Uitgaan in Haarlem Soepeler quorumbepaling in grondwet gewenst FILATELIE" Franse protestanten 5-aal-taxia Op en om het Binnenhof KERKELIJK LEVEN Weer 18 jaar geëist tegen Ambonees die zijn vrouw vermoordde Het Nederlands Ballet naar Duitsland Zangconcours in Nijmegen Gestolen brandkast na een half jaar in een sloot teruggevonden Lezen en laten lezen Schipbreukelingen gered na drie dagen KLM werkt origineel idee uit voor eerste poolvlucht Te blote rug Mannequin procedeert tegen matrassenfabriek Koopman verdacht van oplichterij van bejaarden ZATERDAG 5 JULI 1958 .7 BALLET Zaterdag 5 juli Openluchttheater Bloe- mendaal, 20 uur: Het Ballet der Lage Landen vertoont „Les Sylphides" van Chopin/Fokine in de instudering van Michael Holmes en de tweede akte van „Het Zwanenmeer" van Tsjaikofsky/ Ivanov in de versie van Jack Carter, be nevens „Straatspelletjes" van Walter Gore op muziek van Ibert en het duet uit „De Notenkraker". Angela Bayley, Ine Rietstap en Ben de Rochemont zijn de solisten. MUZIEK Zaterdag 5 juli Grote Kerk 20 uur: Een uitvoering van het Amerikaanse meis jeskoor „The Centenary Singers" onder leiding van Georg Gansz met Klaas Bolt aan het orgel. Zij zullen liederen zingen van Bach, Marcello, Rachmaninov en Britten. Zondag 6 juli, Openluchttheater Bloemen- daal, 14.30 uur: Het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest speelt onder leiding van Marinus Adam een Weens pro gramma, bestaande uit werken van In Frankrijk waren er, volgens statis tische gegevens, in 1955 ongeveer 460.000 hervormden en 400.000 lutheranen. Ter wijl het aantal van ongeveer 900.000 pro testanten praktisch gelijk gebleven is van 1660 tot 1955, moet worden opgemerkt dat de bevolking in dezelfde periode gestegen is van 18 tot 43 miljoen. De zendingsactiviteit van de Franse pro testanten is vermeldenswaard. Dank zij de arbeid van de Parijse zending, waar bij een Belgische en een Zwitserse afde ling zijn aangesloten, zijn er heden ten dage een miljoen protestanten in Mada gascar, 400.000 in Cameroen, 300.000 in Frans Oost-Afrika, 150.000 in Frans West- Afrika en Togoland, 50.000 in Oceanië. Sedert 1905 bestaat voor de protestant se kerken van Frankrijk de scheiding tus sen kerk en staat. Een uitzondering vor men de kerken van Elzas-Lotharingen, waarvoor nog altijd het concordaat geldt. Wat de kerkelijke organisatie betreft, moe ten in het bijzonder genoemd worden de „onafhankelijke evangelisch-hervormde kerken". Zij bevinden zich vooral in het zuiden van het land, er behoren ongeveer vijftig gemeenten toe. Toen het in het jaar 1938 onder de naam „Hervormde kerk van Frankrijk" tot een aaneensluiting kwam, konden deze gemeenten, voornamelijk op grond van de traditie niet hiertoe beslui ten en sedertdien vormen zij een bijzon- dère groep. Van 1938 af hebben zij ook een eigen theologische faculteit in Aix-en- Provence, terwijl de toekomstige predi kanten van de hervormde kerk in Frank rijk opgeleid worden in Parijs, Montpel- lièr en Straatsburg. Wanneer men de ontwikkeling van de Franse protestantse bevolking nagaat, dan ziet men, dat haar wortels oorspronkelijk in bepaalde streken op het platteland lig gen. Doch ook hier voltrekt zich de invloed van de moderne tijd, die een trek van de bevolking naar de steden en de industrie centra te zien geeft. Sociologisch behoren de protestanten voornamelijk tot de mid denstand. Het contact met de arbeiders kringen is tot stand gekomen door mid del van de evangelisatiearbeid. De invloed van het Franse protestantis me op het gehele leven is veel groter dan zijn numeriek aandeel in de bevolking zou doen vermoeden. Talrijke protestanten bekleden belangrijke ambtelijke posities, of nemen vooraanstaande plaatsen in in de industrie, het bankwezen, de handel en de vrije beroepen. De ontvolking van het platteland weegt voor de protestanten veel zwaarder dan voor de roomskatholieken. Zij betekent een wezenlijke bedreiging voor het meest waardevolle van het pro testantisme. Omdat de protestanten klein in getal zijn, ligt het voor de hand dat er geen protestantse politieke partij is. Maar Fran se protestanten werken mee in alle be langrijke partijen. Zij die in het zuiden wonen zijn over het algemeen veel meer aan de traditie gebonden dan het protes tantse deel van de bevolking, dat ten noor den van de Loire woont. Deze laatsten on derscheiden zich door een open oog voor de werkelijkheid, bereidheid voor het leg gen van contacten met het wereld-protes- tantisme en belangstelling voor oecume nische betrekkingen. Duits r.k.