IJmond-agenda Havenberichten Vanmorgen in de vishal en op zee 6 Amsterdamse Beurs MAANDAG 7 JULI 1958 Vrolijk tuinfeest van „In Veilige Haven" Feest van kleur en licht in Santpoorts „Velserend" Staalstraalinrichting Zowel dames als heren van VZV zegevierden Tankschip gezonken „Velsen" won wisselbeker met hengelen L. Binkhorst zal zomer* toernooi DCIJ winnen Burgerlijke Stand van Velsen Vijfde cementmolen donderdag in gebruik Aanbesteding bouw r.k. kerk in Duinwijk Kamp voor minder-validen Velsense jongeren hebben een prettig weekeinde SSH had succes met wandeltochten Verdienstelijk onderwijzer met pensioen Fotokring Velsen maakte speurtocht door duinen Opening reddingpost Wijk aan Zee Ruim zevenhonderdenvijftig kinderen ziin zaterdag bijeen geweest om het jaar lijkse tuinfeest van de speeltuinvereniging „In Veilige Haven" in IJmuiden-Oost mee te maken. Hoewel de zon op deze dag ver stek liet gaan, is het voor de kinderen een plezierig feest geworden in een met vele vlaggetjes versierde tuin. 's Morgens waren de jongste meisjes en jongens van drie tot en met vijf jaar in de tuin bijeen om de avonturen in de pop penkast te beleven en om deel te nemen aan tal van spelletjes. In de middag tegen half drie kwamen de jongeren tussen 6 en 13 jaar op het terrein om uit te komen in wedstrijden in bal werpen, blokjesrapen, touwtrekken, was ophangen, ton rollen, ringsteken, baldribbelen en zaklopen. Terwijl via een luidsprekerinstallatie voor wat muziek werd gezorgd en elke kinderhand nog werd gevuld met een ijsje, een koek en een ijslolly, deden allen hun best om een van de fraaie prijzen te be machtigen. Aan het eind van de middag bleek de uitslag te zijn: Balwerpen, jongens van 6 en 7 jaar: 1. Jacky Kunst; 2. Janneman de Boer; 3. Piet Velthuis. Blokjesrapen, meisjes van 6 en 7 jaar: 1. Elly v. d. Braber; 2. Ciska v. d. Struik; 3. Nelly Cupido. Touwtrekken, jongens van 8 en 9 jaar: 1. Joop van Kan; 2. Hans Kok; 3. Cees de Heer. Was ophangen, meisjes van 8 en 9 jaar: 1. Nelly Bad; 2. Nelly Prins; 3. Elsje van Houwelingen. Ton rollen, jongens van 10 en 11 jaar: 1. Bram Kunst; 2. Kees de Niet; 3. Arie Vrijhof. Ringsteken, meisjes van 10 en 11 jaar: 1. Nelly Gravenmaker; 2. Lida van Put ten; 3. Donny Heilig. Baldribbelen, jongens van 12 en 13 jaar: 1. Ben Klein; 2. Kees Jan Snijders; 3. Wim Geels. Zaklopen, meisjes van 12 en 13 jaar: 1. Marry Verloop; 2. Simone Plugge; 3. Truus Veldhuizen. Zaterdagavond om even voor elven ont brandde met een hevige knal de eerste vuurpijl van het vuurwerk dat telkenjare een enorme schare bezoekers naar het natuurbad Velserend in Santpoort trekt. Die eerste pijl vormde de inleiding voor een feest van kleur en licht en van bewon dering en genieting en het was in diverse opzichten ongetwijfeld het hoogtepunt van de festiviteiten die deze avond in de IJmond werden gehouden. Er waren enorme „stukken" te bewon deren. De olifant, die altijd onder grote hilariteit een aantal natuurlijke functies ten aanschouwe van de menigte uitvoert, ontbrak deze maal op het appèl, doch hij had op dit gebied een waardige plaatsver vangster gevonden in een koe die eveneens haar zeer kortstondige bestaan wijdde aan voorvermelde zaken, zodat het jeugdige deel van het publiek rijkelijk beloond werd voor het wachten. Voorts ontbraken niet de diverse blauwe, rode en oranjeregens die in wijde bogen hoog in de donkere hemel openwaaierden. Het vuurwerk werd aangekondigd door een taptoe van het jeugdige tamboerkorps van het jubilerende „Wilhelmina" uit Santpoort. Vooraf hadden de aanwezigen reeds wat verstrooiing gezocht in een rustig doch soms ook driftig dansje op muziek van „The Moonliners", die niet aflieten de dan senden volop tango's, foxtrot's en moderne swing te verschaffen. In een andere hoek van het zanderige strand van Velserend tierelierde een draaiorgel en leerde „Bro- ckini" de jongens en meisjes goochelen. Bijzonder veel aftrek vond de kinder speeltuin. Het bleek echter dat de leeftijd van de „gebruikers" heel wat hoger lag dan die van degenen die er gemeenlijk gebruik van maken. Een tweetal vakantiefilms tenslotte lie ten in kleuren het een en ander zien van Europa en van de genoegens aan de Caraï- bische Zee. Burgemeester en Wethouders van Velsen hebben vergunning verleend aan de N.V. de Plaatwellerij, Wijkermeerpolder 23 te Velsen-Noord tot het uitbreiden van het bedrijf met een staalstraalinrichting op het perceel Wijkermeerpolder 23 te Velsen- Noord. VELSEN MAANDAG 7 JULI Thalia, 20 uur: „Jerry maakt weer herrie". Rex, 20 uur: „Frankenstein". Stichting De Velser Gemeenschap, Sec tie Muziek, 20 uur, Openluchtconcert door de R.