MEUK' WINNERSHAG Excellent Muziekconcours van „Wilhelmina" voortgezet en besloten N.Ph.O. en Ballet der Lage Landen in het Openluchttheater Romeo en Julia uit Belgrado Magistrale uitvoering van Bartöks tweede strijkkwartet Vele uitmuntende prestaties ^Praatótoel MAANDAG 7 JULI 1958 3 Festival kon volgen. Béla Bartök Tegen snelheidsbeperking voor bromfietsen in handige plastic tabakszak Kamerlid J. Peters gewond Artsen zullen niet meewer ken aan de bloedproef Oostenrijkse onderschei ding voor mr. Reinink Emmink in Amerika Holland Festival Nieuw kabinet in Suriname Hillary bedwongen door bergje van 2000 meter De Hongaarse componist Béla Bartèk heeft zich van de hedendaagse componis ten onderscheiden als een meester van het strijkkwartet. Zes werken schreef hij in deze edelste van alle vormen die de toon kunst kent en die voor de geniale kunste naar de puurste bronnen der muzikale inspiratie hebben ontsloten. Men zegt, dat die inspiratie steunde op de, folklore van zijn geboorteland, maar men 'zou ook kun nen opmerken, dat die Hongaarse muzi kale volkskunst voor Bartök par droit de naissance de openbaring kan worden van een persoonlijke gerichtheid, van een medium gevormd door ritmiek, melodie en harmonie, waarmede de Holland kunstenaar zich mocht ver werkelijken en muziek kon schrijven, die niet gebonden was aan tijd, aan mentaliteit en aan de dogmatische dic tatuur van de principes van componeertechnieken en componeermodes, maar die in vrijheid haar eigen wetten confronteert ons in zijn wer ken met de muziek in haar natuurlijkste verschijningsvorm. Zou het daardoor komen dat zijn Concert voor or kest zo spoedig algemeen aanvaard en als taal begrepen is geworden? En dat ook zijn strijkkwartetten, ondanks het betrek kelijk geringe aantal bestaansjaren, voor muziekminnaars als vertrouwde meester werken ondergaan worden? Het Hongaarse Strijkkwartet, dat gedu rende het Holland Festival zowel te Am sterdam als in Scheveningen drie kwartet avonden zal geven, heeft het eerste, twee de en derde strijkkwartet van Bartèk op zijn programma geplaatst. Het eerste con cert te Amsterdam moest door ziekte van een der kwartetleden uitgesteld worden. Het tweede werd zaterdagavond in de kleine zaal van het Concertgebouw te Am sterdam gegeven en was aan het Kwartet in d (K.V. 421) van W. A. Mozart, 't Kwar tet in e opus 59 no. 2 van L. van Beethoven en aan het tweede strijkkwartet van Bar tök gewijd. Ik wil niet zeggen, dat de uit voering van Bartöks kwartet het vol strekte hoogtepunt van deze avond ge worden is. Maar het staat bij mij vast, dat het werk met al zijn felle bewogenheid, zijn lyrische verstillingen, zijn medita tieve abstractie en zijn opjagende onrust, alles tot uitdrukking gebracht door onge repte muziek, de diepste indruk heeft ge maakt. Het was een ervaring, die onge twijfeld tot de zeldzame gebeurtenissen van dit festival gerekend moet worden en waarvoor de voortreffelijke kunstenaars de violisten Zoltan Szekely en Alexander Moskowsky, de altviolist Denes Koromzay en de violoncellist Gabor Magyar grote erkentelijkheid toekomt. In een niet te overtreffen eenheid van samenspel en van artistieke en geestelijke relatie tot de muziek hebben zij zich aan de vertolking van Bartöks kwartet ge geven als een ensemble, dat zich als één individualiteit presenteerde. Hetgeen men ook kon zeggen bij de uitvoering van Mozarts zo droef gestemde kwartet met zijn weemoedig verlangen naar het vol maakte en met zijn lichte broze klanken, die als een stille glimlach van vertrouwen opklinken. Het kwartet van Beethoven, waarmede het concert besloten werd, spreekt van een sterker levenshouding in een positief op gebouwde klankentaai, die zelfs in enkele fragmenten ongeremde vreugde