens van een jaar of 16-17 offreerden daarop eigener beweging de vélo van de Snelliusstrater thuis te brengen en verdwenen dus, Het is verscheidene Velse- naren opgevallen en een beetje pijnlijk moet ik zeggen dat zondag, op 's Prinsen verjaardag, vlaggen ontbra ken op de Visserijschool en de watertoren van het Staats- vissershavenbedrijf. Het is wederom de tijd van de bussen-met-serpentine- sluiers, afgeladen met feestelijke kinders en vermanende onderwijzers, die zich door het Hollandse land bewegen tussen de ene ijscoman en de andere speeltuin, van Maduro- dam tot de Efteling en een spoor van frujettapapiertjes en peredrupszakjes over het beton trekkend. Het is dus een heerlijke tijd voor de kinders dan want ouders en opvoeders krijgen er wel eens punthoofden van. Al deze woeste feesten in de kranten te releveren is een onbegonnen bezigheid, maar zoals gij weet zijn er wel meer principes, die af en toe eens ondersteboven gewor pen moeten worden, zullen ze niet uitdrogen. Derhalve een reisje naar Hellendoorn van de Pieter Vermeulenschool en tèt-ug van de" I-Iëllendborrise jeugd. Vooral het Hellen- doornse verhaal is mooi gaaf uit de verf gekomen. Wilt u het meemaken? Hier is het: Naar de Vissersstad We maken elk jaar een schoolreisje en dit .jaar was het naar IJmuiden. We zijn woensdag om 4 uur vertrok ken en waren om acht uur over. In de bus hebben we veel pret gehad. In Hilver sum zijn we in een park ge weest, waar veel vissen in een aquarium waren. Toen zijn we weer verder naar IJmuiden gegaan. Onderweg mocht je ook voor de micro foon zingen en praten. Toen moesten we even luisteren naar de chaufeur. Die zei, dat we door de Velser tunnel zouden komen. En toen vroeg er iemand, wat dat voor torens waren. Toen zei de chauffeur, dat dat luchtver versingstorens waren. Die grote voor de bedorven lucht. En de kleine voor de verse lucht. In de tunnel was het ook heel mooi. Toen zijn we door Amsterdam gekomen. Daar was het ook heel mooi. Toen we in IJmuiden aan kwamen, was het acht uur. We moesten allemaal in een lokaal, waar we aan tafeltjes moesten gaan zitten. Daar kregen we toast met Harihg en mayonaise. Dit hadden een paar meisjes klaar gemaakt. Toen zei mijnheer De Jong, bij welke pleegouders wij kwamen. Mijn zusje Annie en ik kwamen bij de familie Smit. Mevrouw Smit heeft ons opgehaald. We kwamen drie huizen hoog en hadden een mooi uitzicht over bos en duin. De eerste dag zijn we naar Wijk aan Zee geweest. Daar was het heel mooi aan het strand. We hebben bijna alle kleren uitgetrokken, en zo gingen we in de golven staan. Daarna zijn we naar de sluizen geweest, waar een groot schip in zat, dat naar West-Indië voer. Toen zijn we naar 't vissersmonument geweest. Daar zijn we op de foto gekomen. We hebben de reddingsboot Neeltje-Jacoba ook gezien. Toen zijn we naar de pier geweest. Daar was het koud op. Aan de kanten van de pier lagen grote rots- nadat het aanbod graag was aanvaard, in de richting van het opgegeven adres. Maar nu moet die fiets nóg komen. Ik wil er nog niets achter zoeken, want zo ben ik niet, maar zouden de jongelui toch wel een beetje willen dóór lopen met het stalen ros? Men wacht er op in de Snel liusstraat. Een juichkreet vergezelle de vier eerlijken, die deze week achterelkaar elk hon derd gulden bij een verliezer kwamen terugbrengen. Me neer Van der Kolk liet na melijk vier briefjes van hon derd slingeren in ons IJmui den. Dat was om half twee voorzover hij zich kon herin neren. Ze werden gevonden door vier verschillende vin ders, die gevieren naar het Hoofdbureau van politie aan het Tiberiusplein togen, om hun vondst in te leveren.' Er is een grote kleinigheid vergeten in een verslag, dat onze goede krant dinsdag bracht over het zilveren feest van de Prinses Marij- keschool en de bijbehoren de festiviteiten. Want in het feestgewoel werd óók nog het erelidmaatschap van de schoolvereniging geoffreerd aan de heer E. van den Brink, die sinds 1914 lid en later ook bestuurslid is ge weest - een prestatie, die mijns bedunkens met het erelidmaatschap nog niet eens ten volle is gewaar deerd. Maar er is nu eenmaal geen andere mogelijkheid in zulke gevallen. En sedert dinsdag heeft het erelid ook nog een heel mooi diploma op een ereplaatsje in huis hangen. blokken, waar mensen op zaten te vissen. De tweede dag zijn we naar de Ruïne van Brederode geweest Een juffrouw zat achter het loket. Meester vroeg, of er ook een meneer was, die ons rond wilde leiden. De juffrouw zei „Hij is er nog niet, maar kan ieder ogenblik komen. Hij is er altijd vóór half tien". En- ja hoor, daar kwam hij aan. Toen heeft hij ons het hele kasteel laten zien.