Rijdende schilderijenexpositie binnenkort in Beverwijk Carillon voor St. Agathatoren in Beverwijk gearriveerd Vele bezwaren tegen Beverwijks gedeelte van Meerestein WOENSDAG Aanbieding Coupons Heemskerks ambtenaar richt camera op Mater Amabiliswerk Amsterdamse Beurs DE BEURS van gisteren STAD EN LANDSCHAP UIT DE GOUDEN EEUW CASTRICUM Aardbeien iets goedkoper dan gisteren Muziekdag in Castricum wordt groots feest Beijnes verwacht in 1959 voldoende werk Scheepvaart LANG GEKOESTERDE WENS WERD VERVULD Batig saldo mede dankzij opbrengst van KNVB-toto tegen Spotprijxen SPOEDVERGADERING RAAD HEEMSKERK Aardbeienaanvoer valt geducht tegen Scheepvaartverbod ten zuiden van West-Java Honderd uur werken voor een kwartier film DINSDAG 8 JULI 1958 ->> 7 Hoewel Beverwijk zich niet in het bezit van een museum mag verheugen, behoeft de bevolking van de aardbeienstad niet verstoken te blijven van een tentoonstelling van de mooiste schilderijen uit de gouden eeuw. Dank zij de Culturele Raad van Noordholland, die het coördineren en stimuleren van de culturele uitingen in de provincie als zijn voornaamste taak ziet en dank zij de medewerking en de organisatie, talenten van de Beverwijkse Sociaal Culturele Raad, zal van 11 tot en met 20 juli in het gymnastieklokaal van de openbare ulo aan de Plantage, dus in het gebouw waar de tentoonstelling „Beverwijk bouwt" was ondergebracht, de expositie „Stad en Landschap" worden gehouden. De tentoonstelling zal dagelijks geopend zijn van 14 tot 17.30 uur en van 18.30 tot 21 uur. Het inrichten van deze expositie vergt hoegenaamd geen tijd, omdat zij als het ware „panklaar" is. De schilde rijen zijn op schotten bevestigd, die in een oogwenk kunnen worden opgebouwd en la ter weer in een minimum van tijd kunnen worden afgebroken. Tournee De tentoonstelling waarmee de Culture le Raad van Noordholland een tournee maakt door de provincie om de kunst dich ter bij de mensen te brengen, maar ook om diegenen van het platteland, die an ders nooit in de gelegenheid zijn om een museum te bezoeken, toch eens de' kans te geven te genieten van de kunstschat ten die de gouden eeuw ons heeft nagela ten, wettigt naar de overtuiging van de or ganisatoren een brede belangstelling van het Beverwijkse publiek. Dat ook buiten de grote steden behoefte wordt gevoeld om eens geconfronteerd te worden met kunswerken uit een rijk en glorieus verleden, is wel gebleken uit het enorme succes dat een cursus van de Stichting Openbaar Kunstbezit per radio heeft opgeleverd. Deze zogenaamde „rijdende tentoon stelling" is, zo werd ons door de organi satoren verzekerd, een andere en beslist ook doeltreffende methode om het publiek dat door de afgelegen ligging ten opzichte van welvoorziene musea anders niet in staat zou zijn om ingewijd te worden in de geheimen van vervlogen tijden, met het bezit aan originele schilderijen en an dere voorwerpen van beeldende kunst ver trouwd te maken. Dertig schilderijen In deze heeft ook het Bureau van de rijksinspecteur voor roerende monumen ten in Den Haag een taak, waardoor on der meer een verzameling van om en na bij de dertig schilderijen uit de zeventien de eeuw over het onderwerp „Stad en Landschap" ontstond, die voornamelijk op het platteland wordt opgesteld evenals in steden, die vrij ver van de grote ste den met bekende musea verwijderd lig gen. De Beverwijkse Sociaal Culturele