brengt. Het was een prachtige uitvoering die het Hongaarse strijkkwartet van Beethovens muziek gaf. Maar toch kon zij voor mij die van Bartöks kwartet niet overtreffen. P. Zwaanswijk De verenigde bromfietshandelaren te Nijmegen hebben zich gewend tot minis ter Algera wegens diens voornemen, de maximum-snelheid van bromfietsen van 40 tot 30 km. te verlagen. Met 30 km. in de bebouwde kom zouden zij zich nog kun nen verzoenen, maar daarbuiten vinden de Nijmeegse handelaren 30 km. te laag. Zij vrezen dat door beperking van de snel heid tot 30 km. de slijtage aan het motori sche deel van de bromfietsen zeer groot zou worden tot schade van de gebruikers. Bovendien merken zij op, dat onder advi seurs van de minister personen zijn, die be langen zouden hebben bij een concern, dat bromfietsen fabriceert, welke minder snel zijn. Zij vragen aan de minister een nieuw zakelijk onderzoek en strenger optreden tegen de overtreders van de maximum snelheid. Advertentie Zaterdagmiddag werd het muziekcon cours van het Santpoorter fanfarekorps Wilhelmina" voortgezet. Het begon met een marswedstrijd in de buurt van Sant poort-Station. Hieraan werd deelgenomen door het jeugdkorps van de IJmuider Harmonie, dat met zijn opgewekte marsmuziek in keurige houding een mooie eerste prijs in de wacht sleepte (108 punten). Het tam boerkorps van „Concordia" uit Bergschen- hoek verwierf een tweede en „Excelsior" uit Alblasserdam kwam met 204 punten tot een eerste prijs. De concertwedstrijd in het Burgemees ter Rijkenspark werd door het jeugdkorps van de IJmuider Harmonie onder leiding van Jan Groot geopend. Men speelde in de derde afdeling harmonie. Ging het ver plichte werk zo nu en dan wat onrustig, in het vrije nummer, de „Johan Krieger"- suite, werd echter bijzonder veel merk waardigs gepresteerd en hoorde men een fraai klinkend geheel. Men verwierf met 296 punten een eerste prijs. In de tweede afdeling fanfare bracht Wilhelmina" uit Buurmalsen (directeur H. C. Dillen) het eveneens tot een eerste prijs (305 punten) met prestaties die qua klank en ritme een strenge toets konden doorstaan. In de afdeling uitmuntendheid fanfare was de deelneming van het dertig leden tellende korps E.M.O.S. uit. Rotter dam iets heel bijzonders. De leden van deze vereniging zijn namelijk blinden. Men kan er zich over verbazen hoe de dirigent, de heer H. Hogervorst, met deze mensen een zeer aannemelijk samenspel bereikt en er niet tegenop ziet veeleisen den nummers als „A Holiday Suite" van Ball en een suite uit „Rodrigo" van Han del noot voor noot in te studeren. Uiter aard blijven er aan de uitvoering tekort komingen kleven, vooral wat betreft tem po, ritme en dynamiek. Daar E.M.OS. zich blijkbaar eerlijk wilde meten met andere korpsen, zal het de dappere blinden niet teleurgesteld hebben, dat deze tekorten door de jury in mindering gebracht wer den. Het korps verwierf een tweede prijs met 270 punten. Avondconcert Onder grote belangstelling werd zater dagavond in het Burgemeester Rijkenspark geconcerteerd door de Velser Accordeon vereniging onder leiding van R. Kofman, alsmede door de Harmonie Paffrath, uit Bergisch Gladbach, waarna de drumband van de Haarlemse gymnastiekvereniging Het Noordhollands Philharmonisch Or kest heeft het zondagmiddag met het con cert, dat het in het Openluchttheater te Bloemendaal gegeven heeft, tamelijk goed getroffen. Wel liet de zomerzon verstek gaan en dreigde er regen uit de laag han gende grijze wolken. Maar het bleef ge lukkig droog en ook de anders nog al levenslustige zeewind was het orkest en de vrij vele toehoorders zeer terwille, zo dat er nu weer sprake kon zijn van een zeer aanvaardbaar concert. In niet geringe mate heeft de samenstel ling van het programma dit