2500 enkele paren Zonder een man op de brug ramt de KW 133 de coaster „Toni" Koomen zorgde bijna voor verrassing tegen Mostertman IJmond-agenda Hoe de duiven vlogen Oppositie legt nieuwe „praeses" het vuur na aan de schenen Zeventig zieken maakten tocht met „Kasteel Staverden" Vanmorgcn in de Vishal en op zee 4 TITEL MIDDEN KENNEMERLAND Openluchtconcert op binnenplaats van W. F. Visserhuis Examens Chr. Mannenkoor „IJmuiden" concerteert in Leiden „Velsen" besluit seizoen met film staan weer klaar in onze vakken U kunt zichzelf weer bedienen en behoeft dus niet te wachten. Zorg dat U erbij komt! Weer moeilijkheden rond Renate Leonhardf In eerste halfjaar 1958 Grotere visaanvoer en omzet te IJmuiden Wrakstukken belemmeren de scheepvaart Sleepboot „Ebro" was zeer slecht uitgerust Belangrijke wedstrijd voor VZV RAAD VOOR DE SCHEEPVAART DINSDAG 8 JULI 1958 A Bijna had hekkesluiter Koomen in de strijd om de persoonlijke schaaktitel van Midden-Kennemerland voor een grote ver rassing gezorgd tegen de huidige kam pioen Mostertman. In een vrijwel verlo ren positie werkte hij nog even zeer listig aan een matval waar zijn tegenstander scheen te zullen inlopen. Deze had hier voor slechts een voor de hand liggende pionzet te doen om vervolgens door een bijzonder fraai dame-offer van zijn tegen stander te worden mat gezet. Mostertman hield zijn hand reeds boven de fatale pion om deze te verplaatsen, maar toen voelde hij dat er een addertje onder het gras zat. De tot op een centimeter genaderde pion liet hij staan voor wat ze was. Hij dacht weer na, doorzag ineens de list, deed toen de juiste zet waarop C. Koomen capituleerde. Op de andere borden zagen wij Suiker al snel winnen van een slecht op dreef zijnde Walda. Doordat Jansen zijn afge broken partij uit de vierde ronde tegen Suiker zonder verder spelen gewonnen gaf, kwam Suiker door deze beide over winningen alleen aan de leiding. Jansen herstelde zich van deze nederlaag door Wijdoogen te verslaan. Hij had hiervoor overigens de hulp van zijn tegenstander nodig. Opnieuw bleek dat het spel van De Haas voor De Jong dusdanige problemen op werpt, dat hij niet zijn normale spel weet te ontplooien. Het altijd agressieve spel van G. L. de Haas ligt hem kennelijk niet. Ook nu kwam hij slechts met moeite tot remise. Als gevolg van al deze uitslagen is de volgende ranglijst ontstaan: 6 0 1 1 1 3% 2% 2 IY2 1 1 Y2 Suiker Jansen Mostertman 4- De Jong Wijdoogen De Haas Hart Walda C. Koomen afgebroken partij. Het is duidelijk dat met o.a. de wedstrij den MostertmanSuiker; De JongJan sen; JansenMostertman en SuikerDe Jong nog voor de boeg, over de einduitslag weinig tot niets valt te zeggen. Behalve het reeds vermelde slot betref fende de partij tussen Mostertman en Koo men, leverde deze partij weinig opwin dends op. Van meet af aan was Mostert man in eên Spaanse partij de toonaange vende speler. Hij won reeds spoedig een pion om even later zijn voorsprong uit te breiden tot een vol stuk. Koomen streed toen vrijwel voor een verloren zaak. H<je de uitslag nog twijfelachtig werd vermeld den wij reeds. Advertentie Het programma van het openluchtcon cert op donderdag 10 juli 1958 op de bin nenplaats van het W. F. Visserhuis aan de Rijnstraat te IJmuiden door de IJmuider Harmonie is als volgt: 1. K.M.K.