-K. Harmonie St. Caecilia in het Van Saelenplantsoen te Velsen (N.j. Pieter Vermeulenmuseum: Cultureel Ge bouw, open van 9.3012 en 1416.30 uur, tevens bezichtiging maquette IJmuiden. „St. Caecilia", 20 uur: Stratingplantsoen, openluchtconcert. DINSDAG 8 JULI Thalia, 20 uur: „Jerry maakt weer herrie". Rex: Geen filmvoorstelling. Pieter Vermeulenmuseum: Als maan dag. Alcoholics Anonymous, zaal Abelenstr., van 20 uur af spreekuur. Aquariumvereniging „Velsen", 20 uur: Cultureel Gebouw, Bijeenkomst. Korfbalvereniging „Watervliet", 20 "uur, paviljoen „Watervliet", jaarvergadering. BEVERWIJK MAANDAG 7 JULI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Sluipvaart in de Pacific". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De Mau-Mau slaat toe". W.B. Theater, 20 uur: „De vlucht naar de vrijheid". Kennemer Theater, 20 uur: Jaarvergade ring „De Kennemers". DINSDAG 8 JULI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Verraad in Korea". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De grote verleiding". In Naarden heeft het eerste herenzeven tal van V.Z.V. uit Velsen revanche geno men voor de in het begin van het seizoen geleden nederlaag tegen ,,'t Gooi" door nu in een goede wedstrijd een 4-3 overwinning te behalen. De score werd geopend door ,,'t Gooi", maar een rush over het hele veld van King Gravemaker bracht de stand al spoedig op 1-1. De jonge en snelle Jan Bultman van ,,'t Gooi" wist handig te profiteren van een dekkingsfout van de VZV-achterhoede en bracht de stand op 2-1. Met deze stand ging de rust in. Hierna wist VZV reeds spoedig het getij te doen keren en dank zij een mooie treffer van de uitstekend spelende King Gravemaker en een prachtige doorslagbal van Swier de stand op 3-2 te brengen. Jaap Brandlicht van ,,'t Gooi" bracht de partijen echter weer op gelijke voet, doch wederom had Grave maker een antwoord: hij scoorde vlak voor tijd het vierde en winnende doelpunt. In de Herenduinen speelde het eerste damesteam van VZV tegen de Waterlelies uit Zaandam. Ook de Velsense dames kon den het tot een overwinning brengen. In een harde wedstrijd waarin een Zaandamse tot tweemaal toe uit het water werd ge stuurd, scoorde Nel Toon het eerste doel punt, nadat Wilhelmina Mossel de bal keu rig had aangegeven. Toen de „Waterlelies" noodgedwongen als zestal verder speelden, was het voor bovengenoemd koppel niet moeilijk een tweede doelpunt te forceren en Wilhelmina voegde daar later nog een derde aan toe. Het Westduitse Tankschip „Josef Johan" (528 brt.) is zaterdagmiddag, na een aan varing met het Westduitse stoomschip „Ludwigshaven" (6753 brt.) nabij het Britse Kanaaleiland Guernsey gezonken. Alle op varenden zijn gered. Zondagmorgen is een groot aantal leden van de drie hengelsportverenigingen ,,'t Karpertje" en D.Y.V. uit Beverwijk en „Velsen" gezamenlijk naar Akersloot ge togen. Het weer was gunstig, maar deson danks werden er slechts vijftig boven maatse vissen gevangen. Deze wedstrijd vond plaats als onderdeel van de viering van het vijfentwintigjarig bestaan van ,,'t Karpertje". Na afloop vond in zaal Hoogerwerf de prijsuitreiking plaats, die geschiedde door de heer A. Hoeben. Hij verheugde zich er over dat er sportief gestreden was. Gezien de enthousiaste ontvangst van deze wed strijd is het plan geopperd om dit evene ment voortaan elk jaar te doen plaats vinden. v- De verenigingswisselbeker ging deze keer naar „Velsen", die deze met 26 gevangen vissen veroverde. De wisselbeker voor de grootste vis ging naar J. Pais van ,,'t Karpertje". De persoonlijke uitslagen waren: 1. H. Jansen (DYV), 2. A. Post (Karpertje), 3. J. Pals (K.), 4. Schenk (Velsen), 5. Stratman V.), 6. Van Dijk (V.), 7. Waterlander (V.), 8. Van Zutphen D„ 9. A. Leemans (V.), 10. Evenhuis (V.). De voorsprong, die L. Binkhorst op de damkampioen van Kennemerland, Tiel- rooy heeft veroverd in het zomertoernooi van DCIJ is nu al voldoende, om het toer nooi in zijn voordeel te beslissen. Bink horst won namelijk alle partijen en moet nu nog spelen tegen J. de Boer en