Raad heeft er bijzonder voor geijverd dat ook de inwoners van de aardbeienstad van de ze expositie kennis zouden kunnen nemen en hoopt nu dat zijn moeite met een groot aantal bezoekers zal worden be loond. De entreegelden zijn daarom bij zonder laag gehouden om maar een zo groot mogelijke laag van de bevolking te bereiken. Befaamde meesters Op de expositie „Stad en Landschap" zal men schilderijen kunnen bewonderen Zaterdag zowel als maandag varieerden de aardbeienprijzen bij „Ons Belang" in Castricum van 380 tot 570 per mand. De doosjes waren iets in prijs gezakt en brachten nu 46 tot 58 op. Op de groenteveiling daarentegen waren de prijzen iets hoger dan vrijdag zoals voor de peulen en sperciebonen waarvan de noteringen thans respectievelijk tot 130 en 160 per kg opliepen. De noteringen voor de aardbeien waren: Climax 1. 500-570, 2. 380-530 en per doosje 46; Moulin Rouge 1. 480, 2. 300-480; Sen- gha 1. 390-420; per doosje 49; Amazone 420-470; Zuurtjes per mand 260, frambo- zenaardbeien 400-490, per doosje 52-58. De groentenoteringen waren: bloemkool 10-30, sla 3-4, bospeen 13-24, peulen 102- 130, doperwten 70-77, tuinbonen 28-30, komkommers 13'/s, sperciebonen 135-160. Tromgeroffel en trompetgeschal Castricum zal zondag daveren van mars en drumbandtonen. Dan wordt namelijk vóór de eerste maal in de geschiedenis van Castricum een muziekdag georganiseerd waaraan niet minder dan 21 korpsen en drumbands zullen deelnemen. De organisatie van deze muziekdag "be rust bij de plaatselijke V.V.V. in samen werking met het Castricums fanfarekorps. De dorpsgemeenschap zal reeds zaterdag avond kunnen genieten van een concert dat gegeven zal worden door de muziekvereni ging Crescendo uit Haarlem. Dit concert vindt plaats op „de Brink" aan de Burg. Lommenstraat. Hierna wordt nog een tap toe gegeven. Zondag om 12 uur zullen B. en W. de deelnemende verenigingen ten gemeentehuize officieel ontvangen; om een uur begint de marswedstrijd. Het parcours zal ook via de Geelvinck- straat lopen. Als er na afloop van de wedstrijden nog tijd over is zullen de gezamenlijke korpsen bestaande uit 200 muzikanten nog enkele nummers ten gehore brengen. Tot de deelnemende verenigingen, die onder andere uit Amsterdam, de Zaan streek en Haarlem komen, behoort ook de beroemde drumband „Preases van Nispen" uit Amsterdam. Nieuwe onderwijzer voor Centrale Openbare lagere school Om te voorzien in de vacature van een onderwijzer aan de Centrale openbare lagere school te Bakkum hebben B. en W. een tweetal sollicitanten op de voordracht geplaatst waarover op de hedenavond te houden raadsvergadering zal worden ge stemd om een van hen als leerkracht aan deze school te benoemen. Voorgedragen zijn: P. C. H. Snoek te Eindhoven en R. Klaver te Den Haag. van tal van befaamde meesters zoals Jan van Goyen, Jacob Ruysdael, Salomon Ruysdael, Albert Cuyp, H. Averkamp, Aert v.d. Neer en Wouwerman. De officiële opening geschiedt op 11 ju li om 17 uur. Wie deze plechtigheid zal verrichten is nog niet bekend. In de heden te Haarlem gehouden ver gadering van aandeelhouders der Ko ninklijke Fabriek van Rijtuigen en Spoor wegwagens J. J1 Beijnes te Beverwijk heeft de president-commissaris, dr. L. G. Kor- tenhorst, opgemerkt dat het afgelopen jaar weliswaar geen prachtige resultaten heeft opgeleverd, maar het bedrijf heeft in de ruim honderd jaar van zijn