-mars, Adr. Bosch sr.; 2. Egmont-Ouverture, L. v. Beethoven, arr. Kley; 3. Valerius-Suite, Meindert Boekei; 4. L'Italiana in Algeri, Rossini-Boedijn; 5. Anna Boleyn, Frans Königshofer; 6. Rapsodie Slave No. 1, G. Friedeman, arr. Delhaye, en 7. Washington Grays-mars, G. S. Grafulla. Het publiek zal op de binnenplaats wor den toegelaten. GESLAAGDEN. Van de Betlehemschool te IJmuiden zijn geslaagd voor het toelatingsexamen van 't Marnix van St. Aldegondelyceum te Haar lem: Pieter Vermeulen, Marjo Bleijerveld en Maja Sanders. Van de Insingerschool te IJmuiden slaagden Cor Butter en Ali Kramer. Voor het toelatingsexamen van de R.H.B.S. te Velsen slaagde Bertus Piet van de Bethlehemschool. VELSEN DINSDAG 8 JULI Thalia, 20 uur: „Jerry maakt weer herrie". Rex: Geen filmvoorstelling. Alcoholics Anonymus, zaal Abelenstraat, van 20 uur af spreekuur. Aquariumvereniging „Velsen", 20 uur: Cul tureel Gebouw, Bijeenkomst. Korfbalvereniging „Watervliet", 20 uur, paviljoen „Watervliet", jaarvergadering. Pieter Vermeulenmuseum: Cultureel Ge bouw, open van 9.3012 en 1416.30 uur, tevens bezichtiging maquette IJmuiden. WOENSDAG 9 JULI Thalia, 20 uur. „Jerry maakt weer herrie". Rex, 20 uur. „De dood was sneller". Pieter Vermeulenmuseum. als dinsdag. Stichting De Veiser Gemeenschap, Sectie Zang, 20 uur, openluchtconcert in het park Velserbeek, m.m.v. 5 zangkoren. Raadhuis, 10-12 uur, spreekuur wethouder van sociale zaken. Ned. Padvindsters Gilde, „Wiawaha"-Groep Velsen, sportpark „Schoonenberg", 14.30 uur, kindermiddag. BEVERWIJK DINSDAG 8 JULI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Ver raad in Korea". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De grote verleiding". Grote Kerk, 20 uur: Orgelconcert. Wijk aan Zee, Theatertent „De vier Be vers", Modeshow, 20 uur. WOENSDAG 9 JULI Bioscopen: als dinsdag. Walda maakte reeds in de opening een belangrijke misrekening. Het kwam hem op stukverlies te staan. Tegen een speler als Suiker kan men zich dergelijke ma noeuvres nu eenmaal slecht permitteren. De strijd werd vervolgens snel door de Beverwijker in zijn voordeel beslist. Jansen en Wijdoogen bleken goed tegen elkaar opgewassen. Hoewel Wijdoogen misschien aanvankelijk iets betere kan sen had, was het bij het vorderen der par tij juist Jansen, die het initiatief via de opengebroken c-lijn kreeg. Hij drong hier langs de vijandelijke linies binnen en won daarbij een pion. Toen begon Wijdoogen pas goed te schaken. Door het eindspel sterk te spelen wist hij een remisestelling te bereiken. Juist op het moment dat hij zijn doel had bereikt, liet hij zich verlei den een „giftige" pion te nemen. Jansen liep toen snel door naar de laatste lijn, haalde een nieuwe koningin en boekte daarmee een kostbaar winstpunt. De Jong kwam aanvankelijk tegen De Haas wel goed te staan. Toen hij meende door oplossing van enkele pionnen op de damevleugel in het voordeel te kunnen ko men, bleek het net anders uit te pakken. De Haas werd de toonaangevende speler en De Jong stuurde toen op een afwikke ling aan waarbij een pion verloren ging, maar waarbij tevens lopers van ongelij ke kleur ontstonden in het eindspel. Ge woonlijk zijn deze stellingen wel remise, maar De Haas wilde van een aanbod in deze richting niets weten. Toen De Jong zijn pion heroverde, waardoor dus de ba lans weer in evenwicht kwam, en bij het afbreken weer remise aanbood, weigerde zijn tegenstander aanvankelijk weer. De hierna ontstane discussie (buiten het bord om!) leverde uiteindelijk toch nog de reeds lang verwachte remise op. Amsterdam. (Gem. Un.) Bevorderd tot apo theker Oei Kian Djien, G. J. Somberg en C. P. Lastdrager, Amsterdam. Geslaagd voor het doctoraal