mede in de hand gewerkt. De dirigent Marinus Adam had zijn keuze laten vallen op Weense muziek, onbezorgde, prettig klinkende werken, die het auditorium niet voor muzi kale problemen of raadsels plaatsten, maar die vertrouwd in de oren klonken. Eerst kwamen dan een ouverture en Duitse dan sen van Franz Schubert, de serenade „Eine kleine Nachtmusik" en de Turkse mars van W. A. Mozart en na de pauze operette muziek en walsen van Oscar Straus en Johann Strauss en Franz von Suppé, met de Militaire Mars van Schubert tot slot. De instrumentatie van al deze muziek bleek bijzonder gunstig voor de akoestische omstandigheden van het theater. Vooral de gelijksoortige strijkersklank van Mozarts Serenade deed het heel goed. Maar ook was het een genoegen om te luisteren naar de door de dirigent bewerkte timbrecon trasten van de houten blaasinstrumenten en het lichte koper. En zo leerde dit openluchtconcert weer, dat het zaak is programma's te kiezen in overeenstemming met een uitvoerings ruimte en niet de omgeving tot reacties te dwingen, waartoe zij niet in staat is. P. Zwaanswijk De voorstelling die het Ballet der Lage Landen, onder leiding van Mascha ter Weeme en met medewerking van de pia nisten Wim de Soet en Chaim Levano, zaterdagavond bij betrekkelijk aangenaam weer in Bloemendaals Openluchttheater heeft gegeven, trok vrij veel publiek. In plaats van het aangekondigde duet uit „De Notenkraker" werd de pas de trois uit „Het Zwanenmeer" door Milly Emmer en Pan- chita de Péri met Philip Kaesen uitge voerd. Overigens bestond het programma uit bekende werken van het repertoire, die in de natuurlijke entourage goed tot hun recht kwamen, in het bijzonder de roman tische tweede akte van het reeds genoemde ballet van Petipa en Ivanov op muziek van Tsjaikofsky in de omstreden versie van Jack Carter en de dito suite „Les Sylphi- des" van Chopin/Fokine in de opmerke lijke gave instudering van Michael Holmes, waarin respectievelijk Angela Bay ley en Ine Rietstap als eerste solisten optraden. Maar ook een hedendaags divertissement als „Straatspelletjes" van Wal tea- Gore (op muziek van Jacques Ibert) bleek bij de overbrenging naar het plankier in het groene gras de aanwezigen ruimschoots te voldoen. Het Tweede Kamerlid de heer J. Peters (K.V.P.) heeft zaterdagmiddag in de tuin van zijn woning te Roosteren een ongeluk gehad. Hij was aan het kersen plukken en is daarbij door het dak van een schuurtje gevallen, waardoor hij een beenbreuk en enige andere kwesturen opliep. Hij is naar een ziekenhuis te Sittard overgebracht. „Bato" onder léiding van de heer W. van der Peyl het publiek een staaltje kwam geven van haar ritmisch bravour en haar spectaculaire prestaties, die op een gegeven moment wel een zichzelf be geleidend ballet leken. Het B-orkest van de Velser accordeo nisten waagde zich aan muziek van Tsjai kofsky en Weber en het A-orkest kwam met bewerkingen van composities van Gounod, Verdi en Rossini beslagen ten ijs. Het Duitse korps maakte onder meer met een fantasie op „Der Freischütz" van We ber een goede beurt. De klank van het orkest, dat zwaar in de bassen zit, heeft weinig van het karakter onzer harmonie orkesten. Maar het speelde zijn program ma met zuivere intonatie en de vaardige dirigent Heinz Effertz wist een accuraat en expressief samenspel af te dwingen. Grote belangstelling Zondagmiddag werd de wedstrijd voort-, gezet. Wegéns extra grote deelneming was voor de marswedstrijd een speciale jury aangewezen, uit de heren A. J. Hartman, W. van den Peyl en H. Verhaar bestaande. Er was voor dit onderdeel van het con cours op de Terrasweg een grote belang stelling. Een eerste prijs verwierven de korpsen: Harmonie Stolwijk, IJmuider Harmonie, Concordia Oostzaan en De Her