Henk Keulemans stelde in de derde verlenging zege op Italië veilig Fransen waren geen partij voor de Spanjaarden Belgische volleybalploeg te sterk voor Nederland HKV Nederlands korfbalkampioen door ruime zege op zwak Rohda Hawthorn op Ferrari verwees Moss naar de tweede plaats Godin de Beaufort verbeterde record op Zandvoorts circuit Europese honkbalkampioenschappen Goede leiding tijdens het weekeinde Italiaan Musso dodelijk verongelukt 9 Honkbal in cijfers Nandor Hidegkuti houdt op met voetbal spelen OHC-beker voor DSS NAS en DTS moeten een beslissingsmatch spelen Brit Frame won Nederland se internationale golftitel GROTE PRIJS VAN FRANKRIJK TELEURSTELLENDE RACES VAN NAV MAANDAG 7 JULI 1958 Het toernooi om de Europese honkbaltitel is begonnen en na twee dagen staat reeds vast, dat dit toernooi een groot succes gaat worden. De opening verliep zeer vlot en maakte op alle aanwezigen een diepe indruk. Alles is tot in de puntjes geregeld en al was het weer dit week einde nu niet bepaald ideaal voor honkbal, toch hebben reeds 15.500 toeschouwers in het schitterende honkbal stadion al genoten van zeer goed honkbal. De eerste wed strijd gaf al technisch goed spel te zien. Italië versloeg België met 31. De wedstrijd van zaterdagmiddag gaf wel goed spel van de Spanjaarden te zien, maar de Fran sen waren niet in staat om de wedstrijd boeiend te ma ken (294). Zondagmorgen steeg het peil in de wedstrijd SpanjeDuitsland af en toe tot grote hoogte en de Duitsers, die met 5wonnen, stelden hun kandidatuur voor de titel zeer duidelijk. Maar al het voorgaande zonk in het niet bij de schitterende, sensationele en enorm spannende wedstrijd, die Nederland en Italië speelden. Twaalf innings waren er nodig om een beslissing te verkrijgen. Die beslissing forceerde Henk Keule mans door te profiteren van een foute aangooi van de hypernerveuze tweede honkman van Italië (65). Daarna speelden zich tonelen af, die wij nog nooit in Nederland op een honkbalveld en zelfs niet op een voetbalveld hebben aanschouwd. In alle drukte zocht hoofdscheidsrechter Balleste, de grote man van de wedstrijd, onopgemerkt de kleedkamer opZeer goede leiding is ook een van de grote verrassingen van het toernooi. Precies om tien voor vier snelde Cor Wilders zaterdag: het honkbalstadion aan de vruislaan in Amsterdam in met een spikplinternieuwe honkbal in zyn rechterhand. Zyn doel was de thuisplaat, waar hij triomfantelijk de bal aan de vierduizend toeschouwers toonde. Zijn komst was aange kondigd door een drietal trompetblazers van de Amsterdamse politiekapel, die op de twaalf meter hoge stellage van de Nederlandse Televisie Stichting hadden plaats genomen Toen liep Wilders een ereronde langs de vier honken, luide toegejuicht door de toeschouwers en de ploegen, die keurig op de donker rode looppaden stonden opgesteld, om tenslotte de bal op de werpersheuvel te deponeren. Die bal was door een twintigtal lopers van de plaats, waar voor het eerst in Nederland gehonk- Id werd, het Museumplein, naar het schitterende honkbalveld, waar alle deel- :mende landen verrukt van zijn, gebracht. De vollcybalinlerlandwedstrjjd tussen België en Nederland die zaterdag in het Sportpaleis in Antwerpen als „voorwed strijd" van de ontmoeting tussen wereld kampioen Tsjechosiowakije en Hongarije gespeeld werd, is na een van Nederland se zijde erbarmelijk slechte strijd met 3-1 door onze zuiderburen gewonnen. In de eerste set waren de Belgen slecht op dreef en wonnen onze landgenoten met 15-6. Na de eerste set kwam de machte loosheid van de oranjehemden tot uiting; met blokkeren waren de Nederlanders veelal te laat, de passes waren te onzui ver en bovendien werden de aanvallen fan tasieloos uitgevoerd, waardoor de Belgi sche defensie met goede bloks de aanval van de Nederlanders volkomen baas bleef. Coach Van Zweeden wisselde veel en on