examen rechten me]. G M. van Vloten, Amstelveen, J. A. van Has selt, Amsterdam enR. A. E. Stuyt, Haarlem; voor het doctoraal examen sociale geografie K. Menger, Almelo; voor het doctoraal examen po litieke en sociale wetenschappen H. ter Heide en J. Th. de Meyier en (met lof) Mej. L. E. Clerckx, Amsterdam. Amsterdam (V. U.) Geslaagd voor het kandi daatsexamen theologie: H. Weggemans, Hilver sum, A. v. d. Deyl, Overveen; voor het kandi daatsexamen economie: H. de Haan, Utrecht, L. Israels, Apeldoorn; W. Oudhof, Amsterdam; F. J. de Vries, Anjum; N. Kalma, Jellum'; M. A. Stolk, Voorburg. Amsterdam. (Gem. Un.) Geslaagd voor het doctoraal examen psychologie A. de Wit, P. H. A. Tillema, Amsterdam en J. H. v. d. Kommer, Zaandam; voor het doctoraal examen politieke en saciale wetenschappen Mej. L. R. G. Schot- borgh, Amsterdam en (met lof) H. van Eerde, Voorschoten; voor het kandidaatsexamen poli tieke en sociale wetenschappen mej. E. H. Wolf, Mej. a. v. d. Valk, Amsterdam, Mej. A. Biswa- mitre, Zeist en mevr. A. W. Radema-Vervloet, Haarlem: voor het kandidaatsexamen rechten M. P. Weijerman, J. A. de Bruyne, E. van Thiel, P. Koeze en J. R. Branbergen, Amsterdam. Geslaagd voor het doctoraal examen genees kunde: mevr. C. var) Dongen-Belmer, J. Strich, A Liem Tik Kie, A. H. Kaligis, H. F. E. Verduyn Lunel, R. S. Amelkin en mej. J. Kreuning, allen Amsterdam. Het Christelijk Mannenkoor „IJmuiden" zal op 10 juli te Leiden deelnemen aan een zangconcours dat georganiseerd wordt door „De Ring van Christelijke Zangverenigin gen van Leiden en Omstreken". Onder lei ding van dirigent Stephen Jansen zullen de IJmuidenaren uitvoeren: „De Patriotjes", een oud-vaderlands liedje dat als verplicht werk geldt en „Super Flumina" van Gou nod. „IJmuiden" hoopt in september haar eerste lustrum te gedenken en er is voor deze gelegenheid in samenwerking met „Zang en Vriendschap" uit Beverwijk reeds een concert in voorbereiding. De leden van de aquariumvereniging „Velsen" besluiten het verenigingsseizoen met een toelichting van de heer Jj Willem- sen op een door hem vervaardigde film. De bijeenkomst vindt plaaats in het Cul tureel Centrum te IJmuiden op dinsdag 8 juli. „De IJmonden" Met het oog op de slechte weersgesteldheid op de vluchtlijn werden de duiven van ,,De IJmon den" (zaterdagvliegers) in Limoges (afstand 775 km) maandag 30 juni om 7 uur gelost. Plokker klokte dinsdagmiddag de eerste duif. Van Suur- mond en van Straten kwam donderdag nog een duif terug. Mevr. De Boer nam met enige duiven deel aan de Nationale vlucht van St. Vincent of over een afstand van 1075 km. Dinsdag om 13.00 uur keer den de duiven terug. Te St. Denis (afstand 424 km) werden de dui ven zaterdag om 10.00 uur gelost. Verduin klokte ziin „Bels" om 16.40 uur. Deze duif vloog ruim een half uur los. De voorlopige uitslag luidt: Verduin 1, 5; Duurtsema 2: Knapen 3, 6; Suurmond 4, 7. Kampioen Midfond: Verduin 1, Suurmond 2 en Duurtsema 3. OCOOOOOOOOOOCOOO(XX>3COOCOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOO WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE ÓODOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOCOOOOOOOOOM Advertentie Vier aandeelhouders van de coöperatie ve bergingsvereniging „Renate Leon- hardt'V te weten de heren G. H. Hassink te Lochem, J. Kuyl jr. te Gorinchem, C. Lof te Barneveld en P. S. Peeman te Schiedam hebben aan de aandeelhouders, die deelnamen voor meer dan 200 gulden, Het schip „Kasteel Staverden" heeft zijn vijfdaagse