bestaan slech tere jaren gekend. Hij hoopte, dat het per soneel, dat thans in de fabriek werkzaam is, aan de gang kan blijven. De directei de heer W. L. Beijnes ver wachtte voor het jaar 1958 geen grote winst, echter ook geen verlies. De orders zijn verminderd, maar spreker had voor de toekomst geen ongunstige verwach tingen. Volgens hem waren de slechte resultaten uit 1957 te wijten aan het feit. dat volgens buitenlandse licenties gewerkt moe^t worden. Die kwamen te laat binnen en de vertraging heeft kosten gebracht. De drieledige tram. heeft belangstelling ge trokken in het buitenland en gehoopt wordt dat hét maken van bestellingen er het gevolg van zal zijn. Als de order van de gemeente Amsterdam voor het maken van trams dit jaar binnenkomt dan zal de fabriek in 1959 van4 voldoende orders voorzien zijn. Getracht zal worden het personeel aan het werk te houden, maar mocht dat niet gelukken dan heeft de di rectie van dj Hoogovens zich bereid ver klaard het overtollige personeel tijdelijk in dienst te nemen. De jaarverslagen werden goedgekeurd en de periodiek aftredende commissaris, ir. F. Q. den Hollander, werd herkozen. Annenkerk, 7 150 m zw Ouesant Arandskerk 560 m. west van Adealaide. Balong, 7 verw. Port Sudan Benkalis, 7 83 m zw Ushant Boschkerk, 7 75 m nnw The Brothers Blitar, 7 v. Sin'gapore n. Pandjang. Busum (t.) 1 dw. Bone. Caltex Delft, 7 260 m nw Cape Leeuwin Caltex Leiden, 7 100 m zw Gavdo Caltex Nederland, 7 verw. Hamburg Caltex Pernis, 7 50 m n Villano Caltex Rotterdam, 7 90 m zw Kreta Caltex The Hague, 7 85 m zw Kreta Caltex Utrecht (t) 7 150 m. wnw. Alexandrië n. Bahrein. Casamance, 7 100 m zw Ouessant Cradle of Liberty (t) 7, 150 m. ono Mozambique n. Philadelphia. Drente 7 v. Balik Papan n. Semarang. Eos, 8 aank. Tunis van Brest Etrema, 7 168 m nw Cape Bon Farmsum, 7 180 m nw Singapore Friesland, 7 dw Mozambique n. Dar es Salaam. Grootekerk, 7 20 m. o. Formosa n. Hongkong. Hermes, 8 aank. Hoek v. Holland Hecuba, 7 Wight gepass. n. San Juan. Holendrecht, 7 420 m. zo. Kp. Race n. Rotterdam. Johan van Oldenbarnevelt, 7 te A'dam Kryptos (t.) 7 v. Bachaquero n. Buenos Aires Kara (t.), 8 te Thameshaven Kieldrecht,, 7 vertr. Cochin n. Colombo Kisicia, 7 400 m w Finisterre Kabylia (t) 7 180 m. otz Kp. Hatteras n. Curasao. Kreeft, 7 470 m. ono Kp. Race n. Rotterdam. Laertes, 7 80 m. ztw Djeddah n. Suez. Lindekerk, pass. 7 de Gata n. Port Said. Lekkerkerk, p. 7 Straat Ormoesz n. Suez. Louis Lantz, 7 110 m. o. Giblraltar n. Algiers. Leopoldskerk, 7 35 m zw Dover Limburg 7 te Genua van Napels. Maaskerk, 7 540 m. o. Guardafui n. Colombo. Maas, 7 110 m zw Ouessant Mapia, 7 250 m zzo Colombo Meerkerk, 7 pass. Algiers Moordracht, 7 430 m nw Cocos eil. Modjokerto, 8 te Aden Mameland, 7 van Natal Cardon n. Buenos Aires. Modjokerto, 8 verw. te Aden. Prins Willem IV, 7 te Toronto Peperkust, 7 v. Lagos n. Takkoradi Rotti, 7 te Colombo Scherpendrecht, 7 vertr. êi3.1k2v.l...m !~;iwr.; Scherpendrecht,, 7 25 m n Algiers Seven Seas, 7 v. Le Havre n. A'dam Sinabang, 6 vertrek Labuan Stad Rotterdam, 7 10 m nw Lissabon Stad Vlaardingen, 7 40 mw Sta vanger Straat Cook, 7 850 m w Fremantle Straat Soenda, 8 te Durban Saidja, 8 verw. Pladju. Stentor, 7 180 m. w Ouessant n. Amsterdam. Talisse, 8 aan Surabaia van Semarang. Tappanzee, 7 275 m wzw Durban Tibia, 7 260 m zo Rasailhadd Tomocyclus, 7 vertr. Curagao Talisse, 8 te Semarang Vanderhagen. 