begrijpelijk maar hij handhaafde aanvoer der Kaptein, die volkomen uit vorm was, tot ver in de vierde set. In de laatste fase van de strijd namen de gasten na een 12-5 achterstand nog even het initiatief (12-12) maar het herstel kwam te laat en met Hierna speelde de Amsterdamse Politie kapel de volksliederen van de zes deelne mende landen. De voorzitter van de FEB prins Steno de Borghese, en de voorzitter van de KNHB dr. Posthuma, betraden toen het veld. Met een toespraakje, dat uitmuntte door bondigheid, overhandigde dr. Posthuma aan de Italiaanse Prins een FEB-vlag. De eerste wedstrijd, die al voor de of ficiële opening werd gespeeld, bracht Ita lië en België tegen elkaar. Het werd een pitchersduel, dat met 3-1 door de Italiaan se werper Glorioso werd gewonnen in minder dan twee uur. Ongetwijfeld het werk van scheidsrechter Schijvenaar, die over feitelijke beslissingen niet wenste te debatteren, een zeer juist standpunt. De eerste officiële wedstrijd werd een grote teleurstelling, doordat de Franse ploeg niet capabel genoeg bleek om het waar lijk' niet zo sterke Spanje' tegenstand van betekenis te kunnen bieden. De uitslag werd 29-4 na een tweeënhalf uur honkbal. Zondag bracht echter honkbal van gro te klasse. Nog nooit is in Nederland honk bal vertoond van zulke grote klasse, 's Morgens speelde Duitsland zich in twee uur en vijfentwintig minuten naar een vol komen verdiende 5-0 zege. Behalve van het foutloze honkbal van de Duitsers en het spectaculaire veldwerk van de Span jaarden, konden de 1700 toeschouwers ge nieten van prima leiding van de Italiaanse umpire D'Aprile. Z evenduizend Zevenduizend mensen zaten en stonden er om het honkbalveld, toen de ploegen van Nederland en Italië het veld betraden, nog onwetend van alle spanning, die ze in de komende vier uur zouden doormaken. Na de eerste uithaal van scheidsrechter Balleste, een spectaculair verzoek om te gaan spelen, werd op de tribunes een luid gejuich aangeheven, waardoor een uiterst zenuwachtige Hannie Urbanus en zijn vel- ^ers merkten, dat zij de volle steun van het publiek konden verwachten. En die 'leun hadden zij nodig, want alleen maar 'oor de stormachtige toejuichingen zijn zij •in geslaagd de Italianen te verslaan. De 'alianen hadden onbetwist de beste doeg. De eerste innings leek Urbanus onge naakbaar, want niet minder dan twee 'agmensen verdwenen weer met drie lag in de Italiaanse dug-out. Voor de der de nul zorgde Keulemans door een korte lag van Tagliaboschi naar behoren te verwerken. Toen reeds hing er al een ge- 'aden sfeer, want bij elke slagbal die Ur banus over de plaat wierp juichte en klap te het publiek, dit gejuich werd oorverdo vend, toen Piet de Nieuwe in de eerste Nederlandse slagbeurt een honkslag gaf. Regeling gaf een korte slag en gedragen door het lawaai sprintte De Nieuwe naar België:000100000 1 Italië: 2 0 0 0 0 0 0 1 x 3 Werpersresultaten: Glorioso (Italië): 18-0-3; Van Swijghoven (België): 6-4-4. Veldfouten: Italië 2, België 6. Slagprestaties: Italië: Glorioso 667, Macri 500; België: Van Looy 333, Brou wers 1.000, De Brauwer 0.333. Frankrijk: 000220000 4 Spanje: 2 0 3 6 5 0 7 6 x 29 Werpersresultaten: Escoda (Spanje) 1-2-8, Lopez (Spanje) 0-1-1, Tuffreaud (Frankrijk) 2-3-2, Michelucci (Frankrijk) 4-6-14. Veldfouten: Spanje 5 Frankrijk 18. Slagprestaties: Spanje: Barrio 750, De- trell 250, Pueyo III 333, Cornelias 200, Casals 250, Amezena 167, Branlia 250, Redon 750, Escoda 286, Agusti 333. Frankrijk: Tuffreaud 333, Malanpon 250, Fougerat 250, Poggi 250, Duprat 500, Wiales 1.Michelucci 250. Spanje000000000 0 Duitsland 0 1 1 0 3 0 0 0 x 5 Werpersresultaten: Jürgen Heimig (Duitsland) 9-4-4; Aquayo (Spanje) 11- 2-6. Veldfouten: Spanje 4, Duitsland 0. Slagprestaties: Spanje: Detrelle 500, Casals 667; Duitsland: Jager 250, Phi- lipp 333, Smidt 500, H. Klaus 500. het tweede honk, waar