Tiel- rooy. Wint hij woensdagavond van J. de Boer dan is hij kampioen. Tielrooy kreeg drie remise-partijen te incasseren tegen zijn broer J. Tielrooy, H. Bosman en C. Kaan. De stand van het toernooi is nu: gesp. gew. gel. verl. pt. 1. L. Binkhorst 6 6 0 0 12 2. T. Tielrooy 5 2 3 0 7 3. D. Ott 4 3 0 1 6 4. J. de Boer5 2 0 3 4 5. C. Kaan 3 1 1 1 3 6. H. Bosma 4 1 1 2 3 7. J- Tielrooy 7 2 1 4 5 8. C. Apeldoorn 2 1 0 1 2 9. J. Thijms 6 0 0 6 0 BEVALLEN: G. W. van der Steen-Van Zanten, z., Zandersstraat 19, IJmuiden (oost); A. de Jongh-Bekker, z., Roerdompstraat 19, Haarlem; D. W. Vendel-Booij, d., Rijnstraat 35, IJmuiden; J D de Jong-Drijver, d., Scheldestraat 48, IJmuiden; H. M. Th. Zwanenburg-Postma, d., Hofgeesterweg 3, Santpoort; W. A. P. van Alphen- Beijer, z„ Joh. Verhulstweg 64, Bloemendaal; V. Korfage-Vendel, d., Driehuizerkerkweg 11, Drie huis; J. J. Oderkerk-Leijdens, z., Grahamstraat 252, IJmuiden; W. I. Gerrits-Stuij, d„ Pres. Kru- gerstraat 36, IJmuiden; G. E. Pronk-Quax, z., Stolstraat 11, IJmuiden (oost). ONDERTROUWD: H. W. Otte, Jan Luykenstraat 27, Haarlem en H. Tol, De Noostraat 140, IJmui den (oost), t.a. Jan Luykenstraat 27, Haarlem; J C. Hienkens. H. Mandeweg 3 A, Beverwijk en P M E. Loogman, Heirweg 17, Velsen (noord), t.a. H. Mandeweg 3 A, Beverwijk; J, van der Plas, Homburgstraat 50, IJmuiden en C. H. W. Wilmink, J. P. Coenstraat 39, IJmuiden; C. van Balen, Alb. van Saksenstraat 7, Beverwijk en J. M Heilig, Tuindersstraat 67, IJmuiden (oost), t.a. Wolff en Dekenstraat 15, Beverwijk; G. Dubbel man, Spilbergenstraat 7, IJmuiden en E. H. van Osch, Spilbergenstraat 7, IJmuiden, t.a. Spilber- genstraat 7; J. Snel, Meeuwenlaan 5. IJmuiden (oost) en E. Mossel, Elzenstraat 13, IJmuiden (o.), t.a. Meeuwenlaan 5; J. A. Tel, Paramaribostraat 65 I, Amsterdam en E. R. van Lis, Bloemendaal- sestraatweg 12, Santpoort, t.a. Rooseveltlaan 216, Amsterdam; G. A. Uijtendaal, Duin en Kruidber- gerweg 59, Santpoort en J. C. J. Smolenaars, Duin en Kruidbergerweg 72, Santpoort, t.a. Kruid- bergerweg 22, Santpoort; A. E. Foppen, Koningin Wilhelminakade 22, IJmuiden en D. Kooi, Van Breestraat 186 bov., Amsterdam; P. de Boer, Bloemstraat 142, IJmuiden en H. Hiemstra, Van Wassenaerstraat 60, IJmuiden (oost); J. H. de Ruiter, Uranusstraat 23, IJmuiden en H. C. Rollfs of Roelofs, Walravenstraat 4, Velsen (noord). GEHUWD: J. G. W. Brandligt en M. H. J. Bruijnen, Velserenderlaan 2, Santpoort (station); H. Neuféglise en R. J. Out, Carolinastraat 16 rd„ IJmuiden; P. F de Jong en C. Netten, Rijksweg 482, Santpoort; W. F. Kenninck en A. P. de Beurs. Willem Barendszstraat 4, IJmuiden; W. Pirovano en E. M. Warmenhoven, Marijkestraat 1, Bever wijk; W. Helmers en C. Jakma, Van Poptaplant- soen 9 rd„ IJmuiden; C. M. van Leeuwen en A. C. F. de Groot, Bloemstraat 29 rd, IJmuiden; G. Akkerman en E. M. Dol. Kerkstraat 3rd., IJmui den; J. de Jong en H. C. van Vuuren, J. T. Cre- merlaan 17, Santpoort. OVERLEDEN: A. Verheijden, 85 jr., weduwe van C. Stam, Van Rijswijkstraat 11, Velsen (nrd.); R J. van der Plas, 69 jr., echtgenoot van D. Schaap, Marconistraat 6, IJmuiden; G. J. van der Heijden, 73 jr., weduwe van H. W. Helweg, Ten Katestraat 113 II, Amsterdam. De vijfde cementmolen en pakkerij n van de CEMIJ n.v. te IJmuiden zu'.Ien op donderdag 10 juli officieel in bedrijf wor den gesteld. Waarschijnlijk reeds binnen enige weken hoopt men tn Duinwijk te IJmuiden over te gaan tot de bouw van een R.K. kerk, die zitplaats zal bieden aan 1000 personen. Er is thans machtiging ontvangen om de aanbesteding van de kerk te houden. Het nieuwe kerkgebouw, dat zal verrij zen onder architectuur van de architect J. A. Lelyveldt uit Rotterdam, komt te staan op de hoek van de Mars- en de Venusstraat (als zuidelijke grens) en de Dolfijnstraat (als westelijke grens). In de toekomst zullen bij de kerk ook enige scholen en een verenigingsgebouw worden opgetrokken. EEN GEVARIEERDE autotocht en een eerste dag in het kamp van ,,'t Trefpunt1 te Ermelo zaten er gisteravond al weer op voor de veertien minder valide jonge ren uit Velsen, die op uitnodiging van de sociale sectie van de „Velser Gemeen schap" een vakantieweek doorbrengen op de Veluwe. De stemming is uitstekend, vertelde de leider van de Velsense groep, de heer L. Helmer, ons gisteravond. „We zitten thans met allen ook met de groep uit