7 130 m o Koapstad Van Waerwijck, 7 370 m. zoto Diego ":q n. Lorenzo Marques. Waterman, 7 v. Suez n. Aden Wonosari, 8 te Sungei Gerong Westertoren, 7 323 m w Melbourne Zuiderkruis, 7 v. R'dam n. A'dam. KLEINE V RT Bab-T, 4 van Ostrand naar Walkom vertrokken. Elsa, 4 Brusbutel gepasseerd van Hudiksval n. Zaandam. Kaap Falga, 4 van Rundvik naar Amsterdam. Pavo, 4 van Waya naar Zaandam. Ponza, 5 van Amsterdam naar Kristinehamn. Tilly, 5 van IJmuiden naar Ostrand. Alcetas, 7 Noordhinder v. Taro-Rotterdam. Flevo, 7 160 m. zzw Ouesant Algiers-Antwerpen. SLEEPVAART Barendszee. 8 60 m zw Scyllies Blankenburg, 6 te Bary Cycloop, 7 nm te Imuiden verw. Clyde, 8 van Maassluis naar Bris+o1 Hudson, 5 v. Orange n. Maracaibo Humber, 8 te Montevideo Loire, 7 te Maassluis Maas, 5 te Maassluis Noordzee, 6 te Barry Maandagmiddag zijn de klokken voor het Beverwijkse carillon in de aardbeien stad gearriveerd tot grote vreugde van de Vrienden van de Beiaard, die deze heuge lijke gebeurtenis al zo lang hebben ver beid. Onmiddellijk werden de klokken op deskundige wijze gelost en tegen het val len van de avond beklommen al tal van ijverige arbeiders de toren van de St. Aga- thakerk aan de Breestraat om voorberei dingen voor de montage van de klokken te treffen. Schrijlings gezeten op het uiterste punt je van de koepel wierpen zij grote sterke kabels naar beneden om hieraan de klok ken omboog te hijsen. Daar kwamen zij maandag echter niet meer aan toe. De beschermheer van het carillon, bur gemeester J. G. S. Bruinsma, kwam per soonlijk kijken hoe het met de klokken stond. Hij zag er zelfs niet tegen op om de lange en vermoeiende klim naar de koe pel te ondernemen om de „gang van zaken bij de montage van nabij"mee te kunnen maken. Het carillon zal nu dus inderdaad 1 augus tus in gebruik kunnen worden genomen en Leerlingen namen afscheid van onderwijzer Luypen Uit honderden keeltjes kwamen maan dagmiddag woorden van dank voor het scheidende Beverwijkse schoolhoofd, de heer Th. Luypen, die tientallen jaren zijn krachten heeft gegeven aan de r.-k. Leer school te Beverwijk. Onder leiding van een aantal onderwijzers hadden de kinderen vele stukjes ingestudeerd en in 't Kenne- mer Theater te Beverwijk, weerklonken geregeld de heldere kinderstemmetjes. Veiling begint om half twee Met ingang van vandaag zal de veiling „Kennemerland" op tussendagen om half twee beginnen. Beverwijks burgervader, de heer J. G. S. Bruinsma, bekijkt met welgevallen een van de kleinere klokken. zal haar eerste muziekje over de stad la ten tingelen en beieren om hiermee het folkloristisch dansfestival in de letterlijke betekenis klank en kleur te verlenen. De president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen, ir. F. Q. den Hollander, de president-directeur van de Koninklijke Ne derlandse Hoogovens en Staalfabrieken, ir. A. H. Ingen Housz het volledige klokken- comité en uiteraard Beverwijks burger vader zullen de plechtigheid bijwonen. De Beverwijkse voetbalvereniging „De Kennemers" heeft maandagavond in het Kennemer Theater haar jaarvergadering gehouden, die slechts matig werd bezocht. De voorzitter, de heer M. Lmdner, wees in zijn openingswoord op het feit dat de pres taties in het afgelopen seizoen minder goed zijn geweest. Het eerste elftal kon zich slechts met moeite in de tweede klasse handhaven. Een voornaam ding noemde de voorzitter de goede geest in de vereniging. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer M. Berghuis, bleek dat het ledental constant is gebleven (553). De uitgave van een verenigings-weekblad is in goede aarde gevallen en zal dus worden voortgezet. Een grote financiële steun heeft „De Kennemers" ondervonden van de opbrengst van de K.N.V.B.-toto. In het afgelopen seizoen werd hiervan ongeveer tweedui zend gulden ontvangen. De penningmeester de heer J. C. Verhorst, maakte dan ook melding van een batig saldo. De heren M. Lindner, S. Hommes en J. P. Niesten werden als bestuurslid herkozen. De heer J. Grapendaal, die zich niet meer beschikbaar stelde, werd opgevolgd door de heer J. Zijp. De plaats van laatstge noemde in de elftalcommissie wordt inge nomen door de heer J. van Rookhuizen. Advertentie kleurechte DOBBY VELOURS MODERNE CRETCih - DAMASTEN LINOLEUM KROMMENIE VILTZEIL COCOS VAST-TAPDT WONINGINRICHTING BEVERWIJK 250 MODELKAMERS t De gemeenteraad van Heemskerk is maandagavond nauwelijks twintig minuten op het raadhuis in vergadering bijeen geweest, omdat de agenda slechts één punt telde, namelijk: Bezwaarschrift ontwerp uitbreidingsplan „Meerestein" (gedeelte Beverwijk). Hierin werd door B. en W. aan de raad voorgesteld tegen dit plan een bezwaar in te dienen, hetgeen onder meer werd gemotiveerd met de overweging, dat ter plaatse van de Maarten van Heemskerkstraat de bebouwing in Beverwijk niet aansluit op die, welke door Heemskerk is geprojecteerd. En omdat slechts een zeer klein gedeelte van de betreffende wijk in de gemeente Beverwijk is gelegen, achtte het Heemskerkse college van B. en W. het juister, dit stukje aan te passen bij het eigen ultbreidings plan. Verder werd er in dit raadstuk de aandacht op gevestigd, dat tussen beide colleges geen enkel overleg heeft plaats gevonden over de schets, waarin de be bouwing van het Heemskerkse gedeelte zo belangrijk is gewijzigd. Onmiddellijk na de opening der ver gadering werd dit voorstel door de voor zitter, burgemeester H. Nielen, aan de orde gesteld en nog van een korte toe lichting voorzien. In zekere zin veront schuldigde hij zich hierbij voor het feit, dat deze vergadering zo spoedig moest worden uitgeschreven, maar het college was niet eerder dan zaterdag 5 juli door Beverwijk officieel van het uitbreidings plan in kennis, gesteld. En nu de termijn waarop een bezwaar kr worden inge diend reeds dinsdag eindigt, hoopte spre ker dat het de raad duidelijk zou zijn, dat de vergadering geen dag langer kon wor den uitgesteld. Met deze woorden legde de burgemeester het voorstel ter discussie aan de leden voor. Van een debat is echter geen sprake ge weest; daarvoor was de mening der ver gadering te -verdeeld. Zo kon de heer M u y e n (Arbeid) het voorstel niet an ders dan loeisch noemen om daarbij te kennen te geven, dat hij het tijdstip rijke lijk laat achtte, waarop Beverwijk zijn col lege van het een en ander in kennis had gesteld. Misnoegen - De heer Beentjes (K.V.P.) wenste evenmin veel woorden aan deze kwestie te verspillen. Alleen om praktische redenen noemde hij het door B. en W. voorgestelde bezwaar al volkomen verantwoord, waar bij spreker evenmin verzuimde zijn mis noegen onder woorden te brengen over de houding van beverwijk, ten opzichte van een dergelijk belangrijke kwestie. De heer Wentink (C.H.U.) verklaarde op zijn beurt dut het prae-advies van B. en W. voor zichzelf sprak, zodat de raad zich hierbij ongetwijfeld eenstemmig zou kun nen aansluiten. Onderlinge afspraak Burgemeester Nielen werd aldus de noodzaak bespaard het voorstel met argu menten te verdedigen. Toch wilde hij niet verzuimen nog even te herinneren aan de destijds gemaakte onderlinge afspraak, dat de gemeenten in de IJmond elkaar even tuele plannen onmiddellijk ter inzage zou den toezenden. Vandaar had spreker ver wacht, dat Beverwijk zijn gemeente het betreffende plan eerder ter kennis zou hebben gebracht, zoals dit omgekeerd on langs door Heemskerk was gedaan. Nu was door Beverwijk aangevoerd, nog steeds volgens de burgemeester, dat het uitbrei dingsplan niet vroeger kon worden toege zonden, omdat de profielbladen niet eerder gereed waren. Hetgeen spreker bijzonder merkwaardig noemde, nu het uitbreidings- olan „Meerestein" reeds van 10 juni af op het raadhuis te Beverwijk ter visie was gelegd. „Moest ik hier dus uit concluderen, dat het blad al die tijd aan de stukken heeft ontbroken?", zei de heer Nielen. Vervolgens vestigde spreker er de aan dacht op, dat Beverwijk en Heemskerk volgens dit uitbreidingsplan geen aanslui tend geheel zullen vormen. Bovendien werd door hem betwijfeld, of het grote belang van de Jan van Kuikweg door Be verwijk v/el voldoende werd onderkend. Want hieronder bevinden zich immers het grote afvoer- en transportriool van de Hoogovens, alsmede de hoofdkabels. Ten slotte meende de voorzitter, dat het plan- Meerestein voorlopig nog niet urgent zal Maandag viel de aardbeienaanvoer ge ducht tegen. Er waren namelijk slechts 12000 manden aan de veilingen. Het gaat er naar uitzien dat de oogst zal tegenvallen. Ook de prijzen waren minder, met uit zondering van die voor de eerste kwaliteit Climax en IJmond, hiervoor werd tot 6.20 per slof betaald. De tweede kwaliteit haal de krap 3 per mand. MARKTBERICHT Aardbeien 1.806.20 per slof, andijvie 1224 c%nt, spinazie 1435 cent, postelein 2643 cent, doperwten 6795 cent, sperzie bonen 1.301.70, snijbonen 1.101.75, peulen 11.30, sla 34 cent, bospeen 1626 cent, waspeen 1729 cent, rabarber 1429 cent. zijn, waardoor hij met dit alles het voor stel van het college tot een bezwaar vol doende gemotiveerd achtte. Kennelijk was de raad eenzelfde mening toegedaan, want het behoefde niet eens in stemming te worden gebracht, om het een parig fiat te verkrijgen. Waarmee deze korte vergadering tevens was beëindigd. Slotkoers Voorbeurs gisteren koersen 3-3)4°/o Nederl. '47 90 x 3% Nedl. 1962/64 94 X A.K.U 199X 199 Calvé Delft 304-X Van Gelder Zonen 18014 K. N. Hoogovens 304 Nederl. Ford 180 N. Kabelfabriek. 260 gew.PhilipsGloeil. 299X 299 Pref.PhilipsGloeil. 158X Unilever 360X 360 Wilton Fyenoord 187 Dordtsche Petrol. 721 Kon. Petroleum.. 172.70 173.— Billiton 187 A'dam Rubber 70 X K.L.M 107.— Holl. Amer. Lijn 138 K N.S.M 13914 N. Scheepv. Unie 12514 v. Nievelt Goudr. 13014 Phs. v. Ommeren 229 X H.V.A 106 Delimaatschappij 127.80 128.— Amsterd. Bank 22514 Nat. Handelsbank 85 Ned. Handel Mij. 169 X Rotterd. Bank.... 189 Twentsche Bank. 170 Anaconda Copper 47 x Bethlehem Steel.. 