de bal echter net iets eerder was. Jole kwam aan slag, maar kreeg de bal niet verder dan in de handschoen van de midvelder, waarmee de eerste innings beëindigd werd. Tweede beurt In de tweede slagbeurt voor de Italia nen verloor Urbanus even zijn controle en stond Gandini een vrije loop toe, maar zelf schakelde onze pitcher de volgende man op 3 sl. uit en Jole zorgde voor de derde nul. In de tweede Hollandse slag beurt kwam alleen Kok op de honken, doordat de Italiaanse werper Rimini hem een bal op het lichaam gooide. Maar ver der dan het tweede honk kwam hij niet. Daar kon ook het publiek niets aan doen. Tijdens de derde Italiaanse slagbeurt klonk uit de dug-out voortdurend gezang. Of Urbanus daardoor van zijn stuk werd gebracht, in ieder geval stond hij als een beginneling te werpen. Hij gaf Cameroni 4w en maakte-toen schijn, waardoor de Italianen het tweede honk bezet kregen. Even hersteide Urbanus zich en Rimini verdween met 3sl in de richting van zijn nog steeds volksliederen zingende landge noten. De twee volgende slagmensen kregen echter beide een worp tegen hun lichaam, waardoor de honken volliepen. Een stoot- slag werd echter goed verwerkt door Ur banus en Geurts en Cameroni sneuvelde op de thuisplaat. Glorioso kwam aan slag en het Italiaanse gezang verstomde. Al le spelers en reserves zaten klaar om te dansen van vreugde, maar de tik van het Italiaanse idool kwam bij Piet de Nieuwe, die schitterend op het eerste honk speelde en voor de derde nul zorgde. Bij zijn po ging om het eerste honk eerder dan de bal te bereiken, verrekte de Italiaanse aan voerder echter een spier en daardoor moest hij uitvallen. Dat betekende echter niet, dat hij voorgoed verdween, wij heb ben hem nog vele malen tussen de lijnen gezien. Meevallertje In de derde slagbeurt slaagden de Ne derlanders er ook niet in te scoren. De vierde innings zorgde Keulemans voor een orkaan van geestdrift in het stadion door een schitterend dubbelspel te maken, hierbij geholpen door slecht honklopen van de Italianen. Aangemoedigd door dit meevallertje drongen de Nederlanders door tot het eerste honk, waar Kok door een honkslag triomfantelijk arriveerde. Urbanus volgde even later door 4w. en ook Geurts profiteerde van het gebrek aan richting van Rimini en de honken wa ren vol. Henk Lukkien overtrof toen zich zelf en maakte van het vriendelijke sta dion een heksenketel door met een honk slag twee punten binnen te slaan (2-0). In de armen Maar direct antwoordden de Italianen. Tagliaboschi gaf een honkslag, Macri kreeg 4w en Luzi gaf een honkslag in het midveld, die Tagliaboschi over de thuis plaat bracht en in de armen van al zijn ploeggenoten. De zesde innings van de Italianen bracht grote ommekeer. Het en thousiaste geschreeuw van de toeschou wers veranderde in een sportief applaus, toen Gandini een verre tweehonkslag gaf. De stootslag van Balzani kon niet op het eerste honk gespeeld worden, omdat Keu lemans niet aanwezig was. De stootslag van Bongiovanni moest Gandini binnen brengen, maar deze liep zo dom, dat Geurts hem gemakkelijk kon uittikken. Zo ook Balzani, die tevergeefs op een stootslag van Cameroni trachtte te sco ren. Het gejuich laaide weer op, maar maak te ogenblikkelijk weer plaats voor applaus toen Rimini een line-drive in het links- veld sloeg, waarop Bongiovanni kon sco ren. Na veel zoenen en knuffelen, kwam Tagliaboschi aan slag en ook hij gaf een honkslag, die weer een punt opleverde. Toen zong de Italiaanse ploeg in de dug out het lied: „Auf Wiedersehen". Hoe coach Charles Urbanus dat in de oren heeft geklonken weten wij niet, doch hij verving zijn broer niet door Smidt, die volledig ingegooid was. Dat kwam Neder land op nog een punt te staan, want ook Macri gaf een honkslag en Rimini bracht de stand op 4-2. Vergeefs Twee innings lang hebben de Nederlan ders toen vergeefs geprobeerd