Utrecht om het open haardvuur en er wordt een prettig gesprek gevoerd. Vanmiddag waren we in de omgeving van het vakantieoord in de bossen en zijn er enige balspelen gedaan. De dagindeling is nu eenmaal niet zo uitgebreid als in een normaal kamp, maar er is voor de jon gens en meisjes veel te genieten in deze omgeving". Flinke belangstelling, vooral uit de com missie MIVAKI uit de sociale sectie van de Velser Gemeenschap bestond er zater dagmiddag op 't zuidelijke Pontplein, toen zes auto's zich daar opstelden voor het vertrek naar Ermelo.Particulieren had den hun wagens belangeloos voor het ver voer van de kinderen beschikbaar gesteld. Terwijl door leden van het Jeugd Rode Kruis in Velsen nog een tractatie aan de kinderen werd uitgedeeld, namen de kin deren afscheid van de ouders en werd ken nis gemaakt met de leiders en leidsters. In het leiderskorps gingen mee uit Velsen mevr. H. Tik, zuster Nooy, zuster Hel mer, de heer Van Olffen, de heer Van Mook en de heer L. Helmer, die de alge hele leiding heeft. In totaal zijn thans in ,,'t Trefpunt" zes tig minder valide kinderen en twintig man leiding bijeen. Het programma, dat deze week wordt gevolgd, kon de heer Helmer ons gisteravond nog niet meedelen, daar de leiding van de groep uit Utrecht, die hiervoor zou zorgen, hiermee nog niet ge reed was. In ieder geval was al bekend, dat er vanavond een film zou worden ver toond en dat waarschijnlijk woensdag een boottocht wordt gemaakt. De commissie MIVAKI uit Velsen zou dinsdag op bezoek komen. De reis van Velsen naar Ermelo heeft een uitermate vlot verloop gehad. Hinder van verkeersstremmingen door het vlieg- feest bij Soesterberg heeft men niet on dervonden. In Bussum zijn allen nog even uit de auto's geweest om een verfrissing te gebruiken en tegen vijf uur werd ,,'t Tref punt" bereikt. Alles werd in het gebouw in orde gebracht voor de nacht en daar na ging men aanzitten voor een brood maaltijd, waar de jeugd met verlangen naar had uitgezien. ,,'t Trefpunt" is speciaal voor dit soort kampen ingericht, aldus vertelde de heer Helmer ons nog. Er zijn enkele slaapza len, er is een eetzaal fen een ruime keu ken. Technisch en verplegend personeel en daarnaast het leiderskorps van Utrecht en Velsen zorgen ervoor, dat de jongens en meisjes niets te kort komen en overal zoveel mogelijk bij worden geholpen. Gedurende het weekeinde kwamen in IJmuiden binnen: Sandenburgh van Rot terdam, Pygmalion van Antwerpen, Ya- peyu van Hamburg, Notos van Antwer pen, Lean S van Fowey, Drente van Lon den. Martenshoek van Londen, Noordkaap van Swansea, Corona van Londen, Hee rengracht van Hamona, Mutterliebe van Zweden, Bern van Boston, Abtiki van Londen, Schokland van Bergvaara, Vinga van Geffle, Stad Amsterdam van Pepel, Christel van Helsinki, Lireco van Rotter dam, Munkfors van Londen, Elsa van Hudiksvall, Zeuss van Dakar, Atlantic van New York, Jan van Stettin, Lissekerk van Antwerpen, Hogesund van Sundsvall, Thorwall van Brunsbuttel, Hontestroom van Portsmouth, Amstelstroom van Lon den, Draka van Swansea, Lucy Vollmers van Huil, Walcheren van Londen, Nieuwe Waterweg van Londen, Pegasus van Lon den, Lizzard van Londen, Netherlands Coast van Newcastle, Beninkust van Hamburg, Vechtstroom van Hull, Dahomey Palm van Freetown, Mad joe van Kob- mansholmen, Dingarö van Rumskar, Oinas van Helsinki, Hathor van Bremen, Joost van Raumö, Kormoran Trade van Norre- sundepp, Franka II van Londen, Rokin van Falkenberg, Draco van Aarhus, A Andrea van Archangel, Emmy Ottens van Mantyluoto, Zaanstroom van Grange mouth. Vertrokken zijn: Ponza naar Kristina- hamn, Tilly naar Ostrand, Karl naar Odense, Lones naar Torshavn, Bellatrix naar Scheveningen, Balticborg naar Dom- sö, Hispania naar Bilbao, Rien Teekman naar Gothenburg, Hestia naar Bremen, Kapa naar Bremen, Sandenburgh naar Stockholm, Groningen naar Hamburg, Wiril naar Stockholm, Cordoba naar Bue nos Aires, Castor naar Yarmouth, Goeree naar Helsingfors, Result naar Esbjerg, Werner Frank naar Londen, Josenity naar de Noordzee, Heriot naar Leith, Woltersum naar Bremen, Aeneas naar Hamburg, Oostkerk naar Zuid-Amerika, Beng Kalis naar Bony, Mugulin naar Bre men, Peregrine naar Londen, Erkalin naar Belfast, Bambi naar Barbados, Jans naar Londen, Drente naar Skutskar, Martens hoek naar Skutskar, Spaarnestroom naar Huil, Hinde naar Londen, Castor