-gezangboek In de Materialdienst van het Konfes- sionskundliche Institut Bensheim heeft een predikant, dr. Hermann Gerber, een grondige bespreking gewijd aan de in de laatste tijd verschenen roomskatholieke gezangboeken van de Duitse bisdommen, in het bijzonder met betrekking tot het Evangelische gezangboek. In de katholie ke eredienst heeft de gregoriaanse koraal steeds nog de eerste plaats, doch in de laatste tijd worden pogingen gedaan deze voor het volk te doen herleven. „Het gre goriaanse koraal strijdt met het Duitse kerklied om de eerste plaats", zegt ds. Gerber. Men probeert namelijk tegelijker tijd om aan het Duitse kerklied meer plaats te geven in de kerkdienst, waarbij van invloed is al wat er van Evangelische zijde gedaan wordt voor de vernieuwing van het kerklied. De beslissende aanleiding voor de her vorming van de gezangboeken gaf een keu ze van geestelijke liederen, die in 1938 onder de titel „Das Kirchenlied" in Düs- seldorf werden uitgegeven. Hier waren de beste liederen uit alle tijden, vooral uit de veertiende tot de zeventiende eeuw, doch ook enkele uit de achttiende tot de twin tigste eeuw, bijeengebracht. Onder de hon derdveertig nummers zijn er zevenen dertig van Evangelische oorsprong. De r.k. jeugdorganisaties hebben deze bundel met groot enthousiasme begroet en deden daarmee de hoop van de bisschop van Mainz in vervulling gaan, die in een voorwoord de wens uitspreekt, dat „het ge meenschappelijk liederenbezit alle chris tenen in Duitsland verenigen moge". Se dertdien gebruiken talrijke Duitse rooms katholieken twee boeken: Het „Kirchen lied" en hun officieel bisschoppelijk ge zangboek. Ds. Gerber noemt tenslotte de liederen, die zich zowel in de r.k. gezangboeken als in de Evangelische gezangboeken in Duitsland bevinden. Het zijn ruim honderd liederen, waarvan ruim tweederde deel van Evangelische oorsprong is, een be wijs, dat het kerklied over alle scheidslij nen heen een samenbindend gemeenschap pelijk bezit is van de christenen. Schubert, Mozart, Oscar Straus en Jo- han Strauss. Maandag 7 juli, Grote Kerk, 20 uur: Con cert ter gelegenheid van het Internatio naal Orgelconcours. De deelnemers Klaas Bolt uit Haarlem, Peter Hurford uit Londen, Martin Gotthard-Schneider uit Heidelberg en Hans Haselböck uit Wenen brengen respectievelijk werken ten gehore van Böhm, Van Noordt, Bach, Sweelinck, Cernohorsky, Muffat n Pach. Maandag 7 juli Grote Kerk 15.30-16.30: Beiaardbespeling door Arie Peters. Dinsdag 8 juli Grote Kerk 20-21 uur: Or gelbespeling door Albert de Klerk. Op het programma staan ondermeer werken van Obrecht, Eweelinck en Van Noordt. Woensdag 9 juli, Grote Kerk, 20 uur: In het Internationaal Orgelconcours wordt door elk der reeds eerder genoemde deelnemers na een voorbereiding van een uur (waarvan drie kwartier zonder en een kwartier met piano) gedurende ongeveer tien minuten geïmproviseerd op een door de jury op te geven thema. De jury bestaat uit de heren Pierre Segond uit Genève, Siegfried Reda uit Essen en ir. Henk Badings uit Bilthoven. Donderdag 10 juli Grote Kerk 20 uur: Als onderdeel van het Internationaal Or gelconcours geven de juryleden prof. Siegfried Reda en Pierre Segond een concert. Op het programma staan wer ken van Couperin, Bach, Scheidt, Reda en Reger. Donderdag 10 juli Grote Kerk 15-16 uur: Gedurende een uur bespeelt Piet Kee het orgel. Op het programma staan onder andere werken van Bach, Bruhns, Andriessen en Reger. Vrijdag 11 juli Concertgebouw 20 uur: Als slot van