te scoren en iedereen had zich al met een eervolle nederlaag verzoend toen in de achtste in nings Jole een honkslag gaf, wat weder om aanleiding was tot uitbarstingen van Met een vaardige sliding verslaat Keu lemans Italië in een verlenging. De Italiaanse achtervanger is te laat. (Foto boven). De overwinning op Italië is een feit, Keulemans, die het winnende punt scoorde, gaat op de schouders van zijn verheugde teamgenoten. (Foto onder). vreugde. Toen maakte de Italiaanse wer per schijn, maar daar was de Italiaanse coach het niet mee eens. Na een heftig gesprek bleek echter, dat scheidsrechter Herrcmans niet te vermurwen was en de Italiaanse coach protesteerde officieel, de Italiaanse manager stond met een briefje van honderd gulden te zwaaien bij de ju ry-tafel, maar daar kon men niet wisse len. Als men protesteert moet men tien gulden betalen. Het publiek joelde. De Spanjaarden sloten weddenschappen af op de tribune omtrent de uitslag. Aan het eind van dit toneeltje een van de vele kwam Ben Tromp, die als loper voor Jole was ingevallen, dan toch op het tweede honk, maar sneuvelde op het derde. Keulemans bereikte echter op zijn korte slag het eerste honk en bereik te het tweede. Toen Kok een infield-hit gaf was er geen mens meer stil. Met het eer ste en derde honk bezet, speelden Kok en Keulemans toen een spelletje, wat een punt opleverde en Kok op het tweede honk bracht. Urbanus bracht hem op het der de en Joop Geurts' korte slag werd ver keerd door de derde honkman verwerkt en de stand werd gelijk. Geen verandering De negende innings bracht geen veran dering meer. Het publiek zong „Auf Wie dersehen", als de Italiaanse pitcher even geslagen werd, het publiek klapte, het publiek juichte, het publiek lachte en het publiek schreeuwde. Daarom merkten zij ook niet, dat het in beide dug-outs hoe langer hoe rustiger werd. De spelers kon den niet langer tegen de spanning op. Wat er in de laatste drie innings gebeur de valt niet precies te beschrijven. Het was een aaneenschakeling van sensaties en komische situaties. Maar de spanning bleef. Italië nam de leiding. Alle Italianen zoenden en sprongen in het rond. De Ne derlanders maakten gelijk en deden al even uitgelaten. Het publiek ging zitten en ging weer staan. Sigaren en sigaretten werden opgegeten. De Spanjaarden zet ten nieuwe bedragen in. Nuchtere Hollan ders veranderden in vurige Zuiderlingen. Men zong „We gaan nog niet naar huis". Weer een protest En de stand was 5-5. Weer een Itali aans protest. Weer een briefje van hon derd. Weer geen wisselgeld. Urbanus was echter zichzelf en hield de Italianen van de thuisplaat en toen gebeurde het. Keu lemans kreeg een vrije loop, stal in groot se stijl het tweede honk en Kok gaf een harde tik naar de tweede honkman Balza ni, die even weifelde. Dit was voor Keu lemans voldoende om met een schitteren de sliding in de twaalfde innings de stand op 6-5 te brengen. Keulemans op de schou ders, Urbanus op de schouders, een klu wen van uitgelaten Hollandse spelers. De dames van de spelers huilden en lachten tegelijk. De Italianen zochten stilletjes hun dug out op, maar kwamen evén later terug om het publiek te groeten en hun tegenstan ders te feliciteren. En toen ontlaadde zich de spanning in een minutenlang applaus. De tocht naar de kleedkamers was er een van wereldkampioenen, maar woensdag zullen de Nederlanders het nog moeilij ker krijgen tegen Duitsland. De protesten van de Italianen zijn afge wezen door de Technische Commissie van de FEB. De beroemde Hongaarse voetballer Nandor Hidegkuti heeft bekend gemaakt, dat hij aan het einde van dit seizoen met zijn actieve carrière als voetballer in Hongarije wil ophouden. In een interview met het Hongaarse sportblad Magyar Nemzet zei de 36 jaar oude speler, dat hij trainer zal wor den van zijn tegenwoordige club MTK of een aanbieding zal aannemen uit het bui tenland. Het aantrekkelijkste aanbod kwam volgens hem uit München, waar hij trainer en speler kon worden van de club van deze naam. Na een jaar zou hij dan met voetballen ophouden om zich dan al leen op zijn trainerstaak toe te leggen. 