naar Funchal, Gratia naar Halmstadt, Chroni- tas naar Londen, Pria Ruggia naar Free town, Volharding naar Genua, Prinse gracht naar Rotterdam ,Ab Tiki naar Lon den, Troma naar Mena al Mari, Whitby Abbey naar Rotterdam, Hecuba naar San Juan, Vinga naar Aotterdam, Rijnstroom naar Londen, Kirov naar Tuapse, Notos naar Rotterdam, Boskoop naar Bremen, Tornwald naar Brunsbüttel. Het weer liet zich zondagmorgen niet van de beste kant zién,maar het werd toch uitstekend weer om te wandelen. En dat was wel één van de redenen, dat de door het bestuur van de Gymnastiek Ver eniging S.S.H. te Velsen-Noord georgani seerde wandeltochten door de dreven van Kennemerland zo goed zijn geslaagd. In totaal namen 244 meisjes en jongens hier aan deel. (Dit aantal had nog veel groter kunnen zijn, indien ook de sportverenigin gen uit IJmuiden hun leden hadden ge animeerd tot deelname). V.O.L.O. uit Haarlem leverde het groot ste aantal, 110, „Turnlust" uit Bever wijk nam met 46 leden deel en van S.S.H. liepen 69 jonge leden meer. Het aantal an dere deelnemers was niet zo groot. Om negen uur vertrokken de eerste tip pelaars van hét terrein Watervliet. Voor de langste tocht (25 km) hadden 20 deelne mers zich opgegeven; 67 legden de 15 km af; voor de 10 km. was wel de grootste belangstelling, namelijk 157 wandelaars. Gedurende de tochten bleek dat het be stuur alles in de puntjes had geregeld. Er waren geen klachten van blaren op de voeten, geen verstuikte enkels of iets der gelijks. De algemeen leider met zijn staf van medewerkers(sters) kunnen over het verloop tevreden zijn. Er waren deze keer niet minder dan 165 tippelaars die voor de eerste maal een tocht maakten. Als herinnering ontvingen ze hiervoor een medaille- Vijftig meisjes en jongens startten voor de tweede keer, waarvoor ze een lintje ontvingen met het cijfer 2 er op. Zij die voor de derde keer liepen ontvingen een 3 op de medaille (27 wandelaars); voor de vierde en zesde keer waren er slechts twee deelnemers. Uit stekend geslaagde wandeltochten. Zaterdag heeft een verdienstelijk onder wijzer te Beverwijk afscheid genomen van zijn talrijke vrienden op onderwijsge bied en daarbuiten. Wegens het bereiken van de „pensioengerechtigde" leeftijd werd een receptie gehouden, waarop de heer Th. Luypen dank is gebracht voor alles wat hij voor het r.k. onderwijs heeft gedaan. Mr. A. A. M. Leesberg had de leiding van deze receptie en namens het bestuur van de r.k. Leerschool heeft de ze de goede kwaliteiten als leraar van de heer Luypen belicht. „Luypen is een per soon die men niet gaarne mist," zo zeide de heer Leesberg. Deken B. G. Hosman sprak veel waar derende woorden; wethouder W. Niesten sprak namens het gemeentebestuur en sprak de wens uit, dat de heer Luypen nog heel veel jaren rustig mag leven in Beverwijk. In een geestige toespraak vertelde de heer A. Fluitman dat alle onderwijzers veel van de heer Luypen hebben geleerd in de 36 jaar dat deze in Beverwijk werk zaam is geweest. De heer Fluitman ver zekerde dat men aan de heer Luypen zal denken als aan een Van de beste mensen die men heeft ontmoet. De heer A. P. van Gessel, directeur van de Bisschoppelijke Kweekschool vertelde dat de heer Luypen heel wat onderwijzers heeft geleerd hoe ze goed les kunnen ge ven, waarvoor deze hem zeer dankbaar zullen blijven. De inspecteur van het lager onderwijs, de heer G. Vernooy, zei dat tact wel één van de beste kwaliteiten was van de heer Luypen. Hiermee heeft deze zeker aller achting verworven, meende hij. Patoor P. C. Vollebregt prees de heer Luypen als iemand die de leerlingen ook vormde. Verder voerden nog de heren Th. G. Vonville, dr. K. H. Groensmit en Joh. Tromp namens andere schoolinstellingen het woord. Een bijzonderheid op deze dag was dat aanwezig was de heer Schouten, oud- hoofd der school te Zoeterwoude, die in 1915 gelijk met de heer Luypen bij het on derwijs kwam. De heer Schouten over handigde de scheidende leraar een groot krentenbrood, gekocht in de winkel waar de heer Luypen in Zoeterwoude altijd brood kocht. Nadat de oud-leraren Van Lent en P. J. Haanen het woord hadden gevoerd, sprak de heer C. Kulk een dankwoord na mens de mensen uit de illegaliteit, waar in de heer Luypen veel belangrijk werk heeft gedaan. De heer Luypen was zeer erkentelijk voor al de goede woorden en stoffelijke blijken van