het Internationaal Orgelcon cours wordt een concert voor orgel en orkest gegeven met medewerking van het Noordhollaqds Philharmonisch Or kest onder leiding van Henri Arends. Solist in dit concert is de organist Al- bert de Klerk. Het programma vermeldt werken van Meulemans, Duruflé en Saint-Saëns. ANDERE BIJEENKOMSTEN Zaterdag 5 juli Openluchttheater 14.30 uur: Een voorstelling van kindercircus „Elleboog" Uit Amsterdam onder leiding van Ida Last. Woensdag 9 juli Openluchttheater 14.30 uur: Een voorstelling van „Klein Duim pje" onder leiding van Anneke Elro. FILMVOORSTELLINGEN Zaterdag 5 juli Lido-theater 23.30 uur: Een nachtvoorstelling van „Een vrouw zonder geweten". Zondag 6 juli Rembrandt-theater 11 uur: Nogmaals een voorstelling van „Geen plaats voor wilde dieren". Zondag 6 juli Lido-theater 11 uur: Een reprise van de film „Madame Butterfly" met Anna Maria Cavali. Zondag 6 juli Studio-theater 11 uur: Een herhaling van de film „De wereldzee", die evenals vorige keer voorafgegaan wordt door „Rovers van het moeras" van Walt Disney. TENTOONSTELLINGEN Woonhuis Jacobus van Looy: Geopend iedere dag van van 13.30—17 uur en zondag van 14—17 uüi Frans Halsmuseum: Pgrrqanejite tentoon stelling van werken dft 'dé Haarlemse School van de zestiende eeuw tot heden Onder meer de meesterwerken van Frans Hals. Het museum is geopend op werkdagen van 1017 en on zon- en feestdagen van 1317 uur. Teylermuseum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen uit de Hollandse, Italiaanse en Franse school van de zestiende tot de twintigste eeuw. Fossielen, mineralen, natuurkun dige instrumenten Geopend iedere werk dag behalve maandag, van 1117 uur. De eerste zondag van elke maand van 13—15 uur. „In 't Goede Uur: Expositie van werk van Wim Steyn, 10-19 uur. Bisschoppelijk museum, .iansstraat 78: Middeleeuwse en latere schilderijen, sculpturen, paramenten, kantwerk, hand schriften en munten. Geopend op werk dagen behalve maandag van 1017 uur. des zondags van 1316 uur. Huis Van Looy: Een keuze collectie van moderne kunstwerken wordt tentoonge steld. Geopend op werkdager van 10 De officier van Justitie bij de rechtbank te Assen heeft wederom achttien jaar ge- vagenisstraf geëist tegen een 43-jarige Ambonees uit het woonoord De Schatten berg, die in januari 1957 zijn vrouw heeft vergiftigd. Deze zaak werd destijds aange houden voor het inwinnen van medische rapporten. Toen de vrouw destijds griep kreeg had haar man haar een tabletje ge geven, dat hij had gekocht ter bestrijding van insecten in zijn tuin. Aan de vijf kinde ren werd verboden doktershulp te halen. De man deed de deur op slot, zodat nie mand bij zijn vrouw werd toegelaten. Een ziekenbroeder zag evenwel toch kans de vrouw te bezoeken en zag dat zij ernstig ziek was. Zij werd naar een ziekenhuis te Assen overgebracht, waar zij twee weken later overleed. Uit de rapporten kwam niet vast te staan, dat de verdachte als verminderd toerekenbaar moest worden beschouwd. Wel bleek dat hij relaties onderhield met een vrouw uit een ander kamp. Dat was voor de officier van Justitie reden om te volharden in zijn eis van achttien jaren ge vangenisstraf. Het Nederlands Ballet vertrekt zondag naar Duitsland om twee voorstellingen te geven in Koblenz en in Siegen, op respec tievelijk maandag 7 en dinsdag 8 juli. Het programma van beide voorstellingen be staat uit „Les Sylphides", „La Somnam bule" en „Graduation-ball". Het mannenkoor „Adolf Kolping" in Nijmegen zal op 19 en 20 juli in het con certgebouw „De Vereniging" een interna tionaal zangconcours houden voor dames-, mannen- en kinderzangkoren en tevens voor gemengde koren. Achtenveertig koren uit Nederland, Duitsland en België hebben voor dit zangconcours ingeschre ven. De jury bestaat uit de heren Simon Terpstra, Leo Smeets en Otto de Vaal. In het begin van dit jaar werd in Katwijk bij een inbraak een brandkast meegeno men. Van de dieven ontbrak toen elk spoor. Enige dagen na de inbraak ontdek ten rechercheurs in een in Den Haag ge parkeerd staande