leving uit Zwaag; een tweede: Excelsior Beusichem en Soli Deo Gloria uit Drie huis. De tamboerkorpsen, die het tot een eerste prijs brachten, waren: De Pionier uit Gouda, de kleine staf van Bergens Harmonie en De Spaarnebazuin uit Haar lem, welke laatste vereniging met 213 punten de extra prijs van het hoogste aantal punten verkreeg. De tambour- maitre van Soli Deo Gloria uit Driehuis werd ook met een extra-prijs beloond. Ondertussen werd de Concertwedstrijd in het Burgemeester Rijkenspark voort gezet. Jos. de Klerk, Joh. F. Pala en K. Veenendaal waren wederom juryleden. „Crescendo" uit Spaarndam, dirigent H. Bakker, maakte in de tweede afdeling harmonie een goede beurt en verwierf voor de levendige vertolkingen met 305 punten een eerste prijs. De korpsen uit Stolwijk en Uitgeest brachten het respec tievelijk tot een tweede en een derde. In de eerste afdeling fanfare behaalde „Excelsior" uit Zaandam met 262 punten een tweede prijs. „Soli Deo Gloria" uit Driehuis kwam in de eerste afdeling har monie, blijkbaar wegens de slechte stem ming, niet boven een derde prijs uit. „Kunst aan het Volk" uit Breda had ook met de stemming te kampen, maar toonde overigens opvallende kwaliteiten: tweede prijs. „Excelsior" uit Beusekom was ge lukkiger: met 295 punten een eerste prijs. Goed werk werd geleverd in de afdeling uitmuntendheid harmonie. „St. Caecilia" uit Stampersgat wist indruk te maken met een jazz-ouverture (294 punten, eerste prijs). De IJmuider Harmonie, gaf onder leiding van J. Groot een mooi klinkende vertolking van het verplichte werk en wist bovendien met de Valerius-Suite" van Meindert Boekei bewondering te wekken. Deze prestaties werden gehonoreerd met 324 punten: eerste prijs met lof, plus de zilveren legpenning voor het hoogste aan tal punten in de sectie harmonie. „Har monie Paffrath" uit Bergisch Gladbach bracht het er technisch ook zeer goed af: met 303 punten een eerste prijs. Superieure fanfare De avond wedstrijd was gewijd aan de superieure afdeling fanfare. De veeleisende ouverture „Epaminondas" van G. de Roeck was de verplichte opdracht. „Con cordia" uit Oostzaan, dirigent C. Kat, beet het spits af met een bijzonder knappe, vooral ritmisch virtuoze vertolking van het verplichte werk en toonde ook voor name kwaliteiten in de „Landelijke Suite" van Boedijn: met 339 punten een eerste prijs met lof plus twee extra-prijzen voor het hoogste aantal punten. „De Herleving" uit Zwaag, dirigent A. Kaag, viel op door fraait homogene fanfareklank, en vlotte techniek. Met Verdi's ouverture „La Forza del Destino" schoot men qua karakter evenwel enigszins te kort. Met 307 punten werd een eerste prijs verworven. Tenslotte was er „Eensgezindheid" uit Wormer, dirigent Toon de Vries, die voor het laatst de staf zwaaide over zijn korps en zijn lange loopbaan wist te besluiten met een briljante interpretatie van „Epa minondas" en. tevens met een opmerkelijke verklanking van de Academische Feestou- verture van Brahms: de verworven eerste Mij. voor Geneeskunst De Koninklijke Nederlandsche Maat schappij ter Bevordering der Geneekunst zal geen medewerking verlenen aan een wettelijke regeling die de bloedproef ver plicht stelt. In 1956 heeft de maatschap pij reeds afwijzend beschikt op een ver zoek van de minister van Justitie om de ze medewerking te willen verlenen. Tijdens de in Utrecht gehouden algeme ne vergadering van de maatschappij heeft de presidente, mevr. J. W. van den Blink- Rolder, medegedeeld, dat de minister van Justitie tijdens twee achtereenvolgende besprekingen met de delegatie uit het hoofdbestuur van de maatschappij een paar amendementen op het oorspronke lijke wetsontwerp heeft voorgesteld.' Deze amendementen kwamen tegemoet aan en kele bezwaren die