tocht over binnenwateren van Nederland, met een zeventigtal zie ken uit de provincie Noord-Holland aan boord, tot een goed einde gebracht. Niet alleen de goede verpleging en het „er eens even. uit zijn" zijn belangrijk geweest voor de patiënten, nog belangrijker acht dokter Ferwerda directeur van de Gemeente lijke Geneeskundige Dienst van Velsen, die als algemeen leider de reis heeft mee- Bij het Staatsvissershavenbedrijf te IJmuiden blijkt in het eerste halfjaar van 1958 ongeveer vier miljoen kg. vis meer te zijn aangevoerd dan in het eerste halfjaar van vorig jaar. De opbrengst steeg met bijna vier miljoen gulden. In de eerste zes maanden van dit jaar bestond de 'aanvoer uit 35.668.823 kg; vorig jaar was de aanvoer 31.490.693 kg groot. De opbrengst steeg van 18.065.235,98 in het eerste halfj. van 1957 tot 21.861.105,29 in het eerste halfjaar van 1958. In juni was de aanvoer 5.120.392 kg groot en bedroeg de opbrengst ƒ3.110.138,06 In juni 1957 waren deze cijfers 5.256.344 kg vis en 2.248.052,86. Voor de grote vakantie begint, gaan de klassen er nog een dagje op uit. Deze foto werd gemaakt in Gelderland. Een woelig beekje vormt een ware attractie voor de opgetogen school jeugd. PARIJS (AFP). - De Franse admiraliteit heeft de scheepvaart gewaarschuwd voor het gevaar, die de twee stukken van de Duitse tankboot „Josef Joham" opleveren. Het schip werd afgelopen zaterdag door het Duitse vrachtschip „Ludwigshaven" tussen de Kanaaleilanden Guernsey en Al- derney overvaren. De twee stukken zouden nog verscheidene tonnen zeer ontvlambare olie bevatten. Het opsporingswerk wordt bemoeilijkt door een dichte mist. gemaakt dat vele zieken bekend zijn geraakt met het dikwijls veel grotere leed van andere zieken; dit maakt het voor sommigen vaak minder moeilijk zich met hun eigen lot te verzoenen. In de be trekkelijk korte tijd van vijf dagen zijn geen wonderen geconstateerd, wel een sfeer van begrip voor eikaars moeilijkhe den en een sfeer van vriendschap. „Het was", aldus dokter Ferwerda, „alsof we kampeerden; we hadden het gevoel on der vrienden te zijn.. Een patiënt loofde een prijl uit 'voor degene die in 25 woor den het beste gedicht of „opstelletje" over het Rode Krtiis maakte. Er werd door zeer velen op enthousiaste wijze aan deel genomen". Over het verplegend Rode Kruis perso neel had dokter Ferwerda slechts woorden van lof. Vele helpsters en helpers hebben vrijwillig een deel van hun vakantie op geofferd om op deze reis zieke medemen sen een beetje geluk deelachtig te maken; zij hebben het dikwijls heel zwaar gehad en daarbij bewezen niet slechts de theo rie onder de knie te hebben maar even eens de harde werkelijkheid aan te kun nen. Volgend jaar wordt het „Kasteel Sta verden" vervangen door een eigen schip van het Rode Kruis. Het zal een veel gro ter schip zijn, de „Jean Henri Dunant", genoemd naar de Zwitserse filantroop die de grondlegger van het Rode Kruis was. Het nieuwe schip zal meer passagiers kun nen vervoeren en het zal meer reizen per seizoep maken. De „Kasteel Staverden" is langs de in aanbouw zijnde „J. H. Du nant" gevaren op deze laatste reis met zieken. En bij het voorbijvaren heeft dok ter Ferwerda, zo zei hij ons, heel even gedacht: „laat het niet zo zijn, dat het nieuwe schip een drijvend hospitaal is; de kampeersfeer moet er zijn, dat doet de patiënten recht goed". Wel, er is geen re den nu al aan te nemen dat die sfeer er op de „J. H. Dunant" niet zal zijn, zó groot wordt het nieuwe schip