bestelauto een brand kast. De inzittenden van de auto gingen er echter snel vandoor maar in Amster dam konden zij worden aangehouden. Zij ontkenden echter iets van de inbraak te Katwijk af te weten- Wel hadden zij enige diamanten in hun bezit, die uit de gestolen brandkast die in Amsterdam niet meer in de wagen bleek te zijn afkomstig wa ren. De gestolen brandkast is thans gevon den. Enige jongetjes, die met stokken in een sloot te Nootdorp in het Westland zaten te wroeten stootten op een zwaar vorwerp. De gewaarschuwde politie ont dekte dat het de verdwenen brandkast was. Er werden ook enige inbrekerswerk tuigen uit de sloot opgehaald. JjH" üiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiii ««it - WAARSCHUWING ENIG Wie een behoorlijk werkende rem wil hebben kope die niet op af betaling, gezien een kop in Haarlems Dagblad: Rem op afbetaling thans losser. LASTIG In het weekblad Peel en Maas: een oproep voor het toelatingsexamen voor de r.-k. mulo-school te Venray met de mededeling: Aanmelding liefst bij de hoofden der scholen waarop de leerlingen thans zitten". M EIS In het Nieuwsblad van het Noorden stond deze: Jongeman, 32 j„ zoekt kennis making met een net eenvoudig meisje of vrouw. Geen dames type! Bureau no. 1872 bur. dezes. Ik heb deze advertentie uitgeknipt en opgezonden aan Brigitte Bardot. Uit Allerhande (het blad van Albert Heyn), in een artikel over een „op leidingswinkel": het absoluut-enige van deze winkel is, dat men de op leiding tijdens het helpen van nor male klanten laat plaatsvinden". Het zou anders nóg absoluut-eniger zijn om de reacties der abnormale klanten gade te slaan. HOENTJE Elseviers Weekblad deelt mede: „Thans zijn er op elke 100 personen tussen 15-64 jaar 12 personen van 65 jaar en ouder". Zo heb ik onlangs een dame gespro ken uit deze groep tussen 15-64 jaar, die 88 is en nog zo fris als een hoentje. ^Hll 1M111|M J11» iiil^ 12.30 en 13.3017 uur. Des zondags van 1417 uur: geopend tot 21 juli. Kunstzaal „De Ark": Expositie van schil derijen en tekeningen van J. Pool. Da gelijks geopend, van 10-23 uur, tot, 13 juli. Kunsthandel J. Bier (Groot Heiligland 66):. Expqsitie van werk van Jan Sluy- teVk Öhgëllfkë geopendr:Vah;'l-0-u47' 'ïtuff- tot 7 september. Galerie Espace: Tot eind augustus expo sitie van werk van Appel, Chapon, Lu- cebert en Sanders. Geopend van 1117, des zondags 1417 uur. Lijst van door de Stadsbibliotheek aangeschafte boeken. Romans: Ivalo, De wraak van Juho Vesainen; Mons, Frederik Dingemans vraagt bescherming; Shute, Gebed voor een vrouw; Simenon, Maigret en de maniak van Montmartre; Traven, Een ge neraal; von Doderer, Ein Mord den jeder begeht; Sander, Ein junger Herr aus Frankreich; Bates, My uncle Silas; van Gulik, The Chinese Bell murders. Ontwikkelingsboeken: Verburg, Bijbel en astro logie; von Meyenfeldt, De christelijke levenswan del; Falk, De wereldbeschouwing van het com munisme; Thigpen en Cleckley, De vrouw met de drie levens; van de Weg, Glorie ter zee; Riemens, Frans, ook voor u; den Besten, Stroomgebied; de Kaes, Richard Minne; Niegeman-Brand, Wonen in de lage landen, woninginterieurs; Riemens, De opera; Coates. Suite in four movements; Lugano en de Zwitsers-Italiaanse meren; Gröttrup, In de schaduw van de spoetnik; Soustelle, Zo leefden de Azteken; Nederlands theater jaarboek 1955-'56. Het tankschip van de Britse Koninklijke Marine „Dingle-Dale" heeft vrijdag zes tien Italiaanse zeelieden opgepikt, die drie dagen lang in een open boot op zee had den gedobberd sinds hun schip tijdens een storm was gezonken. De zeelieden vormden de bemanning van het stoomschip „Giove", een onder Pana mese vlag varend schip van een Australi sche scheepvaartmaatschappij. Het schip was van Djibouti op weg naar Mombas- sa, toen het door een storm werd geteis terd. Het schip vervoerde een lading ce ment. De „Giove" had geen radio-apparatuur aan boord en de reddingsboot had geen proviand noch een seintoestel aldus de be manning. De schipbreukelingen hadden allen ernstige