15-8, 15-10 en 15-12 wonnen de Belgen vol komen verdiend met 3-1. Na deze wedstrijd kon men genieten van het uitstekende volleybal, dat Tsjecho siowakije en Hongarije ten beste gaven. Hoewel men zelden direct uit de serve scoorde werd er hard en vrijwel foutloos opgeslagen. Een feilloze techniek was de basis voor een sublieme verdediging die vaak tot opwindende rallies aanleiding gaf. De vele variaties in de aanval boden legio mogelijkheden om de verdediging te passeren. De spelsystemen die in ons land onbekend zijn werden vlekkeloos uitgevoerd. Alles getuigde van een uitzon derlijk spelinzicht, een feilloze techniek en een uitstekende lichaamsconditie waar in de Tsjechen de Hongaren nog belang rijk de baas bleven. De Tsjechen, met aanvoerder Laznicka als uitblinker, won nen met 15-7, 15-11 en 15-8. Een ovatie van het publiek als waardering voor de ver richtingen van de spelers was voor de we reldkampioenen aanleiding om als toe gift nog een set te spelen met de Tsjechi sche A- en B-ploeg. Ook deze demonstra tie bracht het publiek in vervoering en be wees door de 15-13 zege van de B-ploeg dat men in Tsjechosiowakije meer dan zes „meesters" heeft. De OHC-beker is voor een jaar ver huisd naar DSS. In de finale om deze fraaie wisselprijs, die zondagavond op het THB-terrein tussen DSS en Onze Gezellen 2 werd gespeeld zegevierde DSS met vier- een, nadat de rust met twee-een was in gegaan. Het was een spannende, sportieve wed strijd, waarin DSS duidelijk de sterkste bleek. Maar de O.G. reserves gaven kra nig partij en de tweedeklassers lieten zich door hun grote broers uit de eerste klasse niet zonder meer onder de voet lo pen. Nadat DSS door Jansen de leiding had genomen, scoorde Onze Gezellen vrij spoedig de gelijkmaker dank zij de DSS- er Hoenderdos, die de bal in eigen doel werkte. Maar nog voor rust had DSS op nieuw de leiding, ditmaal door Baas. Na de pauze was DSS de sterkste ploeg. Eerst scoorde Loerakker nummer drie en ondanks heftig verweer van de O.G.-reser ves, slaagde Nieuwenhuizen er in de score tot vier-een te verhogen en met deze stand kwam het einde. De heer Van der Aart, voorzitter van de afdeling Haarlem van de KNVB, reikte na afloop de beker aan de winnende ploeg uit en hiermede kwam tevens een eind aan de HVB-competitie 1957-58. Voor het eerst in de korfbalgeschiedenis is de landstitel in Den Haag beland, en wel by H.K.V. Met niet minder dan 62 werd het Amsterdamse Rohda verslagen. Rohda heeft deze grote nederlaag aan zich zelf te wijten. Vooral het aanvalsspel, bestaande uit Geestman en Ten Have, speelde te peuterig. Tot een behoorlijk op gezette aanval kwam men niet, zodat men Het is tussen NAS en DTS nog niet tot een beslissing gekomen, want de laatste promotiewedstrijd eindigde in Halfweg in een twee-twee gelijk spel. Nautilus zege vierde over Meervogels met drie-nul en is dus zeker van een plaats in de derde klasse. Het was in Halfweg een spannende strijd, waarin DTS aanvankelijk de bes te papieren had. Vrij spoedig namen de bezoekers dan ook door Vlug de leiding, maar nog voor rust slaagde Schouten er in de balans in evenwicht te brengen, zo dat met een-een werd gedraaid. Na de pauze was er van krachtsverschil weinig sprake. Wel kreeg DTS wederom de beste kansen toen Hoogendijk de club uit Oud Karspel opnieuw een voorsprong bezorgde (1-2). Maar NAS viel hierna hef tig aan. Een schot van Mulder vloog te gen onderkant lat en werd daarna door een der achterspelers weggewerkt, hoe- wek volgens veler mening de bal de lijn zou zijn gepasseerd. NAS hield vol en uit een vrije schop van Feyen kon