nu ook weer niet. Raad voor de Scheepvaart Kapitein niet schuldig aan vergaan van het schip Ter zitting van de raad voor de scheep vaart heeft de hoofdinspecteur J. Metz maandagmiddag kritiek uitgeoefend op de rederij van de stoomsleepboot „Ebro", die op 1 november in stormweer de haven van Vlissingen verliet om op zee assistentie te verlenen aan het in nood verkerende S.S. „Lindekerk" en kort na het vertrek op de zandbank Banjaard strandde. De „Ebro" is daarbij vergaan. De bemanning werd door een sleepboot uit Veere na veel moeilijk heden gered. De hoofdinspecteur was van mening, dat de „Ebro" over te weinig moderne naviga tiemiddelen beschikte. Zo ontbraken een automatische peilinrichting, een echolood en een girokompas. De 32-jarige kapitein J. Bruins uit Maassluis, die ter zitting werd gehoord, achtte hij niet schuldig. Dinsdagavond zullen de beide herenploe- gen van VZV uit IJmuiden in de Heeren duinen waterpolowedstrijden spelen tegen „Neptunus" uit Zaandam. Het eerste herenteam zal indien het deze wedstrijd weet te winnen, de tweede plaats op de competitieranglijst verwerven mede in verband met het feit dat de Velsenaren hun concurrenten van ,,'t Gooi" met 4-3 versloegen. De voorgaande wedstrijd tegen Neptunus, die in Zaandam werd gespeeld, eindigde in een gelijk spel, 2-2. Om half acht speelt VZV 2 tegen Nep tunus 3 en om acht uur komen de beide eerste ploegen in het water. een circulaire gezonden, waarin zij uit eenzetten dat zij de thans gevolgde gang van zaken niet juist achten. Zij zijn van mening, dat de nieuwe voorzitter, de heer Schelvis op 27 juni de schijn op zich heeft geladen de partij van de heer Visser te kiezen. Volgens hen heeft hij het mogelijk ge maakt, dat op onwettige wijze en tegen de wens van de meerderheid der aandeel houders in, drie kandidaten in het bestuur werden benoemd, die daarin niet gewenst werden. Liquidatie der bergingsvereni ging achten zij onjuist omdat een derge lijke liquidatie een onderzoek naar de fei ten zoal niet onmogelijk dan toch zeer moeilijk zou maken. Voorts achten zij een onderzoek met ge bruik van ëxplosieven uit den boze. Zij blijven de voorkeur geven aan een onder zoek met een duiktoren. In de circulaire wordt gezegd, dat de nieuwe voorzitter het vertrouwen der aandeelhouders zal kunnen herwinnen als hij in het bestuur tenminste diegenen accepteert, die met hem op 12 juni gekozen werden en op een bestuursfunctie prijs blijken te stellen. Verder worden voorstellen gedaan die een duidelijke scheiding van rechten en plichten beogen van de vennootschap van de heer Visser, van de coöperatieve ber gingsvereniging, en van de financierings- Aan de dinsdagmarkt Aangevoerd werden vandaag 2300 kisten vis, waaronder 800 schelvis, 100 wijting, 140 gul en kabeljauw, 70 koolvis, 975 ha ring, 170 makreel, 50 stokkebit. 100 kleine kistjes haring, 295 stijve kabeljauwen. De „Maria van Hattem" (van 28 juni) was binnen met 410 kisten schelvis, 80 gul en kabeljauw, 50 koolvis, 40 wijting, 30 stok kebit, 80 stijve kabeljauwen en 18 kantjes haring; de SCH 8 (van 26 juni) had 100 schelvis, 100 makreel, 600 haring, 20 wij ting, 10 gul en kabeljauw, 10 diversen en 32 kantjes haring; de KW 122 (van 24 juni) 80 schelvis, 30 gul en kabeljauw, 60 ma kreel, 320 haring, 30 wijting, 5 stokkebit, 40 stijve kabeljauwen en de HD 87 210 schelvis, 10 wiiting, 20 schol en kabel jauw, 20 kolen, 55 haring, 10 makreel, 5 stokkebit, 135 stijve kabeljauwen. Naar het buitenland De prijs van tongen