waardering en zei verder dat hij nog veel wenste te kunnen en mogen doen voor het onderwijs en andere belangrijke za ken. In de namiddag was er een receptie in de Bisschoppelijke Kweekschool, die druk was bezocht door oudleerlingen, ouders van leerlingen en andere vrienden en be kenden van de heer Luypen. Een kleine groep leden van de „Foto kring Velsen" heeft zaterdagmiddag een fotospeurtocht gemaakt door de duinen van het Provinciaal Waterleidingbedrijf Noord-Holland. Voorzien van fiets, came ra en de daarbij behorende hulpmiddelen vertrok men 's middags omstreeks kwart over twee van het Tiberiusplein in IJmui den en werd het duinterrein binnengegaan bij Wijk aan Zee. Gezamenlijk werd de ze fietstocht ondernomen om de gelegen heid te krijgen foto's te maken voor de amateur-fotowedstrijd van het P.W.N. Helaas waren de weersomstandigheden niet al te best, zodat het aantal gemaak te foto's aan het einde van de tocht in Cas- triciim niet groot bleek te zijn. Menigeen heeft echter nog een aardige plaat kun nen maken in de nabijheid van het Meeu wenduin en bij het kleine duinmeer. Om streeks zes uur is de groep neergestreken in een restaurant in de nabijheid van Cas- tricum, waar de lunch werd gebruikt en waar men nog enige tijd gezellig bijeen is geweest. Tegen half negen keerde de groep amateur fotografen in Velsen terug met het voornemen om binnenkort bij fraaier weer nog eens een tocht naar dë duinen te ondernemen. VEILIG VERKEER Aanstaande dinsdag zullen 181 leer lingen van de Castricumse scholen het praktische gedeelte van het veilig-ver- keersexamen afleggen onder het wakend oog van de bestuursleden van de plaatse lijke afdeling en de opperwachtmeester der rijkspolitie. De leerlingen zullen een parcours van circa 10 minuten moeten afleggen en daar bij moeten bewijzen dat zij de betekenis van de verkeersborden en de verkeersre gels kennen. Eind juli of begin augustus zullen aan de geslaagden de diploma's worden uitgereikt. Voor het buitenland In guldens werd betaald voor: grote rijen kabeljauw 112120, kleine rijen ka beljauw 5760, kisten grote kabeljauw 112 124, kisten kleine kabeljauw 8090, grote schelvis 3745, grootmiddel schelvis 3545. Voor de eigen markt In guldens werd betaald voor: grote gul len 2634, middelgullen 2230, torren 16 20, zwarte kool 7782, koolvis I 28, koolvis II 20, witte kool 82, lengen 60, kleinmiddel schelvis 2532, pennen 2232, braad 17 27, wijting 1722, zwarte schelvis klein middel 1821, pennen 1719, braad 12'/s 16, haring 1720, dichte makreel 1321, gestripte makreel 1723 en „pijpjes" 710. Oudste schepen De oudste schepen zijn thans de Arie Ouwehand, KW 122 (van 24 juni); de KW 81 (van 26 juni); de Dirkje en de Herman (van 27 juni); de Haarlem, Vios, Hattum, Beatrice en HD 87 van de 28ste juni. Haringvangsten De vangsten van de vleetloggers waren in de afgelopen nacht: ADECO: KW 2-55, 5-115, 6-19, 23-55, 138-55, 147-55, IJM 283- 100. HAP AS: KW 16-38, 19-43, 47-65, 70-31, 168-38, 170-20. RKP: KW 15-33, 43-17, 97-90, 110-35, 20-44, 40-7, 41-14 thuisstomend, 74- 28, 78-50, 22-120, 45-19, 175-85. DUPA: KW 18-42 thuisstomend, 48-85, 67-120, 86-80, 37- 9, 95-30, 130-30, 163-45. Gemiddelde vangst: Scheveningen 40 en Katwijk 51 kantjes. Aan land gebracht Met het hospitaalschip „De Hoop" zijn eind vorige week twee zeer zieke Duitse zeelieden in Aberdeen aan wal gezet. Het waren de 16-jarige Klaus Schmitz, dekjon gen van de Duitse logger „Wachtel", die een blinde darm-operatie zal moeten onder, gaan, en de 19-jarige Wilheim Alfred Ot- tersberg, die in een ruim van de „Jakop Ek- kinge" was gevallen. Ottersberg liep ver wondingen aan de ruggegraat op en is van de heupen af verlamd. Aanvoer verse haring neemt toe Zaterdag waren aan de markt vijf traw lers; een aanvoer, die dit jaar nog nimmer op deze dag is voorgekomen. Deze aanvoer van 3000 kisten verse haring in de eerste week van juli duidt erop dat het verse- haringseizoen op starten staat. Op maan dag 28 juli zal de loskracht in IJmuiden weer voltallig zijn als de vakanties der vis- lossers voorbij zijn. Zaterdag op zee Zaterdag stond er om de Noord een briesje. Er werd gevist tussen 56 en 59 gr. noorderbreedte, waar de dagvangsten be stonden uit 200 tot 150 manden haring en makreel en wat schelvis. Iets beter dus. De Elie meldde een trekje van 2 pakjes, de Van Hattem een trek