door de maatschappij geopperd waren. Het hoofdbestuur van de maatschappij heeft het thans gewijzigde wetsontwerp bestudeerd en na uitvoerige ggdachtenwisscling gemeend, aan een wetsontwerp in de nieuwe vorm evenmin medewerking te kunnen toezeggen. Vol gens mevr. Van den Blink-Rolder mag de positie van de arts in het geheel van de volksgezondheid niet in gevaar ge bracht worden voor een misschien zeer gewenste, maar toch niet op de weg der artsen liggende hulp aan het apparaat van Justitie en Politie. Populair medisch geschrift De afgevaardigden h'ebben met 24 stem men voor en 14 stemmen tegen besloten dat door de maatschappij een algemeen medisch voorlichtingsmaandblad voor het publiek zal worden uitgegeven. Deze be slissing werd genomen, nadat door een commissie een uitvoerig rapport was uit gebracht over de medische voorlichting aan het publiek. In dit rapport zegt de commissie', dat de Maatschappij der Ge neeskunst met haar gevestigd gezag, ge let op de positie welke zij in de maat schappelijke structuur van het Nederland se leven inneemt, niet onverschillig kan staan tegenover de euvelen van slechte medische voorlichting. De directeur-generaal voor de kunsten en voor de buitenlandse culturele betrek kingen van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. H. J. Rei nink, heeft zaterdag in de Oostenrijkse ambassade in Den Haag uit handen van de Oostenrijkse ambassadeur, dr. G. Afuhs, het „grote zilveren erekruis met de ster" gekregen. In zijn toespraak zei de Oostenrijkse am bassadeur onder meer met bijzondere vreugde deze decoratie aan te bieden aan iemand, die zoveel heeft bijgedragen tot de culturele betrekkingen tussen beide lan den. Hij memoreerde in het bijzonder het werk van de directeur-generaal voor het Holland Festival, het Mozartjaar 1956 en de onlangs in Wenen gehouden Van Gogh- tentoonstelling, die in korte tijd een mil joen bezoekers trok. Mr. Reinink zei in zijn dankwoord, „dat deze onderscheiding in de eerste plaats be doeld is voor het land en beschouwd moet worden als een vriendschapsbetuiging tus sen Oostenrijk en Nederland". De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, mr. J. M. L. Th. Cals, woonde de korte plechtigheid bij. prijs met 311 punten was een welverdien de beloning voor de prestaties. Bij de bekendmaking van de prijzen bleek ook nog dat het jeugdkorps van de IJmuider Harmonie de extra-prijs van de marswedstrijden in de wacht mocht slepen. Verder kwamen, volgens mededeling van voorzitter G. Wiedijk, twee kandidaten in aanmerking voor de directieprijs, namelijk een aquarel geschilderd door Prinses Wilhelmina, die met dit blijk van belang stelling Santpoorts fanfarekorps, dat haar naam draagt, heeft willen eren. Er moest tussen de heren Koolhaas (van het korps van Oostwoud) en Kat (van dat van Oost zaan) geloot worden. Deze laatste is de gelukkige bezitter van het schilderstuk geworden. En hiermee behoort deze belangrijke krachtmeting van blazerskorpsen tot het verleden.,, Wilhelmina" kan met voldoe ning terugzien op deze viering van het zestigjarig bestaan. De zanger Herman Emmink, die met het m.s. „Willem Ruys" van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd n.v. een reis gemaakt heeft naar Amerika en Bermuda is zon dagmorgen van deze trip weer in Neder land teruggekeerd. Herman Emmink heeft in Hamilton (Bermuda) en in New York radiouitzendingen en een televisieuitzen ding verzorgd. Het succes was zo groot, dat hij opdracht heeft gekregen in Holland een programma te maken, getiteld: „Half an hour with Herman Emmink", dat door de verschillende Amerikaanse radiosta tions zal worden uitgezonden. As Leedvermaak In de Verenigde Staten zijn ze druk be zig met lekkere corruptiekluifjes. De de mocraten