brandwonden, veroorzaakt door de zon; zij waren uitgeput door hon ger en dorst. Zij vertelden dat negen sche pen hen hadden gepasseerd voordat zij door de „Dingle-Dale" werden opgepikt. Zij moeten ongeveer 65 km. per dag heb ben rondgedobberd voor zij werden opge merkt. Voor de openingsvlucht van de K.L.M. met een DC-7 C over de noordpool van Amsterdam naar Tokio op 1 november zullen vooraanstaande figuren worden uitgenodigd uit de volgende landen en op de volgende gebieden: Groot Brittannië- sport, Oostenryk-muziek, Luxemburg- toerisme, Nederland-handel en verkeer, Noorwegen-protestantse godsdienst, De- nemarken-landbouw, Zwitserland-weten schap, België-werknemer, Vaticaan-radio, Duitsland-pers, Frankrijk-beeldende kunst, Italië-film, Spanje-folklore, Portu- gal-regeringsautoriteit, Zweden-literatuur, Finland-werkgever, San Marino-verbin- dingen, Monaco-politie, Ierland-katholieke godsdienst, Andorra-plaatselijke overheid, Liechtenstein-het regeringshoofd. De sportfiguur, die voor Groot-Brittan- nië is uitgenodigd, is sir Stanley Matt hews, de zeer bekende voetbalspeler, die in beginsel reeds de invitatie heeft aan vaard. Voor Oostenrijk is gevraagd prof. Willy Boskovsky, de dirigent van de Staatsopera en het Weens Philharmonisch Orkest, het Weense muziekleven te ver tegenwoordigen en ook hij heeft zich be reid verklaard aan de vlucht deel te ne men. Binnenkort zullen meer namen van hen, die specialist zijn op een bepaald ge bied kunnen warden bekendgemaakt. Voor Nederland zullen enkele regerings autoriteiten en leden van de K.L.M.- directie óp 1 november op Schiphol in de DC-7 C stappen. Het ziet er naar uit, dat in het gezel schap van ongeveer 40 personen, in ieder geval een befaamd kunstenaar, een beken de voetballer, een arbeider van het Brus sels atomium, een vooraanstaande film actrice, een beroemd dirigent en een stie renvechter zullen worden opgenomen. Verder zal de reis wordc.i meegemaakt door persvertegenwoordigers uit enkele der hier genoemde landen, alsmede uit de Ver enigde Staten. Het bezoek aan Japan zal ongeveer tien dagen duren, tijdens welke de passagiers in Japan kennis zullen ne men van het met hun beroep correspon derende leven in het land van de Rijzende Zon. Voor de president van de rechtbank te Amsterdam is een kort geding behandeld, dat door een Amsterdamse mannequin aanhangig is gemaakt tegen een matras senfabriek te Utrecht. Het geschil gaat over een foto van de mannequin, die door de fabriek als reclamefoto is gebruikt. Namens de mannequin betoogde mr. C. D. van Vliet, dat volkomen in strijd met de destijds door de mannequin met de fo tograaf gemaakte afspraak een veel te groot deel van de ontblote rug te zien is. Het had in de bedoeling gelegen (zoals ook in de allereerste advertenties is ge schied) de rug tot bijna aan de schouders toe met advertentieteksten te bedekken, hetgeen echter niet meer is geschied op aai duizendtal vergrotingen van bijna le vensgrote afmetingen, dié de fabriek thans ter beschikking van winkeliers over al in'dèn'lahdfi heeft''gesteld om deze'als blikvangers in de etalages te plaatsen. Ge- eist wordt, dat al deze kaarten ten spoe digste worden vernietigd op straffe van een dwangsom van 250 voor ieder pla- kaat, dat niet voorgoed aan het publieke oog zal worden onttrokken. Mr. Ed. Spanjaard uit Utrecht stelde daar namens de fabriek tegenover, dat precies dezelfde foto nu al acht maanden lang in talloze tijdschriften, vrouwenbla den en in een periodiek, dat in spoorwa gens hangt, staat afgedrukt zonder dat er ooit een klacht over is ontvangen. Mr. Spanjaard voerde aan, dat de fabriek de foto's, de negatieven, de cliché's en al het andere materiaal heeft gekocht van een reclamebureau, waaraan de fotograaf de foto destijds heeft verkocht. Zowel de fo tograaf als de mannequin hebben van dit bureau 50 ontvangen en zijn dus betaald. Volgens pleiter stond de fabriek dus vol komen in haar recht en zou de mannequin alleen het reclamebureau kunnen aan$ spreken. De president zal 11 juli uitspraak