van een pak. De loggers en kotters op 't Zand vingen zaterdag weer iets minder: van 50 tot 30 manden makreel en schelvis. De schepen van de kustvisserij waren al naar binnen. Uit IJmuiden gingen ondermeer naar zee dee Job Gouda en de Emma en de Machiel HD 108. Besommingen van zaterdag Postboy f 14.000, VL 121 9650, SCH 153 10.700, SCH 171 13.100, KW 32 1.570, KW 69 1440, IJM 11 1700, IJM 3 1000, IJM 45 f 1170, WR 67 1560, WR 33 f 3900, KW 63 1680, KW 92 1870, KW 71 1400, KW 178 2390, KW 210 2610, KW 21 2050, KW 35 1630, KW 77 2150, KW 31 f 1860, KW 65 1570, KW 56 1230, KW 98 3010. Prijzen van zaterdag Heilbot 2.70-2, gr. tong 4.20-3.50, grm, tong 3.70-3.30, kim. tong 3.50-2.50, kl. tong I 3.50-3, kl. tong II 3.10-2.90, tarbot I 3.40- I.90, zalm 12-3.80, alles per kg. Tarbot IV 40, gr. schol 67-56, grm. schol 60-52, kim. schol 56-51, kl. schol I 55-47, kl. schol II 35-9, schar 25-8, bot 11, verse haring 15.40- II.40, makreel 30-11, gr. schelvis 35-21, grm. schelvis 29-19, kim. schelvis 20-17, kl. schelvis 5 22-13, kl. schelvis II 14-10, wij ting 16-8, gr. gul 29-24, mid. gul 21-19, kl. gul 19-13, kl. haai 14-11, poontjes 10-8, pie terman 75-67, horsmakreel 7-6.50, kl. kool vis zw. 22-13, kl. koolvis wit 25, alles per 50 kg. Gr. kabeljauw 200-60, gr: koolvis zw. 62-56, gr. koolvis wit 70, gr. wolf 71, alles per 125 kg. Aanvoer van zaterdag 319 kisten tong en tarbot, 3 heilbot, 900 schol, 45 schar, 10 bot, 2620 haring, 495 makreel, 620 schelvis, 240 wijting, 215 ka beljauw en gul, 5 leng, 10 haai, 10 wolf, 10 poon, 115 koolvis, 23 diversen, totaal 5640 kisten. 5200 kisten Er werden vanmorgen 5200 kisten aan gevoerd, alsmede 9000 kg tongen, 330 kisten kleine haring, 60 kleine kisten makreel en 185 stijve kabeljauwen. De KW 101 (van de 25ste) voerde 80 kisten schelvis, 350 haring, 120 makreel, 15 gul en kabeljauw, 40 wij ting, 20 diversen en 250 kantjes aan. De SCH 27 (van de 25ste) kwam de pieren binnen met 440 kisten haring, 80 makreel, 50 stijve kabeljauwen, 40 diversen en 250 kantjes. De IJM 211, de Wiron II loste 170 schelvis (welke partij echter geheel werd afgekeurd), 150 haring, 90 diversen, 110 3-3%°/o Nederl. '47 90 3 °/o Nedl. 1962/64 94 A.K.U 200 Calvé Delft 304% Van Gelder Zonen 179 K. N. Hoogovens 303% Nederl. Ford 180 N. Kabelfabriek 259% gew.PhilipsGloeil. 298% Pref.PhilipsGloeil. 159% Unilever 362 Wilton Fyenoord 184% Dordtsche Petrol. 726 Kon. Petroleum ƒ172.60 Billiton 182 A'dam Rubber 69% K.L.M 106.80 Holl. Amer. Lijn 137% K N.S.M 137% N. Scheepv. Unie 123 v. Nievelt Goudr. 127 Phs. v. Ommeren 229 H.V.A 100 Delimaatschappij f 124.80 Amsterd. Bank 224 Nat. Handelsbank 83% Ned. Handel Mij 167% Rotterd. Bank.... 185% Twentsche Bank. 170 Anaconda Copper Bethlehem Steel. 42% U.S. Steel 65% General Motors.. 40 Shell Union 76% Tidewater 25V« Slotkoers vrijdag Voorbeurs koersen 201 299 361 f 173. 125. kantjes. De KW 8 Deining (2666) meerde af met 400 kisten schelvis, 100 makreel, 80 gul en kabeljauw, 30 wijting, 180 kisten kleine haring, 60 stijve kabeljauwen, en 20 diver sen. De KW 28 had 120 kisten schelvis, 20 makreel, 20 gul en kabeljauw en 10 wijting aan boord. De KW 24 voerde aan: 130 kisten schelvis, 20 makreel, 40 gul en kabeljauw, de KW 124 130 kisten schelvis, 40 gul en kabeljauw en 10 diversen, de RO 27 15 kisten schelvis, 190 makreel en 15 diversen; de IJM 129 35 kisten schelvis, 150 makreel en 35 diversen; de IJM 14 50 kisten schelvis, 60 makreel, 20 gul en kabeljauw en 5 diversen en tenslotte de IJM 19 130 kisten makreel, 20 schelvis, 30 gul en ka beljauw en 20 diversen. 34 schepen kwamen voor de tweede beurt met schol en tong aan de markt Bedriegen de voortekenen niet, dan staat het verse-haringseizoen voor de deur. Zaterdag kreeg de handel hiervan de eer ste aanwijzing, toen er een aanvoer was van ongeveer 2500 kisten. Dat de prijs zich aanpaste bij deze aanvoer laat zich begrij pen. De handel was echter willig met 15 per kist. Ook de makreel schijnt wat „los" te ko men. Was de aangevoerde hoeveelheid in de afgelopen week klein, voor de eerste dag van deze week was er een totale aanvoer van ruim 800 kisten, wat in lange tijd niet is voorgekomen. Met de schelvis wilde het in de afgelopen week helemaal niet. Er was na maandag weinig goede vis te koop. De binnenlandse handel koopt de „zwarte schelvis" met te genzin. Daar