Mulder met een hoofdbeweging de bal ten twee de male achter de DTS-doelman plaat sen. Dit gebeurde zeven minuten voor het einde en de twee-twee gelijke score onder ging geen wijziging. De eindstand is: Nautilus 6-8, DTS 6-6, Meervogels 6-4. De beslissingswedstrijd DTS-NAS wordt zaterdag in Alkmaar ge speeld. zijn heil zocht in sterk geforceerde scho ten. Daarentegen speelde H.K.V. uitstekend open spel, kreeg vele kansen, doch de af werking liet te wensen over. Pas na 24 minuten kon Adri van Zwaanswijk de score openen (10). Dezelfde speler bracht vijf minuten voor de rust de stand op 20. In de daarop volgende vakwisseling had H K.V. spoedig weer succes, want in volle ren van de middenlijn af, verhoogde Rads- ma de score tot 3—0. Hierna ging Rohda in de aanval, met als gevolg een strafworp die invaller De Vries inschoot (31). Onmiddellijk na de rust verkleinde Van Amersfoort met een meer handig dan fraai schot de achterstand tot 32. Alles wat Rohda was juichte en H.K.V. werd enige ogenblikken onder de voet gelopen. Doch Rohda speelde te nerveus, waardoor vele kansen verloren gingen. Zelfs de interna tionaal Van Lunteren deelde in deze misère, toen hij een opgelegde kans miste. H.K.V. kroop wel door het oog van een naald, en toen Annie v. Zwaanswijk daar na ver van achter de paal de stand op 42 bracht, was Rohda verslagen. H.K.V. nam het spel volledig in handen en Adri v. Zwaanswijk, aanvoerder, scoorde daarna nog zijn derde en vierde doelpunt, waar mede hij de eindstand op 62 bracht. Onmiddellijk na afloop werd T H.K.V.- twaalftal door bondsvoorzitter W. Chr. Schaap gehuldigd. Scheidsrechter Bies heuvel leidde deze zeer sportief gespeelde wedstrijd op rustige wijze. De Brit Frame is, evenals in 1957, inter nationaal amateurkampioen van Neder land golf geworden. In de finale won hij met 3 en 2 van J. Moerman van de Royal GC de Belgique. In de halve finales had tevoren Moer man met 2 en 1, na een zeer spannende wedstrijd, gewonnen van J. F. Dudok van Heel (Sunningdale). In de andere halve eindstrijd schakelde Frame met 5 en 4 A. A. R. Roland Holst (Hilversum) uit. Mike Hawthorn heeft de 44ste Grote Prijs van Frankrijk beheerst. Al in de eerste fase van de race heeft de Brit zyn grote concurrenten en daarby was na een langdurige afwezigheid eindelyk weer we reldkampioen Fangio verslagen. Het duel om die eerste plaats heeft slechts een tiental ronden geduurd, toen had Haw thorn die eerste plaats definitief in zyn bezit. Ronde na ronde liep de Ferrari op zijn achtervolgers uit. Toen de wagen van de Brit voor de 20ste maal langs kwam was de voorsprong van Hawthorn al uitge groeid tot een halve minuut. En Moss, Enkele duizenden toeschouwers hebben zondagmiddag op het circuit van Zand- voort de bitter teleurstellende nationale sportwagenraces van de Nederlandse Autorensport Vereniging bijgewoond. Wel iswaar had men er voor gezorgd, dat vrij wel alle bekende Nederlandse coureurs aan de start verschenen, maar daarmee bereikte men niet, dat de kijkers ook wer kelijk spannende races te zien kregen. In tegendeel, want in vrijwel alle groepen was het al spoedig duidelijk welke cou reur na het volbrengen van het nu een maal van tevoren vastgestelde aantal rondjes zijn eretochtje mocht maken en het publiek had dan ook tijd genoeg om zich bezig te houden met de ijverige maar om de een of andere reden nerveuze con troleurs, die bij wijze van spreken zodra men zich van de zitplaats op de tribune verhief de kaartjes wilden zien. En dat maakte de stemming er werke lijk niet beter op. Het enige winstpunt in deze middag was de verbetering van het ronderecord voor sportwagens door Carel Godin de Beau fort, die met zijn Porsche Rensport met een gemiddelde snelheid van 137.75 km. per uur het circuit rondreed (1 min. 49.8 sec.), waarmee hij ruim bleef onder het record van Hans Davids (1 min. 51.5 