- De derde dag zijn we naar de vishallen geweest. We mochten er ook in en een paar jongens en meisjes heb ben een grote vis gekregen. Daarna zijn we naar de ha ven gewandeld om een boot tocht te maken. Toen we daar zo naar toe wandelden, be gon het te regenen, eerst iets, maar al hoe harder. We heb ben onder een afdak gewacht. En meester ging vragen, wel ke boot we kregen. Toen hij terug kwam zei hij, dat de boot stuk was. Meester zei, dat we naar het museum zouden gaan, dat heet Pieter Vermeulenmuseum. In dat museum was het heel mooi. Toen we daar uitgekeken waren, hebben we eerst nog een cadeautje voor moeder gekocht. Toen zijn we naar huis gegaan. Lampenwi OM TE ONDERZOEKEN waar de jonge haring heentrekt en om na te gaan of de industrievisserij op deze baring door Deense en Duitse kotters schadelijk is voor de gewone haringvisserij, zal dit jaar in internationaal verband opnieuw op grootscheepse wijze een merkprogramma worden uitgevoerd. In het gebied van de haringindustrie- visserij zal van het eind van deze maand af aan dit onderzoek worden deelgenomen door Engeland, Nederland (met de onderzoekingstrawler „Willem Beukelszoon"), Duitsland, Denemarken, Zweden, Noorwegen, Polen en Rusland. Ook in het vorige jaar is een dergeljjk programma uitgevoerd en werden 13.000 jonge haringen van een merkje voorzien. Het terugmeldingspercentage door de vismeelfabrieken bedroeg slechts drieëneenhalf percent. Dit jaar wil men 15 tot 20.000 haringen uitwendig merken, zodat ook aan boord van trawlers, loggers of in de vishallen kan worden meegewerkt aan het onderzoekingsproject. De Deense en Duitse industrievisserij op jonge haring stuitte enige jaren gele den op tegenstand in vele landen en ook bij gewone haringvissers in Denemarken en Duitsland. Het pijnlijke onderwerp kwam ter sprake op de conferentie te Ko penhagen in oktober 1956. Besloten werd tot het grootscheepse onderzoek; acht lan den zouden er aan gaan deelnemen. Door de acht landen werden gelden be schikbaar gesteld en als beste oplossing werd gezien een merkprogramma, dat ge combineerd werd met een uitvoerige vangststatistiek van de haring-industrie- visserij. In 1957 werd een Noors schip gehuurd en werden duizenden en duizenden ha ringen gevangen, inwendig gemerkt en weer vrij gelaten. Er kwamen al spoedig terugmeldingen, maar het percentage bleek vrij gering: drie en een half percent. Voor 1 oktober in het vorige jaar waren al deze gegevens verwerkt, daar de jonge haring na dat tijdstip wegtrekt van de gronden, waar de industrievisserij wordt uitgeoefend, naar de banken, waar de trawlers op haring vissen. Uit de uitwerking van het materiaal bleek, dat de jonge haring zich bijna niet verplaatst. Uitvoerige berekeningen we zen uit, dat Duitsland en Denemarken in 1957 veertien percent van de totale jonge- haringstand in het gebied bij Denemarken hebben weggevangen. Deze veertien percent is uiteraard een schatting en daarom wordt het onderzoek dit jaar herhaald om vorig jaar gemaak te fouten te vermijden. Door het uitwen dig merken hoopt men ook te kunnen vast stellen welke visserijen in de Noordzee lij den onder de industrievisserij. De Nederlands onderzoekingtrawler „Willem Beukelszoon" zal dit jaar bij het onderzoek betrokken zijn. Het schip moet op 24 juli in het zuidoostelijk deel van het gebied der industrievisserij (de Duitse Bocht) zijn om de haringscholen op te spo ren. Wanneer een Zweeds en een Noors schip, aan boord waarvan het merken van de 15.000 tot 20.000 haringen wordt ver richt verschijnen, kan onmiddellijk door deze twee schepen in een goed visserij- gebied worden gestart. Vorig jaar moest Zondag 6 juli herdenkt ds. M. W. J. C. de Kluis, predikant van de Gereformeer de Kerk, de dag dat hij 25 jaar geleden als predikant zich aan zijn eerste gemeen te, te Diemen verbond. Daarna aanvaardde hij de herdersstaf van de gemeente Serooskerken. Dit was op 21 april 1940. Op 22 mei 1946 aanvaardde hij de benoeming tot legerpredikant. Na dat hij deze arbeid vier jaar had verricht deed de Gereformeerde Kerk te Santpoort een beroep op hem, hetwelk door hem werd aangenomen. Op zondag 9 juli 1950 deed hij hier zijn intrede. Behalve de veel omvattende arbeid die deze gemeente met zich mee brengt (deze telt 765 leden) heeft hij ook nog tot taak de geestelijke verzorging van een aantal pa tiënten in het Provinciaal Ziekenhuis. Bij gelegenheid van dit jubileum heeft dinsdagavond 9 juli, 7.15 uur een herden kingsdienst plaats in de Gereformeerde Kerk, Burg. Enschedelaan. Een officiële receptie wordt daarna om 9 uur gehouden in hotel Weyman, waar men in de gele genheid wordt gesteld om ds. Kluis en mevrouw, persoonlijk te feliciteren. GESLAAGDEN CLARA STERNSCHOOL Van de Clara Sternschool te IJmuiden zijn alle opgegeven leerlingen geslaagd voor het toelatingsexamen M.O. De ge slaagden zijn: Jelle Bakker, Kees van Eekelen, Kees Jan Jansma, Ruuth Jung en Rita de Willigen. Advertentie UW KOSTUUM binnen 1 daa qereed zonder prijsverhoging OLD CLOTHES NEW KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 4886 het Noorse schip enige keren lange tijd zoeken naar de door de Duitsers en De nen gevonden visserij grondj es. Met de „Willem Beukelszoon" werken ook een Schots, een Deens en een Pools onderzoe kingsvaartuig mee.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 5