er zo goed als niets anders te koop was, kon het niet anders, of de prijs zakte weg tot opvangprijs 10 per kist). Enige duizenden kisten piepers bleven on verkocht, hoewel de Congo vele honderden kisten braad voor zijn rekening nam. De Congo is voor de Zuidzijde een prima klant geworden. Zodra de torren zakken tot vijftien gulden zegt de Congo „mijn". Ook de koolvis II (middel gullen-maat) is voor deze klant een gevraagd artikel. Ze komt dan ook niet onder de 15. België was heel rustig in de afgelopen week. Zelfs woensdag was de vraag matig en daalde de prijs. Dat de noteringen don derdag hoog waren, was een gevolg van weinig of geen aanvoer. Goede kisten ka beljauw deden 60 per kist. En dat zegt genoeg. Engeland toonde de laatste dagen van dg week grote interesse voor de grovere soor ten schol en betaalde graag meer dan 50 per kist. De schol II bleef hangen rond de 30, terwijl de schol III door het binnen land werd gekocht voor ongeveer 20. Na maandag begint de aanvoer van schol pas vrijdag weer, zodat de prijs in het midden der week altijd vele rijksdaalders hoger ligt. Begint het contingent van Frankrijk ook uitgeput te raken, de kleine aanvoer van tong deed de prijs belangrijk stijgen. De tong I en tong II gingen vrijdag en zater dag weg voor 3 en 2.70 per kg. De lap pen kwamen zaterdag nog tot 4 per kg., terwijl de grootmiddel rond de 3.60 per kg. opbracht. Er was de beide laatste dagen van de week slechts 25.000 kg. aan de markt. De zandspiering-visserij heeft ruim 40 kotters weggezogen en dus moet de handel rekenen op belangrijk kleinere aanvoer, temeer, daar de Sylt-visserij is afgelopen. De Zuidzijde boekte wederom een teleur stellende week. Waar de vangsten van de grote loggers en trawlers hoofdzakelijk be stonden uit schelvis en wijting en weinig makreel en haring, bleven de besommin gen van de meeste schepen beneden het noodzakelijke. Het wordt tijd, dat de leve rancier van vis weer eens kan spreken van een goede week. Onder grote belangstelling heeft de Wijk aan Zeeër Reddingsbrigade zaterdagmid dag de tweede reddingspost officieel in ge bruik genomen. De W.R.B. werd hiertoe in staat gesteld dank zij de financiële steun van het Beverwijkse gemeentebestuur. Deze post zal de naam krijgen Johan Ger- tebach, waarmede het bestuur wil eren de man die van de beginperiode af zyn beste krachten aan dit reddingswerk heeft ge geven. Na een welkomstwoord van de voorzit ter, de heer H. van de Wel, sprak wethou der W. Alberda namens het gemeentebe stuur. Deze noemde het een bijzondere dag voor de W.R.B., omdat thans een grote wens in vervulling is gegaan. Hij was er van overtuigd dat de inrichting van deze post met vele anderen kan wedijveren. Wethouder Alberda overhandigde de sleutel van het nieuwe gebouw aan de heer Van de Wel, die deze op zijn beurt doorgaf aan de oud-secretaris van de W.R.B., de heer Gertebach, die als eerste het gebouw opende. Deze krasse 77-jarige was zichtbaar ontroerd, dat hij, nadat hij twintig jaar lang zijn schouders onder dit werk heeft gezet, deze voldoening van zijn werk mocht hebben. Hierna werden de vlaggen gehesen en stevenden de drie motorvletten van de W.R.B. op de kust af. Verschillende andere sprekers gaven blijk van hun voldoening. De heer J. Wey- burg, voorzitter van de Koninklijke Neder landse Bond tot het redden van drenke lingen constateerde dat de bevolking van Wijk aan Zee veel belangstelling heeft voor het reddingswerk en verheugde zich erover dat ook het gemeentebestuur een open oog heeft voor dit werk. Namens de V.V.V. in de badplaats sprak de heer Gerlach. Hij overhandigde hierbij een enveloppe met inhoud. De heer J. Tel, ere-voorzitter van de Zaandamse Reddingsbrigade, wees op de prima samenwerking. De heer Kattestaart, districtsvoorzitter N.W. van de K.N.B.R D., herinnerde eraan hoe twintig jaar geleden de toestand op dit gebied was. Men moest werken met een tent en een enkel rcd- dingslijntje. De heer Timmermans, voorzitter van de IJmuider Reddingsbrigade, liet zijn Mi- citaties vergezeld gaan "an een reddingi- lijn, waarbij hij de wens uitsprak dat hiervan slechts een sporadisch gebruik zal worden gemaakt. De heer C. Vos sprak namens de Am sterdamse Reddingsbrigade en bood een enveloppe met inhoud aan. Tot slot werd het gebouw bezichtigd.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 6