en schol op maan dag was: grote tongen f 3,40 tot f 3,80, grote middel f 3,40 tot f 3,80, kleine middel f 3,30 tot f 3,70, tong I f 3,30 tot f 3,70, slips f 3 tot f 3,20, schol grote f 48 tot f 52, middel schol f 44 tot f 49, zetschol f 40 tot f 44, schol I f 36 tot f 42, schol II f 26 tot f 35. Voor de export noteerden grote rijen kabeljauw vandaag f 112 tot f 134, kleine rijen kabeljauw f 60 tot f 77, kisten grote kabeljauw f 112 tot f 134, kisten kleine kabeljauw f 88 tot f 110. De SCH 8 had zeven haaien die f 74 tot f 144 per stuk opbrachten. Voor binnenland Grote gullen maakten f 28 tot f 35, mid del gullen f 20 tot f 30, torren f 17 tot f 26, zwarte koolvis f 76 tot f 80, koolvis I f 30, koolvis II f 25. Dewitte koolvis ging weg voor f 90, witte koolvis I f 37, leng f 82 tot f 77. Grote schelvis deed f 27 tot f 30, groot middel f 23 tot f 25, kleinmiddel f 19 tot f 27, pennen f 17 tot f 24, braad f 10 tot f 25, wijting f 13 tot f 19. De haring haalde f 15 tot f 19, makreel f 18 en paapjes f 6 tot f 8. Voor de woensdag Morgen lost de Haarlem 450 kisten ha ring, 100 makreel, 40 schelvis, 40 wijting, 40 gul en kabeljauw, 400 kleine kistjes ha ring en 200 kantjes. Verwacht worden de KW 81 (van 26 juni), Dirkje en Herman (van 27 juni), Vios en Beatrice (van Haringvangsten De vangsten van de vleetloggers waren in de afgelopen nacht: ADECO: KW 2 met 10, 5 met 18, 6 met 14, 23 met 40, 138 met 22, 147 met 12, Y 283 met 25. HAP AS: KW 16 en KW 36 19 met 7, 47 met 4. 70 met 12, 168 met 5, 170 met 10. RKP: 15 met 8, 43 met 27, 97 met 12, 110 met 6, 20 .iet 30, 40 met 74, 74 met 43, 78 met 14, 23 met 3, 45 met 50, 175 met 13. DUP/ 48 iet 32. "7 met 20, 86 met 10, 37 met 21, t 50, 130 met 25, 163 met 8. Gemiddelde vangst: Scheveningen 27 en K:. /rk 20 kantjes. combinatie, die de berging alsnog wil on dernemen, een en ander onder vermel ding van percentages nettowinst, (resp. drie, 75 en 22 percent). De ondertekenaars zeggen alleen indien op deze voorstellen wordt ingegaap te kun nen overwegen of zij hun klacht, inge diend bij de officieren van Justitie te Haar lem en Alkmaar, zullen intrekken, en af te zien van „onthullingen over de gehei me bronnen van de heer Visser". DE VREES BIJ DE MATROOS-KOK van de Katwjjkse motorkotter KW 133 „Koningin Juliana", dat het eten in de kombuis zou aanbranden, is op de achten twintigste april van dit jaar oorzaak geweest van een ernstige aanvaring op de Noordzee tussen deze kotter en de Nederlandse kustvaarder „Toni". Beide schepen werden vrjj hevig beschadigd, maar liepen geen lekkage op, zodat op eigen kracht naar een haven kon worden koers gezet. De vierenzestig jarige matroos-kok J. v. D. uit Katwijk aan Zee, die in zijn zeemansloopbaan twaalf jaar als schipper op vissers schepen heeft gevaren, bleek de schuldige aan deze aanvaring te zijn. Nadat de matroos J. van R. van de brug was afgegaan om de motor te smeren en olie over te pompen, was ook hij naar het benedenschip afgestapt om te zien of de soep niet aanbrandde. De andere bemanningsleden sliepen op dat moment in het vertrouwen, dat Van D. en Van R. nauwlettend de wacht hielden en een goede koers naar de visgronden op ongeveer veertig mijl afstand van IJmuiden voeren. De schok van de aanvaring deed hen anders beseffen. De KW. 133 vertrok op 28 april 's mid dags om kwart voor vijf uit de Vissersha ven te IJmuiden. Omstreeks vijf uur was het scheepje buitengaats en een half uur later werd de uiterton gepasseerd. Het was