zijn in de wolken omdat zij een vooraanstaand republiekein te pakken heb ben, die een paar cadeautjes heeft gekre gen van een rijke meneer. Iedereen ziet dat hier geen verontwaardiging-om-slecht- heid aan het woord is, maar innige vreug de omdat er stemmenwinst in zit- Nu is het bij „schandalen" meestal zo: zij scheppen meer innige vreugde dan diep gaande smart om de gehavende res publica. Ik ken in Nederland een stuk of wat mensen (u moogt de namen raden) die het maar wat heerlijk vonden van die helmen. Zg. vonden het zalig dat ze de vijand door diens eigen te dunne helm heen, hun van „verontwaardiging" trillende pijl tussen de ogen konden schieten. Ik verdedig de corruptie niet noch de knoeiers wanneer ik zeg dat ik de men sen die groeien in de schandalen hunner tegenstanders, qua karakter en mentaliteit op z'n minst even naar vind. Ik ken in Nederland enkele mensen (u moogt weer raden) die de mooiste dag van hun leven zouden hebben als zou blijken dat Papa Drees in een hotel had mogen slapen op kosten van de een of andere rijkaard, of dat Evert Vermeer een dure bontjas had gekregen voor bewezen dien sten. Mensen, mensen, wat zouden die jongens een plezier hebben; wat zouden zij groeien in de slechtheid hunner opponenten! In mijn studententijd woonde ik bij een juf frouw, wier grootste vreugde bestond uit het feit dat de juffrouw van de kruidenier aan de overkant onvoorzichtige pasjes maakte in de richting van een massale sergeant-majoor. Zij werd welsprekend van verrukte verontwaardiging om die slechtheid in de straat. En moeten de Democraten het nu win nen van de Republikeinen om de faux pas van een Republikein? Haal uit je winst! Als u het daarvan hebben moet, dan hecht ik niet veel waarde aan uw winst. Mijn Leidse juffrouw verbeeldde zich ook dat zij blanker werd naarmate de kruidenière zwarter werd van de zonde. Dat was pure verbeelding. Zij bleef het groezeltje dat zij was. Wij hebben het echt prettig met elkaar, vindt u niet? Elias Het tweede program ma van het Ballet van het Nationale Theater van Belgrado dat ik zondagavond in de Amsterdamse Stadsschouwburg heb gezien, bestond uit één werk in tien ta- frelen: „Romeo en Julia" naar het ge lijknamige toneelstuk van William Shake speare op muziek van Serge Prokovjev, die door het Brabants Or kest onder leiding van Oskar Danon op gro tendeels voortreffe lijke wijze ten gehore werd gebracht. Het aandeel uit de orkest bak wordt met na druk vooropgesteld, want het vervulde voortdurend de hoofdrol, bracht de spanningen en alle emotionele kleur te weeg. Op het toneel waren in een pri ma decor van Dusan Ristitsj, dat changementen overbodig maakte wel de gehele avond allerlei verklede mensen druk bezig, maar er ge beurde niets van enig belang. Het onmis kenbare succes, dat niettemin werd be haald, zal voornamelijk te danken zijn aan het dramatische onderwerp, dat iedereen vertrouwd is en altijd weer, in welke vorm dan ook, tot de verbeelding spreekt. Choreograaf Dimitri Parlitsj heeft ken nelijk de „Romeo en Julia" van Leonide Lavrovski tot voorbeeld genomen, al ont braken hem zowel het danspersoneel als de mogelijkheden tot een misschien ook niet gewenste navolging daarvan. In plaats daarvan heeft hij ook enkele bekortin gen aanbrengend gezocht naar een ma niet van oorspronkelijkheid bij het naver tellen in vaak geforceerde of krampachtige bewegingstaai van de reeds onovertrefbaar verdichte geschiedenis. Mocht Shakespeare een zijner helden dan eens „woorden, woor den, woorden. hebben laten verzuchten als uiting van machteloosheid om het leven in zijn essentie te grijpen, hier werd het be ginsel van ontoereikendheid der expressiemiddelen omge zet in lopen, lopen, lopen. En dat geschiedde dan op een