doen. Nog voor de Tweede Kamer, naar alle waarschijnlijkheid reeds op 10 juli, op zo- merrecès gaat, houdt zij zich bezig met de voortzetting van de herziening van ons Burgerlijk Wetboek. Dit is een verre van eenvoudige arbeid. Er komt hierbij heel wat kijken, dat een zeer bijzondere mate van juridische deskundigheid vergt, niet alleen grote kennis van het recht, zowel in theorie als praktijk, maar tevens, het ver mogen, het wetgevend produkt goed in el kaar te zetten. Dat leidt ertoe, dat in hoofdzaak die afgevaardigden, die in de verschillende rechtsproblemen, welke aan de orde komen, thuis zijn, aan het debat deelnemen. In zoverre gaat het dus om specialistenwerk. Daardoor kan de vraag rijzen of een college als de Tweede Kamer eigenlijk wel geschikt is om zich met dit alles bezig te houden en of het niet de voorkeur zou verdienen een ander orgaan daarmee .te belasten. Oppervlakkig bezien schijnt een dergelijke oplossing wel min of meer voor de hand te liggen. Toch durf ik de stelling te verdedigen, dat wel dege lijk een lichaam als de Tweede Kamer - en straks de Eerste Kamer - bovenal aan gewezen is om zich ook aan dit stuk wet geving te wijden. Men vergete niet dat het Burgerlijk Wetboek van de allergrootste invloed is op de burgerrechtelijke verhou dingen in ons land, zodat hierbij de belan gen en rechten van de gehele burgerij op een of andere wijze in het geding zijn. Daarom ligt het op de weg van de volks vertegenwoordigers om uiteindelijk over de vast te stellen regelingen te beslissen. Natuurlijk zullen zij in vele opzichten hun licht bij hun speciaal deskundige collega's moeten opsteken, maar tenslotte dienen zij telkens, wanneer het om min of meer prin cipiële kwesties gaat, over de oplossing daarvan tot een besluit te komen. Ik ben dan ook van mening, dat het gelijk beslist niet is aan de kant van hen, die de stelling verkondigen, dat het mede tot stand bren gen van de herziening van ons Burgerlijk Wetboek geen taak voor de Kamer zou zijn. Het quorum In de afgelopen week is intussen geble ken, dat de Tweede Kamerleden niet over lopen van animo om de beraadslagingen over de herziening van het Burgerlijk Wet boek bij te wonen. Woensdag ontbrak 's middags om één uur het quorum en pas ruim drie kwartier later waren er juist genoeg afgevaardigden, 76 van de 150. aanwezig om de vergadering te kunnen la ten beginnen. Nu waren er voor het ont breken van zoveel Kamerleden in dit geval zeker wel verzachtende omstandigheden aan te voeren. Diezelfde dag vergaderde de Provinciale Staten, die voor de eerstko mende vier jaar de colleges van Gedepu teerden samenstelden en er zijn verschil lende Kamerleden die tevens deel uit ma ken van de Staten. Bovendien hadden er buitenslands enige bijeenkomsten plaats, waaraan ook een aantal van onze volks vertegenwoordigers moest deelnemen. Toen bleek dat minder dan 76 afgevaardigden de presentielijst hadden getekend, liet de voorzitter eerst de namen van de aanwe zigen en vervolgens van de afwezige leden voorlezen. Dit laatste is een maatregel, die men wel pleegt aan te duiden als het „voor dragen van de straflijst". In zekere zin toch wordt op die manier in het boek der his torie geboekstaafd wie zich aan plichts verzuim hebben schuldig gemaakt. Dit woord plichtsverzuim klinkt hard, maar onder de gegeven omstandigheden is het toch wel op zijn plaats, want de Kamer leden weten, dat hun vergaderingen niet kunnen beginnen indien de presentielijst niet door meer dan de helft der leden is getekend. Zo eist het de Grondwet. Zij schrijft voor, dat de Kamers noch afzon derlijk noch in verenigde vergadering mo gen beraadslagen of besluiten, als niet meer dan de helft der leden tegenwoordig is. Aldus de theorie. In de praktijk leest men dit artikel alsof er stond „zo blijkt, dat niet meer dan de helft der leden tegen woordig ig". En vandaar dan ook, dat er heel wat vergaderd wordt, ook zelfs be sloten, hoewel er soms slechts een handje vol leden aanwezig is. Uitgangspunt echter om een vergadering