sec.). In deze klasse, de vrije rensportklasse, werd Dooyes met een Hirondelle een goe de tweede na een voortdurend duel met Poll op Poll Special. In de groep gewone toerwagens, onder verdeeld in drie klassen, nam Van Zalin- ge met zijn eigengebouwde Hirondelle on middellijk de leiding, hoewel hij vier ron den lang belaagd werd door Visser op Peugeot. In de vijfde ronde maakte deze laatste op de Hunzerug een schuiver. Hij verloor zijn tweede plaats en moest met bijna een ronde achterstand opnieuw be ginnen. Hij kon zich door uitstekend rij den tot de vijfde plaats opwerken. In de tweede groep met vier klassen ren- sportwagens werd volgens de formule Le Mans gestart. Poll, een van de beste cou reurs van deze middag, toonde zich heer en meester en kon door geen enkele an dere deelnemer worden ingehaald. Deken vertrok als laatste uit de groep van twaalf wagens en kon zich door goed rijden tot de zevende plaats opwerken om als eerste in zijn klasse te eindigen. In die groep zorg de Dooyes, met zijn Hirondelle voor een verrassing. Hij verloor namelijk zijn twee de plaats, omdat hij wegens benzinegebrek zijn wagen in de berm moest zetten. In de vierde groep, sportwagens tot 2750 cc., toonde Bouwmeester zich weer eens de sterkste. Zijn voorsprong op Vetter was ruim vier seconden. Behra en Fangio konden jagen wat ze wil den, die voorsprong bleef schommelen rond de halve minuut. Pas in de laatste ronde liep de groene Vanwall van Stirling Moss een tiental seconden op de Ferrari in. De strijd om de eerste plaats was dus spoedig gestreden, maar het duel om de tweede plaats is langdurig en enerverend geworden. Stirling Moss, Fangio en Behra probeerden keer op keer elkaar voorbij te gaan. Fangio wilde met alle geweld tonen, dat hij nog steeds de grootste coureur ter wereld is, Stirling Moss had andere belan gen. Wanneer de Londenaar niet tenminste op de tweede plaats in deze race beslag zou leggen, zou hij zijn leidende positie in het klassement van het wereldkampioenschap verspelen. Moss is tenslotte toch nog twee de geworden. Aangezien Hawthorn in de race echter de snelste ronde reed, en daar voor een extra punt voor het wereldkam pioenschap kreeg, moet Moss de eerste plaats in die competitie delen met zijn landgenoot, beiden hebben thans 23 punten. De uitslag luidde: 1. Hawthorn (G.B.) met Ferrari, de 415 km (50 ronden) in 2 uur 3 min. 21,3 sec., (gem. 201,898 km/u); 2. Moss (G.B.) met Vanwall 2.03.45,9, 3. Von Trips (Did.) met Ferrari 2.04.21, 4. Fangio (Arg.) met Maserati 2.05.51,9, 5. Collins (G.B.) met Ferrari 2.08.46,2. Op een ronde: 6. Brabham (Austr.) met Cooper. Hawthorn verbeterde in deze race het baanrecord, en bracht het op 2 min. 24,9 sec. (gem. 206,254 km/u). De stand in de competitie om het wereldkampioenschap der coureurs luidt thans: 1. en 2. Moss (G.B.) en Hawthorn (G.B.) beiden 23 pun ten; 3. Musso (It.) 12 p., 4. Schell (V.S.) 11 pnt., 5., 6. en 7. Trintignant (Fr.), Bryan (V.S.) en Brooks (G.B.) allen 8 punten. De Italiaan Musso raakte in het begin van de race, toen zyn Ferrari op de tweede plaats lag, de macht over het stuur kwjjt. Hy vloog uit de bocht en werd ernstig ge wond. Musso werd per helikopter overge bracht naar een ziekenhuis in Reims. Een Röntgen-onderzoek wees uit dat de coureur een schedelbreuk had opgelopen, hy werd onmiddeliyk geopereerd, maar korte tyd later is hy overleden. De dood van Luigi Musso is een slag voor de Italiaanse autoracesport. Hij was de laatste van de grote coureurs die Italië sinds de oorlog met zoveel luister ver tegenwoordigd hebben in de Grand Prix- wedstrijden. Evenals Ascari en Castellotti is hij aan het stuur verongelukt, en aange zien Villoresi en Farino zich uit de wed strijdsport hebben teruggetrokken heeft Italië thans geen renners van wereldklasse meer.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 9