42 H U.S. Steel 6514 General Motors 40 7614 24% DJAKARTA, (Reuter) De Indonesi sche marine heeft maandag bekend ge maakt dat, in het belang van de veiligheid van de staat, de wateren ten zuiden van West-Java voor alle schepen gesloten zijn. In de bekendmaking werd echter een uit zondering gemaakt voor kustvaartuigen, die geregelde diensten onderhouden tus sen Straat Sunda en het eiland Nusakam- bangan. Ook plaatselijke vissersvaartuigen en schepen van de marine, alsmede door de marine gecharterde schepen vallen niet onder het verbod. Het door de maatregel getroffen gebied strekt zich uit van 6 gra den 40 minuten zuid, 105 graden 13 minu ten oost, tot 7 graden 43,5 minuten zuid en 108 graden 40,3 minuten oost en omvat een kuststrook van ongeveer 500 kilometer. De afstand van de kust af, waarvoor het verbod van toepassing is, werd niet ge meld. Het persbureau „Antara" meldde, dat op 4 juli nabij dit zeegebied een niet geïdentificeerd schip zou zijn waargeno men. Volgens berichten van de laatste we ken zouden benden van Darul Islam in het aan de betrokken kuststrook grenzende ge bied actief zijn geweest. AMSTERDAM Terwijl de markt de koersen van New York moest missen wegens het lange week einde aldaar, ging de belangstelling in de eerste plaats uit naar certificaten Deli en zelfs naar een aantal fondsen met Indone sische belangen. Deli opende drie gulden hoger op 127.50 en trok aan tot 128.50. Er werd een levendige handel in gedreven en ook in Senembah was de belangstelling weer groot. Deze was eveneens vast ge stemd op 94'/2, maar ook HVA, die de laat ste tijd ten achter is gebleven, was goed gestemd en liep op tot 105. Hierin was de handel echter gering, maar niettemin viel het op dat de gehele markt vriendelijk gestemd was en dat de ondertoon goed was. Nergens evenwel, behalve in Deli, kwam de handel tot uitgebreidheid. Dit was ook niet het geval voor de scheepvaartaandelen, die evenwel over de gehele linie gunstig gedisponeerd waren. Vooral trok de aan dacht de drie percent hogere koers van de Maatschappij Nederland. Voorts waren Scheepvaart Unie hoger gewaardeerd, evenals Van Nievelt Goudriaan. KPM was goed prijshoudend. De internationale sector van de markt verkeerde in afwachting van de openings koersen van New York. Het gevolg was dat de hoek van Kon. Olie vrijwel de gehele middag een verlaten aanblik had. In KLM werd slechts een adviesprijs vernomen van 106.50. Unilever bewoog zich rondom de 360, na in de ochtendbeurs hoger genoteerd te hebben. Philips lag vlak tegen de drie maal parikoers aan en AKU kwam juist boven de tweemaal parikoers uit. Hoezeer Deli de markt beheerst blijkt wel uit de omzetten van vrijdag toen op een totale aandelenomzet van 2.380.000, Deli 560.000 voor zijn rekening nam. De Nederlandse staatsfondsen waren prijs houdend en iets beter voor de staffellening. Gisteren was de inschrijving op de 5 per cent lening a pari van de Export-Finan ciering-Maatschappij. De meningen over het resultaat waren verdeeld, maar per saldo overheerste de indruk dat de lening er wel in zal gaan. Prolongatie 3'/2 percent. (ANP.) NEW YORK Het koersniveau bereikte een nieuwe hoogte voor 1958 op de achtste achtereen volgend stijgende beursdag. De gemiddelde winst bleef voor het grootste deel van de lijst beneden een dollar. Enkele in speciale positie verkerende fondsen en enkele bui ten de gemiddeldengroepen stegen twee of drie dollar. Reichhold Chemical steeg bijna 3 dollar maar brokkelde tegen beurseinde fractio- neel af. Du Pont de Nemours en Allied Chemicals stegen ongeveer een dollar. Ford