te kunnen laten be ginnen is, dat op de presentielijst de hand tekeningen moeten voorkomen van meer dan de helft van het aantal leden dat de Kamer telt. Men neemt dus het standpunt in, dat zich bedoeld „blijken" voordoet via de presentielijst. Bevat deze het „quorum", dan kan de Kamer aan de slag gaan en kraait er verder geen haan naar, ook al mochten er zich, bij wijze van spreken, slechts 2 of 3 leden in de zaal ophouden. Op zichzelf is het heel verstandig, dat men door deze uitleg van het Grondwetsartikel de mogelijkheid schept om verder rustig te vergaderen zonder dat het quorum voor handen is. Het zou teveel gevergd zijn om te verlangen, dat steeds zoveel afgevaar digden in de vergaderzaal zitten, want heel wat hunner kunnen ook buiten de verga derzaal, bijzonder nuttige parlementaire arbeid verrichten, bijvoorbeeld in commis siebijeenkomsten en aan allerlei andere niet-openbare besprekingen. Met betrekking tot het stemmen geldt eenzelfde soepele uitleg van het desbetref fende Grondwetsartikel. Daardoor kunnen de Kamers veelvuldig besluiten nemen en doen zij dit ook, al mochten er slechts heel wednig afgevaardigden tegenwoordig zijn, Zolang toch volstaan wordt „zonder hoof- delijke stemming" te besluiten - en dit ge beurt zeer dikwijls - blijkt niet, dat er minder dan 76 leden aanwezig zijn. Maar o wee, wanneer in een slecht bezette ver gadering iemand gebruik wil maken van het aan elk lid toekomende grondwette lijke recht om hoofdelijke stemming te vragen. Dan toch zal de aap uit de mouw komen en blijken, dat het quorum ont breekt, met het gevolg dat er dan onmid dellijk aan de vergadering een einde komt. Merkwaardigerwijs wordt slechts bij hoge uitzondering het middel van het vragen van hoofdelijke stemming aangegrepen om een vergadering vroegtijdig uit elkaar te doen gaan. Overigens komt het ontbreken van het quorum op het aanvangsuur van de vergadering gelukkig zo zelden voor, dat het reeds zes jaar geleden is sinds zich een geval voordeed als woensdag. In de loop der jaren is de neiging toegenomen om het desbetreffende Grondwetsartikel te gaan wijzigen. Daartoe bestaat inderdaad wel reden. Tenslotte verdient het immers aanbeveling ten opzichte van het quorum, dat vereist is om te kunnen vergaderen, met een soepelere regeling te volstaan. Er zou niets tegen zijn de mogelijkheid te schep pen het houden van Kamervergaderingen toe te laten, mits een zeker minimum, bij voorbeeld een vijfde van het totaal aantal leden, aanwezig zou zijn. Dit zou dan een bepaling zijn die de Grondwet gerust ter regeling aan de desbetreffende Reglemen ten van Orde zou kunnen overlaten. Iets anders is, dat het voor de besluitvorming toch gewenst blijft om te verlangen, dat deze niet kan geschieden wanneer niet meer dan de helft van de leden tegenwoor dig blijkt te zijn. Blijkens het eindrapport dato 6 januari 1954 van de op 17 april 1950 ingestelde staatscommissie tot herziening van de Grondwet is die commissie voor standster van een oplossing van het pro bleem van het quorum gelijk hier zoëven aangegeven. Die commissie is echter in het door haar ontworpen artikel nog even iets te ver van de werkelijkheid verwijderd ge bleven. Zij stelt namelijk voor bij een eerstkomende grondwetsherziening te gaan bepalen, dat een vergadering (van een der beide Kamers of van de Verenigde Verga dering) niet kan besluiten, zo niet meer dan de helft der zittende leden tegenwoor dig is. Naar de letter genomen zou dit ar tikel betekenen, dat ook, ingeval hoofde lijke stemming achterwege blijft, toch meer dan de helft van de leden tegenwoordig dient te zijn. En dit nu was beslist niet de bedoeling van de commissie. Wanneer het dus mettertijd tot grondwetsherziening zou komen, op het punt in kwestie, zal men mijns inziens juist handelen door een for mulering te kiezen, waardoor het tegen woordige gebruik grondwettelijk ten volle en onomwonden gesanctioneerd wordt. Overigens heeft het er voorlopig nog veel van alsof we nog wel een tijdje op een nieuwe grondwetsherziening