bijzonder primitieve manier, op de platte voet door de solisten (zelfs een eenvoudige pas de bourrée kon er niet op overschieten) en met folklo ristisch gehuppel door de groepen. Op de pointes verhief de vrouwe lijke hoofdpersoon zich alleen als zij de steun genoot van haar partner, aan snelle draaien waagde men zich slechts als er met zekerheid een dramatisch verantwoorde valpartij op volgde. De technische bedre venheid van deze Joegoslavische dansers is wij zagen het reeds in „De wonderlijke mandarijn" nauwelijks meer dan mini maal en gegeven de opdracht zelfs aan zienlijk minder. Dusanka Sifnios is overi gens een danseres, die zich onder bekwame leiding stgllig tot een soliste van betekenis zou kunnen ontwikkelen. Aan de opbouw van de rolfiguur kwam zij echter in het geheel niet toe, al wist zij het juveniele karakter van de onsterfelijke geliefde wel waar te maken. De veelgeroemde Dusan Trninitsj, als Romeo, heeft de neiging een door begrip voor de situaties gevoede in stelling te overdrijven met op zichzelf fraaie, maar nogal vrouwelijk aandoende evoluties van net bovenlichaam. In het duet onder het balkon deed hij zich voor als een Narcissus op onvaste vrijersvoeten. Men was dus in hoofdzaak aangewezen op pantomime, maar bediende zich meer nog van verwijzingen naar het gedrukte programma, dat men schielijk moest raad plegen als men bijvoorbeeld wilde weten wat er in de brief stond, die in de eerste Dusanka Sifnios en Dusan Trninitsj scène na de pauze aan Romeo werd over handigd. En dat de zachtmoedige priester tijdens een vluchtige ontmoeting van en kele seconden met zijn verheven gesticu latie te kennen gaf „aan Julia een drank te geven die haar doet inslapen, zodat het zal lijken alsof zij gestorven is en aan haar echtgenoot een boodschap te sturen dat hij haar kan ontmoeten in de grafkelder" kon men alleen begrijpen, voor zover men het niet wist uit een vroegere opvoering, door schielijk een lucifer af te strijken en boven de gedrukte tekst te houden.... Op de hoogtepunten van de muziek, zoals na het duel met dodelijke afloop, kon men rustig luisteren, omdat men door niets werd af geleid. Zo dreef „Romeo en Julia" op het dubbele prestige van Shakespeare en Pro kovjev en wij zullen maar aannemen, dat het publiek het applaus tot deze beide meesters heeft willen richten. Met alle waardering voor de kennelijke toewijding en het jeugdige enthousiasme van deze groep moet men zich toch afvragen van wie de uitnodiging tot optreden in een festival op internationaal niveau is uitge gaan. Slechts in de buurt van de volksdans wist het gezelschap iets eigens te presteren. David Koning De kabinetsformateur, de heer J. Pen- gel, heeft de samenstelling van een nieuw Surinaams kabinet bekendgemaakt. Mr. S. D. Emanuels is minister-president. Hij zal tevens de portefeuilles van Algemene en Binnenlandse Zaken beheren. Minis ters zijn: dr. J. J. Sedney, Financiën, dr. ir. F. Essed, Opbouw, E. M. L. Ensberg, Sociale Zaken en Volksgezondheid, H. Shriemisier, Justitie en Politie, dr. S. Rambaran Mishre, Landbouw, dr. P. van Philips, Economische Zaken, A. J. Mor- purgo, Onderwijs en Volksontwikkeling. De naam van de minister van Openba re Werken zal later worden bekendge maakt. Het ministerie van Opbouw, een nieuw departement, zal omvatten het Brokopon- dobureau, het bureau voor het Tienjaren plan, het domeinwezen, de landbouweco- nomische voorlichting en het bureau Lan delijke Opbouw. Sir Edmund Hillary, de man die met de Sjerpagids Tensind de Mount Everest, de hoogste berg ter wereld, heeft bedwongen is er zondag niet in geslaagd in Nieuw Zee land de top van de Scott Knob, die slechts 2.000 meter hoog is, te bereiken.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 3