beïnvloedde de autofondsen met een winst van bijna een dollar. Youngstown was fractioneel hoger. Shell steeg 2 dollar. Het industriegemiddelde kwam van 480,17 op 481,85; dat voor spoorwegen van 119,42 op 119,52 en dat voor openbare nuts bedrijven van 79,57 op 79,70. De omzet daalde van 2.630.000 tot 2.510.000 aandelen. Van de 1192 verhandelde fondsen sloten er 541 hoger en 385 lager. (UPI). De camera snort. De meisjes van de Mater Ama- bilisschool in Beverwijk zitten ijverig te naaien. „Het wordt naar ik hoop een aardige kleurenfilm, die precies een kwartier zal duren. Een kwartier film, maar er zit zo'n hon derd tot honderd vijf tig uur werk aan.zegt de heer Th. Dicker, die de veelgeprezen chef is van Sociale Zaken en Huisves ting van Heemskerk. De heer Dicker heeft wel meer met het „filmbijltje" ge hakt en onder andere films opgenomen over de geboor te van zijn zoon en tevens enige reisfilms gemaakt. „Sinds wanneer hij zijn hobby al bedrijft", vragen wij. „Zo'n vier of vijf jaar", zegt hij, „maar voordien had ik al heel wat gefoto grafeerd". „Hoe hij er toe kwam een film over het werk van de Mater Amabilisschool te gaan opnemen?" Het bleek, dat de heer Dicker een van de bestuursleden kende, die wist dat hij zo'n verwoed cineast is. „Het was stom toeval, dat we het over het filmen kregen en de moge lijkheid onderzochten om eens een propagandafilm te vervaardigen". Dan vertelt de chef van Sociale Zaken dat hij zelf het draaiboek heeft ge schreven. „Ik heb een hele boel gegevens gekregen over de Mater Amabilis school en de meest specta culaire zaken uitgekozen". Het komt er op neer, dat de camera zal worden gericht op de kooklessen, de naai lessen, de kinderverzorging, verpleegkunde, het bloe- menschikken, de sportdag en de diploma-uitreiking. Ook wordt een staaltje taartenbakken in beeld ge bracht. Het verhaaltje zal zich niet afspelen rond enkele leerlingen alleen. „Dat ver oorzaakt alleen maar haat en nijd tussen die meiden onderling". „Ik wil in kort bestek een zo volledig mo gelijk overzicht geven van het werk, alleen de aller mooiste kanten laten zien van de schoolgemeenschap. Ten slotte is het een propa gandafilm", voegt de heer Dicker er aan toe. Flitsen van de sportdag heeft de heer Dicker al gemaakt. „Je zag heel wat aardige typen op die sportdag maar als je veel aandacht aan hen be steedde dan kwamen die andere meisjes langs met een gezicht van: zijn wij soms niet mooi genoeg Bij het opnemen van de ze film gaat de heer Dicker er van uit, dat zijn „actri ces" geen toneel mogen spelen. „Ze mogen in geen geval poseren, dan bereik je niet het gewenste effect". De heer Dicker vervolgt zijn relaas met te vertellen dat hij alles zelf doet, be halve het ontwikkelen, het geen in de fabriek ge schiedt. „Het wordt name lijk een kleurenfilm", licht de Heemskerkse cineast toe- Een apparatuur om een kleurenfilm van begin tot einde helemaal zelf te ma ken, dat heb ik niet. Het zou trouwens te veel kos ten". Dan laat hij ons tot slot een oud schoolbord zien. „Daar schrijf ik m'n teksten op", verduidelijkt hij. Als de Heemskerkse cineast het woord „einde" op het bord heeft geschre ven, kunnen de bestuur- deren van de Mater Ama bilisschool tevreden zijn, want dan is „hun" film ge reed dank zij de liefhebbe rij van een Heémskerks ge meenteambtenaar.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 7