zullen moeten wachten. Niettemin meende ik deze keer eens nader bij het vraagstuk van het „quo rum" te moeten stilstaan, nu dit door het gebeurde van woensdag onder de aandacht is gekomen. Dr. E. van Raalte PHILIPPIJNEN. De 12de verjaardag van Philippijnse republiek zal o.m. wor den gevierd met een postzegelserie van twee waarden, n.l. 5 centavo (blauw, goudkleurig, bruinachtig zwart op een oranje achtergrond) en 20 c. (goudkleu rig, oranje, bruinachtig zwart op een blauwe achtergrond). Beide zegels ver tonen het portret van president Carlos P. Garcia. Eerste dag: 4 juli. POLEN. Ter gelegenheid van de 27ste internationale jaarbeurs te Poznan kwam een postzegel van 2,50 zl, (rood en zwart) uit, waarop het embleem van deze beurs is afgebeeld. OOST-DUITSLAND. De Oostduitse pos terijen hebben een serie van tweejwaar- den in omloop gebracht ter ere van de natuurvorsers Charles Darwin en Caro- lus Linnaeus. Op de 10 pf. (groen en zwart) ziet men Darwins portret en in schrift „100 Jahre Abstammungslehre" en op de 20 pf. (roodbruin en zwart) de beeltenis van Linnaeus en inschrift „200 Jahre Systema Naturae". De zegel van 10 pf. is een z.g. sperwaarde (kleine op lage). NED. ANTILLEN. De postadministratie van de Ned. Antillen zal binnenkort een nieuwe serie frankeerzegels uitgeven. De zegels vertonen landschappen van de Bovenwindse en Benedenwindse eilan den met in de linkerbovenhoek ter uitdrukking van de rijkseenheidsge dachte de profielbeeltenis van Konin gin Juliana. De serie omvat de volgen de waarden: 6, 7lk, 10, 15, 25, 30, 40 en 50 cent en 1, 1,50, 2,50 en 5 gulden. De ontwerpen zijn van Harry Disberg uit Den Haag. Van 9 juli af zijn de ze gels aan de filatelistenloketten in Ne derland verkrijgbaar tegen de prijs van 24.07 per serie. VERENIGDE STATEN. Op 25 juni werd de Mackinac-brug, die de schiereilanden van Michigan verbindt, officiéél ge opend. Ter gelegenheid hiervan is die dag een postzegel van 3 cent (blauw achtig groenuitgegeven. De zegel geeft een afbeelding van een deel van de brug. Hij is ontworpen door Arnold Co- peland. De oplage bedraagt 120 miljoen exemplaren. MOSKOU vice versaÓp 21 juli zal de KLM de eerste vlucht uitvoeren van de geregelde luchtverbinding Amsterdam- Moskou. Op de met deze vlucht te ver zenden correspondentie, waaop duidelijk en in het oog vallend is aangegeven.' „per eerste KLM-vlucht Amsterdam- Moskou" zal te Amsterdam CS een af druk van een bijzonder stempel worden geplaatst. Het opplakken van z.g. kraai- zegels is toegestaan doch niet verplicht. Aan de postadministratie van de Sov jet-Unie is verzocht de stukken bij aan komst te Moskou van een afdruk van de dagtekeningstempel te doen voor zien. Zij, die geen relatie in Rusland hebben, kunnen hun correspondentie ter terugzending aan de afzender richten aart: KLM, general manager for the USSR, F. W. Tellers c/o Aeroflot, Ulitsa Razina 9, Moskou (USSR). Op deze stukken moeten de naam en het volle dig adres van de afzender op duidelijke wijze worden vermeld. De terugzending is kosteloos. De officier van Justitie bi; de rechtbank te Dordrecht heeft tegen de voortvluch tige en tot dusver onvindbare 62-jarige koopman J. A. van S. uit Schoonrewoerd, twee maanden gevangenisstraf geëist we gens oplichting. De man wordt ervan verdacht zich in verscheidene dorpen bij ouden van dagen te hebben uitgegeven voor controleur van een oogarts. Hij maakte deze mensen, als zij een bril droegen, wijs dat zij een totaal verkeerde bril hadden en wist zo te pra ten, dat zij doorgaans wel ingingen op zijn voorstel een andere bril van hem te kopen met inruil van een of meer oude brillen. Die brillen verkocht hij dan weer aan andere ouden van dagen, zodat zijn zaak zonder kosten liep en zeer lucratief was. Bij een Sliedrechtenaar had hij de fout begaan een juist, verkochte bril tegelijk met de ingeruilde brillen weer mee te nemen. De Sliedrechtenaar was naar dé politie gegaan en toen was het uit met het spel.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 7