mooi weer en schipper J. Groen uit Katwijk besloot de wacht over te dragen aan matroos-kok J. v. D. en matroos-mo tordrijver J. v. R. De kok was de oudste van het tweetal en had de papieren op zak om als dienstdoend stuurman op te treden. Nalatigheid „Toen is het een verschrikkelijke fout van me geweest", gaf de kok grif tegen over de Raad toe. „We stuurden noordwest ten noorden en het werd tegen half zeven al een beetje donker. De motordrijver ging naar beneden om de motor te smeren en 10 minuten later ben ik ook naar bene den gegaan om naar de soep te kijken". De kok had de kustvaarder inmiddels al zien naderen en hij had ook waargenomen dat de peiling niet veranderde. „Er werd dus in ramkoers gevaren", constateerde een van de leden van de raad. „Ja, ja, ja..", verzuchtte matroos-kok Van D„ „Het is een reuze nalatigheid van me ge weest. Ik heb aan die kustvaarder niet meer gedacht". En hij voegde er aan toe: „Tweeënvijftig jaar heb ik nu gevaren en nimmer is me iets overkomen". Geen attentiesein gehoord Op het moment, dat Van D. de kombuis verliet, werden door de kustvaarder „To ni" drie stoten op de scheepsfluit gegeven. Van D. snelde naar de brug en gooide daar de motor in haar achteruit. Een aanvaring kon echter niet meer worden vermeden het voorschip van de KW. 133 en het bak boordsvoorschip van de „Toni" werden gehavend. Van D. ontkende tegenover de Raad, dat hij driemaal een attentiesein van de „To ni" had gehoord. De kapitein van de kust vaarder had verklaard deze seinen te heb ben gegeven. „Die drie stoten achter el kaar, daar schrok ik van", aldus de kok. De zevenendertigjarige schipper J. Groen uit Katwijk aan Zee verscheen als getuige. Hij deelde mee, dat de kok voor de eerste maal op die reis met de KW. 133 was meegegaan en dat hij van de aan varing was wakker geworden. De schipper had onmiddellijk het commando-overgeno men en had de kustvaarder gepraaid. La ter is ze naar IJmuiden gevaren, waar de kotter omstreeks negen uur 's avonds bin nenliep. De reparatie nam ongeveer drie weken in beslag. Ergerlijke aanvaring Nadat ook de zestienjarige motordrijver J. van R. een verklaring voor de Raad had afgelegd „Ik l eb nog gezegd tegen de kok, dat we moesten uitwijken voor die kustvaarder" was het woord aan de inspecteur-genpraal voor de Scheepvaart, de heer J. Metz. „Een zeer ergerlijke aanvaring", meen de de heer Metz. Hij dacht daarbij aan het avontuur van de TX. 24, die enige tijd ge leden in aanvaring kwam met de onder zeebootjager „Groningen". Ook toen was de aanvaring te wijten aan onvoldoende uitkijken op het vissersschip. „Nu is dit weer het geval", meende de heer Metz". Al ver tevoren werd vastge steld, dat men ramkoers voer en toch wordt doorgevaren. En dan nog wel zonder een man op de brug." De heer Metz was verder van mening, dat het in strijd is met de bedoeling van de bepalingen, wanneer de mensen aan boord tijdens het wachtlopen tevens be last zijn met andere werkzaamheden. Hij kon de combinatie van plichten in het licht van scheepsrampen, die veroorzaakt wor den door vissersschepen, niet bewonderen. De inspecteur-generaal verweet de ma troos-kok J. v. D. grove achteloosheid. Het beleid van de schipper werd door hem ech ter ook niet bewonderd, daar deze de gang van zaken aan boord als normaal beschouw de. De heer Metz adviseerde de Raad om het dienstdiploma als schipper van de heer Van D. in te houden voor de tijd van vier maanden.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 4